Odyseja kosmiczna: 2001
fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2020-07-27
Piter: Wojna bliźniaków - recenzja
ikona wiadomości
Piter – to tytuł jednej z najważniejszych i najpopularniejszych części kultowego już Uniwersum Metro 2033, ukazującego postapokaliptyczny świat po nuklearnej wojnie, w którym ocalali schronili się w tunelach metra. Ta stworzona przez Szymuna Wroczka książka skupia się na losach Petersburga i mieszkańców jego podziemi, wyprowadzając tym samym fabułę Uniwersum po raz pierwszy poza Moskwę. Po dobrze przyjętej kontynuacji – zatytułowanej Piter: Wojna, przyszedł czas na poznanie trzeciej części tej sagi, czyli książki Piter: Bitwa bliźniaków, która ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Insignis.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-07-21
Gdzie dawniej śpiewał ptak - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym premierą ma książka Kate Wilhelm - Gdzie dawniej śpiewał ptak. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu.

Świat znalazł się na krawędzi — gwałtowne zmiany w przyrodzie, choroby o zasięgu globalnym, konflikt nuklearny i powszechna bezpłodność zagrażają istnieniu gatunku ludzkiego. Bogata rodzina Sumnerów postanawia walczyć o przetrwanie, tworząc w Appalachach odizolowany ośrodek naukowy. Nadzieję na ratunek widzi w klonowaniu ludzi, ale po kilku pokoleniach planuje wrócić do naturalnych metod prokreacji. Gdy dojrzewają pierwsze klony, zaczynają się pojawiać poważne problemy. Eksperyment z wolna wymyka się spod kontroli...
Pełna napięcia i emocji, zapadająca w pamięć, zmuszająca do refleksji powieść. Przepięknie i wciągająco opowiada o losie rodziny, jednostki i społeczeństwa w ekoapokaliptycznej scenerii.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-07-10
Upiór w ruderze - recenzja
ikona wiadomości
Andrzej Pilipiuk pisze co jakiś czas kolejne odsłony swoich dwóch znakomitych cykli powieściowych – Oblicz Wędrowycza i Światów Pilipiuka, które nie tylko zyskały wielką popularność, ale też na trwałe wpisały się w historię polskiej fantastyki. Bardzo rzadko dostajemy jednak możliwość poznawania opowieści niewchodzących w skład tych cykli, a taka sytuacja ma właśnie miejsce, bowiem nakładem wydawnictwa Fabryka Słów ukazała się książka Upiór w ruderze.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-07-03
Green Town - premiera
ikona wiadomości
Nakładem Wydawnictwo MAG pojawiła się w księgarniach książka Raya Bradbury'ego - Green Town. To już 21 pozycja w serii Artefakty.

Zbór powieści i opowiadań, których akcja rozgrywa się w miasteczku Green Town. Niezwykłe historie o krainie dzieciństwa, widzianej z wielką nostalgią i miłością, opowieści budzenia się samoświadomości nastoletnich bohaterów, wielka afirmacja życia, codziennych wydarzeń i rytuałów. Ale także podróże do krainy dziecięcych koszmarów, mrocznych miejsc i niepokojących zdarzeń.
W skład książki Green Town wchodzą „Słoneczne wino”, ”Jakiś potwór tu nadchodzi”, „Pożegnanie lata” i „Letni ranek, letnia noc”.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-07-01
Dawca przysięgi II - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym wydawnictwo MAG wznawia drugą część trzeciego tomu Archiwum burzowego światła - Brandona Sandersona.

Na Rosharze trwa wojna. Przebudzeni parshendi – pieśniarze – pod wodzą służących Odium Stopionych wydają się niepowstrzymani. Wieczna Burza nieubłaganie powraca, za każdym razem sprowadzając śmierć i zniszczenie na ludzkie osady. Dalinar Kholin, udręczony powracającymi wspomnieniami przeszłości i nieżyjącej żony, nie szczędzi wysiłków, by zbudować koalicję ludzkich królestw, odkrywając przy tym swoje moce Kowala Więzi. Jednakże Odium ma wiele sług i wygląda na to, że jest przygotowany na każdą możliwość, a Świetlistym Rycerzom zagraża również tajemnica, która wcześniej doprowadziła do Odstępstwa ich starożytnych poprzedników.
Elhokar, Adolin, Shallan i Kaladin docierają do Kholinaru i odkrywają, że choć miasto jeszcze nie upadło, ich misja może się okazać o wiele trudniejsza, niż się spodziewali. Ludzie szepczą o mrocznej sile, która opanowała pałac i królową Aesudan, po ulicach zaś wędrują wyznawcy dziwacznego Kultu Chwil. A jedynym, co chroni miasto przed upadkiem, jest Straż Muru i jej tajemniczy dowódca, marszałek Lazur.
Tymczasem ostatnia z Parshendich, Venli, zaczyna pojmować, jakie skutki przyniosła jej decyzja, by odnaleźć starożytnych bogów pieśniarzy, i jaki los czeka pieśniarzy pod władzą Odium.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-06-16
Zimne dni - recenzja
ikona wiadomości
Czternasta odsłona cyklu fantasy Akta Harry'ego Dresdena – to musi robić wrażenie, prawda? Nie przypominam sobie bowiem wielu innych serii, które doczekałyby się tak pokaźnej liczby tomów, które potrafią nas wciąż intrygować i zaskakiwać kierunkiem rozwoju akcji. Tak bowiem ma się właśnie rzecz z tym cyklem i jego najnowszą odsłoną – książką pt. Zimne dni, która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-06-09
La Belle Sauvage - recenzja
ikona wiadomości
Philip Pullman to autor znany tak naprawdę za sprawą jednego tytułu, ale za to jakiego! Mowa tu oczywiście o Mrocznych materiach, czyli niezwykle popularnej na całej świecie trylogii fantasy o konflikcie wiary z ludzkim pragnieniem kształtowania własnego losu. Oczywiście ma na koncie wiele innych książek, ale to właśnie ten cykl przyniósł mu sławę i zaszczytne miejsce wśród największych twórców fantastyki. Dziś mamy przyjemność poznać najnowsze dzieło brytyjskiego pisarza – powieść pt. Księga prochu: La Belle Sauvage, która to stanowi swoisty prequel Mrocznych materii.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-05-18
Pan Światła - recenzja
ikona wiadomości
Roger Zelazny to niekwestionowany klasyk literatury fantastycznej. Wystarczy rzut oka na listę powieści i opowiadań, których był autorem, by przekonać się, że mamy do czynienia z pisarzem nie tylko nieprawdopodobnie twórczym, ale również wielokrotnie nominowanym i nagradzanym najważniejszymi środowiskowymi laurami. Bez trudu poruszał się pomiędzy charakterystycznymi dla fantastyki konwencjami – cykl Kroniki Amberu to prawdziwy koncert fantasy, natomiast nagrody Hugo i Nebula zdobył za opowiadania science fiction. Pan Światła również został doceniony przez krytykę.[/aka]

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-05-12
Imię Boga - recenzja
ikona wiadomości
...Michał Dąbrowski zadebiutował Imieniem Boga i muszę powiedzieć, że zaczął bardzo obiecująco. To kawał dobrej literatury, również objętościowo – to niezła cegła. Warto zaznaczyć, że na polskim rynku jest jeszcze inny autor o tym imieniu i nazwisku, aczkolwiek tworzy w zupełnie innych klimatach...

Zapraszamy do lektury recenzji Marcina Fałdzińskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-04-28
Wojownik Altaii - recenzja
ikona wiadomości
W każdym zestawieniu najważniejszych twórców literatury fantasy pojawia się nazwisko Roberta Jordana. Jest to spowodowane jego ogromnym wkładem w rozwój gatunku, liczbą i jakością tekstów, które wyszły spod jego pióra, a wreszcie popularnością twórczości, która święci triumfy od dziesięcioleci. I jak się wydaje, nadal tak będzie – zarówno za sprawą kolejnych wznowień książek nieżyjącego już autora, jak i wydawania pozycji, które dotąd się nie ukazały. Tak rzecz ma się z jego debiutancką powieścią pt. Wojownik Altaii, którą polscy czytelnicy mogą poznać za sprawą wydawnictwa Zysk i S-ka.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-04-22
Wydech - recenzja
ikona wiadomości
Wydany przez wydawnictwo Zysk i S-ka Wydech Teda Chianga to – nie waham się tego powiedzieć – wydarzenie literackie. Jest to bowiem pierwszy od dłuższego czasu zbiór opowiadań tego specjalizującego się w krótszych formach literackich wybitnego amerykańskiego pisarza. W anglosaskiej fantastyce ostatnich lat Chiang jest zjawiskiem szczególnym: pisze wyłącznie opowiadania, zaś jego twórczość wypełniają pytania o wpływ technologii i nauki na człowieka zadawane w sposób bliższy Lemowi niż u jakiegokolwiek innego zachodniego autora literatury science fiction. Na podstawie jednego z jego opowiadań Denis Villeneuve nakręcił Nowy początek, jeden z najlepszych filmów tego gatunku ostatnich lat. Dzięki Wydechowi możemy się przekonać z jakiego kalibru autorem mamy do czynienia.

Zapraszamy do lektury recenzji Arkadiusza Banasiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-04-17
Niegodziwi święci - recenzja
ikona wiadomości
Literatura fantasy i magia tworzą nierozerwalny związek, który czyni ten gatunek tak intrygującym, barwnym i pięknym. Otóż każda powieść fantasy – w mniejszym lub większym stopniu, skupia się na czarach i czynieniu za ich sprawą dobra lub zła. Dlatego tak ważne, a zarazem trudne jest ukazanie magii w nietuzinkowy, i zaskakujący sposób, udowadniający, że autor nie czerpie tylko z klasyki literatury, ale stara się też wnieść coś nowego. Cel ten udało się osiągnąć Emily A. Duncan – twórczyni powieści Niegodziwi święci, która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-04-10
Requiem dla lalek - recenzja
ikona wiadomości
Zbiór jedenastu opowiadań Cezarego Zbierzchowskiego pt. Requiem dla lalek powinien zadowolić najbardziej wymagającego miłośnika science fiction. Ja jednak mam wrażenie, że autor mierzył gdzieś powyżej tego celu, że wirtualnym czytelnikiem miał być odbiorca wyrobiony intelektualnie, obeznany nie tylko z klasykami samego gatunku, ale również (a może przede wszystkim) z kulturą wysoką, elitarną. Innymi słowy, Zbierzchowski podjął się ambitnej próby przerzucenia pomostu pomiędzy doskonale rozpoznawalnymi, niemal kanonicznymi elementami typowymi dla dystopijnie zabarwionej fantastyki, a kulturą wysoką. Czy autorowi udało się zbudować solidny kamienny most? A może jego zbiór to efektownie wyglądająca, ale niestabilna pontonowa przeprawa? Sprawdźmy.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy: