fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2020-06-16
Zimne dni - recenzja
ikona wiadomości
Czternasta odsłona cyklu fantasy Akta Harry'ego Dresdena – to musi robić wrażenie, prawda? Nie przypominam sobie bowiem wielu innych serii, które doczekałyby się tak pokaźnej liczby tomów, które potrafią nas wciąż intrygować i zaskakiwać kierunkiem rozwoju akcji. Tak bowiem ma się właśnie rzecz z tym cyklem i jego najnowszą odsłoną – książką pt. Zimne dni, która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-06-09
La Belle Sauvage - recenzja
ikona wiadomości
Philip Pullman to autor znany tak naprawdę za sprawą jednego tytułu, ale za to jakiego! Mowa tu oczywiście o Mrocznych materiach, czyli niezwykle popularnej na całej świecie trylogii fantasy o konflikcie wiary z ludzkim pragnieniem kształtowania własnego losu. Oczywiście ma na koncie wiele innych książek, ale to właśnie ten cykl przyniósł mu sławę i zaszczytne miejsce wśród największych twórców fantastyki. Dziś mamy przyjemność poznać najnowsze dzieło brytyjskiego pisarza – powieść pt. Księga prochu: La Belle Sauvage, która to stanowi swoisty prequel Mrocznych materii.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-05-18
Pan Światła - recenzja
ikona wiadomości
Roger Zelazny to niekwestionowany klasyk literatury fantastycznej. Wystarczy rzut oka na listę powieści i opowiadań, których był autorem, by przekonać się, że mamy do czynienia z pisarzem nie tylko nieprawdopodobnie twórczym, ale również wielokrotnie nominowanym i nagradzanym najważniejszymi środowiskowymi laurami. Bez trudu poruszał się pomiędzy charakterystycznymi dla fantastyki konwencjami – cykl Kroniki Amberu to prawdziwy koncert fantasy, natomiast nagrody Hugo i Nebula zdobył za opowiadania science fiction. Pan Światła również został doceniony przez krytykę.[/aka]

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-05-12
Imię Boga - recenzja
ikona wiadomości
...Michał Dąbrowski zadebiutował Imieniem Boga i muszę powiedzieć, że zaczął bardzo obiecująco. To kawał dobrej literatury, również objętościowo – to niezła cegła. Warto zaznaczyć, że na polskim rynku jest jeszcze inny autor o tym imieniu i nazwisku, aczkolwiek tworzy w zupełnie innych klimatach...

Zapraszamy do lektury recenzji Marcina Fałdzińskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-04-28
Wojownik Altaii - recenzja
ikona wiadomości
W każdym zestawieniu najważniejszych twórców literatury fantasy pojawia się nazwisko Roberta Jordana. Jest to spowodowane jego ogromnym wkładem w rozwój gatunku, liczbą i jakością tekstów, które wyszły spod jego pióra, a wreszcie popularnością twórczości, która święci triumfy od dziesięcioleci. I jak się wydaje, nadal tak będzie – zarówno za sprawą kolejnych wznowień książek nieżyjącego już autora, jak i wydawania pozycji, które dotąd się nie ukazały. Tak rzecz ma się z jego debiutancką powieścią pt. Wojownik Altaii, którą polscy czytelnicy mogą poznać za sprawą wydawnictwa Zysk i S-ka.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-04-22
Wydech - recenzja
ikona wiadomości
Wydany przez wydawnictwo Zysk i S-ka Wydech Teda Chianga to – nie waham się tego powiedzieć – wydarzenie literackie. Jest to bowiem pierwszy od dłuższego czasu zbiór opowiadań tego specjalizującego się w krótszych formach literackich wybitnego amerykańskiego pisarza. W anglosaskiej fantastyce ostatnich lat Chiang jest zjawiskiem szczególnym: pisze wyłącznie opowiadania, zaś jego twórczość wypełniają pytania o wpływ technologii i nauki na człowieka zadawane w sposób bliższy Lemowi niż u jakiegokolwiek innego zachodniego autora literatury science fiction. Na podstawie jednego z jego opowiadań Denis Villeneuve nakręcił Nowy początek, jeden z najlepszych filmów tego gatunku ostatnich lat. Dzięki Wydechowi możemy się przekonać z jakiego kalibru autorem mamy do czynienia.

Zapraszamy do lektury recenzji Arkadiusza Banasiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-04-17
Niegodziwi święci - recenzja
ikona wiadomości
Literatura fantasy i magia tworzą nierozerwalny związek, który czyni ten gatunek tak intrygującym, barwnym i pięknym. Otóż każda powieść fantasy – w mniejszym lub większym stopniu, skupia się na czarach i czynieniu za ich sprawą dobra lub zła. Dlatego tak ważne, a zarazem trudne jest ukazanie magii w nietuzinkowy, i zaskakujący sposób, udowadniający, że autor nie czerpie tylko z klasyki literatury, ale stara się też wnieść coś nowego. Cel ten udało się osiągnąć Emily A. Duncan – twórczyni powieści Niegodziwi święci, która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-04-10
Requiem dla lalek - recenzja
ikona wiadomości
Zbiór jedenastu opowiadań Cezarego Zbierzchowskiego pt. Requiem dla lalek powinien zadowolić najbardziej wymagającego miłośnika science fiction. Ja jednak mam wrażenie, że autor mierzył gdzieś powyżej tego celu, że wirtualnym czytelnikiem miał być odbiorca wyrobiony intelektualnie, obeznany nie tylko z klasykami samego gatunku, ale również (a może przede wszystkim) z kulturą wysoką, elitarną. Innymi słowy, Zbierzchowski podjął się ambitnej próby przerzucenia pomostu pomiędzy doskonale rozpoznawalnymi, niemal kanonicznymi elementami typowymi dla dystopijnie zabarwionej fantastyki, a kulturą wysoką. Czy autorowi udało się zbudować solidny kamienny most? A może jego zbiór to efektownie wyglądająca, ale niestabilna pontonowa przeprawa? Sprawdźmy.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-04-07
Smok odrodzony - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym wydawnictwo Zysk i S-ka wznawia trzeci tom monumentalnego cyklu fantasy: Koło Czasu - Roberta Jordana.

Smok Odrodzony jest dawno już przepowiadanym przywódcą, który uratuje świat (choć jednocześnie zniszczy go), zbawcą, który oszaleje i zabije wszystkich mu bliskich. Teraz rozpoczyna bieg ku swemu przeznaczeniu.
Tylko on jest zdolny do dotknięcia Jedynej Mocy, ale nie potrafi jej kontrolować, nie ma też w swoim otoczeniu nikogo, kto mógłby go tego nauczyć, gdyż żaden mężczyzna nie potrafi robić tego od trzech tysięcy lat. Rand al'Thor rozumie tylko tyle, że musi stanąć twarzą w twarz z Czarnym... Ale jak?


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-04-04
MAG-owe premiery
ikona wiadomości
Nakładem Wydawnictwa MAG swoje premiery miały pozycje:

- Śnieżyca - Neal Stephenson. Co nadeszło po Internecie?
Wejdź do Metawersum, cyberprzestrzennego domu awatarów i demonów software’owych, w którym prawie wszystko jest możliwe. Najnowszą atrakcją Metawersum, od niedawna dostępną na Ulicy, jest cybernarkotyk znany pod nazwą „Śnieżycy”. Problem polega na tym, że Śnieżyca jest zarazem wirusem komputerowym… oraz czymś więcej. Zaraża nie sam awatar, lecz jego właściciela. Przecieka do Rzeczywistości.
A to bardzo zła wiadomość dla Hiro, niezależnego hakera i najlepszego fechmistrza Metawersum (sam napisał szermierczy software), oraz S.U., kuryjerki na deskorolce i wyszczekanej nastoletniej awanturnicy. Rzeczywistość była dla nich wystarczająco beznadziejna, zanim ktokolwiek zaczął w niej mieszać.
Śnieżyca łączy lingwistykę, religię, informatykę, politykę, filozofię, kryptografię i problem dostawy pizzy do domu w przykuwającą uwagę przygodową opowieść, która na złamanie karku pędzi wprost w szybko nadciągającą przyszłość.


- Gniew - John Gwynne. Król Nathair zajął twierdzę Drassil i zawładnął trzema z siedmiu Skarbów. Z pomocą Calidusa oraz królowej Rhin jest gotów zrobić wszystko, by przejąć resztę. Zebrane Skarby umożliwią mu otwarcie portalu do Zaświatu, by Asroth na czele swej hordy demonów mógł się wedrzeć na Ziemie Wygnanych i wreszcie przyjąć formę cielesną.
W międzyczasie Corban wpadł do niewoli Jorun, olbrzymów, którzy jeżdżą do bitwy na niedźwiedziach. Jego hufiec został rozproszony, a więc, by przetrwać, Corban musi znaleźć nowych sojuszników. Czy będzie w stanie dogadać się z którąś ze skłóconych frakcji wojowniczych olbrzymów? Zagrożenie, które reprezentuje sobą Nathair, nie pozostawia mu wyboru. Jego życie znalazło się na krawędzi przepaści, a wraz z nim los Ziem Wygnanych. Prawda, odwaga i lojalność zostaną wystawione na najcięższą próbę.


- Luna: Wschód - Ian McDonald. Trylogia "Luna" McDonalda, do której prawa ekranizacji za ogromną sumę zakupiła telewizja CBS, dawno została uznana za jeden z najbardziej ekscytujących i ważnych cykli SF ostatniej dekady. Jest dla nowego pokolenia czymś w rodzaju trylogii marsjańskiej Kima Stanleya Robinsona. To idealna fantastyka dla fanów "Grawitacji" i "Marsjanina" szukających czegoś o szerszej perspektywie i większej skali.
Rodziny księżycowych Pięciu Smoków przypominają nieco mafijne rody z "Ojca Chrzestnego". Kontrolują bogate surowce Księżyca i pogrążeni są w nieskończonej i brutalnej walce o dominację nad nimi. Nagle pokój, który panował na skolonizowanym Księżycu zaczyna się sypać. Którzy następcy tronu Pięciu Smoków zyskają hegemonię? A może ostatecznym zwycięzcą okaże się sam Księżyc, z jego surową próżnią, morderczym mrozem i ostrym promieniowaniem?


- Nasze imię Legion, nasze imię Bob - Dennis E. Taylor. Bob Johanson właśnie sprzedał swoją firmę informatyczną i już nie może się doczekać życia pełnego atrakcji - książek do przeczytania, filmów do obejrzenia i miejsc do odwiedzenia. Więc to trochę niesprawiedliwe, gdy po chwili śmiertelnie potrąca go samochód.
Budzi się sto lat później i stwierdza, że odmrożeńcy nie mają już żadnych praw, jest więc własnością państwa. Został przekopiowany do komputera i ma zostać inteligencją sterującą międzygwiezdną sondą kosmiczną, szukającą planet do zamieszkania. Stawka jest wysoka - co najmniej trzy inne państwa próbują pierwsze wystrzelić takie sondy, a nie grają czysto.
Najbezpieczniej mu będzie w kosmosie, jak najdalej od Ziemi. Ale tak mu się tylko wydaje. Bowiem wszechświat też jest pełen wrednych istot, które wcale nie lubią, gdy wkracza się na ich teren.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-03-25
Jestem legendą. Piekielny dom. Człowiek, który nieprawdopodobnie... - recenzja
ikona wiadomości
Richard Matheson to bez wątpienia jeden z najbardziej cenionych twórców na polu fantastyki spod znaku grozy. Jego utwory na czele z powieścią Jestem legendą, i inne – dłuższe i krótsze literackie formy, są znane i na trwałe wpisały się w historię tego gatunku. Dlatego też z tym większą radością przyjęłam informację o premierze nowego wydania zbioru jego największych dzieł, zawartych w książce pt. Jestem Legendą. Piekielny dom. Człowiek, który nieprawdopodobnie się zmniejszał, która ukazała się nakładem wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-03-12
Cień i Pazur - recenzja
ikona wiadomości
Powroty są dobre, szczególnie te do naszych ulubionych książek i powieściowych cykli, ukazujących się w nowych, efektowniejszych wydaniach. Taką sposobność oferuje nam niezawodne Wydawnictwo MAG, którego nakładem ukazała się właśnie powieść Gene’a Wolfe’a pt. Cień i pazur, będąca zbiorczym wydaniem dwóch pierwszych tomów klasycznego cyklu fantasy Księga Nowego Słońca.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-03-02
Drzwi do lata - recenzja
ikona wiadomości
Robert A. Heinlein miał cechę, która według mnie charakteryzuje wielkich pisarzy – tworzył książki zróżnicowane gatunkowo, więc czytelnik nigdy nie wiedział, czego się spodziewać, sięgając po kolejną. Boleję nad tym, że większość dzisiejszych autorów trzyma się utartych, wypróbowanych ścieżek i kontynuuje cykle, które dobrze się sprzedały, choć prawdopodobnie to wymóg wydawnictw. Niestety rynek bardzo się zmienił, oczywiście na gorsze.

Zapraszamy do lektury recenzji Marcina Fałdzińskiego.
więcej »
Liczba komentarzy: