fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2020-10-02
Miecz i Cytadela - recenzja
ikona wiadomości
W cenionej serii Wydawnictwa MAG pt. Artefakty ukazała się druga odsłona nowego wydania bestsellerowego cyklu fantasy Księga Nowego Słońca autorstwa Gene’aWolfe’a. Książka nosi tytuł Miecz i cytadela i podobnie jak to miało miejsce w przypadku premiery pierwszej części tej sagi, składają się na nią połączone w jedną całość dwa tomy z oryginalnego wydania – trzeci i czwarty.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-10-01
Potrójna premiera
ikona wiadomości
W dniu wczorajszym nakładem Wydawnictwa MAG ukazały się:

- Tajemna wspólnota - Philipa Pullmana. Lyra Złotousta jest już młodą kobietą, studentką drugiego roku na uniwersytecie w Oksfordzie. Kiedy Pantalaimon, jej dajmon, staje się świadkiem morderstwa, oboje zostają zmuszeni do przedefiniowania swojego związku w sposób, którego nigdy sobie nawet nie wyobrażali, i wplątani w skomplikowany, niebezpieczny konflikt w świecie, którego istnienia nie podejrzewali. Wciągnięty w wir wydarzeń Malcolm Polstead również będzie musiał wyruszyć w podróż – niegdyś chłopiec z kanoe, który postanowił ocalić niemowlę z powodzi, a dziś mężczyzna o silnym poczuciu obowiązku, który chce robić to, co słuszne. Oboje ich czeka wyprawa daleko poza granice Oksfordu, przez całą Europę, aż do serca Azji, w poszukiwaniu tego, co zaginione: miasta nawiedzanego przez dajmony, tajemnicy ukrytej pośrodku pustyni i rozwiązania zagadki nieuchwytnego Prochu.

- Migawka - Brandona Sandersona. Gdybyście mogli odtworzyć jeden dzień, jakie mroczne sekrety udałoby się wam odkryć? Brandon Sanderson stworzył thriller policyjny inny niż wszystkie. Anthony Davis i jego partner Chaz są jedynymi prawdziwymi ludźmi spośród dwudziestu milionów mieszkańców miasta. Trafili tam na podstawie nakazu sądowego, by dowiedzieć się, co wydarzyło się w prawdziwym świecie przed dziesięcioma dniami. To z kolei umożliwi odnalezienie ukrytych dowodów w realnym mieście.
Wewnątrz odtworzonej Migawki 1 maja Davis i Chaz są najwyższą władzą. Ich odznaki pozwalają im ominąć każdą przeszkodę i lekceważyć prawa obywatelskie otaczających ich podróbek. Jednak przestępstwa, które mają zbadać, wydają im się banalne – do chwili, gdy natrafią przypadkiem na ofiary seryjnego mordercy. I mimo iż centrala nie pozwala im przeprowadzić dochodzenia, obaj policjanci postanawiają zignorować ten rozkaz. Rozpoczęło się polowanie. A choć miasto wraz z podróbkami przestanie istnieć po wyłączeniu Migawki, nie oznacza to jeszcze, że Davis i Chas wyjdą z niego z życiem.


- Gorejąca biel t.2 - Brenta Weeksa. Gavin Guile, niegdyś najpotężniejszy człowiek na świecie, został powalony. Stracił swoją magię, tajny Zakon pragnie jego śmierci. Teraz, żeby chronić tych, których kocha, zmuszony jest przepłynąć morze i szukać pomocy samego Orholama. Kiedy Biały Król uruchamia swoje potężne pułapki i samej Chromerii grozi zdrada i oblężenie, Kip Guile musi zebrać siły, zwołać sojuszników i wywalczyć sobie drogę powrotną, żeby stanąć do ostatniej nierównej walki.

Książki objęte zostały patronatem Fantasty.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-09-24
Green Town - recenzja
ikona wiadomości
Raya Bradbury’ego znałem dotąd jako uznanego pisarza science fiction i sięgając po opasłe tomiszcze pt. Green Town, spodziewałem się czegoś podobnego gatunkowo. Mimo że się pomyliłem, nie zawiodłem się, co to, to nie. Jest to wydanie zbiorcze, zawierające cztery książki rozgrywające się w tytułowym miasteczku: Słoneczne wino, Pożegnanie lata, Letni ranek, letnia noc oraz Jakiś potwór tu nadchodzi. Green Town to odzwierciedlenie miasta Waukegan z początku XX wieku, gdzie Bradbury spędził dzieciństwo w domu swojej licznej rodziny. Zresztą postać Douglasa Spauldinga, jednego z bardziej znaczących bohaterów tych książek, to alter ego autora i książka zawiera lekkie akcenty autobiograficzne wymieszane z dziką, nieskrępowaną fikcją.

Zapraszamy do lektury recenzji Marcina Fałdzińskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-09-16
Gorejąca biel t.1 - premiera
ikona wiadomości
Gorejąca biel to piąty tom cyklu Powiernik światła - Brenta Weeksa. W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa MAG ukazała się pierwsza część tej powieści.

Gavin Guile, niegdyś najpotężniejszy człowiek na świecie, został powalony. Stracił swoją magię, tajny Zakon pragnie jego śmierci. Teraz, żeby chronić tych, których kocha, jest zmuszony przepłynąć morze i szukać pomocy samego Orholama.
Kiedy Biały Król uruchamia swoje potężne pułapki i samej Chromerii grozi zdrada i oblężenie, Kip Guile musi zebrać siły, zwołać sojuszników i wywalczyć sobie drogę powrotną, żeby stanąć do ostatniej nierównej walki.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-09-15
Nasze imię Legion, nasze imię Bob - recenzja
ikona wiadomości
Hibernacja to jeden z najpopularniejszych motywów literackiego science fiction, za pomocą którego przedstawia się losy osób zbudzonych ze snu po dziesiątkach lub setkach lat. Jednakże i na tym polu można pokusić się o coś zaskakującego i odkrywczego, o czym przekonuje nas powieść Dennisa E. Taylora pt. Nasze imię Legion, nasze imię Bob, która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Mag.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-09-15
My - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym premierą ma książka Jewgienija Zamiatina - My. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu.

Jedna z najsłynniejszych dystopii w literaturze, pierwowzór Nowego wspaniałego świata Huxleya i 1984 Orwella.
Niech żyje Państwo Jedyne! Jego obywatele poddani są nieustannej inwigilacji. Wolność i indywidualizm są z założenia złe, gdyż wprowadzają tylko chaos i anarchię. Domy mają szklane ściany, by wszyscy żyli na widoku, a seks jest na kartki. Najgorsza z chorób to wyobraźnia. W Państwie Jedynym każdy traktowany jest jednakowo, pozbawiony nazwiska, oznaczony numerem. Wszystko, czego człowiek potrzebuje do życia, dostaje od Państwa, gwaranta porządku, harmonii i szczęścia. Narrator ?-503 to matematyk, który zapada na nieuleczalną chorobę – wytwarza się w nim dusza, zakochuje się.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-09-11
Najlepsze opowiadania - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym premierę ma zbiór opowiadań R.A. Lafferty'ego - Najlepsze opowiadania. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa MAG w serii wydawniczej Artefakty.

Raphael Aloysius Lafferty jest uważany za jeden z najoryginalniejszych głosów we współczesnej literaturze. W swojej karierze był wielokrotnie nominowany do nagród i nagradzany, zdobył między innymi World Fantasy Award za całokształt twórczości. Ten zbiór zawiera 22 niezwykłe i niewiarygodne opowiadania, w tym:
nagrodzone Hugo: Matka Euremy ze wstępem Roberta Silverberga,nominowane do Hugo: Ciąg dalszy na następnej skale ze wstępem Nancy Kress i Niebo ze wstępem Gwendy Bond,nominowane do Nebuli: Na naszej ulicy ze wstępem Neila Gaimana,oraz wiele innych opowiadań przedstawianych przez innych współczesnych mistrzów fantastyki, przyznających, że R. A. Lafferty był dla nich ważną inspiracją oraz liczącą się literacką siłą


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-09-11
Per aspera ad astra - recenzja
ikona wiadomości
Robert J. Szmidt zaprasza nas do spotkania z kolejną niezwykłą opowieścią science fiction, będącą zarazem pierwszą odsłoną nowego cyklu. Per aspera ad astra stanowi prequel popularnego cyklu Pola dawno zapomnianych bitew, ukazującego losy przodka głównego bohatera wcześniejszej serii – Henryana Święckiego. Książka ta ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-09-09
Gniew Tiamat - recenzja
ikona wiadomości
Niesamowitą robotę wykonują ukrywający się pod pseudonimem James S.A. Corey Ty Franck i Daniel Abraham. Wymyślili sobie obliczoną na niemal dziesięć tomów space operę i kroczą wytyczoną ścieżką, szanując inteligencję swojego czytelnika i nigdy nie schodząc poniżej wysokiego poziomu. Wydana niedawno przez wydawnictwo MAG ósma część cyklu Expanse, Gniew Tiamat, również nie zawodzi i stanowi kolejną porcję świetnej rozrywki. Co więcej, powrót pewnych postaci i nawiązanie do ich wcześniejszych wątków, które do tej pory mogły się wydawać zupełnie poboczne, pozwala spojrzeć na całość serii z jeszcze większym uznaniem. Podczas gdy niejeden cykl science fiction obniżał swój poziom przez pisane na siłę ciągi dalsze, tu mamy do czynienia z konsekwentnie budowaną historią, której każdy kolejny tom jest świadomym rozwinięciem, niezbędnym dla zrozumienia i docenienia pomysłu duetu twórców.

Zapraszamy do lektury recenzji Arkadiusza Banasiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-09-03
Gdzie dawniej śpiewał ptak - recenzja
ikona wiadomości
W ramach ukazującego się nakładem Rebisu cyklu Wehikuł czasu wydano właśnie kolejną klasyczną, ważną powieść spod znaku fantastyki – Gdzie dawniej śpiewał ptak autorstwa Kate Wilhelm. Uznawana powszechnie za jedną z najlepszych odsłon tej literatury, podejmuje trudny temat klonowania i związanych z tym procesem nadziei oraz zagrożeń.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-08-07
Smok odrodzony - recenzja
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się kolejna odsłona bestsellerowej serii Roberta Jordana pt. Koło czasu, którą od nieco ponad roku możemy podziwiać w nowej, niezwykle efektownej szacie graficznej. Książka nosi tytuł Smok odrodzony i stanowi trzecią część tej epickiej sagi, która wpisała się już na zawsze w kanon literatury fantasy.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-07-27
Piter: Wojna bliźniaków - recenzja
ikona wiadomości
Piter – to tytuł jednej z najważniejszych i najpopularniejszych części kultowego już Uniwersum Metro 2033, ukazującego postapokaliptyczny świat po nuklearnej wojnie, w którym ocalali schronili się w tunelach metra. Ta stworzona przez Szymuna Wroczka książka skupia się na losach Petersburga i mieszkańców jego podziemi, wyprowadzając tym samym fabułę Uniwersum po raz pierwszy poza Moskwę. Po dobrze przyjętej kontynuacji – zatytułowanej Piter: Wojna, przyszedł czas na poznanie trzeciej części tej sagi, czyli książki Piter: Bitwa bliźniaków, która ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Insignis.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-07-21
Gdzie dawniej śpiewał ptak - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym premierą ma książka Kate Wilhelm - Gdzie dawniej śpiewał ptak. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu.

Świat znalazł się na krawędzi — gwałtowne zmiany w przyrodzie, choroby o zasięgu globalnym, konflikt nuklearny i powszechna bezpłodność zagrażają istnieniu gatunku ludzkiego. Bogata rodzina Sumnerów postanawia walczyć o przetrwanie, tworząc w Appalachach odizolowany ośrodek naukowy. Nadzieję na ratunek widzi w klonowaniu ludzi, ale po kilku pokoleniach planuje wrócić do naturalnych metod prokreacji. Gdy dojrzewają pierwsze klony, zaczynają się pojawiać poważne problemy. Eksperyment z wolna wymyka się spod kontroli...
Pełna napięcia i emocji, zapadająca w pamięć, zmuszająca do refleksji powieść. Przepięknie i wciągająco opowiada o losie rodziny, jednostki i społeczeństwa w ekoapokaliptycznej scenerii.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy: