Gdzie dawniej śpiewał ptak
fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2018-07-23
Przebudzenia Lewiatana - recenzja
ikona wiadomości
Lektura Przebudzenia Lewiatana Jamesa A. Coreya stanowiła dla mnie wyzwanie, z jakim dawno nie miałem do czynienia. Niespecjalnie bowiem lubię czytać powieści, na podstawie których nakręcono oglądany przeze mnie film bądź serial. Konieczność przebijania się przez kilkaset stron opowieści, którą znam już z innego medium, nie stanowi kuszącej perspektywy. Nie inaczej było i w tym przypadku: The Expanse lubię i, choć nie nazwałbym się raczej jakimś zdeklarowanym fanem, wyczekuję chwili, kiedy trzeci sezon pojawi się na Netfliksie (wiem, że można inaczej i szybciej, alem na to zbyt leniwy i uczciwy). Literacki pierwowzór brałem więc do ręki raczej z obowiązku niż z chęci, szczęśliwie jednak okazało się, że tym razem znajomość zasadniczo dość wiernej serialowej adaptacji nie przeszkadza w czerpaniu radości z lektury.

Zapraszamy do lektury recenzji Arka Banasiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-07-19
Plaga mieczy - premiera
ikona wiadomości
W dniu wczorajszym swoją premierę miała kolejna powieść Milesa Camerona z cyklu Syn Zdrajcy - Plaga mieczy. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa MAG i została objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Jeden wróg upadł. Pozostał większy. Trwa wojna...
Czerwony Rycerz zmierzył się z potęgą wroga i wygrał. Dzięki zwycięstwu, które będzie pamiętane przez wieki, zjednoczył różne frakcje i uczynił z nich sprzymierzeńców przeciwko potężnemu nieprzyjacielowi, jakiego dotąd nie widziano.
Teraz będzie potrzebować tego przymierza bardziej niż kiedykolwiek.

więcej »
Liczba komentarzy:
2018-07-04
Zbudzone Furie - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym ukazał się trzeci tom cyklu Takeshi Kovacs autorstwa Richarda Morgana - Zbudzone Furie. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa MAG i została objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Takeshi Kovacs wrócił do domu.
Na Świat Harlana. Oceaniczną planetę, gdzie tylko 5% powierzchni wystaje nad niebezpieczne i nieprzewidywalne morza. I gdzie próba wzbicia się nad chmury czymś bardziej zaawansowanym technicznie od śmigłowca kończy się zestrzeleniem przez platformy orbitalne Marsjan.
Lecz śmierć nie czyha tylko w morzach i na niebie. Na ziemi, od tropikalnych plaż i bagien Kossutha do lodowatych, rojących się od maszyn pustkowi Nowego Hokkaido utracone zostały z trudem wywalczone zdobycze quellistowskiej rewolucji. Wszystko kontrolują Pierwsze Rodziny, korporacje i yakuza.
Wiedziony pragnieniem zemsty za utraconą miłość Kovacs trafia w wir intryg politycznych i technologicznych tajemnic, które niosą ze sobą zbudzone duchy Świata Harlana i jego własnej, brutalnej przeszłości. Krążą pogłoski, że Quellcrista Falconer powstała z martwych, a na zlecenie Pierwszych Rodzin poluje na nią bezlitosny młody Emisariusz Kovacs, który spędził w przechowalni dwieście lat i nie zamierza dzielić się życiem z wypalonym, podstarzałym i zbrukanym przestępstwami sobą.
Wokół pełno gangsterów, łowców nagród, sekt religijnych i rewolucjonistów, z których każdy chce uszczknąć coś dla siebie – z czego? Tego właśnie próbuje dojść Kovacs. Wśród narastającego chaosu tylko jedno jest jasne – w którymś momencie ktoś, kto nazywa się Takeshi Kovacs, będzie musiał zginąć. Na dobre.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-06-21
Premiery wydawnictwa MAG
ikona wiadomości
W księgarniach dostępne są już następujące pozycje wydane nakładem wydawnictwa MAG:
- Wojna Kalibana Jamesa S. A. Corey'a. Cykl Expanse tom 2.
Jak na kogoś, kto wcale nie zamierzał naruszać kruchej równowagi sił w Układzie Słonecznym, Jim Holden zrobił to naprawdę porządnie.
Choć Ziemia i Mars przestały do siebie strzelać, ich sojusz legł w gruzach. Planety zewnętrzne i Pas nie czują się jeszcze pewnie w świeżo zdobytej – być może tymczasowej – autonomii.
I właśnie wtedy na jednym z księżyców Jowisza atakuje pojedynczy superżołnierz, mordując oddziały Ziemian i Marsjan, na nowo wzbudzając zarzewie wojny. Wszyscy starają się odkryć, czy to zapowiedź ataku obcych, czy też niebezpieczeństwo kryje się znacznie bliżej domu.

- Czarnoskrzydły Eda McDonalda
Pod popękanym i wyjącym niebem rozciąga się rozległe, skażone Nieszczęście, tajemnicza pozostałość wyniszczającej wojny z nieśmiertelnymi istotami znanymi jako Królowie Głębi. Wojna zakończyła się niemal przed wiekiem, a wrogów trzyma w szachu tylko istnienie Maszynerii, straszliwej broni strzegącej granic Nieszczęścia. Nieprzyjaciel przyczaił się po drugiej stronie zatrutej ziemi niczyjej, tętniącej od zwichrowanej magii i złowrogich widm. Obserwuje. Wyczekuje.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-06-19
Legion płomienia - recenzja
ikona wiadomości
Legion płomienia Anthony’ego Ryana stracił nieco ze świeżości Ognia przebudzenia, szczególnie, że po drodze do wydania kontynuacji na rodzimym rynku pojawiło się kilka równie przyjemnych w lekturze, jak i z ciekawie wykreowanym uniwersum tytułów. Jednak dwie rzeczy odczuwa się ciągle tak samo: wartki nurt opowieści oraz bogatą, nie tylko dekoracyjną ekspozycję.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-06-11
Wypalić Chrom - recenzja
ikona wiadomości
Nie ma drugiego pisarza science fiction, wobec którego żywiłbym równie mieszane uczucia jak do Williama Gibsona. Z jednej strony to jeden z absolutnie najważniejszych reprezentantów gatunku, rewolucjonista i wizjoner, z drugiej zaś twórca ogrywający w swoich powieściach wciąż te same motywy, schematyczny w konstruowaniu fabuły, będący – zwłaszcza w późniejszym okresie twórczości – zdecydowanie ciekawszym myślicielem i socjologiem aniżeli pisarzem. Ponieważ jednak krótkie formy jego autorstwa nie były mi dotychczas znane, a gdzieś kiedyś spotkałem się z twierdzeniem, że w opowiadaniach Gibson wypada lepiej niż w powieściach, z chęcią sięgnąłem po wydany przez MAGa w ramach serii „Artefakty” zbiór Wypalić chrom.

Zapraszamy do lektury recenzji debiutującego na łamach portalu Arka Banasiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-06-07
Podwójna premiera MAG-a
ikona wiadomości
W dniu wczorajszym do księgarń trafiły dwie pozycje książkowe z wydawnictwa MAG:

- Bożogrobie Jaya Kristoffa - Mia Corvere, niszczycielka cesarstw, znalazła sobie miejsce pośród Ostrzy Naszej Pani od Błogosławionego Morderstwa, ale wielu członków Duchowieństwa Czerwonego Kościoła uważa, że na to nie zasłużyła.
Jej pozycja jest niepewna, a w dodatku nadal daleko jej do pomszczenia brutalnej śmierci członków rodziny. Po śmiercionośnej potyczce z dawnym wrogiem Mia zaczyna nabierać podejrzeń co do motywów, jakie kierują samym Czerwonym Kościołem.
Kiedy staje się wiadome, że finał wielkich igrzysk w Bożogrobiu zaszczycą swoją obecnością konsul Scaeva i kardynał Duomo, Mia postanawia przeciwstawić się Kościołowi i sprzedaje się do niewoli, żeby mieć szansę dopełnić obietnicy, którą złożyła w dniu, kiedy straciła wszystko.
Na piaskach areny znajduje nowych sprzymierzeńców, zaciętych rywali i jeszcze więcej pytań na temat swoich dziwnych związków z cieniami. Jednakże w miarę jak ujawnianą są spiski i sekrety, w murach kolegium rośnie liczba ofiar. Mia będzie zmuszona wybierać między lojalnością a zemstą.


- Drażliwe tematy Neila Gaimana - Nowy zbiór opowiadań autora „Amerykańskich bogów” i "Nigdziebądź". Gaiman, autor wszechstronny, wyrafinowany i niezrównanie twórczy, czaruje nas swoją literacką alchemią i przenosi daleko w nieznaną krainę, gdzie fantazja staje się rzeczywistością, a codzienność płonie własnym blaskiem. "Drażliwe tematy", pełne grozy, niespodzianek i dobrej zabawy, to skarbnica literackich perełek, które zajmują umysł, poruszają serce i wstrząsają duszą.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-05-23
Przeciąg w drzwiach - premiera
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa MAG ukazała się kolejna książka Madeleine L'Engle - Przeciąg w drzwiach.To drugi tom cyklu Time Quintet.


Za każdym razem, kiedy gaśnie gwiazda, Echthros wygrał bitwę.
Jest listopad. Kiedy Meg przychodzi ze szkoły, Charles Wallace mówi jej, że widział smoki w ogródku warzywnym bliźniaków. Tamtej nocy Meg i Charles Wallace idą do warzywnika i spotykają Nauczyciela (Blajeny'ego), który wyjaśnia im, że to, co widzą, wcale nie jest smokiem, tylko cherubinem o imieniu Proginoskes. Okazuje sie, że Charles Wallace jest chory, a Blajeny i Proginoskes zjawili się, żeby pomóc mu wyzdrowieć... a robiąc to, zachowują świat w równowadze i ratują go przed złym Echtrosem.
Meg, Calvin i pan Jenkins (kierownik szkoły podstawowej) muszą dostać się do wnętrza Charlesa Wallace'a, żeby stoczyć tę bitwę i uratować mu życie, a jednocześnie cały wszechświat.

więcej »
Liczba komentarzy:
2018-05-23
Olimp - recenzja
ikona wiadomości
Od wydania Ilionu przez MAG-a minął kawał czasu, upłynęło przeszło dwa i pół roku, nim wreszcie na rynku pojawił się Olimp. Premierę przekładano kilkukrotnie, aż zacząłem wątpić, czy w ogóle będzie mi dane jej doczekać. Przyznam, że było to moje drugie podejście do tego tomu, gdyż po przeczytaniu pierwszej części niezwłocznie sięgnąłem po starsze, jeszcze dwutomowe wydanie, aby zaspokoić swoją ciekawość względem zakończenia tej zdumiewającej dylogii. Ponowna lektura, początkowo niełatwa, pozwoliła mi jednak zagłębić się we wspaniały świat Dana Simmonsa, przypominając oś fabularną, akcję i niesamowitych bohaterów, których już spotkałem.

Zapraszamy do lektury recenzji Michała Różyckiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-05-07
Czerwony śnieg - recenzja
ikona wiadomości
Bardzo wielu bardzo mądrych ludzi starało się mnie przekonać, że postaci wampira nie powinienem kojarzyć jedynie z odpustowymi straszydłami ubranymi w peleryny podszyte karminowym suknem. Chciano mi udowodnić, że stworzenia te to nie gadżety, przy pomocy których w mniej lub bardziej wyrafinowany sposób napędza się strachu dzieciakom, ale istoty głęboko symboliczne, o których na przykład w swojej „pieśni pogańskiej” śpiewa Konrad z „Dziadów” Mickiewicza, o których czołowa badaczka polskiego romantyzmu, Maria Janion, napisała fundamentalną pracę pt. „Wampir, biografia symboliczna”.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-05-01
Na znak tryumfu - wyniki konkursu
ikona wiadomości
Laureatami konkursu zostali: Agnieszka Święchowicz (Jordanów), Anna Hebel (Wejherowo) oraz Piotr Tworek (Kuźnica Bobrowska).

Gratulujemy!

Prawidłowe odpowiedzi na pytania konkursowe:
1. Steve White, John Ringo, Linda Evans, Eric Flint, Jane Lindskold, Timothy Zahn czy David Drake
2. Honor Harrington
3. 2016 - Pyrkon
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-04-27
Przebudzenie Lewiatana - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa MAG ukazała się powieść James S.A. Coreya - Przebudzenie Lewiatana.

Ludzkość zasiedliła Układ Słoneczny – Marsa, Księżyc, Pas Asteroid i dalej – ale gwiazdy wciąż pozostają poza jej zasięgiem.
Jim Holden jest pierwszym oficerem lodowcowca kursującego z pierścieni Saturna na stacje górnicze Pasa. Gdy wraz z załogą trafiają na opuszczony statek Scopuli, w ich ręce wpada niechciany sekret. Ktoś jest gotów dla niego zabijać, i to na skalę niewyobrażalną dla Jima i jego załogi. Układowi grozi wojna, chyba że uda się odkryć, kto i dlaczego porzucił tajemniczy statek.
Detektyw Miller otrzymuje zlecenie odszukania Julie Mao, dziewczyny, która na własne życzenie zrezygnowała z wygodnego życia u boku bogatych i wpływowych rodziców – po to, by walczyć o prawa uciskanych mieszkańców Pasa. Ślady śledztwa prowadzą do statku Scopuli, krzyżując w ten sposób drogi Millera i Jima Holdena. Okazuje się, że dziewczyna może być kluczem do rozwiązania każdej zagadki.
Holden i Miller muszą lawirować między rządem Ziemi, rewolucjonistami z Sojuszu Planet Zewnętrznych i pełnymi sekretów korporacjami, mając wszystkich przeciw sobie. W Pasie jednak obowiązują inne reguły i jeden mały statek może zmienić los wszechświata.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-04-27
Endymion - recenzja
ikona wiadomości
Endymion Dana Simmonsa to pełnokrwista powieść postmodernistyczna: autor bawi się z czytelnikiem w wyrafinowaną Kantowską grę wyobraźni i intelektu, niejednokrotnie sięga po zintensyfikowaną intertekstualność (nawiązania do filozofii, popkultury, mitologii). Ale wszystkie podjęte w utworze tematy, literackie zabawy i sensy nie przyćmiewają ludycznych walorów dzieła.

zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy: