fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2020-09-15
Nasze imię Legion, nasze imię Bob - recenzja
ikona wiadomości
Hibernacja to jeden z najpopularniejszych motywów literackiego science fiction, za pomocą którego przedstawia się losy osób zbudzonych ze snu po dziesiątkach lub setkach lat. Jednakże i na tym polu można pokusić się o coś zaskakującego i odkrywczego, o czym przekonuje nas powieść Dennisa E. Taylora pt. Nasze imię Legion, nasze imię Bob, która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Mag.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-09-15
My - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym premierą ma książka Jewgienija Zamiatina - My. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu.

Jedna z najsłynniejszych dystopii w literaturze, pierwowzór Nowego wspaniałego świata Huxleya i 1984 Orwella.
Niech żyje Państwo Jedyne! Jego obywatele poddani są nieustannej inwigilacji. Wolność i indywidualizm są z założenia złe, gdyż wprowadzają tylko chaos i anarchię. Domy mają szklane ściany, by wszyscy żyli na widoku, a seks jest na kartki. Najgorsza z chorób to wyobraźnia. W Państwie Jedynym każdy traktowany jest jednakowo, pozbawiony nazwiska, oznaczony numerem. Wszystko, czego człowiek potrzebuje do życia, dostaje od Państwa, gwaranta porządku, harmonii i szczęścia. Narrator ?-503 to matematyk, który zapada na nieuleczalną chorobę – wytwarza się w nim dusza, zakochuje się.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-09-11
Najlepsze opowiadania - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym premierę ma zbiór opowiadań R.A. Lafferty'ego - Najlepsze opowiadania. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa MAG w serii wydawniczej Artefakty.

Raphael Aloysius Lafferty jest uważany za jeden z najoryginalniejszych głosów we współczesnej literaturze. W swojej karierze był wielokrotnie nominowany do nagród i nagradzany, zdobył między innymi World Fantasy Award za całokształt twórczości. Ten zbiór zawiera 22 niezwykłe i niewiarygodne opowiadania, w tym:
nagrodzone Hugo: Matka Euremy ze wstępem Roberta Silverberga,nominowane do Hugo: Ciąg dalszy na następnej skale ze wstępem Nancy Kress i Niebo ze wstępem Gwendy Bond,nominowane do Nebuli: Na naszej ulicy ze wstępem Neila Gaimana,oraz wiele innych opowiadań przedstawianych przez innych współczesnych mistrzów fantastyki, przyznających, że R. A. Lafferty był dla nich ważną inspiracją oraz liczącą się literacką siłą


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-09-11
Per aspera ad astra - recenzja
ikona wiadomości
Robert J. Szmidt zaprasza nas do spotkania z kolejną niezwykłą opowieścią science fiction, będącą zarazem pierwszą odsłoną nowego cyklu. Per aspera ad astra stanowi prequel popularnego cyklu Pola dawno zapomnianych bitew, ukazującego losy przodka głównego bohatera wcześniejszej serii – Henryana Święckiego. Książka ta ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-09-09
Gniew Tiamat - recenzja
ikona wiadomości
Niesamowitą robotę wykonują ukrywający się pod pseudonimem James S.A. Corey Ty Franck i Daniel Abraham. Wymyślili sobie obliczoną na niemal dziesięć tomów space operę i kroczą wytyczoną ścieżką, szanując inteligencję swojego czytelnika i nigdy nie schodząc poniżej wysokiego poziomu. Wydana niedawno przez wydawnictwo MAG ósma część cyklu Expanse, Gniew Tiamat, również nie zawodzi i stanowi kolejną porcję świetnej rozrywki. Co więcej, powrót pewnych postaci i nawiązanie do ich wcześniejszych wątków, które do tej pory mogły się wydawać zupełnie poboczne, pozwala spojrzeć na całość serii z jeszcze większym uznaniem. Podczas gdy niejeden cykl science fiction obniżał swój poziom przez pisane na siłę ciągi dalsze, tu mamy do czynienia z konsekwentnie budowaną historią, której każdy kolejny tom jest świadomym rozwinięciem, niezbędnym dla zrozumienia i docenienia pomysłu duetu twórców.

Zapraszamy do lektury recenzji Arkadiusza Banasiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-09-03
Gdzie dawniej śpiewał ptak - recenzja
ikona wiadomości
W ramach ukazującego się nakładem Rebisu cyklu Wehikuł czasu wydano właśnie kolejną klasyczną, ważną powieść spod znaku fantastyki – Gdzie dawniej śpiewał ptak autorstwa Kate Wilhelm. Uznawana powszechnie za jedną z najlepszych odsłon tej literatury, podejmuje trudny temat klonowania i związanych z tym procesem nadziei oraz zagrożeń.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-08-07
Smok odrodzony - recenzja
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się kolejna odsłona bestsellerowej serii Roberta Jordana pt. Koło czasu, którą od nieco ponad roku możemy podziwiać w nowej, niezwykle efektownej szacie graficznej. Książka nosi tytuł Smok odrodzony i stanowi trzecią część tej epickiej sagi, która wpisała się już na zawsze w kanon literatury fantasy.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-07-27
Piter: Wojna bliźniaków - recenzja
ikona wiadomości
Piter – to tytuł jednej z najważniejszych i najpopularniejszych części kultowego już Uniwersum Metro 2033, ukazującego postapokaliptyczny świat po nuklearnej wojnie, w którym ocalali schronili się w tunelach metra. Ta stworzona przez Szymuna Wroczka książka skupia się na losach Petersburga i mieszkańców jego podziemi, wyprowadzając tym samym fabułę Uniwersum po raz pierwszy poza Moskwę. Po dobrze przyjętej kontynuacji – zatytułowanej Piter: Wojna, przyszedł czas na poznanie trzeciej części tej sagi, czyli książki Piter: Bitwa bliźniaków, która ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Insignis.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-07-21
Gdzie dawniej śpiewał ptak - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym premierą ma książka Kate Wilhelm - Gdzie dawniej śpiewał ptak. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu.

Świat znalazł się na krawędzi — gwałtowne zmiany w przyrodzie, choroby o zasięgu globalnym, konflikt nuklearny i powszechna bezpłodność zagrażają istnieniu gatunku ludzkiego. Bogata rodzina Sumnerów postanawia walczyć o przetrwanie, tworząc w Appalachach odizolowany ośrodek naukowy. Nadzieję na ratunek widzi w klonowaniu ludzi, ale po kilku pokoleniach planuje wrócić do naturalnych metod prokreacji. Gdy dojrzewają pierwsze klony, zaczynają się pojawiać poważne problemy. Eksperyment z wolna wymyka się spod kontroli...
Pełna napięcia i emocji, zapadająca w pamięć, zmuszająca do refleksji powieść. Przepięknie i wciągająco opowiada o losie rodziny, jednostki i społeczeństwa w ekoapokaliptycznej scenerii.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-07-10
Upiór w ruderze - recenzja
ikona wiadomości
Andrzej Pilipiuk pisze co jakiś czas kolejne odsłony swoich dwóch znakomitych cykli powieściowych – Oblicz Wędrowycza i Światów Pilipiuka, które nie tylko zyskały wielką popularność, ale też na trwałe wpisały się w historię polskiej fantastyki. Bardzo rzadko dostajemy jednak możliwość poznawania opowieści niewchodzących w skład tych cykli, a taka sytuacja ma właśnie miejsce, bowiem nakładem wydawnictwa Fabryka Słów ukazała się książka Upiór w ruderze.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-07-03
Green Town - premiera
ikona wiadomości
Nakładem Wydawnictwo MAG pojawiła się w księgarniach książka Raya Bradbury'ego - Green Town. To już 21 pozycja w serii Artefakty.

Zbór powieści i opowiadań, których akcja rozgrywa się w miasteczku Green Town. Niezwykłe historie o krainie dzieciństwa, widzianej z wielką nostalgią i miłością, opowieści budzenia się samoświadomości nastoletnich bohaterów, wielka afirmacja życia, codziennych wydarzeń i rytuałów. Ale także podróże do krainy dziecięcych koszmarów, mrocznych miejsc i niepokojących zdarzeń.
W skład książki Green Town wchodzą „Słoneczne wino”, ”Jakiś potwór tu nadchodzi”, „Pożegnanie lata” i „Letni ranek, letnia noc”.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-07-01
Dawca przysięgi II - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym wydawnictwo MAG wznawia drugą część trzeciego tomu Archiwum burzowego światła - Brandona Sandersona.

Na Rosharze trwa wojna. Przebudzeni parshendi – pieśniarze – pod wodzą służących Odium Stopionych wydają się niepowstrzymani. Wieczna Burza nieubłaganie powraca, za każdym razem sprowadzając śmierć i zniszczenie na ludzkie osady. Dalinar Kholin, udręczony powracającymi wspomnieniami przeszłości i nieżyjącej żony, nie szczędzi wysiłków, by zbudować koalicję ludzkich królestw, odkrywając przy tym swoje moce Kowala Więzi. Jednakże Odium ma wiele sług i wygląda na to, że jest przygotowany na każdą możliwość, a Świetlistym Rycerzom zagraża również tajemnica, która wcześniej doprowadziła do Odstępstwa ich starożytnych poprzedników.
Elhokar, Adolin, Shallan i Kaladin docierają do Kholinaru i odkrywają, że choć miasto jeszcze nie upadło, ich misja może się okazać o wiele trudniejsza, niż się spodziewali. Ludzie szepczą o mrocznej sile, która opanowała pałac i królową Aesudan, po ulicach zaś wędrują wyznawcy dziwacznego Kultu Chwil. A jedynym, co chroni miasto przed upadkiem, jest Straż Muru i jej tajemniczy dowódca, marszałek Lazur.
Tymczasem ostatnia z Parshendich, Venli, zaczyna pojmować, jakie skutki przyniosła jej decyzja, by odnaleźć starożytnych bogów pieśniarzy, i jaki los czeka pieśniarzy pod władzą Odium.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-06-16
Zimne dni - recenzja
ikona wiadomości
Czternasta odsłona cyklu fantasy Akta Harry'ego Dresdena – to musi robić wrażenie, prawda? Nie przypominam sobie bowiem wielu innych serii, które doczekałyby się tak pokaźnej liczby tomów, które potrafią nas wciąż intrygować i zaskakiwać kierunkiem rozwoju akcji. Tak bowiem ma się właśnie rzecz z tym cyklem i jego najnowszą odsłoną – książką pt. Zimne dni, która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy: