fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2020-02-27
Requiem dla lalek - premiera
ikona wiadomości
Od dziś w sprzedaży detalicznej dostępne jest nowe wydanie zbioru opowiadańRequiem dla lalekCezarego Zbierzchowskiego. Książka została wydana przez wydawnictwo Powergraph, jest objęta patronatem naszego portalu.
W jedenastu opowiadaniach fikcyjny świat Rammy, niczym sceneria brytyjskiego Black Mirror, to zbliża się, to znów oddala od rzeczywistości za naszymi oknami. Czasem obserwujemy nas samych tu i teraz, czasem nas w niedalekiej przyszłości.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-02-26
Ostatni - recenzja
ikona wiadomości
Jednym z największych koszmarów ludzkości jest z pewnością widmo nuklearnej zagłady, która co jakiś czas staje się realną obawą, by po chwili znów odejść gdzieś na dalszy plan naszych zmartwień. Wydaje się, że dziś ponownie nadchodzi ten pierwszy okres, bowiem na całym świecie dzieje się co najmniej niepokojąco, by nie powiedzieć, źle. Scenariusz spełnionej apokalipsy przedstawia niezwykle intrygująca powieść Hanny Jameson pt. Ostatni, która pokazuje koszmar wojny nuklearnej z perspektywy jednostki. Książka ta ukazała się nakładem wydawnictwa Czarna Owca.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-02-24
Możemy cię zbudować - recenzja
ikona wiadomości
Philip K. Dick jest jednym z najważniejszych twórców fantastyki naukowej. To żadna prawda objawiona, lecz fakt, z którym trudno dyskutować. Oszałamiająca liczba opowiadań i powieści, ich mniej lub bardziej udane ekranizacje, mnóstwo tłumaczeń, wznowień, kolejne pokolenia odkrywające urok dziwacznych światów pisarza, szalone życie, w którym Dickowi nie było łatwo odróżnić prawdy od wytworów paranoicznego, karmionego narkotykami umysłu – jak wielu tak ekscentrycznych i inspirujących autorów zna XX wiek?

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-02-17
Zgasić Słońce: Szpony Smoka - recenzja
ikona wiadomości
Historia alternatywna to bezsprzecznie jedna z najciekawszych i najbardziej intrygujących odsłon fantastyki, która porywa kolejne pokolenia czytelników na całym świecie. I nic nie wskazuje na to, by miało się coś w tym względzie zmienić, szczególnie jeśli spojrzymy na stale rosnącą liczbę powieści, tak w wydaniu zagranicznych, jak i polskich autorów. Do grona tych drugich zalicza się Robert J. Szmidt, zapraszający nas do spotkania z alternatywną historią świata w swojej najnowszej książce pt. Zgasić słońce: Szpony smoka, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa SQN.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-02-14
Wieczna wojna - recenzja
ikona wiadomości
Wehikuł czasu – to tytuł niezwykle interesującego cyklu Domu Wydawniczego Rebis, w ramach którego ukazują się nowe wydania klasycznych dzieł literatury fantastycznej. Tym razem mamy przyjemność poznać nową odsłonę znakomitej i uznawanej powszechnie za kultową na polu militarnej powieści science fiction, książkę Joego Haldemana pt. Wieczna wojna, która opowiada o koszmarze kosmicznej wojny i cierpieniu tych, którzy w niej uczestniczą.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-02-12
Przeznaczenie Skrytobójcy - recenzja
ikona wiadomości
Po przeszło dwudziestu latach zamyka się pewien rozdział w fantasy. Trzecią trylogię jednego z ważniejszych cykli w historii gatunku wieńczy tom Przeznaczenie skrytobójcy. Na wieść o premierze najnowszego tryptyku pojawiła się sugestia, że to odcinanie kuponów, ale należy rozwiać wątpliwości – był tak samo potrzebny, jak poprzedni trójksiąg, z tym, że ten tom zdecydowanie przynosi więcej niż oba poprzednie i zostanie z czytelnikiem dłużej niż zwieńczenie” Złotoskórego”.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-02-11
Podwójny Wehikuł Czasu
ikona wiadomości
Dom Wydawniczy Rebis w dniu dzisiejszym wypuścił dwa kolejne tytułu w ramach serii Wehikuł Czasu:

- Drzwi do lata, Roberta A. Heinleina - Dan Davis, inżynier i wynalazca, stworzył dzieło swojego życia, rewolucyjnego robota. Zamiast jednak osiągnąć gigantyczny sukces, Dan zostaje oszukany przez chciwego wspólnika i dwulicową narzeczoną, którzy podstępem odbierają mu firmę i prawa do wynalazków. Doprowadzają również do tego, że Dan pogrąża się w Długim Śnie, czyli hibernacji przeprowadzanej pod nadzorem towarzystw ubezpieczeniowych. Gdy budzi się trzydzieści lat później, odkrywa, że świat bardzo się zmienił. Przy błyskawicznych postępach nauki być może nawet uda mu się cofnąć w czasie i uratować sytuację, a ważną rolę odgrywa w tej historii jego kot...

- Wieczna wojna, Joe Haldemana - Nazwanie Wiecznej wojny najlepszą powieścią wojenną SF byłoby krzywdzącym niedopowiedzeniem. Oprócz błyskotliwego technologicznego i społecznego wizjonerstwa jest ona tak dobrą i przejmującą powieścią wojenną jak żadna z tych, które czytałem. - William Gibson, autor Neuromancera
Znakomita powieść należąca do kanonu literatury SF. Łączy pełen rozmachu obraz przyszłego konfliktu z wizjonerskim i ponadczasowym spojrzeniem na człowieka i zmiany wywołane przez wojnę.
Wojna to piekło i William Mandella przekonuje się o tym na własnej skórze, walcząc z Taurańczykami. Towarzyszymy mu przez całą służbę, obserwując jego oczami okrucieństwa, ogrom cierpień i absurdy walk… a także przemiany na Ziemi, która w ciągu jego życia – na skutek efektów relatywistycznych – starzeje się o kilkaset lat.
Wieczna wojna to powieść wojenna, ale i… pacyfistyczna, w której walka z wrogiem przeradza się w walkę o człowieczeństwo.


Obie pozycje zostały objęte patronatem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-02-04
Wzlot Persepolis - recenzja
ikona wiadomości
Nie ryzykuję wiele stwierdzeniem, że Ty Franck i Daniel Abraham, ukrywający się pod pseudonimem James S. A. Corey autorzy serii The Expanse, stworzyli jeden z najciekawszych cyklów w literaturze science fiction ostatnich lat. Pisząc rzecz typowo rozrywkową, przyjęli za standard szacunek dla inteligencji swojego czytelnika, na skutek czego otrzymaliśmy kilka tysięcy stron osadzonej w arcyciekawym uniwersum i trzymającej w napięciu opowieści. Wzlot Persepolis, siódmy tom zaplanowanego na dziewięć części cyklu, jest początkiem finałowego story arcu. Oto bowiem w końcu, po przeszło trzech dekadach od ostatniego spotkania z naszymi bohaterami, rozpoczyna się konflikt, którego zarzewie dotychczas zaledwie zarysowano, będący naturalną konsekwencją wydarzeń z wcześniejszych książek.

Zapraszamy do lektury recenzji Arkadiusza Banasiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-01-29
Bursztynowa luneta - premiera
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa MAG ukazała się kolejna książka Philipa Pullmana - Bursztynowa luneta. To trzeci tom cyklu Mroczne Materie.

Lyra i Will muszą stawić czoła swojemu największemu wyzwaniu i narazić się na wielkie niebezpieczeństwo. Z pomocą przychodzą im starzy przyjaciele: pancerny niedźwiedź Iorek Byrnison i naukowiec dr Mary Malone. Zyskują też nowych sprzymierzeńców w postaci niezwykłych stworów obdarzonych zdolnością widzenia Pyłu, który jawi się materia tworząca wszystko, co opisano w Biblii, łącznie z samym Bogiem. Trwa wojna w niebiosach, a jej wynik i losy całego świata spoczywają w rękach Lyry i Willa...

Książka została objęta patronatem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-01-29
Tasowanie w Dżokerowie - premiera
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się dziewiąta już część cyklu Dzikie Karty - Tasowanie w Dżokerowie.

W Nowym Jorku szaleje gang obdarzonych przerażającymi mocami mutantów, który zagraża bezpieczeństwu mieszkańców całej metropolii.
Opas, młodociany gubernator Rox, pragnął uczynić Ellis Island bezpiecznym azylem dla dżokerów. Dlatego postanowił zwerbować skoczków, nastoletnich wyrzutków władających supermocami, zdolnych w mgnieniu oka ukraść ciało człowieka.
Jednakże pod przywództwem szalonego wnuka Tachiona skoczkowie z każdym dniem stają się coraz bardziej okrutni i niepowstrzymani, aż wreszcie okazują się najpoważniejszą groźbą, przed jaką dotąd stanęły dzikie karty…


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-01-29
Diabły z Saints - recenzja
ikona wiadomości
Twórczość Marcina Rusnaka jest doskonale znana i ceniona przez miłośników polskiej fantastyki, którzy mogli już poznać kilkanaście jego prac – zarówno powieści, jak i opowiadań. Dziś mamy przyjemność spotkania z najnowszą książką tego autora – opowieścią spod znaku mrocznej fantasy pt. Diabły z Saints, która ukazała się nakładem wydawnictwa Genius Creations.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-01-20
Przyjaciel człowieka - recenzja
ikona wiadomości
Opowiadania niejakubowe – tak zwykło się nazywać cykl zbiorów miniopowieści Andrzeja Pilipiuka, niewchodzących w skład najsłynniejszego dzieła tego autora, cyklu pt. Oblicza Wędrowycza. I właśnie lekturą tej „niejakubowej” sagi możemy cieszyć się w ostatnich dniach za sprawą premiery książki Przyjaciel człowieka, która łączy w sobie elementy fantastyki z historyczną powieścią przygodową. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Fabryka Słów.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-01-10
Szczypta nienawiści - recenzja
ikona wiadomości
Joe Abercrombie należy bezsprzecznie do grona najpopularniejszych i najbardziej cenionych pisarzy na polu współczesnej literatury fantasy. Jego znakomita i bestsellerowa seria Uniwersum Pierwszego Prawa porwała miliony czytelników na całym świecie, przedstawiając monumentalną i rozpisaną na kilka cykli opowieść o wojnie, magii i nieuchronnym postępie technologicznym, który zderza się z quasi-średniowieczną rzeczywistością. Jej najnowszą odsłoną jest książka Szczypta nienawiści, która otwiera nowy cykl pt. Epoka obłędu. Powieść ta ukazała się nakładem wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy: