fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2018-06-19
Legion płomienia - recenzja
ikona wiadomości
Legion płomienia Anthony’ego Ryana stracił nieco ze świeżości Ognia przebudzenia, szczególnie, że po drodze do wydania kontynuacji na rodzimym rynku pojawiło się kilka równie przyjemnych w lekturze, jak i z ciekawie wykreowanym uniwersum tytułów. Jednak dwie rzeczy odczuwa się ciągle tak samo: wartki nurt opowieści oraz bogatą, nie tylko dekoracyjną ekspozycję.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-06-11
Wypalić Chrom - recenzja
ikona wiadomości
Nie ma drugiego pisarza science fiction, wobec którego żywiłbym równie mieszane uczucia jak do Williama Gibsona. Z jednej strony to jeden z absolutnie najważniejszych reprezentantów gatunku, rewolucjonista i wizjoner, z drugiej zaś twórca ogrywający w swoich powieściach wciąż te same motywy, schematyczny w konstruowaniu fabuły, będący – zwłaszcza w późniejszym okresie twórczości – zdecydowanie ciekawszym myślicielem i socjologiem aniżeli pisarzem. Ponieważ jednak krótkie formy jego autorstwa nie były mi dotychczas znane, a gdzieś kiedyś spotkałem się z twierdzeniem, że w opowiadaniach Gibson wypada lepiej niż w powieściach, z chęcią sięgnąłem po wydany przez MAGa w ramach serii „Artefakty” zbiór Wypalić chrom.

Zapraszamy do lektury recenzji debiutującego na łamach portalu Arka Banasiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-06-07
Podwójna premiera MAG-a
ikona wiadomości
W dniu wczorajszym do księgarń trafiły dwie pozycje książkowe z wydawnictwa MAG:

- Bożogrobie Jaya Kristoffa - Mia Corvere, niszczycielka cesarstw, znalazła sobie miejsce pośród Ostrzy Naszej Pani od Błogosławionego Morderstwa, ale wielu członków Duchowieństwa Czerwonego Kościoła uważa, że na to nie zasłużyła.
Jej pozycja jest niepewna, a w dodatku nadal daleko jej do pomszczenia brutalnej śmierci członków rodziny. Po śmiercionośnej potyczce z dawnym wrogiem Mia zaczyna nabierać podejrzeń co do motywów, jakie kierują samym Czerwonym Kościołem.
Kiedy staje się wiadome, że finał wielkich igrzysk w Bożogrobiu zaszczycą swoją obecnością konsul Scaeva i kardynał Duomo, Mia postanawia przeciwstawić się Kościołowi i sprzedaje się do niewoli, żeby mieć szansę dopełnić obietnicy, którą złożyła w dniu, kiedy straciła wszystko.
Na piaskach areny znajduje nowych sprzymierzeńców, zaciętych rywali i jeszcze więcej pytań na temat swoich dziwnych związków z cieniami. Jednakże w miarę jak ujawnianą są spiski i sekrety, w murach kolegium rośnie liczba ofiar. Mia będzie zmuszona wybierać między lojalnością a zemstą.


- Drażliwe tematy Neila Gaimana - Nowy zbiór opowiadań autora „Amerykańskich bogów” i "Nigdziebądź". Gaiman, autor wszechstronny, wyrafinowany i niezrównanie twórczy, czaruje nas swoją literacką alchemią i przenosi daleko w nieznaną krainę, gdzie fantazja staje się rzeczywistością, a codzienność płonie własnym blaskiem. "Drażliwe tematy", pełne grozy, niespodzianek i dobrej zabawy, to skarbnica literackich perełek, które zajmują umysł, poruszają serce i wstrząsają duszą.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-05-23
Przeciąg w drzwiach - premiera
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa MAG ukazała się kolejna książka Madeleine L'Engle - Przeciąg w drzwiach.To drugi tom cyklu Time Quintet.


Za każdym razem, kiedy gaśnie gwiazda, Echthros wygrał bitwę.
Jest listopad. Kiedy Meg przychodzi ze szkoły, Charles Wallace mówi jej, że widział smoki w ogródku warzywnym bliźniaków. Tamtej nocy Meg i Charles Wallace idą do warzywnika i spotykają Nauczyciela (Blajeny'ego), który wyjaśnia im, że to, co widzą, wcale nie jest smokiem, tylko cherubinem o imieniu Proginoskes. Okazuje sie, że Charles Wallace jest chory, a Blajeny i Proginoskes zjawili się, żeby pomóc mu wyzdrowieć... a robiąc to, zachowują świat w równowadze i ratują go przed złym Echtrosem.
Meg, Calvin i pan Jenkins (kierownik szkoły podstawowej) muszą dostać się do wnętrza Charlesa Wallace'a, żeby stoczyć tę bitwę i uratować mu życie, a jednocześnie cały wszechświat.

więcej »
Liczba komentarzy:
2018-05-23
Olimp - recenzja
ikona wiadomości
Od wydania Ilionu przez MAG-a minął kawał czasu, upłynęło przeszło dwa i pół roku, nim wreszcie na rynku pojawił się Olimp. Premierę przekładano kilkukrotnie, aż zacząłem wątpić, czy w ogóle będzie mi dane jej doczekać. Przyznam, że było to moje drugie podejście do tego tomu, gdyż po przeczytaniu pierwszej części niezwłocznie sięgnąłem po starsze, jeszcze dwutomowe wydanie, aby zaspokoić swoją ciekawość względem zakończenia tej zdumiewającej dylogii. Ponowna lektura, początkowo niełatwa, pozwoliła mi jednak zagłębić się we wspaniały świat Dana Simmonsa, przypominając oś fabularną, akcję i niesamowitych bohaterów, których już spotkałem.

Zapraszamy do lektury recenzji Michała Różyckiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-05-07
Czerwony śnieg - recenzja
ikona wiadomości
Bardzo wielu bardzo mądrych ludzi starało się mnie przekonać, że postaci wampira nie powinienem kojarzyć jedynie z odpustowymi straszydłami ubranymi w peleryny podszyte karminowym suknem. Chciano mi udowodnić, że stworzenia te to nie gadżety, przy pomocy których w mniej lub bardziej wyrafinowany sposób napędza się strachu dzieciakom, ale istoty głęboko symboliczne, o których na przykład w swojej „pieśni pogańskiej” śpiewa Konrad z „Dziadów” Mickiewicza, o których czołowa badaczka polskiego romantyzmu, Maria Janion, napisała fundamentalną pracę pt. „Wampir, biografia symboliczna”.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-05-01
Na znak tryumfu - wyniki konkursu
ikona wiadomości
Laureatami konkursu zostali: Agnieszka Święchowicz (Jordanów), Anna Hebel (Wejherowo) oraz Piotr Tworek (Kuźnica Bobrowska).

Gratulujemy!

Prawidłowe odpowiedzi na pytania konkursowe:
1. Steve White, John Ringo, Linda Evans, Eric Flint, Jane Lindskold, Timothy Zahn czy David Drake
2. Honor Harrington
3. 2016 - Pyrkon
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-04-27
Przebudzenie Lewiatana - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa MAG ukazała się powieść James S.A. Coreya - Przebudzenie Lewiatana.

Ludzkość zasiedliła Układ Słoneczny – Marsa, Księżyc, Pas Asteroid i dalej – ale gwiazdy wciąż pozostają poza jej zasięgiem.
Jim Holden jest pierwszym oficerem lodowcowca kursującego z pierścieni Saturna na stacje górnicze Pasa. Gdy wraz z załogą trafiają na opuszczony statek Scopuli, w ich ręce wpada niechciany sekret. Ktoś jest gotów dla niego zabijać, i to na skalę niewyobrażalną dla Jima i jego załogi. Układowi grozi wojna, chyba że uda się odkryć, kto i dlaczego porzucił tajemniczy statek.
Detektyw Miller otrzymuje zlecenie odszukania Julie Mao, dziewczyny, która na własne życzenie zrezygnowała z wygodnego życia u boku bogatych i wpływowych rodziców – po to, by walczyć o prawa uciskanych mieszkańców Pasa. Ślady śledztwa prowadzą do statku Scopuli, krzyżując w ten sposób drogi Millera i Jima Holdena. Okazuje się, że dziewczyna może być kluczem do rozwiązania każdej zagadki.
Holden i Miller muszą lawirować między rządem Ziemi, rewolucjonistami z Sojuszu Planet Zewnętrznych i pełnymi sekretów korporacjami, mając wszystkich przeciw sobie. W Pasie jednak obowiązują inne reguły i jeden mały statek może zmienić los wszechświata.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-04-27
Endymion - recenzja
ikona wiadomości
Endymion Dana Simmonsa to pełnokrwista powieść postmodernistyczna: autor bawi się z czytelnikiem w wyrafinowaną Kantowską grę wyobraźni i intelektu, niejednokrotnie sięga po zintensyfikowaną intertekstualność (nawiązania do filozofii, popkultury, mitologii). Ale wszystkie podjęte w utworze tematy, literackie zabawy i sensy nie przyćmiewają ludycznych walorów dzieła.

zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-04-19
451° Fahrenheita - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa MAG ukazała się piętnasta książka w serii Artefakty - 451° Fahrenheita - Raya Bradbury'ego

Przerażająco prorocza powieść o przyszłości w świecie postliterackim…
Guy Montag jest strażakiem. Jego praca polega na niszczeniu najbardziej zakazanego ze wszystkich dóbr, źródła wszelkich niesnasek i nieszczęść: książek.
Nie przychodzi mu do głowy, że mógłby kwestionować swoje nijakie życie – dopóki nie zostanie mu objawiona przeszłość, w której ludzie nie żyli w strachu, i teraźniejszość, w której można postrzegać świat przez pryzmat idei.
Zaczyna ukrywać w domu książki, które wkrótce zagrożą jego życiu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-04-19
Premiera drugiej części Dawcy przysięgi
ikona wiadomości
Od dziś możemy zapoznać się z zakończeniem trzeciego tomu Archiwum burzowego światła - Brandona Sandersona wydanego w dwóch tomach.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa MAG.

Na Rosharze trwa wojna. Przebudzeni parshendi – pieśniarze – pod wodzą służących Odium Stopionych wydają się niepowstrzymani. Wieczna Burza nieubłaganie powraca, za każdym razem sprowadzając śmierć i zniszczenie na ludzkie osady. Dalinar Kholin, udręczony powracającymi wspomnieniami przeszłości i nieżyjącej żony, nie szczędzi wysiłków, by zbudować koalicję ludzkich królestw, odkrywając przy tym swoje moce Kowala Więzi. Jednakże Odium ma wiele sług i wygląda na to, że jest przygotowany na każdą możliwość, a Świetlistym Rycerzom zagraża również tajemnica, która wcześniej doprowadziła do Odstępstwa ich starożytnych poprzedników.
Elhokar, Adolin, Shallan i Kaladin docierają do Kholinaru i odkrywają, że choć miasto jeszcze nie upadło, ich misja może się okazać o wiele trudniejsza, niż się spodziewali. Ludzie szepczą o mrocznej sile, która opanowała pałac i królową Aesudan, po ulicach zaś wędrują wyznawcy dziwacznego Kultu Chwil. A jedynym, co chroni miasto przed upadkiem, jest Straż Muru i jej tajemniczy dowódca, marszałek Lazur.
Tymczasem ostatnia z Parshendich, Venli, zaczyna pojmować, jakie skutki przyniosła jej decyzja, by odnaleźć starożytnych bogów pieśniarzy, i jaki los czeka pieśniarzy pod władzą Odium.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-04-11
Na znak tryumfu - konkurs
ikona wiadomości
Wraz z fundatorem nagród - Wydawnictwem Rebis - zapraszamy do udziału w konkursie. Wśród osób, które odpowiedzą prawidłowo na pytania wyłonionych zostanie trzech laureatów. Nagrodami są egzemplarze książki Na znak tryumfu.

Pytania zostały zamieszczone w dziale Konkursy.

Zakończenie konkursu nastąpi 25 kwietnia o północy, a ogłoszenie wyników w przeciągu kilku następnych dni.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-04-04
Upadłe Anioły - premiera
ikona wiadomości
Od dzisiaj w sprzedaży detalicznej dostępna jest powieść Upadłe Anioły Richarda Morgana. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG.

Upowłokowiony w uszkodzone ciało bojowe Klina, Takeshi Kovacs służy jako najemnik w sponsorowanej przez Protektorat, brutalnej wojnie domowej, mającej zdławić rewolucję na Sanction IV.
Korzystając z szansy dołączenia do potajemnej ekspedycji, mającej zabezpieczyć znalezisko archeologiczne, Takeshi wpada w wir zdrady i oszustw, przy których front zdaje się być miłym wspomnieniem. Poszukiwany obiekt jest bezcenny i niesie ze sobą niezliczone zagrożenia. To znalezisko, dla którego korporacje będą zabijać. Odkrycie, które zmieni ludzkość.
więcej »
Liczba komentarzy: