fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2022-03-29
Żywoty świętych - recenzja
ikona wiadomości
Przypadek amerykańskiej pisarki Leigh Bardugo zdaje się być wzorcowym niemal przykładem kariery, o jakiej może marzyć aspirujący twórca literatury fantastycznej. Autorka debiutuje w 2012 roku bardzo dobrze przyjętą powieścią Cień i kość. Książka wprowadza czytelnika w tzw. uniwersum griszów, a o stworzeniu uniwersum marzą pisarze, którzy chcą zaprojektować przestrzeń, w jakiej rozgrywać się będą fabuły kolejnych utworów. Zachęcona dobrym przyjęciem Bardugo publikuje kolejne dwie części, domykając trylogię i zyskując status popularnej autorki, której twórczość łączy elementy young adult i fantasy. W 2016 pojawia się Szóstka wron, a rok później Królestwo kanciarzy. Obie powieści znów zdobyły uznanie czytelników oraz zostały zauważone przez krytyków zajmujących się literaturą popularną. Pojawiają się nominacje, wysokie miejsca na listach bestsellerów. Ukoronowaniem drogi, którą błyskawicznie pokonała Bardugo, była ekranizacja dwóch jej powieści, której podjął się Netflix.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-03-23
Premiery MAG-a
ikona wiadomości
Od dzisiaj w sprzedaży detalicznej dostępne są następujące książki wydane nakładem Wydawnictwa MAG:

- Legion wspomnień, Jamesa S.A. Coreya - Zbiór zawiera pierwszy raz dostępne w jednym miejscu wszystkie opowiadania -- włącznie z niepublikowanym nigdzie indziej - osadzone w świecie serii Expanse autorstwa Jamesa S. A. Coreya, znajdującej się na liście bestsellerów New York Times.
Minęło dużo czasu, od kiedy ostatnio mieliśmy naprawdę dobrą space operę. "Przebudzenie Lewiatana" to międzyplanetarna przygoda jak należy, rodzaj SF, dzięki któremu zakochałem się w tym gatunku dawno temu, doprawiony odrobiną horroru i czarnego kryminału. Jimmy Corey pisze z energią i śmiałością nowicjusza oraz wprawą doświadczonego zawodowca.


- Wicher śmierci, Stevena Eriksona - Imperium Letheryjskie chwieje się w posadach. Otoczony przez pochlebców oraz agentów przekupnego kanclerza cesarz Rhulad Sengar pogrąża się w obłędzie. Wszędzie roi się od spisków. Imperialna tajna policja wszczyna kampanię terroru skierowaną przeciwko obywatelom. Zbłąkany, ongiś bóg obdarzony zdolnością jasnowidzenia, nagle przestaje dostrzegać przyszłość. Woń chaosu zwabia straszliwe siły, które zbliżają się ze wszystkich stron.
Z chylącego się ku upadkowi imperium próbuje uciec grupa uchodźców. Jeden z nich, Fear Sengar, poszukuje duszy Scabandariego Krwawookiego, który mógłby uratować jego brata cesarza. Grupie towarzyszy jednak najstarszy i najbardziej nieprzejednany wróg Scabandariego: Silchas Ruin, brat Anomandera Rake'a. Na plecach nosi wciąż świeże rany zadane nożami Scabandariego, a jego motywy są wysoce niepewne...
To okrutna, mroczna opowieść o wojnie, zdradzie, ciemności i niepowstrzymanej magii, kolejny tom najbardziej ekscytującego i wizjonerskiego cyklu epickiej fantasy...


- Mądrość tłumu, Joego Abercrombiego - Chaos. Furia. Zniszczenie.
Niektórzy mówią, że chcąc zmienić świat, trzeba go najpierw spalić. Teza ta zostanie za chwilę poddana weryfikacji w tyglu rewolucji: Destruktorzy i Podpalacze przejęli stery władzy, dym zamieszek wyparł przemysłowy smog i wszyscy są zmuszeni podporządkować się mądrości tłumu.
Nie mając nic do stracenia, obywatel Brock zamierza stać się bohaterem na miarę nowej ery. Obywatelka Savine musi swój talent do interesów przekuć w zdolność przetrwania, zanim będzie mogła walczyć o odkupienie win. Orso przekona się, że kiedy świat staje na głowie, nikt nie upada równie nisko jak dawny monarcha. Na krwawej Północy stojąca na czele kruchego Protektoratu Rikke stopniowo traci przyjaciół, gdy tymczasem Czarny Calder gromadzi sojuszników i snuje plany zemsty.
Banki upadły, słoneczne sztandary Unii zostały zerwane z masztów, a w zalegających za kulisami mrokach wątki demonicznego planu Tkacza powoli zaczynają się ze sobą splatać...

Książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-03-09
Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie - recenzja
ikona wiadomości
Od czasu do czasu każdy lubi sięgnąć po zbiór fantastycznych opowiadań, który zabierze nas do świata fantazji i magii, pełnego rzeczy i zjawisk wymykających się racjonalności. I właśnie to wszystko umożliwia nam książka Kelly Barnhill Straszliwe młody damy i inne osobliwe historie, która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-03-08
Korona mieczy - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym wydawnictwo Zysk i S-ka wznawia siódmy tom monumentalnego cyklu fantasy: Koło Czasu - Roberta Jordana.

Mroki gromadzą się nad światem. Wprawdzie nigdy nie był on doskonały, ale Czarny po przebudzeniu zmieni go w piekło. Zło próbują powstrzymać władające magicznymi mocami Aes Sedai, dbające, by magii nie używano do niegodziwych celów; są jednak zbyt słabe wobec sił sprzymierzeńców ciemności.
Elayne, Aviendha i Mat znajdują się coraz bliżej Czary Wiatrów, ter'angrealu, który może powstrzymać niemającą końca falę niemiłosiernego upału i przywrócić normalną pogodę. Egwene walczy o swój autorytet wśród Aes Sedai i szuka sojuszników. Rand przygotowuje się do wyprawy na Illian, nadal walcząc z obłędem oraz tymi, którzy przedkładają własne korzyści ponad losy świata...


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-02-28
Podwójna Uczta Wyobraźni
ikona wiadomości
Wydawnictwo MAG w dniu dzisiejszym wypuścił dwa kolejne tytułu w ramach serii Uczta Wyobraźni:

- Ptaki, które zniknęły, Simona Jimeneza - Kapitan statku, nieskrępowana czasem. Nieme dziecko, dźwigające brzemię niewyobrażalnej mocy. Tysiącletnia kobieta, dręczona przez życiowe błędy. W tej niesamowitej debiutanckiej powieści, spinające czas i przestrzeń w jedność, wszyscy ci samotnicy odnajdą w sobie to, czego im brakowało -- własne miejsce, przepełnione miłością. Bezpieczną przystań, w której można zacząć życie od nowa.
Lecz przyszłość już jest ich spragniona, i kiedy ich dogoni, zagrozi rozbiciem tej kruchej i efemerycznej rodziny.


- W Kalabrii, Petera S. Beagle'a - Autor słynnego „Ostatniego jednorożca" powraca z nową, kunsztownie opowiedzianą współczesną baśnią o jednorożcach.
Claudio Bianchi od wielu lat mieszka samotnie na zboczu wzgórza w malowniczej Kalabrii w południowych Włoszech. Wierny swym przyzwyczajeniom i podejrzliwy wobec obcych, Claudio zawsze opierał się zmianom, preferując uprawę roli i pisanie wierszy. Ale pewnego chłodnego poranka w jego gospodarstwie zjawia się istota rodem ze snów. Kiedy Claudio przychodzi jej z pomocą, ten akt dobroci przewraca jego mały świat do góry nogami. Skromny rolnik nagle musi się mierzyć z wścibstwem gapiów, natarczywymi dziennikarzami i z kimś jeszcze bardziej złowrogim.


Książki zostały objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-02-16
Umierając, żyjemy - recenzja
ikona wiadomości
W ramach popularnej serii wydawnictwa Rebis Wehikuł czasu ukazała się w naszym kraju kolejna znakomita, uznawana za jedno z największych dzieł światowego science fiction pozycja – porywająca powieść Roberta Silverberga pt. Umierając, żyjemy. Autor podejmuje ciekawy wątek telepatii, który w mej ocenie nie został dotąd wykorzystany w literaturze w taki sposób, na jaki zasługuje.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-01-26
Premiery MAG-a
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa MAG ukazały się dwa tytuły:

- Czarny Język - Christopher Buehlman.
Kinch Na Shannack jest winien małą fortunę Gildii Poborców, która wyszkoliła go na złodzieja, a zatem nauczyła (między innymi) otwierania zamków, walki na noże, wspinania po ścianach, łagodzenia upadków, snucia kłamstw, zastawiania pułapek, a także kilku magicznych sztuczek. Ten dług sprawił, że teraz czeka przy starej leśnej drodze, by obrabować pierwszego podróżnego, który się napatoczy.
Ale dzisiaj Kinch Na Shannack wybrał niewłaściwą ofiarę.
Galva jest wojowniczką, która przeżyła brutalne wojny z goblinami, a także służką bogini śmierci. Szuka swojej królowej, która zaginęła, gdy jedno z miast na dalekiej północy upadło po ataku olbrzymów.
Po nieudanym napadzie, z którego szczęśliwie uchodzi z życiem, Kinch odkrywa, że losy jego i Galvy są ze sobą splecione. Wspólni wrogowie i niezwykłe niebezpieczeństwa zmuszają złodzieja i wojowniczkę do wyruszenia w świat, gdzie gobliny żywią się ludzkim mięsem, krakeny polują w mrocznych głębinach, a honor jest luksusem, na który niewielu może sobie pozwolić.


- Upadek Lewiatana - James S. A. Corey.
Imperium lakońskie upadło, uwalniając 1300 układów spod rządów Winstona Duarte. Jednak starożytny wróg, który zabił budowniczych bram, obudził się i na nowo podjął wojnę przeciwko naszemu wszechświatowi.
W martwym układzie Ardo Elvi Okoye kieruje desperacją misją naukową mającą na celu zrozumienie tego, kim byli budowniczowie wrót i co ich zniszczyło, nawet jeśli ceną jest złamanie własnych zasad i narażenie na wpół obcych dzieci, na których barki spadł ciężar badań. Pośród zasiedlonych przez ludzkość gwiezdnych układów pułkownik Aliana Tanaka poluje na zaginioną córkę Duarte... oraz samego imperatora. A na Rosynancie James Holden i jego załoga walczą o zapewnienie ludzkości przyszłości pośród strzępów i odłamków tego, co nastało wcześniej.
Gdy niemal niewyobrażalne siły przygotowują się do wymazania całego ludzkiego życia, Holden i grupa niespodziewanych sojuszników odkrywają ostatnią, desperacką szansę na zjednoczenie całej ludzkości, która w razie wygranej obiecuje stworzenie potężnej galaktycznej cywilizacji wolnej od wojen, kłamstw i tajemnic.
Jednak cena zwycięstwa może być większa od kosztu przegranej.


Książki zostały objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-01-25
Umierając, żyjemy - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym premierę ma powieść Roberta Silverberga - Umierając, żyjemy. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu.

David Selig od dzieciństwa ma zdolności telepatyczne. Bez trudu czyta w myślach innych ludzi i poznaje ich najgłębiej skrywane sekrety. Z czasem jednak dochodzi do wniosku, że ten dar jest zarówno narzędziem władzy, jak i przekleństwem. Wkraczający w wiek średni, coraz bardziej wyalienowany Selig nie potrafi nawiązać normalnych związków z ludźmi. Ledwo wiąże koniec z końcem, utrzymując się z pisania prac semestralnych dla studentów. Jest coraz bardziej zniesmaczony tym, co dzieje się w Ameryce. Na domiar złego odkrywa, że jego cudowny dar zaczyna z niewiadomego powodu zanikać…

Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-01-24
Niebiańska rzeka - recenzja
ikona wiadomości
Na polu fantastyki możemy wskazać wiele udanych, barwnych i intrygujących powieściowych cykli, które docenili i pokochali czytelnicy na całym świecie. Jest wśród nich seria, która wyróżnia się niezwykłym i wyjątkowym konceptem – Bobiverse autorstwa Dennisa E. Taylora. To rozpisana na setki lat opowieść o kolejnych, liczonych w tysiącach kopiach świadomości głównego bohatera, które przemierzają kosmos w poszukiwaniu nowych światów i inteligentnych nacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu fabularnemu autor może sobie pozwolić na absolutnie wszystko. Dziś mamy przyjemność poznać najnowszą, czwartą już odsłonę tej serii pt. Niebiańska rzeka.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-01-14
Artefakty w dublecie
ikona wiadomości
Wydawnictwo MAG w dniu dzisiejszym wypuścił dwa kolejne tytułu w ramach serii Artefakty:

- Urządzenie Centauryjskie - M. John Harrison - John Truck z pozoru był tylko kolejnym szemranym kapitanem statku kosmicznego. Handlował narkotykami, gdy mógł je dostać, a kiedy ich nie było, przewoził inne towary. W rzeczywistości był jednak ostatnim z Centauryjczyków – choć tylko półkrwi – i w związku z tym jedyną osobą zdolną uruchomić Urządzenie Centauryjskie, rozumną bombę, która mogła być kluczem do rozstrzygnięcia okrutnej kosmicznej wojny. Klasyczna powieść M. Johna Harrisona stawia na głowie konwencje space opery i jest napisana i precyzją oraz talentem, z jakich zasłynął.


- Zygzakowata orbita - John Brunner - Matthew Flamen, ostatni ze śledczych dziennikarzy rozpaczliwie poszukuje wielkiej sensacji Jeśli jej nie znajdzie, straci widzów i pracę. Możliwości nie brakuje: kartel Gottschalków wywołuje niepokoje wśród nieblanków, by sprzedawać broń blankom, Patrioci X knują coś dużego i wygląda też na to, że wydarzyło się niewyobrażalne i jeden z najgroźniejszych brytyjskich rewolucjonistów dostanie amerykańską wizę Nagle w ręce wpada mu też wiadomość, że szanowany dyrektor stanowego szpitala psychiatrycznego jest szarlatanem. John Brunner przedstawia nam wspaniałą, bezlitosną wizję społeczeństwa rozpadającego się pod naciskiem przemocy, narkotyków, wszechobecnej korupcji oraz masowego zamykania w szpitalach psychiatrycznych ludzi uznanych na „chorych umysłowo". W roku 1969 jego wizja była ważna i potężna, a choć minęły dziesięciolecia, nie utraciła mocy.

Obie pozycje zostały objęte patronatem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-01-11
Tarnowskie Góry Fantastycznie 3 - recenzja
ikona wiadomości
Jakiś czas temu miałem okazję recenzować zbiór opowiadań Tarnowskie Góry fantastycznie i generalnie odebrałem tę książkę pozytywnie. Poziom tekstów był nieco nierówny i nie każdy w oczywisty sposób wiązał się z motywem przewodnim, ale generalnie całość wypadła nieźle.
Pomysł najwyraźniej przypadł do gustu czytelnikom, bo wyszły dwa kolejne tomy. Nie miałem okazji zapoznać się z drugim, ale przypadł mi do recenzji trzeci...


Zapraszamy do lektury recenzji Marcina Faldzinskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-01-07
Chąśba - recenzja
ikona wiadomości
Katarzyna Puzyńska to autorka poczytnych kryminałów opowiadających o losach policjantów z Lipowa. Nigdy nie kryła fascynacji szeroko rozumianą fantastyką, a także słowiańszczyzną, a elementy dawnych wierzeń i mitologii pojawiły się już m.in. w Rodzanicach, dziesiątym tomie wspomnianej serii. Chąśba to zupełnie nowa historia, która przenosi nas w niezbadane rejony przedchrześcijańskiego świata pełnego bogów, potworów i niebezpieczeństw. Tytułowa chąśba oznacza kradzież, która jest jednym z głównych wątków książki.

Zapraszamy do lektury recenzji Dawida Kosmalskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-12-23
Ogień nad otchłanią - recenzja
ikona wiadomości
Nagrody i wyróżnienia są ważne – także na polu literackiej fantastyki. Jeśli dany tytuł może poszczycić się zwycięstwem w kategorii najlepszej powieści science fiction na świecie, to musi być w nim coś wyjątkowego, niezwykłego i godnego uwagi, co skłania nas do tego, by po niego sięgnąć. Tak miała się rzecz z powieścią Vernora Vinge’a pt. Ogień nad otchłanią, która została nagrodzona w 1993 roku nagrodą Hugo. Sięgnęłam po tę książkę z wielkimi oczekiwaniami i nadzieją na udaną rozrywkę.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy: