fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2018-10-31
Poklatkowa rewolucja - premiera
ikona wiadomości
Od dziś możemy zapoznać się z kolejną powieścią Petera Wattsa pt. Poklatkowa rewolucja.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa MAG w ramach serii Uczta Wyobraźni.

Jak zorganizować bunt na pokładzie, kiedy budzą cię z hibernacji na parę dni co milion lat? Jak konspirować, gdy garstka potencjalnych sojuszników zmienia się co wachtę? Jak zaatakować wroga, który nigdy nie śpi, patrzy twoimi oczyma, słucha twoimi uszami i autentycznie chce dla ciebie jak najlepiej? Sunday Ahzmundin, uwięziona na pokładzie statku kosmicznego Eriophora, odkrywa, że na udaną rewolucję musi się złożyć spisek, szyfry i nieuniknione ofiary.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-10-29
Księżna jeleń - recenzja
ikona wiadomości
Za każdym razem, gdy zaczynam czytać tekst fantasy, zastanawiam się, jak bardzo autor nasyci go kliszami, schematami i rozpoznawalnymi rozwiązaniami fabularnymi. Nie umiem zapomnieć o słowach krytyków i badaczy literatury, którzy ocenili ten gatunek jako niezwykle skonwencjonalizowany. Owo skostnienie ma przyczynę między innymi w fakcie, że fantasy rozrosło się w pewnych nieprzekraczalnych dla siebie granicach. Z jednej strony wyznaczone są one przez tradycje europejskich mitologii (najczęściej nordyckich, celtyckich, rzadziej klasycznych), z drugiej zaś inspiracje płyną szerokim strumieniem ze świata rycerskich legend oraz ogólnie pojmowanego średniowiecznego uniwersum...

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-10-26
Dumanowski - premiera Powergraph
ikona wiadomości
Dostępne jest już nowe wydanie powieści Dumanowski Wita Szostaka. Książka została wydana nakładem wydawnictwa Powergraph.
Adam Mickiewicz jako biskup krakowski wykłada literaturę słowiańską, Juliusz Słowacki jest wybitnym finansistą i ministrem skarbu, obaj zaś jako niespełnieni poeci nie wydają swoich dzieł. Przyjaźnią się z legendarnym bohaterem narodowym Józafatem Dumanowskim. Prezydent i mąż stanu uwielbiany przez mieszkańców Republiki Krakowskiej, dziennikarz, dandys, weteran, namiętny kochanek i pustelnik pozostaje dla swych rodaków tajemnicą. Łże-biografia Dumanowski to wyimki z jego licznych biografii, fragmenty tekstów prasowych, plotki, legendy, pieśni i domysły. Z tej mozaiki układa się niejednoznaczny i wewnętrznie niespójny obraz bohatera, który żył sto dwadzieścia trzy lata, rodząc się i umierając w wolnej Polsce. Jego dzieje są więc historią Polski pod zaborami, ale historią opowiedzianą na nowo.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-10-22
Plaga mieczy - recenzja
ikona wiadomości
Cykle fantasy rządzą się swoimi odwiecznymi prawami. Jedna z głównych zasad głosi, że w momencie, kiedy główny wróg zostaje pokonany, na horyzoncie pojawia się inny, jeszcze potężniejszy, straszniejszy i oczywiście pradawny. W obliczu nieuniknionej klęski niedawni wrogowie ramię w ramię stają naprzeciw nowego antagonisty. Brzmi znajomo, prawda? Tak, ten zabieg jest nader często powtarzany w literaturze fantasy. Miles Cameron w Pladze mieczy również nam tego nie oszczędził. Cóż, trzeba przyznać, że pomimo dobrze znanego scenariusza wypadło to całkiem nieźle.

Zapraszamy do lektury recenzji Michała Różyckiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-10-19
Domostwo błogosławionych - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Domostwo błogosławionych Catherynne M. Valente. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG w ramach serii Uczta Wyobraźni.

Oto historia miejsca, które nigdy nie istniało: królestwa Jana Prezbitera, utopii opisanej w anonimowym dwunastowiecznym dokumencie, który poruszył wyobraźnią średniowiecznego świata i sprawił, że setki zagubionych dusz ruszyło odkryć jego sekrety, inspirując przez wiele wieków odkrywców, misjonarzy i królów. A gdyby tak to wszystko było prawdą? Gdyby istniało takie miejsce i pewnego razu biedny, załamany kapłan natrafiłby na jego granice i odkrył nie chrześcijański raj, ale kraj gdzie wszystko jest możliwe, nieśmiertelność jest na wyciągnięcie ręki, a zachodni świat to nic innego jak niewyraźny i odległy sen?
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-10-15
Omen - recenzja
ikona wiadomości
Nie ukrywam, że Omen należy do moich ulubionych obrazów grozy. Nakręcono go w latach 70. na fali popularności horrorów satanistycznych lub, szerzej, okultystycznych. Lawina filmów, którą uruchomiło genialne Dziecko Rosemary Romana Polańskiego (ekranizacja prozy Iry Levina), pozwoliła zaistnieć takim klasykom jak Egzorcysta czy omawiany Omen. Cechą wspólną tych dzieł (oprócz pełnych sal kinowych, licznych kontynuacji oraz kultowego statusu pierwszych części) jest zwrócenie uwagi na chrześcijaństwo (najczęściej rzymski katolicyzm) jako wyjątkowo atrakcyjną przestrzeń, w której mogą rodzić się bardzo ciekawe pod względem fabularnym historie.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-10-10
Czarnoskrzydły - recenzja
ikona wiadomości
Czarnoskrzydły to całkiem udany debiut pisarski Eda McDonalda. I choć autor bazuje na wielu znanych motywach (doświadczony życiem główny bohater, wojna bogów, system magii opierający się na czerpaniu mocy z natury), dokłada do nich nutkę oryginalności.

Zapraszamy do lektury recenzji debiutującego na naszych łamach Kajetana Poniatyszyn‎a.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-10-09
Cudowna broń - recenzja
ikona wiadomości
Cudowna broń, choć jest jedną z mniej znanych powieści Philipa K. Dicka i nie dorównuje poziomem jego największym dziełom, z pewnością stanowi całkiem ciekawą lekturę. Mało tego, mimo iż w zawartej w niej wizji przyszłości zachowano zimnowojenny podział wschód-zachód dzięki kilku innym aspektom, okazuje się nad wyraz aktualna i choćby dlatego warto się z nią zapoznać.

Zapraszamy do lektury recenzji Arkadiusza Banasiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-10-04
Wrota Abaddona - premiera
ikona wiadomości
W dniu wczorajszym nakładem wydawnictwa MAG ukazała się powieść James S.A. Coreya - Wrota Abaddona. To trzeci tom cyklu Ekspansja.

Od pokoleń Układ Słoneczny – Mars, Księżyc, pas asteroid – był pograniczem ludzkości. Aż do teraz. Obcy artefakt, wykonujący swój program pod pokrywą chmur Wenus, wyłonił się stamtąd, tworząc olbrzymią strukturę poza orbitą Urana: wrota prowadzące w bezgwiezdny mrok.
Jim Holden i załoga Rosynanta są elementem wielkiej flotylli statków naukowych i okrętów wojennych wysłanych do zbadania artefaktu. Jednak w ukryciu rozgrywa się skomplikowana intryga, której celem jest zniszczenie Holdena. Podczas gdy emisariusze ludzkości starają się odkryć, czy wrota stanowią okazję czy zagrożenie okazuje się, że największe niebezpieczeństwo przywieźli ze sobą.

więcej »
Liczba komentarzy:
2018-09-19
Zawiść - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj przypada premiera powieści Zawiść Johna Gwynne'a. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG.
Młody Corban z zazdrością przygląda się, jak chłopcy stają się wojownikami i wdrażają się w rzemiosło wojenne. Marzy o chwili, gdy sam ujmie miecz i włócznię, by bronić ziem swego króla. Ów dzień nadejdzie jednak zbyt wcześnie, a Corban pozna prawdziwą cenę odwagi dopiero, gdy straci swych bliskich. Ziemie Wygnanych mają za sobą burzliwe dzieje. Przed setkami lat ludzie zwarli się w straszliwej wojnie z olbrzymami, a ziemia pociemniała od rozlanej krwi.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-09-14
Trylogia Pustka - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa MAG ukazała się w całości Trylogia Pustki autorstwa Petera F. Hamiltona.

Rok 3580. W centrum Drogi Mlecznej znajduje się czarna dziura zwana Pustką – sztuczny wszechświat, stworzony miliardy lat temu przez obcych. Jej otoczka jest bardziej zabójcza niż horyzonty zdarzeń naturalnych czarnych dziur. Aby funkcjonować, Pustka stopniowo pożera materię Galaktyki. Odwieczni wrogowie Pustki – rasa raielów – bez większego powodzenia usiłują powstrzymywać ten proces.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-09-07
Proxima - przedpremierowa recenzja
ikona wiadomości
Gdy pomyślimy o mnogości odmian fantastyki, jej najbardziej klasyczna postać, którą ochrzczono terminem hard science fiction, wydaje się zagłuszona przez mniej wymagające podgatunki. Autorzy twardej fantastyki mobilizują twórców i czytelników do wysiłku intelektualnego, oczekują pewnego zaplecza – wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych, podstawowej orientacji w najnowszych odkryciach naukowych i problemach, o których dyskutują potężne umysły. Bez tego wszystkiego fantastyka naukowa traci swój bardzo istotny wymiar i zamienia się wyłącznie w dostarczycielkę najprostszych emocji, przestaje „wieszczyć” w oparciu o twarde przesłanki.

Zapraszamy do przedpremierowej recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-09-05
Premiery wydawnictwa MAG
ikona wiadomości
Od dzisiaj w sprzedaży detalicznej dostępne są następujące książki wydane nakładem Wydawnictwa MAG:
- Cesarstwo popiołów Anthony'ego Ryana (trzecia część cyklu The Draconis Memoria)
Armia Białego smoka na całym świecie zbiera krwawe żniwo. Po jej przejściu zostają zgliszcza. Od jej ostrzy zginęły tysiące niewinnych, a na tym z pewnością nie koniec. Tylko dawny drobny złodziejaszek Claydon Torcreek, znakomita tajna agentka Lizanne Lethridge i garstka ich przypadkowo dobranych sprzymierzeńców stoją pomiędzy furią Białego i końcem świata. Aby ocalić przyszłość, muszą zagłębić się w przeszłość i rozwikłać prastarą tajemnicę, która – być może – na dobre odwróci losy wojny.
- Epoka diamentu Neala Stephensona
Kiedy John Hackworth po raz pierwszy dopuścił się przestępstwa, nawet nie zdawał sobie sprawy, co zapoczątkował i w jak gęstą sieć intryg się wplątał. W świecie, w którym wszystko jest na wyciągnięcie ręki, gdzie domowe kompilatory materii potrafią stworzyć niemal każdy żądany przedmiot, rozwój techniki determinuje los jednostki. O sile decyduje przynależność do grupy i umiejętność szybkiego reagowania na nadarzające się okazje. Ale świat ten skazany jest na zagładę. Jego przyszłość znalazła się w rękach małej dziewczynki, która przypadkowo weszła w posiadanie pewnej wielce istotnej księgi
więcej »
Liczba komentarzy: