fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2016-08-31
Nowe wydanie Nigdziebądź
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa MAG ukazało się nowe wydanie powieści Nigdziebądź - Neila Gaimana. Książka została objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Wersja preferowana przez autora.
Zawiera nowy wstęp i opowiadanie "O tym jak markiz odzyskał swój płaszcz".
Pod ulicami Londynu leży świat, o którym ludziom nawet się nie śniło.
Kiedy Richard Mayhew pomaga znalezionej na ulicy rannej dziewczynie, jego nudne życie w mgnieniu oka zmienia się nie do poznania. Dziewczyna ma na imię Drzwi, ucieka przed dwoma zabójcami w czarnych garniturach i pochodzi z Londynu Pod.
Zwykły odruch litości poprowadzi Richarda w miejsce pełne potworów i aniołów, gdzie w labiryncie mieszka Bestia, a stary Hrabia urządził sobie dwór w pociągu metra.
Wszystko to jest dziwnie znajome, a przecież kompletnie obce...
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-08-30
Czerwień - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Lindy Nagaty - Czerwień. Książka została wydana nakładem Domu Wydawniczego Rebis i jest objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Pierwszy tom militarnej SF osadzony w bliskiej przyszłości, świecie reality TV i zaawansowanych technologii.
Dla dobra swoich interesów, garstka prywatnych przedsiębiorców wojennych, do których należy Thelma Sheridan, wywołuje konflikty zbrojne w różnych rejonach świata.
Thelma jest bezlitosna i chciwa, ale nie głupia; zauważa, że do gry wojennej włączyła się nieznana siła. Podejrzewa, że to autonomiczny, zbuntowany program komputerowy, który wylągł się w informatycznej Chmurze. Nazywa go Czerwienią, gdyż uważa, że przesącza się przez wszystko jak krew.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-08-30
Głodne Słońce: Dymiące zwierciadło - recenzja
ikona wiadomości
Po debiutanckiej powieści Koniec Pieśni, łączącej świat współczesny z historią inspirowaną mitami arturiańskimi, Wojciech Zembaty powraca z nową książką, idąc o krok, a nawet kilka, dalej. Tym razem także sięga do mitów, wierzeń i kultury, tylko tej mniej znanej przeciętnym mieszkańcom Europy Środkowo-Wschodniej. W Głodnym Słońcu: Dymiącym zwierciadle zabiera nas bowiem w znacznie odleglejszą i bardziej egzotyczną podróż do Ameryki Środkowej i Południowej, zamieszkiwanych przez poazteckich Indian. W opisywanym przez niego świecie losy ludzkości potoczyły się zupełnie inaczej i choć stare cywilizacje i przymierza upadły, a na ich gruzach pojawiły się nowe, to konkwistadorom nigdy nie udało się doprowadzić do ostatecznego podboju Mezoameryki.

Zapraszamy do lektury recenzji Michała Różyckiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-08-29
Orzeł biały - recenzja
ikona wiadomości
Myśląc o recenzji Orła białego Przybyłka, musiałem stoczyć iście homerycki bój z samym sobą, gdyż rzadko zdarza się sytuacja, bym trafił na tak dobrze napisaną książkę, która byłaby jednocześnie tak odległa od tego, czego w fantastyce szukam. Trudno nie podzielić czytelniczych zachwytów nad bogactwem wizji i dynamiką akcji, a jednak zagłębiając się w świat przedstawiony powieści, miałem wrażenie, że znalazłem się na przyjęciu, na którym wszyscy już się doskonale znają, a ja na dodatek pomyliłem i miejsce, i datę spotkania.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-08-26
Przeznaczenie błazna - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym pojawiło się wznowienie ostatniego już tomu cyklu o Złotoskórym - Robin Hoob.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa MAG i została objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Robin Hobb, uznana autorka epickiej odmiany fantasy, stworzyła w swoich heroicznych trylogiach "Skrytobójca" i "Żywostatki" barwne, wielowymiarowe światy. Teraz stawia ostatni krok w zapierającej dech w piersi trylogii "Złotoskóry", w której opowieść o Bastardzie Rycerskim Przezornym dobiega epickiego końca.
Pełne przygód i niezapomnianych postaci "Przeznaczenie Błazna" stanie się klasykiem gatunku. Skrytobójca, szpieg i mistrz Mocy Bastard Rycerski Przezorny, obecnie znany tylko jako żołnierz Tom Borsuczowłosy, na dobre osiadł na królewskim dworze w Koziej Twierdzy. Tylko nieliczni znają jego pełną tajemnic przeszłość oraz wiedzą o ofiarach, jakie musiał ponieść, by przeżyć. Jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę, że Bastard włada magią Mocy. Wyruszywszy na wyprawę z księciem Sumiennym, Cierniem i ograniczonym, lecz wielce utalentowanym w Mocy Młotkiem, Bastard Rycerski stara się pomóc księciu wypełnić misję.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-08-26
Puste niebo - recenzja
ikona wiadomości
Ktoś kiedyś powiedział, że istnieją trzy rodzaje książek: o wydarzeniach, ludziach i o miejscach. W fantastyce znaleźć można wszystkie z nich: zarówno te stawiające na fabułę, bohaterów, jak i najczęściej wysuwającą się na pierwszy plan scenografię. Tyle tylko, że w tej konwencji najczęściej odnosi się ona do neverlandów, uniwersów w pełni stworzonych, jawnie nierealnych i niekoniecznie mających związek ze światem rzeczywistym. Czasem zdarzają się jednak fantastyczne opowieści osadzone w miejscach nam znanych, opowiadające niezwykłe historie terenów, które przynależą do doświadczanej przez nas rzeczywistości. Najnowsza książka Radka RakaPuste niebo – wpisuje się w ten nurt. W znacznej mierze przedstawia bowiem portret Lublina okresu międzywojnia. Jest to jednak Lublin zupełnie inny choćby od tego, jaki spotkać możemy w powieściach Marcina Wrońskiego – u Raka to miasto magiczne, przesycone aurą tajemniczości. A to zaledwie jedna z wielu zalet najnowszej pozycji wydanej w serii „Kontrapunkty”.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-08-22
Angele Dei - recenzja
ikona wiadomości
Wydawana przez Rebis seria Horyzonty Zdarzeń liczy już prawie dwadzieścia książek. Wchodzące w jej skład powieści to dzieła polskich autorów tworzących na co dzień w nurcie fantastycznym i mających zazwyczaj spore doświadczenie w gatunku. Założenia cyklu pozwalają konkretnemu pisarzowi na umieszczenie w nim więcej niż jednej książki, wcześniej zrobili tak m.in. Robert J. Szmidt i Rafał Dębski – teraz czas na kolejną powieść Dariusza Domagalskiego. Pochodzący z Gdyni twórca, w przeciwieństwie do wyżej wymienionych, nie tworzy kontynuacji, ale prezentuje czytelnikowi zupełnie nową historię.

Zapraszamy do lektury recenzji Marka Adamkiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-08-17
Dowody winy - recenzja
ikona wiadomości
Z dużą przyjemnością sięgam za każdym razem po kolejną część opowieści o Harrym Dresdenie. Doskonale wiem, czego się spodziewać – niezłej rozrywki, zabawnych dialogów i ciekawej fabuły. Niezależnie od tego, który tom autorstwa Jima Butchera czytam, i tak dobrze się przy tym bawię.

Zapraszamy do lektury recenzji Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-08-16
Orzeł Biały - premiera
ikona wiadomości
Dostępna jest już w sprzedaży powieść Orzeł Biały Marcina Przybyłka. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis w serii Horyzonty zdarzeń.
Jest rok 2057. Wskutek działań ubocznych N-Genu, leku hamującego starzenie się, ludzie przemieniają się w zielone, żądne krwi istoty przypominające orków. Zniszczona zostaje technologiczna infrastruktura globu, tkanka społeczna rozpada się i przeobraża. Ostatnią enklawą ludzkości jest Polska. Twierdza Polska. W niej dzielni woje doborowych oddziałów piechoty zmotoryzowanej, w tym batalionu „Orzeł Biały”, będą musieli stawić czoło nie tylko zalewowi Zielonoskórych, ale i swoim słabościom, w tym brakowi higieny, który szczególnie doskwiera sierżantowi… Ale nie uprzedzajmy faktów.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-08-12
Biała noc - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Biała noc Jima Butchera, dziewiątej części cyklu o przygodach Harry’ego Dresdena, pierwszego (i jedynego) chicagowskiego maga-detektywa. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa MAG.
Zaniepokojona serią domniemanych samobójstw policja wzywa na pomoc Harry’ego, który na miejscu zbrodni natychmiast trafia w dziesiątkę i odkrywa magiczną skazę, której nie można z niczym pomylić. Znajduje również przeznaczoną dla niego wiadomość, która nie jest bynajmniej sympatyczna. „Zabójstwa” będą trwały, dopóki Harry nie zdoła powstrzymać swojego dręczyciela – tymczasem wszystkie poszlaki prowadzą do jego przyrodniego brata, co zupełnie nie ma sensu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-08-11
Konkurs wydawnictwa Insignis
ikona wiadomości
Z okazji premiery powieści Szabałowa wydawnictwo Insignis ogłosiło wyjątkowy konkurs!

Stwórzcie filmik (minimum 3-minutowy), którego motywem przewodnim będzie powrót stalkera do domu, i prześlijcie plik lub link do filmu na kanale YouTube na adres: redakcja@metro2033.pl. Źródłem inspiracji może być dla was prolog oraz pierwszy rozdział powieści Prawo do życia, dostępny do przeczytania i pobrania tutaj.

Autor najciekawszego filmiku otrzyma kamerę GoPro Hero+ LCD Full HD o wartości 845,99 zł. Wydawnictwo przyzna również 5 nagród pocieszenia w postaci egzemplarzy Prawa do życia Denisa Szabałowa.

Nagrania konkursowe można przesyłać do 29 sierpnia. Regulamin konkursu dostępny jest pod tym linkiem.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-08-10
Onikromos - recenzja
ikona wiadomości
Paweł Matuszek, były redaktor naczelny „Nowej Fantastyki”, już w Kamiennej ćmie pokazał, że eksperymentowanie z formą i treścią oraz zabawa dwoma różnymi mediami przy tworzeniu spójnej opowieści mogą się powieść i wnieść do fantastyki powiew świeżości. Teraz przyszedł czas na większą formę, bo Onikromos jest ponad trzy razy obszerniejszy od poprzedniej książki autora, zaś jego treść została jeszcze bardziej nafaszerowana nieszablonowymi zabiegami, choć pisarz zrezygnował z medium graficznego. Niemniej wciąż wymaga od czytelnika dużego skupienia i zwracania uwagi nawet na najdrobniejsze detale – inaczej wiele może umknąć, przez co łatwo zagubić się w zagmatwanym labiryncie tej powieści szkatułkowej.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-08-03
Ostre cięcia - recenzja
ikona wiadomości
Joe Abercrombie to jedno z najbardziej znanych nazwisk we współczesnej literaturze fantasy. W bibliografii pisarza próżno szukać wpadek, które mogłyby zaniżyć ogólną ocenę jego twórczości, a kolejne książki zbierają najczęściej dobre i bardzo dobre recenzje. Największą popularność przyniosła mu trylogia Pierwsze Prawo i inne osadzone w jej realiach powieści. Nic dziwnego, że nader często powraca do tego uniwersum. Po małej przerwie na trylogię w nurcie young adults Brytyjczyk prezentuje Ostre Cięcia – zbiór opowiadań, który ponownie zabiera odbiorców na mroźne tereny Północy, w niebezpieczne rejony Styrii i w samo centrum toczonych przez Unię wojen.

Zapraszamy do lektury recenzji Marka Adamkiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy: