fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2016-05-31
Krytyka Nova - konkurs
ikona wiadomości
Wydawnictwo Znak Literanova organizuje konkurs "Krytyka Nova" skierowany do studentów polskich uczelni. Jedną z głównych nagród jest płatny staż w wydawnictwie, który umożliwi zwycięzcy konkursu zdobycie cennego doświadczenia i wiedzy o rynku wydawniczym. Oprócz tego wygrać można czytnik e-booków, pakiety książek z serii Proza PL oraz inne książki wydawnictwa Znak Literanova.

Więcej informacji o konkursie, listę nagród i regulamin znajdziecie pod adresem: http://seriaproza.pl/wydarzenia/krytyka-nova/.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-05-20
Wieści konwentowe
ikona wiadomości
W najbliższe wakacje możecie wziąć udział w jednym z konwentów:

XI Dni Jakuba Wędrowycza (22-24 lipca) - interdyscyplinarna trzydniowa impreza kulturalna o profilu związanym z szeroko pojętą fantastyką, organizowana nieprzerwanie od 2006 roku. Powstała na cześć bohatera literackiego wykreowanego przez pisarza Andrzeja Pilipiuka, Honorowego Obywatela Wojsławic. Opowieści o przygodach Jakuba Wędrowycza cieszą się w Polsce ogromną popularnością, zaś Wojsławice to miejsce akcji wielu utworów, w których występuje ów bohater.

Zakonek 2016 (13-15 sierpnia) - konwent post apokaliptyczny odbywający się w poradzieckiej bazie paliwowej, w Raszówce. W programie larpy, warsztaty, konkursy i spotkania z autorami.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-05-20
Onikromos - premiera
ikona wiadomości
Do sprzedaży trafiła nowa powieść Pawła Matuszka Onikromos. To swoista mieszanka surrealistycznej fantastyki, grozy, alternatywnych rzeczywistości i mrocznej fantasy. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG i jest objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Druss, ostatni człowiek w Linvenogre, próbuje rozwikłać zagadkę śmierci swojego brata, nie narażając się przy tym Radzie starszyzny, która z okrutną bezwzględnością rządzi miastem i uważnie obserwuje poczynania człowieka. Zdaje sobie sprawę, że czeka go bardzo trudne zdanie, ale w żaden sposób nie jest przygotowany na to, co się stanie, gdy w trakcie poszukiwań zejdzie z utartych ścieżek, zacznie odkrywać prawdziwą naturę Linvenogre i grunt dosłownie usunie mu się spod stóp.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-05-18
Wieża - premiera
ikona wiadomości
Dostępna jest już w sprzedaży kolejna powieść Roberta Szmidta z Uniwersum Metro 2033. Wieża jest kontynuacją Otchłani i została wydana nakładem wydawnictwa Insignis.

Zwerbowany przez Czystych Nauczyciel otrzymuje zadanie: trzeba zażegnać kryzys w Nowym Watykanie. Nienawykły do wykonywania rozkazów, postanawia działać na własną rękę i próbuje udowodnić wszystkim, że mimo wielu lat bezczynności pozostał Czarnym Skorpionem, żywą legendą kanałów.
Mierzy też znacznie wyżej: jego prawdziwym celem jest zapobieżenie bliskiej już wojnie z Lekterytami, a misja w Wolnych Enklawach to tylko rozgrzewka przed prawdziwym wyzwaniem, jakim będzie wypad do okupowanej przez kanibali Wieży.
Zanurz się w okrutny postapokaliptyczny świat – normalne życie jest tu niewyobrażalnym koszmarem, a historie ludzi wybijających się ponad przeciętność napawają czystym przerażeniem. Wyrusz z Iskrą i Nauczycielem w najmroczniejsze, skrywające wiele tajemnic rejony Wrocławia roku 2033. Podziemne arterie tego miasta to miejsce, w którym śmierć wcale nie wydaje się najgorszym możliwym losem; przekonają się o tym na własnej skórze bohaterowie „Wieży”.

więcej »
Liczba komentarzy:
2016-05-18
Wiatrogon Aeronauty - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa MAG ukazała się nowa książka Jima Butchera - Wiatrogon Aeronauty. Powieść rozpoczyna cykl Żużlowe kasztele.

Od niepamiętnych czasów kasztele, piętrzące się na wiele mil nad spowitą mgłami powierzchnią świata, były schronieniem ludzkości. Arystokratyczne rody, władające nimi od pokoleń, tworzyły cuda nauki, zawierały sojusze handlowe oraz budowały floty sterowców mające utrzymać pokój.
Kapitan Grimm, dowódca statku handlowego "Drapieżca", głęboko wierny Kasztelowi Albion, opowiedział się po jego stronie w zimnej wojnie z Kasztelem Aurora i atakuje frachtowce nieprzyjaciela, by zdezorganizować jego szlaki handlowe. Gdy "Drapieżca" zostaje poważnie uszkodzony w walce, kasztelan Albionu składa Grimmowi propozycję przyłączenia się do ekipy agentów mających wykonać misję o kluczowym znaczeniu. W zamian otrzyma środki potrzebne, by przywrócić "Drapieżcy" pełną sprawność.
Grimm wyrusza, by wykonań to niebezpieczne zadanie, i dowiaduje się, że konflikt między kasztelami jest jedynie zapowiedzią nadchodzących wydarzeń. Pradawny wróg ludzkości, milczący od z górą dziesięciu tysięcy lat, znowu budzi się do życia. A za nim podąża śmierć…
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-05-17
Dziecko Odyna - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Dziecko Odyna Siri Pettersen rozpoczynającej nowy cykl skierowany do młodszego czytelnika - Krucze pierścienie. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis i jest objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Piętnastoletnia Hirka dowiaduje się, że jest dzieckiem Odyna – bezogoniastą zgnilizną z innego świata. Pogardzaną. Budzącą lęk. I ściganą. Ktoś chce ją zabić, by pozostało to tajemnicą. Istnieją jednak gorsze rzeczy niż dzieci Odyna, a Hirka nie jest jedyną istotą, która przedarła się przez bramy…
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-05-16
Wyprawa Asów - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera antologii Wyprawa Asów. To czwarta część cyklu Dzikie karty. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i Spółka i jest objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Jak wyglądałby nasz świat, gdyby w pełnym burzliwych wydarzeń XX wieku naprawdę żyli superbohaterowie i łotry o nadludzkich możliwościach?
Czterdzieści lat po pojawieniu się wirusa dzikiej karty Światowa Organizacja Zdrowia postanawia wysłać misję złożoną z asów, dżokerów, polityków i dziennikarzy. Misja zbada, jak kraje radzą sobie z wirusem, który zmienił oblicze ludzkości. Ekipą kieruje Gregg Hartmann, senator o prezydenckich aspiracjach, ukrywający w rękawie niebezpiecznego asa. Towarzyszy mu grupa, w której skład wchodzą niektórzy z najpopularniejszych bohaterów serii – doktor Tachion, asowie Sokolica i Złoty Chłopiec oraz dżokerzy Poczwarka, Troll i Ojciec Kałamarnica. Od dżungli Haiti i Peru po burzliwą scenę polityczną Egiptu, od klasztoru w Japonii po ulice największych metropolii Europy bohaterowie ujrzą wiele niezwykłych rzeczy. Niektórym dzikim kartom oddaje się cześć jako bogom, a pewne wydarzenia wydają się spełnieniem przepowiedni sprzed stuleci, która wywrze trwały wpływ na przyszłość całego świata…
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-05-14
Wieża - fragmenty audio
ikona wiadomości
Wieża, to tytuł powieści opisująca dalsze losy bohaterów Otchłani w postapokaliptycznym Wrocławiu roku 2033. Książka swą premierę będzie miała 18 maja. Zapraszamy do wysłuchania fragmentów audio w niezrównanej interpretacji Krzysztofa Gosztyły.

Zupełnie wyjątkowym wydarzeniem będzie prapremiera Wieży 17 maja we wrocławskim Empiku Renoma. Z tej okazji o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie z Robertem J. Szmidtem. Autor spotka się też z czytelnikami w innych miastach:

17 maja 2016 r., godz. 18:00
Empik Renoma, Wrocław
18 maja 2016 r., godz. 18:00
Empik Nowy Świat, Warszawa
19 maja 2016 r., godz. 18:00
Empik Kaskada, Szczecin
20 maja 2016 r., godz. 18:00
Empik Plac Wolności, Poznań
22 maja 2016 r., godz. 16:00
Empik Bonarka, Kraków
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-05-13
Zaginiona sukcesorka - recenzja
ikona wiadomości
Zaginiona sukcesorka to drugi tom młodzieżowego cyklu Skrzydła ognia, w którym główne role odgrywa pięcioro smocząt, tułających się po świecie w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Licząca sobie ponad dwieście sześćdziesiąt stron powieść jest bezpośrednią kontynuacją perypetii bohaterów Smoczego proroctwa, lecz tym razem wydarzenia widzimy z perspektywy Tsunami. Opowieść nie traci przez to ciągłości i płynności, ani tym bardziej nie staje się nudna. Wręcz przeciwnie. Tui T. Sutherland dopiero w tym tomie rozwija skrzydła i sprawia, że czytelnik nie może się od lektury oderwać.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-05-10
Wezwanie do broni - recenzja
ikona wiadomości
Muszę przyznać, iż fenomen popularności Davida Webera zawsze wydawał mi się nieco niezrozumiały. No, bo jakże to? Facet znalazł swoją niszę, tłucze powieść za powieścią, idąc w cykle, z których najbardziej rozbudowany – ten o Honor Harrington – ma już przeszło 20 pozycji. To przecież niemal niemożliwe, aby nie zacząć zjadać własnego ogona czy też nie popaść w wyprany z emocji schematyzm. I jasne, nie ma co oczekiwać od pisanej przez Amerykanina militarnej science fiction wyszukanej narracji, wysublimowanego języka czy choćby jakiejkolwiek nowatorskości – zresztą bynajmniej nie tego od niej oczekuję (a i pewnie podobnie odbierają to rzesze jego fanów). Mimo wszystko nawet w kategorii prozy wybitnie rozrywkowej taka ilość „produkowanej” literatury niekoniecznie dobrze wróży jej jakości. A jednak...

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-05-09
Złoty syn - recenzja
ikona wiadomości
Złoty syn to drugi tom trylogii Red Rising, który potwierdza, że jego autor, Pierce Brown, wie, co zrobić, by napisać książkę, która wciąga bez reszty.

Zapraszamy do lektury recenzji Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-05-02
Majowe patronaty portalu
ikona wiadomości
Portal Fantasta.pl objął patronatem medialnym następujące pozycje z majowej oferty wydawniczej:

- Dziecko Odyna Siri Pettersen. Książka ukaże się 17 maja nakładem wydawnictwa Rebis.
- Wyprawa asów Antologia. Książka ukaże się 17 maja nakładem wydawnictwa Zysk i spółka.
- Wiatrogon aeronauty Jim Butcher. Książka ukaże się 18 maja nakładem wydawnictwa MAG.
- Wieża Robert J. Szmidt. Książka ukaże się 18 maja nakładem wydawnictwa Insignis
- Onikromos Paweł Matuszek. Książka ukaże się 20 maja nakładem wydawnictwa MAG.
- Ukryte królestwo Tui T. Sutherland. Książka ukaże się 27 maja nakładem wydawnictwa MAG.
- Smocze koncerze Andrzej Sawicki. Książka ukaże się 31 maja nakładem wydawnictwa Rebis.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-04-27
Premiery wydawnictwa MAG
ikona wiadomości
Dzisiaj premiery książek wydanych nakładem wydawnictwa MAG:
- Złocisty błazen Robin Hobb, druga części cyklu Złotoskóry;
Po uwolnienie księcia Sumiennego sprawy na dworze wracają do normy. Bastard, cierpiący z powodu śmierci swego wilczego towarzysza Ślepuna pozostaje w Buckdeep, gdzie pogrąża się w wirze intryg dworskich. Udając strażnika księcia, skrytobójca ma oczy i uszy szeroko otwarte. I wkrótce musi wziąć we własne ręce losy królestwa, które powoli pogrąża się w wojnie domowej.

- Żałobne opaski Brandona Sandersona, kolejna pozycja ze świata Cosmere;
"Żałobne Opaski" to mityczne metalmyśli należące do Ostatniego Imperatora, wedle opowieści obdarzające posiadacza wszystkimi mocami, jakie miał do dyspozycji władca sprzed stuleci. Mało kto wierzy w ich istnienie. Oto jednak badacz kandra powraca do Elendel z rysunkami, które przedstawiają Opaski, jak również zapiskami w nieznanym języku. Waxillium Ladrian wyrusza na południe, do miasta Nowy Seran, by zbadać tę sprawę. Po drodze napotyka wskazówki, dzięki którym zaczyna w końcu rozumieć prawdziwe cele wuja Edwarna i tajnej organizacji zwanej Kręgiem.

- Ostateczny argument Joego Abercrombiego, wznowienie w nowej oprawie, trzecia część cyklu Pierwsze Prawo;
Logen Dziewięciopalcy musi stoczyć jeszcze tylko jedną walkę, ale ta będzie pamiętna.
Na Północy szaleje wojna, Król Północnych trzyma sie mocno i tylko jeden człowiek może go powstrzymać: jego najdawniejszy przyjaciel - i najdawniejszy wróg. Najwyższy czas, żeby Krwawy-Dziewięć wrócił do domu.
więcej »
Liczba komentarzy: