- 2021-07-29
Zdecydowani na walkę - recenzja
- Powieściowy cykl Ady Palmer Terra Ignota należy bez wątpienia do grona tych odsłon science fiction, które reprezentują najbardziej ambitne oblicze tego nurtu. Przede wszystkim nie jest to jedynie akcja, przygoda i rozrywka, ale także odważne nawiązania do filozofii, etyki i teologii, stanowiące wielkie wyzwanie dla czytelnika. Słowa te potwierdza w jeszcze większym stopniu najnowsza, trzecia część tego cyklu, powieść pt. Zdecydowani na walkę, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa MAG.
Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2021-07-07
Wieczna wolność - recenzja
- Znajomość z Wieczną wojną zacząłem od komiksu duetu Haldeman/Marvano, który wyszedł jeszcze w ramach czasopisma „Komiks – Fantastyka”. Pięknie narysowana, antywojenna opowieść science fiction od razu przypadła mi do gustu. Książkę przeczytałem dużo później i choć podczas lektury nie mogłem pozbyć się nawyku ciągłego porównywania jej do komiksu, również bardzo mi się spodobała. Tak bardzo, że zdobyłem na Pyrkonie autograf Haldemana na moim egzemplarzu.
Pamiętam moje podekscytowanie, gdy sięgnąłem po kontynuację, Wieczną wolność. Łapczywie się za nią zabrałem, przeczytałem i…
Zapraszamy do lektury recenzji Marcina Fałdzińskiego.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2021-07-06
Dzieci ziemi i nieba - premiera
- W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka do księgarń trafiła kolejna książka Guya Gavriela Kaya - Dzieci ziemi i nieba. To kolejna powieść w cyklu Sarantyńska mozaika.
W świecie Europy doby renesansu, przesyconym konfliktami i dramatami, na pograniczu, gdzie zderzają się ze sobą imperia i religie, ważą się losy świata…
Z Senjanu, cieszącego się złą sławą pirackiego miasteczka, wyrusza młoda kobieta, która szuka zemsty za utratę rodziny. Tej samej wiosny z bogatego państwa-miasta Seressy, słynącego ze swoich kanałów i laguny, wyprawiają się dwie bardzo różniące się od siebie osoby: młody malarz, który zmierza na niebezpieczny wschód, by na życzenie wielkiego kalifa namalować jego portret oraz obdarzona żywą inteligencją, powodowana gniewem kobieta udająca żonę lekarza, lecz wysłana przez Seressę w misji szpiegowskiej.
Statkiem handlowym, na którego pokładzie płyną, dowodzi posiadający wszelkie zalety młodszy syn z kupieckiej rodziny, targany wątpliwościami co do przeznaczonego mu życia. A jeszcze dalej na wschód pewien chłopiec szkoli się na żołnierza, by zdobyć chwałę w nieuchronnie zbliżającej się wojnie. Ich losy się splatają, a ich życie wisi na włosku, ponieważ kalif wysyła wielką armię, która ma zająć potężną fortecę, stanowiącą bramę do zachodniego świata…
Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2021-07-05
Siedem kapitulacji - recenzja
- Nakładem Wydawnictwa MAG ukazała się właśnie druga część mrocznego, odważnego w swej filozoficznej wymowie i imponującego rozmachem cyklu Terra Ignota autorstwa Ady Palmer. Powieść ta nosi tytuł Siedem kapitulacji i kontynuuje historię o świecie odległej przyszłości, w którym korporacyjna chciwość doprowadza do widma wielkiej wojny, jakiej Ziemia nie widziała od stuleci.
Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2021-07-01
MAG z premierami
- W księgarniach dzięki Wydawnictwu MAG pojawiły się:
- Wspomnienie lodu - Steven Erikson.
Na spustoszonym kontynencie Genabackis zrodziło się nowe, straszliwe imperium, Pannion Domin, które szerzy się niczym potop skażonej krwi, pożerając wszystkich wrogów tajemniczego proroka zwanego panniońskim jasnowidzem. Sprzeciwia mu się sojusz, w którego skład wchodzą Zastęp Dujeka Jednorękiego, Caladan Brood, Anomander Rake oraz Rhivijczycy z równin. Fanatycy jasnowidza mają przewagę liczebną, dlatego też sojusznicy muszą zapomnieć o dzielących ich różnicach i nawiązać kontakt z potencjalnymi sprzymierzeńcami, tajemniczym bractwem najemników, noszącym nazwę Szarych Mieczy, które zobowiązało się bronić miasta Capustan przed oszalałymi hordami.
- Dom łańcuchów - Steven Erikson.
Od wydarzeń opisanych w „Bramach Domu Umarłych" minęło kilka lat. Sznur Psów uległ zagładzie. Coltaine, otaczany czcią dowódca malazańskiej Siódmej Armii, nie żyje. Tavore, siostra Ganoesa Parana i przyboczna cesarzowej, przybyła do ostatniej malazańskiej placówki w Siedmiu Miastach. Choć brak jej doświadczenia, musi uczynić z niewielkiej armii, złożonej głównie z rekrutów, sprawną machinę wojenną i poprowadzić ją przeciwko hordom Tornada sha'ik. Jej jedyną nadzieją jest wskrzeszenie zniszczonej wiary garstki weteranów ocalałych z legendarnego marszu Coltaine'a.
Na odległej Raraku, w sercu Świętej Pustyni, czeka jasnowidząca sha'ik ze swą armią buntowników. Jej skłóceni przywódcy - plemienni wodzowie, wielcy magowie, malazański renegat i służący mu czarodziej - toczą zaciekłą walkę o władzę, która w każdej chwili może zniszczyć powstanie od środka.
- Rytm wojny cz.2 (opr. miękka i twarda) - Brandon Sanderson.
W opanowanym przez pieśniarzy i Stopionych Urithiru Kaladin i Navani walczą o ocalenie Rodzeństwa, sprena wieży, przed całkowitym zepsuciem. Upadek wieży, stanowiącej główny punkt przerzutowy dla wojsk koalicji monarchów, oznaczałby katastrofę i ostateczne zwycięstwo sił Odium. Aby osiągnąć swój cel, Navani decyduje się na niebezpieczną grę z Raboniel, Stopioną zwaną niegdyś nie bez powodu Panią Bólu.
Tymczasem nieświadome sytuacji w Urithiru wojska koalicji prowadzą wojnę w Emulu, Dalinar próbuje poznać głębię swoich mocy Kowala Więzi, a Jasnah umocnić swoją pozycję królowej Alethkaru. Zaś w Cieniomorzu Adolin i Shallan trafiają do fortecy honorsprenów, Nieprzemijającej Prawości, gdzie każde ma swoje niebezpieczne zadanie do wypełnienia.
Książki zostały objęte patronatem medialnym naszego portalu.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2021-06-10
Autostopem przez Galaktykę - recenzja
- Zawsze podchodziłem jak pies do jeża do tekstów literackich, których paliwem był wyłącznie komizm, najczęściej pod postacią wszechobecnej zgrywy. Na każdym z możliwych poziomów tekstu, na wszystkich polach świata przedstawionego musiało dziać się coś zabawnego. Podstawowe rodzaje komizmu (sytuacyjny, językowy i postaci) autor potrafił przedawkować, co często bywało bardziej żenujące niż śmieszne, wysilone, a nie lekkie i naturalne Lektury takich książek najzwyczajniej w świecie mnie bolały. Czułem się, jakbym brał udział w czymś bardzo zawstydzającym. Na przykład w świniobiciu.
Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2021-05-31
Ognie niebios - recenzja
- Mniej więcej co kwartał mamy do czynienia z kolejną premierą nowej odsłony serii Roberta Jordana Koło Czasu, ukazującej się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. To cykl powszechnie uznawany za jedno z największych dzieł literatury fantasy, które stanowi wzór dla wielu twórców tego nurtu. Przyszła pora na poznanie najnowszej, piątej już części tej epickiej serii fantasy – powieści Ognie niebios, która zapewnia ponad tysiąc stron pasjonującej, klimatycznej i niezwykle złożonej lektury.
Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2021-05-24
Anatomia pęknięcia - recenzja
- Fantastyka bliskiego zasięgu to bardzo ryzykowna wyprawa, na jaką autor decyduje się zabrać czytelników. Z jednej strony taka odmiana fantastyki, która jest wynikiem uważnej obserwacji zjawisk dziejących się na naszych oczach, wabić może pewnego rodzaju „łatwością” – odbiorca nie czuje się zagubiony w wyobrażeniach rzeczywistości odległej o tysiące lat. Czyta się tak naprawdę o teraźniejszości, która wyciąga ręce w kierunku niedalekiej przyszłości. Z drugiej zaś strony przewidywania bliskiego zasięgu w sumie dość szybko dają się zweryfikować i nawet po kilku latach od wydania teksty zbudowane wokół takich wizji mogą najzwyczajniej w świecie spocząć na cmentarzu niespełnionych przepowiedni.
Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2021-05-14
Rzadkie powietrze - recenzja
- Wydawnictwo MAG oddało właśnie w ręce polskich czytelników kolejną, znakomitą odsłonę twórczości Richarda Morgana – powieść Rzadkie powietrze. To książka spod znaku klimatycznej literatury science fiction z elementami sensacji i kryminału w tle, bowiem widowiskowa akcja jest tu równie ważna, jak odkrywanie tajemnic i sekretów wielkich korporacji świata przyszłości, którym zależy na władzy i zyskach, nawet kosztem ludzkiego życia. Książka zawiera samodzielną opowieść osadzoną w uniwersum cyklu Trzynaście – świecie kosmicznej kolonizacji i genetycznych modyfikacji ludzi.
Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2021-05-05
Rządy wilków - premiera
- Nakładem Wydawnictwa MAG ukazała się kolejna powieść Leigh Bardugo - Rządy wilków. To drugi tom cyklu Króla z bliznami.
Wilki krążą. Młodemu królowi przyjdzie zmierzyć się z największym z dotychczasowych wyzwań w ekscytującym zakończeniu dylogii Król z bliznami.
Król-demon. Potężna fjerdańska armia szykuje się do najazdu. Nikołaj Lancov będzie musiał wykorzystać całą swoją pomysłowość, urok osobisty, a nawet drzemiącego w nim potwora, żeby wygrać tę wojnę. Na horyzoncie majaczy jednak mroczne zagrożenie, do którego przezwyciężenia nie wystarczą niezwykłe talenty młodego króla.
Burzowa wiedźma. Zoya Nazyalensky zbyt wiele straciła na wojnie. Patrzyła, jak jej mistrz umiera, a najgorszy wróg powstaje z martwych. Nie zamierza grzebać kolejnych przyjaciół. Poczucie obowiązku każe jej wykorzystać posiadaną moc i stać się bronią, której potrzebuje jej ojczyzna. Bez względu na wszystko.
Żałobna królowa. Nina Zenik – działająca incognito w fjerdańskiej stolicy – prowadzi własną wojnę z Fjerdą, w której codziennie grozi jej zdemaskowanie i śmierć. Rozpierająca ją żądza zemsty może zniweczyć szansę jej kraju na odzyskanie wolności, a jej samej odebrać możliwość uleczenia pogrążonego w żałobie serca.
Król. Generał. Szpieg. Razem muszą znaleźć sposób na to, by z ciemności wykuć nową przeszłość. Inaczej ich kraj upadnie.
Książka została objęta patronatem medialnym naszego portalu.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2021-05-05
Autostopem przez Galaktykę - premiera
- W dniu dzisiejszym wydawnictwo Zysk i S-ka wznawia klasyka Douglasa Adamsa - Autostopem przez Galaktykę.
Jubileuszowe wydanie kultowej książki Douglasa Adamsa, dla uczczenia 42. rocznicy pierwszej publikacji fenomenalnie zilustrowane przez wielokrotnie nagradzanego rysownika i autora książek dla dzieci, Chrisa Riddella.
Pewnego dnia młody Ziemianin Arthur dowiaduje się z zaskoczeniem, że jego najbliższy przyjaciel Ford jest kosmitą, a Ziemia niemal za chwilę zostanie zniszczona, gdyż znajduje się na trasie planowanej międzygalaktycznej autostrady. Jak mu przekazuje beznamiętnie przyjaciel, informacja o tych planach została już dość dawno wywieszona w jakimś galaktycznym urzędzie na planecie Alfa Centauri, tyle że Ziemianie jej nie oprotestowali, co oznacza, że wyrazili zgodę.
Unicestwienie ojczystej planety oraz zagłada całego ludzkiego gatunku to dla Arthura dopiero początek niesamowitych przygód, albowiem tuż przed katastrofą Ford zabiera go statkiem kosmicznym w podróż po Galaktyce, w trakcie której zbiera materiały do nowej edycji kompendium wszelkiej znanej wiedzy, czyli przewodnika Autostopem przez Galaktykę. W trakcie
tej niekończącej się podróży, odbywanej między innymi w towarzystwie neurotycznego robota Marvina, Arthur spróbuje rozwiązać największą zagadkę kosmosu oraz odpowiedzieć na odwieczne pytanie o sens życia.
Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2021-04-28
Gra pozorów - recenzja
- o nieco ponad roku oczekiwania na premierę kolejnej odsłony bestsellerowego cyklu fantasy Akta Harry’ego Dresdena mamy wreszcie okazję poznać dalsze losy tytułowego chicagowskiego maga, który musi walczyć zarówno z demonami, potworami i czarnoksiężnikami, jak i równie niebezpiecznymi ludźmi. Najnowsza część serii nosi tytuł Gra pozorów i ukazała się w naszym kraju nakładem wydawnictwa MAG.
Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2021-04-23
Kwestia sumienia - recenzja
- W literaturze science fiction znajdziemy wiele ciekawych spojrzeń na wątek kontaktu ludzkości z inteligentną, kosmiczną cywilizacją. Czasami jest to wizja wojny totalnej, innym razem dyplomatycznych zabiegów, a niekiedy owocnej współpracy na wielu polach. James Blish w powieści Kwestia sumienia ujmuje ów temat z jeszcze innej perspektywy, a mianowicie w kontekście chrześcijańskiej wiary w Boga. Doskonałą okazją dla przypomnienia lub poznania tego tytułu jest jego niedawna premiera w ramach serii Wehikuł Czasu wydawnictwa Rebis.
Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
- więcej »
Liczba komentarzy:
1 ...
5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ...
271