fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2016-08-16
Orzeł Biały - premiera
ikona wiadomości
Dostępna jest już w sprzedaży powieść Orzeł Biały Marcina Przybyłka. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis w serii Horyzonty zdarzeń.
Jest rok 2057. Wskutek działań ubocznych N-Genu, leku hamującego starzenie się, ludzie przemieniają się w zielone, żądne krwi istoty przypominające orków. Zniszczona zostaje technologiczna infrastruktura globu, tkanka społeczna rozpada się i przeobraża. Ostatnią enklawą ludzkości jest Polska. Twierdza Polska. W niej dzielni woje doborowych oddziałów piechoty zmotoryzowanej, w tym batalionu „Orzeł Biały”, będą musieli stawić czoło nie tylko zalewowi Zielonoskórych, ale i swoim słabościom, w tym brakowi higieny, który szczególnie doskwiera sierżantowi… Ale nie uprzedzajmy faktów.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-08-12
Biała noc - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Biała noc Jima Butchera, dziewiątej części cyklu o przygodach Harry’ego Dresdena, pierwszego (i jedynego) chicagowskiego maga-detektywa. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa MAG.
Zaniepokojona serią domniemanych samobójstw policja wzywa na pomoc Harry’ego, który na miejscu zbrodni natychmiast trafia w dziesiątkę i odkrywa magiczną skazę, której nie można z niczym pomylić. Znajduje również przeznaczoną dla niego wiadomość, która nie jest bynajmniej sympatyczna. „Zabójstwa” będą trwały, dopóki Harry nie zdoła powstrzymać swojego dręczyciela – tymczasem wszystkie poszlaki prowadzą do jego przyrodniego brata, co zupełnie nie ma sensu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-08-11
Konkurs wydawnictwa Insignis
ikona wiadomości
Z okazji premiery powieści Szabałowa wydawnictwo Insignis ogłosiło wyjątkowy konkurs!

Stwórzcie filmik (minimum 3-minutowy), którego motywem przewodnim będzie powrót stalkera do domu, i prześlijcie plik lub link do filmu na kanale YouTube na adres: redakcja@metro2033.pl. Źródłem inspiracji może być dla was prolog oraz pierwszy rozdział powieści Prawo do życia, dostępny do przeczytania i pobrania tutaj.

Autor najciekawszego filmiku otrzyma kamerę GoPro Hero+ LCD Full HD o wartości 845,99 zł. Wydawnictwo przyzna również 5 nagród pocieszenia w postaci egzemplarzy Prawa do życia Denisa Szabałowa.

Nagrania konkursowe można przesyłać do 29 sierpnia. Regulamin konkursu dostępny jest pod tym linkiem.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-08-10
Onikromos - recenzja
ikona wiadomości
Paweł Matuszek, były redaktor naczelny „Nowej Fantastyki”, już w Kamiennej ćmie pokazał, że eksperymentowanie z formą i treścią oraz zabawa dwoma różnymi mediami przy tworzeniu spójnej opowieści mogą się powieść i wnieść do fantastyki powiew świeżości. Teraz przyszedł czas na większą formę, bo Onikromos jest ponad trzy razy obszerniejszy od poprzedniej książki autora, zaś jego treść została jeszcze bardziej nafaszerowana nieszablonowymi zabiegami, choć pisarz zrezygnował z medium graficznego. Niemniej wciąż wymaga od czytelnika dużego skupienia i zwracania uwagi nawet na najdrobniejsze detale – inaczej wiele może umknąć, przez co łatwo zagubić się w zagmatwanym labiryncie tej powieści szkatułkowej.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-08-03
Ostre cięcia - recenzja
ikona wiadomości
Joe Abercrombie to jedno z najbardziej znanych nazwisk we współczesnej literaturze fantasy. W bibliografii pisarza próżno szukać wpadek, które mogłyby zaniżyć ogólną ocenę jego twórczości, a kolejne książki zbierają najczęściej dobre i bardzo dobre recenzje. Największą popularność przyniosła mu trylogia Pierwsze Prawo i inne osadzone w jej realiach powieści. Nic dziwnego, że nader często powraca do tego uniwersum. Po małej przerwie na trylogię w nurcie young adults Brytyjczyk prezentuje Ostre Cięcia – zbiór opowiadań, który ponownie zabiera odbiorców na mroźne tereny Północy, w niebezpieczne rejony Styrii i w samo centrum toczonych przez Unię wojen.

Zapraszamy do lektury recenzji Marka Adamkiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-08-03
Okrutny miecz - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Okrutny miecz Milesa Camerona, kolejnej części cyklu The Traitor Son Cycle. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG i jest objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Lojalność kosztuje.
Za to zdrada jest darmowa.
Kiedy cesarz zostaje wzięty na zakładnika, pojawia sie zapotrzebowanie na usługi Czerwonego Rycerza i jego kompanów - tyle że zewsząd otaczają ich wrogowie. Rewolta w całym kraju, stolica oblężona - ewentualne zwycięstwo nie przyjdzie łatwo. Ale Czerwony Rycerz ma plan...
Nie wiadomo tylko, czy uda mu się jednocześnie prowadzić walkę na wszystkich frontach: politycznym i magicznym, militarnym i romantycznym. Zwłaszcza że przecież zamierza wygrać WSZYSTKIE te bitwy.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-08-02
Angele Dei - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym premierę powieści ma kolejna pozycja z serii Horyzonty zdarzeń - Angele Dei - Dariusza Domagalskiego. Książka została wydana nakładem wydawnictwa Rebis i jest objęta patronatem medialnym naszego portalu.

W Niebiosach szykuje się wojna. Po buncie Samaela, który nie mógł się pogodzić z wywyższeniem przez Boga ludzi i został strącony w piekielną otchłań, kolejni aniołowie podważają odwieczny ład. Zazdrośni o bożą miłość planują zagładę ludzkości.
Podczas najazdu wojsk Nabuchodonozora na Królestwo Judy ze świątyni jerozolimskiej zostaje wywieziony tajemniczy artefakt, którym zbuntowane anioły chciały się posłużyć, by zerwać przymierze ludzi z Bogiem. Buntownicy rozpoczynają poszukiwania, ślad jednak rozwiewa się jak dym...
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-07-31
Sierpniowe patronaty portalu
ikona wiadomości
Portal Fantasta.pl objął patronatem medialnym następujące pozycje z sierpniowej oferty wydawniczej:


- Angele Dei Dariusz Domagalski. Książka ukaże się 2 sierpnia nakładem wydawnictwa Rebis.
- Okrutny miecz Miles Cameron. Książka ukaże się 3 sierpnia nakładem wydawnictwa MAG.
- Zgnilizna Siri Pettersen. Książka ukaże się 9 sierpnia nakładem wydawnictwa Rebis.
- Biała noc Jim Butcher. Książka ukaże się 12 sierpnia nakładem wydawnictwa MAG.
- Orzeł Biały Marcin Przybyłek. Książka ukaże się 16 sierpnia nakładem wydawnictwa Rebis.
- Głodne Słońce: Dymiące zwierciadło Wojciech Zembaty. Książka ukaże się w okolicach 20 sierpnia nakładem wydawnictwa Powergraph.
- Puste niebo Radosław Rak. Książka ukaże się w okolicach 20 sierpnia nakładem wydawnictwa Powergraph.
- Przeznaczenie błazna Robin Hobb. Książka ukaże się 26 sierpnia nakładem wydawnictwa MAG.
- Czerwień Linda Nagata. Książka ukaże się 30 sierpnia nakładem wydawnictwa Rebis.
- Nigdziebądź Neil Gaiman. Książka ukaże się 31 sierpnia nakładem wydawnictwa MAG.
- Prawo do życia Denis Szabałow. Książka ukaże się 31 sierpnia nakładem wydawnictwa Insignis.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-07-26
Przyszła na Sarnath zagłada - recenzja
ikona wiadomości
Wydanie Zgrozy w Dunwich – zbioru najbardziej znanych tekstów H.P. Lovecrafta w tłumaczeniu Macieja Płazy – okazało się nie lada wydarzeniem. I to z kilku względów. Przede wszystkim ma tu znaczenie fakt znakomitej jakości przekładu wyraźnie wyróżniającego się na tle wcześniejszych polskich wydań prac Samotnika z Providence. Istotne jest również,, iż tłumaczenie to zdobyło uznanie nie tylko w oczach miłośników fantastyki i grozy, ale także spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem literackiego mainstreamu. Niezwykle rzadko zdarza się bowiem, aby periodyki pokroju „Literatury na świecie” nagradzały twórców (a więc i tłumaczy) obracających się w kręgu prozy gatunkowej. Wydawało się niemal oczywiste, że prędzej czy później doczekamy się wydania kolejnych tekstów Lovecrafta w opracowaniu Płazy. Oto przed Państwem Przyszła na Sarnath zagłada.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-07-19
Mechaniczny - recenzja
ikona wiadomości
Czytajcie książki Iana Tregillisa – tyle właściwie mogę powiedzieć i na tym zakończyć tę recenzję. Dlaczego? Ponieważ Mechaniczny broni się sam i nie potrzebuje absolutnie żadnych rekomendacji. Jeżeli jednak część z Was chciałaby dowiedzieć się więcej o tym, jak dobrą powieścią jest pierwsza część Wojen Alchemicznych, to usiądźcie wygodnie i nastawcie się na to, że przez kolejne kilka minut będziecie czytać same pochwały na temat tej książki.

Zapraszamy do lektury recenzji Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-07-12
Wiatrogon aeronauty - recenzja
ikona wiadomości
Wiatrogon Aeronauty to niedawno wydana w Polsce powieść Jima Butchera rozpoczynająca cykl zatytułowany Żużlowe Kasztele. Jak wiadomo, z cyklami bywa różnie. Na naszym rynku wydawniczym pojawia się wiele przeciętnej, słabej lub po prostu złej fantastyki, która mami ładnymi okładkami, porównaniami do znanych i cenionych dzieł, zachętami innych – najczęściej popularnych – pisarzy lub właśnie przynależnością do bestsellerowych cykli ze światowych półek. Często streszczenie z tyłu okładki i pobieżny przegląd książki, pomimo nieznajomości autora czy rzeczonej serii, pozwalają nam stwierdzić, z jakim typem fantastyki mamy do czynienia. W przypadku Wiatrogonu Aeronauty byłem święcie przekonany, że trafiła mi się lektura gorszego sortu, a pierwsze strony powieści zdawały się potwierdzać moje przypuszczenia. Mimo wszystko postanowiłem dać amerykańskiemu autorowi szansę i całe szczęście, bo przez swoje krytyczne podejście mógłbym przegapić całkiem niezłą książkę.

Zapraszamy do lektury recenzji Michała Różyckiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-07-07
Wyprawa asów - recenzja
ikona wiadomości
Gdy zaczynamy przygodę ze światem „Dzikich kart”, gdy stawiamy pierwsze kroki w powołanym do życia przez George’a R.R. Martina uniwersum, być może nie spodziewamy się, jak pojemną i plastyczną rzeczywistość nam się proponuje. Niezorientowanym czytelnikom przedstawię podstawowe założenia, jakie definiują interesujący nas świat – u schyłku II wojny światowej dochodzi do kosmicznej katastrofy, za sprawą której na naszą planetę „spada” wirus modyfikujący DNA człowieka. Ludzie zyskują nadnaturalne umiejętności, ale często płacą za nie deformacjami ciała, skrzywioną psychiką. Niektórzy stają po stronie prawa i walczą ze złem, inni wykorzystują swoje moce, by knuć, grozić, terroryzować...

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-07-06
Ukryte królestwo - recenzja
ikona wiadomości
Ukryte królestwo to już trzeci tom młodzieżowego cyklu Skrzydła ognia, opowiadającego o perypetiach smocząt, które według przepowiedni mają przywrócić światu pokój po latach krwawych, bratobójczych wojen. Dwie wcześniejsze części prezentowały w miarę wyrównany, całkiem przyzwoity poziom, lecz początek trzeciej może nieco zawieść. Na szczęście dalej jest już lepiej.

Zapraszamy do recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy: