fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2016-12-29
Rybak znad Morza Wewnętrznego - recenzja
ikona wiadomości
Na czwartej stronie okładki Rybaka znad Morza Wewnętrznego przeczytamy krótki biogram Ursuli K. Le Guin podsumowany informacją o tym, że Amerykańska Biblioteka Kongresu nazwała pisarkę Żyjącą Legendą. Może brzmi to pompatycznie, ale nie jestem w stanie sobie wyobrazić innego żyjącego twórcy szeroko rozumianej fantastyki, który by bardziej na to miano zasługiwał. Le Guin to postać pomnikowa i punkt odniesienia dla całych zastępów pisarzy i wielbicieli fantastyki, autorka zarówno kanonicznych tekstów fantasy, jak i klasycznych powieści science fiction.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-12-22
Zagroda zębów - recenzja
ikona wiadomości
Stwierdzenie, że mity leżą u podstawy naszej kultury, jest banałem. Stwierdzenie, że historie takie jak Odyseja od setek (tysięcy?) lat poruszały wyobraźnię pokoleń, jest niemal równie wielkim banałem. Czując się więc skazanym na banał, zacznę od tego, że dla Wita Szostaka – jednego z najciekawszych współczesnych polskich prozaików – wielkie dzieło Homera stanowiło nie tylko źródło inspiracji i powtarzających się motywów, przenikających jego twórczość, ale także okazało się swoistą zachętą do literackiej trawestacji. Choć krakowski autor już dawno wychynął z gatunkowej niszy, stał się postacią rozpoznawalną i cenioną w ramach głównego nurtu rodzimej prozy, fantastyczny zmysł wciąż pozostał w nim żywy. Zagroda zębów – jego najnowsze dzieło – to zbiór literackich miniatur inspirowanych perypetiami Odyseusza, a dokładniej stanowiących ich alternatywne wersje.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-12-15
Dom z liści - recenzja
ikona wiadomości
Wielbicielom filmowego horroru nieobca jest konwencja „found footage”. Widz ogląda materiał stylizowany na znalezione amatorskie nagranie prezentujące wydarzenia z perspektywy kamery, którą operuje jeden z bohaterów filmu. Przedstawiana historia jest upiorna, przerażająca i z reguły bardzo źle się kończy dla obserwowanych przez nas postaci.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-12-13
Piąta pora roku - recenzja
ikona wiadomości
N. K. Jemisin stworzyła książkę o końcu świata. I pomimo dość depresyjnego tematu, czyta się ją z prawdziwą przyjemnością. Piąta pora roku to powieść, która zdecydowanie wybija się na tle innych literackich propozycji z nurtu fantastyki, jakie w tym roku pojawiły się w Polsce.

Zapraszamy do lektury recenzji Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-12-13
Kultowa trylogia dostępna w wyjątkowym wydaniu!
ikona wiadomości
Metro 2033, literacki debiut Dmitija Glukhovsky’ego, odbiło się szerokim echem wśród wielbicieli literatury postapokaliptycznej w Polsce i na świecie. Przerażającą a zarazem fascynującą wizję ludzkości po zagładzie nuklearnej autor rozwijał w kolejnych powieściach: w Metrze 2034 i Metrze 2035. Wśród miłośników nurtu postapokaliptycznego trylogia Glukhovsky’ego jest już pozycją kultową, a dzięki przełamywaniu schematów, stanowi interesującą propozycję dla wszystkich wielbicieli dobrej literatury.

Z okazji świąt Bożego Narodzenia wydawnictwo Insignis przygotowało nie lada gratkę: limitowane jednotomowe wydanie trylogii Glukhovsky’ego w oprawie graficznej Ilji Jackiewicza. To unikatowe wydanie w przystępnej cenie może być doskonałym prezentem zarówno dla wielbicieli twórczości Glukohvsky’ego czy literatury postapokaliptycznej w ogóle, jak i dla osób, które do tej pory nie miały okazji wkroczyć w mroczny świat moskiewskiego metra.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-12-12
Człowiek obiecany - recenzja
ikona wiadomości
Jeszcze nieco ponad dwa lata temu polscy fani postapokalipsy mogli czuć się rozczarowani, że żaden rodzimy autor nie napisał powieści wchodzącej w skład Uniwersum Metro 2033. Projekt jednak wciąż się rozrastał, więc można było liczyć, że ten stan rzeczy szybko ulegnie zmianie. I faktycznie, dzisiaj nasz wkład w koncept Glukhovsky’ego wynosi już cztery książki. Wszystko zapoczątkował Paweł Majka. Jego Dzielnica Obiecana pozostawiła po sobie całkiem dobre wrażenie, a jej finał obiecywał niezwykle interesującą kontynuację. Dwa lata później mamy w końcu okazję się z nią zapoznać.

Zapraszamy do lektury recenzji Marka Adamkiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-12-02
Gwiezdny pył - recenzja
ikona wiadomości
Gwiezdny pył stanowi jeden z najlepszych przykładów umiejętnego tworzenia postbaśni, łączącej w sobie cechy klasycznej bajki fantastycznej i utworu fantasy, a jednocześnie przełamującej toposy i archetypy obu gatunków – po to aby opowiedzieć przejmującą historię o poszukiwaniu miłości, zacieśnianiu emocjonalnych więzi oraz błędnych wyborach.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-11-29
Raport mniejszości - recenzja
ikona wiadomości
Wielu pisarzy cieszy się opinią brylujących w jednej tylko – długiej bądź krótkiej – formie twórczości. Jedni zwani są mistrzami opowiadania, do perfekcji opanowawszy tę formę (czasem wręcz niespecjalnie wykazując zainteresowanie dłuższą). Inni zaś wyróżniają się niemal wyłącznie w rozbudowanych kompozycjach, niekoniecznie zajmując się literaturą w mniej obszernym wydaniu (inna sprawa, że współczesny rynek zachęca do tworzenia przede wszystkim wielostronicowych i wielotomowych cykli). Jednym z niewielu pisarzy, którzy znakomicie wypadali na obu „dystansach” był Philip K. Dick. Zresztą, do dziś jego opowiadania zupełnie nieźle się bronią (czego z pewnością nie można powiedzieć o wielu przeszło pięćdziesięcioletnich tekstach science fiction), błyszcząc szalonymi pomysłami, poczuciem humoru, mocnymi puentami, a przede wszystkim niezwykłą przenikliwością autora. Dobrym przykładem może być Raport mniejszości – czwarty tom „Opowiadań zebranych” jednego z najważniejszych w historii twórców fantastyki.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-11-28
Rozjemca - recenzja
ikona wiadomości
Rozjemca w dorobku Sandersona stanowi powieść potwierdzającą jego literackie talenty, chociaż nieoferującą zasadniczo niczego nowego, bowiem niejednoznacznych, wyrazistych bohaterów, bogactwo i rozmaitość świata, nieprzeciętną magię czy przemycone wartości moralizatorskie można znaleźć w pierwszej erze* Ostatniego Imperium, debiutanckim Elantris lub w Stalowym Sercu. Niemniej skosztowanie tych wszystkich smaków w odmiennym wariancie jest równie przyjemne, ponieważ Rozjemca to bądź co bądź literatura rozrywkowa wysokiej próby.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-11-23
Piąta pora roku - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Piąta pora roku N. K. Jemisin, która poza zajmującą fabułą, przekazuje ważne treści, zmusza do refleksji. Zapewne zrównoważenie tych dwóch funkcji skutkowało przyznaniem nagrody Hugo i nominacjami do Nebuli i World Fantasy Awards. Książka została wydana nakładem wydawnictwa Sine Qua Non.

W sercu rozległego kontynentu Stillness pojawiła się ogromna szczelina, która dotarła do głębi Ziemi, a unoszącego się pyłu było tak wiele, że mógłby przykryć niebo na całe lata. Albo wieki. W Stillness wybuchła wojna pomiędzy narodami, nie o terytorium, ale o źródła wody, słońca i pożywienia.
Essun, kobietę prowadzącą zwyczajne życie w małym miasteczku, nie porusza zagłada świata. Jej syn został brutalnie zamordowany. Sprawcą okazał się jej mąż, który na dodatek porwał córkę. Teraz Essun musi przebyć potworny, umierający teren. Bez słońca, czystej wody i zaopatrzenia. Losy świata są jej najmniejszym zmartwieniem. Sama jest zdolna dokonać jego zniszczenia, jeśli tylko będzie to konieczne, by odzyskać córkę.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-11-17
Szóstka wron - reenzja
ikona wiadomości
Wszyscy chwalą najnowszą powieść Leigh Bardugo. Mówi się, że Szóstka wron to porywająca, dobrze napisana i intrygująca historia. Jednak pomimo tych zachwytów mam z nią pewien problem. Ale zacznijmy od początku.

Zapraszamy do lektury recenzji Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-11-14
Świat Rynn - recenzja
ikona wiadomości
Do książek będących tie-inami różnego rodzaju gier zawsze podchodzę z pewną dozą rezerwy i, co tu dużo gadać, z niezbyt wygórowanymi oczekiwaniami. W przypadku takiej twórczości realna wartość literacka z założenia zajmuje drugi plan względem świata przedstawionego. To dane uniwersum i zamieszkujące je postacie stają się głównymi bohaterami tego typu literatury. A że np. świat Warhammera 40k ma swój specyficzny (wyjątkowo mroczny) urok, zdarza mi się raz na jakiś czas podjąć wyzwanie i powrócić do jego literackiej wersji. Otwarcie przez Copernicus nowej książkowej serii zatytułowanej „Bitwy Space Marines” okazało się dla mnie okazją, by znów wybrać się w 41. Stulecie. Niestety, nie był to powrót zbyt przyjemny.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-11-14
Brudne gry - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera antologii Brudne gry, piątego tomu cyklu superbohaterskiego Dzikie karty. Książka została wydana nakładem wydawnictwa Zysk i Spółka.

Trzy główne wątki książki tworzą splatające się ze sobą opowieści. Pierwsza z nich opowiada o kryzysie tożsamości Żółwia, który zwątpił w sens swej superbohaterskiej działalności. Druga stanowi relację z życia Croyda Crensona, który przechodzi przez dwie kolejne transformacje. Wreszcie trzecia to opowieść o wysiłkach Tachiona, próbującego uporać się z nowo odnalezionym wnukiem Blaise’em, wojną gangów na ulicach Dżokerowa oraz zagrożeniem, jakie stwarza Crenson.
więcej »
Liczba komentarzy: