fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2016-05-16
Wyprawa Asów - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera antologii Wyprawa Asów. To czwarta część cyklu Dzikie karty. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i Spółka i jest objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Jak wyglądałby nasz świat, gdyby w pełnym burzliwych wydarzeń XX wieku naprawdę żyli superbohaterowie i łotry o nadludzkich możliwościach?
Czterdzieści lat po pojawieniu się wirusa dzikiej karty Światowa Organizacja Zdrowia postanawia wysłać misję złożoną z asów, dżokerów, polityków i dziennikarzy. Misja zbada, jak kraje radzą sobie z wirusem, który zmienił oblicze ludzkości. Ekipą kieruje Gregg Hartmann, senator o prezydenckich aspiracjach, ukrywający w rękawie niebezpiecznego asa. Towarzyszy mu grupa, w której skład wchodzą niektórzy z najpopularniejszych bohaterów serii – doktor Tachion, asowie Sokolica i Złoty Chłopiec oraz dżokerzy Poczwarka, Troll i Ojciec Kałamarnica. Od dżungli Haiti i Peru po burzliwą scenę polityczną Egiptu, od klasztoru w Japonii po ulice największych metropolii Europy bohaterowie ujrzą wiele niezwykłych rzeczy. Niektórym dzikim kartom oddaje się cześć jako bogom, a pewne wydarzenia wydają się spełnieniem przepowiedni sprzed stuleci, która wywrze trwały wpływ na przyszłość całego świata…
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-05-14
Wieża - fragmenty audio
ikona wiadomości
Wieża, to tytuł powieści opisująca dalsze losy bohaterów Otchłani w postapokaliptycznym Wrocławiu roku 2033. Książka swą premierę będzie miała 18 maja. Zapraszamy do wysłuchania fragmentów audio w niezrównanej interpretacji Krzysztofa Gosztyły.

Zupełnie wyjątkowym wydarzeniem będzie prapremiera Wieży 17 maja we wrocławskim Empiku Renoma. Z tej okazji o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie z Robertem J. Szmidtem. Autor spotka się też z czytelnikami w innych miastach:

17 maja 2016 r., godz. 18:00
Empik Renoma, Wrocław
18 maja 2016 r., godz. 18:00
Empik Nowy Świat, Warszawa
19 maja 2016 r., godz. 18:00
Empik Kaskada, Szczecin
20 maja 2016 r., godz. 18:00
Empik Plac Wolności, Poznań
22 maja 2016 r., godz. 16:00
Empik Bonarka, Kraków
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-05-13
Zaginiona sukcesorka - recenzja
ikona wiadomości
Zaginiona sukcesorka to drugi tom młodzieżowego cyklu Skrzydła ognia, w którym główne role odgrywa pięcioro smocząt, tułających się po świecie w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Licząca sobie ponad dwieście sześćdziesiąt stron powieść jest bezpośrednią kontynuacją perypetii bohaterów Smoczego proroctwa, lecz tym razem wydarzenia widzimy z perspektywy Tsunami. Opowieść nie traci przez to ciągłości i płynności, ani tym bardziej nie staje się nudna. Wręcz przeciwnie. Tui T. Sutherland dopiero w tym tomie rozwija skrzydła i sprawia, że czytelnik nie może się od lektury oderwać.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-05-10
Wezwanie do broni - recenzja
ikona wiadomości
Muszę przyznać, iż fenomen popularności Davida Webera zawsze wydawał mi się nieco niezrozumiały. No, bo jakże to? Facet znalazł swoją niszę, tłucze powieść za powieścią, idąc w cykle, z których najbardziej rozbudowany – ten o Honor Harrington – ma już przeszło 20 pozycji. To przecież niemal niemożliwe, aby nie zacząć zjadać własnego ogona czy też nie popaść w wyprany z emocji schematyzm. I jasne, nie ma co oczekiwać od pisanej przez Amerykanina militarnej science fiction wyszukanej narracji, wysublimowanego języka czy choćby jakiejkolwiek nowatorskości – zresztą bynajmniej nie tego od niej oczekuję (a i pewnie podobnie odbierają to rzesze jego fanów). Mimo wszystko nawet w kategorii prozy wybitnie rozrywkowej taka ilość „produkowanej” literatury niekoniecznie dobrze wróży jej jakości. A jednak...

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-05-09
Złoty syn - recenzja
ikona wiadomości
Złoty syn to drugi tom trylogii Red Rising, który potwierdza, że jego autor, Pierce Brown, wie, co zrobić, by napisać książkę, która wciąga bez reszty.

Zapraszamy do lektury recenzji Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-05-02
Majowe patronaty portalu
ikona wiadomości
Portal Fantasta.pl objął patronatem medialnym następujące pozycje z majowej oferty wydawniczej:

- Dziecko Odyna Siri Pettersen. Książka ukaże się 17 maja nakładem wydawnictwa Rebis.
- Wyprawa asów Antologia. Książka ukaże się 17 maja nakładem wydawnictwa Zysk i spółka.
- Wiatrogon aeronauty Jim Butcher. Książka ukaże się 18 maja nakładem wydawnictwa MAG.
- Wieża Robert J. Szmidt. Książka ukaże się 18 maja nakładem wydawnictwa Insignis
- Onikromos Paweł Matuszek. Książka ukaże się 20 maja nakładem wydawnictwa MAG.
- Ukryte królestwo Tui T. Sutherland. Książka ukaże się 27 maja nakładem wydawnictwa MAG.
- Smocze koncerze Andrzej Sawicki. Książka ukaże się 31 maja nakładem wydawnictwa Rebis.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-04-27
Premiery wydawnictwa MAG
ikona wiadomości
Dzisiaj premiery książek wydanych nakładem wydawnictwa MAG:
- Złocisty błazen Robin Hobb, druga części cyklu Złotoskóry;
Po uwolnienie księcia Sumiennego sprawy na dworze wracają do normy. Bastard, cierpiący z powodu śmierci swego wilczego towarzysza Ślepuna pozostaje w Buckdeep, gdzie pogrąża się w wirze intryg dworskich. Udając strażnika księcia, skrytobójca ma oczy i uszy szeroko otwarte. I wkrótce musi wziąć we własne ręce losy królestwa, które powoli pogrąża się w wojnie domowej.

- Żałobne opaski Brandona Sandersona, kolejna pozycja ze świata Cosmere;
"Żałobne Opaski" to mityczne metalmyśli należące do Ostatniego Imperatora, wedle opowieści obdarzające posiadacza wszystkimi mocami, jakie miał do dyspozycji władca sprzed stuleci. Mało kto wierzy w ich istnienie. Oto jednak badacz kandra powraca do Elendel z rysunkami, które przedstawiają Opaski, jak również zapiskami w nieznanym języku. Waxillium Ladrian wyrusza na południe, do miasta Nowy Seran, by zbadać tę sprawę. Po drodze napotyka wskazówki, dzięki którym zaczyna w końcu rozumieć prawdziwe cele wuja Edwarna i tajnej organizacji zwanej Kręgiem.

- Ostateczny argument Joego Abercrombiego, wznowienie w nowej oprawie, trzecia część cyklu Pierwsze Prawo;
Logen Dziewięciopalcy musi stoczyć jeszcze tylko jedną walkę, ale ta będzie pamiętna.
Na Północy szaleje wojna, Król Północnych trzyma sie mocno i tylko jeden człowiek może go powstrzymać: jego najdawniejszy przyjaciel - i najdawniejszy wróg. Najwyższy czas, żeby Krwawy-Dziewięć wrócił do domu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-04-27
Królowie Dary - premiera
ikona wiadomości
Dostępna jest już w sprzedaży pierwsza powieść Kena Liu Królowie Dary. Książka została wydana nakładem wydawnictwa Sine Qua Non w serii wydawniczej Imaginatio.

Cwany i czarujący hulaka Kuni Garu oraz stanowczy i nieustraszony Mata Zyndu zdają się zupełnymi przeciwieństwami. Mimo to, gdy niezależnie od siebie występują przeciwko cesarzowi, szybko zawiązuje się między nimi przyjaźń. Łączy ich upór w dążeniu do celu i walka ze wspólnym wrogiem. Po obaleniu władzy ich drogi rozchodzą się w dramatycznych okolicznościach. Dzielą ich wizje co do kierunku, w którym powinien zmierzać świat, oraz… pojęcie sprawiedliwości.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-04-25
Nim zawisną - recenzja
ikona wiadomości
Bibliografię Joego Abercrombiego zamyka na tę chwilę młodzieżowa trylogia Morze Drzazg. Jakkolwiek wchodzące w jej skład powieści okazały się wyjątkowo udane, to jednak autor jest najbardziej znany z bardziej krwistej fantasy. Nurt young adults posiada pewne ograniczenia, nie wszystko można dopowiedzieć do końca, wskazane jest również by sceny, w których przydałaby się solidna dawka brutalności, zostały nieco ugrzecznione. Podobnych elementów hamulcowych nie miały jednak starsze powieści amerykańskiego pisarza. Przy okazji zaserwowanego przez wydawnictwo Mag wznowienia trylogii Pierwsze Prawo, polski czytelnik ma ponowną okazję do wejścia w ten okrutny i fascynujący świat.

Zapraszamy do lektury recenzji Marka Adamkiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-04-22
Dowody winy - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym do sprzedaży trafiła kolejna część przygód Harry’ego Dresdena. Dowody winy to już ósmy tom Jima Butchera. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG.

Poznajcie Harry’ego Dresdena, pierwszego (i jedynego) chicagowskiego maga-detektywa. Okazuje się, że w naszym „zwykłym” świecie wprost roi się od niezwykłych, magicznych istot, które najczęściej mają z ludźmi na pieńku. I tu na scenę wkracza Harry.
Magowie z Białej Rady nie przepadają za nim, uważają bowiem – nie bez przyczyny – że jest bezczelny i niezdyscyplinowany. Po tym jednak, jak wojna z wampirami nieco przerzedziła ich szeregi, Harry jest im najzwyczajniej w świecie potrzebny. Dlatego właśnie w okamgnieniu zostaje przydzielony do zbadania pogłosek o czarnej magii.
Jego drugim problemem jest córka starego przyjaciela, która zdążyła dorosnąć i wpakować się w problemy po uszy. Jej chłopak upiera się, że nie ma nic wspólnego ze zbrodnią jakby żywcem wyjętą z krwawego horroru. Pierwsze wrażenie okazuje się… całkiem trafione, o czym Harry przekonuje się, natrafiwszy na ślad złych istot żywiących się strachem. Wszystko to składa się na pracowity dzień dla maga, jego psa i gadającej czaszki imieniem Bob.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-04-22
Cienie tożsamości - recenzja
ikona wiadomości
Gdyby wyobrazić sobie Cienie tożsamości jako koktajl serwowany spragnionym amatorom literatury fantastycznej, wtedy jego skład byłby naprawdę bogaty. Bo czegóż to nie oferuje nam Brandon Sanderson? Znajdziemy stary dobry steampunk z charakterystyczną dla siebie elegancją i estetyczną wybujałością. Znajdziemy elementy typowe dla powieści kryminalnej lub sensacyjnej – strzelaniny, gonitwy, dymiące i gorące lufy, gęsto ścielące się trupy. Książka to również całkiem zgrabne ujęcie problemu industrializacji: pogoń za pieniądzem, szaleńcze tempo rozwoju cywilizacyjnego i pogłębiające się dysproporcje pomiędzy biedakami a bogaczami – to wszystko było tematem wielu realistycznych powieści pisanych pod koniec wieku XIX, a dziś staje się bardzo atrakcyjną scenografią Cieni tożsamości, której poświęcono sporo uwagi. Rzecz jasna musimy dodać do tego wszystkiego świadomość istnienia poprzednich części cyklu Sandersona, ze Stopem prawa na czele.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-04-21
Królowie Dary - fragment
ikona wiadomości
27 kwietnia 2016 r. premierę będzie miała debiutancka powieść słynącego z mistrzowskich opowiadań Kena Liu. Królowie Dary to książka ujmującej egzotyką oraz iście epickim rozmachem. Ken Liu w przejmujący sposób pisze o tyranii, rewolucji społecznej, bratobójczej wojnie, a wszystko to w oryginalnym settingu. Powieść ukazuje się w Polsce dzięki SQN Imaginatio – nowej marce Wydawnictwa SQN.

Zapraszamy na kartę książki, gdzie można zapoznać się z fragmentem powieści.
Pod tym linkiem można przeczytać wywiad z autorem, który był przeprowadzony dla Kirkus Reviews.

Książkę można już zamawiać w przedsprzedaży.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-04-20
Wiosna Helikonii - recenzja
ikona wiadomości
Pytaniem, które zawsze zadaję sobie przy lekturze klasyków science fiction (bez względu na to, czy czytam je po raz pierwszy, czy kolejny), jest to, w jaki sposób oparły się próbie czasu. Świat się zmienia, czytelnicy się zmieniają, zmienia się wreszcie literatura: poruszane problemy, stosowane środki wyrazu itd. Niestety, często okazuje się, że nawet teksty cieszące się kilkadziesiąt lat temu ogromnym uznaniem dziś nie są już w stanie zachwycić odbiorcy przyzwyczajonego do nieco innej fantastyki. Podobne obawy towarzyszyły mi przy okazji lektury Wiosny Helikonii (zdobywczyni nagród BSFA i Campbella, a także nominowanej do Nebuli) Briana W. Aldissa.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy: