fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2021-06-10
Autostopem przez Galaktykę - recenzja
ikona wiadomości
Zawsze podchodziłem jak pies do jeża do tekstów literackich, których paliwem był wyłącznie komizm, najczęściej pod postacią wszechobecnej zgrywy. Na każdym z możliwych poziomów tekstu, na wszystkich polach świata przedstawionego musiało dziać się coś zabawnego. Podstawowe rodzaje komizmu (sytuacyjny, językowy i postaci) autor potrafił przedawkować, co często bywało bardziej żenujące niż śmieszne, wysilone, a nie lekkie i naturalne Lektury takich książek najzwyczajniej w świecie mnie bolały. Czułem się, jakbym brał udział w czymś bardzo zawstydzającym. Na przykład w świniobiciu.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-05-31
Ognie niebios - recenzja
ikona wiadomości
Mniej więcej co kwartał mamy do czynienia z kolejną premierą nowej odsłony serii Roberta Jordana Koło Czasu, ukazującej się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. To cykl powszechnie uznawany za jedno z największych dzieł literatury fantasy, które stanowi wzór dla wielu twórców tego nurtu. Przyszła pora na poznanie najnowszej, piątej już części tej epickiej serii fantasy – powieści Ognie niebios, która zapewnia ponad tysiąc stron pasjonującej, klimatycznej i niezwykle złożonej lektury.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-05-24
Anatomia pęknięcia - recenzja
ikona wiadomości
Fantastyka bliskiego zasięgu to bardzo ryzykowna wyprawa, na jaką autor decyduje się zabrać czytelników. Z jednej strony taka odmiana fantastyki, która jest wynikiem uważnej obserwacji zjawisk dziejących się na naszych oczach, wabić może pewnego rodzaju „łatwością” – odbiorca nie czuje się zagubiony w wyobrażeniach rzeczywistości odległej o tysiące lat. Czyta się tak naprawdę o teraźniejszości, która wyciąga ręce w kierunku niedalekiej przyszłości. Z drugiej zaś strony przewidywania bliskiego zasięgu w sumie dość szybko dają się zweryfikować i nawet po kilku latach od wydania teksty zbudowane wokół takich wizji mogą najzwyczajniej w świecie spocząć na cmentarzu niespełnionych przepowiedni.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-05-14
Rzadkie powietrze - recenzja
ikona wiadomości
Wydawnictwo MAG oddało właśnie w ręce polskich czytelników kolejną, znakomitą odsłonę twórczości Richarda Morgana – powieść Rzadkie powietrze. To książka spod znaku klimatycznej literatury science fiction z elementami sensacji i kryminału w tle, bowiem widowiskowa akcja jest tu równie ważna, jak odkrywanie tajemnic i sekretów wielkich korporacji świata przyszłości, którym zależy na władzy i zyskach, nawet kosztem ludzkiego życia. Książka zawiera samodzielną opowieść osadzoną w uniwersum cyklu Trzynaście – świecie kosmicznej kolonizacji i genetycznych modyfikacji ludzi.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-05-05
Rządy wilków - premiera
ikona wiadomości
Nakładem Wydawnictwa MAG ukazała się kolejna powieść Leigh Bardugo - Rządy wilków. To drugi tom cyklu Króla z bliznami.

Wilki krążą. Młodemu królowi przyjdzie zmierzyć się z największym z dotychczasowych wyzwań w ekscytującym zakończeniu dylogii Król z bliznami.
Król-demon. Potężna fjerdańska armia szykuje się do najazdu. Nikołaj Lancov będzie musiał wykorzystać całą swoją pomysłowość, urok osobisty, a nawet drzemiącego w nim potwora, żeby wygrać tę wojnę. Na horyzoncie majaczy jednak mroczne zagrożenie, do którego przezwyciężenia nie wystarczą niezwykłe talenty młodego króla.
Burzowa wiedźma. Zoya Nazyalensky zbyt wiele straciła na wojnie. Patrzyła, jak jej mistrz umiera, a najgorszy wróg powstaje z martwych. Nie zamierza grzebać kolejnych przyjaciół. Poczucie obowiązku każe jej wykorzystać posiadaną moc i stać się bronią, której potrzebuje jej ojczyzna. Bez względu na wszystko.
Żałobna królowa. Nina Zenik – działająca incognito w fjerdańskiej stolicy – prowadzi własną wojnę z Fjerdą, w której codziennie grozi jej zdemaskowanie i śmierć. Rozpierająca ją żądza zemsty może zniweczyć szansę jej kraju na odzyskanie wolności, a jej samej odebrać możliwość uleczenia pogrążonego w żałobie serca.
Król. Generał. Szpieg. Razem muszą znaleźć sposób na to, by z ciemności wykuć nową przeszłość. Inaczej ich kraj upadnie.


Książka została objęta patronatem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-05-05
Autostopem przez Galaktykę - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym wydawnictwo Zysk i S-ka wznawia klasyka Douglasa Adamsa - Autostopem przez Galaktykę.

Jubileuszowe wydanie kultowej książki Douglasa Adamsa, dla uczczenia 42. rocznicy pierwszej publikacji fenomenalnie zilustrowane przez wielokrotnie nagradzanego rysownika i autora książek dla dzieci, Chrisa Riddella.

Pewnego dnia młody Ziemianin Arthur dowiaduje się z zaskoczeniem, że jego najbliższy przyjaciel Ford jest kosmitą, a Ziemia niemal za chwilę zostanie zniszczona, gdyż znajduje się na trasie planowanej międzygalaktycznej autostrady. Jak mu przekazuje beznamiętnie przyjaciel, informacja o tych planach została już dość dawno wywieszona w jakimś galaktycznym urzędzie na planecie Alfa Centauri, tyle że Ziemianie jej nie oprotestowali, co oznacza, że wyrazili zgodę.

Unicestwienie ojczystej planety oraz zagłada całego ludzkiego gatunku to dla Arthura dopiero początek niesamowitych przygód, albowiem tuż przed katastrofą Ford zabiera go statkiem kosmicznym w podróż po Galaktyce, w trakcie której zbiera materiały do nowej edycji kompendium wszelkiej znanej wiedzy, czyli przewodnika Autostopem przez Galaktykę. W trakcie
tej niekończącej się podróży, odbywanej między innymi w towarzystwie neurotycznego robota Marvina, Arthur spróbuje rozwiązać największą zagadkę kosmosu oraz odpowiedzieć na odwieczne pytanie o sens życia.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-04-28
Gra pozorów - recenzja
ikona wiadomości
o nieco ponad roku oczekiwania na premierę kolejnej odsłony bestsellerowego cyklu fantasy Akta Harry’ego Dresdena mamy wreszcie okazję poznać dalsze losy tytułowego chicagowskiego maga, który musi walczyć zarówno z demonami, potworami i czarnoksiężnikami, jak i równie niebezpiecznymi ludźmi. Najnowsza część serii nosi tytuł Gra pozorów i ukazała się w naszym kraju nakładem wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-04-23
Kwestia sumienia - recenzja
ikona wiadomości
W literaturze science fiction znajdziemy wiele ciekawych spojrzeń na wątek kontaktu ludzkości z inteligentną, kosmiczną cywilizacją. Czasami jest to wizja wojny totalnej, innym razem dyplomatycznych zabiegów, a niekiedy owocnej współpracy na wielu polach. James Blish w powieści Kwestia sumienia ujmuje ów temat z jeszcze innej perspektywy, a mianowicie w kontekście chrześcijańskiej wiary w Boga. Doskonałą okazją dla przypomnienia lub poznania tego tytułu jest jego niedawna premiera w ramach serii Wehikuł Czasu wydawnictwa Rebis.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-04-20
Wszystkie te światy - recenzja
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa MAG ukazała się już trzecia odsłona znakomitego cyklu science fiction Bobiverse autorstwa Dennisa E. Taylora. Przedstawia nowe perypetie zmarłego Boba Johansona. Jego świadomość została przekopiowana do pamięci komputera, a następnie wysłana z misją dowodzenia kosmiczną sondą, której celem była eksploracja odległych przestrzeni wszechświata. Najnowszy tom nosi tytuł Wszystkie te światy i, jak nietrudno się domyślić, przedstawia bardzo odległe w czasie efekty misji Boba.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-04-20
Ognie niebios - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym wydawnictwo Zysk i S-ka wznawia kolejny tom monumentalnego cyklu fantasy: Koło Czasu - Roberta Jordana.

Wybrani uwalniają się i już planują Dzień Powrotu, kiedy Czarny będzie znowu wędrował po Ziemi. Rand al'Thor, obecnie Smok Odrodzony, ukrywa się w zakazanym mieście Rhuidean na Pustkowiu Aiel, nie ujawniając swych planów nawet przed Egwene i Moiraine. Zasiadająca na Tronie Amyrlin w Białej Wieży Elaida do Avriny a'Roihan zbiera wieści zewsząd, by opracować strategię przyszłej walki z siłami zła. Z kolei w luksusowej ukrytej komnacie uwolniony Rahvin spotyka się ze Sprzymierzeńcami Ciemności, by zapewnić sobie ostateczne zwycięstwo nad Smokiem Odrodzonym. Gdy tylko Smok kroczy po krainie, ognie niebios spadają tam, gdzie zechcą, aż życie wszystkich ludzi stanie w płomieniach. A w swoim zapieczętowanym więzieniu w Shayol Ghul budzi się Czarny…

Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-04-15
Obcy w obcym kraju - recenzja
ikona wiadomości
Klasyczny już Obcy w obcym kraju Roberta Heinleina ukazał się na samym początku lat 60. XX stulecia, wywalczył jedną z najważniejszych branżowych nagród (Hugo) i dość szybko znalazł wiernych czytelników w młodzieży kontestującej rzeczywistość tamtych czasów. W tym roku obchodzimy sześćdziesiątą rocznicę ukazania się tego flagowego dzieła należącego do fantastyki naukowej, mamy więc okazję skonfrontować ten tekst ze współczesnymi odbiorcami i ich oczekiwaniami w stosunku do science fiction.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-04-14
Malazan w twardej
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem Wydawnictwa MAG ukazały się wznowienia w twardych oprawach dwóch pierwszych tomów monumentalnego cyklu: Malazańska Księga Poległych - Stevena Eriksona.

- Ogrody księżyca - Krwawa i wyczerpująca wojna trwa już dwanaście lat. Rządzone twardą ręką Imperium Malazańskie podbija jedno Wolne Miasto po drugim. Jego niezwyciężone legiony, prowadzone przez potężnych czarodziejów prą coraz dalej na południe - w kierunku legendarnego Darudżystanu...Tam rozegra się ostatni akt dramatu. W eksplozji czarów z Malazańczykami zetrze się sam Anomander Rake, najpotężniejszy z żyjących magów, władca latającej fortecy Odprysk Księżyca...Wcześniej jednak na ulicach metropolii dojdzie do zaciekłych zmagań. Imperialni Podpalacze Mostów - elitarna jednostka cesarzowej Laseen - rzucą wyzwanie zabójcom Rake'a i ich sprzymierzeńcom...

- Bramy domu umarłych - Bramy Domu Umarłych są drugim rozdziałem monumentalnej Malazańskiej Księgi Poległych. Doskonałą powieścią o wojnie i zdradzie, stawiającą Stevena Eriksona pośród największych mistrzów gatunku. Osłabione konfliktem w Darudżystanie Imperium Malazańskie stoi o krok od wojny domowej. Na Świętej Pustyni Raraku jasnowidząca sha`ik zbiera olbrzymią armię, która weźmie udział w Tornadzie Apokalipsy - od dawna przepowiadanym powstaniu przeciwko cesarzowej... Jednak to nie żołnierze Apokalipsy stanowią największe zagrożenie dla śmiertelnych. Ze wszystkich stron Świata do Imperium przybywają jednopochwyceni i d`iversi, poszukujący Legendarnej Ścieżki Dłoni, prowadzącej do ascendencji. Już wkrótce może dojść do konfliktu zmiennokształtnych z bogami...


Obie pozycje zostały objęte patronatem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-04-09
Wschodzący cień - recenzja
ikona wiadomości
Zazwyczaj czwarty tom powieściowego cyklu wyznacza już główny kierunek i oś wydarzeń, które powoli zmierzają do swojego finału. Zupełnie inaczej ma się jednak rzecz z monumentalnym Kołem czasu Roberta Jordana, którego czwarty tom stanowi wciąż wprowadzenie do najważniejszych wątków tej liczącej sobie czternaście części sagi fantasy. Nas, czytelników, fakt ten może tylko cieszyć, dlatego skupmy się na fabule Wschodzącego cienia, który ukazał się właśnie nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy: