fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2018-02-19
Ręka umarlaka - recenzja
ikona wiadomości
Ręka umarlaka to kolejna, siódma już odsłona cyklu, nad którym redaktorską opiekę sprawuje George R. R. Martin. Czytając, a następnie myśląc o recenzji tegoż dzieła, zacząłem się zastanawiać, w jaki sposób wgryźć się w tę książkę, skoro już sześć poprzednich zbadałem i oceniłem ich jakość, poleciłem lub podsumowałem lakonicznym „może się spodobać fanom serii.” Zapytałem sam siebie, czy siła tej konkretnej książki wynika z rozpoznawalności charakterystycznych dla uniwersum Dzikich Kart elementów? Czy jest ona w stanie przekonać do siebie zaczynających od niej swoją przygodę z projektem, który dorobił się już połowy tuzina części? Te pytania towarzyszyły mi podczas lektury Ręki umarlaka.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-02-16
Wędrowiec - premiera
ikona wiadomości
W księgarniach nakładem wydawnictwa Insignis ukazała się kolejna książka z Uniwersum Metro 2033 - Wędrowiec - Surena Cormudiana.

Do każdego egzemplarza dołączany jest gratis postapokaliptyczne opowiadanie Dmitrija Glukhovsky’ego - Koniec drogi (w postaci osobnej książki).

„Ludzkość musiała przejść przez czyściec, by wydać z siebie nowy podgatunek, który reprezentował teraz ten Wędrowiec. Jest czysty w swoich zamiarach. Szczery. Dobry. Niemal święty”.
Moskiewskie metro, rok 2033. Po długiej wyprawie na powierzchnię stalker Siergiej Minimalny wraca na Tulską, swoją macierzystą stację. Tam staje się uczestnikiem tajemniczych wydarzeń, które zwiastują śmiertelne zagrożenie dla ocalałych pod ziemią i w ruinach Moskwy. Chcąc ich uratować, Minimalny – wraz z nieoczekiwanym partnerem – podejmuje się karkołomnej misji.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-02-14
Suren Cormudian, autor „Wędrowca” - odwiedzi Polskę
ikona wiadomości
Wydawnictwo Insignis w związku z premierą Wędrowca – jednej z najważniejszych lektur w świecie Metra 203321 lutego o godz. 18.00 w warszawskim Empiku (Empik Junior) z fanami serii spotka się autor książki Suren Cormudian. Będzie to niepowtarzalna okazja, by z autorem porozmawiać, zdobyć jego autograf i zrobić sobie z nim zdjęcie.

Więcej informacji pod tym linkiem.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-02-13
Zwycięstwo albo śmierć - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Zwycięstwo albo śmierć Roberta Szmidta, czwartego tomu cyklu Pola dawno zapomnianych bitew. Książka została wydana nakładem wydawnictwa Rebis w serii Horyzonty zdarzeń.

Wojna z Obcymi wkracza w decydującą fazę. Perspektywa rychłego zwycięstwa podsyca tlące się od dawna wewnętrzne konflikty. Politycy walczą o przyszłe splendory i wpływy, nie dbając o to, jak wysoką cenę przyjdzie zapłacić za militarny sukces. Wielki admirał Farland stawia na szali wszystko, by nie dopuścić do blamażu i klęski floty. Henryan Święcki musi zmierzyć się nie tylko z bolesną prawdą o motywach, którymi kierują się obecni przywódcy Federacji, ale również z nie mniej mrocznymi demonami własnej przeszłości.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-02-12
Czerwona siostra - recenzja
ikona wiadomości
W Księdze Przodka – cyklu osadzonym w nowym uniwersum fantasy – Mark Lawrence nie ukazuje, jak w poprzednich powieściach, odbudowy świata (na modłę feudalną) po bliżej nieokreślonej apokalipsie (w stylu Jacka Vance’a), lecz quasi-średniowieczną krainę w obliczu zbliżającego się końca, bez możliwości jakiegokolwiek odrodzenia.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-02-08
Nibynoc - recenzja
ikona wiadomości
Wydawnictwo MAG ostatnio ma szczęście do barwnych cykli fantasy – wystarczy wspomnieć Czerwoną Siostrę Marka Lawrence’a czy Ogień przebudzenia Anthony’ego Ryana – gdzie świat przedstawiony często walczy o miano najlepszego aspektu książki z intrygą, charakterami bądź podejmowanymi tematami. W Nibynocy Jaya Kristoffa ciekawe uniwersum nie ma z czym walczyć, a wybrana przez autora formuła narracyjna powoduje, że nie otrzymujemy literackiej uczty.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-01-29
Modyfikowany węgiel - recenzja
ikona wiadomości
Trudno oprzeć się wrażeniu, że mamy ostatnio do czynienia z istnym wysypem filmowych i serialowych adaptacji topowej fantastyki. Ich szturm na wielki i mały ekran stanowi też znakomitą okazję do przypomnienia literackich pierwowzorów, z czego skwapliwie korzystają wydawcy… i czytelnicy. Zaplanowana na początek lutego premiera netflixowego „Modyfikowanego węgla” miała niewątpliwie znaczenie, gdy MAG przygotowywał nowe wydanie powieści Richarda Morgana.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-01-19
Najjaśniejsza noc - premiera
ikona wiadomości
Dziś premiera piątej powieści Tui T. Sutherland z cyklu Skrzydła ognia - Najjaśniejsza noc.
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa MAG.

Słonko zawsze bardzo poważnie traktowała smoczą przepowiednię. Skoro smoki Pyrrii potrzebowały, żeby ona, Łupek, Tsunami, Gloria i Gwiezdny Lotnik zakończyli wojnę, to ona jest gotowa spróbować. Ma nawet kilka dobrych pomysłów, jak tego dokonać, niestety nikt jej nie słucha.
Jednakże wstrząsające wieści od Wieszcza zachwiały wiarą Słonka w ich przeznaczenie. Czy to możliwe, żeby ktokolwiek skończył tę straszliwą wojnę i wybrał nową Piaskoskrzydłą królową? A jeśli tyle się natrudzili na darmo?
Zakopane sekrety, zabójcze niespodzianki i niespodziewane odkrycia dotyczące wyskrobków czekają na nią wśród ruchomych piasków pustyni, gdzie Słonko będzie musiała w końcu zdecydować, czy jej przeznaczenie zostało już zapisane.
A może piątka smocząt zdoła pokierować własnym losem i ocalić świat… na swój sposób?

więcej »
Liczba komentarzy:
2018-01-17
Kolejny Gaiman i kolejna Hobb
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa MAG ukazały się dwie powieści:

- Dym i lustra - Zebrane w tej książce historie pochodzą z niezliczonych krain Po drugiej stronie lustra. Są wytworem bujnej wyobraźni Neila Gaimana – jednego z największych współczesnych mistrzów literatury fantastycznej. Opowiadają o wydarzeniach zabawnych, wzruszających, budzących grozę lub po prostu cudownych. Łączy je nie tylko osoba autora, ale przede wszystkim niezwykła sugestywność i oryginalność kreowanych wizji.

- Wyprawa Błazna - Intrygujące przygody Bastarda Rycerskiego Przezornego i Błazna, jego tajemniczego przyjaciela, na nowo zaabsorbowały uwagę czytelników za sprawą Skrytobójcy Błazna, autorstwa niedoścignionej Robin Hobb. Teraz do rąk wielbicieli trafia Wyprawa Błazna, która jest nie tylko ciągiem dalszym opowieści. Autorka buduje fabułę po mistrzowsku, z wykorzystaniem artyzmu i nieposkromionej wyobraźni, których jej sympatycy już przywykli od niej oczekiwać. Prowadzi czytelnika przez mroki sekretów, odsłania wstrząsającą prawdę, wydobywa na światło dzienne zmowę, która kładzie się cieniem na życiu Bastarda i pogrąża jego świat w ciemnościach, odbierając wszelką nadzieję.
Dawno, dawno temu, Bastard i Błazen zmienili losy świata, doprowadzając do odrodzenia magii smoków i zapewniając sukcesję rodu Przezornych, a co za tym idzie - stabilność losów królestwa. Tak im się przynajmniej zdawało. Tymczasem Błaznowi grozi śmierć z rąk okrutnych istot o bladej skórze, które chcą rządzić światem, a plany dominacji opierają na panowaniu nad siłami, jakimi zapewne dysponuje córka Bastarda.
Z jednej strony umierający Błazen, z drugiej intrygi na królewskim dworze, w które Bastard został uwikłany wbrew woli… Wystarczyła chwila nieuwagi, by doszło do tragedii: prześladowcy dawnego trefnisia porwali Pszczołę, by wykorzystać ją w roli, jaką planowali dla Błazna: jako potężną broń.
Bastard Rycerski Przezorny nie jest jednak bezbronny. Starożytna magia nadal płynie w jego żyłach i choć z upływem lat nieco stracił wprawę w fachu skrytobójcy, to przecież go nie zapomniał.
Teraz w równej mierze wrogowie i przyjaciele dowiedzą się, że nie istnieje nikt groźniejszy od mężczyzny, który nie ma już nic do stracenia.

więcej »
Liczba komentarzy:
2017-12-19
Różaniec - recenzja
ikona wiadomości
Rafał Kosik w swojej najnowszej powieści Różaniec balansuje między fantastyką dystopijną i społeczną, thrillerem politycznym, powieścią przygodową, cyberpunkiem a klasycznym SF. Dokładna kategoryzacja w przypadku Różańca nie ma większego sensu. Nie da się ukryć, że wiele motywów pochodzi z książek innych twórców. Nawet niewprawiony czytelnik dostrzeże tutaj wpływy Philipa K. Dicka, George’a Orwella, Williama Gibsona czy Janusza Zajdla. Sam Różaniec w pewnym sensie przypomina wcześniejszą książkę autora – Vertical. Przynajmniej w warstwie przedstawienia świata i jego kreacji. Tutaj miasta są zamknięte w pierścieniach, tam poruszały się na linach, jednakże bohaterowie tak samo nie zdają sobie sprawy z tego, jak działa rzeczywistość, która ich otacza. Razem z czytelnikiem poznają prawa rządzące ich światami.

Zapraszamy do lektury recenzji Michała Różyckiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-12-15
Straszny smok - recenzja
ikona wiadomości
Po lekturze poprzedniego tomu, który nie do końca sprostał moim oczekiwaniom, przewidywałem, że kolejna część sagi Syn Zdrajcy na pewno okaże się lepsza. Nieskromnie przyznam, że się nie myliłem. Nie była to jednak zwykła przepowiednia ani ślepy strzał, ale wypadkowa moich doświadczeń z cyklami fantasy. Straszny smok wypada o niebo lepiej od Okrutnego miecza i może wręcz dorównuje pierwszej część cyklu – Czerwonemu rycerzowi.

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją Michała Różyckiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-11-22
Dawca przysięgi #1 - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym do księgarń trafiła pierwsza część trzeciego tomu bestsellerowego Archiwum Burzowego Światła - Brandona Sandersona.

Alethyjskie armie pod dowództwem Dalinara Kholina odniosły chwilowe zwycięstwo, jednak cena była straszliwa: Parshendi przywołali gwałtowną Wielką Burzę, która teraz niszczy świat, a jej przejście uświadamia niegdyś spokojnym i potulnym parshmenom prawdziwą grozę ich trwającego wiele tysiącleci uwięzienia. Podczas desperackiej misji, by ostrzec rodzinę przed nowym zagrożeniem, Kaladin Burzą Błogosławiony musi pogodzić się ze świadomością, że ich gniew może być całkowicie uzasadniony.
Wysoko w górach pond burzami, w wieży Urithiru, Shallan Davar bada cuda starożytnej twierdzy Świetlistych Rycerzy i odkrywa mroczne tajemnice kryjące się w jej głębinach. Dalinar zaś uświadamia sobie, że jego święta misja zjednoczenia ojczystego Alethkaru miała zbyt ograniczony zasięg. Jeśli wszystkim narodom Rosharu nie uda się zapomnieć o krwawej przeszłości Dalinara, by się zjednoczyć – i o ile samemu Dalinarowi nie uda się stawić czoła tej przeszłości – nawet powrót Świetlistych Rycerzy nie zapobiegnie końcowi cywilizacji.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-11-22
Język Cierni - premiera
ikona wiadomości
Nakładem Wydawnictwa MAG w dniu dzisiejszym ukazał się zbiór opowiadań Leigh Bardugo - Język Cierni.

Leigh Bardugo, autorka z listy bestsellerów New York Timesa, zainspirowana mitami, baśniami i folklorem stworzyła cudownie klimatyczny zbiór opowiadań, których akcja wprost skrzy się od zdrad, zemsty, aktów poświęcenia i miłości. Wejdźcie do świata griszów...
Miłość przemawia kwiatami. Prawda wymaga cierni.
Udajcie się do świata mrocznych paktów zawieranych w blasku księżyca; świata nawiedzonych miast i głodnych lasów; świata zwierząt mówiących ludzkim głosem i golemów z piernika. Do świata, w którym młoda syrena głosem przywołuje śmiercionośne sztormy, a strumień może spełnić życzenie usychającego z miłości chłopaka - lecz zażąda za to okrutnej ceny.
więcej »
Liczba komentarzy: