fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2018-10-10
Czarnoskrzydły - recenzja
ikona wiadomości
Czarnoskrzydły to całkiem udany debiut pisarski Eda McDonalda. I choć autor bazuje na wielu znanych motywach (doświadczony życiem główny bohater, wojna bogów, system magii opierający się na czerpaniu mocy z natury), dokłada do nich nutkę oryginalności.

Zapraszamy do lektury recenzji debiutującego na naszych łamach Kajetana Poniatyszyn‎a.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-10-09
Cudowna broń - recenzja
ikona wiadomości
Cudowna broń, choć jest jedną z mniej znanych powieści Philipa K. Dicka i nie dorównuje poziomem jego największym dziełom, z pewnością stanowi całkiem ciekawą lekturę. Mało tego, mimo iż w zawartej w niej wizji przyszłości zachowano zimnowojenny podział wschód-zachód dzięki kilku innym aspektom, okazuje się nad wyraz aktualna i choćby dlatego warto się z nią zapoznać.

Zapraszamy do lektury recenzji Arkadiusza Banasiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-10-04
Wrota Abaddona - premiera
ikona wiadomości
W dniu wczorajszym nakładem wydawnictwa MAG ukazała się powieść James S.A. Coreya - Wrota Abaddona. To trzeci tom cyklu Ekspansja.

Od pokoleń Układ Słoneczny – Mars, Księżyc, pas asteroid – był pograniczem ludzkości. Aż do teraz. Obcy artefakt, wykonujący swój program pod pokrywą chmur Wenus, wyłonił się stamtąd, tworząc olbrzymią strukturę poza orbitą Urana: wrota prowadzące w bezgwiezdny mrok.
Jim Holden i załoga Rosynanta są elementem wielkiej flotylli statków naukowych i okrętów wojennych wysłanych do zbadania artefaktu. Jednak w ukryciu rozgrywa się skomplikowana intryga, której celem jest zniszczenie Holdena. Podczas gdy emisariusze ludzkości starają się odkryć, czy wrota stanowią okazję czy zagrożenie okazuje się, że największe niebezpieczeństwo przywieźli ze sobą.

więcej »
Liczba komentarzy:
2018-09-19
Zawiść - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj przypada premiera powieści Zawiść Johna Gwynne'a. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG.
Młody Corban z zazdrością przygląda się, jak chłopcy stają się wojownikami i wdrażają się w rzemiosło wojenne. Marzy o chwili, gdy sam ujmie miecz i włócznię, by bronić ziem swego króla. Ów dzień nadejdzie jednak zbyt wcześnie, a Corban pozna prawdziwą cenę odwagi dopiero, gdy straci swych bliskich. Ziemie Wygnanych mają za sobą burzliwe dzieje. Przed setkami lat ludzie zwarli się w straszliwej wojnie z olbrzymami, a ziemia pociemniała od rozlanej krwi.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-09-14
Trylogia Pustka - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa MAG ukazała się w całości Trylogia Pustki autorstwa Petera F. Hamiltona.

Rok 3580. W centrum Drogi Mlecznej znajduje się czarna dziura zwana Pustką – sztuczny wszechświat, stworzony miliardy lat temu przez obcych. Jej otoczka jest bardziej zabójcza niż horyzonty zdarzeń naturalnych czarnych dziur. Aby funkcjonować, Pustka stopniowo pożera materię Galaktyki. Odwieczni wrogowie Pustki – rasa raielów – bez większego powodzenia usiłują powstrzymywać ten proces.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-09-07
Proxima - przedpremierowa recenzja
ikona wiadomości
Gdy pomyślimy o mnogości odmian fantastyki, jej najbardziej klasyczna postać, którą ochrzczono terminem hard science fiction, wydaje się zagłuszona przez mniej wymagające podgatunki. Autorzy twardej fantastyki mobilizują twórców i czytelników do wysiłku intelektualnego, oczekują pewnego zaplecza – wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych, podstawowej orientacji w najnowszych odkryciach naukowych i problemach, o których dyskutują potężne umysły. Bez tego wszystkiego fantastyka naukowa traci swój bardzo istotny wymiar i zamienia się wyłącznie w dostarczycielkę najprostszych emocji, przestaje „wieszczyć” w oparciu o twarde przesłanki.

Zapraszamy do przedpremierowej recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-09-05
Premiery wydawnictwa MAG
ikona wiadomości
Od dzisiaj w sprzedaży detalicznej dostępne są następujące książki wydane nakładem Wydawnictwa MAG:
- Cesarstwo popiołów Anthony'ego Ryana (trzecia część cyklu The Draconis Memoria)
Armia Białego smoka na całym świecie zbiera krwawe żniwo. Po jej przejściu zostają zgliszcza. Od jej ostrzy zginęły tysiące niewinnych, a na tym z pewnością nie koniec. Tylko dawny drobny złodziejaszek Claydon Torcreek, znakomita tajna agentka Lizanne Lethridge i garstka ich przypadkowo dobranych sprzymierzeńców stoją pomiędzy furią Białego i końcem świata. Aby ocalić przyszłość, muszą zagłębić się w przeszłość i rozwikłać prastarą tajemnicę, która – być może – na dobre odwróci losy wojny.
- Epoka diamentu Neala Stephensona
Kiedy John Hackworth po raz pierwszy dopuścił się przestępstwa, nawet nie zdawał sobie sprawy, co zapoczątkował i w jak gęstą sieć intryg się wplątał. W świecie, w którym wszystko jest na wyciągnięcie ręki, gdzie domowe kompilatory materii potrafią stworzyć niemal każdy żądany przedmiot, rozwój techniki determinuje los jednostki. O sile decyduje przynależność do grupy i umiejętność szybkiego reagowania na nadarzające się okazje. Ale świat ten skazany jest na zagładę. Jego przyszłość znalazła się w rękach małej dziewczynki, która przypadkowo weszła w posiadanie pewnej wielce istotnej księgi
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-08-20
Pułapka czasu - recenzja
ikona wiadomości
Madeleine L’Engle była amerykańską pisarką fantastyki young adult, która w 1963 roku zadebiutowała Pułapką czasu — powieścią nagrodzoną Medalem Johna Newberry’ego. Owszem, wiekowo nie jestem tak zwanym targetem, niemniej od czasu do czasu znajduję przyjemność w obcowaniu z literaturą powstałą z myślą o młodszych czytelnikach — w odbiorze lżejszą od tego, co zwykła serwować nam fantastyka dla dorosłych. W niniejszej recenzji postarałem się odpowiedzieć na pytanie, czy Pułapka czasu rzeczywiście zasługuje na uznanie.

Zapraszamy do lektury recenzji debiutującego na naszych łamach Adama Dzika.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-08-01
Triumf Endymiona - premiera
ikona wiadomości
Zwieńczenie cyklu hyperiańskiego w serii Artefakty, czyli Triumf Endymiona ukazał się dzisiaj nakładem wydawnictwa MAG i został objęty patronatem medialnym naszego portalu.


Od upadku Hegemonii większością planet rządzi Kościół katolicki wraz z tajemną organizacją Pax. Okazuje się jednak, że nowej władzy zagraża Enea, która ma się stać nowym mesjaszem ludzkości. Ścigani przez wszechwładny Pax dziewczynka i jej ochroniarz Raul Endymion przemierzają czas i przestrzeń, by w końcu trafić na Ziemię ukrytą poza naszą galaktyką przez tajemniczą siłę...
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-08-01
Kroniki Riyrii - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym za sprawą wydawnictwa MAG ukazały się Kroniki Riyrii - nowa trylogia fantasy Michaela J. Sullivana będąca prequelem cyklu Odkrycia Riyrii.

Dwóch mężczyzn, którzy się nienawidzą.
Jedna niewykonalna misja.
Narodziny legendy.
Hadrian Blackwater, wojownik, który nie ma o co walczyć, zostaje zmuszony do współpracy z Royce’em Melbornem, złodziejem i zabójcą, który nie ma nic do stracenia. Wynajęci przez starego czarodzieja wspólnie muszą ukraść skarb, którego nikt inny nie zdoła dosięgnąć. Wieża Koronna to niezdobyta budowla, pozostałość z największej fortecy, jaką kiedykolwiek wzniesiono i skarbiec najcenniejszych przedmiotów w królestwie. Jednak nie o złoto czy klejnoty chodzi czarodziejowi i jeśli tylko sprawi, że dwaj bohaterowie nie pozabijają się, to być może zdołają zdobyć dla niego upragniony skarb.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-07-23
Przebudzenia Lewiatana - recenzja
ikona wiadomości
Lektura Przebudzenia Lewiatana Jamesa A. Coreya stanowiła dla mnie wyzwanie, z jakim dawno nie miałem do czynienia. Niespecjalnie bowiem lubię czytać powieści, na podstawie których nakręcono oglądany przeze mnie film bądź serial. Konieczność przebijania się przez kilkaset stron opowieści, którą znam już z innego medium, nie stanowi kuszącej perspektywy. Nie inaczej było i w tym przypadku: The Expanse lubię i, choć nie nazwałbym się raczej jakimś zdeklarowanym fanem, wyczekuję chwili, kiedy trzeci sezon pojawi się na Netfliksie (wiem, że można inaczej i szybciej, alem na to zbyt leniwy i uczciwy). Literacki pierwowzór brałem więc do ręki raczej z obowiązku niż z chęci, szczęśliwie jednak okazało się, że tym razem znajomość zasadniczo dość wiernej serialowej adaptacji nie przeszkadza w czerpaniu radości z lektury.

Zapraszamy do lektury recenzji Arka Banasiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-07-19
Plaga mieczy - premiera
ikona wiadomości
W dniu wczorajszym swoją premierę miała kolejna powieść Milesa Camerona z cyklu Syn Zdrajcy - Plaga mieczy. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa MAG i została objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Jeden wróg upadł. Pozostał większy. Trwa wojna...
Czerwony Rycerz zmierzył się z potęgą wroga i wygrał. Dzięki zwycięstwu, które będzie pamiętane przez wieki, zjednoczył różne frakcje i uczynił z nich sprzymierzeńców przeciwko potężnemu nieprzyjacielowi, jakiego dotąd nie widziano.
Teraz będzie potrzebować tego przymierza bardziej niż kiedykolwiek.

więcej »
Liczba komentarzy:
2018-07-04
Zbudzone Furie - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym ukazał się trzeci tom cyklu Takeshi Kovacs autorstwa Richarda Morgana - Zbudzone Furie. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa MAG i została objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Takeshi Kovacs wrócił do domu.
Na Świat Harlana. Oceaniczną planetę, gdzie tylko 5% powierzchni wystaje nad niebezpieczne i nieprzewidywalne morza. I gdzie próba wzbicia się nad chmury czymś bardziej zaawansowanym technicznie od śmigłowca kończy się zestrzeleniem przez platformy orbitalne Marsjan.
Lecz śmierć nie czyha tylko w morzach i na niebie. Na ziemi, od tropikalnych plaż i bagien Kossutha do lodowatych, rojących się od maszyn pustkowi Nowego Hokkaido utracone zostały z trudem wywalczone zdobycze quellistowskiej rewolucji. Wszystko kontrolują Pierwsze Rodziny, korporacje i yakuza.
Wiedziony pragnieniem zemsty za utraconą miłość Kovacs trafia w wir intryg politycznych i technologicznych tajemnic, które niosą ze sobą zbudzone duchy Świata Harlana i jego własnej, brutalnej przeszłości. Krążą pogłoski, że Quellcrista Falconer powstała z martwych, a na zlecenie Pierwszych Rodzin poluje na nią bezlitosny młody Emisariusz Kovacs, który spędził w przechowalni dwieście lat i nie zamierza dzielić się życiem z wypalonym, podstarzałym i zbrukanym przestępstwami sobą.
Wokół pełno gangsterów, łowców nagród, sekt religijnych i rewolucjonistów, z których każdy chce uszczknąć coś dla siebie – z czego? Tego właśnie próbuje dojść Kovacs. Wśród narastającego chaosu tylko jedno jest jasne – w którymś momencie ktoś, kto nazywa się Takeshi Kovacs, będzie musiał zginąć. Na dobre.
więcej »
Liczba komentarzy: