fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2017-05-10
Pan Ciemnego Lasu - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa MAG pojawiło się zwieńczenie cyklu Liana Hearna - Opowieść o Shikanoko.

Na tle dzikiego lasu, imponujących zamków, ukrytych świątyń i pól bitewnych przygoda, która rozpoczęła się w "Cesarzu ośmiu wysp", zmierza ku pasjonującemu zakończeniu w "Panu Ciemnego Lasu", drugiej części "Opowieści o Shikanoko" Lian Hearn.
Prawowity władca znika. Shikanoko zostaje skazany na życie wyrzutka w Ciemnym Lesie, pół człowieka, pół jelenia. Jednak potężni panowie, którzy teraz rządzą Ośmioma Wyspami, stają się ofiarami podejrzliwości i choroby, a królestwo pustoszą susze i głód. Jedynie Shikanoko może przynieść krajowi uzdrowienie, osadzając na Lotosowym Tronie prawdziwego cesarza. A tylko jedna osoba może sprowadzić go z Ciemnego Lasu...

więcej »
Liczba komentarzy:
2017-05-09
Brudne gry - recenzja
ikona wiadomości
Czytanie i myślenie o zrecenzowaniu kolejnego, piątego już tomu wchodzącego w skład uniwersum „Dzikich kart”, sprawiało mi pewną trudność. Działo się tak nie ze względu na jakość tekstów, których część postaram się omówić poniżej, ale z racji przewidywalności projektu George’a R.R. Martina. Czytelnicy już dawno poznali reguły panujące w zaprojektowanym przez Martina świecie. Dekoracje zostały rozstawione w pierwszym tomie, zmieniały się wyłącznie miejsca, w jakich autorzy umieszczali konkretne opowiadania dziejące się na przestrzeni kolejnych dekad drugiej połowy XX wieku. Niektórzy bohaterowie, wzorem komiksowych postaci, pojawiali się w każdym z tomów, inni zdecydowanie krócej cieszyli odbiorców swoją obecnością.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-05-04
Ciężkie próby - recenzja
ikona wiadomości
W klasycznych, trzytomowych cyklach powieściowych dość często mamy do czynienia z sytuacją, w której drugi tom stanowi swoista próbę ognia, tak dla autora, jak i jego pomysłu. O ile bowiem teksty otwierające mają szansę zyskać uwagę czytelnika efektem nowości, zaskoczenia, rozstawianiem pionków na fabularnej szachownicy, o tyle ich kontynuacje muszą przejść do eksploatowania świata i bohaterów, ich twórcy siłą rzeczy skupiają się więc na fabule. A z tym bywa, co tu dużo pisać, różnie. Muszę przyznać, że Ciężkie próby – środkowy tom trylogii autorstwa Lindy Nagaty – trzymają poziom znany z pierwszej części. I faktycznie, mimo zachowania konwencji, akcenty zostały rozłożone nieco inaczej.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-04-28
Amnezjak - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera wydanego przez Powergraph zbioru opowiadań Jakuba Nowaka Amnezjak. Teksty Nowaka to niezwykłe koncepty hard SF, porównywalne z tymi, które na ekranie oglądamy w serialu „Black Mirror”.
Jacek Dukaj tak mówi o pisarstwie Kuby: „Kto w Polsce pisze jeszcze oryginalną science fiction? Jakub Nowak. I nie jest to SF inżynierów i gadżeciarzy, lecz pełne spektrum literatury – szukającej nowatorstwa tak w treści, jak i w formie opowieści. Opowiadania są dziś prawdopodobnie ostatnią miarą czystości pisarskiego powołania, nie przynoszą bowiem autorowi ani pieniędzy, ani uznania prestiżodawców. Zebrane w tym tomie dziewięć tekstów Jakuba Nowaka to owoc siedmiu lat pracy jego wyobraźni. Nie pisał powieści. Wszystko jest w opowiadaniach”.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-04-28
Slade House - recenzja
ikona wiadomości
Nie pamiętam, kiedy ostatni raz bałem się, czytając książkę. O ile oglądanie horrorów przypłacam niemal zawsze stanem przedzawałowym i często odwracam wzrok od ekranu, o tyle obcowanie z literaturą grozy nie grozi mi podobnymi atrakcjami. Słowa nie „wyświetlają” obrazów w głowie, samo czytanie zaś jest czynnością intelektualną, nie emocjonalną. Nie umiem czytać naiwnie, beztrosko taplać się w płytszych lub głębszych kałużach tekstów. Chcąc nie chcąc, analizuję, szukam motywów, umiejscawiam dane dzieło w konkretnych kontekstach, oceniam konstrukcję postaci, sonduję złożoność świata przedstawionego. Nie umiem inaczej i wiem, że na pewno coś z tej racji tracę.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-04-27
Cesarz ośmiu wysp - recenzja
ikona wiadomości
Gillian Rubinstein to autorka brytyjskiego pochodzenia, znana w Polsce głównie za sprawą cyklu Opowieści rodu Otori wydanego pod pseudonimem Lian Hearn. Pod tym nazwiskiem ukazała się również jej najnowsza książka osadzona w tym samym uniwersum, co wspominana seria. Cesarz Ośmiu Wysp luźno nawiązuje do Po słowiczej podłodze i jej kolejnych części, gdyż jego akcja rozgrywa się w świecie do złudzenia przypominającym feudalną Japonię. Jednak sam tytuł może być mylący, gdyż w pierwszym tomie polskiego wydania Opowieści o Shikanoko mamy aż dwie części sagi: Cesarza Ośmiu Wysp i Jesienną Księżniczkę. Dziecko Smoka.

Zapraszamy do lektury recenzji Michała Różyckiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-04-26
Uczta Wyobraźni w natarciu
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym na rynku wydawniczym ukazały się cztery tytuły w serii Uczta Wyobraźni:

- Człowiek z sąsiedztwa Christopher Priest.
Tibor Tarent, fotograf-freelancer, wraca do Anglii z Anatolii, gdzie jego żonę zabiły rebelianckie bojówki. Islamska Republika Wielkiej Brytanii dochodzi jeszcze do siebie po dziwnym i przerażającym ataku terrorystycznym, podczas którego w jednej chwili zanihilował wielki, trójkątny obszar zachodniego Londynu, wraz z setkami tysięcy istnień ludzkich. Władze uważają, że ten atak i śmierć żony Tarenta są w jakiś sposób powiązane.
Sto lat wcześniej, podczas I wojny światowej, estradowy iluzjonsta rusza na Front Zachodni z tajną misją uczynienia brytyjskich samolotów rozpoznawczych niewidzialnymi dla wroga. Podczas podróży do okopów poznaje wizjonera, sądzącego, że to będzie wojna, która zakończy wszelkie wojny.
W roku 1943 polska pilotka opowiada mechanikowi z RAF-u o swojej ucieczce przed hitlerowcami i desperackim pragnieniu powrotu do domu.
W czasach współczesnych, angielski fizyk teoretyk w ogrodzie swojego domu po raz pierwszy wywołuje zjawisko sąsiedztwa.
Człowiek z sąsiedztwa - to powieść, w której pozory mylą, a wszystko skrywa drugie dno, w której fikcja przecina się z historią, a każda wersja rzeczywistości jest podejrzana, w której prawda i fałsz mieszkają ze sobą w sąsiedztwie.


- Tlen Geoff Ryman.
Jest rok 2020. Na całym świecie, a więc i w Karzistanie, małym kraiku leżącym gdzieś w środkowej Azji, przeprowadzony zostaje test „Tlenu”: globalnej sieci obywającej się bez komputerów i interfejsów. Wykorzystującej bezpośrednio specjalnie sformatowane fragmenty mózgu.
Test kończy się źle, są ofiary śmiertelne. A w małej, zagubionej w karzistańskich górach wiosce spaja on w jedno dwie osobowości: głównej bohaterki, kobiety w średnim wieku, Mae Chung, i zmarłej w jego trakcie ślepej staruszki pamiętającej bardzo dawne czasy. „Tlen” ma powrócić za rok, po poprawkach, obie kobiety istnieją w nim jednak już teraz. Jako jedna osobowość. Istnieją jednocześnie w „Tlenie”, gdzie ludzie nie mają ciał, i w ciele Mae.
Mae Chung, choć analfabetka, jest inteligentna, sprytna i mądra. Stara się przygotować konserwatywną wiejską społeczność na nieuniknione zmiany. Rozwija biznes w dotychczasowej, klasycznej sieci, bogaci się, uczy nowego świata siebie i innych, choć los nie szczędzi jej osobistych dramatów. Drugie „ja” Mae, obrócone w przeszłość, sprzeciwia się wszelkim zmianom. Do końca nie wiemy, które zwycięży. Do końca nie wiemy nawet, czym jest zwycięstwo: zwieńczeniem tradycji czy jej zagładą?
Mae Chung to chyba najpełniej KOBIECA bohaterka współczesnej fantastyki naukowej. A „Tlen” jest zaskakującą i piękną opowieścią o tym, jak przeżyć między młotem nowego, które nie chce nadejść, i kowadłem starego, które nie chce odejść.


- Luna: Wilcza pełnia Ian McDonald.
Zabito Smoka.
Corta Hélio, jedna z pięciu rządzących Księżycem rodzinnych korporacji, została zniszczona. Rodzina się rozproszyła, wrogowie podzielili majątek między sobą. Minęło osiemnaście miesięcy.
Ocalałe dzieci Cortów, Lucasinho i Luna, uzyskały ochronę potężnego rodu Asamoah, a Robson, który nie doszedł do siebie po gwałtownej śmierci rodziców, jest teraz podopiecznym – a w istocie zakładnikiem – rodu Mackenziech. Natomiast mianowany następca tronu, Lucas Corta, zniknął z powierzchni Księżyca.
Jedynie lady Sun, głowa rodu Sunów i korporacji Taiyang, podejrzewa, że Lucas jednak żyje i wciąż jest liczącym się graczem. Przecież zawsze był królem intrygi – i nie zawahałby się zaryzykować nawet życia, by zbudować nowe Corta Hélio, jeszcze potężniejsze niż przedtem. Potrzebuje jednak sojuszników – aby ich zyskać, porywa się na podróż na Ziemię, wyprawę niewykonalną dla urodzonego na Księżycu człowieka.
W niestabilnym księżycowym klimacie zwieńczeniem intryg, zmieniających się sojuszy i politycznych machinacji wielkich rodów staje się otwarta, krwawa wojna.
Luna: Wilcza pełnia jest kontynuacją sagi o pięciu księżycowych Smokach.


- Stulecie przemocy Lavie Tidhar.
Nie chcieli zostać bohaterami.
Bronili Imperium Brytyjskiego przez siedemdziesiąt lat. Oblivion i Fogg, nierozłączni przyjaciele powiązani wspólnym przeznaczeniem. Aż do pewnej nocy w Berlinie, kiedy rozdzieliła ich wojna i tajemnica.
Jednakże przeszłość potrafi dogonić każdego.
Wezwani ponownie do Biura Spraw Przestarzałych – instytucji, dla której żadna sprawa nie staje się przestarzała – Fogg i Oblivion muszą stawić czoło pamięci o straszliwej wojnie, nieupamiętnionych aktach heroizmu oraz życiu w dusznych korytarzach i zamkniętych pokojach, gdzie odbywają się potajemne spotkania. Muszą się z tym wszystkim zmierzyć, by znaleźć odpowiedź na pytanie ostateczne:
Co czyni bohatera?
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-04-25
Na krawędzi zagłady - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Na krawędzi zagłady Roberta Szmidta, trzeciej części cyklu Pola dawno zapomnianych bitew. Książka ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis w serii Horyzonty zdarzeń.

Bezwzględni Obcy atakują rubieże Federacji. Ludzkość została zmuszona do chaotycznego wycofania się z dziesiątków podbitych systemów. Jedyną szansą na opóźnienie marszu wroga jest stworzenie setek fałszywych kolonii. Jeśli to nie zadziała, Flota będzie zmuszona stawić czoło najeźdźcy w serii otwartych bitew, co grozi jej unicestwieniem. Politycy nie baczą jednak na konsekwencje. Ich celem jest zachowanie władzy, nawet za cenę śmierci miliardów ludzi. Sztab trzeciego metasektora musi więc zarazem sprostać wymaganiom Rady Federacji i nie dopuścić do zagłady jedynych sił, które bronią ludzkości.
Ta wojna ma jeszcze jeden wymiar - bardziej ludzki i osobisty. Major Święcki staje do walki o uratowanie kolonistów, których musiał zostawić na Delcie Ulietty…
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-04-24
Calamity - premiera
ikona wiadomości
Nakładem Wydawnictwa Zysk i Spółka na rynku pojawiła się ostatnia część Mścicieli - Brandona Sandersona pt: Calamity.

Gdy Calamity rozświetliła niebo, zrodzili się Epicy. Od tamtej pamiętnej nocy życie Davida jest nierozerwalnie związane z ich zbrodniami.
Stalowe Serce zabił jego ojca. Pożar skradł mu serce. A teraz Regalia zamieniła jego najlepszego sprzymierzeńca w groźnego wroga.
David znał tajemnicę Profesora i zatrzymał ją dla siebie nawet wtedy, gdy Profesor z trudem panował nad swoją mocą Epika. Jednak starcie ze Znikającym w Babilarze przeważyło szalę. Były przywódca Mścicieli przeszedł na drugą stronę. Zapadł w mroczną otchłań zła szerzonego przez Epików na całym świecie, z której – jak powszechnie sądzono – nie ma powrotu.
Jednak wszyscy się mylą. Odkupienie jest możliwe nawet dla Epików, czego dowiodła Megan. Nie wszyscy są straceni. Nie całkowicie. A Dawid jest na tyle szalony, aby stawić czoło najpotężniejszemu z elity Epików, aby ocalić przyjaciela. Albo zginąć…
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-04-20
Bestia najgorsza - recenzja
ikona wiadomości
Powergraph przyzwyczaił nas już do wysokiego poziomu pozycji publikowanych w serii Kontrapunkty. Bestia najgorsza i inne sny o wolności i miłości stanowi kolejny z autorskich powrotów na jej łamy. Po całkiem udanej powieści I dusza moja Michał Cetnarowski przypomina o sobie zbiorem sześciu dłuższych opowiadań (z czego cztery to teksty premierowe), balansujących na granicy literatury gatunkowej – podobnie zresztą jak wszystkie inne pozycje wydawane w ramach tej serii.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-04-18
Ukryty As - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści mozaikowej Ukryty As pod redakcją George R. R. Martina. Książka została wydana nakładem wydawnictwa Zysk i Spółka.

Przed czterdziestu laty pozaziemski wirus stworzył obdarzone nadludzkimi możliwościami istoty znane jako asowie i dżokerzy. Od tej pory toczą one walkę o swe prawa i szacunek
Akcja szóstego tomu cyklu Dzikie karty rozgrywa się podczas konwencji prezydenckiej Partii Demokratycznej w Atlancie. W centrum konferencyjnym Omni panuje groza. Fanatyczny przywódca religijny pragnie pozbawić dzikie karty wszelkich praw, a ukryty as władający potężną mocą zamierza wpłynąć na wynik konwencji. Na tym pełnym namiętności i intryg tle obserwujemy garstkę asów i dżokerów walczących o władzę nad krajem.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-04-18
Trylogia Solarna - wyniki konkursu
ikona wiadomości
Laureatem konkursu został Piotr Piosna (Chrzanów).

Gratulujemy!

Prawidłowe odpowiedzi na pytania konkursowe:

1. Melbourne
2. Juliusz Verne, Herbert George Wells, Edgar Rice Burroughs
3. Posłańcy opętania, Cumulus Mortem
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-04-18
Evna - recenzja
ikona wiadomości
Evna to ostatnia część skandynawskiej sagi autorstwa Siri Pettersen. Powieść kończąca cykl doskonale potwierdza to, co dało się zauważyć już podczas lektury dwóch poprzednich tomów – pisarka ma duży talent do tworzenia niezwykle ciekawych historii, które czyta się z ogromną przyjemnością.

Zapraszamy do lektury recenzji Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy: