fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2016-09-28
Szóstka wron - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści młodzieżowej Szóstka wron Leigh Bardugo, rozgrywającej się w uniwersum znanym z cyklu Trylogia Griszy. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG.

Przestępczy geniusz Kaz Brekker otrzymuje ofertę wzbogacenia się ponad wszelkie wyobrażenie – wystarczy w tym celu wykonać zadanie, która z pozoru wydaje się niewykonalne.
Kaz potrzebuje ludzi wystarczająco zdesperowanych, żeby wraz z nim podjęli się tej samobójczej misji, oraz dostatecznie niebezpiecznych, żeby ją wypełnili. Wie, gdzie ich szukać. Szóstka najbardziej niebezpiecznych wyrzutków w mieście – razem mogą być nie do zatrzymania. O ile wcześniej nie pozabijają się nawzajem.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-09-27
Prawo do życia - recenzja
ikona wiadomości
Na tle innych książek z Uniwersum Metro 2033 pierwsza część postapokaliptycznej trylogii Denisa Szabałowa prezentowała się bardzo okazale. Autor eksploatował wykreowany przez Dymitra Glukhovsky’ego świat po swojemu, bez powielania fabularnych schematów. Skupił się na pokazaniu rozwoju głównego bohatera, kładąc duży nacisk na dobre uzasadnienie wszystkich jego perypetii. Poprzeczka została zawieszona całkiem wysoko, oczywistym jest więc, że oczekiwania fanów co do kontynuacji muszą być duże. Gdyby Szabałowowi udało się utrzymać podobny poziom, można by już było mówić nie o jednej z najlepszych książek w ramach projektu, ale o serii. Nie jest jednak sztuką napisać bardzo dobrą powieść. Prawdziwym wyzwaniem jest udowodnienie, że ma się pomysły na więcej.

Zapraszamy do lektury recenzji Marka Adamkiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-09-20
Okrutny miecz - recenzja
ikona wiadomości
Pewnie jak większość czytelników fantastyki mam mieszane uczucia co do cykli czy też sag tego gatunku. Z jednej strony wszyscy je lubimy, bywają wciągające i jeśli jakieś uniwersum nam się podoba, to z chęcią brniemy w nie coraz głębiej. Z drugiej jednak strony po jakimś czasie stają się męczące, zwłaszcza jeśli autor nie wie, kiedy skończyć, a często ich wspólną cechą bywa nierówny poziom – tomy są różne, lepsze, gorsze albo takie, o których nie chcemy pamiętać. Chyba każdy z nas mógłby w dowolnym cyklu z gatunku fantastyki wskazać dobre i złe momenty i to bez zbytniego wysilania się. Pewną prawdą, do której niestety przyzwyczaili nas pisarze lubujący się w dłuższych rozwiązaniach literackich, jest to, że zwyczajowo środkowe tomy są swego rodzaju przejściówkami w akcji, która powoli się zawiązuje po kulminacji części pierwszej i zwalnia, aby pogalopować naprzód w końcowej fazie danej serii. Pewnie już domyślacie się, dlaczego o tym piszę…

Zapraszamy do lektury recenzji Michała Różyckiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-09-16
Czerwień: Misja „Brzask” - recenzja
ikona wiadomości
Często można spotkać się z głosami, że współczesna kultura popularna (a więc także literacka fantastyka) skupia się właściwie na obracaniu istniejącymi już motywami i toposami, prezentując raz za razem rozmaite ich mieszanki. To, co oryginalne, nowe i wyjątkowe traktowane jest zaś z pewną dozą podejrzliwości… i niekoniecznie znajduje poklask w szerokim kręgu widzów lub czytelników. Potwierdza to tezę, że masowy odbiorca „lubi te piosenki, które już zna”. W takiej sytuacji powieść Czerwień. Misja „Brzask” autorstwa Lindy Nagaty wydaje się mieć spore szanse na komercyjny sukces.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-09-16
Puste niebo - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Puste niebo Radosława Raka. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Powergraph w serii wydawniczej Kontrapunkty.
Okrutna i mroczna, czasem wesoła, a czasem smutna powieść o wschodniej Polsce czasów Brunona Schulza, sterowców, rabinów i rewolucji.
Puste niebo prowadzi czytelnika przez podziemia, zakamarki i zaułki starego Lublina, wysmakowanym, pełnym leśmianizmów językiem opowiada przesyconą erotyzmem historię o ludziach, mieście i świecie, których już nie ma.


Zapraszamy do lektury recenzji znajdującej się na karcie książki.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-09-14
Clovis LaFay: Magiczne akta Scotland Yardu - recenzja
ikona wiadomości
Nikt nie wie, kim jest Anna Lange. Autorka powieści Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu postanowiła ukryć prawdziwą tożsamość i podpisać swój debiut pseudonimem. Wiadomo o niej jedynie to, że jest doktorem habilitowanym w dziedzinie chemii na jednym z polskich uniwersytetów. To z kolei sprawia, że zareklamować może ją jedynie jej książka. Jak wyszło?

Zapraszamy do lektury recenzji Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-09-14
Premiery wydawnicze
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera wydawnicza następujących książek objętych patronatem naszego portalu:
- Elantris Brandona Sandersona - wydawnictwo MAG. Powieść ze świata Cosmere.

- Dymiące zwierciadło Wojciecha Zembatego - wydawnictwo Powergraph w serii Fantastyka z Plusem. Powieść rozpoczyna cykl Głodne słońce. Kolejna część planowana jest na pierwszą połowę 2017 roku.

- Wojna starego człowieka Johna Scalzi - wydawnictwo Akurat. Wznowienie powieści rozpoczynającej cykl Wojna Starego Człowieka.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-09-07
Wrześniowe patronaty portalu
ikona wiadomości
Portal Fantasta.pl objął patronatem medialnym następujące pozycje z wrześniowej oferty wydawniczej:

- Elantris Brandon Sanderson. Książka ukaże się 14 września nakładem wydawnictwa MAG.
- Głodne Słońce: Dymiące zwierciadło Wojciech Zembaty. Książka ukaże się 14 września nakładem wydawnictwa Powergraph.
- Wojna starego człowieka John Scalzi. Książka ukaże się 14 września nakładem wydawnictwa Akurat.
- Puste niebo Radosław Rak. Książka ukaże się 16 września nakładem wydawnictwa Powergraph.
- Granica rzeczywistości Marcin Przybyłek. Książka ukaże się 27 września nakładem wydawnictwa Rebis.
- Szóstka wron Leigh Bardugo. Książka ukaże się 28 września nakładem wydawnictwa MAG.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-09-05
Zgnilizna - recenzja
ikona wiadomości
Przeczytałam tę książkę w jeden dzień. I wierzcie mi – pomimo tego, że czytam dużo i często, proza życia nie pozwala mi zazwyczaj spędzić tak wiele czasu na lekturze. Jednak w przypadku drugiej części Kruczych Pierścieni autorstwa Siri Pettersen, od powieści oderwałam się dopiero wtedy, gdy ją skończyłam. Zgnilizna pochłonęła mnie bez reszty.

Zapraszamy do lektury recenzji Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-08-31
Prawo do życia - premiera
ikona wiadomości
Dostępna jest już w sprzedaży kolejna powieść Denisa Szabałowa z Uniwersum Metro 2033. Prawo do życia jest kontynuacją Prawo do użycia siły i została wydana nakładem wydawnictwa Insignis.

„Prawo do życia” to kontynuacja bestsellerowego „Prawa do użycia siły” Denisa Szabałowa, książki, która uwiodła fanów Uniwersum Metra 2033! Mógł ją napisać tylko człowiek, który o broni i drugiej stronie przysposobienia wojskowego wie niemal wszystko. Chcecie poznać filozofię żołnierza, pozostającego przy życiu w postapokaliptycznym świecie? Wydaje wam się, że silni ludzie nie mają słabości? Przeczytajcie najnowszą książkę serii!


więcej »
Liczba komentarzy:
2016-08-31
Nowe wydanie Nigdziebądź
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa MAG ukazało się nowe wydanie powieści Nigdziebądź - Neila Gaimana. Książka została objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Wersja preferowana przez autora.
Zawiera nowy wstęp i opowiadanie "O tym jak markiz odzyskał swój płaszcz".
Pod ulicami Londynu leży świat, o którym ludziom nawet się nie śniło.
Kiedy Richard Mayhew pomaga znalezionej na ulicy rannej dziewczynie, jego nudne życie w mgnieniu oka zmienia się nie do poznania. Dziewczyna ma na imię Drzwi, ucieka przed dwoma zabójcami w czarnych garniturach i pochodzi z Londynu Pod.
Zwykły odruch litości poprowadzi Richarda w miejsce pełne potworów i aniołów, gdzie w labiryncie mieszka Bestia, a stary Hrabia urządził sobie dwór w pociągu metra.
Wszystko to jest dziwnie znajome, a przecież kompletnie obce...
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-08-30
Czerwień - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Lindy Nagaty - Czerwień. Książka została wydana nakładem Domu Wydawniczego Rebis i jest objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Pierwszy tom militarnej SF osadzony w bliskiej przyszłości, świecie reality TV i zaawansowanych technologii.
Dla dobra swoich interesów, garstka prywatnych przedsiębiorców wojennych, do których należy Thelma Sheridan, wywołuje konflikty zbrojne w różnych rejonach świata.
Thelma jest bezlitosna i chciwa, ale nie głupia; zauważa, że do gry wojennej włączyła się nieznana siła. Podejrzewa, że to autonomiczny, zbuntowany program komputerowy, który wylągł się w informatycznej Chmurze. Nazywa go Czerwienią, gdyż uważa, że przesącza się przez wszystko jak krew.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-08-30
Głodne Słońce: Dymiące zwierciadło - recenzja
ikona wiadomości
Po debiutanckiej powieści Koniec Pieśni, łączącej świat współczesny z historią inspirowaną mitami arturiańskimi, Wojciech Zembaty powraca z nową książką, idąc o krok, a nawet kilka, dalej. Tym razem także sięga do mitów, wierzeń i kultury, tylko tej mniej znanej przeciętnym mieszkańcom Europy Środkowo-Wschodniej. W Głodnym Słońcu: Dymiącym zwierciadle zabiera nas bowiem w znacznie odleglejszą i bardziej egzotyczną podróż do Ameryki Środkowej i Południowej, zamieszkiwanych przez poazteckich Indian. W opisywanym przez niego świecie losy ludzkości potoczyły się zupełnie inaczej i choć stare cywilizacje i przymierza upadły, a na ich gruzach pojawiły się nowe, to konkwistadorom nigdy nie udało się doprowadzić do ostatecznego podboju Mezoameryki.

Zapraszamy do lektury recenzji Michała Różyckiego.
więcej »
Liczba komentarzy: