fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2022-08-01
Odmieniec - recenzja
ikona wiadomości
Gdy zaczynałem myśleć o powieści Odmieniec Victora LaValle’a, nie mogłem pozbyć się wrażenia, że kultura masowa i literatura popularna coraz częściej są zaprzęgane do dyskusji na Wielkie Tematy i jednocześnie jak niepodległości bronią swojej gatunkowej przynależności oraz typowych dla siebie rozwiązań fabularnych i intencji. Takie mechanizmy występują przykładowo we współczesnych filmach grozy, które oprócz obowiązkowego straszenia, hektolitrów przelanej na ekranie krwi i jump scare’ów, starają się być metaforami zamykającymi w sobie refleksję dotyczącą problemów społecznych i bardzo często wprost komunikują stanowisko twórców.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-07-21
Skrzydlate opowieści - recenzja
ikona wiadomości
Blisko dziesięć lat temu mieliśmy przyjemność poznać intrygującą powieść fantasy Cudzoziemiec w Olondrii autorstwa Sofii Samatar. Ta osadzona w pełnej magii krainie opowieść spotkała się z ciepłym przyjęciem czytelników i krytyków. Dziś mamy okazję powrócić do tego świata za sprawą premiery najnowszej książki autorki, zatytułowanej Skrzydlate opowieści, która ukazała się nakładem Wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-07-13
Premiery MAG-a
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa MAG ukazały się dwa tytuły:

- Arka Odkupienia, Alastaira Reynoldsa - Pięćdziesiąt lat temu interwencja ludzi obudziła obcą, uśpioną od wieków strukturę, stworzoną dawno temu po to, by ostrzegała o pojawieniu się istot inteligentnych w tym rejonie galaktyki. Teraz nastąpi reakcja. Kiedyś Clavain uciekł, by walczyć po stronie Hybrydowców - pewnego odłamu ludzi, uczestników zbiorowej świadomości, zbudowanej na modłę ula. Czterysta lat później, w końcowej fazie brutalnej wojny międzyplanetarnej, coś wywołało panikę wśród tajnego kierownictwa Hybrydowców. Gdy zrozumiano przyczynę nowego zagrożenia, Clavain planuje ponowną ucieczkę. Szuka dawno zaginionej infernalnej broni, która może wpłynąć na bieg wydarzeń. Wraz z grupą sprzymierzeńców Clavain leci na Resurgam - kolonię archeologiczną, która przeżywa kryzys. Dla dobra ludzkości zamierza odzyskać broń. Jego rozgoryczona rywalka Skade postawiła sobie inny cel i by go zrealizować, gotowa jest zmienić nawet samą rzeczywistość.

- Być może gwiazdy, Ady Palmer - Przywódcy Pasiek – państw pozbawionych określonego terytorium, będących obecnie podstawową formą organizacji ludzkich społeczeństw na Ziemi – potajemnie dopuścili się straszliwych czynów, starając się zachować pozory utopijnej stabilności. Ale fasada nie może utrzymywać się bez końca. Łatwość podróżowania po całym globie oraz powszechny dostatek mogły wywrzeć łagodzący wpływ na mroczniejsze tendencje ludzkości. Niemniej konflikt pozostaje głęboko zakorzeniony w ludzkiej psychice. Katalizator, którym stał się niezwykły chłopiec, wystarczył, by na nowo obudzić tłumiony od pół tysiąclecia chaos.
Wojna szerzy się na całym globie, niszczy dawne sojusze i budzi uśpione nienawiści. Zagrożone są wszystkie systemy transportu. Powrót tyranii odległości podważa spójność od dawna zjednoczonego świata, zagrażając wszystkiemu, co stworzył system Pasiek-Superzbrodniarz Mycroft Canner zaginął bez śladu, a jego następca, Dziewiąte Anonim, musi nie tylko prowadzić kronikę wojny, lecz również podjąć próbę przywrócenia porządku na świecie niepowstrzymanie zmierzającym ku katastrofie.
Los społeczeństwa wisi na włosku. Czy rozwiązaniem będzie pozostać na Ziemi, czy raczej nadal próbować dotrzeć do gwiazd?


Książki zostały objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-07-12
Biblioteka na górze Opiec - recenzja
ikona wiadomości
Przeważnie książki z gatunku urban fantasy uważam za sztampowe i nawet klasyki jak Amerykańscy bogowie czy Nigdziebądź Neila Gaimana nie chwyciły mnie za serce. Lekturę Biblioteki na Górze Opiec autorstwa Scotta Hawkinsa potraktowałem jako kolejne danie szansy gatunkowi, ale czy powieść zdołała się obronić? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie.

Zapraszamy do lektury recenzji Michała Faldzinskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-07-06
Ptaki, które zniknęły - recenzja
ikona wiadomości
Nie jest wskazane, by recenzent zbyt głośno i zbyt żarliwie opowiadał o kontakcie z książką. Powinien przecież nabrać zdrowego i profesjonalnego dystansu, by rozłożyć tekst na elementy, wskazać jego silne i słabsze strony. Umiejscowić dzieło w przestrzeni gatunku, tradycji, dokopać się do korzeni, którymi łączy się ono z innymi tekstami. Czasem jednak nawet recenzent musi napisać, że coś go chwyciło za serce, że stęsknił się za bohaterami, a najchętniej zacząłby na nowo czytać. Taka właśnie sytuacja spotkała mnie, gdy zakończyłem lekturę Ptaków, które zniknęły Simona Jimeneza. To powieść, która pomimo pewnych konwencjonalnych rozwiązań (nie powinienem tak łatwo chwytać się na ich lep), potrafi czytelnika oczarować, wzruszyć, zmusić do namysłu, momentami rozbawić.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-07-06
Czas jest najprostszą rzeczą - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym premierę w nowym przekładzie ma powieść Clifforda D. Simaka - Czas jest najprostszą rzeczą. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu.

Podróże w kosmos okazują się zbyt niebezpieczne i kosztowne, więc ludzkość musi z nich zrezygnować. Znajduje jednak lepszy sposób na wyprawy do odległych planet. Wszechmocna pozarządowa korporacja Fishhook, monopolista w branży eksploracji kosmosu, korzysta z usług „pariasów” – ludzi o zdolnościach telepatycznych, których umysły w kontrolowanych warunkach przemierząją cały wszechświat. Podczas jednej z rutynowych misji Shepherd Blaine, lojalny pracownik Fishhooka, napotyka niezwykłą istotę i wymienia z nią świadomość. Zyskuje potężne moce, ale Fishhook zgodnie ze swoimi procedurami zamierza go pojmać i wyeliminować. Blaine musi porzucić dotychczasowe życie i szukać bezpiecznego schronienia w szerokim świecie, ścigany i prześladowany tak przez korporacyjnych zabójców, jak i zabobonnych zwykłych ludzi lękających się telepatów…

Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-06-29
Bóg nie jest chętny - premiera
ikona wiadomości
Nakładem Wydawnictwa MAG w dniu dzisiejszym ukazała się nowa powieść Stevena Eriksona - Bóg nie jest chętny. To pierwszy tom nowej trylogii z uniwersum Malazańskiej Księgi Poległych.

Minęło wiele lat, odkąd trzech teblorskich wojowników przyniosło do Srebrnego Jeziora chaos i zniszczenie.
Członkowie północnych plemion nie zapuszczają się już na południe. Miasteczko wróciło do równowagi, lecz wspomnienie przeszłości nadal żyje. Jednego z tych trzech wojowników, Karsę Orlonga, czci się jako boga, aczkolwiek obojętnego. W malazańskim świecie powstało też wiele innych religii. Niektórzy oddają cześć Coltaine’owi, Czarnoskrzydłemu Władcy. Wśród żołnierzy imperium popularny zaś jest kult Sui Etkara, Strażnika Umarłych.
Wśród plemion mieszkających za granicami imperium narasta niepokój i w związku z tym do Srebrnego Jeziora wysłano legion piechoty morskiej. Żołnierze nie są pewni, z czym będą mieli do czynienia, lecz choć w malazańskiej armii wiele się zmieniło i piechota morska nie jest już tym, co kiedyś, jedno pozostaje bez zmian. Poradzą sobie ze wszystkim, co mogą spotkać, albo zginą.
Wśród mieszkających w wysokich górach Teblorów pojawił się nowy wódz wojenny. Zraniony przez czyny Karsy Orlonga zamierza stawić czoło nowemu bogu, choćby musiał w tym celu wyrąbać sobie drogę przez całe imperium.
Dalej na północy pojawiło się jednak nowe zagrożenie i teraz to Teblorom zaczyna brakować czasu. Zaczyna się nowa migracja, której od dawna się obawiano, i tym razem nie będzie to tylko trzech wojowników. Dziesiątki tysięcy Teblorów są gotowe ruszyć na południe, a na ich drodze stoi tylko jedna kompania malazańskiej piechoty morskiej…
Do Srebrnego Jeziora wraca przeszłość, a to nigdy nie jest dobra wiadomość.



Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-06-28
Ścieżka sztyletów - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym wydawnictwo Zysk i S-ka wznawia ósmy tom monumentalnego cyklu fantasy: Koło Czasu - Roberta Jordana.

Rand składa przysięgę w Illian, że przegna Seanchan, tak jak już to kiedyś zrobił, ale niestety, oznaki szaleństwa pojawiające się wśród Ashamanów skłaniają go do podjęcia decyzji, która może się okazać fatalna w skutkach. Tymczasem zbuntowane Aes Sedai pod wodzą ich młodej Zasiadającej na Tronie Amyrlin, Egwene al'Vere, stawiają czoło armii, która staje im na drodze do Białej Wieży. Egwene jest jednak zdeterminowana obalić uzurpatorkę Elaidę i na nowo zjednoczyć Aes Sedai. Ciągle jeszcze nie wie, jaką cenę przyjdzie jej za to zapłacić...

Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-06-27
Dni ostatnie - recenzja
ikona wiadomości
Kontrowersja w literaturze to rzecz stara jak świat i wciąż wielce pożądana, gdyż nic tak nie napędza popularności książki, jak skandal. Dziś mam przyjemność opowiedzieć wam o bardzo kontrowersyjnej powieści Briana Evensona pt. Dni ostatnie, która wpisuje się w nurt mrocznego horroru, pojawiają się w niej również wątki związane z wiarą i religijnością. Pozycja ta ukazała się nakładem Wydawnictwa Mag.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-06-17
W Kalabrii - recenzja
ikona wiadomości
Peter S. Beagle to jeden z niekwestionowanych klasyków literatury fantastycznej, a takie dzieła jak Ostatni jednorożec, Pieśń karczmarza lub Dwa serca potwierdzają jego fascynację gatunkiem, który w jego ujęciu zachwyca i czytelników, i krytyków nagradzających go wyróżnieniami (Locus, Nebula, Hugo). To pisarz płodny i witalny, doskonale panujący nad warsztatem, stary mistrz, który mając niemal osiemdziesiąt lat, potrafi zaskoczyć i zauroczyć odbiorców.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-06-02
Alef - recenzja
ikona wiadomości
Nagroda Literacka Nike, Nagroda im. Janusza Zajdla, Nagroda im. Jerzego Żuławskiego oraz European Science Fiction Society Award to tylko część z wyróżnień, jakie spłynęły na wydaną w 2019 roku powieść Radka Raka Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli. Nie może zatem dziwić, iż najnowsza książka tego autora – Agla: Alef – budziła wielkie zainteresowanie już na długo przed swoją premierą, każąc zadawać pytanie o to, czy dorówna poprzedniczce. Dziś znamy już odpowiedź…

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-05-25
Ostatnia na imprezie - recenzja
ikona wiadomości
Koniec świata to bez wątpienia niezwykle popularny i wielokrotnie goszczący na kartach literatury science fiction motyw. Katastrofa nuklearna, wojna atomowa, uderzenie wielkiej asteroidy – to tylko niektóre z pomysłów na to, jak miałby on wyglądać. Jednakże z uwagi na ostatnie wydarzenia najbardziej wymowna wydaje się być wizja śmiercionośnej pandemii, która zakończy istnienie naszego gatunku. I właśnie o tym opowiada znakomita książka Bethany Clift pt. Ostatnia na imprezie, która ukazała się w naszym kraju nakładem wydawnictwa Rebis.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-05-20
Korona mieczy - recenzja
ikona wiadomości
Nasza czytelnicza przygoda z nowym wydaniem bestsellerowej serii Roberta Jordana pt. Koło Czasu trwa w najlepsze! Oto bowiem nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się właśnie najnowsza, siódma już część tego cyklu fantasy – powieść Korona mieczy, która jest kontynuacją losów Randa, Mata, Elayne i Perrina, zmuszonych po raz kolejny stanąć do walki o przyszłość całego świata.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy: