fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2022-07-06
Czas jest najprostszą rzeczą - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym premierę w nowym przekładzie ma powieść Clifforda D. Simaka - Czas jest najprostszą rzeczą. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu.

Podróże w kosmos okazują się zbyt niebezpieczne i kosztowne, więc ludzkość musi z nich zrezygnować. Znajduje jednak lepszy sposób na wyprawy do odległych planet. Wszechmocna pozarządowa korporacja Fishhook, monopolista w branży eksploracji kosmosu, korzysta z usług „pariasów” – ludzi o zdolnościach telepatycznych, których umysły w kontrolowanych warunkach przemierząją cały wszechświat. Podczas jednej z rutynowych misji Shepherd Blaine, lojalny pracownik Fishhooka, napotyka niezwykłą istotę i wymienia z nią świadomość. Zyskuje potężne moce, ale Fishhook zgodnie ze swoimi procedurami zamierza go pojmać i wyeliminować. Blaine musi porzucić dotychczasowe życie i szukać bezpiecznego schronienia w szerokim świecie, ścigany i prześladowany tak przez korporacyjnych zabójców, jak i zabobonnych zwykłych ludzi lękających się telepatów…

Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-06-29
Bóg nie jest chętny - premiera
ikona wiadomości
Nakładem Wydawnictwa MAG w dniu dzisiejszym ukazała się nowa powieść Stevena Eriksona - Bóg nie jest chętny. To pierwszy tom nowej trylogii z uniwersum Malazańskiej Księgi Poległych.

Minęło wiele lat, odkąd trzech teblorskich wojowników przyniosło do Srebrnego Jeziora chaos i zniszczenie.
Członkowie północnych plemion nie zapuszczają się już na południe. Miasteczko wróciło do równowagi, lecz wspomnienie przeszłości nadal żyje. Jednego z tych trzech wojowników, Karsę Orlonga, czci się jako boga, aczkolwiek obojętnego. W malazańskim świecie powstało też wiele innych religii. Niektórzy oddają cześć Coltaine’owi, Czarnoskrzydłemu Władcy. Wśród żołnierzy imperium popularny zaś jest kult Sui Etkara, Strażnika Umarłych.
Wśród plemion mieszkających za granicami imperium narasta niepokój i w związku z tym do Srebrnego Jeziora wysłano legion piechoty morskiej. Żołnierze nie są pewni, z czym będą mieli do czynienia, lecz choć w malazańskiej armii wiele się zmieniło i piechota morska nie jest już tym, co kiedyś, jedno pozostaje bez zmian. Poradzą sobie ze wszystkim, co mogą spotkać, albo zginą.
Wśród mieszkających w wysokich górach Teblorów pojawił się nowy wódz wojenny. Zraniony przez czyny Karsy Orlonga zamierza stawić czoło nowemu bogu, choćby musiał w tym celu wyrąbać sobie drogę przez całe imperium.
Dalej na północy pojawiło się jednak nowe zagrożenie i teraz to Teblorom zaczyna brakować czasu. Zaczyna się nowa migracja, której od dawna się obawiano, i tym razem nie będzie to tylko trzech wojowników. Dziesiątki tysięcy Teblorów są gotowe ruszyć na południe, a na ich drodze stoi tylko jedna kompania malazańskiej piechoty morskiej…
Do Srebrnego Jeziora wraca przeszłość, a to nigdy nie jest dobra wiadomość.



Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-06-28
Ścieżka sztyletów - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym wydawnictwo Zysk i S-ka wznawia ósmy tom monumentalnego cyklu fantasy: Koło Czasu - Roberta Jordana.

Rand składa przysięgę w Illian, że przegna Seanchan, tak jak już to kiedyś zrobił, ale niestety, oznaki szaleństwa pojawiające się wśród Ashamanów skłaniają go do podjęcia decyzji, która może się okazać fatalna w skutkach. Tymczasem zbuntowane Aes Sedai pod wodzą ich młodej Zasiadającej na Tronie Amyrlin, Egwene al'Vere, stawiają czoło armii, która staje im na drodze do Białej Wieży. Egwene jest jednak zdeterminowana obalić uzurpatorkę Elaidę i na nowo zjednoczyć Aes Sedai. Ciągle jeszcze nie wie, jaką cenę przyjdzie jej za to zapłacić...

Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-06-27
Dni ostatnie - recenzja
ikona wiadomości
Kontrowersja w literaturze to rzecz stara jak świat i wciąż wielce pożądana, gdyż nic tak nie napędza popularności książki, jak skandal. Dziś mam przyjemność opowiedzieć wam o bardzo kontrowersyjnej powieści Briana Evensona pt. Dni ostatnie, która wpisuje się w nurt mrocznego horroru, pojawiają się w niej również wątki związane z wiarą i religijnością. Pozycja ta ukazała się nakładem Wydawnictwa Mag.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-06-17
W Kalabrii - recenzja
ikona wiadomości
Peter S. Beagle to jeden z niekwestionowanych klasyków literatury fantastycznej, a takie dzieła jak Ostatni jednorożec, Pieśń karczmarza lub Dwa serca potwierdzają jego fascynację gatunkiem, który w jego ujęciu zachwyca i czytelników, i krytyków nagradzających go wyróżnieniami (Locus, Nebula, Hugo). To pisarz płodny i witalny, doskonale panujący nad warsztatem, stary mistrz, który mając niemal osiemdziesiąt lat, potrafi zaskoczyć i zauroczyć odbiorców.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-06-02
Alef - recenzja
ikona wiadomości
Nagroda Literacka Nike, Nagroda im. Janusza Zajdla, Nagroda im. Jerzego Żuławskiego oraz European Science Fiction Society Award to tylko część z wyróżnień, jakie spłynęły na wydaną w 2019 roku powieść Radka Raka Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli. Nie może zatem dziwić, iż najnowsza książka tego autora – Agla: Alef – budziła wielkie zainteresowanie już na długo przed swoją premierą, każąc zadawać pytanie o to, czy dorówna poprzedniczce. Dziś znamy już odpowiedź…

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-05-25
Ostatnia na imprezie - recenzja
ikona wiadomości
Koniec świata to bez wątpienia niezwykle popularny i wielokrotnie goszczący na kartach literatury science fiction motyw. Katastrofa nuklearna, wojna atomowa, uderzenie wielkiej asteroidy – to tylko niektóre z pomysłów na to, jak miałby on wyglądać. Jednakże z uwagi na ostatnie wydarzenia najbardziej wymowna wydaje się być wizja śmiercionośnej pandemii, która zakończy istnienie naszego gatunku. I właśnie o tym opowiada znakomita książka Bethany Clift pt. Ostatnia na imprezie, która ukazała się w naszym kraju nakładem wydawnictwa Rebis.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-05-20
Korona mieczy - recenzja
ikona wiadomości
Nasza czytelnicza przygoda z nowym wydaniem bestsellerowej serii Roberta Jordana pt. Koło Czasu trwa w najlepsze! Oto bowiem nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się właśnie najnowsza, siódma już część tego cyklu fantasy – powieść Korona mieczy, która jest kontynuacją losów Randa, Mata, Elayne i Perrina, zmuszonych po raz kolejny stanąć do walki o przyszłość całego świata.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-05-13
Urządzenie Centauryjskie - recenzja
ikona wiadomości
Innowacyjność, postęp i nowoczesność są dobre – również na polu literatury. Niemniej każdy z nas ma od czasu do czasu ochotę na spotkanie z klasyką science fiction, w tym przypadku z dobrą space operą. I właśnie taką książką jest wydana w 1975 roku powieść Michaela Johna Harrisona pt. Urządzenie Centauryjskie, która w naszym kraju ukazała się dopiero teraz za sprawą Wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-04-27
Wysyp grozy MAG-a
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nadkładem Wydawnictwa MAG ukazało się pięć książek z nowej nie zatytułowanej serii poświęconej grozie i szeroko rozumianym horrorze.

- Drood - Dana Simmonsa
- Biblioteka na górze Opiec - Scotta Hawkinsa
- Dni ostatnie - Briana Evensona
- Odmieniec - Victora LaValle
- Ballada o czarnym Tomie - Victora LaValle

Książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-04-20
Czarny Język - recenzja
ikona wiadomości
Bohaterski rycerz, wszechpotężny mag czy też zmagający się z ciężarem władzy król to najpopularniejsze wcielenia bohaterów literackiego fantasy, które znamy z setek bardziej lub mniej udanych opowieści. Jednakże równie interesująca wydaje się być postać złodzieja, który za pomocą sprytu walczy o każdy kolejny dzień. I właśnie o przedstawicielu tej profesji opowiada barwna powieść Christophera Buehlmana zatytułowana Czarny język, która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-04-13
Myto ogarów - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem Wydawnictwa MAG ukazało się wznowienie w twardej oprawie kolejnej części monumentalnego cyklu: Malazańska Księga Poległych - Myto ogarów.

Powiadają, że Kaptur, Pan Śmierci, zgromadził zastęp bogów w miejscu znajdującym się poza zasięgiem śmiertelników. Powiadają, że czeka on na końcu każdego planu i spisku, wszystkich zakrojonych na wielką skalę ambicji. Tym razem jednak sprawy mają się inaczej. Tym razem Kaptur jest na początku...
Darudżystan poci się w letnim upale. Miasto jest pełne złowrogich omenów, niepokojących pogłosek i podstępnych szeptów. Przybyli obcy, morderca wziął się do roboty, możliwe też, że budzi się pradawna tyrania. Na byłych Podpalaczy Mostów z Baru K'rula zwrócili swe śmiercionośne spojrzenia miejscy skrytobójcy. Niski, korpulentny człowieczek w czerwonej kamizelce jest przerażony swą wciąż rosnącą tuszą, wie jednak, że to najmniejsze z jego zmartwień. Gdzieś w dali słychać bowiem ujadanie ogarów.
W dalekim Czarnym Koralu z pozoru obojętne rządy sprawują Tiste Andii. Pod potężnym kurhanem usypanym pod miastem gromadzą się tysiące wyznawców kultu Odkupiciela. Ongiś był on śmiertelnikiem, a jego honor i szlachetność czynią go bezbronnym wobec wypaczonych ambicji wyznawców.
Tak więc, Kaptur stoi na początku spisku, który wstrząśnie całym kosmosem, na jego końcu zaś czeka ktoś inny. Nadszedł czas, by Anomander Rake, Syn Ciemności, naprawił straszliwy, starożytny błąd.
Z tym kolejnym rozdziałem wspaniała opowieść Stevena Eriksona zbliża się do ostatniego etapu.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-04-05
Kolejne wznowienie klasyka
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym premierę ma powieść George'a Orwella - Rok 1984. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu.

The Observer Najsłynniejsza dystopia literatury, przetłumaczona na ponad 65 języków, sprzedana w ponad 30 milionach egzemplarzy.

Teraz w nowym tłumaczeniu Andrzeja Jankowskiego

Złowroga wizja świata, w którym nie ma osobistej wolności, kłamstwa zastępują prawdę, a niepoprawna politycznie myśl jest najsurowiej karaną zbrodnią. Rok 1984, cierń w boku komunizmu oraz innych totalitaryzmów, to lustro, w którym i dziś mogą się przejrzeć fanatyczni naprawiacze ludzkości.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy: