fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2018-12-04
Triumf Endymiona - recenzja
ikona wiadomości
We współczesnej literaturze science fiction niezbyt liczni są autorzy, którzy dotykają w swej twórczości tak wielu często skrajnie różnych dziedzin, a przy tym potrafią zachować płynność narracji, porywającą nawet w momentach opisów technicznych czy „nieostrych” rozważań filozoficznych. Dan Simmons szczęśliwie zalicza się do tego wąskiego grona, czego niezbitym świadectwem jest dylogia hyperiońska. Jednak Endymion oraz Triumf Endymiona to kontynuacje zdecydowanie mniej wartościowe, nazbyt przegadane i nierzadko prowadzące donikąd, przez co czytelnik po dwóch świetnych tomach cyklu, zaczyna nieco się męczyć. Ale i tak najsłabsza w serii część ostatnia to jedna z najciekawszych propozycji fantastycznonaukowych napisanych po roku 90., której kolejne frazy „pożera” się ze smakiem.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-12-03
Mroczny Zbawiciel - recenzja
ikona wiadomości
Pisarską twórczość Miroslava Žambocha charakteryzuje jedna niezmienna cecha - samotny i wybierający żywot wędrownego wojownika bohater, który przemierza świat w poszukiwaniu prawdy o sobie... Nie inaczej ma się rzecz także i z najnowszą książką czeskiego pisarza, czyli posępną powieścią z pogranicza fantasty i science-fiction pt. Mroczny zbawiciel, w której poznajemy niezwykle intrygującą postać pół człowieka, pół maszyny...

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-11-30
Zew kruka - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera kolejnej części cyklu Znak Kruka, powieści Zew kruka Eda McDonalda. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa MAG.

Ryhalt Galharrow dobrze wie, że praca dla Wroniej Stopy na stanowisku kapitana Czarnoskrzydłych nie jest niczym przyjemnym – zwłaszcza, gdy otrzymywane rozkazy są wypaczone, niezrozumiałe lub niemożliwe do wykonania.

Podczas gdy Królowie Głębi ciskają ogień z nieba, w Valengradzie zaczyna się objawiać świetliste widmo zwane Jasną Panią, której wyznawcy próbują przejąć władzę nad płonącym miastem.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-11-28
Każde martwe marzenie - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym do księgarń trafiła powieść Robert M. Wegnera - Każde martwe marzenie. Książka została wydana nakładem wydawnictwa Powergraph i objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Zapraszamy do przedpremierowej recenzji powieści i konkursu związanego z całym cyklem.

Deana d’Kllean, niegdyś Pieśniarka Pamięci i mistrzyni miecza, a dziś rządząca pustynnym księstwem wybranka Boga Ognia, stoi na progu wojny. Powstanie niewolników, które wybuchło u południowych granic państwa, zatacza coraz szersze kręgi. Genno Laskolnyk wraz ze swoim czaardanem wolnych jeźdźców wpada w sam środek wojny. Czego szuka wśród niewolników, którzy postanowili zrzucić jarzmo krwawych panów? Tymczasem tysiące mil na północ Czerwone Szóstki trafiają na tajemnicę, która pochłonęła już niejedną ofiarę. Czy odwaga górali ocali im życie?
Meekhan spływa krwią i wydaje się, że nic już nie powstrzyma płomienia, który ogarnia Imperium.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-11-28
Premiery wydawnictwa MAG
ikona wiadomości
Od dzisiaj w sprzedaży detalicznej dostępne są następujące książki wydane nakładem Wydawnictwa MAG:

- Kroniki marsjańskie. Człowiek Ilustrowany. Złociste jabłka słońca - Raya Brudbury'ego (Artefakty)
Ray Bradbury, jeden z najpopularniejszych dwudziestowiecznych pisarzy amerykańskich, zachwycał pokolenia czytelników nastrojowymi opowieściami science fiction, fantasy i grozy. W tym niezwykłym zbiorze zebrano trzy najpopularniejsze książki tego autora. Kroniki marsjańskie/Człowiek Ilustrowany/Złociste jabłka słońca to ponadczasowe historie dla czytelników w każdym wieku, niezależnie od upodobań.

- Gorączka Ciboli - Jamesa S.A. Coreya (czwarty tom cyklu Ekspansja)
Otwarły się wrota do tysiąca nowych układów gwiezdnych i rozpoczął się wyścig do ich skolonizowania. Z macierzystych planet ludzkości ruszyli osadnicy szukający nowego życia. Ilus, pierwsza ludzka kolonia tego potężnego pogranicza rodzi się we krwi i ogniu.
Niezależni osadnicy opierają się przemożnej sile korporacyjnego statku kolonizacyjnego mając po swojej stronie tylko determinację, odwagę i umiejętności nabyte podczas długich wojen w domu. Niewinni naukowcy giną, próbując zbadać nowy, obcy świat. Zmagania na Ilusie grożą dotarciem z powrotem aż na Ziemię.
James Holden i załoga jego małego statku zostają wysłani, żeby doprowadzić do pokoju i zaprowadzić porządek pośród chaosu. Jednak im głębiej Holden wchodzi w swoje zadanie, tym większego nabiera przekonania, że jego misja ma się nie udać.
A nieustanny szept truposza przypomina mu, że przepadła wielka galaktyczna cywilizacja, która kiedyś zamieszkiwała to miejsce. I że coś ją zabiło.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-11-27
Meekhan - konkurs
ikona wiadomości
Wraz z fundatorem nagród - Wydawnictwem Powergraph - zapraszamy do udziału w konkursie. Wśród osób, które odpowiedzą prawidłowo na pytania wyłonionych zostanie trzech laureatów. Do zdobycia trzy komplety cyklu Opowieści z Meekhańskiego Pogranicza.

Pytania zostały zamieszczone w dziale Konkursy.

Zakończenie konkursu nastąpi 25 grudnia o północy, a ogłoszenie wyników w przeciągu kilku następnych dni.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-11-23
Czerwony wariant - recenzja
ikona wiadomości
UNIWERSUM METRO 2033/(2035) - ten literacki fenomen współczesnej fantastyki od lat wciąż niezmiennie porywa i intryguje miliony czytelników na całym świecie. Intryguje kolejnymi barwnymi wizjami postapokaliptycznej rzeczywistości której to ocalała ludzkość skryła się w podziemnych tunelach, pozostawiając powierzchnię nowym władcom świata - potworom i mutantom. Najnowsza odsłona tego cyklu - powieść Siergieja Niedoruba zatytułowana Czerwony wariant, zabiera nas do kijowskiego metra, oferując zupełnie nową i spektakularną czytelniczą przygodę...

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-11-21
Każde martwe marzenie - recenzja przedpremierowa
ikona wiadomości
Niespełna dziesięć lat temu Robert M. Wegner szturmem wdarł się na salony polskiej fantastyki pokazując, że barwna, nowoczesna rodzima fantasy nie musi być kojarzona wyłącznie z twórczością Andrzeja Sapkowskiego. Choć publikacja tomu Północ-Południe, otwierającego cykl Opowieści z meekhańskiego pogranicza nie była pierwszą okazją do kontaktu czytelników ze światem Meekhanu (Honor górala pojawił się na łamach Science Fiction, Fantasy i Horror trzy lata wcześniej – w 2006 r.), to skondensowana porcja ośmiu diablo dobrych opowiadań z miejsca przysporzyła Wegnerowi wielu miłośników… i Nagrodę im. Janusza Zajdla. Pierwszą z wielu. Ba! To jedyny pisarz, któremu udało się ustrzelić podwójnego Zajdla zarówno za powieść, jak i opowiadanie w 2010 i 2016. Kariera jak marzenie. Tyle tylko, że po wydaniu Pamięci wszystkich słów autor zamilkł na okres dłuższy niż dotychczas.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-11-20
Cesarstwo popiołów - recenzja
ikona wiadomości
Ostatni tom Draconis Memoria udowadnia, że Ryan to twórca zdecydowany i konsekwentny, ale wiele podobieństw do książek Brandona Sandersona (zwłaszcza Bohatera Wieków) sprawia, że wydaje się też być epigonem. Mimo to nie można odmówić mu pisarskiego talentu, a jego powieściom wartości konceptualnej.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-11-14
Wzlot i upadek D.O.D.O. - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym do księgarń trafiła powieść Neala Stephensona i Nicole Galland - Wzlot i upadek D.O.D.O. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG i objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Neal Stephenson, autor bestsellerów, oraz ceniona przez krytyków powieściopisarka Nicole Galland wspólnie tworzą wciągający i misternie skonstruowany thriller, którego akcja dzieje się w bliskiej przyszłości, splatając historię, naukę, magię i tajemnicę w opowieść podważającą fundamenty naszego nowoczesnego świata.
Melisande Stokes, ekspertka od lingwistyki i języków, spotyka na korytarzu Uniwersytetu Harvarda Tristana Lyonsa, pracownika wojskowego wywiadu – i rozpoczyna się ciąg zdarzeń, które odmieniają tak ich życie, jak losy całego świata. Młody człowiek z zakonspirowanej rządowej agencji zwraca się do Mel, szeregowej pracownicy naukowej, z niewiarygodną ofertą. Warunek jest jeden: musi przysiąc, że zachowa to tajemnicy, w zamian otrzymując bardzo godziwe wynagrodzenie.
Tristan chce, by Mel przetłumaczyła pewne bardzo stare dokumenty. Jeśli są autentyczne, ich znaczenie jest niemal rewolucyjne: dowodzą, że magia naprawdę istniała i była praktykowana od stuleci, a dopiero przybycie Oświecenia i rewolucji przemysłowej osłabiło jej moc i naraziło na zagładę jej adeptów. W roku 1851, w czasie Wielkiej Wystawy w londyńskim Kryształowym Pałacu, będącej świętem techniki i nowoczesności, magia przestała działać całkowicie. Coś we współczesnym świecie „zagłusza” używane przez magię „fale” i Tristan musi się dowiedzieć, co to takiego.
Powstaje więc Departament Od Diachronicznych Operacji – DODO – i rusza do pierwszej misji, której celem jest skonstruowanie urządzenia przywracającego magię światu, a potem posłanie w przeszłość Agentów Diachronicznych, aby udaremnili zagładę magii…. jednocześnie zmieniając odrobinę historię świata. Jednakże doskonaląc tę naukę i technologię, Tristan i jego rozrastająca się organizacja ignorują zdradziecki i nieprzewidywalny czynnik – ludzką naturę.
Ta ekscytująca i przepięknie odmalowana powieść fantastyczna, łącząca geniusz, skomplikowanie i pomysłowość Neala Stephensona z ludzkim ciepłem i humorem typowym dla stylu Nicole Galland sprawi, że uwierzycie w to, co niemożliwe, a także przeniesiecie się w zupełnie niewyobrażalne miejsca – i czasy.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-11-12
Upiorna opowieść - recenzja
ikona wiadomości
Miłośnikowi grozy wystarczy pobieżna lektura podstawowych źródeł, by mógł on się przekonać, że duchy to jeden z najstarszych motywów literackich. Wiara w możliwość kontaktu żyjących ze zmarłymi, którzy pod różnymi postaciami i przy pomocy rozmaitych metod sprowadzani są na ten świat, pojawia się niemal od samego początku istnienia literatury. Klasyczne teksty zaludniały całe zastępy istot z zaświatów – duchy bliskich wywoływane przez Odyseusza, zjawy ilustrujące piekło wyrzutów sumienia Makbeta, czy Jaś, który męczył biedną Karusię.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-11-07
Dusza cesarza - recenzja
ikona wiadomości
Na przykładzie Archiwum Burzowego Światła, monumentalnej sagi zaplanowanej na dziesięć tomów, można stwierdzić, że Brandon Sanderson bardzo chciałby stać się kolejnym wielkim amerykańskim pisarzem fantasy. Wydawać by się mogło, że poza cyklem o Bibliotekarzach przeznaczonym dla najmłodszych czytelników nie ma krótkiej książki zawierającej wszystko, za co jest uwielbiany: umiejętnej kreacji bohaterów czy ciekawych systemów magii. A jednak!

Zapraszamy do lektury recenzji Kajetana Poniatyszyna.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-11-05
Wojna Kalibana - recenzja
ikona wiadomości
Wojna Kalibana, drugi tom bestsellerowej sagi The Expanse, to udana kontynuacja cyklu. Ukrywający się pod pseudonimem James S. A. Corey duet autorów umiejętnie rozwija znane nam uniwersum, wprowadza na scenę nowe postacie i ponownie serwuje coś, co – korzystając z uroczej prostoty swojego języka – Anglosasi zwykli nazywać page-turnerem. To dobre czytadło, w którym autorzy nie ustrzegli się jednak kilku mało znaczących błędów.

Zapraszamy do lektury recenzji Arkadiusza Banasiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy: