Gnoza
fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2020-08-07
Smok odrodzony - recenzja
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się kolejna odsłona bestsellerowej serii Roberta Jordana pt. Koło czasu, którą od nieco ponad roku możemy podziwiać w nowej, niezwykle efektownej szacie graficznej. Książka nosi tytuł Smok odrodzony i stanowi trzecią część tej epickiej sagi, która wpisała się już na zawsze w kanon literatury fantasy.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-07-27
Piter: Wojna bliźniaków - recenzja
ikona wiadomości
Piter – to tytuł jednej z najważniejszych i najpopularniejszych części kultowego już Uniwersum Metro 2033, ukazującego postapokaliptyczny świat po nuklearnej wojnie, w którym ocalali schronili się w tunelach metra. Ta stworzona przez Szymuna Wroczka książka skupia się na losach Petersburga i mieszkańców jego podziemi, wyprowadzając tym samym fabułę Uniwersum po raz pierwszy poza Moskwę. Po dobrze przyjętej kontynuacji – zatytułowanej Piter: Wojna, przyszedł czas na poznanie trzeciej części tej sagi, czyli książki Piter: Bitwa bliźniaków, która ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Insignis.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-07-21
Gdzie dawniej śpiewał ptak - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym premierą ma książka Kate Wilhelm - Gdzie dawniej śpiewał ptak. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu.

Świat znalazł się na krawędzi — gwałtowne zmiany w przyrodzie, choroby o zasięgu globalnym, konflikt nuklearny i powszechna bezpłodność zagrażają istnieniu gatunku ludzkiego. Bogata rodzina Sumnerów postanawia walczyć o przetrwanie, tworząc w Appalachach odizolowany ośrodek naukowy. Nadzieję na ratunek widzi w klonowaniu ludzi, ale po kilku pokoleniach planuje wrócić do naturalnych metod prokreacji. Gdy dojrzewają pierwsze klony, zaczynają się pojawiać poważne problemy. Eksperyment z wolna wymyka się spod kontroli...
Pełna napięcia i emocji, zapadająca w pamięć, zmuszająca do refleksji powieść. Przepięknie i wciągająco opowiada o losie rodziny, jednostki i społeczeństwa w ekoapokaliptycznej scenerii.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-07-10
Upiór w ruderze - recenzja
ikona wiadomości
Andrzej Pilipiuk pisze co jakiś czas kolejne odsłony swoich dwóch znakomitych cykli powieściowych – Oblicz Wędrowycza i Światów Pilipiuka, które nie tylko zyskały wielką popularność, ale też na trwałe wpisały się w historię polskiej fantastyki. Bardzo rzadko dostajemy jednak możliwość poznawania opowieści niewchodzących w skład tych cykli, a taka sytuacja ma właśnie miejsce, bowiem nakładem wydawnictwa Fabryka Słów ukazała się książka Upiór w ruderze.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-07-03
Green Town - premiera
ikona wiadomości
Nakładem Wydawnictwo MAG pojawiła się w księgarniach książka Raya Bradbury'ego - Green Town. To już 21 pozycja w serii Artefakty.

Zbór powieści i opowiadań, których akcja rozgrywa się w miasteczku Green Town. Niezwykłe historie o krainie dzieciństwa, widzianej z wielką nostalgią i miłością, opowieści budzenia się samoświadomości nastoletnich bohaterów, wielka afirmacja życia, codziennych wydarzeń i rytuałów. Ale także podróże do krainy dziecięcych koszmarów, mrocznych miejsc i niepokojących zdarzeń.
W skład książki Green Town wchodzą „Słoneczne wino”, ”Jakiś potwór tu nadchodzi”, „Pożegnanie lata” i „Letni ranek, letnia noc”.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-07-01
Dawca przysięgi II - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym wydawnictwo MAG wznawia drugą część trzeciego tomu Archiwum burzowego światła - Brandona Sandersona.

Na Rosharze trwa wojna. Przebudzeni parshendi – pieśniarze – pod wodzą służących Odium Stopionych wydają się niepowstrzymani. Wieczna Burza nieubłaganie powraca, za każdym razem sprowadzając śmierć i zniszczenie na ludzkie osady. Dalinar Kholin, udręczony powracającymi wspomnieniami przeszłości i nieżyjącej żony, nie szczędzi wysiłków, by zbudować koalicję ludzkich królestw, odkrywając przy tym swoje moce Kowala Więzi. Jednakże Odium ma wiele sług i wygląda na to, że jest przygotowany na każdą możliwość, a Świetlistym Rycerzom zagraża również tajemnica, która wcześniej doprowadziła do Odstępstwa ich starożytnych poprzedników.
Elhokar, Adolin, Shallan i Kaladin docierają do Kholinaru i odkrywają, że choć miasto jeszcze nie upadło, ich misja może się okazać o wiele trudniejsza, niż się spodziewali. Ludzie szepczą o mrocznej sile, która opanowała pałac i królową Aesudan, po ulicach zaś wędrują wyznawcy dziwacznego Kultu Chwil. A jedynym, co chroni miasto przed upadkiem, jest Straż Muru i jej tajemniczy dowódca, marszałek Lazur.
Tymczasem ostatnia z Parshendich, Venli, zaczyna pojmować, jakie skutki przyniosła jej decyzja, by odnaleźć starożytnych bogów pieśniarzy, i jaki los czeka pieśniarzy pod władzą Odium.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-06-16
Zimne dni - recenzja
ikona wiadomości
Czternasta odsłona cyklu fantasy Akta Harry'ego Dresdena – to musi robić wrażenie, prawda? Nie przypominam sobie bowiem wielu innych serii, które doczekałyby się tak pokaźnej liczby tomów, które potrafią nas wciąż intrygować i zaskakiwać kierunkiem rozwoju akcji. Tak bowiem ma się właśnie rzecz z tym cyklem i jego najnowszą odsłoną – książką pt. Zimne dni, która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-06-09
La Belle Sauvage - recenzja
ikona wiadomości
Philip Pullman to autor znany tak naprawdę za sprawą jednego tytułu, ale za to jakiego! Mowa tu oczywiście o Mrocznych materiach, czyli niezwykle popularnej na całej świecie trylogii fantasy o konflikcie wiary z ludzkim pragnieniem kształtowania własnego losu. Oczywiście ma na koncie wiele innych książek, ale to właśnie ten cykl przyniósł mu sławę i zaszczytne miejsce wśród największych twórców fantastyki. Dziś mamy przyjemność poznać najnowsze dzieło brytyjskiego pisarza – powieść pt. Księga prochu: La Belle Sauvage, która to stanowi swoisty prequel Mrocznych materii.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-05-18
Pan Światła - recenzja
ikona wiadomości
Roger Zelazny to niekwestionowany klasyk literatury fantastycznej. Wystarczy rzut oka na listę powieści i opowiadań, których był autorem, by przekonać się, że mamy do czynienia z pisarzem nie tylko nieprawdopodobnie twórczym, ale również wielokrotnie nominowanym i nagradzanym najważniejszymi środowiskowymi laurami. Bez trudu poruszał się pomiędzy charakterystycznymi dla fantastyki konwencjami – cykl Kroniki Amberu to prawdziwy koncert fantasy, natomiast nagrody Hugo i Nebula zdobył za opowiadania science fiction. Pan Światła również został doceniony przez krytykę.[/aka]

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-05-12
Imię Boga - recenzja
ikona wiadomości
...Michał Dąbrowski zadebiutował Imieniem Boga i muszę powiedzieć, że zaczął bardzo obiecująco. To kawał dobrej literatury, również objętościowo – to niezła cegła. Warto zaznaczyć, że na polskim rynku jest jeszcze inny autor o tym imieniu i nazwisku, aczkolwiek tworzy w zupełnie innych klimatach...

Zapraszamy do lektury recenzji Marcina Fałdzińskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-04-28
Wojownik Altaii - recenzja
ikona wiadomości
W każdym zestawieniu najważniejszych twórców literatury fantasy pojawia się nazwisko Roberta Jordana. Jest to spowodowane jego ogromnym wkładem w rozwój gatunku, liczbą i jakością tekstów, które wyszły spod jego pióra, a wreszcie popularnością twórczości, która święci triumfy od dziesięcioleci. I jak się wydaje, nadal tak będzie – zarówno za sprawą kolejnych wznowień książek nieżyjącego już autora, jak i wydawania pozycji, które dotąd się nie ukazały. Tak rzecz ma się z jego debiutancką powieścią pt. Wojownik Altaii, którą polscy czytelnicy mogą poznać za sprawą wydawnictwa Zysk i S-ka.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-04-22
Wydech - recenzja
ikona wiadomości
Wydany przez wydawnictwo Zysk i S-ka Wydech Teda Chianga to – nie waham się tego powiedzieć – wydarzenie literackie. Jest to bowiem pierwszy od dłuższego czasu zbiór opowiadań tego specjalizującego się w krótszych formach literackich wybitnego amerykańskiego pisarza. W anglosaskiej fantastyce ostatnich lat Chiang jest zjawiskiem szczególnym: pisze wyłącznie opowiadania, zaś jego twórczość wypełniają pytania o wpływ technologii i nauki na człowieka zadawane w sposób bliższy Lemowi niż u jakiegokolwiek innego zachodniego autora literatury science fiction. Na podstawie jednego z jego opowiadań Denis Villeneuve nakręcił Nowy początek, jeden z najlepszych filmów tego gatunku ostatnich lat. Dzięki Wydechowi możemy się przekonać z jakiego kalibru autorem mamy do czynienia.

Zapraszamy do lektury recenzji Arkadiusza Banasiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-04-17
Niegodziwi święci - recenzja
ikona wiadomości
Literatura fantasy i magia tworzą nierozerwalny związek, który czyni ten gatunek tak intrygującym, barwnym i pięknym. Otóż każda powieść fantasy – w mniejszym lub większym stopniu, skupia się na czarach i czynieniu za ich sprawą dobra lub zła. Dlatego tak ważne, a zarazem trudne jest ukazanie magii w nietuzinkowy, i zaskakujący sposób, udowadniający, że autor nie czerpie tylko z klasyki literatury, ale stara się też wnieść coś nowego. Cel ten udało się osiągnąć Emily A. Duncan – twórczyni powieści Niegodziwi święci, która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy: