fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2021-02-02
Wschodzący cień - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym wydawnictwo Zysk i S-ka wznawia kolejny tom monumentalnego cyklu fantasy: Koło Czasu - Roberta Jordana.

Kamień Łzy, legendarna forteca, zostaje zdobyty. Callandor trafia do rąk tego, który jest godny nim władać. To zaledwie początek dla Randa al’Thora, pasterza, który stał się Smokiem Odrodzonym. Przyjaciele i wrogowie mobilizują się, sporządzają plany działania, knują spiski, podczas gdy Smok studiuje teksty proroctw i z największym wysiłkiem stara się kontrolować przepełniającą go Moc. Wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że niebawem musi wybuchnąć wojna…Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-02-01
Bezświt - recenzja
ikona wiadomości
Bożogrobie sugerowało, że ostatnia część serii o Mii Corvere będzie co najmniej poprawna fabularnie – niestety Jay Kristoff w niektórych aspektach cofnął się do poziomu Nibynocy. Fanom cyklu nastawionym na niezobowiązujące, nie zawsze logiczne, ale widowiskowe przygody, nie powinno to jednak przeszkadzać, ponieważ to wciąż lekkostrawne, czasem nawet zabawne czytadło.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-01-22
MAG z premierami
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa MAG ukazały się dwa tytuły: Rzadkie powietrze - Richarda Morgana oraz Upadek smoków autorstwa Milesa Camerona.

- Rzadkie powietrze - Klimatyczna opowieść o korupcji i porwaniu na Marsie, autora Modyfikowanego węgla, nagradzanej powieści fantastyczno-naukowej, na podstawie której nakręcono serial dostępny na platformie Netflix.
Uznana przez The Guardian za jedną z najlepszych książek roku.
Hakan Veil to były egzekutor korporacyjny wyposażony we wbudowane wspomaganie klasy wojskowej, czyniące z niego maszynę do zabijania w ludzkiej postaci. Jego byli pracodawcy porzucili go na niespokojnym Marsie, gdzie rezydujący na Ziemi panowie walczą o zyski i władzę z miejscowym ruchem niepodległościowym. Jednak ma już dość burzliwej czerwonej planety i chce tylko zdobyć bilet do domu... co oferuje mu organizacja Nadzór Ziemski w zamian za ochronę pracującej dla niej śledczej. Dla zawodowca w rodzaju Veila to banalne zlecenie... aż przestaje nim być.
Gdy jego podopieczna zaczyna się interesować tajemniczym zniknięciem zwycięzcy loterii, budzi do życia gniazdo szerszeni pełne intryg i zabójstw. A im głębiej Veil jest wciągany do gry, tym więcej dawno zagrzebanych tajemnic wyłania się na piaszczystą powierzchnię Marsa. W końcu dochodzi do sytuacji, gdy doświadczony zabójca musi zmierzyć się z potężnymi wrogami, pragnącymi zniszczyć go wszelkimi dostępnymi środkami.

- Upadek smoków - Drapieżny, krwawy epicki cykl Syn zdrajcy osiąga dramatyczne apogeum w tym piątym i ostatnim tomie.W punkcie kulminacyjnym cyklu sprzymierzone armie Dziczy i królestw ludzi muszą zmierzyć się z Popiołem, walcząc o kontrolę nad bramami prowadzącymi do hermetycznego wszechświata – i o zachowanie kontroli nad własnym przeznaczeniem.
W Albie królowa Dezyderata usiłuje odbudować królestwo zniszczone przez rok wojny domowej, podczas gdy na zachodzie trwają jesienne bitwy. W Terra Antica Czerwony Rycerz próbuje zmusić swoich niechętnych sprzymierzeńców do rozprawienia się z Nekromantą i zaprzestania bratobójczych walk.
Ale gdy zbliża się ostatnia bitwa, Czerwony Rycerz dokonuje przerażającego odkrycia... być może ta bitwa już się kiedyś odbyła.


Książki zostały objęte patronatem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-01-12
Najlepsze opowiadania - recenzja
ikona wiadomości
Pisarska twórczość Raphaela Aloysiusa Lafferty'ego uchodzi za jedną z najbardziej oryginalnych i wymagających na polu współczesnej fantastyki. Jego powieści i opowiadania przedstawiają przedziwne historie o ludzkich losach, osadzone w niezwykłych światach oraz przestrzeniach, które wymykają się wszelkim ramom racjonalizmu i logiki i mówią wiele o człowieczej naturze, stając się inspiracją dla przyszłych pokoleń autorów. Dziś mamy przyjemność poznać przekrój tej twórczości za sprawą premiery zbioru pt. Najlepsze opowiadania, który ukazał się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-01-02
Księga magii - recenzja
ikona wiadomości
Tematyczne antologie to zarówno niezwykle wdzięczne pole do popisu dla autorów, jak i wielka gratka dla czytelników, którzy mogą poznać nie jedno, a bardzo wiele spojrzeń na daną kwestię. Tak właśnie ma się rzecz z antologią pt. Księga magii, na którą składa się siedemnaście opowiadań o czarach, czarodziejach i światach, w których to właśnie magia odgrywa najważniejszą rolę. Pozycja ta ukazała się nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-12-10
Potrójna premiera MAG-a
ikona wiadomości
Do księgarń nakładem Wydawnictwa MAG trafiły następujące książki:

- Zdecydowani na walkę - Ada Palmer - Długa epoka świata bliskiego utopii skończyła się nagle.Pokój i ład są tylko wspomnieniami czasów minionych. Wśród godnych ongiś zaufania przywódców Pasiek – państw niemających określonego terytorium – szerzą się korupcja, oszustwo i żądza wojny.Straszliwa prawda brzmi tak, że od dziesięcioleci, a nawet stuleci przywódcy wielkich Pasiek utrzymywali pokój na świecie dzięki nielicznym, matematycznie zaplanowanym skrytobójstwom. Dzięki nim żadna frakcja nie mogła zdobyć przewagi i równowaga się utrzymywała.
Fasada uczciwości Pasiek jest jedyną nadzieją utrzymania porządku, niedopuszczenia do tego, by ludzkość znowu pogrążyła się w krwawym barbarzyństwie, jak podczas dawnych wojen. Ale wielka tajemnica stopniowo wychodzi na jaw i fasada zaczyna się kruszyć.Przed zaledwie kilkoma dniami wydawało się, że cywilizacja na świecie sięgnęła szczytu. Ale teraz wszyscy – Pasieki i Bezpasiekowi, Utopianie i senseiści, cesarza i uciśnieni, wojownicy i święci – przygotowują się do wojny, którą uważają za nieuniknioną.


- Obcy w obcym kraju - Robert A. Heinlein - Był sobie raz Marsjanin nazwiskiem Valentine Michael Smith. Absolutnie wszystko na świecie było dla niego obce - poglądy, motywy działania, przyjemności. Z drugiej strony, on sam został wychowany przez mądrą, subtelną i wysoko rozwiniętą, ale całkowicie nam obcą rasę.

- Matka żelaznego smoka - Michael Swanwick - Michael Swanwick, laureat wielu nagród, wraca do brutalnego postindustrialnego świata fantasy Córki żelaznego smoka, swego arcydzieła obwołanego Ważną Książką Roku przez "New York Timesa", z kolejną, samodzielną powieścią Matka żelaznego smoka.Caitlin z rodu Sans Merci, półkrwi elfka, jest młodą pilotką inteligentnego mechanicznego smoka. Wracając z pierwszej grabieży dusz odkrywa w sobie niechcianą pasażerkę na gapę. Gdy zostaje wrobiona w zamordowanie swego brata, ratuje się, uciekając do uprzemysłowionego Faerie, by tropić jedyną osobę mogącą oczyścić ją z zarzutów. Niestety jednak nie ma pojęcia, że cała gra toczy się o wyższą stawkę. Jej czyny mają na zawsze odmienić świat.

Książki objęte zostały patronatem Fantasty.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-12-08
Tarnowskie Góry Fantastycznie 2 - recenzja
ikona wiadomości
Wprowadzając się kilka lat temu do Tarnowskich Gór, nie miałem pojęcia, że miasto to stanie się tematem opowiadań polskich pisarzy. Nie wiedziałem o tym miejscu wiele i nie interesowałem się jego historią. To zdecydowanie był mój błąd. Tarnowskie Góry zawdzięczają swoje istnienie bogactwom ziemi: rudom ołowiu, srebra, cynku i żelaza. Legenda mówi, że pierwszą bryłę kruszcu srebro nośnego wyorał chłop Rybka około 1490 roku. Później zaczęli przybywać osadnicy, powstały pierwsze osady górnicze. Na gruntach wsi Tarnowice powstawały „góry” (po staropolsku), czyli kopalnie – stąd nazwa miasta Tarnowskie Góry. Mieszkali tu tak wybitni ludzie, jak np. Johann Wolfgang Goethe.

Zapraszamy do lektury recenzji Łukasza Szczygło.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-12-03
Człowiek do przeróbki - recenzja
ikona wiadomości
Alfred Bester jest nazywany jednym z ojców science fiction i niewątpliwie na taki tytuł zasługuje – był bądź co bądź laureatem pierwszej nagrody Hugo. Jego powieści, okraszone oryginalnymi nawet dziś pomysłami, zaskakująco dobrze się zestarzały i choć najbardziej znana jest chyba Gwiazdy moim przeznaczeniem, to z Człowiekiem do przeróbki również warto się zapoznać. Można wyczuć, że są to dopiero początki jego pisarskiej kariery, ale już widać rodzący się potencjał.

Zapraszamy do lektury recenzji Marcina Fałdzińskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-12-01
Gdyż jest nas wielu - recenzja
ikona wiadomości
Wiosną tego roku mieliśmy przyjemność poznać intrygującą i nieszablonową powieść science fiction pt. Nasze imię Legion, nasze imię Bob, ukazującą losy zmarłego człowieka, którego świadomość została przeniesiona do pamięci superkomputera, kierującego kosmiczną sondą. Książka ta zaskoczyła nas pomysłem – jeden bohater przybiera postać wielu kopii, każda ma własny charakter i osobowość. Dziś, za sprawą premiery powieści Gdyż jest nas wielu, która ukazała się nakładem Wydawnictwa MAG, mamy okazję poznać kontynuację tej historii.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-11-23
Tajemna wspólnota - recenzja
ikona wiadomości
Miłośników ambitnej, przesyconej filozofią i klimatycznej fantastyki ucieszy z pewnością premiera drugiej odsłony cyklu Księga prochu, będącej zarazem prequelem bestsellerowej serii Philipa Pullmana Mroczne materie. Powieść ta nosi tytuł Tajemna wspólnota i przedstawia dalsze losy bohaterów, którym przyjdzie ponownie zmierzyć się z przeznaczeniem, fanatyczną wiarą i bezwzględną polityką. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-11-16
Republika smoka - recenzja
ikona wiadomości
Pod tytułem Republika smoka kryje się druga odsłona cyklu fantasy Wojny Makowe autorstwa Rebekki F. Kuang. Przedstawia on losy dziewczyny o imieniu Rin, która, odkrywszy w sobie boską moc przywoływania ognia, staje się nie tylko znakomitym żołnierzem w targanym konfliktami quasi-średniowiecznym świecie inspirowanym kulturą państw azjatyckich, ale też zagrożeniem dla ludzi z wielkimi politycznymi ambicjami. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Fabryka Słów.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-11-10
Ognisty deszcz - recenzja
ikona wiadomości
Rzadko która książka aż tyle obiecuje potencjalnym czytelnikom. Gdy chwycimy zbierający dwie powieści Petera Wattsa Ognisty deszcz, możemy poczuć przyjemny dreszczyk ekscytacji. Składające się na ten opasły tom Ślepowidzenie oraz rozwijająca nakreśloną w nim wizję Echopraksja to tytuły budzące zachwyt odbiorców i krytyków oraz być może zazdrość kolegów po piórze. Satysfakcja, chciałoby się rzec, jest gwarantowana.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-10-15
Światło innych gwiazd - recenzja
ikona wiadomości
Literatura science fiction przedstawia często odważne wizje tego, dokąd może zajść ludzkość w pogoni za swoimi marzeniami. Marzeniami, które prowadzą człowieka w kosmos, pozwalają odkrywać jego tajemnice oraz przełamywać różne naturalne ograniczenia. Bardzo rzadko zdarza się jednak, by dana pozycja ukazywała ogromną cenę, jaką musi zapłacić człowiek za ziszczenie tychże pragnień. O tym koszcie opowiada Erika Swyler w powieści pt. Światło innych gwiazd, która ukazała się w naszym kraju nakładem wydawnictwa Czarna Owca.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy: