Odyseja kosmiczna: 2001
fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2021-05-05
Autostopem przez Galaktykę - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym wydawnictwo Zysk i S-ka wznawia klasyka Douglasa Adamsa - Autostopem przez Galaktykę.

Jubileuszowe wydanie kultowej książki Douglasa Adamsa, dla uczczenia 42. rocznicy pierwszej publikacji fenomenalnie zilustrowane przez wielokrotnie nagradzanego rysownika i autora książek dla dzieci, Chrisa Riddella.

Pewnego dnia młody Ziemianin Arthur dowiaduje się z zaskoczeniem, że jego najbliższy przyjaciel Ford jest kosmitą, a Ziemia niemal za chwilę zostanie zniszczona, gdyż znajduje się na trasie planowanej międzygalaktycznej autostrady. Jak mu przekazuje beznamiętnie przyjaciel, informacja o tych planach została już dość dawno wywieszona w jakimś galaktycznym urzędzie na planecie Alfa Centauri, tyle że Ziemianie jej nie oprotestowali, co oznacza, że wyrazili zgodę.

Unicestwienie ojczystej planety oraz zagłada całego ludzkiego gatunku to dla Arthura dopiero początek niesamowitych przygód, albowiem tuż przed katastrofą Ford zabiera go statkiem kosmicznym w podróż po Galaktyce, w trakcie której zbiera materiały do nowej edycji kompendium wszelkiej znanej wiedzy, czyli przewodnika Autostopem przez Galaktykę. W trakcie
tej niekończącej się podróży, odbywanej między innymi w towarzystwie neurotycznego robota Marvina, Arthur spróbuje rozwiązać największą zagadkę kosmosu oraz odpowiedzieć na odwieczne pytanie o sens życia.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-04-28
Gra pozorów - recenzja
ikona wiadomości
o nieco ponad roku oczekiwania na premierę kolejnej odsłony bestsellerowego cyklu fantasy Akta Harry’ego Dresdena mamy wreszcie okazję poznać dalsze losy tytułowego chicagowskiego maga, który musi walczyć zarówno z demonami, potworami i czarnoksiężnikami, jak i równie niebezpiecznymi ludźmi. Najnowsza część serii nosi tytuł Gra pozorów i ukazała się w naszym kraju nakładem wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-04-23
Kwestia sumienia - recenzja
ikona wiadomości
W literaturze science fiction znajdziemy wiele ciekawych spojrzeń na wątek kontaktu ludzkości z inteligentną, kosmiczną cywilizacją. Czasami jest to wizja wojny totalnej, innym razem dyplomatycznych zabiegów, a niekiedy owocnej współpracy na wielu polach. James Blish w powieści Kwestia sumienia ujmuje ów temat z jeszcze innej perspektywy, a mianowicie w kontekście chrześcijańskiej wiary w Boga. Doskonałą okazją dla przypomnienia lub poznania tego tytułu jest jego niedawna premiera w ramach serii Wehikuł Czasu wydawnictwa Rebis.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-04-20
Wszystkie te światy - recenzja
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa MAG ukazała się już trzecia odsłona znakomitego cyklu science fiction Bobiverse autorstwa Dennisa E. Taylora. Przedstawia nowe perypetie zmarłego Boba Johansona. Jego świadomość została przekopiowana do pamięci komputera, a następnie wysłana z misją dowodzenia kosmiczną sondą, której celem była eksploracja odległych przestrzeni wszechświata. Najnowszy tom nosi tytuł Wszystkie te światy i, jak nietrudno się domyślić, przedstawia bardzo odległe w czasie efekty misji Boba.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-04-20
Ognie niebios - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym wydawnictwo Zysk i S-ka wznawia kolejny tom monumentalnego cyklu fantasy: Koło Czasu - Roberta Jordana.

Wybrani uwalniają się i już planują Dzień Powrotu, kiedy Czarny będzie znowu wędrował po Ziemi. Rand al'Thor, obecnie Smok Odrodzony, ukrywa się w zakazanym mieście Rhuidean na Pustkowiu Aiel, nie ujawniając swych planów nawet przed Egwene i Moiraine. Zasiadająca na Tronie Amyrlin w Białej Wieży Elaida do Avriny a'Roihan zbiera wieści zewsząd, by opracować strategię przyszłej walki z siłami zła. Z kolei w luksusowej ukrytej komnacie uwolniony Rahvin spotyka się ze Sprzymierzeńcami Ciemności, by zapewnić sobie ostateczne zwycięstwo nad Smokiem Odrodzonym. Gdy tylko Smok kroczy po krainie, ognie niebios spadają tam, gdzie zechcą, aż życie wszystkich ludzi stanie w płomieniach. A w swoim zapieczętowanym więzieniu w Shayol Ghul budzi się Czarny…

Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-04-15
Obcy w obcym kraju - recenzja
ikona wiadomości
Klasyczny już Obcy w obcym kraju Roberta Heinleina ukazał się na samym początku lat 60. XX stulecia, wywalczył jedną z najważniejszych branżowych nagród (Hugo) i dość szybko znalazł wiernych czytelników w młodzieży kontestującej rzeczywistość tamtych czasów. W tym roku obchodzimy sześćdziesiątą rocznicę ukazania się tego flagowego dzieła należącego do fantastyki naukowej, mamy więc okazję skonfrontować ten tekst ze współczesnymi odbiorcami i ich oczekiwaniami w stosunku do science fiction.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-04-14
Malazan w twardej
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem Wydawnictwa MAG ukazały się wznowienia w twardych oprawach dwóch pierwszych tomów monumentalnego cyklu: Malazańska Księga Poległych - Stevena Eriksona.

- Ogrody księżyca - Krwawa i wyczerpująca wojna trwa już dwanaście lat. Rządzone twardą ręką Imperium Malazańskie podbija jedno Wolne Miasto po drugim. Jego niezwyciężone legiony, prowadzone przez potężnych czarodziejów prą coraz dalej na południe - w kierunku legendarnego Darudżystanu...Tam rozegra się ostatni akt dramatu. W eksplozji czarów z Malazańczykami zetrze się sam Anomander Rake, najpotężniejszy z żyjących magów, władca latającej fortecy Odprysk Księżyca...Wcześniej jednak na ulicach metropolii dojdzie do zaciekłych zmagań. Imperialni Podpalacze Mostów - elitarna jednostka cesarzowej Laseen - rzucą wyzwanie zabójcom Rake'a i ich sprzymierzeńcom...

- Bramy domu umarłych - Bramy Domu Umarłych są drugim rozdziałem monumentalnej Malazańskiej Księgi Poległych. Doskonałą powieścią o wojnie i zdradzie, stawiającą Stevena Eriksona pośród największych mistrzów gatunku. Osłabione konfliktem w Darudżystanie Imperium Malazańskie stoi o krok od wojny domowej. Na Świętej Pustyni Raraku jasnowidząca sha`ik zbiera olbrzymią armię, która weźmie udział w Tornadzie Apokalipsy - od dawna przepowiadanym powstaniu przeciwko cesarzowej... Jednak to nie żołnierze Apokalipsy stanowią największe zagrożenie dla śmiertelnych. Ze wszystkich stron Świata do Imperium przybywają jednopochwyceni i d`iversi, poszukujący Legendarnej Ścieżki Dłoni, prowadzącej do ascendencji. Już wkrótce może dojść do konfliktu zmiennokształtnych z bogami...


Obie pozycje zostały objęte patronatem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-04-09
Wschodzący cień - recenzja
ikona wiadomości
Zazwyczaj czwarty tom powieściowego cyklu wyznacza już główny kierunek i oś wydarzeń, które powoli zmierzają do swojego finału. Zupełnie inaczej ma się jednak rzecz z monumentalnym Kołem czasu Roberta Jordana, którego czwarty tom stanowi wciąż wprowadzenie do najważniejszych wątków tej liczącej sobie czternaście części sagi fantasy. Nas, czytelników, fakt ten może tylko cieszyć, dlatego skupmy się na fabule Wschodzącego cienia, który ukazał się właśnie nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-03-24
Kwadryga Sandersona
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa MAG ukazały się cztery książki Brandona Sandersona z cyklu Archiwum burzowego światła.

- Rytm Wojny. Tom 1 (dwa wydania) - Po utworzeniu koalicji ludzkich monarchów stawiających opór wrogiej inwazji, Dalinar Kholin i jego Świetliści Rycerze przez rok prowadzili przeciągającą się, brutalną wojnę. Żadna ze stron nie zyskała przewagi, a nad każdym strategicznym posunięciem wisi cień zdrady przebiegłego Taravangiana.Teraz, gdy nowe wynalazki uczonych Navani Kholin zaczynają zmieniać oblicze wojny, wróg przygotowuje odważną i niebezpieczną operację. Następujący później wyścig zbrojeń może rzucić wyzwanie samemu sednu ideałów Świetlistych, a być może wyjawić również tajemnice starożytnej wieży, która niegdyś była sercem ich potęgi.

- Tancerka krawędzi - Przed trzema laty Zwinka poprosiła boginię, by ta powstrzymała jej dorastanie – i wierzyła, że to życzenie zostało spełnione. W Tancerce Krawędzi młodziutka Świetlista odkrywa, że czas nie czeka na nikogo. A choć młody cesarz Aziru zapewnił jej ochronę przed katem, któremu nadała przydomek „Ciemność", Zwinkę przytłacza duszna atmosfera dworu. Kiedy więc dowiaduje się, że nieubłagany Ciemność udał do Yeddawu i tam krzywdzi ludzi podobnych do niej, których moce dopiero się przebudziły, podąża za nim. Uciemiężeni w Yeddawie nie mają obrońcy, a Zwinka wie, że musi wziąć na siebie na siebie tę wspaniałą odpowiedzialność.

- Odprysk świtu - Odprysk Świtu, którego akcja dzieje się między Dawcą Przysięgi a Rytmem Wojny, podobnie jak wcześniej Tancerka Krawędzi daje szansę zabłysnąć postaciom drugoplanowym.
Po odkryciu statku-widma, którego załoga najprawdopodobniej zginęła, próbując dotrzeć do otoczonej sztormami wyspy Akinah, Navani Kholin musi wysłać ekspedycję, by upewnić się, że wyspa nie wpadła w ręce wroga. Podlatujący zbyt blisko Świetliści Rycerze nagle tracą całe Burzowe Światło, więc podróż musi się odbyć drogą morską.
Właścicielka statku Rysn Ftori utraciła władzę w nogach, ale zyskała towarzystwo Chiri-Chiri, żywiącego się Burzowym Światłem skrzydlatego skowrończyka – istoty należącej do gatunku uważanego za wymarły. Teraz podopieczna Rysn choruje, a jedyną nadzieją na jej wyzdrowienie jest udanie się do starożytnego domu skowrończyków – Akinah. Z pomocą Lopena, niegdyś jednorękiego Wiatrowego, Rysn musi przyjąć misję powierzoną jej przez Navani i wpłynąć w niebezpieczny sztorm, z którego nikt nie uszedł z życiem. Jeśli załodze nie uda się odkryć tajemnic ukrytego miasta na wyspie, zanim spadnie na nich gniew jego starożytnych strażników, los Rosharu i całego cosmere zawiśnie na włosku.


Wszystkie książki zostały objęte patronatem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-03-16
Dziewiąty dom - recenzja
ikona wiadomości
Klimatyczny kryminał, przerażający horror i mroczne fantasy – każde z tych określeń dobrze oddaje ducha najnowszej powieści Leigh Bardugo pt. Dziewiąty dom, która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa MAG. Powyższe gatunki tworzą niezwykle interesującą, opartą na ciekawym pomyśle i dobrze skonstruowaną opowieść o zbrodni, czarnej magii i przeznaczeniu, które nie pytając o zgodę, kształtuje przyszłość pewnej młodej dziewczyny.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-03-11
Ostatni brzeg - recenzja
ikona wiadomości
Wydany ponad sześćdziesiąt lat temu Ostatni brzeg Nevila Shute’a szybko został wprowadzony do kanonu literatury postapokaliptycznej, a do tej nobilitacji przyczyniła się również słynna hollywoodzka ekranizacja powieści. Mamy więc do czynienia z absolutnym klasykiem, który nadal jest aktualny, gdyż jego mroczna i pozbawiająca nadziei wymowa świetnie komponuje się z rzeczywistością, w jakiej przyszło nam żyć. Mimo upływu wielu dekad tekst doskonale się broni i można go odczytywać na wielu różnych płaszczyznach interpretacyjnych.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-03-10
Premiera Wehikułów z Rebisu
ikona wiadomości
Do sprzedaży nakładem Domu Wydawniczego Rebis trafiły kolejne tytułu w ramach serii Wehikuł Czasu:

- Kwestia sumienia - Jamesa Blisha - Ojciec Ramon Ruiz-Sanchez, jezuita i biolog, jest członkiem ziemskiej ekspedycji, która bada planetę Lithię zamieszkaną przez inteligentne gadopodobne istoty. Lithyjczycy żyją w pokoju i harmonii z naturą, bez konfliktów i przestępstw. Jednocześnie nie znają religii ani wiary w żadnej postaci.
Czy rzeczywiście może istnieć doskonałe społeczeństwo pozbawione Boga? Jak Ziemianie mają się zachować w obliczu zaawansowanej cywilizacji, która nie jest zdolna do agresji i przez całe swoje dzieje pozostawała absolutnie bezbożna? Ruiz-Sanchez usiłuje pogodzić wiedzę naukową, humanistyczne zasady i nakazy wiary, co prowadzi go ku herezji. A od wyników badań ekspedycji zależy przyszłość tak Lithyjczyków, jak i Ziemian.


- Ostatni brzeg - Nevila Shute'a - Rok po wojnie atomowej, która zniszczyła północną półkulę, w Australii chroni się amerykański atomowy okręt podwodny. Jego kapitan Dwight Towers – podobnie jak mieszkańcy antypodów – usiłuje wieść normalne życie. W tym świecie wszystko na pozór toczy się wciąż zwykłym rytmem: ludzie pracują, bawią się, marzą i kochają. I próbują zachować nadzieję.


Obie pozycje zostały objęte patronatem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-02-24
Podwójny Abercrombie - premiery
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym do księgarń trafiły kolejne powieści Joego Abercrombiego: Ostre cięcia i Kłopotliwy pokój. Książki zostały wydane nakładem wydawnictwa MAG i objęte są patronatem medialnym naszego portalu.

- Ostre cięcia - to zbiór nagradzanych historii i nowych opowiadań mistrza mrocznej fantasy, Joego Abercrombiego.
Przemoc szaleje, zdrada rozkwita, a słowa są równie śmiercionośne jak oręż w tej galerii zakulisowych rozgrywek, pobocznych historii i zaskakujących zakończeń. Unia jest pełna drani, ale tylko jeden z nich uważa, że jest w stanie samodzielnie odnieść zwycięstwo, gdy nadciągają Gurkhulczycy: niezrównany pułkownik Sand dan Glokta.
Curnden Gnat i jego drużyna wyruszają za Crinnę, by odzyskać tajemniczy przedmiot. Jest tylko jeden kłopot: nikt nie wie, czego właściwie szukają. Shevedieh, najlepsza złodziejka w Styrii, miota się między kolejnymi wpadkami i katastrofami u boku swojej najlepszej przyjaciółki, a zarazem najgorszego wroga: Javre, Lwicy z Hoskoppu. A po latach rozlewu krwi pełen ideałów wódz Bethod rozpaczliwie pragnie zaprowadzić pokój na Północy. Stoi mu na drodze tylko jedna przeszkoda – jego własny obłąkany podwładny, najgroźniejszy człowiek na Północy: Krwawa Dziewiątka..


- Kłopotliwy pokój - Spisek. Zdrada. Bunt.
Pokój to tylko kolejne pole bitwy...
Savine dan Glokta, niegdyś najpotężniejsza inwestorka w Adui, traci dawną trzeźwość sądów, fortunę i reputację. Nie wyzbywa się jednak ambicji i bez skrupułów dąży do swoich celów.
Dla prawdziwych bohaterów, którzy jak Leo dan Brock i Stour Zmierzchun szczęśliwi są tylko z mieczem w ręku, pokój to ciężki znój, który najlepiej jak najszybciej mieć za sobą. Trzeba jednak najpierw – pielęgnując dawne urazy – zagarnąć wpływy i zgromadzić sojuszników. Tymczasem Rikke musi zapanować nad swoim długim okiem, zanim jego moc ją zabije.
Niepokoje narastają we wszystkich grupach społecznych. Destruktorzy w dalszym ciągu kryją się w cieniu, planując wyzwolenie prostego człowieka. Arystokraci toczą spory i walczą o władzę. Orso, szukający bezpiecznej ścieżki przez niebezpieczny polityczny labirynt, odkrywa, że przysparza sobie w ten sposób nowych wrogów i zaciąga nowe długi.
Stare obyczaje odchodzą do lamusa, a wraz z nimi odejść muszą dawni przywódcy. Ci, którzy przejmą po nich ster, przekonają się, że żaden sojusz, żadna przyjaźń i żaden pokój nie trwają wiecznie.
więcej »
Liczba komentarzy: