fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2016-10-31
Przeznaczenie błazna - recenzja
ikona wiadomości
Są takie książki – bardzo dobrze napisane i z ciekawymi bohaterami – które wyraźnie pokazują, że autor zbyt mocno przywiązał się do wykreowanego przez siebie świata przedstawionego, dlatego nie jest w stanie dokonać w nim drastycznych zmian. Na taką przypadłość najwyraźniej zapadła Robin Hobb, uznana i utalentowana pisarka, która ma duże problemy z literackimi pożegnaniami, przez co zakończenia jej historii są otwarte, protagoniści raczej żyją szczęśliwie, a na pewno długo, zaś gdzieś pod tym wszystkim skrywa się subtelna zapowiedź kontynuacji.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-10-27
Majka ponownie zaprasza do Krakowa
ikona wiadomości
Paweł Majka, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, powraca do Uniwersum Metra 2033, by swoją nieokiełznaną wyobraźnią uchylić kolejne zasłony skrywające Kraków A.D. 2033.

Premiera najnowszej książki z serii Uniwersum Metro 2033 już 9.11. Posłuchaj fragmentu najnowszej powieści Pawła Majki Człowiek obiecany w interpretacji Krzysztofa Gosztyły.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-10-26
Potrójna premiera MAG-a
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym na rynku wydawniczym ukazały się:

- Dom z Liści Marka Z. Danielewskiego.
Johnny Wagabunda, były pracownik salonu tatuażu w Los Angeles, znajduje notes Zampano, starszego pana i odludka, który zmarł w swoim zagraconym mieszkaniu. Notes zawiera opatrzoną licznymi przypisami historię "Relacji Navidsona".
Fotoreporter Will Navidson wprowadził się z rodziną do nowego domu - dalsze wydarzenia zostały zarejestrowane na taśmach filmowych oraz w postaci wywiadów. Od tamtej pory Navidsonowie stali się sławni, a Zampano - robiąc notatki na luźnych kartkach papieru, serwetkach i w gęsto zapisanych notatnikach - skompilował wyczerpującą pracę na temat wydarzeń w domu przy Ash Tree Lane.
Jednakże ani Wagabunda, ani nikt z jego znajomych nigdy nie słyszeli o "Relacji Navidsona". Teraz zaś im więcej Johnny czyta o domu Navidsonów, tym bardziej zaczyna się bać i popadać w paranoję. Najgorsze jest to, że nie może potraktować znalezionych zapisków jako zwykłych majaczeń starego wariata. Zaczyna zauważać zachodzące w otoczeniu zmiany...


- Gwiezdny pył Neila Gaimana.
Młody Tristran Thorn zrobi wszystko, byle tylko zdobyć lodowate serce pięknej Victorii – przyniesie jej nawet gwiazdę, której upadek z nieba oglądali razem pewnej nocy. By jednak to uczynić, musi wyprawić się na niezbadane ziemie po drugiej stronie starożytnego i dobrze pilnowanego muru, od którego bierze nazwę ich maleńka wioska. Za owym murem leży Kraina Czarów, gdzie nic nie jest takie, jakim je sobie wyobraził – nawet upadła gwiazda. Bestsellerowy autor Neil Gaiman przedtawia opowieść o niezwykłej wyprawie do mrocznej, cudownej krainy – w poszukiwaniu miłości i tego, co niemożliwe.

- Rozjemca Brandona Sandersona.
"Rozjemca" to opowieść o dwóch siostrach, które urodziły się księżniczkami, o Królu-Bogu, który ma poślubić jedną z nich, pomniejszym bóstwie, które nie wierzy w siebie, i o nieśmiertelnym człowieku starającym się naprawić błędy, jakich dopuścił się setki lat temu. W ich świecie ci, którzy zginęli w chwalebny sposób, powracają jako bogowie i żyją w zamknięciu w stolicy Hallandren. W tym samym świecie o potędze magii stanowi moc zwana Biochromą, oparta na Oddechach, które można zbierać jedynie pojedynczo od konkretnych osób. Dzięki Oddechom i czerpaniu koloru z nieożywionych przedmiotów Rozbudzający są w stanie zarówno dopuszczać się nikczemności, jak i tworzyć cuda. Siri i Vivenna, księżniczki Idris; Dar Pieśni, zniechęcony bóg odwagi, Król-Bóg Susebron i tajemniczy Vasher - Rozjemca, zetkną się z jednymi i drugimi
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-10-24
Zabójczy miecz - recenzja
ikona wiadomości
Zabójcza sprawiedliwość Ann Leckie spotkała się z niesłychanie gorącym przyjęciem fantastyczno-literackiej społeczności. Od lat żadna inna książka nie zyskała tak wielkiego poklasku bądź zdobywając praktycznie wszystkie najważniejsze nagrody branżowe (m.in. Hugo, Nebulę, BSFA, Arthura C. Clarke’a, Locusa za pierwszą powieść), bądź też przynajmniej będąc do nich nominowaną (nagrody Jamesa Tiptree Jra, J.W. Campbella czy Philipa K. Dicka). Amerykance udało się coś niebywałego, prawdę mówiąc nieco zaskakującego, biorąc pod uwagę jakość jej debiutanckiej powieści. Brakowało w niej bowiem czegoś wyjątkowego, absolutnie oryginalnego. To raczej sprawnie pomyślana i nieźle napisana mieszanka rozmaitych motywów, pomysłów i… niewiele więcej. Ot, interesująca wizja sfeminizowanego świata, bohaterka będąca w istocie statkiem kosmicznym i całkiem wciągająca fabuła. Byłem niezwykle ciekaw, czy drugiej odsłonie cyklu „Imperium Radch” uda się pójść w ślady poprzedniczki.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-10-20
Wojna starego człowieka - recenzja
ikona wiadomości
Czasem można spotkać się z opinią, że cały nurt tzw. militarnej science fiction sprowadza się do umiejętnego operowania motywami wprowadzonymi do fantastyki a następnie przekutymi w konwencję przez kilku autorów: H.G. Wellsa, Roberta W. Heinlena, Joego Haldemana, Davida Drake’a, Orsona Scotta Carda czy bardziej współcześnie Davida Webera. Gdy przyjrzeć się pracom powyższych, otrzymujemy paletę tematów, które w znacznym stopniu go definiują: wizja wojny przyszłości, kontakt z innymi cywilizacjami, walka planetarna, starcia w przestrzeni kosmicznej, szkolenie i wyposażenie żołnierza przyszłości itd. Tak na dobrą sprawę utwory mocno wykraczające poza powyższe spektrum zdarzają się niezwykle rzadko. Ciesząca się sporą popularnością Wojna starego człowieka Johna Scalziego także nie wydaje się być w tej materii ksiażką rewolucyjną (lub choćby w znacznym stopniu innowacyjną). A jednak jest w niej coś, co czyni ją wyjątkową i godną uwagi.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-10-18
Elantris - recenzja
ikona wiadomości
Brandon Sanderson zasłużył na miejsce w gremium najpoczytniejszych współczesnych pisarzy fantasy, choćby za przekształcanie literackich szablonów w nietuzinkowe intrygi oraz wielki popis wyważonego światotwórstwa. Widać to już w jego debiucie, poprawionym i wznowionym właśnie Elantris – książce dobrze napisanej, z barwnym sztafażem i bohaterami żywcem wyjętymi z baśni.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-10-04
Wezwanie do walki - recenzja
ikona wiadomości
Gdy ledwie kilka miesięcy temu przeczytałem Wezwanie do broni, już zapowiadany drugi tom „Kronik Manticore” znalazł się, nieco zaskakująco, na mojej liście „must read” na resztę 2016 r. Lekka, wciągająca, całkiem nieźle pomyślana militarna science fiction w charakterystycznym dla Davida Webera stylu sprawdziła się idealnie jako lektura urlopowa. Stąd też moją radość wywołał fakt, że Rebis nie kazał na kontynuację czekać zbyt długo – już w sierpniu mogliśmy się cieszyć polską edycją Wezwania do walki.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-10-03
Granica rzeczywistości - recenzja
ikona wiadomości
Wydawnictwo Rebis w zeszłym roku wydało Obrazki z imperium, czyli ostatnią część cyklu Gamedec Marcina Przybyłka, za którą autor został nominowany do Zajdla. Ostatnio miałem okazję zapoznać się z jego najnowszą powieścią, Orłem Białym, i jakoś niespecjalnie byłem przekonany – jeszcze mając w pamięci fatalnego CEO Slayera – do twórczości literata. Jednak wznowiona przez wspomniane wydawnictwo Granica rzeczywistości z 2004, pierwszy tom sztandarowego cyklu Przybyłka, miło zaskakuje, choć to nie arcydzieło.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-09-28
Szóstka wron - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści młodzieżowej Szóstka wron Leigh Bardugo, rozgrywającej się w uniwersum znanym z cyklu Trylogia Griszy. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG.

Przestępczy geniusz Kaz Brekker otrzymuje ofertę wzbogacenia się ponad wszelkie wyobrażenie – wystarczy w tym celu wykonać zadanie, która z pozoru wydaje się niewykonalne.
Kaz potrzebuje ludzi wystarczająco zdesperowanych, żeby wraz z nim podjęli się tej samobójczej misji, oraz dostatecznie niebezpiecznych, żeby ją wypełnili. Wie, gdzie ich szukać. Szóstka najbardziej niebezpiecznych wyrzutków w mieście – razem mogą być nie do zatrzymania. O ile wcześniej nie pozabijają się nawzajem.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-09-27
Prawo do życia - recenzja
ikona wiadomości
Na tle innych książek z Uniwersum Metro 2033 pierwsza część postapokaliptycznej trylogii Denisa Szabałowa prezentowała się bardzo okazale. Autor eksploatował wykreowany przez Dymitra Glukhovsky’ego świat po swojemu, bez powielania fabularnych schematów. Skupił się na pokazaniu rozwoju głównego bohatera, kładąc duży nacisk na dobre uzasadnienie wszystkich jego perypetii. Poprzeczka została zawieszona całkiem wysoko, oczywistym jest więc, że oczekiwania fanów co do kontynuacji muszą być duże. Gdyby Szabałowowi udało się utrzymać podobny poziom, można by już było mówić nie o jednej z najlepszych książek w ramach projektu, ale o serii. Nie jest jednak sztuką napisać bardzo dobrą powieść. Prawdziwym wyzwaniem jest udowodnienie, że ma się pomysły na więcej.

Zapraszamy do lektury recenzji Marka Adamkiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-09-20
Okrutny miecz - recenzja
ikona wiadomości
Pewnie jak większość czytelników fantastyki mam mieszane uczucia co do cykli czy też sag tego gatunku. Z jednej strony wszyscy je lubimy, bywają wciągające i jeśli jakieś uniwersum nam się podoba, to z chęcią brniemy w nie coraz głębiej. Z drugiej jednak strony po jakimś czasie stają się męczące, zwłaszcza jeśli autor nie wie, kiedy skończyć, a często ich wspólną cechą bywa nierówny poziom – tomy są różne, lepsze, gorsze albo takie, o których nie chcemy pamiętać. Chyba każdy z nas mógłby w dowolnym cyklu z gatunku fantastyki wskazać dobre i złe momenty i to bez zbytniego wysilania się. Pewną prawdą, do której niestety przyzwyczaili nas pisarze lubujący się w dłuższych rozwiązaniach literackich, jest to, że zwyczajowo środkowe tomy są swego rodzaju przejściówkami w akcji, która powoli się zawiązuje po kulminacji części pierwszej i zwalnia, aby pogalopować naprzód w końcowej fazie danej serii. Pewnie już domyślacie się, dlaczego o tym piszę…

Zapraszamy do lektury recenzji Michała Różyckiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-09-16
Czerwień: Misja „Brzask” - recenzja
ikona wiadomości
Często można spotkać się z głosami, że współczesna kultura popularna (a więc także literacka fantastyka) skupia się właściwie na obracaniu istniejącymi już motywami i toposami, prezentując raz za razem rozmaite ich mieszanki. To, co oryginalne, nowe i wyjątkowe traktowane jest zaś z pewną dozą podejrzliwości… i niekoniecznie znajduje poklask w szerokim kręgu widzów lub czytelników. Potwierdza to tezę, że masowy odbiorca „lubi te piosenki, które już zna”. W takiej sytuacji powieść Czerwień. Misja „Brzask” autorstwa Lindy Nagaty wydaje się mieć spore szanse na komercyjny sukces.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-09-16
Puste niebo - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Puste niebo Radosława Raka. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Powergraph w serii wydawniczej Kontrapunkty.
Okrutna i mroczna, czasem wesoła, a czasem smutna powieść o wschodniej Polsce czasów Brunona Schulza, sterowców, rabinów i rewolucji.
Puste niebo prowadzi czytelnika przez podziemia, zakamarki i zaułki starego Lublina, wysmakowanym, pełnym leśmianizmów językiem opowiada przesyconą erotyzmem historię o ludziach, mieście i świecie, których już nie ma.


Zapraszamy do lektury recenzji znajdującej się na karcie książki.
więcej »
Liczba komentarzy: