fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2022-01-24
Niebiańska rzeka - recenzja
ikona wiadomości
Na polu fantastyki możemy wskazać wiele udanych, barwnych i intrygujących powieściowych cykli, które docenili i pokochali czytelnicy na całym świecie. Jest wśród nich seria, która wyróżnia się niezwykłym i wyjątkowym konceptem – Bobiverse autorstwa Dennisa E. Taylora. To rozpisana na setki lat opowieść o kolejnych, liczonych w tysiącach kopiach świadomości głównego bohatera, które przemierzają kosmos w poszukiwaniu nowych światów i inteligentnych nacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu fabularnemu autor może sobie pozwolić na absolutnie wszystko. Dziś mamy przyjemność poznać najnowszą, czwartą już odsłonę tej serii pt. Niebiańska rzeka.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-01-14
Artefakty w dublecie
ikona wiadomości
Wydawnictwo MAG w dniu dzisiejszym wypuścił dwa kolejne tytułu w ramach serii Artefakty:

- Urządzenie Centauryjskie - M. John Harrison - John Truck z pozoru był tylko kolejnym szemranym kapitanem statku kosmicznego. Handlował narkotykami, gdy mógł je dostać, a kiedy ich nie było, przewoził inne towary. W rzeczywistości był jednak ostatnim z Centauryjczyków – choć tylko półkrwi – i w związku z tym jedyną osobą zdolną uruchomić Urządzenie Centauryjskie, rozumną bombę, która mogła być kluczem do rozstrzygnięcia okrutnej kosmicznej wojny. Klasyczna powieść M. Johna Harrisona stawia na głowie konwencje space opery i jest napisana i precyzją oraz talentem, z jakich zasłynął.


- Zygzakowata orbita - John Brunner - Matthew Flamen, ostatni ze śledczych dziennikarzy rozpaczliwie poszukuje wielkiej sensacji Jeśli jej nie znajdzie, straci widzów i pracę. Możliwości nie brakuje: kartel Gottschalków wywołuje niepokoje wśród nieblanków, by sprzedawać broń blankom, Patrioci X knują coś dużego i wygląda też na to, że wydarzyło się niewyobrażalne i jeden z najgroźniejszych brytyjskich rewolucjonistów dostanie amerykańską wizę Nagle w ręce wpada mu też wiadomość, że szanowany dyrektor stanowego szpitala psychiatrycznego jest szarlatanem. John Brunner przedstawia nam wspaniałą, bezlitosną wizję społeczeństwa rozpadającego się pod naciskiem przemocy, narkotyków, wszechobecnej korupcji oraz masowego zamykania w szpitalach psychiatrycznych ludzi uznanych na „chorych umysłowo". W roku 1969 jego wizja była ważna i potężna, a choć minęły dziesięciolecia, nie utraciła mocy.

Obie pozycje zostały objęte patronatem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-01-11
Tarnowskie Góry Fantastycznie 3 - recenzja
ikona wiadomości
Jakiś czas temu miałem okazję recenzować zbiór opowiadań Tarnowskie Góry fantastycznie i generalnie odebrałem tę książkę pozytywnie. Poziom tekstów był nieco nierówny i nie każdy w oczywisty sposób wiązał się z motywem przewodnim, ale generalnie całość wypadła nieźle.
Pomysł najwyraźniej przypadł do gustu czytelnikom, bo wyszły dwa kolejne tomy. Nie miałem okazji zapoznać się z drugim, ale przypadł mi do recenzji trzeci...


Zapraszamy do lektury recenzji Marcina Faldzinskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-01-07
Chąśba - recenzja
ikona wiadomości
Katarzyna Puzyńska to autorka poczytnych kryminałów opowiadających o losach policjantów z Lipowa. Nigdy nie kryła fascynacji szeroko rozumianą fantastyką, a także słowiańszczyzną, a elementy dawnych wierzeń i mitologii pojawiły się już m.in. w Rodzanicach, dziesiątym tomie wspomnianej serii. Chąśba to zupełnie nowa historia, która przenosi nas w niezbadane rejony przedchrześcijańskiego świata pełnego bogów, potworów i niebezpieczeństw. Tytułowa chąśba oznacza kradzież, która jest jednym z głównych wątków książki.

Zapraszamy do lektury recenzji Dawida Kosmalskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-12-23
Ogień nad otchłanią - recenzja
ikona wiadomości
Nagrody i wyróżnienia są ważne – także na polu literackiej fantastyki. Jeśli dany tytuł może poszczycić się zwycięstwem w kategorii najlepszej powieści science fiction na świecie, to musi być w nim coś wyjątkowego, niezwykłego i godnego uwagi, co skłania nas do tego, by po niego sięgnąć. Tak miała się rzecz z powieścią Vernora Vinge’a pt. Ogień nad otchłanią, która została nagrodzona w 1993 roku nagrodą Hugo. Sięgnęłam po tę książkę z wielkimi oczekiwaniami i nadzieją na udaną rozrywkę.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-12-01
Łańcuch ze złota - recenzja
ikona wiadomości
Cassandra Clare nie zwalnia tempa. Popularna seria z gatunku young adult urban fantasy osadzona w świecie Nocnych Łowców doczekała się nowego cyklu, nazwanego Ostatnie Godziny. W jego pierwszej części, Łańcuchu ze złota, pisarka wprowadza nowych bohaterów i korzysta z wątków i postaci, które stali czytelnicy jej twórczości znają z trylogii Diabelskie Maszyny. Czas akcji obu cykli w świecie Nocnych Łowców dzieli 35 lat.

Zapraszamy do lektury recenzji Dawida Kosmalskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-11-29
Rozmowy pokojowe - recenzja
ikona wiadomości
Harry Dresden, ten lubiany przez czytelników bohater bestsellerowego cyklu fantasy Akta Harry’ego Dresdena — powraca! Powraca na stronach najnowszej odsłony serii Jima Butchera, która nosi tytuł Rozmowy pokojowe i przedstawia kolejne niezwykłe przygody chicagowskiego maga-detektywa. Książka ta ukazała się w naszym kraju nakładem wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-11-24
Dwa tytuły od MAG-a
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa MAG ukazały się dwa tytuły:

- Łowcy kości (oprawa twarda) - Steven Erikson - Bunt w Siedmiu Miastach Zmiażdżono. Sha’ik nie żyje. Pozostał tylko jeden oddział, otoczony w mieście Y’Ghatan. Dowodzi nim fanatyk, Leoman od Cepów. Perspektywa oblegania tej starożytnej fortecy niepokoi żołnierzy Czternastej Armmi, albowiem tu właśnie zginął największy bohater Imperium, Dassem Ultor, i tu przelano morze malazańskiej krwi. Owo złowrogie miasto cuchnie śmiercią.
Tymczasem jednak wykonano już pierwsze ruchy w konflikcie na znacznie większą skalę. Okaleczonemu Bogu przyznano miejsce w panteonie. Nastąpił w nim rozłam i każdy z bogów musi się opowiedzieć po jednej ze stron. Bez względu na to, którą wybiorą, zasady się nieodwołalnie zmieniły i pierwszą krew przeleje się w świecie śmiertelników.
Świat ten zawiera rzesze postaci, znajomych i nowych, takich jak Heboric Widmoworęki; opętana ongiś przez boga Apsalar; Nożownik, dawniej złodziej, a obecnie zabójca; potężny wojownik Karsa Orlong oraz dwaj wędrowcy, Icarium i Mappo, którzy pragną jedynie sami kształtować swój los. Gdyby tylko bogowie zechcieli zostawić ich w spokoju. Jednakże noże wysunięto już z pochew i bogowie nie zamierzają okazywać łaskawości. Nadchodzi wojna, wojna na niebie. Jej stawką będzie przetrwanie…


- Wampirze cesarstwo (oprawa miękka i twarda) - Jaya Kristoffa - Ze świętego kielicha blask święty się sączy.
Ład na świecie wyjdzie spod wiernego ręki, a przed obliczem męczeńskiej siódemki szary człowiek noc bezkresną zakończy.
Od ostatniego wschodu słońca upłynęło dwadzieścia siedem długich lat. Niemal trzy dekady temu wampiry wypowiedziały ludziom wojnę, by zbudować swoje wieczne cesarstwo na zgliszczach naszego. W morzu ciemności tlą się dziś tylko nieliczne iskierki światła.
Gabriel de León jest srebroświętym, członkiem świętego bractwa, które przysięgło bronić cesarstwa i Kościoła przed istotami nocy. Ale kiedy zabrakło światła dziennego, nawet Srebrny Zakon nie był w stanie powstrzymać naporu bestii. Teraz został tylko Gabriel.
Uwięziony przez potwory, które poprzysiągł zniszczyć, Ostatni Srebroświęty zostaje zmuszony do opowiedzenia dziejów swojego życia, historii legendarnych bitew i zakazanej miłości, utraconej wiary i nawiązanych przyjaźni, Wojen Krwi, Wiecznotrwałego Króla i pogoni za ostatnią nadzieją ludzkości: Świętym Graalem.


Książki zostały objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-11-17
Pamięć zwana Imperium - premiera
ikona wiadomości
W sprzedaży pojawiła się powieść Arkady Martine - Pamięć zwana Imperium. Książka jest laureatem nagrody Hugo za najlepszą powieść 2020 roku. Ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Ambasador Mahit Dzmare przybywa do stolicy obejmującego wiele układów planetarnych Imperium Teixcalaanlijskiego i dowiaduje się, że jej poprzednik, ambasador ich małej, lecz zawzięcie broniącej swej niezależności stacji górniczej, nie żyje. Nikt nie chce przyznać, że jego śmierć nie była wypadkiem – ani że następną ofiarą może być Mahit, ponieważ polityczna niestabilność sięgnęła już najwyższych kręgów cesarskiego dworu. Mahit musi odnaleźć winnego, ocalić własne życie i uratować ojczystą stację przed nieustanną ekspansją Teixcalaanu. Jednocześnie musi nauczyć się funkcjonować w obcej kulturze, wdaje się w intrygi na własną rękę oraz ukrywa straszliwie groźną technologiczną tajemnicę, która może spowodować koniec jej stacji i jej sposobu życia… albo uratować je przed zagładą.

Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-11-16
Triumf chaosu - recenzja
ikona wiadomości
Co kilka miesięcy wydawnictwo Zysk i S-ka oddaje w nasze ręce kolejną odsłonę monumentalnego, liczącego czternaście tomów cyklu powieściowego Roberta Jordana pt. Koło Czasu, który od ponad dwóch lat ukazuje się w nowym, pięknym wydaniu. Przyszła pora na poznanie szóstej odsłony tej fantastycznej sagi – powieści Triumf chaosu, która wprowadza fabułę na nowe, niezwykle rozległe tory.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-10-29
Gnoza - recenzja
ikona wiadomości
Michał Cetnarowski to postać znana w polskim świecie literatury fantastycznonaukowej. Jest autorem kilku książek (I dusza moja, Bestia najgorsza, Labirynty) i laureatem Zajdla za Wywiad z Borutą napisany wraz z Łukaszem Orbitowskim. Jego najnowszą powieścią jest Gnoza, pozycja łączącą głębokie filozoficzne motywy z wymagającą fantastyką naukową.

Zapraszamy do lektury recenzji Dawida Kosmalskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-10-25
Wyspa Sachalin - recenzja
ikona wiadomości
Czy można dziś opowiedzieć językiem literatury o światowej apokalipsie w sposób, który zaskoczy czytelnika, zaintryguje go i autentycznie poruszy? Otóż można, czego najlepszym przykładem jest znakomita powieść Eduarda Wierkina Wyspa Sachalin, która przedstawia nam ów motyw w szokującej, niezwykle wymownej i na swój sposób pięknej postaci. Książka ta ukazała się w naszym kraju nakładem wydawnictwa Czarna Owca.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-10-12
Opowiadania najlepsze - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym ukazał się zbiór opowiadań Philipa K. Dicka - Opowiadania najlepsze. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu.

Zbiór opowiadań prezentujących niepokojące „dickowskie” światy i przenikającego je, nurtującego wielu z nas podejrzenia, że rzeczywistość skrywa coś znacznie mroczniejszego. Tak, jak cała twórczość Dicka, także jego doskonałe krótkie teksty przenoszą nas w przyszłość, która nie jest naszym celem, ale kluczem do zrozumienia współczesności i nas samych.
Dziewiętnaście tekstów prezentuje przekrój literackiej kariery Dicka, od pierwszego Rooga, przez Elektryczną mrówkę, uznanej przez Lawrenca Sutina za najlepsze z opowiadań Dicka, po jeden z ostatnich, Małe co nieco dla nas, chrononautów. Wstęp napisał John Brunner, a posłowie Dicka przedstawia niezwykle ciekawe tło powstawania każdego z opowiadań.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy: