fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2021-09-24
Podwójna premiera MAG-a
ikona wiadomości
Nakładem Wydawnictwa MAG ukazały się dwie książki:

- Niebiańska rzeka - Dennisa E. Taylora -
Nad Bobiwersum wisi groźba wojny domowej!
Ponad sto lat temu Bender wyruszył do gwiazd i nigdy więcej nie dał znaku życia. Jego rodzina klonów wiele razy próbowała go szukać, lecz nigdy nie natrafiła na żaden ślad. Teraz Bob postanawia zorganizować ekspedycję, która za wszelką cenę dowie się, co go spotkało.
Lecz w Bobiwersum nic nigdy nie jest proste. Potomkowie Boba sięgają już 24. pokolenia i dryf replikacyjny stworzył osobników, których z trudnością można by uznać za Bobów. Niektórzy sprzeciwiają się planowi Boba, inni mają własne, całkiem inne plany. Zgromadzenia, trudne do opanowania, są jednak najmniejszym z problemów Bobiwersum.
Bob i jego sprzymierzeńcy, niezrażeni niczym, idą śladem Bendera. Lecz to, co odkrywają w głębi kosmosu jest tak niespodziewane i tak skomplikowane, że może albo uratować wszechświat, albo zagrozić jego istnieniu, w skali, z jaką Bobowie dotychczas się nie mierzyli.


- Czerwona drzewo - Caitlín R. Kiernan -
Sarah Crowe opuściła Atlantę - i zgliszcza burzliwego związku - żeby zamieszkać w starym domu w wiejskich okolicach Rhode Island. W jego murach znajduje niedokończony rękopis dawnego mieszkańca, antropologa z obsesją na punkcie prastarego dębu rosnącego na odizolowanym zakątku posiadłości.
Powiązane z miejscowymi legendami o nadnaturalnej magii oraz z udokumentowanymi wypadkami i morderstwami sękate drzewo zakorzenia się w wyobraźni Sary, co skłania ją do napisania własnej wersji jego podejrzanej historii.
W miarę jak dąb opanowuje jej sny i prawie wszystkie myśli na jawie, Sarah ryzykuje zdrowie fizyczne i psychiczne, żeby odkryć tajemnice sprzed wieków...


Książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-09-20
Płomień - recenzja
ikona wiadomości
Podróż do gwiazd stanowi jeden z najpopularniejszych motywów literatury science fiction. Mogłoby się zatem wydawać, że w tej kwestii powiedziano już absolutnie wszystko, a każda kolejna książka stanowi jedynie powielanie schematu. O tym, że jednak tak nie jest, przekonuje nas znakomita powieść Magdaleny Salik pt. Płomień, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Powergraph.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-09-15
Osa - recenzja
ikona wiadomości
Nazwisko Eric Frank Russell nie jest chyba bliżej znane polskim miłośnikom fantastyki naukowej. Ten brytyjski autor publikował swoje najbardziej istotne dzieła w epoce umownie nazywanej „złotym wiekiem science fiction” (późne lata 30. do końcówki lat 50.). Wtedy to gatunek zaczął rządzić się swoimi rozpoznawalnymi dziś regułami: pojawiły się pierwowzory space opery, bohaterowie musieli rozwiązywać mniej lub bardziej złożone problemy, do których doprowadzał albo rozwój technologii, albo złowrogi kosmos. Narracja prowadzona była „po bożemu”, czyli czytelnik nie miał prawa zgubić się w linearnej strukturze fabuły.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-09-14
Dublet w Wehikule Czasu
ikona wiadomości
Dzisiaj nakładem Domu Wydawniczego Rebis ukazały się dwie pozycje w serii Wehikuł Czasu:

- Osa - Erica Franka Russella.
Od blisko roku Terra prowadzi wojnę z Imperium Syrijskim. Przeciwnik dysponuje lepszym sprzętem i większą liczbą żołnierzy, więc Terranie postanawiają się uciec do szpiegostwa i sabotażu. Osa latająca w aucie może do tego stopnia rozproszyć kierowcę, że ten spowoduje wypadek, więc należy tylko zastosować tę samą taktykę na większą skalę.
Jeden naprawdę sprawny agent działający wśród Syrijczyków może dokonać prawdziwego spustoszenia, wywołać chaos, osłabić morale, zdezorganizować działalność wroga.
Tak więc znakomicie wyszkolony James Mowry ląduje na Jaimecu, dziewięćdziesiątej czwartej planecie Imperium, zamieszkanej przez osiemdziesiąt milionów Syrijczyków. Jego zadanie jest proste stać się osą.


- Ziemia trwa - George'a Rippeya Stewarta.
Na świecie wybucha epidemia nowej, niezwykle groźnej i zakaźnej choroby. Naukowcy nie potrafią ustalić, czy zarazki pochodzą od zwierząt, powstały w wyniku mutacji czy wymknęły się z laboratorium opracowującego broń biologiczną. Wszelkie próby wprowadzenia kwarantanny zawodzą i w krótkim czasie ludzkość ulega niemal całkowitej zagładzie. Przy życiu pozostają tylko nieliczni, w tym Ish, który podczas pandemii przebywał w górach w Kalifornii. Ish obawia się, że ci, którzy przetrwali, stoczą się w otchłań barbarzyństwa, a dorobek ludzkości zostanie zaprzepaszczony. W poszukiwaniu ocalałych Ish wyprawia się na Wschodnie Wybrzeże, a po powrocie do Kalifornii spotyka mądrą i odważną Em, która wzbudza w nim nadzieję i chęć życia. Razem stawiają czoło niewyobrażalnym wyzwaniom, budując w San Francisco nową wspólnotę i rzucając ziarna nowego początku..

Książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-09-13
Małe, duże - recenzja
ikona wiadomości
John Crowley to bez wątpienia jeden z najważniejszych autorów współczesnego fantasy, którego twórczość wpisała się na stałe w dzieje tego gatunku. Późne lato, Ægipt czy też Demonomania to tytuły, które zdobyły wielką popularność na całym świecie i przyniosły mu liczne nagrody i wyróżnienia. Do jego najbardziej cenionych dzieł należy z pewnością także powieść Małe, duże, która ukazała się właśnie w nowej odsłonie nakładem Wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-09-10
Płomień - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Płomień - Magdaleny Salik. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Powergraph i jest objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Naukowcy szykują się do największej z dotychczasowych misji ludzkości. W kosmosie, całkiem blisko jak na jego skalę, odkryto nadającą się do zamieszkania Drugą Ziemię. Co może zjednoczyć podzieloną planetę? Rozwiązaniem wydaje się nowy prometejski mit: ogólnoświatowy projekt wyprawy międzygwiezdnej do zbadania pokrytego lodem globu.
Za przygotowania „Płomienia” do startu odpowiada Albert Towsend. Pozyskuje do projektu doktor Evelyn Brin, psycholożkę moralności, która będzie odpowiadać za etyczne aspekty projektu.
Czy mapowanie mózgu pilotów uczestniczących w misji okaże się sukcesem i przed jakimi dylematami z tym związanymi stanie ludzkość? I czy powinniśmy uciekać w kosmos, pozostawiając na Ziemi nierozwiązane sprawy klimatu, społeczeństwa i geopolityki?
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-09-07
Triumf chaosu - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym wydawnictwo Zysk i S-ka wznawia kolejny tom monumentalnego cyklu fantasy: Koło Czasu - Roberta Jordana.

Koło Czasu się obraca, wichry losu omiatają ziemię, a Rand al'Thor walczy o zjednoczenie narodów przed Ostatnią Bitwą. Walczy z pułapkami zastawionymi przez nieśmiertelnych Przeklętych na nieświadomą niczego ludzkość. Biała Wieża pod wodzą Elaidy, Zasiadającej na Tronie Amyrlin, postanawia bezzwłocznie przejąć kontrolę nad Randem i poskromić go w razie konieczności. Nynaeve i Elayne rozpoczynają poszukiwania legendarnego ter'angrealu. Niestety, wpadają w ręce Białych Płaszczy, opętanych pragnieniem wyniszczenia wszystkich Aes Sedai. Przebywający daleko Perrin Aybarra czuje przyciąganie Randa - przyciąganie ta'veren przez ta'veren, tak więc po raz pierwszy od tysiąca lat łucznik z Dwu Rzek pomaszeruje na wojnę...

Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-08-20
Trylogia mostu - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym premierę ma zbiorcze wydanie Trylogii mostu - Williama Gibsona. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa MAG w serii wydawniczej Artefakty.

Światło wirtualne
Początek XXI wieku. Na miejscu zniszczonej przez trzęsienie ziemi Kalifornii powstają dwa siostrzane stany NoCal i SoCal. W wyniku katastrofy zostaje uszkodzony most Golden Gate - symbol San Francisco - który staje się domem dla outsiderów, takich jak Chevette Washington. Pod wpływem impulsu, Chevette na jednym z hotelowych przyjęć kradnie okulary. Wkrótce przekonuje się, że ten z pozoru zwyczajny przedmiot to zaawansowany technologicznie gadżet umożliwiający dostęp do tajnych informacji. Kiedy zostają znalezione zwłoki poprzedniego właściciela okularów, dziewczyna znajduje się w poważnym niebezpieczeństwie. Rozpoczyna się poszukiwanie sprawcy, w które zaangażowane są niebagatelne siły.

Idoru
Jest wiek XXI, Tokio po straszliwym kataklizmie sejsmicznym. Chia McKenzie, wydelegowana przez oddział fanów z Seattle przybywa ze specjalną misją do Tokio, gdzie kluby muzyczne giną równie szybko, jak się pojawiają. Chia ma zdobyć informacje na temat domniemanego ślubu młodzieżowego idola Reza z nieistniejącą w rzeczywistym świecie Idoru, królową wirtualnych światów. Gibson skupił się na opisywaniu zależności pomiędzy człowiekiem, światem i informacją. Przedstawia czytelnikowi pokolenie wirtualnych paparazzich szpiegujących gwiazdy mediów poprzez komputerowe sieci; każe otrzeć się nam o zdarzenia udowadniające, że informacje można sfałszować i ukryć, lecz nadal są one odzwierciedleniem rzeczywistości.

Wszystkie Jutra
Punkt węzłowy historii świata, mający wydarzyć się w najbliższym czasie, prawdopodobnie został zlokalizowany w San Francisco. W słynnej mgle San Francisco, w tym niezwykłym momencie historii, dzieją się dziwne rzeczy. Wszystko wydaje się możliwe... Jest pewne, że życie ludzi na Ziemi zmieni się na zawsze. Nadejście punktu węzłowego intuicyjnie wyczuwa Colin Laney, na co dzień mieszkający w jednym z kartonów w Tokio, ale informacje dotyczące zmian zna też niejaki Harwood, który w nadchodzącym nowym porządku świata chce zajść jak najwyżej, nie zważając na konsekwencje swoich czynów. O co toczy się gra? Jaka jest jej stawka?


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-08-19
Płomień w przedsprzedaży z kodem rabatowym
ikona wiadomości
Ruszyła przedsprzedaż nowej książki Magdaleny Salik - Płomień na stronie wydawnictwa Powergraph.
Wykorzystując hasło fantasta otrzymujemy 30% rabatu. Wysyłki będą realizowane po 7 września.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-08-13
Rozmowy pokojowe - premiera
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa MAG ukazały się kolejne przygody Harry'ego Dresdena w nowej książce Jima Butchera - Rozmowy pokojowe.

Kiedy nadprzyrodzone nacje spotykają się, by na drodze negocjacji położyć kres trwającym konfliktom, Harry Dresden, jedyny zawodowy mag w Chicago, dołącza do grupy dbającej o bezpieczeństwo Białej Rady i spokojny przebieg rozmów pokojowych. Ale czy może mu się udać, skoro mroczne polityczne manipulacje zagrażają istnieniu całego miasta i wszystkiego, co dla niego ważne?

Książka została objęta patronatem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-08-09
Kłopotliwy pokój - recenzja
ikona wiadomości
„Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny” – ta znana od wieków sentencja oddaje w idealny sposób treść i wymowę najnowszej odsłony znakomitego powieściowego cyklu fantasy Joego Abercrombiego Epoka obłędu, który przedstawia niezwykle skomplikowany obraz politycznej, handlowej i militarnej rywalizacji kilku krain ze świata Pierwszego Prawa. Książka ta nosi tytuł Kłopotliwy pokój i ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-07-29
Zdecydowani na walkę - recenzja
ikona wiadomości
Powieściowy cykl Ady Palmer Terra Ignota należy bez wątpienia do grona tych odsłon science fiction, które reprezentują najbardziej ambitne oblicze tego nurtu. Przede wszystkim nie jest to jedynie akcja, przygoda i rozrywka, ale także odważne nawiązania do filozofii, etyki i teologii, stanowiące wielkie wyzwanie dla czytelnika. Słowa te potwierdza w jeszcze większym stopniu najnowsza, trzecia część tego cyklu, powieść pt. Zdecydowani na walkę, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-07-07
Wieczna wolność - recenzja
ikona wiadomości
Znajomość z Wieczną wojną zacząłem od komiksu duetu Haldeman/Marvano, który wyszedł jeszcze w ramach czasopisma „Komiks – Fantastyka”. Pięknie narysowana, antywojenna opowieść science fiction od razu przypadła mi do gustu. Książkę przeczytałem dużo później i choć podczas lektury nie mogłem pozbyć się nawyku ciągłego porównywania jej do komiksu, również bardzo mi się spodobała. Tak bardzo, że zdobyłem na Pyrkonie autograf Haldemana na moim egzemplarzu.

Pamiętam moje podekscytowanie, gdy sięgnąłem po kontynuację, Wieczną wolność. Łapczywie się za nią zabrałem, przeczytałem i…


Zapraszamy do lektury recenzji Marcina Fałdzińskiego.
więcej »
Liczba komentarzy: