fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2021-09-13
Małe, duże - recenzja
ikona wiadomości
John Crowley to bez wątpienia jeden z najważniejszych autorów współczesnego fantasy, którego twórczość wpisała się na stałe w dzieje tego gatunku. Późne lato, Ægipt czy też Demonomania to tytuły, które zdobyły wielką popularność na całym świecie i przyniosły mu liczne nagrody i wyróżnienia. Do jego najbardziej cenionych dzieł należy z pewnością także powieść Małe, duże, która ukazała się właśnie w nowej odsłonie nakładem Wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-09-10
Płomień - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Płomień - Magdaleny Salik. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Powergraph i jest objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Naukowcy szykują się do największej z dotychczasowych misji ludzkości. W kosmosie, całkiem blisko jak na jego skalę, odkryto nadającą się do zamieszkania Drugą Ziemię. Co może zjednoczyć podzieloną planetę? Rozwiązaniem wydaje się nowy prometejski mit: ogólnoświatowy projekt wyprawy międzygwiezdnej do zbadania pokrytego lodem globu.
Za przygotowania „Płomienia” do startu odpowiada Albert Towsend. Pozyskuje do projektu doktor Evelyn Brin, psycholożkę moralności, która będzie odpowiadać za etyczne aspekty projektu.
Czy mapowanie mózgu pilotów uczestniczących w misji okaże się sukcesem i przed jakimi dylematami z tym związanymi stanie ludzkość? I czy powinniśmy uciekać w kosmos, pozostawiając na Ziemi nierozwiązane sprawy klimatu, społeczeństwa i geopolityki?
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-09-07
Triumf chaosu - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym wydawnictwo Zysk i S-ka wznawia kolejny tom monumentalnego cyklu fantasy: Koło Czasu - Roberta Jordana.

Koło Czasu się obraca, wichry losu omiatają ziemię, a Rand al'Thor walczy o zjednoczenie narodów przed Ostatnią Bitwą. Walczy z pułapkami zastawionymi przez nieśmiertelnych Przeklętych na nieświadomą niczego ludzkość. Biała Wieża pod wodzą Elaidy, Zasiadającej na Tronie Amyrlin, postanawia bezzwłocznie przejąć kontrolę nad Randem i poskromić go w razie konieczności. Nynaeve i Elayne rozpoczynają poszukiwania legendarnego ter'angrealu. Niestety, wpadają w ręce Białych Płaszczy, opętanych pragnieniem wyniszczenia wszystkich Aes Sedai. Przebywający daleko Perrin Aybarra czuje przyciąganie Randa - przyciąganie ta'veren przez ta'veren, tak więc po raz pierwszy od tysiąca lat łucznik z Dwu Rzek pomaszeruje na wojnę...

Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-08-20
Trylogia mostu - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym premierę ma zbiorcze wydanie Trylogii mostu - Williama Gibsona. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa MAG w serii wydawniczej Artefakty.

Światło wirtualne
Początek XXI wieku. Na miejscu zniszczonej przez trzęsienie ziemi Kalifornii powstają dwa siostrzane stany NoCal i SoCal. W wyniku katastrofy zostaje uszkodzony most Golden Gate - symbol San Francisco - który staje się domem dla outsiderów, takich jak Chevette Washington. Pod wpływem impulsu, Chevette na jednym z hotelowych przyjęć kradnie okulary. Wkrótce przekonuje się, że ten z pozoru zwyczajny przedmiot to zaawansowany technologicznie gadżet umożliwiający dostęp do tajnych informacji. Kiedy zostają znalezione zwłoki poprzedniego właściciela okularów, dziewczyna znajduje się w poważnym niebezpieczeństwie. Rozpoczyna się poszukiwanie sprawcy, w które zaangażowane są niebagatelne siły.

Idoru
Jest wiek XXI, Tokio po straszliwym kataklizmie sejsmicznym. Chia McKenzie, wydelegowana przez oddział fanów z Seattle przybywa ze specjalną misją do Tokio, gdzie kluby muzyczne giną równie szybko, jak się pojawiają. Chia ma zdobyć informacje na temat domniemanego ślubu młodzieżowego idola Reza z nieistniejącą w rzeczywistym świecie Idoru, królową wirtualnych światów. Gibson skupił się na opisywaniu zależności pomiędzy człowiekiem, światem i informacją. Przedstawia czytelnikowi pokolenie wirtualnych paparazzich szpiegujących gwiazdy mediów poprzez komputerowe sieci; każe otrzeć się nam o zdarzenia udowadniające, że informacje można sfałszować i ukryć, lecz nadal są one odzwierciedleniem rzeczywistości.

Wszystkie Jutra
Punkt węzłowy historii świata, mający wydarzyć się w najbliższym czasie, prawdopodobnie został zlokalizowany w San Francisco. W słynnej mgle San Francisco, w tym niezwykłym momencie historii, dzieją się dziwne rzeczy. Wszystko wydaje się możliwe... Jest pewne, że życie ludzi na Ziemi zmieni się na zawsze. Nadejście punktu węzłowego intuicyjnie wyczuwa Colin Laney, na co dzień mieszkający w jednym z kartonów w Tokio, ale informacje dotyczące zmian zna też niejaki Harwood, który w nadchodzącym nowym porządku świata chce zajść jak najwyżej, nie zważając na konsekwencje swoich czynów. O co toczy się gra? Jaka jest jej stawka?


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-08-19
Płomień w przedsprzedaży z kodem rabatowym
ikona wiadomości
Ruszyła przedsprzedaż nowej książki Magdaleny Salik - Płomień na stronie wydawnictwa Powergraph.
Wykorzystując hasło fantasta otrzymujemy 30% rabatu. Wysyłki będą realizowane po 7 września.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-08-13
Rozmowy pokojowe - premiera
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa MAG ukazały się kolejne przygody Harry'ego Dresdena w nowej książce Jima Butchera - Rozmowy pokojowe.

Kiedy nadprzyrodzone nacje spotykają się, by na drodze negocjacji położyć kres trwającym konfliktom, Harry Dresden, jedyny zawodowy mag w Chicago, dołącza do grupy dbającej o bezpieczeństwo Białej Rady i spokojny przebieg rozmów pokojowych. Ale czy może mu się udać, skoro mroczne polityczne manipulacje zagrażają istnieniu całego miasta i wszystkiego, co dla niego ważne?

Książka została objęta patronatem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-08-09
Kłopotliwy pokój - recenzja
ikona wiadomości
„Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny” – ta znana od wieków sentencja oddaje w idealny sposób treść i wymowę najnowszej odsłony znakomitego powieściowego cyklu fantasy Joego Abercrombiego Epoka obłędu, który przedstawia niezwykle skomplikowany obraz politycznej, handlowej i militarnej rywalizacji kilku krain ze świata Pierwszego Prawa. Książka ta nosi tytuł Kłopotliwy pokój i ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-07-29
Zdecydowani na walkę - recenzja
ikona wiadomości
Powieściowy cykl Ady Palmer Terra Ignota należy bez wątpienia do grona tych odsłon science fiction, które reprezentują najbardziej ambitne oblicze tego nurtu. Przede wszystkim nie jest to jedynie akcja, przygoda i rozrywka, ale także odważne nawiązania do filozofii, etyki i teologii, stanowiące wielkie wyzwanie dla czytelnika. Słowa te potwierdza w jeszcze większym stopniu najnowsza, trzecia część tego cyklu, powieść pt. Zdecydowani na walkę, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-07-07
Wieczna wolność - recenzja
ikona wiadomości
Znajomość z Wieczną wojną zacząłem od komiksu duetu Haldeman/Marvano, który wyszedł jeszcze w ramach czasopisma „Komiks – Fantastyka”. Pięknie narysowana, antywojenna opowieść science fiction od razu przypadła mi do gustu. Książkę przeczytałem dużo później i choć podczas lektury nie mogłem pozbyć się nawyku ciągłego porównywania jej do komiksu, również bardzo mi się spodobała. Tak bardzo, że zdobyłem na Pyrkonie autograf Haldemana na moim egzemplarzu.

Pamiętam moje podekscytowanie, gdy sięgnąłem po kontynuację, Wieczną wolność. Łapczywie się za nią zabrałem, przeczytałem i…


Zapraszamy do lektury recenzji Marcina Fałdzińskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-07-06
Dzieci ziemi i nieba - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka do księgarń trafiła kolejna książka Guya Gavriela Kaya - Dzieci ziemi i nieba. To kolejna powieść w cyklu Sarantyńska mozaika.

W świecie Europy doby renesansu, przesyconym konfliktami i dramatami, na pograniczu, gdzie zderzają się ze sobą imperia i religie, ważą się losy świata…
Z Senjanu, cieszącego się złą sławą pirackiego miasteczka, wyrusza młoda kobieta, która szuka zemsty za utratę rodziny. Tej samej wiosny z bogatego państwa-miasta Seressy, słynącego ze swoich kanałów i laguny, wyprawiają się dwie bardzo różniące się od siebie osoby: młody malarz, który zmierza na niebezpieczny wschód, by na życzenie wielkiego kalifa namalować jego portret oraz obdarzona żywą inteligencją, powodowana gniewem kobieta udająca żonę lekarza, lecz wysłana przez Seressę w misji szpiegowskiej.
Statkiem handlowym, na którego pokładzie płyną, dowodzi posiadający wszelkie zalety młodszy syn z kupieckiej rodziny, targany wątpliwościami co do przeznaczonego mu życia. A jeszcze dalej na wschód pewien chłopiec szkoli się na żołnierza, by zdobyć chwałę w nieuchronnie zbliżającej się wojnie. Ich losy się splatają, a ich życie wisi na włosku, ponieważ kalif wysyła wielką armię, która ma zająć potężną fortecę, stanowiącą bramę do zachodniego świata…


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-07-05
Siedem kapitulacji - recenzja
ikona wiadomości
Nakładem Wydawnictwa MAG ukazała się właśnie druga część mrocznego, odważnego w swej filozoficznej wymowie i imponującego rozmachem cyklu Terra Ignota autorstwa Ady Palmer. Powieść ta nosi tytuł Siedem kapitulacji i kontynuuje historię o świecie odległej przyszłości, w którym korporacyjna chciwość doprowadza do widma wielkiej wojny, jakiej Ziemia nie widziała od stuleci.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-07-01
MAG z premierami
ikona wiadomości
W księgarniach dzięki Wydawnictwu MAG pojawiły się:

- Wspomnienie lodu - Steven Erikson.
Na spustoszonym kontynencie Genabackis zrodziło się nowe, straszliwe imperium, Pannion Domin, które szerzy się niczym potop skażonej krwi, pożerając wszystkich wrogów tajemniczego proroka zwanego panniońskim jasnowidzem. Sprzeciwia mu się sojusz, w którego skład wchodzą Zastęp Dujeka Jednorękiego, Caladan Brood, Anomander Rake oraz Rhivijczycy z równin. Fanatycy jasnowidza mają przewagę liczebną, dlatego też sojusznicy muszą zapomnieć o dzielących ich różnicach i nawiązać kontakt z potencjalnymi sprzymierzeńcami, tajemniczym bractwem najemników, noszącym nazwę Szarych Mieczy, które zobowiązało się bronić miasta Capustan przed oszalałymi hordami.

- Dom łańcuchów - Steven Erikson.
Od wydarzeń opisanych w „Bramach Domu Umarłych" minęło kilka lat. Sznur Psów uległ zagładzie. Coltaine, otaczany czcią dowódca malazańskiej Siódmej Armii, nie żyje. Tavore, siostra Ganoesa Parana i przyboczna cesarzowej, przybyła do ostatniej malazańskiej placówki w Siedmiu Miastach. Choć brak jej doświadczenia, musi uczynić z niewielkiej armii, złożonej głównie z rekrutów, sprawną machinę wojenną i poprowadzić ją przeciwko hordom Tornada sha'ik. Jej jedyną nadzieją jest wskrzeszenie zniszczonej wiary garstki weteranów ocalałych z legendarnego marszu Coltaine'a.
Na odległej Raraku, w sercu Świętej Pustyni, czeka jasnowidząca sha'ik ze swą armią buntowników. Jej skłóceni przywódcy - plemienni wodzowie, wielcy magowie, malazański renegat i służący mu czarodziej - toczą zaciekłą walkę o władzę, która w każdej chwili może zniszczyć powstanie od środka.- Rytm wojny cz.2 (opr. miękka i twarda) - Brandon Sanderson.
W opanowanym przez pieśniarzy i Stopionych Urithiru Kaladin i Navani walczą o ocalenie Rodzeństwa, sprena wieży, przed całkowitym zepsuciem. Upadek wieży, stanowiącej główny punkt przerzutowy dla wojsk koalicji monarchów, oznaczałby katastrofę i ostateczne zwycięstwo sił Odium. Aby osiągnąć swój cel, Navani decyduje się na niebezpieczną grę z Raboniel, Stopioną zwaną niegdyś nie bez powodu Panią Bólu.
Tymczasem nieświadome sytuacji w Urithiru wojska koalicji prowadzą wojnę w Emulu, Dalinar próbuje poznać głębię swoich mocy Kowala Więzi, a Jasnah umocnić swoją pozycję królowej Alethkaru. Zaś w Cieniomorzu Adolin i Shallan trafiają do fortecy honorsprenów, Nieprzemijającej Prawości, gdzie każde ma swoje niebezpieczne zadanie do wypełnienia.


Książki zostały objęte patronatem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-06-10
Autostopem przez Galaktykę - recenzja
ikona wiadomości
Zawsze podchodziłem jak pies do jeża do tekstów literackich, których paliwem był wyłącznie komizm, najczęściej pod postacią wszechobecnej zgrywy. Na każdym z możliwych poziomów tekstu, na wszystkich polach świata przedstawionego musiało dziać się coś zabawnego. Podstawowe rodzaje komizmu (sytuacyjny, językowy i postaci) autor potrafił przedawkować, co często bywało bardziej żenujące niż śmieszne, wysilone, a nie lekkie i naturalne Lektury takich książek najzwyczajniej w świecie mnie bolały. Czułem się, jakbym brał udział w czymś bardzo zawstydzającym. Na przykład w świniobiciu.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy: