fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2018-05-01
Na znak tryumfu - wyniki konkursu
ikona wiadomości
Laureatami konkursu zostali: Agnieszka Święchowicz (Jordanów), Anna Hebel (Wejherowo) oraz Piotr Tworek (Kuźnica Bobrowska).

Gratulujemy!

Prawidłowe odpowiedzi na pytania konkursowe:
1. Steve White, John Ringo, Linda Evans, Eric Flint, Jane Lindskold, Timothy Zahn czy David Drake
2. Honor Harrington
3. 2016 - Pyrkon
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-04-27
Przebudzenie Lewiatana - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa MAG ukazała się powieść James S.A. Coreya - Przebudzenie Lewiatana.

Ludzkość zasiedliła Układ Słoneczny – Marsa, Księżyc, Pas Asteroid i dalej – ale gwiazdy wciąż pozostają poza jej zasięgiem.
Jim Holden jest pierwszym oficerem lodowcowca kursującego z pierścieni Saturna na stacje górnicze Pasa. Gdy wraz z załogą trafiają na opuszczony statek Scopuli, w ich ręce wpada niechciany sekret. Ktoś jest gotów dla niego zabijać, i to na skalę niewyobrażalną dla Jima i jego załogi. Układowi grozi wojna, chyba że uda się odkryć, kto i dlaczego porzucił tajemniczy statek.
Detektyw Miller otrzymuje zlecenie odszukania Julie Mao, dziewczyny, która na własne życzenie zrezygnowała z wygodnego życia u boku bogatych i wpływowych rodziców – po to, by walczyć o prawa uciskanych mieszkańców Pasa. Ślady śledztwa prowadzą do statku Scopuli, krzyżując w ten sposób drogi Millera i Jima Holdena. Okazuje się, że dziewczyna może być kluczem do rozwiązania każdej zagadki.
Holden i Miller muszą lawirować między rządem Ziemi, rewolucjonistami z Sojuszu Planet Zewnętrznych i pełnymi sekretów korporacjami, mając wszystkich przeciw sobie. W Pasie jednak obowiązują inne reguły i jeden mały statek może zmienić los wszechświata.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-04-27
Endymion - recenzja
ikona wiadomości
Endymion Dana Simmonsa to pełnokrwista powieść postmodernistyczna: autor bawi się z czytelnikiem w wyrafinowaną Kantowską grę wyobraźni i intelektu, niejednokrotnie sięga po zintensyfikowaną intertekstualność (nawiązania do filozofii, popkultury, mitologii). Ale wszystkie podjęte w utworze tematy, literackie zabawy i sensy nie przyćmiewają ludycznych walorów dzieła.

zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-04-19
451° Fahrenheita - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa MAG ukazała się piętnasta książka w serii Artefakty - 451° Fahrenheita - Raya Bradbury'ego

Przerażająco prorocza powieść o przyszłości w świecie postliterackim…
Guy Montag jest strażakiem. Jego praca polega na niszczeniu najbardziej zakazanego ze wszystkich dóbr, źródła wszelkich niesnasek i nieszczęść: książek.
Nie przychodzi mu do głowy, że mógłby kwestionować swoje nijakie życie – dopóki nie zostanie mu objawiona przeszłość, w której ludzie nie żyli w strachu, i teraźniejszość, w której można postrzegać świat przez pryzmat idei.
Zaczyna ukrywać w domu książki, które wkrótce zagrożą jego życiu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-04-19
Premiera drugiej części Dawcy przysięgi
ikona wiadomości
Od dziś możemy zapoznać się z zakończeniem trzeciego tomu Archiwum burzowego światła - Brandona Sandersona wydanego w dwóch tomach.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa MAG.

Na Rosharze trwa wojna. Przebudzeni parshendi – pieśniarze – pod wodzą służących Odium Stopionych wydają się niepowstrzymani. Wieczna Burza nieubłaganie powraca, za każdym razem sprowadzając śmierć i zniszczenie na ludzkie osady. Dalinar Kholin, udręczony powracającymi wspomnieniami przeszłości i nieżyjącej żony, nie szczędzi wysiłków, by zbudować koalicję ludzkich królestw, odkrywając przy tym swoje moce Kowala Więzi. Jednakże Odium ma wiele sług i wygląda na to, że jest przygotowany na każdą możliwość, a Świetlistym Rycerzom zagraża również tajemnica, która wcześniej doprowadziła do Odstępstwa ich starożytnych poprzedników.
Elhokar, Adolin, Shallan i Kaladin docierają do Kholinaru i odkrywają, że choć miasto jeszcze nie upadło, ich misja może się okazać o wiele trudniejsza, niż się spodziewali. Ludzie szepczą o mrocznej sile, która opanowała pałac i królową Aesudan, po ulicach zaś wędrują wyznawcy dziwacznego Kultu Chwil. A jedynym, co chroni miasto przed upadkiem, jest Straż Muru i jej tajemniczy dowódca, marszałek Lazur.
Tymczasem ostatnia z Parshendich, Venli, zaczyna pojmować, jakie skutki przyniosła jej decyzja, by odnaleźć starożytnych bogów pieśniarzy, i jaki los czeka pieśniarzy pod władzą Odium.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-04-11
Na znak tryumfu - konkurs
ikona wiadomości
Wraz z fundatorem nagród - Wydawnictwem Rebis - zapraszamy do udziału w konkursie. Wśród osób, które odpowiedzą prawidłowo na pytania wyłonionych zostanie trzech laureatów. Nagrodami są egzemplarze książki Na znak tryumfu.

Pytania zostały zamieszczone w dziale Konkursy.

Zakończenie konkursu nastąpi 25 kwietnia o północy, a ogłoszenie wyników w przeciągu kilku następnych dni.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-04-04
Upadłe Anioły - premiera
ikona wiadomości
Od dzisiaj w sprzedaży detalicznej dostępna jest powieść Upadłe Anioły Richarda Morgana. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG.

Upowłokowiony w uszkodzone ciało bojowe Klina, Takeshi Kovacs służy jako najemnik w sponsorowanej przez Protektorat, brutalnej wojnie domowej, mającej zdławić rewolucję na Sanction IV.
Korzystając z szansy dołączenia do potajemnej ekspedycji, mającej zabezpieczyć znalezisko archeologiczne, Takeshi wpada w wir zdrady i oszustw, przy których front zdaje się być miłym wspomnieniem. Poszukiwany obiekt jest bezcenny i niesie ze sobą niezliczone zagrożenia. To znalezisko, dla którego korporacje będą zabijać. Odkrycie, które zmieni ludzkość.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-03-23
Trylogia Rajaniemiego w sprzedaży
ikona wiadomości
Nakładem Wydawnictwa MAG ukazała się w dniu dzisiejszym w komplecie trylogia Jean le Flambeur - Hannu Rajaniemi.

Powieść Rajaniemiego to oszałamiająca hard SF – opowieść złodziejska, której motorem napędowym są jak najbardziej ludzkie motywy: zdrada, zemsta, zazdrość. Mocne oparcie w nauce, oryginalne pomysły i świetnie nakreślone postaci – oto debiut wyjątkowy pod każdym względem.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-03-22
Wyprawa Błazna - recenzja
ikona wiadomości
Gdzieś w odmętach Internetu wyłowiłem stwierdzenie, że zarówno druga, jak i trzecia trylogia z Bastardem Rycerskim w roli głównej to książki napisane (sparafrazuję) dla wiernych czytelników autorki i chyba dla nikogo innego. Jako sympatyk prozy Robin Hobb – czytający też sporo innej literatury - nie mogę się do końca zgodzić z taką opinią.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-03-16
Najjaśniejsza noc - recenzja
ikona wiadomości
Najjaśniejsza noc Tui T. Sutherland to – zdaje się krzyczeć wieńczący książkę „Koniec” – kres czytelniczych perypetii z cyklem Skrzydła Ognia, choć w oryginale ukazało się już jedenaście z piętnastu dotychczas zapowiedzianych tomów. Jednak nie jest to urwanie historii w połowie, bo piąta część serii spina klamrą dotychczasowe wydarzenia i razem z poprzednimi książkami tworzy spójną, fabularnie zamkniętą całość.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-03-07
Światy Alonbee - recenzja
ikona wiadomości
Gdy kończyłem czytać pierwszą część trylogii Jana Maszczyszyna pt. Światy solarne, miałem wrażenie, że poprawnie rozszyfrowałem zamiar autorski twórcy. Chciał on zbudować świat przedstawiony, który w pełni realizowałby założenia steampunkowej poetyki, dostosować sposób prowadzenia narracji oraz język do rzeczywistości, którą czytelnicy uznaliby za dziewiętnastowieczną, okrasić całość nawiązaniami do ojców założycieli fantastyki: Verne’a i Wellesa. Gdy zmieszać te wszystkie składniki, teoretycznie otrzyma się tekst, który uznamy za steampunkowy. Tak naiwnie sądziłem… A jednak coś nakazywało mi jeszcze raz przemyśleć sprawę. Zacząłem się zastanawiać, czy może istnieć coś takiego jak zbyt duża ilość steampunku w samym steampunku? Czy można przeszarżować, przelicytować się? Czy, w końcu, można zagłaskać czytelnika oferowanymi mu atrakcjami?

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-02-28
Premiery wydawnictwa MAG
ikona wiadomości
Dzisiaj do sprzedaży trafiły dwie książki wydane nakładem wydawnictwa MAG:
- Legion płomienia Anthony'ego Ryana
Legendarny biały smok, którego istnienie do niedawna wkładano między bajki, obudził się z długiego snu powodowany żarliwym pragnieniem spopielenia świata ludzi. Jedno miasto padło już ofiarą jego potężnych legionów, a następne wkrótce pójdą w jego ślady – chyba że Clay zdoła odkryć prastary sekret pogrzebany w lodach dalekiego południa. Aby tego dokonać, będzie musiał po raz kolejny zmierzyć się z niewyobrażalnym zagrożeniem. Różnica jest taka, że tym razem w jego rękach spoczywa los nie tylko ojczystego kraju, lecz całego świata.
- Pułapka czasu Madeleine L'Engle
Meg Murry i jej mały, niezwykły braciszek Charles Wallace nie przypuszczali, że wyprawa do opuszczonego domu w lesie stanie się początkiem niesamowitej, pełnej zdumiewających, choć często niebezpiecznych przygód, wyprawy w bezmiar kosmosu, która miała doprowadzić do rozwikłania tajemnicy zniknięcia ich ojca. Jaką rolą w tym wszystkim odegrały trzy dziwaczne, na pozór zabawne, starsze damy?
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-02-23
Uczta Wyobraźni w natarciu
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa MAG ukazały się dwie kolejne powieści w serii Uczta Wyobraźni:

- Czerwony śnieg Iana R. MacLeoda,
Na pobojowisku po ostatniej wielkiej bitwie Wojny Secesyjnej rozczarowany życiem unionista-lekarz natrafia na obrabiającą trupy dziwną postać i jego życie zmienia się na zawsze…
W Strasburgu, parę lat przed Rewolucją Francuską, konserwator obrazów dostaje zlecenie namalowania cyklu portretów pięknej kobiety w różnych fazach jej życia, choć sama kobieta najwyraźniej się nie starzeje…
W Nowym Jorku z czasów prohibicji młoda marksistka pojawia się nagle wśród elit, w dodatku podszywając się pod osobę, która nigdy nie istniała…
Czerwony śnieg to powieść o miłości i krwi, o ideach i snach, a wszystko wiąże w całość tajemnicze stworzenie wywiedzione z najmroczniejszych przedwiecznych ludzkich mitów, które cudem przetrwało do dzisiejszych czasów, wciąż rośnie i wciąż zabija…


- Matka Edenu Chrisa Becketta,
Na dalekiej, pozbawionej słońca planecie, którą jej mieszkańcy nazywają Edenem, wyrosła cywilizacja. Ledwie parę pokoleń temu było ich kilkuset i tulili się do światła i ciepła edeńskich lampodrzew, bojąc się zapuścić dalej w zimny mrok. Teraz ludzkość rozeszła się po całym Edenie i powstały dwa królestwa, oba utrzymujące się dzięki przemocy i zdominowane przez mężczyzn. Oba mają się za prawowitych potomków Geli, kobiety, która przybyła na Eden dawno temu w łodzi pływającej między gwiazdami i stała się matką ich wszystkich. Młoda Gwiazdeczka Strumyk, spotykając przystojnego i potężnego mężczyznę, który przypłynął z drugiej strony Stawu, myśli, że znajdzie pole do popisu dla swojej ambicji i energii. Nie ma jednak pojęcia, że będzie musiała zostać zastępczynią Geli i nosić na palcu jej pierścień, a gdy obejmie tę rolę, jednocześnie pełną władzy i całkiem jej pozbawioną, spróbuje całkowicie odmienić historię Edenu.
więcej »
Liczba komentarzy: