fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2017-04-25
Na krawędzi zagłady - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Na krawędzi zagłady Roberta Szmidta, trzeciej części cyklu Pola dawno zapomnianych bitew. Książka ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis w serii Horyzonty zdarzeń.

Bezwzględni Obcy atakują rubieże Federacji. Ludzkość została zmuszona do chaotycznego wycofania się z dziesiątków podbitych systemów. Jedyną szansą na opóźnienie marszu wroga jest stworzenie setek fałszywych kolonii. Jeśli to nie zadziała, Flota będzie zmuszona stawić czoło najeźdźcy w serii otwartych bitew, co grozi jej unicestwieniem. Politycy nie baczą jednak na konsekwencje. Ich celem jest zachowanie władzy, nawet za cenę śmierci miliardów ludzi. Sztab trzeciego metasektora musi więc zarazem sprostać wymaganiom Rady Federacji i nie dopuścić do zagłady jedynych sił, które bronią ludzkości.
Ta wojna ma jeszcze jeden wymiar - bardziej ludzki i osobisty. Major Święcki staje do walki o uratowanie kolonistów, których musiał zostawić na Delcie Ulietty…
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-04-24
Calamity - premiera
ikona wiadomości
Nakładem Wydawnictwa Zysk i Spółka na rynku pojawiła się ostatnia część Mścicieli - Brandona Sandersona pt: Calamity.

Gdy Calamity rozświetliła niebo, zrodzili się Epicy. Od tamtej pamiętnej nocy życie Davida jest nierozerwalnie związane z ich zbrodniami.
Stalowe Serce zabił jego ojca. Pożar skradł mu serce. A teraz Regalia zamieniła jego najlepszego sprzymierzeńca w groźnego wroga.
David znał tajemnicę Profesora i zatrzymał ją dla siebie nawet wtedy, gdy Profesor z trudem panował nad swoją mocą Epika. Jednak starcie ze Znikającym w Babilarze przeważyło szalę. Były przywódca Mścicieli przeszedł na drugą stronę. Zapadł w mroczną otchłań zła szerzonego przez Epików na całym świecie, z której – jak powszechnie sądzono – nie ma powrotu.
Jednak wszyscy się mylą. Odkupienie jest możliwe nawet dla Epików, czego dowiodła Megan. Nie wszyscy są straceni. Nie całkowicie. A Dawid jest na tyle szalony, aby stawić czoło najpotężniejszemu z elity Epików, aby ocalić przyjaciela. Albo zginąć…
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-04-20
Bestia najgorsza - recenzja
ikona wiadomości
Powergraph przyzwyczaił nas już do wysokiego poziomu pozycji publikowanych w serii Kontrapunkty. Bestia najgorsza i inne sny o wolności i miłości stanowi kolejny z autorskich powrotów na jej łamy. Po całkiem udanej powieści I dusza moja Michał Cetnarowski przypomina o sobie zbiorem sześciu dłuższych opowiadań (z czego cztery to teksty premierowe), balansujących na granicy literatury gatunkowej – podobnie zresztą jak wszystkie inne pozycje wydawane w ramach tej serii.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-04-18
Ukryty As - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści mozaikowej Ukryty As pod redakcją George R. R. Martina. Książka została wydana nakładem wydawnictwa Zysk i Spółka.

Przed czterdziestu laty pozaziemski wirus stworzył obdarzone nadludzkimi możliwościami istoty znane jako asowie i dżokerzy. Od tej pory toczą one walkę o swe prawa i szacunek
Akcja szóstego tomu cyklu Dzikie karty rozgrywa się podczas konwencji prezydenckiej Partii Demokratycznej w Atlancie. W centrum konferencyjnym Omni panuje groza. Fanatyczny przywódca religijny pragnie pozbawić dzikie karty wszelkich praw, a ukryty as władający potężną mocą zamierza wpłynąć na wynik konwencji. Na tym pełnym namiętności i intryg tle obserwujemy garstkę asów i dżokerów walczących o władzę nad krajem.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-04-18
Trylogia Solarna - wyniki konkursu
ikona wiadomości
Laureatem konkursu został Piotr Piosna (Chrzanów).

Gratulujemy!

Prawidłowe odpowiedzi na pytania konkursowe:

1. Melbourne
2. Juliusz Verne, Herbert George Wells, Edgar Rice Burroughs
3. Posłańcy opętania, Cumulus Mortem
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-04-18
Evna - recenzja
ikona wiadomości
Evna to ostatnia część skandynawskiej sagi autorstwa Siri Pettersen. Powieść kończąca cykl doskonale potwierdza to, co dało się zauważyć już podczas lektury dwóch poprzednich tomów – pisarka ma duży talent do tworzenia niezwykle ciekawych historii, które czyta się z ogromną przyjemnością.

Zapraszamy do lektury recenzji Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-04-18
Sprzedawcy lokomotyw - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera nowego wydania powieści Sprzedawcy lokomotyw Marcina Przybyłka. Książka została wydana nakładem Domu Wydawniczego Rebis w serii Horyzonty zdarzeń.

Kończy się XXI wiek. Ludzie żyją w miastach-klatkach oddzielonych od agresywnego ekosystemu barierami ABB.
Koncerny produkujące realne dobra konkurują o konsumenta z firmami promującymi życie w sieci.
Główni gracze na ziemskiej scenie gospodarczej ukrywają atuty.
Media manipulują społeczeństwem.
Globalny kryzys sieciowy pociąga za sobą setki ofiar.
W świecie, gdzie jednostka nie ma żadnego znaczenia, Torkil Aymore rozpaczliwie walczy o przetrwanie.
Nie chce już wygrać. Chce przeżyć.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-04-13
Zatopić „Niezatapialną” - recenzja
ikona wiadomości
Jako konwencja literacka steampunk jest apetyczny, ładny, estetyczny. Umownie rozumiana belle époque, fin de siècle’owa dekoracja, w której autorzy osadzają opowieści, same w sobie mogą być pociągające, a dla pisarza dość proste w obsłudze. Wystarczy wszak odwołać się do rozpoznawalnych rekwizytów epoki (powozy, falbaniaste suknie, cylindry, laseczki, monokle), zainstalować w tworzonej rzeczywistości technologię (opartą rzecz jasna na wszelkich możliwych modyfikacjach maszyny parowej), dodać szczyptę magii, która elementem obowiązkowym nie jest, ale wygląda dobrze, jak paląca się fajka w dłoni gestykulującego wykładowcy… I gotowe! Wszelkie zaś nieścisłości związane z odtwarzaniem realiów XIX wieku autor tłumaczyć może świętym prawem fantastyki do dowolnego rozmieszczania rekwizytów, naginania faktów, swoistą licentia poetica.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-04-12
Karabiny Avalonu (audiobook) - recenzja
ikona wiadomości
Karabiny Avalonu to bezpośrednia kontynuacja losów księcia Corwina, pretendenta do tronu Amberu, znanych z Dziewięciu książąt Amberu. Krótka i treściwa książka porywa, zastanawia i inspiruje – podobnie zresztą jak poprzedni tom. Trudno zatem wyobrazić sobie owo dzieło, w żaden sposób niezmienione, jako niestrawne i, pomimo specyficznego uroku, trochę odpychające. Jednak wystarczyła drobna ingerencja – przełożenie utworu na inne medium – i osoba lektora, Rocha Siemianowskiego, żeby odpuścić sobie kontynuację przygody z Kronikami Amberu w formie audio.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.

Dziekujemy firmie storytel.pl za udostępnienie medium.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-04-11
Ciężkie próby - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj trafia do księgarń powieść Lindy Nagaty Ciężkie próby. To drugi tom, po Czerwieni, doskonałej trylogii SF tej autorki.

Nagata przedstawia fascynujący obraz wojen w bliskiej przyszłości, w których nanotechnologia i sztuczne inteligencje decydują o losach żołnierzy, bitew i konfliktów.

Porucznik James Shelley i jego Oddział Apokalipsy walczyli o sprawiedliwość, kiedy przeprowadzili nieoficjalną misję o kryptonimie „Brzask”. Po powrocie do Ameryki stają przed sądem wojskowym. Pragną ujawnić korupcję wśród elit politycznych i biznesowych, ale nie jest to takie proste. W kraju, który wciąż dochodzi do siebie po nuklearnym zamachu terrorystycznym z Dnia Komy, sala sądowa staje się kolejnym polem bitwy.
Kiedy społeczeństwo obiegają wieści o tajemniczej zbuntowanej sztucznej inteligencji zwanej Czerwienią, narasta nowa fala przemocy, a Shelley znowu znajduje się w samym centrum wydarzeń. Nękany przez wrogów postanawia działać. Czy jednak sam podejmuje decyzje, czy manipuluje nim Czerwień? I czy ma to jakieś znaczenie, kiedy miliony ludzi mogą zginąć w wojnie jądrowej?
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-04-11
Ściana burz - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa SQN ukazała się kontynuacja cyklu Pod sztandarem Dzikiego Kwiatu - Kena Liu.

Kuni Garu, znany teraz jako cesarz Ragin, stara się zapewnić cesarstwu rozwój, a jednocześnie zadośćuczynić żądaniom ludu. Nie wie, że za mityczną Ścianą Burz kryje się potężna siła, zdolna rozpętać w Darze pandemonium.
Kiedy do wybrzeży jednej z wysp docierają tajemniczy Lyucu ze swymi skrzydlatymi bestiami, w imperium wybucha chaos karmiony przerażeniem. Tym razem Kuni nie może poprowadzić swoich ludzi przeciwko zagrożeniu – musi radzić sobie z fałszywymi oskarżeniami i zdradą wśród najbliższych. Jedyną nadzieją dla Dary są dorosłe już dzieci cesarza, gotowe zaznaczyć swoją obecność w annałach historii. Czeka je trudne zadanie. Nadchodzą bowiem czasy przerastające wyobrażenie tak mieszkańców Wysp, jak i ich bogów.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-04-11
Tetralogia Weeksa w księgarniach
ikona wiadomości
Wydawnictwo MAG wypuściło na rynek czwarty tom cyklu Powiernik światła i jednocześnie dodrukowano tom pierwszy.

- Czarny Pryzmat - To on ma władzę, siłę i bogactwo, ale zapłaci za to własnym życiem. Gavin Guile jest Pryzmatem, najpotężniejszym człowiekiem na świecie. Jest cesarzem i najwyższym kapłanem; tylko dzięki jego mocy, sprytowi i urokowi osobistemu możliwe jest utrzymanie kruchego pokoju. Niestety, Pryzmaci nie żyją długo i Guile dokładnie wie, ile mu jeszcze zostało: pięć lat, żeby zrealizować pięć niemożliwych celów. Nagle jednak dowiaduje się, że ma syna, który urodził się w odległym królestwie po wojnie, dzięki której Gavin zdobył władzę. Teraz musi zdecydować, jaką cenę jest gotów zapłacić, żeby utrzymać w tajemnicy sekret, który może zniszczyć świat.

- Krwawe zwierciadło - Z Siedmiu Satrapii zostały już tylko cztery, a i one są o krok od ugięcia się przed wojskami Białego Króla.
Gavin Guile – niegdyś cesarz, Pryzmat i galernik, człowiek, który mógł zapobiec wojnie, jest teraz zagubionym i okaleczonym więźniem w więzieniu, które stworzył własnymi rękami dla magicznego geniusza. Tyle że on sam całkowicie utracił magię. Co gorsza, być może nie znajduje się w tym więzieniu sam. Kip Guile dokona ostatniej, desperackiej próby powstrzymania rosnącej hordy Białego Króla. Karris Białodąb stara się poskładać w całość rozpadające się cesarstwo, a pomaga jej w tym jedynie śmiertelnie niebezpieczny i być może zdradziecki teść, Andross Guile.
Tymczasem Teia znajduje nowe, znacznie mroczniejsze zastosowanie dla swoich talentów, a cena tego odkrycia może okazać się dla niej zbyt wielka do udźwignięcia.
Razem będą walczyć, aby skażone cesarstwo nie stało się czymś o wiele gorszym.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-04-07
Bestia najgorsza - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera zbioru opowiadań Bestia najgorsza Michała Cetnarowskiego. Książka została wydana nakładem wydawnictwa Powergraph.

Bestia najgorsza… to gęsta proza psychologiczna, pisana poza utartymi kliszami, trudna do jednoznacznego zaszufladkowania, którą można czytać wciąż na nowo i doszukiwać się kolejnych znaczeń. Wieloznaczny literacki sen o miłości i wolności, podejmujący z czytelnikiem grę na najróżniejszych poziomach. Cetnarowski jawi się jako uważny obserwator tego, co w ludzkim życiu irracjonalne, ukryte pod kamuflażem codzienności, głęboko intymne.
więcej »
Liczba komentarzy: