fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2016-11-17
Szóstka wron - reenzja
ikona wiadomości
Wszyscy chwalą najnowszą powieść Leigh Bardugo. Mówi się, że Szóstka wron to porywająca, dobrze napisana i intrygująca historia. Jednak pomimo tych zachwytów mam z nią pewien problem. Ale zacznijmy od początku.

Zapraszamy do lektury recenzji Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-11-14
Świat Rynn - recenzja
ikona wiadomości
Do książek będących tie-inami różnego rodzaju gier zawsze podchodzę z pewną dozą rezerwy i, co tu dużo gadać, z niezbyt wygórowanymi oczekiwaniami. W przypadku takiej twórczości realna wartość literacka z założenia zajmuje drugi plan względem świata przedstawionego. To dane uniwersum i zamieszkujące je postacie stają się głównymi bohaterami tego typu literatury. A że np. świat Warhammera 40k ma swój specyficzny (wyjątkowo mroczny) urok, zdarza mi się raz na jakiś czas podjąć wyzwanie i powrócić do jego literackiej wersji. Otwarcie przez Copernicus nowej książkowej serii zatytułowanej „Bitwy Space Marines” okazało się dla mnie okazją, by znów wybrać się w 41. Stulecie. Niestety, nie był to powrót zbyt przyjemny.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-11-14
Brudne gry - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera antologii Brudne gry, piątego tomu cyklu superbohaterskiego Dzikie karty. Książka została wydana nakładem wydawnictwa Zysk i Spółka.

Trzy główne wątki książki tworzą splatające się ze sobą opowieści. Pierwsza z nich opowiada o kryzysie tożsamości Żółwia, który zwątpił w sens swej superbohaterskiej działalności. Druga stanowi relację z życia Croyda Crensona, który przechodzi przez dwie kolejne transformacje. Wreszcie trzecia to opowieść o wysiłkach Tachiona, próbującego uporać się z nowo odnalezionym wnukiem Blaise’em, wojną gangów na ulicach Dżokerowa oraz zagrożeniem, jakie stwarza Crenson.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-11-09
Dwie premiery MAG-a
ikona wiadomości
Dzisiaj premiery książek wydanych nakładem wydawnictwa MAG:

- Amerykańscy bogowie Neila Gaimana, kolejne wznowienie w nowej szacie graficznej;
Po trzech latach spędzonych w więzieniu Cień ma wyjść na wolność. Na dwa dni przed zakończeniem wyroku, jego żona, Laura, ginie wypadku samochodowym w tajemniczych okolicznościach. Oszołomiony Cień powraca do domu, gdzie spotyka tajemniczego Pana Wednesday, twierdzącego, iż jest uchodźcą wojennym, byłym bogiem i królem Ameryki. Razem wyruszają oni w niesamowitą podróż przez Stany...

- 7EW Neala Stephensona;
Co by się stało, gdyby nastąpił koniec świata?
Kiedy kataklizm przemienia Ziemię w tykająca bombę zegarową, rozpoczyna się rozpaczliwy wyścig z tym, co nieuchronne. Zostaje opracowany ambitny plan, który ma zagwarantować przetrwanie ludzkości poza obszarem ziemskiej atmosfery, ale na nieustraszonych pionierów czyhają nieprzewidziane niebezpieczeństwa. Ostatecznie zostaje ich dosłownie garstka…
Pięć tysięcy lat później ich potomkowie – trzy miliardy ludzi zaliczające się do siedmiu odrębnych ras – rozpoczynają kolejną zuchwałą podróż w nieznane, na obcą planetę, którą kosmiczna katastrofa i upływ czasu zmieniły nie do poznania. Na Ziemię.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-11-09
Człowiek obiecany - premiera
ikona wiadomości
Człowiek obiecany Pawła Majki – kontynuacja bestsellerowej Dzielnicy obiecanej, pierwszej polskiej powieści w Uniwersum Metro 2033 – już w księgarniach!

Dmitry Glukhovsky tak ją rekomenduje: „Paweł Majka zaprasza do przeżycia nowej przygody w ruinach postapokaliptycznego Krakowa – niegdyś miasta polskich królów. W roku 2033 ma ono zupełnie innych włodarzy… Nowa powieść Pawła Majki wciąga, zaskakuje i zwodzi. Uważajcie! Wiele rzeczy wcale nie jest takimi, jakimi się wydają”.

Zapraszamy do krótkiego spaceru z autorem ulicami Krakowa. Posłuchajcie jego opowieści o tworzeniu najnowszej powieści:
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-10-31
Przeznaczenie błazna - recenzja
ikona wiadomości
Są takie książki – bardzo dobrze napisane i z ciekawymi bohaterami – które wyraźnie pokazują, że autor zbyt mocno przywiązał się do wykreowanego przez siebie świata przedstawionego, dlatego nie jest w stanie dokonać w nim drastycznych zmian. Na taką przypadłość najwyraźniej zapadła Robin Hobb, uznana i utalentowana pisarka, która ma duże problemy z literackimi pożegnaniami, przez co zakończenia jej historii są otwarte, protagoniści raczej żyją szczęśliwie, a na pewno długo, zaś gdzieś pod tym wszystkim skrywa się subtelna zapowiedź kontynuacji.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-10-27
Majka ponownie zaprasza do Krakowa
ikona wiadomości
Paweł Majka, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, powraca do Uniwersum Metra 2033, by swoją nieokiełznaną wyobraźnią uchylić kolejne zasłony skrywające Kraków A.D. 2033.

Premiera najnowszej książki z serii Uniwersum Metro 2033 już 9.11. Posłuchaj fragmentu najnowszej powieści Pawła Majki Człowiek obiecany w interpretacji Krzysztofa Gosztyły.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-10-26
Potrójna premiera MAG-a
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym na rynku wydawniczym ukazały się:

- Dom z Liści Marka Z. Danielewskiego.
Johnny Wagabunda, były pracownik salonu tatuażu w Los Angeles, znajduje notes Zampano, starszego pana i odludka, który zmarł w swoim zagraconym mieszkaniu. Notes zawiera opatrzoną licznymi przypisami historię "Relacji Navidsona".
Fotoreporter Will Navidson wprowadził się z rodziną do nowego domu - dalsze wydarzenia zostały zarejestrowane na taśmach filmowych oraz w postaci wywiadów. Od tamtej pory Navidsonowie stali się sławni, a Zampano - robiąc notatki na luźnych kartkach papieru, serwetkach i w gęsto zapisanych notatnikach - skompilował wyczerpującą pracę na temat wydarzeń w domu przy Ash Tree Lane.
Jednakże ani Wagabunda, ani nikt z jego znajomych nigdy nie słyszeli o "Relacji Navidsona". Teraz zaś im więcej Johnny czyta o domu Navidsonów, tym bardziej zaczyna się bać i popadać w paranoję. Najgorsze jest to, że nie może potraktować znalezionych zapisków jako zwykłych majaczeń starego wariata. Zaczyna zauważać zachodzące w otoczeniu zmiany...


- Gwiezdny pył Neila Gaimana.
Młody Tristran Thorn zrobi wszystko, byle tylko zdobyć lodowate serce pięknej Victorii – przyniesie jej nawet gwiazdę, której upadek z nieba oglądali razem pewnej nocy. By jednak to uczynić, musi wyprawić się na niezbadane ziemie po drugiej stronie starożytnego i dobrze pilnowanego muru, od którego bierze nazwę ich maleńka wioska. Za owym murem leży Kraina Czarów, gdzie nic nie jest takie, jakim je sobie wyobraził – nawet upadła gwiazda. Bestsellerowy autor Neil Gaiman przedtawia opowieść o niezwykłej wyprawie do mrocznej, cudownej krainy – w poszukiwaniu miłości i tego, co niemożliwe.

- Rozjemca Brandona Sandersona.
"Rozjemca" to opowieść o dwóch siostrach, które urodziły się księżniczkami, o Królu-Bogu, który ma poślubić jedną z nich, pomniejszym bóstwie, które nie wierzy w siebie, i o nieśmiertelnym człowieku starającym się naprawić błędy, jakich dopuścił się setki lat temu. W ich świecie ci, którzy zginęli w chwalebny sposób, powracają jako bogowie i żyją w zamknięciu w stolicy Hallandren. W tym samym świecie o potędze magii stanowi moc zwana Biochromą, oparta na Oddechach, które można zbierać jedynie pojedynczo od konkretnych osób. Dzięki Oddechom i czerpaniu koloru z nieożywionych przedmiotów Rozbudzający są w stanie zarówno dopuszczać się nikczemności, jak i tworzyć cuda. Siri i Vivenna, księżniczki Idris; Dar Pieśni, zniechęcony bóg odwagi, Król-Bóg Susebron i tajemniczy Vasher - Rozjemca, zetkną się z jednymi i drugimi
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-10-24
Zabójczy miecz - recenzja
ikona wiadomości
Zabójcza sprawiedliwość Ann Leckie spotkała się z niesłychanie gorącym przyjęciem fantastyczno-literackiej społeczności. Od lat żadna inna książka nie zyskała tak wielkiego poklasku bądź zdobywając praktycznie wszystkie najważniejsze nagrody branżowe (m.in. Hugo, Nebulę, BSFA, Arthura C. Clarke’a, Locusa za pierwszą powieść), bądź też przynajmniej będąc do nich nominowaną (nagrody Jamesa Tiptree Jra, J.W. Campbella czy Philipa K. Dicka). Amerykance udało się coś niebywałego, prawdę mówiąc nieco zaskakującego, biorąc pod uwagę jakość jej debiutanckiej powieści. Brakowało w niej bowiem czegoś wyjątkowego, absolutnie oryginalnego. To raczej sprawnie pomyślana i nieźle napisana mieszanka rozmaitych motywów, pomysłów i… niewiele więcej. Ot, interesująca wizja sfeminizowanego świata, bohaterka będąca w istocie statkiem kosmicznym i całkiem wciągająca fabuła. Byłem niezwykle ciekaw, czy drugiej odsłonie cyklu „Imperium Radch” uda się pójść w ślady poprzedniczki.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-10-20
Wojna starego człowieka - recenzja
ikona wiadomości
Czasem można spotkać się z opinią, że cały nurt tzw. militarnej science fiction sprowadza się do umiejętnego operowania motywami wprowadzonymi do fantastyki a następnie przekutymi w konwencję przez kilku autorów: H.G. Wellsa, Roberta W. Heinlena, Joego Haldemana, Davida Drake’a, Orsona Scotta Carda czy bardziej współcześnie Davida Webera. Gdy przyjrzeć się pracom powyższych, otrzymujemy paletę tematów, które w znacznym stopniu go definiują: wizja wojny przyszłości, kontakt z innymi cywilizacjami, walka planetarna, starcia w przestrzeni kosmicznej, szkolenie i wyposażenie żołnierza przyszłości itd. Tak na dobrą sprawę utwory mocno wykraczające poza powyższe spektrum zdarzają się niezwykle rzadko. Ciesząca się sporą popularnością Wojna starego człowieka Johna Scalziego także nie wydaje się być w tej materii ksiażką rewolucyjną (lub choćby w znacznym stopniu innowacyjną). A jednak jest w niej coś, co czyni ją wyjątkową i godną uwagi.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-10-18
Elantris - recenzja
ikona wiadomości
Brandon Sanderson zasłużył na miejsce w gremium najpoczytniejszych współczesnych pisarzy fantasy, choćby za przekształcanie literackich szablonów w nietuzinkowe intrygi oraz wielki popis wyważonego światotwórstwa. Widać to już w jego debiucie, poprawionym i wznowionym właśnie Elantris – książce dobrze napisanej, z barwnym sztafażem i bohaterami żywcem wyjętymi z baśni.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-10-04
Wezwanie do walki - recenzja
ikona wiadomości
Gdy ledwie kilka miesięcy temu przeczytałem Wezwanie do broni, już zapowiadany drugi tom „Kronik Manticore” znalazł się, nieco zaskakująco, na mojej liście „must read” na resztę 2016 r. Lekka, wciągająca, całkiem nieźle pomyślana militarna science fiction w charakterystycznym dla Davida Webera stylu sprawdziła się idealnie jako lektura urlopowa. Stąd też moją radość wywołał fakt, że Rebis nie kazał na kontynuację czekać zbyt długo – już w sierpniu mogliśmy się cieszyć polską edycją Wezwania do walki.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-10-03
Granica rzeczywistości - recenzja
ikona wiadomości
Wydawnictwo Rebis w zeszłym roku wydało Obrazki z imperium, czyli ostatnią część cyklu Gamedec Marcina Przybyłka, za którą autor został nominowany do Zajdla. Ostatnio miałem okazję zapoznać się z jego najnowszą powieścią, Orłem Białym, i jakoś niespecjalnie byłem przekonany – jeszcze mając w pamięci fatalnego CEO Slayera – do twórczości literata. Jednak wznowiona przez wspomniane wydawnictwo Granica rzeczywistości z 2004, pierwszy tom sztandarowego cyklu Przybyłka, miło zaskakuje, choć to nie arcydzieło.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy: