fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2016-06-06
Żałobne opaski - recenzja
ikona wiadomości
Brandon Sanderson nie powiedział jeszcze ostatniego słowa – to truizm, ale wyjątkowo dobrze opisuje sytuację, z jaką się spotykamy, sięgając po kolejną część cyklu dziejącego się w świecie „Ostatniego imperium”. Żałobne opaski, bo o tej książce właśnie mówimy, obdarowują wiernych czytelników amerykańskiego autora tym, co dla niego najbardziej charakterystyczne – piorunującą mieszanką olśniewających wizji, pełną napięcia i zwrotów akcji intrygą oraz żywymi, plastycznymi i, co nie bez znaczenia, dającymi się polubić bohaterami. Bez takich postaci jak Wax, Wayne czy Marasi sukces powieści Sandersona byłby z pewnością nieco mniej spektakularny.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-06-02
Pożar - recenzja
ikona wiadomości
Stalowe Serce, pierwszy tom „Mścicieli” Brandona Sandersona, wzbudził we mnie dość mieszane uczucia. Z jednej strony podejmował popularny ostatnio temat superbohaterów i przenosił go z medium komiksowego czy filmowego na grunt literatury. Amerykanin stworzył malowniczą, bardzo dynamiczną historię, która miała swój charakter. Z drugiej strony, wyraźnie zauważalne były bolączki charakterystyczne dla nurtu young adult. Jak na tym tle przedstawia się druga powieść cyklu?

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-06-01
Ukryte królestwo - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Ukryte królestwo Tui T. Sutherland, kolejnej części cyklu skierowanego dla młodszego czytelnika Skrzydła ognia. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG i jest objęta patronatem medialnym naszego portalu.

W głębi deszczowego lasu czyha niebezpieczeństwo...
Gloria wie, że świat smoków źle ocenia jej plemię. Przecież nie jest wcale "leniwa jak Deszczoskrzydłe"; w ogóle nie jest leniwa! Może i nie miała zostać jednym ze smocząt przeznaczenia, o czym co rusz przypominają jej starsze smoki, ale jest bystra, a jej jad jest zabójczy... Tyle że - oczywiście - nikt o tym nie wie.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-06-01
Ostateczny argument - recenzja
ikona wiadomości
Pisanie recenzji książki wieńczącej trylogię to zadanie niewdzięczne. Przypadki, gdy postrzeganie całości zmienia się diametralnie po przeczytaniu trzeciej części, nie należą do szczególnie częstych. Zazwyczaj poziom danego dzieła utrzymuje się na w miarę równym pułapie, a jeśli już pierwszy i drugi tom były powieściami wartymi uwagi, to praktycznie niemożliwością jest, by finał zepsuł dobre wrażenie. Ostateczny Argument stanowi żywy przykład na poparcie powyższej tezy. W tym przypadku można jednak mówić o najlepszym elemencie trylogii – to, co było dobre w Ostrzu i Nim zawisną, tutaj doprowadzone jest do perfekcji.

Zapraszamy do lektury recenzji Marka Adamkiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-06-01
Pióra Falkonu - konkurs literacki
ikona wiadomości
Festiwal Fantastyki Falkon wraz wydawnictwem FABRYKA SŁÓW mają przyjemność ogłosić nowy konkurs literacki – „Pióra Falkonu”.

Główną nagrodą w konkursie będzie publikacja w jedynej takiej, fantastycznej antologii konkursowej.

Obok opowiadań wyłonionych w konkursie „Pióra Falkonu” w antologii znajdą się opowiadania najlepszych pisarzy literatury fantastycznej z całej Polski.

Szczegóły dotyczące konkursu znajdziecie pod adresem http://falkon.co/program/piora-falkonu-2016/
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-05-31
Smocze koncerze - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Smocze koncerze Andrzeja Sawickiego. Książka została wydana nakładem Domu Wydawniczego Rebis w serii Horyzonty zdarzeń i jest objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Po utracie Podola i Kamieńca Podolskiego stosunki Rzeczypospolitej z imperium osmańskim są napięte. Tym trudniejsza jest misja kanclerza Jana Gnińskiego, który w 1667 roku usiłuje w Konstantynopolu negocjować obniżenie haraczu i uwolnienie polskich jeńców. Niespodziewanie jednak negocjacje schodzą na dalszy plan. Sami Turcy wpadają w ogromne tarapaty - w ich stolicy rozbija się dziwny obiekt, a już wkrótce atakowani są przez niesamowicie krwiożercze bestie, jakich świat nie widział. Niegdysiejsi wrogowie mają teraz wspólny cel: przetrwanie. Nadzieją może być ich najgroźniejszy do niedawna wróg…
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-05-31
Luna: Nów - recenzja
ikona wiadomości
Luna: Nów porównywana jest do Gry o tron, tyle, że jej akcja rozgrywa się w kosmosie. Nie odważyłabym się chyba na tak mocne porównanie, jednak najnowszej powieści Iana McDonalda nie można odmówić kunsztownego wykonania i niezwykle wciągającej fabuły.

Zapraszamy do lektury recenzji Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-05-31
Krytyka Nova - konkurs
ikona wiadomości
Wydawnictwo Znak Literanova organizuje konkurs "Krytyka Nova" skierowany do studentów polskich uczelni. Jedną z głównych nagród jest płatny staż w wydawnictwie, który umożliwi zwycięzcy konkursu zdobycie cennego doświadczenia i wiedzy o rynku wydawniczym. Oprócz tego wygrać można czytnik e-booków, pakiety książek z serii Proza PL oraz inne książki wydawnictwa Znak Literanova.

Więcej informacji o konkursie, listę nagród i regulamin znajdziecie pod adresem: http://seriaproza.pl/wydarzenia/krytyka-nova/.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-05-20
Wieści konwentowe
ikona wiadomości
W najbliższe wakacje możecie wziąć udział w jednym z konwentów:

XI Dni Jakuba Wędrowycza (22-24 lipca) - interdyscyplinarna trzydniowa impreza kulturalna o profilu związanym z szeroko pojętą fantastyką, organizowana nieprzerwanie od 2006 roku. Powstała na cześć bohatera literackiego wykreowanego przez pisarza Andrzeja Pilipiuka, Honorowego Obywatela Wojsławic. Opowieści o przygodach Jakuba Wędrowycza cieszą się w Polsce ogromną popularnością, zaś Wojsławice to miejsce akcji wielu utworów, w których występuje ów bohater.

Zakonek 2016 (13-15 sierpnia) - konwent post apokaliptyczny odbywający się w poradzieckiej bazie paliwowej, w Raszówce. W programie larpy, warsztaty, konkursy i spotkania z autorami.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-05-20
Onikromos - premiera
ikona wiadomości
Do sprzedaży trafiła nowa powieść Pawła Matuszka Onikromos. To swoista mieszanka surrealistycznej fantastyki, grozy, alternatywnych rzeczywistości i mrocznej fantasy. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG i jest objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Druss, ostatni człowiek w Linvenogre, próbuje rozwikłać zagadkę śmierci swojego brata, nie narażając się przy tym Radzie starszyzny, która z okrutną bezwzględnością rządzi miastem i uważnie obserwuje poczynania człowieka. Zdaje sobie sprawę, że czeka go bardzo trudne zdanie, ale w żaden sposób nie jest przygotowany na to, co się stanie, gdy w trakcie poszukiwań zejdzie z utartych ścieżek, zacznie odkrywać prawdziwą naturę Linvenogre i grunt dosłownie usunie mu się spod stóp.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-05-18
Wieża - premiera
ikona wiadomości
Dostępna jest już w sprzedaży kolejna powieść Roberta Szmidta z Uniwersum Metro 2033. Wieża jest kontynuacją Otchłani i została wydana nakładem wydawnictwa Insignis.

Zwerbowany przez Czystych Nauczyciel otrzymuje zadanie: trzeba zażegnać kryzys w Nowym Watykanie. Nienawykły do wykonywania rozkazów, postanawia działać na własną rękę i próbuje udowodnić wszystkim, że mimo wielu lat bezczynności pozostał Czarnym Skorpionem, żywą legendą kanałów.
Mierzy też znacznie wyżej: jego prawdziwym celem jest zapobieżenie bliskiej już wojnie z Lekterytami, a misja w Wolnych Enklawach to tylko rozgrzewka przed prawdziwym wyzwaniem, jakim będzie wypad do okupowanej przez kanibali Wieży.
Zanurz się w okrutny postapokaliptyczny świat – normalne życie jest tu niewyobrażalnym koszmarem, a historie ludzi wybijających się ponad przeciętność napawają czystym przerażeniem. Wyrusz z Iskrą i Nauczycielem w najmroczniejsze, skrywające wiele tajemnic rejony Wrocławia roku 2033. Podziemne arterie tego miasta to miejsce, w którym śmierć wcale nie wydaje się najgorszym możliwym losem; przekonają się o tym na własnej skórze bohaterowie „Wieży”.

więcej »
Liczba komentarzy:
2016-05-18
Wiatrogon Aeronauty - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa MAG ukazała się nowa książka Jima Butchera - Wiatrogon Aeronauty. Powieść rozpoczyna cykl Żużlowe kasztele.

Od niepamiętnych czasów kasztele, piętrzące się na wiele mil nad spowitą mgłami powierzchnią świata, były schronieniem ludzkości. Arystokratyczne rody, władające nimi od pokoleń, tworzyły cuda nauki, zawierały sojusze handlowe oraz budowały floty sterowców mające utrzymać pokój.
Kapitan Grimm, dowódca statku handlowego "Drapieżca", głęboko wierny Kasztelowi Albion, opowiedział się po jego stronie w zimnej wojnie z Kasztelem Aurora i atakuje frachtowce nieprzyjaciela, by zdezorganizować jego szlaki handlowe. Gdy "Drapieżca" zostaje poważnie uszkodzony w walce, kasztelan Albionu składa Grimmowi propozycję przyłączenia się do ekipy agentów mających wykonać misję o kluczowym znaczeniu. W zamian otrzyma środki potrzebne, by przywrócić "Drapieżcy" pełną sprawność.
Grimm wyrusza, by wykonań to niebezpieczne zadanie, i dowiaduje się, że konflikt między kasztelami jest jedynie zapowiedzią nadchodzących wydarzeń. Pradawny wróg ludzkości, milczący od z górą dziesięciu tysięcy lat, znowu budzi się do życia. A za nim podąża śmierć…
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-05-17
Dziecko Odyna - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Dziecko Odyna Siri Pettersen rozpoczynającej nowy cykl skierowany do młodszego czytelnika - Krucze pierścienie. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis i jest objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Piętnastoletnia Hirka dowiaduje się, że jest dzieckiem Odyna – bezogoniastą zgnilizną z innego świata. Pogardzaną. Budzącą lęk. I ściganą. Ktoś chce ją zabić, by pozostało to tajemnicą. Istnieją jednak gorsze rzeczy niż dzieci Odyna, a Hirka nie jest jedyną istotą, która przedarła się przez bramy…
więcej »
Liczba komentarzy: