fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2016-10-18
Elantris - recenzja
ikona wiadomości
Brandon Sanderson zasłużył na miejsce w gremium najpoczytniejszych współczesnych pisarzy fantasy, choćby za przekształcanie literackich szablonów w nietuzinkowe intrygi oraz wielki popis wyważonego światotwórstwa. Widać to już w jego debiucie, poprawionym i wznowionym właśnie Elantris – książce dobrze napisanej, z barwnym sztafażem i bohaterami żywcem wyjętymi z baśni.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-10-04
Wezwanie do walki - recenzja
ikona wiadomości
Gdy ledwie kilka miesięcy temu przeczytałem Wezwanie do broni, już zapowiadany drugi tom „Kronik Manticore” znalazł się, nieco zaskakująco, na mojej liście „must read” na resztę 2016 r. Lekka, wciągająca, całkiem nieźle pomyślana militarna science fiction w charakterystycznym dla Davida Webera stylu sprawdziła się idealnie jako lektura urlopowa. Stąd też moją radość wywołał fakt, że Rebis nie kazał na kontynuację czekać zbyt długo – już w sierpniu mogliśmy się cieszyć polską edycją Wezwania do walki.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-10-03
Granica rzeczywistości - recenzja
ikona wiadomości
Wydawnictwo Rebis w zeszłym roku wydało Obrazki z imperium, czyli ostatnią część cyklu Gamedec Marcina Przybyłka, za którą autor został nominowany do Zajdla. Ostatnio miałem okazję zapoznać się z jego najnowszą powieścią, Orłem Białym, i jakoś niespecjalnie byłem przekonany – jeszcze mając w pamięci fatalnego CEO Slayera – do twórczości literata. Jednak wznowiona przez wspomniane wydawnictwo Granica rzeczywistości z 2004, pierwszy tom sztandarowego cyklu Przybyłka, miło zaskakuje, choć to nie arcydzieło.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-09-28
Szóstka wron - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści młodzieżowej Szóstka wron Leigh Bardugo, rozgrywającej się w uniwersum znanym z cyklu Trylogia Griszy. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG.

Przestępczy geniusz Kaz Brekker otrzymuje ofertę wzbogacenia się ponad wszelkie wyobrażenie – wystarczy w tym celu wykonać zadanie, która z pozoru wydaje się niewykonalne.
Kaz potrzebuje ludzi wystarczająco zdesperowanych, żeby wraz z nim podjęli się tej samobójczej misji, oraz dostatecznie niebezpiecznych, żeby ją wypełnili. Wie, gdzie ich szukać. Szóstka najbardziej niebezpiecznych wyrzutków w mieście – razem mogą być nie do zatrzymania. O ile wcześniej nie pozabijają się nawzajem.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-09-27
Prawo do życia - recenzja
ikona wiadomości
Na tle innych książek z Uniwersum Metro 2033 pierwsza część postapokaliptycznej trylogii Denisa Szabałowa prezentowała się bardzo okazale. Autor eksploatował wykreowany przez Dymitra Glukhovsky’ego świat po swojemu, bez powielania fabularnych schematów. Skupił się na pokazaniu rozwoju głównego bohatera, kładąc duży nacisk na dobre uzasadnienie wszystkich jego perypetii. Poprzeczka została zawieszona całkiem wysoko, oczywistym jest więc, że oczekiwania fanów co do kontynuacji muszą być duże. Gdyby Szabałowowi udało się utrzymać podobny poziom, można by już było mówić nie o jednej z najlepszych książek w ramach projektu, ale o serii. Nie jest jednak sztuką napisać bardzo dobrą powieść. Prawdziwym wyzwaniem jest udowodnienie, że ma się pomysły na więcej.

Zapraszamy do lektury recenzji Marka Adamkiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-09-20
Okrutny miecz - recenzja
ikona wiadomości
Pewnie jak większość czytelników fantastyki mam mieszane uczucia co do cykli czy też sag tego gatunku. Z jednej strony wszyscy je lubimy, bywają wciągające i jeśli jakieś uniwersum nam się podoba, to z chęcią brniemy w nie coraz głębiej. Z drugiej jednak strony po jakimś czasie stają się męczące, zwłaszcza jeśli autor nie wie, kiedy skończyć, a często ich wspólną cechą bywa nierówny poziom – tomy są różne, lepsze, gorsze albo takie, o których nie chcemy pamiętać. Chyba każdy z nas mógłby w dowolnym cyklu z gatunku fantastyki wskazać dobre i złe momenty i to bez zbytniego wysilania się. Pewną prawdą, do której niestety przyzwyczaili nas pisarze lubujący się w dłuższych rozwiązaniach literackich, jest to, że zwyczajowo środkowe tomy są swego rodzaju przejściówkami w akcji, która powoli się zawiązuje po kulminacji części pierwszej i zwalnia, aby pogalopować naprzód w końcowej fazie danej serii. Pewnie już domyślacie się, dlaczego o tym piszę…

Zapraszamy do lektury recenzji Michała Różyckiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-09-16
Czerwień: Misja „Brzask” - recenzja
ikona wiadomości
Często można spotkać się z głosami, że współczesna kultura popularna (a więc także literacka fantastyka) skupia się właściwie na obracaniu istniejącymi już motywami i toposami, prezentując raz za razem rozmaite ich mieszanki. To, co oryginalne, nowe i wyjątkowe traktowane jest zaś z pewną dozą podejrzliwości… i niekoniecznie znajduje poklask w szerokim kręgu widzów lub czytelników. Potwierdza to tezę, że masowy odbiorca „lubi te piosenki, które już zna”. W takiej sytuacji powieść Czerwień. Misja „Brzask” autorstwa Lindy Nagaty wydaje się mieć spore szanse na komercyjny sukces.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-09-16
Puste niebo - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Puste niebo Radosława Raka. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Powergraph w serii wydawniczej Kontrapunkty.
Okrutna i mroczna, czasem wesoła, a czasem smutna powieść o wschodniej Polsce czasów Brunona Schulza, sterowców, rabinów i rewolucji.
Puste niebo prowadzi czytelnika przez podziemia, zakamarki i zaułki starego Lublina, wysmakowanym, pełnym leśmianizmów językiem opowiada przesyconą erotyzmem historię o ludziach, mieście i świecie, których już nie ma.


Zapraszamy do lektury recenzji znajdującej się na karcie książki.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-09-14
Clovis LaFay: Magiczne akta Scotland Yardu - recenzja
ikona wiadomości
Nikt nie wie, kim jest Anna Lange. Autorka powieści Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu postanowiła ukryć prawdziwą tożsamość i podpisać swój debiut pseudonimem. Wiadomo o niej jedynie to, że jest doktorem habilitowanym w dziedzinie chemii na jednym z polskich uniwersytetów. To z kolei sprawia, że zareklamować może ją jedynie jej książka. Jak wyszło?

Zapraszamy do lektury recenzji Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-09-14
Premiery wydawnicze
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera wydawnicza następujących książek objętych patronatem naszego portalu:
- Elantris Brandona Sandersona - wydawnictwo MAG. Powieść ze świata Cosmere.

- Dymiące zwierciadło Wojciecha Zembatego - wydawnictwo Powergraph w serii Fantastyka z Plusem. Powieść rozpoczyna cykl Głodne słońce. Kolejna część planowana jest na pierwszą połowę 2017 roku.

- Wojna starego człowieka Johna Scalzi - wydawnictwo Akurat. Wznowienie powieści rozpoczynającej cykl Wojna Starego Człowieka.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-09-07
Wrześniowe patronaty portalu
ikona wiadomości
Portal Fantasta.pl objął patronatem medialnym następujące pozycje z wrześniowej oferty wydawniczej:

- Elantris Brandon Sanderson. Książka ukaże się 14 września nakładem wydawnictwa MAG.
- Głodne Słońce: Dymiące zwierciadło Wojciech Zembaty. Książka ukaże się 14 września nakładem wydawnictwa Powergraph.
- Wojna starego człowieka John Scalzi. Książka ukaże się 14 września nakładem wydawnictwa Akurat.
- Puste niebo Radosław Rak. Książka ukaże się 16 września nakładem wydawnictwa Powergraph.
- Granica rzeczywistości Marcin Przybyłek. Książka ukaże się 27 września nakładem wydawnictwa Rebis.
- Szóstka wron Leigh Bardugo. Książka ukaże się 28 września nakładem wydawnictwa MAG.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-09-05
Zgnilizna - recenzja
ikona wiadomości
Przeczytałam tę książkę w jeden dzień. I wierzcie mi – pomimo tego, że czytam dużo i często, proza życia nie pozwala mi zazwyczaj spędzić tak wiele czasu na lekturze. Jednak w przypadku drugiej części Kruczych Pierścieni autorstwa Siri Pettersen, od powieści oderwałam się dopiero wtedy, gdy ją skończyłam. Zgnilizna pochłonęła mnie bez reszty.

Zapraszamy do lektury recenzji Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-08-31
Prawo do życia - premiera
ikona wiadomości
Dostępna jest już w sprzedaży kolejna powieść Denisa Szabałowa z Uniwersum Metro 2033. Prawo do życia jest kontynuacją Prawo do użycia siły i została wydana nakładem wydawnictwa Insignis.

„Prawo do życia” to kontynuacja bestsellerowego „Prawa do użycia siły” Denisa Szabałowa, książki, która uwiodła fanów Uniwersum Metra 2033! Mógł ją napisać tylko człowiek, który o broni i drugiej stronie przysposobienia wojskowego wie niemal wszystko. Chcecie poznać filozofię żołnierza, pozostającego przy życiu w postapokaliptycznym świecie? Wydaje wam się, że silni ludzie nie mają słabości? Przeczytajcie najnowszą książkę serii!


więcej »
Liczba komentarzy: