fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2016-06-29
Wieża - recenzja
ikona wiadomości
Uniwersum Metro 2033 to projekt w znacznej mierze rosyjski. Nie ma w tym fakcie nic dziwnego, wszak z tego kraju pochodzi pomysłodawca powieści, która wszystko zapoczątkowała. Seria szybko stała się kulturowym fenomenem i to na tyle znaczącym, że swoich sił postanowili w niej spróbować także twórcy z innych zakątków świata. Polscy fani postapokalipsy czekali prawie dekadę na udział rodzimych autorów w tym przedsięwzięciu. Pierwszy wybór zaskoczył – Paweł Majka był na tamtą chwilę mało doświadczony w dłuższej formie, ostatecznie jednak sprostał zadaniu. Drugim polskim pisarzem, który mógł zmierzyć się z tematem okazał się Robert J. Szmidt. Otchłań zebrała w większości bardzo dobre recenzje, a autor zgrabnie powiązał ją ze swoją pierwszą powieścią w nurcie postapo, Apokalipsą według Pana Jana. Teraz nadszedł czas na kontynuację tej interesującej opowieści.

Zapraszamy do lektury recenzji Marka Adamkiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-06-27
Peryferal - recenzja
ikona wiadomości
Twórczość Williama Gibsona zawsze stanowiła dla mnie swego rodzaju wyzwanie. Z jednej strony jego pomysły na światy przyszłości bez reszty fascynowały i inspirowały, z drugiej zaś zwięzły, nieco surowy styl nigdy specjalnie do mnie nie przemawiał. Mimo to, nawet wracając po latach do pozycji takich jak Neuromancer, odnajdywałem w nich elementy dające mnóstwo czytelniczej frajdy. Jego ostatnia powieść – Peryferal – została właśnie opublikowana przez Wydawnictwo MAG w ramach prestiżowej serii Uczta Wyobraźni.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-06-20
Smocze koncerze - recenzja
ikona wiadomości
Pomysł, by rozegrać stary dobry motyw inwazji obcych na Ziemię w dekoracjach odległych epok, jest niebywale atrakcyjny, a nawet znalazł gatunkowe imię – fantastyka historyczna. Zderzenie zaawansowanej kosmicznej technologii z przaśną, często prymitywną cywilizacją człowieka może uruchomić bardzo ciekawe rozwiązania fabularne; to samograj, który bardzo trudno zepsuć. Do głowy przychodzi chociażby znakomite Eifelheim Michaela Flynna lub stosunkowo mało znana, ale lekka i przewrotna Podniebna krucjata Poula Andersona.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-06-15
Premiery wydawnictwa MAG
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym na rynku wydawniczym ukazały się:
- Ostre cięcia Joego Abercrombiego - zbiór nagradzanych historii i nowych opowiadań mistrza mrocznej fantasy.
Przemoc szaleje, zdrada rozkwita, a słowa są równie śmiercionośne jak oręż w tej galerii zakulisowych rozgrywek, pobocznych historii i zakakujących zakończeń.

- Dusza cesarza Brandona Sandersona
Kiedy Shai zostaje pojmana podczas próby zastąpienia Księżycowego Berła niemal idealnym falsyfikatem, musi targować się o życie. Cesarz Ashravan co prawda nie zginął podczas ataku skrytobójcy, ale utracił świadomość – a fakt ten nie wyszedł na jaw jedynie dlatego, że w tym samym zamachu zginęła jego żona. Jeśli jednak po trwającej sto dni żałobie cesarz nie pokaże się publicznie, rządzące Stronnictwo Dziedzictwa utraci władzę, a cesarstwo pogrąży się w chaosie.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-06-08
Gwiazda zaranna - recenzja
ikona wiadomości
A miało być tak pięknie, czyli pisarzom nie zawsze udaje się zakończenie sagi – taki tytuł mogłaby mieć ta recenzja. Bo o ile Gwiazda zaranna jest dość ciekawą i poprawnie napisaną książką, to jednak wypada nieco blado w zestawieniu z poprzedzającymi ją tomami.

Zapraszamy do lektury recenzji Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-06-07
Złocisty błazen - recenzja
ikona wiadomości
Po względnie wyrównanym tempie akcji oraz interesującej osi fabularnej w Misji Błazna, Robin Hobb postanowiła zwolnić i zająć się wątkami pobocznymi. Dlatego Złocisty Błazen nie epatuje dynamicznymi scenami ani suspensem, zaś intryga zostaje zaledwie odrobinę pchnięta do przodu. Co nie zmienia faktu, że książkę czyta się dobrze i ma wiele ciekawych momentów, ale miłośników wartkiej akcji zapewne zanudzi.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-06-06
Żałobne opaski - recenzja
ikona wiadomości
Brandon Sanderson nie powiedział jeszcze ostatniego słowa – to truizm, ale wyjątkowo dobrze opisuje sytuację, z jaką się spotykamy, sięgając po kolejną część cyklu dziejącego się w świecie „Ostatniego imperium”. Żałobne opaski, bo o tej książce właśnie mówimy, obdarowują wiernych czytelników amerykańskiego autora tym, co dla niego najbardziej charakterystyczne – piorunującą mieszanką olśniewających wizji, pełną napięcia i zwrotów akcji intrygą oraz żywymi, plastycznymi i, co nie bez znaczenia, dającymi się polubić bohaterami. Bez takich postaci jak Wax, Wayne czy Marasi sukces powieści Sandersona byłby z pewnością nieco mniej spektakularny.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-06-02
Pożar - recenzja
ikona wiadomości
Stalowe Serce, pierwszy tom „Mścicieli” Brandona Sandersona, wzbudził we mnie dość mieszane uczucia. Z jednej strony podejmował popularny ostatnio temat superbohaterów i przenosił go z medium komiksowego czy filmowego na grunt literatury. Amerykanin stworzył malowniczą, bardzo dynamiczną historię, która miała swój charakter. Z drugiej strony, wyraźnie zauważalne były bolączki charakterystyczne dla nurtu young adult. Jak na tym tle przedstawia się druga powieść cyklu?

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-06-01
Ukryte królestwo - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Ukryte królestwo Tui T. Sutherland, kolejnej części cyklu skierowanego dla młodszego czytelnika Skrzydła ognia. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG i jest objęta patronatem medialnym naszego portalu.

W głębi deszczowego lasu czyha niebezpieczeństwo...
Gloria wie, że świat smoków źle ocenia jej plemię. Przecież nie jest wcale "leniwa jak Deszczoskrzydłe"; w ogóle nie jest leniwa! Może i nie miała zostać jednym ze smocząt przeznaczenia, o czym co rusz przypominają jej starsze smoki, ale jest bystra, a jej jad jest zabójczy... Tyle że - oczywiście - nikt o tym nie wie.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-06-01
Ostateczny argument - recenzja
ikona wiadomości
Pisanie recenzji książki wieńczącej trylogię to zadanie niewdzięczne. Przypadki, gdy postrzeganie całości zmienia się diametralnie po przeczytaniu trzeciej części, nie należą do szczególnie częstych. Zazwyczaj poziom danego dzieła utrzymuje się na w miarę równym pułapie, a jeśli już pierwszy i drugi tom były powieściami wartymi uwagi, to praktycznie niemożliwością jest, by finał zepsuł dobre wrażenie. Ostateczny Argument stanowi żywy przykład na poparcie powyższej tezy. W tym przypadku można jednak mówić o najlepszym elemencie trylogii – to, co było dobre w Ostrzu i Nim zawisną, tutaj doprowadzone jest do perfekcji.

Zapraszamy do lektury recenzji Marka Adamkiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-06-01
Pióra Falkonu - konkurs literacki
ikona wiadomości
Festiwal Fantastyki Falkon wraz wydawnictwem FABRYKA SŁÓW mają przyjemność ogłosić nowy konkurs literacki – „Pióra Falkonu”.

Główną nagrodą w konkursie będzie publikacja w jedynej takiej, fantastycznej antologii konkursowej.

Obok opowiadań wyłonionych w konkursie „Pióra Falkonu” w antologii znajdą się opowiadania najlepszych pisarzy literatury fantastycznej z całej Polski.

Szczegóły dotyczące konkursu znajdziecie pod adresem http://falkon.co/program/piora-falkonu-2016/
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-05-31
Smocze koncerze - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Smocze koncerze Andrzeja Sawickiego. Książka została wydana nakładem Domu Wydawniczego Rebis w serii Horyzonty zdarzeń i jest objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Po utracie Podola i Kamieńca Podolskiego stosunki Rzeczypospolitej z imperium osmańskim są napięte. Tym trudniejsza jest misja kanclerza Jana Gnińskiego, który w 1667 roku usiłuje w Konstantynopolu negocjować obniżenie haraczu i uwolnienie polskich jeńców. Niespodziewanie jednak negocjacje schodzą na dalszy plan. Sami Turcy wpadają w ogromne tarapaty - w ich stolicy rozbija się dziwny obiekt, a już wkrótce atakowani są przez niesamowicie krwiożercze bestie, jakich świat nie widział. Niegdysiejsi wrogowie mają teraz wspólny cel: przetrwanie. Nadzieją może być ich najgroźniejszy do niedawna wróg…
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-05-31
Luna: Nów - recenzja
ikona wiadomości
Luna: Nów porównywana jest do Gry o tron, tyle, że jej akcja rozgrywa się w kosmosie. Nie odważyłabym się chyba na tak mocne porównanie, jednak najnowszej powieści Iana McDonalda nie można odmówić kunsztownego wykonania i niezwykle wciągającej fabuły.

Zapraszamy do lektury recenzji Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy: