fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2016-08-03
Ostre cięcia - recenzja
ikona wiadomości
Joe Abercrombie to jedno z najbardziej znanych nazwisk we współczesnej literaturze fantasy. W bibliografii pisarza próżno szukać wpadek, które mogłyby zaniżyć ogólną ocenę jego twórczości, a kolejne książki zbierają najczęściej dobre i bardzo dobre recenzje. Największą popularność przyniosła mu trylogia Pierwsze Prawo i inne osadzone w jej realiach powieści. Nic dziwnego, że nader często powraca do tego uniwersum. Po małej przerwie na trylogię w nurcie young adults Brytyjczyk prezentuje Ostre Cięcia – zbiór opowiadań, który ponownie zabiera odbiorców na mroźne tereny Północy, w niebezpieczne rejony Styrii i w samo centrum toczonych przez Unię wojen.

Zapraszamy do lektury recenzji Marka Adamkiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-08-03
Okrutny miecz - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Okrutny miecz Milesa Camerona, kolejnej części cyklu The Traitor Son Cycle. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG i jest objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Lojalność kosztuje.
Za to zdrada jest darmowa.
Kiedy cesarz zostaje wzięty na zakładnika, pojawia sie zapotrzebowanie na usługi Czerwonego Rycerza i jego kompanów - tyle że zewsząd otaczają ich wrogowie. Rewolta w całym kraju, stolica oblężona - ewentualne zwycięstwo nie przyjdzie łatwo. Ale Czerwony Rycerz ma plan...
Nie wiadomo tylko, czy uda mu się jednocześnie prowadzić walkę na wszystkich frontach: politycznym i magicznym, militarnym i romantycznym. Zwłaszcza że przecież zamierza wygrać WSZYSTKIE te bitwy.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-08-02
Angele Dei - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym premierę powieści ma kolejna pozycja z serii Horyzonty zdarzeń - Angele Dei - Dariusza Domagalskiego. Książka została wydana nakładem wydawnictwa Rebis i jest objęta patronatem medialnym naszego portalu.

W Niebiosach szykuje się wojna. Po buncie Samaela, który nie mógł się pogodzić z wywyższeniem przez Boga ludzi i został strącony w piekielną otchłań, kolejni aniołowie podważają odwieczny ład. Zazdrośni o bożą miłość planują zagładę ludzkości.
Podczas najazdu wojsk Nabuchodonozora na Królestwo Judy ze świątyni jerozolimskiej zostaje wywieziony tajemniczy artefakt, którym zbuntowane anioły chciały się posłużyć, by zerwać przymierze ludzi z Bogiem. Buntownicy rozpoczynają poszukiwania, ślad jednak rozwiewa się jak dym...
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-07-31
Sierpniowe patronaty portalu
ikona wiadomości
Portal Fantasta.pl objął patronatem medialnym następujące pozycje z sierpniowej oferty wydawniczej:


- Angele Dei Dariusz Domagalski. Książka ukaże się 2 sierpnia nakładem wydawnictwa Rebis.
- Okrutny miecz Miles Cameron. Książka ukaże się 3 sierpnia nakładem wydawnictwa MAG.
- Zgnilizna Siri Pettersen. Książka ukaże się 9 sierpnia nakładem wydawnictwa Rebis.
- Biała noc Jim Butcher. Książka ukaże się 12 sierpnia nakładem wydawnictwa MAG.
- Orzeł Biały Marcin Przybyłek. Książka ukaże się 16 sierpnia nakładem wydawnictwa Rebis.
- Głodne Słońce: Dymiące zwierciadło Wojciech Zembaty. Książka ukaże się w okolicach 20 sierpnia nakładem wydawnictwa Powergraph.
- Puste niebo Radosław Rak. Książka ukaże się w okolicach 20 sierpnia nakładem wydawnictwa Powergraph.
- Przeznaczenie błazna Robin Hobb. Książka ukaże się 26 sierpnia nakładem wydawnictwa MAG.
- Czerwień Linda Nagata. Książka ukaże się 30 sierpnia nakładem wydawnictwa Rebis.
- Nigdziebądź Neil Gaiman. Książka ukaże się 31 sierpnia nakładem wydawnictwa MAG.
- Prawo do życia Denis Szabałow. Książka ukaże się 31 sierpnia nakładem wydawnictwa Insignis.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-07-26
Przyszła na Sarnath zagłada - recenzja
ikona wiadomości
Wydanie Zgrozy w Dunwich – zbioru najbardziej znanych tekstów H.P. Lovecrafta w tłumaczeniu Macieja Płazy – okazało się nie lada wydarzeniem. I to z kilku względów. Przede wszystkim ma tu znaczenie fakt znakomitej jakości przekładu wyraźnie wyróżniającego się na tle wcześniejszych polskich wydań prac Samotnika z Providence. Istotne jest również,, iż tłumaczenie to zdobyło uznanie nie tylko w oczach miłośników fantastyki i grozy, ale także spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem literackiego mainstreamu. Niezwykle rzadko zdarza się bowiem, aby periodyki pokroju „Literatury na świecie” nagradzały twórców (a więc i tłumaczy) obracających się w kręgu prozy gatunkowej. Wydawało się niemal oczywiste, że prędzej czy później doczekamy się wydania kolejnych tekstów Lovecrafta w opracowaniu Płazy. Oto przed Państwem Przyszła na Sarnath zagłada.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-07-19
Mechaniczny - recenzja
ikona wiadomości
Czytajcie książki Iana Tregillisa – tyle właściwie mogę powiedzieć i na tym zakończyć tę recenzję. Dlaczego? Ponieważ Mechaniczny broni się sam i nie potrzebuje absolutnie żadnych rekomendacji. Jeżeli jednak część z Was chciałaby dowiedzieć się więcej o tym, jak dobrą powieścią jest pierwsza część Wojen Alchemicznych, to usiądźcie wygodnie i nastawcie się na to, że przez kolejne kilka minut będziecie czytać same pochwały na temat tej książki.

Zapraszamy do lektury recenzji Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-07-12
Wiatrogon aeronauty - recenzja
ikona wiadomości
Wiatrogon Aeronauty to niedawno wydana w Polsce powieść Jima Butchera rozpoczynająca cykl zatytułowany Żużlowe Kasztele. Jak wiadomo, z cyklami bywa różnie. Na naszym rynku wydawniczym pojawia się wiele przeciętnej, słabej lub po prostu złej fantastyki, która mami ładnymi okładkami, porównaniami do znanych i cenionych dzieł, zachętami innych – najczęściej popularnych – pisarzy lub właśnie przynależnością do bestsellerowych cykli ze światowych półek. Często streszczenie z tyłu okładki i pobieżny przegląd książki, pomimo nieznajomości autora czy rzeczonej serii, pozwalają nam stwierdzić, z jakim typem fantastyki mamy do czynienia. W przypadku Wiatrogonu Aeronauty byłem święcie przekonany, że trafiła mi się lektura gorszego sortu, a pierwsze strony powieści zdawały się potwierdzać moje przypuszczenia. Mimo wszystko postanowiłem dać amerykańskiemu autorowi szansę i całe szczęście, bo przez swoje krytyczne podejście mógłbym przegapić całkiem niezłą książkę.

Zapraszamy do lektury recenzji Michała Różyckiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-07-07
Wyprawa asów - recenzja
ikona wiadomości
Gdy zaczynamy przygodę ze światem „Dzikich kart”, gdy stawiamy pierwsze kroki w powołanym do życia przez George’a R.R. Martina uniwersum, być może nie spodziewamy się, jak pojemną i plastyczną rzeczywistość nam się proponuje. Niezorientowanym czytelnikom przedstawię podstawowe założenia, jakie definiują interesujący nas świat – u schyłku II wojny światowej dochodzi do kosmicznej katastrofy, za sprawą której na naszą planetę „spada” wirus modyfikujący DNA człowieka. Ludzie zyskują nadnaturalne umiejętności, ale często płacą za nie deformacjami ciała, skrzywioną psychiką. Niektórzy stają po stronie prawa i walczą ze złem, inni wykorzystują swoje moce, by knuć, grozić, terroryzować...

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-07-06
Ukryte królestwo - recenzja
ikona wiadomości
Ukryte królestwo to już trzeci tom młodzieżowego cyklu Skrzydła ognia, opowiadającego o perypetiach smocząt, które według przepowiedni mają przywrócić światu pokój po latach krwawych, bratobójczych wojen. Dwie wcześniejsze części prezentowały w miarę wyrównany, całkiem przyzwoity poziom, lecz początek trzeciej może nieco zawieść. Na szczęście dalej jest już lepiej.

Zapraszamy do recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-06-30
Dziecko Odyna - recenzja
ikona wiadomości
Dziecko Odyna to debiut norweskiej pisarki Siri Pettersen. I jeśli „ludy północy” dalej będą tworzyć taką literaturę, to reszta z nas, zmarzlaków, nie będzie miała czego szukać w tej dziedzinie. Ta książka jest jedną z najlepszych, jakie dane mi było przeczytać w tym roku. Okładka jeszcze nie ostygła po tym, jak trzymałam ją w mych drżących dłoniach, a już chcę zacząć lekturę od początku (w końcu muszę zapełnić czymś czas, czekając na drugi tom tej sagi).

Zapraszamy do lektury recenzji Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-06-29
Wieża - recenzja
ikona wiadomości
Uniwersum Metro 2033 to projekt w znacznej mierze rosyjski. Nie ma w tym fakcie nic dziwnego, wszak z tego kraju pochodzi pomysłodawca powieści, która wszystko zapoczątkowała. Seria szybko stała się kulturowym fenomenem i to na tyle znaczącym, że swoich sił postanowili w niej spróbować także twórcy z innych zakątków świata. Polscy fani postapokalipsy czekali prawie dekadę na udział rodzimych autorów w tym przedsięwzięciu. Pierwszy wybór zaskoczył – Paweł Majka był na tamtą chwilę mało doświadczony w dłuższej formie, ostatecznie jednak sprostał zadaniu. Drugim polskim pisarzem, który mógł zmierzyć się z tematem okazał się Robert J. Szmidt. Otchłań zebrała w większości bardzo dobre recenzje, a autor zgrabnie powiązał ją ze swoją pierwszą powieścią w nurcie postapo, Apokalipsą według Pana Jana. Teraz nadszedł czas na kontynuację tej interesującej opowieści.

Zapraszamy do lektury recenzji Marka Adamkiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-06-27
Peryferal - recenzja
ikona wiadomości
Twórczość Williama Gibsona zawsze stanowiła dla mnie swego rodzaju wyzwanie. Z jednej strony jego pomysły na światy przyszłości bez reszty fascynowały i inspirowały, z drugiej zaś zwięzły, nieco surowy styl nigdy specjalnie do mnie nie przemawiał. Mimo to, nawet wracając po latach do pozycji takich jak Neuromancer, odnajdywałem w nich elementy dające mnóstwo czytelniczej frajdy. Jego ostatnia powieść – Peryferal – została właśnie opublikowana przez Wydawnictwo MAG w ramach prestiżowej serii Uczta Wyobraźni.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-06-20
Smocze koncerze - recenzja
ikona wiadomości
Pomysł, by rozegrać stary dobry motyw inwazji obcych na Ziemię w dekoracjach odległych epok, jest niebywale atrakcyjny, a nawet znalazł gatunkowe imię – fantastyka historyczna. Zderzenie zaawansowanej kosmicznej technologii z przaśną, często prymitywną cywilizacją człowieka może uruchomić bardzo ciekawe rozwiązania fabularne; to samograj, który bardzo trudno zepsuć. Do głowy przychodzi chociażby znakomite Eifelheim Michaela Flynna lub stosunkowo mało znana, ale lekka i przewrotna Podniebna krucjata Poula Andersona.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy: