Odyseja kosmiczna: 2001
fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2010-03-29
Apokalipsa według Pana Jana - recenzja
ikona wiadomości
Nigdy jakimś wielkim fanem postapokalipsy nie byłem. Ot, w młodości obejrzałem Mad Maxa, parę lat później pograłem w pierwsze dwa Fallouty i chyba coś drgnęło. Potem przyszedł czas na kilka sesji w postapokaliptyczne RPG produkcji rodzimej, czyli Neuroshimę, no i w sumie tyle… Moje kontakty z tym gatunkiem były cokolwiek ograniczone, choć niewątpliwie z czasem doceniłem potencjał i mnogość rozwiązań jakie postapokaliptyczna konwencja oferuje (czego najlepszym dowodem jest bogactwo Neuroshimy, niedawno uznanej w internetowym głosowaniu za najlepszy polski system RPG). W końcu trafiłem na parę naprawdę kapitalnych pozycji jak filmy The Day After czy The Road i książki na czele z rewelacyjnym Wrześniem Tomasza Pacyńskiego i Apokalipsą według Pana Jana Roberta J. Szmidta, której chciałbym poświęcić ten tekst.

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją naszego redakcyjnego kolegi Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-25
Fragmenty - Fabryka Słów
ikona wiadomości
Pieśniarz Wiatru Williama Nicholsona stanowi doskonały miks Harry'ego Pottera z Narnią. To książka dla dzieci, nie poważna literatura, ale też nie do końca czytadało.
Powieść została uhonorowana Smarties Gold Award 2000 – najważniejszą brytyjską nagrodą dla literatury dziecięcej.

Alicja Jacka Piekary zabierze Was do świata magii, nad którym niepodzielnie zapanowała pewna czternastolatka...
Jest to nowe, kompleksowe wydanie zawierające w sobie obydwie części cyklu.

Zapraszamy do lektury fragmentów powieści zamieszczonych na kartach książek.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-25
Światła pochylenie - premiera
ikona wiadomości
Do sprzedaży trafiła powieść Laury Whitcomb Światła pochylenie.

Duch Helen przebywał właśnie w klasie angielskiego szkoły średniej, kiedy to poczuła – po raz pierwszy od 130 lat patrzyły na nią ludzkie oczy. Oczy należące do chłopca, który aż do tej chwili niczym szczególnym się nie wyróżniał. Równocześnie przerażona i zaintrygowana Helen zaczyna czuć, że coś ją do niego przyciąga. Fakt, że on przebywa w ciele, a ona nie, stanowi dla nich pierwsze wyzwanie. Walcząc o znalezienie drogi do bycia razem, odkrywają sekrety swojej własnej przeszłości jak również szczegóły z życia młodych ludzi, których ciała przejęli...
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-24
Wydawnictwo AMBER - zapowiedzi kwiecień 2010
ikona wiadomości
Ukazał się katalog zapowiedzi wydawniczych kwiecień 2010 Wydawnictwa Amber.

Lista kwietniowych premier:
06.04 - Podboje sukuba - Richelle Mead
08.04 - Blask księżyca - Rachel Hawthorne
15.04 - Wampiry z Morganville: Księga 3 - Rachel Caine
20.04 - Wampiry w wielkim mieście - Kerrelyn Sparks
27.04 - Dynastia zła - Drew Karpyshyn
27.04 - Klątwa Magdaleny - F.G. Cottam
29.04 - Zmrok - Tim Lebbon
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-24
Opowieści z Dzikich Pól - recenzja
ikona wiadomości
Czas temu jakiś zainteresowałem się twórczością naczelnego szlachcica RP, Sienkiewicza naszych czasów, imć Jacka Komudy. Błyskawicznie poszło mi czytanie Samozwańca (t.1), Bohuna, Wilczego gniazda czy Diabła Łańcuckiego. Czuć w tych powieściach nie tylko świetny warsztat, ciekawe pomysły i ogromną wiedzę o XVII-wiecznej Rzeczpospolitej, ale też wielką pasję dla epoki i tego, często obecnie zapominanego, dziedzictwa wyjątkowej polskiej historii. Historii niepowtarzalnej na tle całej Europy. Tym razem w ręce wpadł mi zbiór opowiadań pt. Opowieści z Dzikich Pól.

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją naszego redakcyjnego kolegi Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-23
Czwarty numer magazynu SFFiH
ikona wiadomości
W czwartym numerze miesięcznika Science Fiction Fantasy i Horror, który będziecie mogli nabyć już od 30 marca, znajdziecie m.in. opowiadanie Pawła Kornewa - Autodafe - Opowieść ze świata Przygranicza w tłumaczeniu Rafała Dębskiego, felietony największych gwiazd polskiej fantastyki: Grzędowicza, Pilipiuka, Pawlaka.

Pewnego rodzaju niespodzianką jest polemika Krzysztofa Sokołowskiego z felietonem Jarosława Grzędowicza z numeru 52 ("Jak nie skanować").

Poza tym recenzje, konkursy oraz pierwsza część listy powieści i opowiadań opublikowanych w 2009 roku, na które można oddawać głosy w Plebiscycie Czytelników "Nautilus".
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-22
Horyzonty Wyobraźni 2010
ikona wiadomości
Redakcja kwartalnika fantastyczno-kryminalnego Qfant ogłosiła otwarcie drugiej edycji konkursu literackiego „Horyzonty Wyobraźni”.
Prace - opowiadania z dziedzin: szeroko pojętej fantastyki oraz kryminału oceniać będzie jury w składzie: Andrzej Pilipiuk (przewodniczący), Rafał W. Orkan, Rafał Dębski, Jacek Skowroński, Piotr Michalik, Natalia Bilska, Natalia Bieniaszewska.
Pula nagród wynosi 1500 zł., ponadto przewidziano wiele upominków rzeczowych w postaci książek. Nagrodę specjalną po raz kolejny ufundował Stefan Darda.
Termin nadsyłania prac upływa 31.07.2010 r.
Więcej szczegółów dotyczących konkursu znajdziecie na stronie www.qfant.pl oraz na QForum, gdzie można zadawać pytania oraz śledzić pojawiające się aktualności.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-21
Ślepowidzenie - recenzja
ikona wiadomości
Hard Science Fiction była zawsze czymś w rodzaju mojej czytelniczej, nie do końca spełnionej ambicji. Co jakiś czas wielce mnie korci by przeczytać jakieś dzieło wyjęte z tak właśnie opisanej szufladki, pomęczyć się nad nim, zajrzeć do paru słowników, przewertować Wikipedię, poszukać czegoś więcej, po czym stwierdzić, że „Mhm… faktycznie, zmusiło mnie to do myślenia, trochę umordowało, ale czy mogę uczciwie stwierdzić, że w pełni autora rozumiem? W sumie nie wiem…”. Spróbowałem zatem po raz kolejny. Na czytelniczy warsztat trafiło Ślepowidzenie Petera Wattsa – książka, uważana przez wielu za jedną z najważniejszych dla gatunku, przynajmniej w ostatnich latach...

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją naszego redakcyjnego kolegi Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-20
Infekcja - fragment
ikona wiadomości
Infekcja Scotta Siglera to niewiarygodna mikstura horroru, thrillera i akcji na najwyższym poziomie. Seria tajemniczych i wyjątkowo okrutnych morderstw wstrząsa Stanami Zjednoczonymi. Ich sprawcami są zwykli ludzie. Jakby jakaś niewidzialna siła kazała im pozabijać swoje rodziny i siebie samych. Jakby byli czymś zarażeni…

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem powieści.

Zanim książka trafi do księgarń możecie wysłuchać Infekcji w odcinkach audio. Na stronie www.scottsigler.pl co parę dni będą pojawiać się nowe odcinki powieści oraz ciekawostki związane z autorem i kreowanym przez niego światem.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-19
Fragmenty - Fabryka Słów
ikona wiadomości
Banita Jacka Komudy zrodził się pierwotnie jako scenariusz filmowy. To mrożącą krew w żyłach, bardzo brutalna historia o murwach - kobietach, które oficjalnie i powszechnie traktowane były jako rzeczy bez duszy.

Magia parzy Ilony Andrews to już druga odsłona cyklu Kate Daniels. Na bohaterkę czeka kolejne wyzwanie. Tym razem to nie przelewki – pod wpływem serii wybuchów magii po ciemnych uliczkach Atlanty krąży jeszcze więcej dziwadeł niż zwykle…

Dragon Age: Powołanie Davida Gaidera to klasyczne RPG. Drużyna, podziemia i misja, w której stawką jest los świata Fereldenu.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentami powieści.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-16
Konkurs Decathexis - wyniki
ikona wiadomości
Laureatami konkursu wyłonionymi w ramach losowania zostali: Brzuzka oraz cedro.

Gratulujemy!

Prawidłowe odpowiedzi na pytania konkursowe:
1. Ankou - uosobienie śmierci w kulturze Bretanii. W powieści Ł. Śmigla to opiekuńczy duch cmentarza (obie odpowiedzi prawidłowe).
2. Władca Pierścieni (J. R. R. Tolkien).
3. 3 (Muzykologia, Demony, Decathexis).
4. Van Kassabian
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-16
Fantastyka 2009 - plebiscyt
ikona wiadomości
Trwa nowa edycja katedralnego plebiscytu, w którym ocenie podlegają wydarzenia literackie i około-literackie związane z fantastyką.
Tegoroczne kategorie:
1. Najlepsza książka polska
2. Najlepsza książka zagraniczna
3. Najlepsze opowiadanie polskie
4. Najlepsze opowiadanie zagraniczne
5. Najlepsza antologia
6. Najlepsze wznowienie
7. Najlepsza książka młodzieżowa
8. Najlepsze czasopismo promujące fantastykę
9. Najlepszy wydawca fantastyki
10. Najlepszy konwent lub inna fantastyczna impreza masowa
11. Najlepsza okładka

Dla uczestników przygotowano nagrody książkowe. Głosowanie trwa do 22 marca 2010.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-15
Konkurs - Ugryziona
ikona wiadomości
Wraz z Wydawnictwem Zysk i S-ka zapraszamy do udziału w konkursie. Wśród użytkowników portalu, którzy odpowiedzą prawidłowo na pytania konkursowe rozlosowane zostaną cztery egzemplarze książki Ugryziona Kelley Armstrong.

Pytania konkursowe oraz informacje dotyczące nagród zostały zamieszczone w dziale Konkursy.

Zakończenie konkursu nastąpi 30 marca o północy, a ogłoszenie wyników 31 marca.
więcej »
Liczba komentarzy: