fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2010-04-29
Viriconium - recenzja
ikona wiadomości
M. John Harrison jest uważany za jednego z duchowych ojców New Weird, chyba najprężniej rozwijającego się nurtu współczesnej fantastyki. W serii Uczta Wyobraźni, prezentującej ambitną i niekonwencjonalną fantastykę wydany został zbiór jego autorstwa zatytułowany Viriconium. Ta licząca niemal sześćset stron księga zawiera trzy krótkie powieści i siedem opowiadań, wszystkie osadzone we wspólnym świecie, którego centralnym punktem jest tytułowe Pastelowe Miasto – Viriconium. Trochę inaczej niż w całej serii, serwującej raczej książki współczesne, zbiór Harrisona to teksty powstałe w latach 1971–1985. Myli się jednak ten, kto spodziewa się zdezaktualizowanej wizji, trącącej myszką w zestawieniu z obrazem aktualnych trendów w literaturze fantastycznej. Viriconium trochę wyprzedziło swoje czasy, stanowiąc wyraźną inspirację, a przez to nieodłączną część tego jak światowa fantastyka wygląda obecnie...

Zapraszamy do lektury recenzji naszego redakcyjnego kolegi Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-04-28
Konkurs - Światła pochylenie
ikona wiadomości
Wraz z Wydawnictwem Initium zapraszamy do udziału w konkursie. Wśród osób, które odpowiedzą prawidłowo na pytania konkursowe rozlosowane zostaną trzy egzemplarze książki Światła pochylenie - Laury Whitcomb.

Pytania konkursowe oraz informacje dotyczące nagród zostały zamieszczone w dziale Konkursy.

Zakończenie konkursu nastąpi 10 maja o północy, a ogłoszenie wyników 11 maja.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-04-28
SFFiH 5/2010 - fragmenty opowiadań
ikona wiadomości
Piąty numer magazynu SFFiH w sprzedaży od 30 kwietnia. Już dziś możecie zapoznać się z fragmentami wybranych opowiadań wchodzących w skład majowego numeru:
- Staw Andrzej Pilipiuk;
- Tylko pieśń Tomasz Bochiński i Agnieszka Chodkowska-Gyurics;
- Ciemność i dreszcze Stanisław Truchan;
- Elementy wszechświata Dariusz Domagalski;
- Wampiry umierają w maju Kamil Rożek;

Zapraszamy do lektury.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-04-27
Konkurs Młot na Czarownice - wyniki
ikona wiadomości
Laureatami konkursu wyłonionymi w ramach losowania zostali: Anna Jabłońska (Grajewo), Agata Lach (Kęty), Adam Garbacik (Brwinów).

Gratulujemy!

Prawidłowe odpowiedzi na pytania konkursowe:
1. Biblioteka Akustyczna w kolekcji "Fantastyka i Horror" wypuściła 5 audiobooków.
2. Opowiadanie "Ogrody Pamięci" ukazało się w czasopiśmie "Fantasy".
3. Trzecim towarzyszem Mordimera Madderdina był Kostuch.
4. Łacińska nazwa podręcznika łowców czarownic - Malleus Maleficarum.
5. Sabaty czarownic odbywały się na Łysej Górze.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-04-26
Patronat portalu
ikona wiadomości
Informujemy, że portal fantasta.pl objął patronat medialny nad powieścią Smocze kości pisarskiego duetu Margaret Weis, Tracy Hickman.

Jest to nowa epopeja, której akcja toczy się w świecie Smoczych okrętów Vindrasów pełnym bohaterów i bohaterek, młodych i starych, ludzi i innych stworzeń, niesamowitych miejsc i egzotycznych przygód.

Książka ukaże się 19.05 nakładem Wydawnictwa Rebis.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-04-23
Piąty numer magazynu SFFiH
ikona wiadomości
W piątym numerze miesięcznika Science Fiction Fantasy i Horror, który będziecie mogli nabyć już od 30 kwietnia, znajdziecie m.in. opowiadanie Andrzeja Pilipiuka - Staw, opowiadanie Tylko pieśń małżeńskiego duetu Agnieszki Chodkowskiej-Gyurics i Tomasza Bochińskiego, felietony największych gwiazd polskiej fantastyki: Grzędowicza, Pilipiuka, Pawlaka.

Poza tym recenzje, konkursy oraz dalsza część listy powieści opublikowanych w 2009 roku, na które można oddawać głosy w Plebiscycie Czytelników "Nautilus".
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-04-23
Fragmenty - Wydawnictwo Jaguar
ikona wiadomości
Szkoła bardów Nancy Farmer - ostatnia część niezwykłej, napisanej przepięknym językiem trylogii przywołującej do życia prastare nordyckie mity i legendy. Niezwykła wyprawa do krainy zapomnianych już wierzeń, do świata syren, hobgoblinów, trolli i elfów.

Starcie demonów Josepha Delaneya - szósta część cyklu Kroniki Wardstone. Najważniejszym obowiązkiem Toma, jako ucznia starego Gregory'ego, jest dbanie o to, by siły zła nie szkodziły mieszkańcom Hrabstwa. Ostatnie wydarzenia i starcie z Złym sprawiły, że stosunki między uczniem a mistrzem nie układają się tak, jak powinny. Nie raz i nie dwa Tom, by ocalić życie, skorzystał z metod mroku...

Zapraszamy do lektury fragmentów powieści zamieszczonych na kartach książek.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-04-22
Rhezus. Tułaczka śladami konania - fragment
ikona wiadomości
Rhezus. Tułaczka śladami konania utalentowanej Róży Jakobsze to książka intrygująca i niepokojąca. Mroczny, bezlitosny świat wokół oraz bohater, który zbawienie odnajduje w samozagładzie zapewniają pierwszorzędny klimat.

Premiera pierwszego tomu cyklu Rhezus już jutro, 23.04.2010.

Zapraszamy do lektury fragmentu powieści zamieszczonego na karcie książki.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-04-22
Wydawnictwo AMBER - zapowiedzi maj 2010
ikona wiadomości
Przedstawiamy gorące premiery Wydawnictwa Amber na miesiąc maj:

06.05 - Rozkaz 66 Karen Traviss - Komandosi Republiki w kolejnej bitwie Wojen Klonów;
11.05 - Wieczna Noc Claudia Gray - zakazana miłość – nieśmiertelna i mroczna jak wieczna noc...;
13.05 - Łowca ciemności Jocelynn Drake - nieśmiertelna wojowniczka i łowca wampirów po raz drugi łączą siły w obliczu nadciągającej ciemności;
18.05 - Wieczni Wygnańcy Cynthia Leitich Smith - nastrojowa i liryczna historia niebezpiecznego uczucia dziewczyny zmienionej w wampira i upadłego anioła;
20.05 - Mroczne pożądanie Christine Feehan - tom 2 Mrocznej Serii, która jeszcze przed Zmierzchem zawładnęła wyobraźnią i marzeniami milionów kobiet;
25.05 - Wizje w mroku L. J. Smith - kolejna bestsellerowa trylogia autorki;
27.05 - Krew zombie Nate Kenyon - mężczyzna uciekający przed przeszłością w przeklętym miasteczku;
27.05 - Nieświęte duchy Stacia Kane - zmarli powstali, by nawiedzać żywych. Tylko potężny Kościół Prawdy może ochronić ludzi przed duchami...;
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-04-20
Ciemności, przybywaj - recenzja
ikona wiadomości
Wydawnictwo Solaris od pewnego czasu stara się przybliżać polskiemu Czytelnikowi klasykę światowej fantastyki. Na nasz rynek trafiła więc kolejna z niepublikowanych dotąd nad Wisłą książek, a mianowicie Ciemności, przybywaj Fritza Leibera. Powieść to już wiekowa, po raz pierwszy bowiem została opublikowana w odcinkach na łamach pisma Astounding Science-Fiction w 1943r. (zastanawiające, że rodzimy wydawca w tekście okładkowym anonsuje ją jako powstałą w okresie Zimnej Wojny, co „miało niewątpliwie wpływ” na jej zawartość... czyżby paradoks czasoprzestrzeni?). Leiber, autor uznawany za jednego z najważniejszych klasyków fantastyki, znany jest przede wszystkim z klasycznego fantasy, czyli cyklu Lankhmar, opowiadającego o perypetiach Fafryda i Szarego Kocura. Ciemności, przybywaj to jednak klasyczna science fiction, ciążąca w stronę literatury postapokaliptycznej, czy też antyutopii...

Zapraszamy do lektury recenzji naszego redakcyjnego kolegi Macieja Rybickiego.

Dziękujemy Wydawnictwu Solaris za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-04-20
Rabat na książki
ikona wiadomości
Wraz z księgarnią internetową Selkar.pl przygotowaliśmy ofertę promocyjną. Przy zakupie dowolnych książek otrzymacie 7% rabatu. Wystarczy kliknąć w link i przy składaniu zamówienia podać kod rabatowy: SDKiPA2010.

Oferta ważna do końca bieżącego tygodnia.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-04-19
17. Międzynarodowy Festiwal Fantastyki w Nidzicy
ikona wiadomości
Tegoroczny festiwal będzie poświęcony polskiej fantastyce: autorom, rynkowi książki, działaniom promocyjnym, pozycji fantastyki polskiej wobec przekładów.
Ważnym elementem festiwalu będą warsztaty literackie, na które już teraz organizatorzy zapraszają wszystkich adeptów pióra, autorów po lub przed debiutem, a także wszystkich tych, którzy chcieliby pisać.
Swoją wiedzą pisarską, sekretami warsztatu, umiejętnościami gromadzenia materiału do książki będą się dzielili znani pisarze.
Informacji, jak umiejętnie sprzedać swoją powieść w wydawnictwie, udzielą sami wydawcy.
Znani krytycy i redaktorzy opowiedzą o najczęstszych wpadkach i błędach popełnianych przez debiutantów.
Wśród wykładowców i prelegentów będą m.in.: Marek BARANIECKI, Ewa BIAŁOŁĘCKA, Anna BRZEZIŃSKA, Michał CETNAROWSKI, Jarosław GRZĘDOWICZ, Jacek INGLOT, Witold JABŁOŃSKI, Lech JĘCZMYK, Krzysztof KOCHAŃSKI, Jacek KOMUDA, Rafał KOSIK, Maja Lidia KOSSAKOWSKA, Dominika MATERSKA-ORAMUS, Marek ORAMUS, Łukasz ORBITOWSKI, Wojciech ORLIŃSKI, Maciej PAROWSKI, Andrzej PILIPIUK, Marcin PRZYBYŁEK, Andrzej SAPKOWSKI, Krzysztof SOKOŁOWSKI, Wit SZOSTAK, Szczepan TWARDOCH, Marcin WOLSKI, Andrzej ZIEMIAŃSKI.

Pomimo tego, że mowa będzie przede wszystkim o fantastyce polskiej, to nie zabraknie gości zagranicznych. Będą goście z Litwy, Czech, Słowacji, Ukrainy, Rosji, wśród nich: Andriej BIELANIN, Galina CZERNAJA.

Szczegółów dotyczących rezerwacji miejsca szukajcie na stronie festiwalu: www.festiwal.solarisnet.pl
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-04-16
Mediapolis - recenzja
ikona wiadomości
Republiką Smoka rządzi bezwzględny Pierwszy Kapłan, który tak bardzo przyzwyczaił się do tego, że posiada prawie niczym nie ograniczoną władzę, że nie cofnie się przed niczym i nikim, by ją utrzymać.
Mieszkańcy Republiki, kontrolowani na każdym kroku, zniewoleni, odarci z prawa do decydowania o swoim losie, pozbawieni nawet własnej historii żyją w świecie kontroli totalnej, w poczuciu ciągłego zagrożenia, są zaszczuci, samotni, bierni.
I jest on – buntownik mimo woli, ten, który (po stracie ukochanej) decyduje się sprzeciwić bezwzględnemu systemowi i odnaleźć dziewczynę za wszelką cenę. Jako jeden z nielicznych znajduje w sobie odwagę, by stawić czoła temu, co wydaje się nie do pokonania....

Zapraszamy do lektury recenzji naszej redakcyjnej koleżanki Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy: