fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2010-07-12
Dni Jakuba Wędrowycza już w najbliższy weekend
ikona wiadomości
V edycja Dni Jakuba Wędrowycza rozpocznie się w najbliższy piątek, 16 lipca. Na stronie konwentu pojawiły się już pierwsze punkty programu.
Ale nie martwcie się - organizatorzy nie zamierzają zanudzić Was prelekcjami - spodziewajcie się masy konkursów z cennymi nagrodami, ciekawych warsztatów i planszówkowych turniejów w bogato wyposażonym Games Roomie. Odbędą się także ciekawe pokazy - Lubelskiego Korpusu Ekspedycyjnego (rekonstrukcja/airsoft), bractwa rycerskiego z Zamościa oraz lubelsko-lubartowskiej grupy kuglarskiej (fireshow).
Sobotni wieczór uwieńczy przedstawienie teatralne oraz koncerty Mechaniki Płynów i Leśnego Licha.
Gośćmi konwentu będą pisarze - Jakub Ćwiek i Stefan Darda.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie http://djw.konwent.pl/. Znajdziecie tam m.in. dokładny opis dojazdu do Wojsławic oraz galerie zdjęć z poprzednich edycji.
Serdecznie zapraszamy do Wojsławic w dniach 16-18 lipca.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-07-11
Cyberpunkowy konkurs literacki
ikona wiadomości
Zapraszamy do wzięcia udziału w CYBERPUNKOWYM KONKURSIE LITERACKIM. Dla autorów/autorek najlepszych tekstów przygotowano wejściówki na Falkon 2010, książki oraz publikację w informatorze konwentowym, który otrzyma każdy uczestnik Falkonu 2010, lub na oficjalnej stronie internetowej konwentu.
Do dnia 15 września 2010 roku należy wysłać na adres: badowski.krzysztof@gmail.com opowiadanie o tematyce kryjącej się pod pojęciem CYBERPUNK, nawiązującym do tegorocznej konwencji Cyber Falkonu 2010. Temat konkursu można potraktować zarówno dosłownie, jak i metaforycznie.
Teksty prosimy wysyłać w załączniku; w e-mailu prosimy również o podanie swoich danych do korespondencji. Tekst musi zmieścić się w przedziale 10 - 35 tysięcy znaków (ze spacjami). Jedna osoba może wysłać tylko jedno własne opowiadanie, które weźmie udział w konkursie. Nie ma ograniczeń wiekowych dla uczestników konkursu.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 30 września 2010 r.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-07-10
Zamojskie Spotkania z Fantastyką 2010
ikona wiadomości
Ogólnopolski konwent fantastyki ZSzeF odbędzie się 17-19 września 2010 roku w Zamościu.
W tym roku tematem przewodnim będą Wampiry i Wilkołaki. Każdy konwentowicz przy akredytacji będzie miał okazję wybrać jedną ze stron konfliktu, a przez cały czas trwania konwentu będą odbywać się klimatyczne eventy w których zarówno lykantropowie jak i nieśmiertelni będą mogli zbierać specjalne punkty, co pomoże ostatecznie ustalić, która z tych mitycznych ras jest silniejsza.
Naturalnie, przez cały czas trwania konwentu, będą odbywać się prelekcje, dyskusje, konkursy, koń-kursy, pokazy i spotkania autorskie. Na chwilę obecną swoje przybycie potwierdzili: Jacek Komuda, Stefan Darda i Jakub Ćwiek. Na przybyłych czeka jeszcze wiele innych atrakcji. Dodatkowo każda osoby, która przybędzie na konwent w przebraniu otrzyma 50% zniżki na wejściówkę i będzie mogła wziąć udział w konkursie cosplay'owym. Prelegenci otrzymają 50% za jeden punkt programu, a 100% za dwa. Więcej informacji o konwencie znajdziesz na stronie www.zszef.konwent.pl.

Portal fantasta został patronem medialnym imprezy.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-07-10
Fragmenty opowiadań - Fabryka Słów
ikona wiadomości
Czerwona gorączka to wznowienie antologii Andrzeja Pilipiuka, czyli okraszone czarnym humorem historie o tym, jak kończą dziennikarskie hieny, nauczycielki-psychopatki czy ubeckie kanalie.
Zapraszamy do lektury fragmentu opowiadania Zeppelin L59/2 pochodzącego z tego zbioru.

Wielka księga potworów to antologia zagranicznych autorów tym razem o monstrach wszelakich - tych z granic rzeczywistości i tych odmętów wyobraźni.
Zapraszamy do lektury fragmentu opowiadania Tam, w dole autorstwa Ramsey'a Campbella pochodzącego z tego zbioru.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-07-07
Patronat portalu
ikona wiadomości
Siedemdziesiąt dwie litery - drugie wydanie zbioru opowiadań Teda Chianga, najwybitniejszego autora opowiadań w amerykańskiej SF ostatnich lat.
Praktycznie każde jego opowiadanie - a publikuje ich niewiele, czasem tylko jedno rocznie - jest wydarzeniem literackim. Jego teksty zdobywają też liczne nagrody.

Zbiór 72 litery zawiera wszystkie opowiadania Chianga, jakie opublikował od początku swojej kariery. Zbiór oparto na wydaniu Historii twojego życia, znakomicie przyjętej w Polsce książki, zawiera jednak dwa dodatkowe opowiadania (oba nagrodzone) - a jedno z nich nigdy nie zostało w Polsce opublikowane.

Książka została objęta patronatem medialnym portalu fantasta.pl.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-07-06
Patronat portalu
ikona wiadomości
Głupcy amerykańskiej autorki Pat Cadigan to cyberpunkowa powieść nagrodzona Nagrodą Arthura C. Clarke'a (1995).

W świecie, w którym można uprowadzić nie tylko człowieka, ale sam jego umysł, nie można niczego uznawać za pewnik... na czele z własną tożsamością. Kiedy Marva, rzutka aktorka metodyczna, budzi się w holograficznym stawie w ekskluzywnym klubie, ubrana w nowe drogie ciuchy, w dodatku z grubym plikiem banknotów... wie, że dzieje się coś dziwnego.

A gdy zaczyna ją dręczyć wspomnienie morderstwa, wie, że dzieje się coś naprawdę dziwnego i że powinna się czym prędzej dowiedzieć, czyim życiem żyje. Tropiona przez zabójców z tajemniczych Usług Eskortowych i wszelkiej maści wykolejonych psychopiratów, musi się zapuścić do okrytego złą sławą podmieścia i sprawdzić, kto napisał scenariusz najtrudniejszej roli w jej karierze.

Książka została objęta patronatem medialnym portalu fantasta.pl.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-07-06
Lód - recenzja
ikona wiadomości
Z książkami jest jak z każdym innym rezultatem ludzkiej twórczości: są bardzo różne. Czasem słabe, czasem po prostu przeciętne, innym razem, gdy znajdziemy w niej coś co przykuje naszą uwagę uznajemy taką książkę za dobrą. No, ale żeby rozkładowi normalnemu uczynić zadość, trzeba pamiętać, że powstają także książki wybitne. Jacek Dukaj w Lamencie miłośnika cegieł przyznał się do fascynacji długą, rozbudowaną fabularnie formą literacką (czyli formą powieściową właśnie). Rezultatem fantazji, warsztatu i wspomnianych literackich fascynacji tegoż autora powstał Lód... książka wybitna?

Zapraszamy do lektury recenzji naszego redakcyjnego kolegi Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-07-06
Patronat portalu
ikona wiadomości
Miasto w przestworzach autorstwa Grega Keyes'a to rozwinięcie historii z gry komputerowej z cyklu Elder Scrolls.

Latające miasto Umbriel zbliża się do Imperium Tamriel. Tam, gdzie rzuci swój przerażający cień, ludzie tracą życie i duszę, i dołączają do rosnącej wciąż armii zombie... Annaig, młoda czarodziejka, jest zaintrygowana tajemniczym miastem i nie rozumie ojca, przeświadczonego, że muszą uciekać. Wkrótce na ucieczkę jest już za późno: rodzinne miasto Annaig zostaje zniszczone, a ona uwięziona za murami potwornego Umbriel. A właśnie w jej rękach leży klucz do ocalenia Imperium...

Książka została objęta patronatem medialnym portalu fantasta.pl.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-07-03
Koncerty na Dniach Jakuba Wędrowycza
ikona wiadomości
Tegoroczne Dni Jakuba Wędrowycza zostaną wzbogacone o dodatkowe atrakcje. Do najciekawszych z nich będą niewątpliwie należeć sobotnie koncerty.

Koncerty odbędą się w sobotę wieczorem na placu targowym w Wojsławicach. Najpierw rozgrzeje was punk-rockowy zespół Mechanika Płynów, a potem niesamowity klimat zapewni rockowo-folkowa kapela Leśne Licho. Wieczór zakończy pokaz żonglerki ogniem, który odbędzie się na szkolnym boisku.

Jednocześnie z przykrością informujemy, że z przyczyn osobistych Andrzej Pilipiuk nie pojawi się na konwencie. Potwierdzamy również, że gośćmi konwentu będą Jakub Ćwiek i Stefan Darda.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-07-02
Krwawe Igrzyska - recenzja
ikona wiadomości
Gdyby istniał sprawdzony przepis na klimatyczną powieść o wampirach, to pewnie wyglądałby mniej więcej tak: bierzemy jednego, wiekowego wampira i osadzamy w ciekawej epoce historycznej, dokładamy do tego piękną kobietę, przyprawiamy szczyptą intryg i suto podlewamy krwią. Zdawać by się mogło, że według takiego pomysłu powstanie wspaniała, porywająca, nieco straszna i romantyczna historia. Niestety nic bardziej mylnego...

Zapraszamy do lektury recenzji naszej redakcyjnej koleżanki Agnieszki Jankowiak.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-07-01
Zimowy monarcha - recenzja
ikona wiadomości
Każdy z nas wie kim był król Artur. Od razu nasuwają się skojarzenia, które są chyba wspólne dla wszystkich – zamek Camelot, miecz Ekskalibur, czarodziej Merlin, piękna Ginewra, waleczni rycerze okrągłego stołu (wśród nich oczywiście Lancelot i Galahad), święty Graal i wiele innych haseł i nazwisk. Bernard Cornwell serwuje swoim czytelnikom historię o królu Arturze, gdzie wszystkie te postacie, miejsca i atrybuty pojawiają się. Na szczęście autorowi Zimowego Monarchy udało się uniknąć banału, sztampy i przewidywalności. Dostajemy do ręki historię barwną, wiarygodną i niesamowicie wciągającą...

Zapraszamy do lektury recenzji naszej redakcyjnej koleżanki Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-06-30
Siódmy numer magazynu SFFiH
ikona wiadomości
W siódmym numerze miesięcznika Science Fiction Fantasy i Horror, który dostępny jest już w sprzedaży detalicznej, znajdziecie m.in. opowiadanie zagraniczne Nika Pierumowa - Złe miejsce, opowiadanie Droga autorstwa Dariusza Domagalskiego - gwiazdy numeru oraz wywiad z pisarzem Tomaszem Kołodziejczakiem.

Poza tym felietony, recenzje, konkursy oraz wielka promocja prenumeraty, w której do wygrania jest 15 egz. gry Prince of Persia. Zapomniane Piaski (PC).

Zapraszamy do lektury wybranych fragmentów opowiadań numeru lipcowego zamieszczonych na ich kartach.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-06-29
Piękne istoty - konkurs
ikona wiadomości
Wraz z Wydawnictwem Łyński Kamień zapraszamy do udziału w konkursie. Wśród osób, które odpowiedzą prawidłowo na pytania konkursowe rozlosowane zostaną trzy egzemplarze powieści Piękne istoty.

Pytania konkursowe zostały zamieszczone w dziale Konkursy.

Zakończenie konkursu nastąpi 12 lipca o północy, a ogłoszenie wyników 13 lipca.

Zapraszamy do udziału w zabawie.
więcej »
Liczba komentarzy: