fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2010-06-11
Piękne istoty - recenzja
ikona wiadomości
Przyznam szczerze, gdy dowiedziałam się, że przyjdzie mi napisać recenzję Pięknych Istot w głowie zapaliła mi się czerwona lampka. Na okładce bowiem takie słowa jak "opowieść o młodych kochankach" czy "dla wielbicieli romansów" pojawiają się niepokojąco często. Od razu przypomniało mi się, jakie negatywne emocje targały mną podczas czytania osławionej już sagi Zmierzch i pomyślałam sobie, że nie chciałabym przeżyć powtórki z rozrywki. Jednak dość szybko okazało się, że tym razem nie mam się czego obawiać. Zaskoczyłam się bowiem bardzo pozytywnie...

Zapraszamy do lektury recenzji naszej redakcyjnej koleżanki Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-06-10
Stefan Darda gościem Dni Jakuba Wędrowycza
ikona wiadomości
Na Dniach Jakuba Wędrowycza pojawi się Stefan Darda – autor literatury grozy. Stał się sławny publikując w 2008 roku nominowaną do nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz nagrody Sfinks powieść Dom na wyrębach. W roku 2010 ukazała się druga jego powieść Słoneczna Dolina, będąca pierwszą częścią dwutomowego cyklu Czarny Wygon, którego akcja została umiejscowiona na Roztoczu.

Konwent zyskał pierwszych sponsorów. Są nimi wydawnictwa Fabryka Słów, Powergraph, Grasshopper, Gramel oraz internetowy kwartalnik literacki QFANT.

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie konwentu, m.in. dokładny opis dojazdu do Wojsławic oraz galerie zdjęć z poprzednich edycji.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-06-10
Spotkanie autorskie
ikona wiadomości
W imieniu sopockiej Bookarni i portalu Kawerna.pl serdecznie zapraszamy na trzecią odsłonę spotkań autorskich.
Tym razem gościem honorowym będzie Ewa Białołęcka - autorka cyklu Kroniki Drugiego Kręgu oraz licznych opowiadań.

Spotkanie odbędzie się 18 czerwca o godzinie 18.30 w sopockiej księgarnio-kawiarni Bookarnia przy ul. Haffnera 9.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-06-10
Fragmenty - Wydawnictwo Jaguar
ikona wiadomości
Oblężenie Macindaw autorstwa Johna Flanagana to już szósta część cyklu Zwiadowcy.
Po wielu latach trudnej nauki u Halta, Will jest teraz samodzielnym zwiadowcą. Jego pierwsze doświadczenia w charakterze strażnika Araluenu nie zapowiadają wielkich sukcesów. Na północnych rubieżach Królestwa sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna. Keren, rycerz renegat, pozbawiony skrupułów i sumienia wojownik, który porwał przyjaciółkę Willa – Alyss, przejmuje kontrolę nad Zamkiem Macindaw. Usytuowana w miejscu o wielkim znaczeniu strategicznym twierdza, jest wrotami na ziemie północy i to od jej załogi zależy w dużej mierze bezpieczeństwo Araluenu. Młody zwiadowca odkrywa, że zdradziecki Keren zawarł sojusz ze Skottami i chce oddać im zamek w zamian za tytuły i ziemie...

Objawienie to trzeci tom bestsellerowego cyklu Błękitnokrwiści amerykańskiej pisarki i dziennikarki - Melissy de la Cruz.
Nic nie jest takie, jak wydaje się na pierwszy rzut oka… Schuyler Van Alen jest błękitnokrwistą. Albo w jej żyłach płynie krew Lucyfera. Więzi łączącej Jacka i Mimi, dwa anioły zagłady, nie da się rozerwać. Ale, być może, ktoś będzie w stanie to zrobić… Uwikłana w niebezpieczny romans z Jackiem, Schuyler cierpi męki, mieszkając pod jednym dachem z mężczyzną, który nie jest jej przeznaczony i kobietą, która z całego serca jej nienawidzi – i która zrobi wszystko, by pozbyć się rywalki. Zakochana w Dylanie Bliss za wszelką cenę stara się kryć oskarżonego o morderstwa chłopaka. Ale czy ona sama jest świadoma własnych intencji?

Zapraszamy do lektury fragmentów powieści zamieszczonych na kartach książek.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-06-08
Konkurs Czarne Kamienie - wyniki
ikona wiadomości
Po raz pierwszy w historii konkursów organizowanych przez portal fantasta.pl obeszło się bez wyłaniania laureatów drogą losowania. Prawidło na postawione pytania odpowiedziała tylko Małgorzata Siwek-Kotucha (Kraków).

Gratulujemy!

Prawidłowe odpowiedzi na pytania konkursowe:
1. W świecie "Czarnych Kamieni" jest osadzonych siedem powieści: Daughter of the Blood, Heir to the Shadows, Queen of the Darkness, The Invisible Ring, Tangled Webs, The Shadow Queen, Shalador's Lady oraz zbiór opowiadań - Dreams Made Flesh.
2. Czarownice osiągają pełnoletność w wieku 20 lat.
3. Opal dzieli kamienie na jaśniejsze i ciemniejsze, ponieważ może być i jednym, i drugim.
4. Lucivar Yaslan zakochuje się w czarownicy o imieniu Marian.

Dziękujemy Wydawnictwu Initium za ufundowanie nagród.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-06-04
Aktywność - maj
ikona wiadomości
Lista użytkowników, którzy w okresie 01.05-31.05.2010 uzyskali największą liczbę punktów:
- xan4 - 274 pkt.
- krawiec7 - 227 pkt.
- mahler - 182 pkt.

Nagrodę - magazyn Science Fiction, Fantasy i Horror 5(55) - otrzymuje xan4.

Gratulujemy!

Zachęcamy do udziału w zabawie.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-06-01
Tern - recenzja
ikona wiadomości
Napisanie dobrej powieści fantasy nie jest rzeczą prostą. Trudno się z tym zdaniem nie zgodzić, autor staje bowiem przed zadaniem zmierzenia się z konwencją oklepaną na wszelkie możliwe sposoby, do tego musi (choć to dotyczy w zasadzie każdej konwencji) skonstruować ciekawą fabułę i stworzyć interesujących bohaterów. Napisanie dobrej powieści high fantasy wydaje się być jeszcze trudniejsze. Nie wystarczy już bowiem osadzić opowiadanej historii w pseudośredniowiecznym świecie, do którego dołożono tylko jakieś tam elfy, czy inne krasnoludy. Dobre high fantasy wymaga od autora stworzenia świata, który czytelnika oszołomi swą magią, odrealnieniem i innością nie tylko od świata codziennego, ale i od regularnie serwowanej nam przez wydawców światotwórczej papki. Aspekt oryginalności staje się więc całkiem istotnym kryterium dystynkcji między tym co dobre, a tym co nijakie...

Zapraszamy do lektury recenzji naszego redakcyjnego kolegi Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-05-29
V Dni Jakuba Wędrowycza
ikona wiadomości
V Dni Jakuba Wędrowycza - impreza poświęcona najpopularniejszemu polskiemu egzorcyście, bohaterowi książek Andrzeja Pilipiuka, odbędzie się w Wojsławicach, 16-18 lipca 2010 roku. Organizatorem wydarzenia jest Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki "Cytadela Syriusza".

W programie prelekcje, konkursy z nagrodami, pokazy rycerskie, LARP-y. W sobotni wieczór odbędzie się koncert oraz pokaz żonglerki ogniem. Wśród potwierdzonych gości Andrzej Pilipiuk oraz Jakub Ćwiek. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej djw.konwent.pl.

Miło nam poinformować, że portal fantasta.pl został patronem medialny imprezy.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-05-28
Kroniki Czarnej Kompanii - recenzja
ikona wiadomości
Cykl o Czarnej Kompanii Glena Cooka już dawno wszedł do ścisłego kanonu fantasy, dlatego bardzo uradował mnie fakt, iż Rebis postanowił wznowić całą serię. Tym razem, zamiast dziewięciu książek postawiono na cztery tomy zbiorcze. Nowe wydanie otwierają Kroniki Czarnej Kompanii, obejmujące następujące tytuły: Czarna Kompania, Cień w ukryciu i Biała Róża, dzięki czemu zyskujemy bardzo ładnie wydane, liczące blisko tysiąc stron tomiszcze, od którego trudno się oderwać...

Zapraszamy do lektury recenzji naszej redakcyjnej koleżanki Agnieszki Jankowiak.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-05-28
Fragmenty - Fabryka Słów
ikona wiadomości
Miecz i kwiaty Tom 1 Marcina Mortki to reedycja opowieści z Ziemi Świętej z rycerzem de Baideaux w roli głównej.
Naiwny młodzieniec de Baideaux kuszony przez piękną hrabiankę i nawiedzany przez upiory przeszłości, musi stawić czoła swemu przeznaczeniu. To nie tylko droga do zdobycia pasa rycerskiego. To misja poznania samego siebie i odszukania zaginionego brata.

Przemytnik Miroslava Žambocha, Jiří Procházki to czeskie science-fiction.
John Francis Kovář, były członek formacji likwidowania skutków katastrof przemysłowych, wcześniej kapitan specjalnej jednostki szybkiego reagowania podporządkowanej najwyższemu dowództwu NATO, otrzymuje ofertę pracy od tajemniczej Agencji Equilibrii Ferar. I dostęp do wiedzy o największym sekrecie wszechświata - istnieniu wielu czasoprzestrzeni - wielu rzeczywistości równoległych. Jako agent jednej z grup uderzeniowych walczy o utrzymanie równowagi światów, o zachowanie w nich naturalnego biegu zdarzeń. To misja, która wprost prowadzi do konfliktu z siłami przekraczającymi ludzkie pojmowanie, istniejącymi od początku świata, aż po jego koniec. Bez względu na czas i przestrzeń.

Zapraszamy do lektury fragmentów powieści zamieszczonych na kartach książek
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-05-27
Czarne Kamienie - konkurs
ikona wiadomości
Wraz z Wydawnictwem Initium zapraszamy do udziału w konkursie. Wśród osób, które odpowiedzą prawidłowo na pytania konkursowe rozlosowane zostaną dwa zestawy zawierające powieści: Córka Krwawych, Dziedziczka Cieni, Królowa Ciemności, Serce Kaeleer.

Pytania konkursowe zostały zamieszczone w dziale Konkursy.

Zakończenie konkursu nastąpi 7 czerwca o północy, a ogłoszenie wyników 8 czerwca.

Zapraszamy do udziału w zabawie.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-05-27
Szósty numer magazynu SFFiH
ikona wiadomości
W szóstym numerze miesięcznika Science Fiction Fantasy i Horror, który od dzisiaj dostępny jest w sprzedaży detalicznej, znajdziecie m.in. opowiadanie Jacka Piekary - Stowarzyszenie Nieumarłych Polaków, opowiadanie zagraniczne Detektyw z Mokrych Psów: Maniak święconej wody autorstwa Galiny Czernaja oraz wywiad z gwiazdą polskiej fantastyki Andrzejem Pilipiukiem.

Poza tym felietony, recenzje, konkursy oraz przypomnienie zasad oddawania głosów w Plebiscycie Czytelników "Nautilus".
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-05-27
Mroczny kochanek - recenzja
ikona wiadomości
Wydawnictwo Videograf II postanowiło przybliżyć polskim czytelnikom twórczość Jessici Rowley Pell Bird znanej szerzej jako J. R. Ward – autorki książek z gatunku paranormal romance. Na rynku wydawniczym pojawiły się dwa pierwsze tomy cyklu o Bractwie Czarnego Sztyletu, w tym rozpoczynający tę romantyczną sagę Mroczny Kochanek.

W zwyczajnym amerykańskim mieście Caldwell senne, nudnawe życie prowadzi dziennikarka Beth Randall. Przerzucana z jednej rodziny zastępczej w drugą, wychowana właściwie w domu dziecka nauczyła się samodzielności i samowystarczalności. Z tego też powodu ma niewielu przyjaciół, wieczory spędza w domu, nie szuka wrażeń czy przygód. Biernie przyjmuje to, co oferuje jej życie, nie sprzeciwiając się nawet wtedy, gdy oczywistym jest, że traktowana jest co najmniej niesprawiedliwie.
W tym samym mieście swoją siedzibę ma Bractwo Czarnego Sztyletu czyli elitarna grupa wampirów – wojowników, mistrzów sztuk walki, cieszących się ogromnym poważaniem w swoim świecie...

Zapraszamy do lektury recenzji naszej redakcyjnej koleżanki Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy: