fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2010-03-31
Eon. Powrót Lustrzanego Smoka - recenzja
ikona wiadomości
W Imperium Niebiańskich Smoków zbliża się dzień, w którym Szczurzy Smok wybierze swojego ucznia spośród dwunastu młodych kandydatów, a następnie zjednoczy się z nim, dając mu ogromną moc kontrolowania sił przyrody. Zarówno wybrany przez Smoka uczeń, jak i jego Mistrz, mogą liczyć na zaszczyty i bogactwo na dworze Cesarza. Po przejściu odpowiedniego treningu w posługiwaniu się smoczą magią, uczeń staje się Lordem Smocze Oko i trafia do elity społecznej Imperium. W tym surowym, patriarchalnym świecie panuje jednak prawo, iż kandydatami, uczestniczącymi w ceremonii, mogą być jedynie chłopcy, kobiety bowiem nie mają dostępu do smoczej magii...

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją naszej redakcyjnej koleżanki Agnieszki Jankowiak.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-31
Fragmenty - Wydawnictwo Solaris
ikona wiadomości
Chindi Jacka McDevitta - powieść SF. Ekspedycja Akademii odbiera tajemniczy sygnał, najwyraźniej obcego pochodzenia. Akademia, która w czasach, kiedy odkryto już prawie wszystko, co było do odkrycia, znalazła się w niełatwej sytuacji politycznej i finansowej, obawia się jednak kompromitacji i nie kwapi się do wyłożenia środków na kolejną wyprawę, która może skończyć się fiaskiem...

Ciemności przybywajcie Fritza Leibera - fascynujący thriller SF rozgrywający się 360 lat od zarania ery atomowej, kiedy to z nuklearnego holokaustu wyłoniła się ogarnięta chaosem cywilizacja, oparta na przesądach i religijnych prześladowaniach. Podobnie jak w średniowieczu zwykli szarzy ludzie żyją w ubóstwie i nieświadomości, kierowani przez siły, których nie są w stanie zrozumieć...

Tern Nika Pierumowa przedstawia Świat Siedmiu Zwierząt zamieszkiwany przez rozmaite rozumne i nierozumne rasy, z których każda posługuje się właściwą sobie magią. Świat wrogich sobie sił, z których każda próbuje przeniknąć pozostałe i podporządkować je sobie...

Zapraszamy do lektury fragmentów powieści zamieszczonych na kartach książek.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-31
Konkurs Ugryziona - wyniki
ikona wiadomości
Laureatami konkursu wyłonionymi w ramach losowania zostali: dianek, szop, nelowa, IS77.

Gratulujemy!

Prawidłowe odpowiedzi na pytania konkursowe:
1. Siedziba Watahy znajduje się w Stonehaven.
2. Wybrane książki Kelley Armstrong: Stolen, Haunted, Broken, Dime Store Magic, The Awakening.
3. Jeremy to samiec Alfa Watahy.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-31
Podsłuchane na Pyrkonie
ikona wiadomości
Na forum Wydawnictwa Solaris Wojtek Sedeńko zdradza plany kilku wydawnictw na przyszłość. Cytując:

Rebis rusza z edycją Dzieł Wybranych Philipa K. Dicka. Edycja będzie miała jednolitą szatę, twardą oprawę, a każdy z tomów będzie zawierał część publicystyczną autorstwa m.in. Marka Oramusa, Lecha Jęczmyka, Jarosława Grzędowicza i innych. Na początek pójdą tak słynne powieści jak Człowiek z Wysokiego Zamku, Ubik, trylogia Valis, Słoneczna loteria.
Wydawca nie jest pewny sukcesu serii, będzie przyglądał się sprzedaży i w razie dobrych wyników, wydawał kolejne tomy.
Wydawnictwo zamierza również wydać wszystkie książki ze świata [fsl=26]Diuna[/fsl] napisane przez Briana Herberta i Kevina Andersona. Oczywiście w szacie graficznej jak dotąd - duży format, twarda oprawa z ilustracjami Wojtka Siudmaka.

Media Rodzina wyda nową powieść Marka Oramusa - "Trzeci Najazd Marsjan". Powieść ta jest wariacją na temat kontaktu z obcą cywilizacją i inwazją Ziemi.

Solaris planuje jesienią tego roku wydać serię "Umierająca Ziemia" twórczości Jacka Vance'a, której kulminacją będzie tom "Pieśni Umierającej Ziemi", pod redakcją George'a R. R. Martina, promujący wizytę Martina w Polsce w czerwcu 2011 roku.

Zysk i s-ka z okazji pobytu George'a R.R. Martina na festiwalu w Nidzicy przygotuje wydania jednotomowe Nawałnicy Mieczy i Uczty dla wron oraz dwóch pierwszych tomów w dużym formacie. Niestety nie wiadomo nic o kolejnych powieściach tego autora.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-30
Melissa de la Cruz - wywiad
ikona wiadomości
Gdy specjalistka od celebrytów i wybryków gwiazd bierze się za temat wampirów, musi być inaczej niż do tej pory. Tym razem okazało się, że do grona nieumarłych powinniśmy zaliczyć również znaczną część towarzyskiej śmietanki Nowego Jorku! Na pytania o Błękitnokrwistych, boom na martwych facetów oraz to, co z niego wynika, odpowiada Melissa de la Cruz, amerykańska pisarka i dziennikarka, korespondentka między innymi „Cosmopolitana” i „Vogue”...

Zapraszamy do lektury wywiadu [doc] przeprowadzonego przez Joannę Wasilewską z Wydawnictwa Jaguar
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-29
Apokalipsa według Pana Jana - recenzja
ikona wiadomości
Nigdy jakimś wielkim fanem postapokalipsy nie byłem. Ot, w młodości obejrzałem Mad Maxa, parę lat później pograłem w pierwsze dwa Fallouty i chyba coś drgnęło. Potem przyszedł czas na kilka sesji w postapokaliptyczne RPG produkcji rodzimej, czyli Neuroshimę, no i w sumie tyle… Moje kontakty z tym gatunkiem były cokolwiek ograniczone, choć niewątpliwie z czasem doceniłem potencjał i mnogość rozwiązań jakie postapokaliptyczna konwencja oferuje (czego najlepszym dowodem jest bogactwo Neuroshimy, niedawno uznanej w internetowym głosowaniu za najlepszy polski system RPG). W końcu trafiłem na parę naprawdę kapitalnych pozycji jak filmy The Day After czy The Road i książki na czele z rewelacyjnym Wrześniem Tomasza Pacyńskiego i Apokalipsą według Pana Jana Roberta J. Szmidta, której chciałbym poświęcić ten tekst.

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją naszego redakcyjnego kolegi Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-25
Fragmenty - Fabryka Słów
ikona wiadomości
Pieśniarz Wiatru Williama Nicholsona stanowi doskonały miks Harry'ego Pottera z Narnią. To książka dla dzieci, nie poważna literatura, ale też nie do końca czytadało.
Powieść została uhonorowana Smarties Gold Award 2000 – najważniejszą brytyjską nagrodą dla literatury dziecięcej.

Alicja Jacka Piekary zabierze Was do świata magii, nad którym niepodzielnie zapanowała pewna czternastolatka...
Jest to nowe, kompleksowe wydanie zawierające w sobie obydwie części cyklu.

Zapraszamy do lektury fragmentów powieści zamieszczonych na kartach książek.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-25
Światła pochylenie - premiera
ikona wiadomości
Do sprzedaży trafiła powieść Laury Whitcomb Światła pochylenie.

Duch Helen przebywał właśnie w klasie angielskiego szkoły średniej, kiedy to poczuła – po raz pierwszy od 130 lat patrzyły na nią ludzkie oczy. Oczy należące do chłopca, który aż do tej chwili niczym szczególnym się nie wyróżniał. Równocześnie przerażona i zaintrygowana Helen zaczyna czuć, że coś ją do niego przyciąga. Fakt, że on przebywa w ciele, a ona nie, stanowi dla nich pierwsze wyzwanie. Walcząc o znalezienie drogi do bycia razem, odkrywają sekrety swojej własnej przeszłości jak również szczegóły z życia młodych ludzi, których ciała przejęli...
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-24
Wydawnictwo AMBER - zapowiedzi kwiecień 2010
ikona wiadomości
Ukazał się katalog zapowiedzi wydawniczych kwiecień 2010 Wydawnictwa Amber.

Lista kwietniowych premier:
06.04 - Podboje sukuba - Richelle Mead
08.04 - Blask księżyca - Rachel Hawthorne
15.04 - Wampiry z Morganville: Księga 3 - Rachel Caine
20.04 - Wampiry w wielkim mieście - Kerrelyn Sparks
27.04 - Dynastia zła - Drew Karpyshyn
27.04 - Klątwa Magdaleny - F.G. Cottam
29.04 - Zmrok - Tim Lebbon
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-24
Opowieści z Dzikich Pól - recenzja
ikona wiadomości
Czas temu jakiś zainteresowałem się twórczością naczelnego szlachcica RP, Sienkiewicza naszych czasów, imć Jacka Komudy. Błyskawicznie poszło mi czytanie Samozwańca (t.1), Bohuna, Wilczego gniazda czy Diabła Łańcuckiego. Czuć w tych powieściach nie tylko świetny warsztat, ciekawe pomysły i ogromną wiedzę o XVII-wiecznej Rzeczpospolitej, ale też wielką pasję dla epoki i tego, często obecnie zapominanego, dziedzictwa wyjątkowej polskiej historii. Historii niepowtarzalnej na tle całej Europy. Tym razem w ręce wpadł mi zbiór opowiadań pt. Opowieści z Dzikich Pól.

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją naszego redakcyjnego kolegi Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-23
Czwarty numer magazynu SFFiH
ikona wiadomości
W czwartym numerze miesięcznika Science Fiction Fantasy i Horror, który będziecie mogli nabyć już od 30 marca, znajdziecie m.in. opowiadanie Pawła Kornewa - Autodafe - Opowieść ze świata Przygranicza w tłumaczeniu Rafała Dębskiego, felietony największych gwiazd polskiej fantastyki: Grzędowicza, Pilipiuka, Pawlaka.

Pewnego rodzaju niespodzianką jest polemika Krzysztofa Sokołowskiego z felietonem Jarosława Grzędowicza z numeru 52 ("Jak nie skanować").

Poza tym recenzje, konkursy oraz pierwsza część listy powieści i opowiadań opublikowanych w 2009 roku, na które można oddawać głosy w Plebiscycie Czytelników "Nautilus".
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-22
Horyzonty Wyobraźni 2010
ikona wiadomości
Redakcja kwartalnika fantastyczno-kryminalnego Qfant ogłosiła otwarcie drugiej edycji konkursu literackiego „Horyzonty Wyobraźni”.
Prace - opowiadania z dziedzin: szeroko pojętej fantastyki oraz kryminału oceniać będzie jury w składzie: Andrzej Pilipiuk (przewodniczący), Rafał W. Orkan, Rafał Dębski, Jacek Skowroński, Piotr Michalik, Natalia Bilska, Natalia Bieniaszewska.
Pula nagród wynosi 1500 zł., ponadto przewidziano wiele upominków rzeczowych w postaci książek. Nagrodę specjalną po raz kolejny ufundował Stefan Darda.
Termin nadsyłania prac upływa 31.07.2010 r.
Więcej szczegółów dotyczących konkursu znajdziecie na stronie www.qfant.pl oraz na QForum, gdzie można zadawać pytania oraz śledzić pojawiające się aktualności.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-21
Ślepowidzenie - recenzja
ikona wiadomości
Hard Science Fiction była zawsze czymś w rodzaju mojej czytelniczej, nie do końca spełnionej ambicji. Co jakiś czas wielce mnie korci by przeczytać jakieś dzieło wyjęte z tak właśnie opisanej szufladki, pomęczyć się nad nim, zajrzeć do paru słowników, przewertować Wikipedię, poszukać czegoś więcej, po czym stwierdzić, że „Mhm… faktycznie, zmusiło mnie to do myślenia, trochę umordowało, ale czy mogę uczciwie stwierdzić, że w pełni autora rozumiem? W sumie nie wiem…”. Spróbowałem zatem po raz kolejny. Na czytelniczy warsztat trafiło Ślepowidzenie Petera Wattsa – książka, uważana przez wielu za jedną z najważniejszych dla gatunku, przynajmniej w ostatnich latach...

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją naszego redakcyjnego kolegi Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy: