fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2019-04-19
Oko świata - recenzja
ikona wiadomości
W historii literatury istnieją takie cykle, które były, są i wciąż będą wznawiane raz za razem. Ich rozmach, jakość, ale też i wpływ na dany nurt są tak znaczące, że inaczej być po prostu nie może. Do tego grona należy z pewnością bestsellerowy cykl fantasy Roberta Jordana Koło Czasu, który ponownie zawitał na półki polskich księgarń za sprawą pierwszej części tej czternastotomowej sagi - powieści pt. Oko świata, wydanej nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka!

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-04-18
Pustka: Czas - recenzja
ikona wiadomości
Pustka: Sny, pierwszy tom trylogii, wprowadził nas ponownie w znane już fanom twórczości Petera F. Hamiltona uniwersum Wspólnoty, które tym razem stanęło w obliczu wydarzeń mogących doprowadzić do jego całkowitego unicestwienia. Na ich skutek bowiem zaczęła rozszerzać się i pochłaniać materię tytułowa Pustka, sztuczny wszechświat znajdujący się w jądrze Galaktyki, w którym nie mają zastosowania znane nam prawa fizyki. Pustka: Czas kontynuuje wydarzenia wieńczące tom pierwszy i jeżeli ktoś obawiał się obniżenia poziomu, może spać spokojnie. To wciąż fascynująca opowieść.

Zapraszamy do lektury recenzji Arkadiusza Banasiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-04-16
Harda Horda - recenzja
ikona wiadomości
Pisarz z różnych rejonów świata od bardzo dawna zrzeszają się w grupach literackich. Mają one na celu kreowanie nowych nurtów artystycznych wzajemne wspieranie się w twórczym procesie czy choćby dyskusję na temat literatury i własnych tekstów. W marcu 2017 roku powstała Harda Horda, nieformalne stowarzyszenie autorek fantastyki (choć nie tylko). Jego członkinie brały udział w kilku panelach dyskusyjnych i spotkaniach oraz opublikowały serię felietonów. Pierwsza wspólnie napisana przez nie książka to antologia opowiadań fantastycznych Harda Horda, która ukazała się nakładem wydawnictwa Sine Qua Non.

Zapraszamy do lektury recenzji Kajetana Poniatyszyna.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-03-29
Nim zawisną - premiera
ikona wiadomości
Wznowienie drugiego tomu Pierwszego Prawa Joego Abercrombiego od dzisiaj w sprzedaży. Nim zawisną została wydana nakładem wydawnictwa MAG i objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą recenzją.

Jak bronić miasta, które jest otoczone przez wrogów i infiltrowane przez zdrajców, kiedy sojusznikom nijak nie możesz zaufać, a twój poprzednik przepadł bez śladu? Nawet oprawca miałby ochotę uciec jak najdalej, gdyby tylko mógł poruszać się bez laski, a inkwizytor Glokta musi poznać odpowiedzi, zanim gurkhulska armia załomocze do bram. Północni przekroczyli granicę Anglandu i szerzą spustoszenie w tej mroźnej krainie. Książę Ladisla jest gotowy odeprzeć ich i zyskać wieczną chwałę… Ma tylko jeden problem: najgorzej uzbrojoną, najgorzej wyszkoloną i najgorzej dowodzoną armię na świecie.
Tymczasem Bayaz, Pierwszy Wśród Magów, prowadzi grupę odważnych poszukiwaczy przygód na wyprawę wśród ruin przeszłości. Kobieta powszechnie znienawidzona na Południu, mężczyzna budzący największą zgrozę na Północy i najbardziej egoistyczny młodzik w Unii to dość niezwykła zbieranina. Razem mogliby jednak stworzyć zabójczą kompanię – gdyby nie fakt, że serdecznie się nie cierpią. Odkrywanie prastarych tajemnic. Krwawe bitwy, zwycięskie i przegrane. I przebaczenie dla zajadłych wrogów – jednak nie wcześniej, nim zawisną.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-03-27
Openminder - premiera
ikona wiadomości
W księgarniach nakładem wydawnictwa Sine Qua Non ukazała się nowa powieść Magdaleny Świerczek-Gryboś - Openminder.

2076 rok. Polska – zniszczona w wyniku wojny, a następnie odbudowana – zostaje przyłączona do bloku zachodniego. Obywatele Zachodu nie wyznają żadnej religii, są stale podpięci do sieci i szczepieni przeciwko złu. Wschód uważają za miejsce przerażające, a jego mieszkańców za godnych współczucia i oczekujących wyzwolenia. Zadaniem Nikodema, który szkoli się na openmindera – wojownika umysłu – nie jest walka ze Wschodniakami, ale ich nawracanie. Chłopak zostaje pilotem mecha, bierze udział w szalonych wirtualnych starciach i eksploruje skażone obszary dawnego Krakowa.
Powieść łączy kilka gatunków, w tym postapokalipsę, cyberpunk i społeczne science fiction. Bogactwo nawiązań i odniesień jest potęgą Openmindera, dzięki czemu fani Lema będą tak samo zadowoleni, jak miłośnicy anime czy Obcego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-03-26
Moc srebra - recenzja
ikona wiadomości
Znający pisarstwo Naomi Novik wiedzą doskonale, że sięgając po każdą kolejną odsłonę twórczości tej autorki, mogą spodziewać się barwnej, intrygującej historii z magią, rycerzami i potworami w tle. Klasyczne spojrzenie na fantasy stanowi jej znak rozpoznawczy, a także gwarancję niezwykłych czytelniczych doznań. Wszystko to zawiera również najnowsza książka autorki – Moc srebra, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Rebis.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-03-22
Wznowienie "Pierwszego Prawa" rozpoczęte
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym do księgarń trafiło wznowienie powieści Joego Abercrombiego - Ostrze. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG i objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Logena Dziewięciopalcego, cieszącego się złą sławą barbarzyńcę, opuszcza w końcu szczęście. Czeka go los martwego barbarzyńcy, który zostawi po sobie tylko pieśni i równie martwych przyjaciół. Jezal dan Luthar, uosobienie egoizmu, żywi jedno pragnienie: odnieść zwycięstwo w kręgu szermierczym. Jednakże zbliża się wojna, a na polach bitewnych lodowatej Północy walczy się według brutalniejszych zasad niż w turnieju. Inkwizytor Glokta, kaleka, który stał się oprawcą, nie ucieszyłby się z niczego bardziej niż z widoku Jezala powracającego do domu w trumnie. Z drugiej strony człowiek ten nienawidzi każdego. Konieczność tępienia zdrady w sercu Unii, przesłuchanie za przesłuchaniem, nie zyskuje mu przyjaciół, a kolejne zwłoki pozostawiają za sobą ślad, który może doprowadzić do samego skorumpowanego serca rządu – jeśli Glokta utrzyma się dostatecznie długo przy życiu, by owym tropem podążyć…
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-03-11
Płomień i krzyż: 3 - recenzja
ikona wiadomości
Cykl Inkwizytorski Jacka Piekary, to według mnie jedna z najważniejszych, najpopularniejszych i najbardziej intrygujących odsłon polskiej fantastyki na przestrzeni ostatnich 20 lat. Ta opowieść o widzianej oczyma Inkwizytorów alternatywnej wizji świata, w której Chrystus w dniu swej kaźni zstąpił z krzyża i za pomocą miecza ukarał swych prześladowców, zyskała wielkie zainteresowanie czytelników oraz przechylne opnie recenzentów. Dowodem na to niechaj będzie fakt, iż uniwersum to doczekało się kilku spin-offów z Płomieniem i Krzyżem na czele. Najnowszej, trzeciej odsłonie tego pod-cyklu poświęcam niniejszą recenzję.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-03-04
Magia i ogień - recenzja
ikona wiadomości
Jesienią ubiegłego roku poznaliśmy pierwszą odsłonę intrygującego cyklu Nika Pierumowa – Blackwater: Magia i stal, przedstawiającego perypetie nastolatki, która odkryła w sobie magiczną moc. Okazała się ona niebezpieczną bronią i wielkim zagrożeniem dla siebie, jak i dla mieszkańców stolicy Królestwa - Nord Jorku. Dziś mamy przyjemność powrócić raz jeszcze do tego niezwykłego świata za sprawą lektury powieści Blackwater: Magia i ogień, która odrywa przed nami dalsze losy dziewczyny oraz prawdę o jej przeznaczeniu...

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-02-28
Pustka: Sny - recenzja
ikona wiadomości
Niewiele rzeczy ucieszyło mnie w ostatnim czasie tak, jak ponowne wydanie przez MAG-a (tym razem kompletnej) trylogii Pustki autorstwa Petera F. Hamiltona. Dobrych kilka lat temu bowiem nabyłem w ramach jakiejś megapromocji pierwsze dwa tomy, po czym niemal je pożarłem i – gdy okazało się, że wieńczącej całość części MAG jeszcze nie wydał – z utęsknieniem wyczekiwałem dnia, w którym będzie mi dane poznać zakończenie tej opowieści. Kiedy więc zyskałem możliwość zrecenzowania trylogii, ciesząc się niezmiernie na myśl o spotkaniu z tomem trzecim z radością wracam do przeczytanych już kiedyś dwóch pierwszych. Ta historia zasługuje na to, by ją sobie odświeżyć.

Zapraszamy do lektury recenzji Arkadiusza Banasiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-02-27
Rytmatysta - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym do księgarń trafiła nowa powieść Brandona Sandersona - Rytmatysta. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG i objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Joel ponad wszystko pragnie zostać Rytmatystą. Rytmatyści, wybierani przez Mistrza w tajemniczej ceremonii przyjęcia, mają moc nadawania życia dwuwymiarowym rysunkom zwanym kredowcami. Są też jedyną obroną ludzkości przed dzikimi kredowcami – bezlitosnymi istotami, które pozostawiają za sobą zmasakrowane trupy. Dzikie kredowce niemal opanowały terytorium Nebrasku, a teraz zagrażają całym Amerykańskim Wyspom.
Jako syn zwyczajnego wytwórcy kredy z Akademii Armedius Joel może się jedynie przyglądać, jak młodzi Rytmatyści uczą się magicznej sztuki, dla której on poświęciłby wszystko. Uczniowie zaczynają znikać – są porywani ze swoich domów, a pozostają po nich jedynie plamy krwi.
Joel zostaje pomocnikiem profesora, którego zadaniem jest zbadanie zabójstw młodych adeptów magii i wkrótce wraz z przyjaciółką Melody trafia na ślad zaskakujących odkryć, które na zawsze zmienią Rytmatykę.


więcej »
Liczba komentarzy:
2019-02-19
Czas silnych istot - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera nowego wydania powieści Czas silnych istot Marcina Przybyłka. Książka została wydana nakładem Domu Wydawniczego Rebis w serii Horyzonty zdarzeń.

Mija sto cykli od powstania Way Empire. Imperator Ludzkości, Gorgon Nemezjus Ezra, chce uczcić to wydarzenie, odbijając z rąk Erthirów Ziemię. Nie zapomina przy tym, że wypaczeni Unithirowie, którzy po Wielkiej Przegranej uciekli w kosmos, powrócą, by skonfrontować się z Imperium. Torkil Aymore, Pionier, Podróżnik i gamedec, a przede wszystkim Ran, żołnierz elitarnej Pierwszej Centurii Pierwszego Maodionu, usiłuje pogodzić bycie żołnierzem i głową rodzinnego klanu. Nie wie, że małżeńskie kłótnie z Pauline to ostatnia rzecz, jaką powinien się martwić. Wkrótce będzie musiał zmierzyć się z przeznaczeniem.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-02-14
Epoka diamentu - recenzja
ikona wiadomości
Science fiction niejedno ma imię. W kreowanych przez siebie wizjach przyszłości twórcy tego gatunku ukazywali unowocześnione sprzęty ze współczesnej im epoki, a także zupełnie nowe wynalazki. Neal Stephenson w Epoce diamentu łączy te koncepcje, tworząc mieszankę hard science fiction z fantastyką socjologiczną i elementami cyberpunku. Wplata także do historii motywy neowiktoriańskie, takie jak nawiązania do obyczajowości XIX wieku, co czyni opowieść jeszcze bardziej różnorodną.

Zapraszamy do lektury recenzji Kajetana Poniatyszyn‎a.
więcej »
Liczba komentarzy: