- 2020-02-14
Wieczna wojna - recenzja

- Wehikuł czasu – to tytuł niezwykle interesującego cyklu Domu Wydawniczego Rebis, w ramach którego ukazują się nowe wydania klasycznych dzieł literatury fantastycznej. Tym razem mamy przyjemność poznać nową odsłonę znakomitej i uznawanej powszechnie za kultową na polu militarnej powieści science fiction, książkę Joego Haldemana pt. Wieczna wojna, która opowiada o koszmarze kosmicznej wojny i cierpieniu tych, którzy w niej uczestniczą.
Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2020-02-12
Przeznaczenie Skrytobójcy - recenzja

- Po przeszło dwudziestu latach zamyka się pewien rozdział w fantasy. Trzecią trylogię jednego z ważniejszych cykli w historii gatunku wieńczy tom Przeznaczenie skrytobójcy. Na wieść o premierze najnowszego tryptyku pojawiła się sugestia, że to odcinanie kuponów, ale należy rozwiać wątpliwości – był tak samo potrzebny, jak poprzedni trójksiąg, z tym, że ten tom zdecydowanie przynosi więcej niż oba poprzednie i zostanie z czytelnikiem dłużej niż zwieńczenie” Złotoskórego”.
Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2020-02-11
Podwójny Wehikuł Czasu

- Dom Wydawniczy Rebis w dniu dzisiejszym wypuścił dwa kolejne tytułu w ramach serii Wehikuł Czasu:
- Drzwi do lata, Roberta A. Heinleina - Dan Davis, inżynier i wynalazca, stworzył dzieło swojego życia, rewolucyjnego robota. Zamiast jednak osiągnąć gigantyczny sukces, Dan zostaje oszukany przez chciwego wspólnika i dwulicową narzeczoną, którzy podstępem odbierają mu firmę i prawa do wynalazków. Doprowadzają również do tego, że Dan pogrąża się w Długim Śnie, czyli hibernacji przeprowadzanej pod nadzorem towarzystw ubezpieczeniowych. Gdy budzi się trzydzieści lat później, odkrywa, że świat bardzo się zmienił. Przy błyskawicznych postępach nauki być może nawet uda mu się cofnąć w czasie i uratować sytuację, a ważną rolę odgrywa w tej historii jego kot...
- Wieczna wojna, Joe Haldemana - Nazwanie Wiecznej wojny najlepszą powieścią wojenną SF byłoby krzywdzącym niedopowiedzeniem. Oprócz błyskotliwego technologicznego i społecznego wizjonerstwa jest ona tak dobrą i przejmującą powieścią wojenną jak żadna z tych, które czytałem. - William Gibson, autor Neuromancera
Znakomita powieść należąca do kanonu literatury SF. Łączy pełen rozmachu obraz przyszłego konfliktu z wizjonerskim i ponadczasowym spojrzeniem na człowieka i zmiany wywołane przez wojnę.
Wojna to piekło i William Mandella przekonuje się o tym na własnej skórze, walcząc z Taurańczykami. Towarzyszymy mu przez całą służbę, obserwując jego oczami okrucieństwa, ogrom cierpień i absurdy walk… a także przemiany na Ziemi, która w ciągu jego życia – na skutek efektów relatywistycznych – starzeje się o kilkaset lat.
Wieczna wojna to powieść wojenna, ale i… pacyfistyczna, w której walka z wrogiem przeradza się w walkę o człowieczeństwo.
Obie pozycje zostały objęte patronatem medialnym naszego portalu.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2020-02-04
Wzlot Persepolis - recenzja

- Nie ryzykuję wiele stwierdzeniem, że Ty Franck i Daniel Abraham, ukrywający się pod pseudonimem James S. A. Corey autorzy serii The Expanse, stworzyli jeden z najciekawszych cyklów w literaturze science fiction ostatnich lat. Pisząc rzecz typowo rozrywkową, przyjęli za standard szacunek dla inteligencji swojego czytelnika, na skutek czego otrzymaliśmy kilka tysięcy stron osadzonej w arcyciekawym uniwersum i trzymającej w napięciu opowieści. Wzlot Persepolis, siódmy tom zaplanowanego na dziewięć części cyklu, jest początkiem finałowego story arcu. Oto bowiem w końcu, po przeszło trzech dekadach od ostatniego spotkania z naszymi bohaterami, rozpoczyna się konflikt, którego zarzewie dotychczas zaledwie zarysowano, będący naturalną konsekwencją wydarzeń z wcześniejszych książek.
Zapraszamy do lektury recenzji Arkadiusza Banasiewicza.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2020-01-29
Bursztynowa luneta - premiera

- Nakładem wydawnictwa MAG ukazała się kolejna książka Philipa Pullmana - Bursztynowa luneta. To trzeci tom cyklu Mroczne Materie.
Lyra i Will muszą stawić czoła swojemu największemu wyzwaniu i narazić się na wielkie niebezpieczeństwo. Z pomocą przychodzą im starzy przyjaciele: pancerny niedźwiedź Iorek Byrnison i naukowiec dr Mary Malone. Zyskują też nowych sprzymierzeńców w postaci niezwykłych stworów obdarzonych zdolnością widzenia Pyłu, który jawi się materia tworząca wszystko, co opisano w Biblii, łącznie z samym Bogiem. Trwa wojna w niebiosach, a jej wynik i losy całego świata spoczywają w rękach Lyry i Willa...
Książka została objęta patronatem medialnym naszego portalu.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2020-01-29
Tasowanie w Dżokerowie - premiera

- Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się dziewiąta już część cyklu Dzikie Karty - Tasowanie w Dżokerowie.
W Nowym Jorku szaleje gang obdarzonych przerażającymi mocami mutantów, który zagraża bezpieczeństwu mieszkańców całej metropolii.
Opas, młodociany gubernator Rox, pragnął uczynić Ellis Island bezpiecznym azylem dla dżokerów. Dlatego postanowił zwerbować skoczków, nastoletnich wyrzutków władających supermocami, zdolnych w mgnieniu oka ukraść ciało człowieka.
Jednakże pod przywództwem szalonego wnuka Tachiona skoczkowie z każdym dniem stają się coraz bardziej okrutni i niepowstrzymani, aż wreszcie okazują się najpoważniejszą groźbą, przed jaką dotąd stanęły dzikie karty…
Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2020-01-29
Diabły z Saints - recenzja

- Twórczość Marcina Rusnaka jest doskonale znana i ceniona przez miłośników polskiej fantastyki, którzy mogli już poznać kilkanaście jego prac – zarówno powieści, jak i opowiadań. Dziś mamy przyjemność spotkania z najnowszą książką tego autora – opowieścią spod znaku mrocznej fantasy pt. Diabły z Saints, która ukazała się nakładem wydawnictwa Genius Creations.
Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2020-01-20
Przyjaciel człowieka - recenzja

- Opowiadania niejakubowe – tak zwykło się nazywać cykl zbiorów miniopowieści Andrzeja Pilipiuka, niewchodzących w skład najsłynniejszego dzieła tego autora, cyklu pt. Oblicza Wędrowycza. I właśnie lekturą tej „niejakubowej” sagi możemy cieszyć się w ostatnich dniach za sprawą premiery książki Przyjaciel człowieka, która łączy w sobie elementy fantastyki z historyczną powieścią przygodową. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Fabryka Słów.
Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2020-01-10
Szczypta nienawiści - recenzja

- Joe Abercrombie należy bezsprzecznie do grona najpopularniejszych i najbardziej cenionych pisarzy na polu współczesnej literatury fantasy. Jego znakomita i bestsellerowa seria Uniwersum Pierwszego Prawa porwała miliony czytelników na całym świecie, przedstawiając monumentalną i rozpisaną na kilka cykli opowieść o wojnie, magii i nieuchronnym postępie technologicznym, który zderza się z quasi-średniowieczną rzeczywistością. Jej najnowszą odsłoną jest książka Szczypta nienawiści, która otwiera nowy cykl pt. Epoka obłędu. Powieść ta ukazała się nakładem wydawnictwa MAG.
Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2019-12-23
Widelec, Wiedźma i Smok - recenzja

- Bestsellerowy cykl fantasy Christophera Paoliniego pt. Dziedzictwo zyskał sobie już miano kultowej i jednej z najpopularniejszych odsłon opowieści o smokach, jaka dotąd powstała. Ta historia o chłopcu, który staje się wybrańcem i zarazem opiekunem smoczej nacji, doczekała się czterech tomów, z których każdy bił rekordy sprzedaży. Dziś możemy powrócić raz jeszcze do świata Alagaësii za sprawą premiery osadzonego w nim zbioru opowiadań, czyli książki pt. Widelec, wiedźma i smok, która ukazała się nakładem wydawnictwa MAG.
Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2019-12-13
Król z bliznami - recenzja

- Król z bliznami to najnowsza powieść amerykańskiej autorki izraelskiego pochodzenia – Leigh Bardugo, którą mieliśmy przyjemność poznać za sprawą spotkania z bestsellerową trylogią Grisza. Raz jeszcze odbywamy fascynującą podróż do świata magii, wojny i wielkich namiętności – u boku kilkorga doskonale nam już znanych bohaterów i zupełnie nowych postaci. Teraz na polskim rynku pojawiła się kolejna książka Bardugo, będąca zarazem pierwszą odsłoną nowego cyklu, którego akcja została osadzona w świecie Griszy. Pozycja ta ukazała się nakładem wydawnictwa MAG.
Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2019-12-11
Prochy Babilonu - recenzja

- Cykl The Expanse, autorstwa ukrywającego się pod pseudonimem James S.A. Corey duetu Daniel Abraham/Ty Franck, miewał odsłony lepsze i gorsze, nigdy jednak nie zanotował znaczącego spadku jakości. Prochom Babilonu poprzeczka została ustawiona bardzo wysoko, gdyż poprzedzające ów tom Gry Nemezis są chyba najlepszą z dotychczasowych części cyklu. Autorom udało się jednak tym razem uniknąć obniżki formy (wcześniej, po świetnych częściach „nieparzystych”, dostawaliśmy książki nieco słabsze), w związku z czym w nasze ręce trafiła powieść napisana naprawdę dobrze, trzymająca w napięciu i wytrzymująca porównanie z doskonałą poprzedniczką.
Zapraszamy do lektury recenzji Arkadiusza Banasiewicza.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2019-11-29
Podwójny Abercrombie

- Wznowienie Czerwonej krainy w nowej szacie graficznej oraz pierwszy tom nowego cyklu w uniwersum Pierwszego Prawa - Szczypta nienawiści od dzisiaj w sprzedaży. Obie pozycje zostały wydane nakładem wydawnictwa MAG i objęte patronatem medialnym naszego portalu.
Czerwona kraina - Spalili jej dom. Porwali jej brata i siostrę. Jednakże zbliża się czas zemsty. Płoszka Południe miała nadzieję pogrzebać krwawą przeszłość, ale zamiast tego będzie musiała odkurzyć dawne paskudne zwyczaje, by odzyskać swoją rodzinę.
Pościg powiedzie ją przez jałowe równiny do przygranicznego miasteczka ogarniętego gorączką złota, poprzez konflikty, pojedynki i masakry, wysoko w nieznane góry, gdzie czekają Duchy…
Szczypta nienawiści - wprowadzająca grono nowych, zapadających w pamięć bohaterów – to początek zupełne nowej trylogii osadzonej w świecie Pierwszego Prawa. Nie będziecie się mogli oderwać od lektury.
Wojna. Polityka. Religia.
Nastała epoka obłędu.
Przemysłowe kominy wznoszą się ponad Aduą, świat wrze od nowych możliwości, ale stare waśnie bynajmniej nie poszły w zapomnienie.
Na spływającym krwią pograniczu Leo dan Brock próbuje zdobyć chwałę na polu bitwy i pokonać nękające Angland wojska Stoura Zmierzchuna. Liczy przy tym na pomoc korony, ale syn króla Jezala, nieudolny książę Orso, jest mistrzem w sztuce rozczarowywania ludzi.
Obracająca się na szczytach socjety Savine dan Glokta – znana inwestorka i córka człowieka budzącego największą grozę w całej Unii – chce wspiąć się na sam wierzchołek tej hałdy żużlu, jaką jest społeczeństwo, i nie zamierza przebierać w środkach. Kiedy jednak slumsy eksplodują gniewem, żadne pieniądze nie są w stanie go ugasić.
Nadciąga era maszyn – tyle że era magii nie zamierza odejść bez walki. Wspomagana przez Isern-i-Phail, obłąkaną góralkę, Rikke usiłuje zapanować nad błogosławieństwem – lub przekleństwem – długiego oka. Owszem, wizje przyszłości to piękna rzecz, ale dopóki nieomylna dłoń Pierwszego Wśród Magów wciąż pociąga za sznurki, trudno będzie tę przyszłość zmienić.
- więcej »
Liczba komentarzy: