Odyseja kosmiczna: 2001
fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2019-09-12
Diabeł w maszynie - recenzja
ikona wiadomości
Znajomość z twórczością Anny Kańtoch zacząłem od Diabła na wieży. Jej książkowy debiut, Miasto w zieleni i błękicie, jakoś mnie nie zainteresował, za to opowiadania o Domenicu Jordanie trafiły w moje gusta, więc zarówno ten zbiór, jak i późniejsze Zabawki diabła pochłonąłem szybko i z satysfakcją.

Zapraszamy do lektury recenzji Marcina Fałdzińskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-09-09
Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli - recenzja
ikona wiadomości
Wiek XIX jest nieprzebraną skarbnicą, w której inspiracji szukali zarówno „poważni” pisarze, jak i ci, którzy sięgali po mniej lub bardziej fantastyczną konwencję. Przez ponad sto lat Polska nie istniała na mapach politycznych świata, a więc wyobraźmy sobie rzeczywistość, w której nie utracilibyśmy państwowości. Kilka razy zrywaliśmy się, by sięgnąć po wolność i srogo nas za to zaborcy karcili. A co by było, gdybyśmy wygrali chociaż jedno z powstań ? Szalony romantyzm zachęca do sprawdzenia, rzecz jasna na polu literatury, czym kończy się przesadna uczuciowość, która pchała Polaków do nierozważnych gestów i idealistycznych porywów. Pozytywizm kusi pierwocinami nowoczesności, a także scenografią, która może ukoić tęsknotę za steampunkową stylistyką. A ludzie? Zaklęci w kamienie pomników poeci, artyści, odkrywcy, przywódcy polityczni. Można wziąć pod lupę ich znane biografie, można wywrócić je na lewą stronę, odbrązowić, uwypuklić ukryte w cieniu epizody lub snuć alternatywne wersje życiorysów. Sam pisarz zaś ma do dyspozycji mnogość narzędzi, by ów XIX wiek po swojemu „otworzyć” – od twardego realizmu po fantastykę.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-09-04
Rekursja - recenzja
ikona wiadomości
Lubię, kiedy autor fantastyki posiada jakąś wiedzę dotyczącą tematu, o którym pisze – czy wynika z jego wykształcenia jak u astrofizyka Alastaira Reynoldsa, czy z solidnego przygotowania w przypadku Neala Stephensona.
W nowej książce Blake’a Crouchap elementy naukowe są opisane w profesjonalny sposób, jednak przedstawiane technologie, choć ciekawe, wydały mi się wyssane z palca. Aż na końcu powieści dotarłem do „Podziękowań”, gdzie autor odnosi się do konkretnych doświadczeń przeprowadzanych przez naukowców. W tym momencie pseudonaukowe, jak mniemałem, koncepty, na które patrzyłem z przymrużeniem oka jak na biologiczne bzdurki Crichtona w Jurassic Parku, stały się nieprzyjemnie realne – nie w stu procentach, ale wystarczająco żeby wzbudzić pewien niepokój.


Zapraszamy do lektury recenzji Marcina Fałdzińskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-09-02
Labirynt fauna - recenzja
ikona wiadomości
Książki bazujące na innych mediach – filmach lub grach – nieczęsto okazują się dobre. Na ekranie telewizora lub komputera widzimy przetworzony przez umysł reżysera i zespół filmowy/studio tworzące grę obraz, który nie wymaga od nas kreowania świata przedstawionego w wyobraźni, z czym mamy do czynienia w przypadku książek. Często literatura oparta na mediach wizualnych okazuje się być ledwie namiastką oryginału. Nie wystarczy zwyczajne zaadaptowanie scenariusza na potrzeby książki – za pomocą słownictwa, dialogów i klimatu trzeba stworzyć coś, co będzie porównywalne do pierwowzoru, a może nawet lepsze. Twórcom Labiryntu fauna ta sztuka na szczęście się udała.

Zapraszamy do lektury recenzji Kajetana Poniatyszyn‎a.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-08-29
Gry Nemezis - recenzja
ikona wiadomości
Moja dotychczasowa przygoda z cyklem The Expanse] stanowi ciąg pozytywnych doświadczeń czytelniczych, w których jednakże (poza wyjątkiem, jakim były Wrota Abaddona) brakowało mi zawsze czegoś, co wprawiłoby mnie w zachwyt i zachęciło do natychmiastowego sięgnięcia po kontynuację tej historii. Ten efekt WOW pojawił się właśnie teraz – w Grach Nemezis, piątej części cyklu. Na jej kartach bowiem duet autorów piszących pod pseudonimem James S.A. Corey zbiera owoce konsekwentnego budowania uniwersum. Warto było przez kilka tomów konstruować ten wszechświat i oswajać z nim czytelnika, bo kiedy w końcu zaczynają się prawdziwe kłopoty, efekt jest niesamowity.

Zapraszamy do lektury recenzji Arkadiusza Banasiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-08-27
Distortion - recenzja
ikona wiadomości
Dotychczasowa oferta wydawnictwa Powergraph na polu fantastyki przyzwyczaiła nas już do tego, że mamy do czynienia z książkami efektownymi w warstwie fabularnej oraz poruszającymi ważne kwestie natury filozoficzno-moralnej. I nie inaczej jest również z najnowszą propozycją tego wydawcy – książką Cezarego Zbierzchowskiego ”Distortion”, która stanowi misterne i inteligentne połączenie literatury wojennej z mrocznym science fiction.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-08-23
Premiery wydawnictwa MAG
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa MAG ukazały się:
- Do błyskawicy podobne - Ada Palmer
Jest rok 2454. Po długich staraniach ludzkość osiągnęła wreszcie złoty wiek. Zbudowano go po zakończeniu straszliwego konfliktu, który zmiótł z powierzchni Ziemi zarówno religię, jak i państwa narodowe. Władzą nad światem dzieli się siedem frakcji zwanych Pasiekami. Ich dominacja opiera się na ostrożnej cenzurze, analizie statystycznej o proroczych możliwościach oraz zapewniającej dobrobyt technologii. Ta utopia jest jednak krucha i ktoś jest zdeterminowany ją obalić.
- Święta Siostra - Mark Lawrence
Nona Grey staje przed ostatni wyzwaniem, któremu musi sprostać, by zostać pełnoprawną siostrą swego zakonu. Wydaje się jednak mało prawdopodobne, by Nona i jej przyjaciółki zdołały osiągnąć ten cel, zanim pod ich drzwi przybędzie wojna.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-08-16
Szpital - recenzja
ikona wiadomości
Parafrazując słowa jednej z reklam: Czy może być coś bardziej przerażającego, od literackiej wizji apokalipsy zombie? Może – apokalipsa zombie w siermiężnych realiach polski lat 60. ubiegłego wieku! Do takiego wniosku doszedł najwyraźniej także i Robert J. Szmidt, przedstawiając nam ziszczenie owej wizji w postaci dwóch pierwszych powieści z cyklu Szczury Wrocławia. Jednak na tym nie koniec, gdyż autor ten zaserwował nam oto książkę pt. Szpital, która stanowi spin-off wrocławskiej sagi.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-08-06
Non stop - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem Domu Wydawniczego Rebis ukazała się powieść Briana W. Aldissa - Non stop. Książka ukazała się w ramach serii Wehikuł czasu.

Roy Complain oraz jego plemię żyją w porośniętych dziką roślinnością Kwaterach i walczą o przetrwanie w nieprzyjaznym świecie. Wrogami, oprócz innych plemion i dzikich zwierząt, są też mityczni Ludzie z Dziobu, legendarni Giganci i przerażający Obcy. Jedna z legend głosi, że wszystkie Pokłady są zamknięte w pojemniku zwanym statkiem, który przemierza pustkę od jednego świata do drugiego. Complain nie wie, które opowieści starszyzny są prawdziwe. W trakcie wyczerpującej, pełnej niebezpieczeństw wyprawy przekona się, że mityczny statek skrywa liczne tajemnice, a prawda jest jeszcze bardziej przerażająca.

Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-08-01
Wzlot i upadek D.O.D.O. - recenzja
ikona wiadomości
Neal Stephenson i Nicole Galland – dwoje cenionych i popularnych autorów postanowiło połączyć swoje siły, tworząc intrygującą powieść spod znaku fantastyki i sensacji. We Wzlocie i upadku D.O.D.O. starają się odpowiedzieć na pytanie o to, co by się stało z naszym światem, gdyby powróciła do niego najprawdziwsza magia. O tym, czy odpowiedź ta zadowoliła miłośniczkę literackiej przygody, postaram się opowiedzieć w niniejszej recenzji.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-08-01
Cień i kość - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym do księgarń trafiła powieść Leigh Bardugo - Cień i kość. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG i objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Żołnierka. Przywoływaczka. Święta.
Osierocona i nikomu niepotrzebna Alina Starkov jest żołnierką, która wie, że może nie przeżyć swojej pierwszej wyprawy do Fałdy Cienia – połaci nienaturalnego mroku, na której wprost roi się od potworów. Kiedy jednak jej pułk zostaje zaatakowany, Alina wyzwala w sobie uśpioną dotąd magiczną moc, o której istnieniu nie miała pojęcia.
Następnie wkracza do ociekającego przepychem świata monarchów i dworskich intryg, rozpoczyna szkolenie wśród griszów, wojskowej elity swojego kraju, i daje się zauroczyć ich niesławnemu dowódcy, zwanemu Zmroczem. Zmrocz uważa, że Alina potrafi przywołać moc zdolną zniszczyć Fałdę Cienia i zjednoczyć rozdarty wojną kraj – w tym celu musi jednak zrozumieć i opanować swój nieokiełznany dar.
Królestwo znajduje się w coraz większym niebezpieczeństwie, a Alina poznaje tajemnice swojej przeszłości i dokonuje niebezpiecznego odkrycia, które może zagrozić nie tylko wszystkiemu, co kocha, lecz także przyszłości całego kraju.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-08-01
Szczury Wrocławia. Szpital - premiera
ikona wiadomości
Od dnia wczorajszego w księgarniach można znaleźć powieść Szpital – spin-off Szczurów Wrocławia. Kraty.

Po drugiej stronie ulicy, na tyłach Zakładu Karnego nr 1, stoi zwalisty poniemiecki gmach, w którym swoją siedzibę ma klinika psychiatryczna. To właśnie w jej murach rozegra się kolejna odsłona dramatu, który przeżywają mieszkańcy Wrocławia. Późnym popołudniem 9 sierpnia trafia tu uznany za szaleńca pacjent, który twierdzi, że jego żona zmarła, po czym zmartwychwstała. Samobójstwo bredzącego w malignie mężczyzny będzie przyczynkiem całego ciągu krwawych zdarzeń, którym spróbuje przeciwdziałać o wiele za mało liczna załoga szpitala.
Książka przedstawia losy ludzi uwięzionych w placówce medycznej, którą kilkakrotnie wspomniano w „Kratach”. Śledząc ich losy, czytelnik ujrzy znane mu już wydarzenia z sierpnia 1963 roku, przedstawione jednak z nowej, całkowicie odmiennej perspektywy. Dowie się także, kim było kilka niewymienionych wcześniej z nazwiska pobocznych postaci, które pojawiły się na kartach wcześniejszych tomów (zarówno w "Kratach", jak i w „Chaosie”!). Nie to jednak jest najważniejsze dla akcji „Szpitala”. Autor dba, aby każda następna powieś w serii „Szczury Wrocławia” była inna, dojrzalsza i pełniejsza. Dlatego szykujcie się na całą serię zaskoczeń i… kolejne wiadra flaków.


Książka została wydana nakładem wydawnictwa Insignis i została objęta patronatem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-07-24
Gorączka Ciboli - recenzja
ikona wiadomości
Wrota Abaddona, poprzedni tom cyklu Expanse Jamesa S. A. Coreya, był w moim odczuciu najlepszą z dotychczasowych odsłon serii. Duetowi autorów udało się bowiem skierować opowieść w nowe rejony oraz wyeliminować nieliczne słabsze strony dwóch wcześniejszych książek. Powieść od początku do końca trzymała w napięciu, zaś jej rozwiązania fabularne otworzyły przed pisarzami pełen wachlarz możliwości podczas tworzenia kolejnych tomów. Po Gorączkę Ciboli sięgałem więc pełen optymizmu i ciekawy tego, w jaki sposób twórcy skorzystają z owoców dotychczasowej pracy, jednak lektura okazała się delikatnym rozczarowaniem. Dla jasności: nie jest to zła książka, ale zwyczajnie nie dorównuje poprzedniczce. Autorom nie udało się bowiem wykorzystać potencjału, jaki miało zamknięcie Wrót Abaddona.

Zapraszamy do lektury recenzji Arkadiusza Banasiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy: