fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2019-08-06
Non stop - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem Domu Wydawniczego Rebis ukazała się powieść Briana W. Aldissa - Non stop. Książka ukazała się w ramach serii Wehikuł czasu.

Roy Complain oraz jego plemię żyją w porośniętych dziką roślinnością Kwaterach i walczą o przetrwanie w nieprzyjaznym świecie. Wrogami, oprócz innych plemion i dzikich zwierząt, są też mityczni Ludzie z Dziobu, legendarni Giganci i przerażający Obcy. Jedna z legend głosi, że wszystkie Pokłady są zamknięte w pojemniku zwanym statkiem, który przemierza pustkę od jednego świata do drugiego. Complain nie wie, które opowieści starszyzny są prawdziwe. W trakcie wyczerpującej, pełnej niebezpieczeństw wyprawy przekona się, że mityczny statek skrywa liczne tajemnice, a prawda jest jeszcze bardziej przerażająca.

Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-08-01
Wzlot i upadek D.O.D.O. - recenzja
ikona wiadomości
Neal Stephenson i Nicole Galland – dwoje cenionych i popularnych autorów postanowiło połączyć swoje siły, tworząc intrygującą powieść spod znaku fantastyki i sensacji. We Wzlocie i upadku D.O.D.O. starają się odpowiedzieć na pytanie o to, co by się stało z naszym światem, gdyby powróciła do niego najprawdziwsza magia. O tym, czy odpowiedź ta zadowoliła miłośniczkę literackiej przygody, postaram się opowiedzieć w niniejszej recenzji.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-08-01
Cień i kość - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym do księgarń trafiła powieść Leigh Bardugo - Cień i kość. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG i objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Żołnierka. Przywoływaczka. Święta.
Osierocona i nikomu niepotrzebna Alina Starkov jest żołnierką, która wie, że może nie przeżyć swojej pierwszej wyprawy do Fałdy Cienia – połaci nienaturalnego mroku, na której wprost roi się od potworów. Kiedy jednak jej pułk zostaje zaatakowany, Alina wyzwala w sobie uśpioną dotąd magiczną moc, o której istnieniu nie miała pojęcia.
Następnie wkracza do ociekającego przepychem świata monarchów i dworskich intryg, rozpoczyna szkolenie wśród griszów, wojskowej elity swojego kraju, i daje się zauroczyć ich niesławnemu dowódcy, zwanemu Zmroczem. Zmrocz uważa, że Alina potrafi przywołać moc zdolną zniszczyć Fałdę Cienia i zjednoczyć rozdarty wojną kraj – w tym celu musi jednak zrozumieć i opanować swój nieokiełznany dar.
Królestwo znajduje się w coraz większym niebezpieczeństwie, a Alina poznaje tajemnice swojej przeszłości i dokonuje niebezpiecznego odkrycia, które może zagrozić nie tylko wszystkiemu, co kocha, lecz także przyszłości całego kraju.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-08-01
Szczury Wrocławia. Szpital - premiera
ikona wiadomości
Od dnia wczorajszego w księgarniach można znaleźć powieść Szpital – spin-off Szczurów Wrocławia. Kraty.

Po drugiej stronie ulicy, na tyłach Zakładu Karnego nr 1, stoi zwalisty poniemiecki gmach, w którym swoją siedzibę ma klinika psychiatryczna. To właśnie w jej murach rozegra się kolejna odsłona dramatu, który przeżywają mieszkańcy Wrocławia. Późnym popołudniem 9 sierpnia trafia tu uznany za szaleńca pacjent, który twierdzi, że jego żona zmarła, po czym zmartwychwstała. Samobójstwo bredzącego w malignie mężczyzny będzie przyczynkiem całego ciągu krwawych zdarzeń, którym spróbuje przeciwdziałać o wiele za mało liczna załoga szpitala.
Książka przedstawia losy ludzi uwięzionych w placówce medycznej, którą kilkakrotnie wspomniano w „Kratach”. Śledząc ich losy, czytelnik ujrzy znane mu już wydarzenia z sierpnia 1963 roku, przedstawione jednak z nowej, całkowicie odmiennej perspektywy. Dowie się także, kim było kilka niewymienionych wcześniej z nazwiska pobocznych postaci, które pojawiły się na kartach wcześniejszych tomów (zarówno w "Kratach", jak i w „Chaosie”!). Nie to jednak jest najważniejsze dla akcji „Szpitala”. Autor dba, aby każda następna powieś w serii „Szczury Wrocławia” była inna, dojrzalsza i pełniejsza. Dlatego szykujcie się na całą serię zaskoczeń i… kolejne wiadra flaków.


Książka została wydana nakładem wydawnictwa Insignis i została objęta patronatem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-07-24
Gorączka Ciboli - recenzja
ikona wiadomości
Wrota Abaddona, poprzedni tom cyklu Expanse Jamesa S. A. Coreya, był w moim odczuciu najlepszą z dotychczasowych odsłon serii. Duetowi autorów udało się bowiem skierować opowieść w nowe rejony oraz wyeliminować nieliczne słabsze strony dwóch wcześniejszych książek. Powieść od początku do końca trzymała w napięciu, zaś jej rozwiązania fabularne otworzyły przed pisarzami pełen wachlarz możliwości podczas tworzenia kolejnych tomów. Po Gorączkę Ciboli sięgałem więc pełen optymizmu i ciekawy tego, w jaki sposób twórcy skorzystają z owoców dotychczasowej pracy, jednak lektura okazała się delikatnym rozczarowaniem. Dla jasności: nie jest to zła książka, ale zwyczajnie nie dorównuje poprzedniczce. Autorom nie udało się bowiem wykorzystać potencjału, jaki miało zamknięcie Wrót Abaddona.

Zapraszamy do lektury recenzji Arkadiusza Banasiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-07-22
Hiob: komedia sprawiedliwości - recenzja
ikona wiadomości
Robert A. Heinlein jest jednym z tych pisarzy science fiction, którzy przyczynili się do zbudowania fundamentów gatunku i stworzenia niemalże wzorcowych realizacji najważniejszych dla fantastyki motywów. Inwazja obcych, walka w kosmosie z zagrażającymi człowiekowi siłami, podróże w czasie, wizje przyszłości – to tylko kilka stałych elementów, którymi umiejętnie żonglował na przestrzeni całej drogi twórczej, a dzięki tekstom napisanym w latach 50. i 60. dorobił się miana klasyka. I chociaż jego pisarstwo nie rezonuje dziś z taką siłą, jak dzieła Dicka lub Le Guin, nie można nie kojarzyć takich tekstów jak Obcy w obcym kraju, Luna to surowa pani czy Żołnierze kosmosu. Polski czytelnik bez większego trudu dotrze do najbardziej znanych utworów Heinleina i przekona się, że reprezentują one wysoki poziom, chociaż ich urok może być już nieco „wczorajszy”.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-07-19
Koniec dzieciństwa - recenzja
ikona wiadomości
Mam wrażenie, że rynek fantastyki w Polsce (i prawdopodobnie nie tylko) jest zalewany głównie mniej lub bardziej oryginalną fantasy bądź zupełnie nieoryginalną military sf. Jako że nie przepadam ani za jednym, ani za drugim, zawsze z wdzięcznością przyjmuję inicjatywy takie jak Wehikuł czasu od Rebisu, przypominające zakurzone już nieco klasyki gatunku.
Jedną z perełek wznowionych w tej serii jest Koniec dzieciństwa Arthura C. Clarke’a.


Zapraszamy do lektury recenzji debiutującego na naszym portalu Marcina Fałdzińskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-07-16
Legion: Wiele żywotów Stephena Leedsa - recenzja
ikona wiadomości
Nakładem Wydawnictwa MAG ukazało się właśnie najnowsze, a zarazem wzbogacone o premierowe opowiadanie, wydanie popularnej książki Brandona Sandersona pt. Legion. To niezwykła opowieść o losach Stephena Leedsa, zwanego „Legionem” - bogatego geniusza, prywatnego detektywa i eksperta od spraw beznadziejnych, którego wyjątkowość objawia się w jego halucynacjach, przybierających ludzką postać kilkudziesięciu współpracowników o rozmaitych specjalnościach.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-07-08
Bakly: Szukając śmierci - recenzja
ikona wiadomości
Bakly: Szukając śmierci – pod tym tytułem kryje się najnowsza odsłona niezwykle popularnego cyklu fantasy o przygodach wielkiego wojownika – Bakly’ego, autorstwa Miroslava Žambocha. Tym razem, w odróżnieniu od poprzednich odsłon sagi, mamy do czynienia nie ze zbiorem opowiadań, lecz z pełnowymiarową powieścią o pokaźnej liczbie 505 stron. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Fabryka Słów.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-07-03
Rytmatysta - recenzja
ikona wiadomości
Brandon Sanderson to jedno z najgłośniejszych nazwisk w amerykańskiej literaturze fantastycznej ostatnich lat. Również w Polsce jego twórczość ma oddane grono fanów. Poza długimi cyklami high fantasy, z jakich jest znany (Ostatnie Imperium, Archiwum Burzowego Światła), odnajduje się także w literaturze młodzieżowej. Przykładem na to jest Rytmatysta, kolejna po pozycjach z cyklu Alcatraz kontra bibliotekarze książka skierowana do młodszego czytelnika.

Zapraszamy do lektury recenzji Kajetana Poniatyszyna.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-06-25
Księga zepsucia - recenzja
ikona wiadomości
Marcin Podlewski po znakomicie przyjętym i imponującym swoim rozmachem cyklu science fiction Głębia powraca do źródeł swojej twórczości, czyli mieszanki horroru z klasyczną fantasy. A czyni to za sprawą najnowszej powieści pt. Księga zepsucia, odwołując się do klasyki dark fantasy, w której dominują ciemność, zło i przemoc. Książka ta ukazała się nakładem wydawnictwa Fabryka Słów.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-06-25
Hiob: komedia sprawiedliwości - premiera
ikona wiadomości
W dniu disiejszym nakładem Domu Wydawniczego Rebis ukazała się nowa powieść Roberta A. Heinleina - Hiob: komedia sprawiedliwości. Książka ukazała się w ramach serii Wehikuł czasu.

Dla Alexandra Hergensheimera nierozważny zakład na Polinezji staje się początkiem serii wstrząsających zmian. Gdy odzyskuje przytomność po próbie ognia, jego świat wygląda inaczej… a on nie nazywa się już Hergensheimer. Zdezorientowanego Amerykanina wspiera zakochana w nim Margrethe, lecz przemiany rzeczywistości przyspieszają, a sytuacja pary się pogarsza. Przekonany, że wielkimi krokami zbliża się sąd ostateczny, Alexander robi wszystko, by Margrethe dostąpiła zbawienia. Bez niej bowiem niebo nie będzie dla niego rajem.
W tej historii współczesnego Hioba błyskotliwa satyra przeplata się z obrazoburczym przedstawieniem religii, a rozważaniom o tym, kto decyduje o ludzkich losach, towarzyszy odwieczne pytanie, dlaczego dobrzy ludzie doznają ogromnych cierpień.

Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-06-17
Riese - recenzja
ikona wiadomości
Riese - pod tym tytułem kryje się trzecia i zarazem ostatnia już odsłona powieściowego cyklu Roberta J. Szmidta, osadzonego w uniwersum Metro 2035. Wieńczy ona opowieść o losach doświadczonego żołnierza i młodej dziewczyny, którym przyszło toczyć walkę o lepszą przyszłość dla siebie, jak i również tysięcy wrocławian, którzy wiodą swoje straszliwe życie w podmiejskich kanałach.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy: