fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2018-11-20
Cesarstwo popiołów - recenzja
ikona wiadomości
Ostatni tom Draconis Memoria udowadnia, że Ryan to twórca zdecydowany i konsekwentny, ale wiele podobieństw do książek Brandona Sandersona (zwłaszcza Bohatera Wieków) sprawia, że wydaje się też być epigonem. Mimo to nie można odmówić mu pisarskiego talentu, a jego powieściom wartości konceptualnej.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-11-14
Wzlot i upadek D.O.D.O. - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym do księgarń trafiła powieść Neala Stephensona i Nicole Galland - Wzlot i upadek D.O.D.O. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG i objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Neal Stephenson, autor bestsellerów, oraz ceniona przez krytyków powieściopisarka Nicole Galland wspólnie tworzą wciągający i misternie skonstruowany thriller, którego akcja dzieje się w bliskiej przyszłości, splatając historię, naukę, magię i tajemnicę w opowieść podważającą fundamenty naszego nowoczesnego świata.
Melisande Stokes, ekspertka od lingwistyki i języków, spotyka na korytarzu Uniwersytetu Harvarda Tristana Lyonsa, pracownika wojskowego wywiadu – i rozpoczyna się ciąg zdarzeń, które odmieniają tak ich życie, jak losy całego świata. Młody człowiek z zakonspirowanej rządowej agencji zwraca się do Mel, szeregowej pracownicy naukowej, z niewiarygodną ofertą. Warunek jest jeden: musi przysiąc, że zachowa to tajemnicy, w zamian otrzymując bardzo godziwe wynagrodzenie.
Tristan chce, by Mel przetłumaczyła pewne bardzo stare dokumenty. Jeśli są autentyczne, ich znaczenie jest niemal rewolucyjne: dowodzą, że magia naprawdę istniała i była praktykowana od stuleci, a dopiero przybycie Oświecenia i rewolucji przemysłowej osłabiło jej moc i naraziło na zagładę jej adeptów. W roku 1851, w czasie Wielkiej Wystawy w londyńskim Kryształowym Pałacu, będącej świętem techniki i nowoczesności, magia przestała działać całkowicie. Coś we współczesnym świecie „zagłusza” używane przez magię „fale” i Tristan musi się dowiedzieć, co to takiego.
Powstaje więc Departament Od Diachronicznych Operacji – DODO – i rusza do pierwszej misji, której celem jest skonstruowanie urządzenia przywracającego magię światu, a potem posłanie w przeszłość Agentów Diachronicznych, aby udaremnili zagładę magii…. jednocześnie zmieniając odrobinę historię świata. Jednakże doskonaląc tę naukę i technologię, Tristan i jego rozrastająca się organizacja ignorują zdradziecki i nieprzewidywalny czynnik – ludzką naturę.
Ta ekscytująca i przepięknie odmalowana powieść fantastyczna, łącząca geniusz, skomplikowanie i pomysłowość Neala Stephensona z ludzkim ciepłem i humorem typowym dla stylu Nicole Galland sprawi, że uwierzycie w to, co niemożliwe, a także przeniesiecie się w zupełnie niewyobrażalne miejsca – i czasy.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-11-12
Upiorna opowieść - recenzja
ikona wiadomości
Miłośnikowi grozy wystarczy pobieżna lektura podstawowych źródeł, by mógł on się przekonać, że duchy to jeden z najstarszych motywów literackich. Wiara w możliwość kontaktu żyjących ze zmarłymi, którzy pod różnymi postaciami i przy pomocy rozmaitych metod sprowadzani są na ten świat, pojawia się niemal od samego początku istnienia literatury. Klasyczne teksty zaludniały całe zastępy istot z zaświatów – duchy bliskich wywoływane przez Odyseusza, zjawy ilustrujące piekło wyrzutów sumienia Makbeta, czy Jaś, który męczył biedną Karusię.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-11-07
Dusza cesarza - recenzja
ikona wiadomości
Na przykładzie Archiwum Burzowego Światła, monumentalnej sagi zaplanowanej na dziesięć tomów, można stwierdzić, że Brandon Sanderson bardzo chciałby stać się kolejnym wielkim amerykańskim pisarzem fantasy. Wydawać by się mogło, że poza cyklem o Bibliotekarzach przeznaczonym dla najmłodszych czytelników nie ma krótkiej książki zawierającej wszystko, za co jest uwielbiany: umiejętnej kreacji bohaterów czy ciekawych systemów magii. A jednak!

Zapraszamy do lektury recenzji Kajetana Poniatyszyna.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-11-05
Wojna Kalibana - recenzja
ikona wiadomości
Wojna Kalibana, drugi tom bestsellerowej sagi The Expanse, to udana kontynuacja cyklu. Ukrywający się pod pseudonimem James S. A. Corey duet autorów umiejętnie rozwija znane nam uniwersum, wprowadza na scenę nowe postacie i ponownie serwuje coś, co – korzystając z uroczej prostoty swojego języka – Anglosasi zwykli nazywać page-turnerem. To dobre czytadło, w którym autorzy nie ustrzegli się jednak kilku mało znaczących błędów.

Zapraszamy do lektury recenzji Arkadiusza Banasiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-10-31
Poklatkowa rewolucja - premiera
ikona wiadomości
Od dziś możemy zapoznać się z kolejną powieścią Petera Wattsa pt. Poklatkowa rewolucja.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa MAG w ramach serii Uczta Wyobraźni.

Jak zorganizować bunt na pokładzie, kiedy budzą cię z hibernacji na parę dni co milion lat? Jak konspirować, gdy garstka potencjalnych sojuszników zmienia się co wachtę? Jak zaatakować wroga, który nigdy nie śpi, patrzy twoimi oczyma, słucha twoimi uszami i autentycznie chce dla ciebie jak najlepiej? Sunday Ahzmundin, uwięziona na pokładzie statku kosmicznego Eriophora, odkrywa, że na udaną rewolucję musi się złożyć spisek, szyfry i nieuniknione ofiary.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-10-29
Księżna jeleń - recenzja
ikona wiadomości
Za każdym razem, gdy zaczynam czytać tekst fantasy, zastanawiam się, jak bardzo autor nasyci go kliszami, schematami i rozpoznawalnymi rozwiązaniami fabularnymi. Nie umiem zapomnieć o słowach krytyków i badaczy literatury, którzy ocenili ten gatunek jako niezwykle skonwencjonalizowany. Owo skostnienie ma przyczynę między innymi w fakcie, że fantasy rozrosło się w pewnych nieprzekraczalnych dla siebie granicach. Z jednej strony wyznaczone są one przez tradycje europejskich mitologii (najczęściej nordyckich, celtyckich, rzadziej klasycznych), z drugiej zaś inspiracje płyną szerokim strumieniem ze świata rycerskich legend oraz ogólnie pojmowanego średniowiecznego uniwersum...

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-10-26
Dumanowski - premiera Powergraph
ikona wiadomości
Dostępne jest już nowe wydanie powieści Dumanowski Wita Szostaka. Książka została wydana nakładem wydawnictwa Powergraph.
Adam Mickiewicz jako biskup krakowski wykłada literaturę słowiańską, Juliusz Słowacki jest wybitnym finansistą i ministrem skarbu, obaj zaś jako niespełnieni poeci nie wydają swoich dzieł. Przyjaźnią się z legendarnym bohaterem narodowym Józafatem Dumanowskim. Prezydent i mąż stanu uwielbiany przez mieszkańców Republiki Krakowskiej, dziennikarz, dandys, weteran, namiętny kochanek i pustelnik pozostaje dla swych rodaków tajemnicą. Łże-biografia Dumanowski to wyimki z jego licznych biografii, fragmenty tekstów prasowych, plotki, legendy, pieśni i domysły. Z tej mozaiki układa się niejednoznaczny i wewnętrznie niespójny obraz bohatera, który żył sto dwadzieścia trzy lata, rodząc się i umierając w wolnej Polsce. Jego dzieje są więc historią Polski pod zaborami, ale historią opowiedzianą na nowo.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-10-22
Plaga mieczy - recenzja
ikona wiadomości
Cykle fantasy rządzą się swoimi odwiecznymi prawami. Jedna z głównych zasad głosi, że w momencie, kiedy główny wróg zostaje pokonany, na horyzoncie pojawia się inny, jeszcze potężniejszy, straszniejszy i oczywiście pradawny. W obliczu nieuniknionej klęski niedawni wrogowie ramię w ramię stają naprzeciw nowego antagonisty. Brzmi znajomo, prawda? Tak, ten zabieg jest nader często powtarzany w literaturze fantasy. Miles Cameron w Pladze mieczy również nam tego nie oszczędził. Cóż, trzeba przyznać, że pomimo dobrze znanego scenariusza wypadło to całkiem nieźle.

Zapraszamy do lektury recenzji Michała Różyckiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-10-19
Domostwo błogosławionych - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Domostwo błogosławionych Catherynne M. Valente. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG w ramach serii Uczta Wyobraźni.

Oto historia miejsca, które nigdy nie istniało: królestwa Jana Prezbitera, utopii opisanej w anonimowym dwunastowiecznym dokumencie, który poruszył wyobraźnią średniowiecznego świata i sprawił, że setki zagubionych dusz ruszyło odkryć jego sekrety, inspirując przez wiele wieków odkrywców, misjonarzy i królów. A gdyby tak to wszystko było prawdą? Gdyby istniało takie miejsce i pewnego razu biedny, załamany kapłan natrafiłby na jego granice i odkrył nie chrześcijański raj, ale kraj gdzie wszystko jest możliwe, nieśmiertelność jest na wyciągnięcie ręki, a zachodni świat to nic innego jak niewyraźny i odległy sen?
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-10-15
Omen - recenzja
ikona wiadomości
Nie ukrywam, że Omen należy do moich ulubionych obrazów grozy. Nakręcono go w latach 70. na fali popularności horrorów satanistycznych lub, szerzej, okultystycznych. Lawina filmów, którą uruchomiło genialne Dziecko Rosemary Romana Polańskiego (ekranizacja prozy Iry Levina), pozwoliła zaistnieć takim klasykom jak Egzorcysta czy omawiany Omen. Cechą wspólną tych dzieł (oprócz pełnych sal kinowych, licznych kontynuacji oraz kultowego statusu pierwszych części) jest zwrócenie uwagi na chrześcijaństwo (najczęściej rzymski katolicyzm) jako wyjątkowo atrakcyjną przestrzeń, w której mogą rodzić się bardzo ciekawe pod względem fabularnym historie.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-10-10
Czarnoskrzydły - recenzja
ikona wiadomości
Czarnoskrzydły to całkiem udany debiut pisarski Eda McDonalda. I choć autor bazuje na wielu znanych motywach (doświadczony życiem główny bohater, wojna bogów, system magii opierający się na czerpaniu mocy z natury), dokłada do nich nutkę oryginalności.

Zapraszamy do lektury recenzji debiutującego na naszych łamach Kajetana Poniatyszyn‎a.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-10-09
Cudowna broń - recenzja
ikona wiadomości
Cudowna broń, choć jest jedną z mniej znanych powieści Philipa K. Dicka i nie dorównuje poziomem jego największym dziełom, z pewnością stanowi całkiem ciekawą lekturę. Mało tego, mimo iż w zawartej w niej wizji przyszłości zachowano zimnowojenny podział wschód-zachód dzięki kilku innym aspektom, okazuje się nad wyraz aktualna i choćby dlatego warto się z nią zapoznać.

Zapraszamy do lektury recenzji Arkadiusza Banasiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy: