fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2019-11-05
Wielkie polowanie - recenzja
ikona wiadomości
Wydawnictwo Zysk i S-ka nie kazało nam długo czekać na kolejną odsłonę powieściowego cyklu Roberta Jordana Koło Czasu, który ukazuje się w nowym, niezwykle efektownym wydaniu. Oto niespełna pięć miesięcy po premierze pierwszego tomu tej fantastycznej sagi mamy przyjemność poznać jej drugą część – powieść pt. Wielkie polowanie, przedstawiającą dalsze losy trójki przyjaciół, udających się w długą i niebezpieczną podróż, której celem jest uchronienie świata przed czasem ciemności.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-10-30
Delikatny nóż - premiera
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa MAG ukazała się kolejna książka Philipa Pullmana - Delikatny nóż.To drugi tom cyklu Mroczne Materie.

Lyra trafia do innego świata, świetlistego, nawiedzonego Cittàgazze, gdzie karmiące się ludzkimi duszami Widma chodzą po ulicach, a pod niebem niesie się odległy trzepot anielskich skrzydeł. Na szczęście znajduje w nim sprzymierzeńca: dwunastoletni Will Parry, zabójca i zbieg, zrządzeniem losu również trafił do niezwykłego nowego świata. Podczas niebezpiecznej podróży pomiędzy światami Lyra i Will wpadają na trop śmiertelnie groźnej tajemnicy, a w ich ręce trafia przedmiot o ogromnej niszczycielskiej mocy. Na dodatek z każdym krokiem są coraz bliżej innego, jeszcze gorszego zagrożenia i wstrząsającej prawdy o swoim przeznaczeniu.

Książka została objęta patronatem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-10-25
Opowieść o duchach - premiera
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa MAG ukazały się dziś kolejne przygody Harry'ego Dresdena w nowej książce Jima Butchera - Opowieść o duchach.

Oto Harry Dresden – pierwszy (i jedyny) w Chicago magiczny prywatny detektyw. Okazuje się bowiem, że „zwyczajny” świat pełen jest istot dziwnych i magicznych, a większość z nich niezbyt dobrze dogaduje się z ludźmi. I wtedy właśnie do gry wchodzi Harry. Dresden zapomniał jednak o swojej dewizie: „Magia – potrafi zabić”, co mu zaszkodziło, kiedy starł się z nieznanymi napastnikami. I choć jego dalsze istnienie stoi teraz pod pewnym znakiem zapytania, nie oznacza to, że on sam może spoczywać w spokoju.
Harry, uwięziony w krainie, która nie jest do końca ani tutaj, ani gdziekolwiek indziej, dowiaduje się, że trzy bliskie mu osoby są w niebezpieczeństwie. Aby ocalić przyjaciół, postawić zbrodniarzy przed obliczem sprawiedliwości, a samemu ruszyć dalej, musi poznać tożsamość napastnika. Byłoby mu łatwiej, gdyby wiedział, kto jest w niebezpieczeństwie. I miał (działającą) kryształową kulę. I dostęp do magii. Tymczasem nie wywiera wpływu na świat materialny i jest niewidzialny dla wszystkich poza nielicznymi magicznymi jednostkami. Nie jest też jedyną milczącą istotą krążącą po uliczkach Chicago. Do diabła, niektórych sam tam umieścił. A oni pragną zemsty.


Książka została objęta patronatem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-10-25
Do błyskawicy podobne - recenzja
ikona wiadomości
Dziś, pod koniec drugiej dekady XXI stulecia mogłoby się już wydawać, iż na polu literackiej, futurologicznej fantastyki nie ma już nic do dodania. Powiedziano i zaprezentowano nam wszelkie możliwe scenariusze przyszłości naszej i świata, które w przeważającej większości okazywały się mało optymistyczne, a tylko czasami cechowała je pewna nadzieja. Jednak największą magią literatury jest to, że wciąż potrafi nas zaskakiwać. Takim zaskoczeniem było dla mnie spotkanie z powieścią Ady Palmer pt. Do błyskawicy podobne. Książka ta ukazała się nakładem wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-10-22
Cieplarnia - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym premierą ma książka Briana Aldissa - Cieplarnia. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu.

Magiczna, niepokojąca z misternym obrazem piekielnego, pogrążonego w oparach lasu i jego fantastycznych mieszkańców. To owoc niezwykle twórczej wyobraźni. - Kingsley Amis
Ponura, lecz hipnotyzująca wizja przyszłości naszej planety – jedna z najlepszych w całej fantastyce!
Ziemię, tkwiącą nieruchomo pod palącym światłem umierającego powoli Słońca, pokrywa nieprzebyta dżungla rozrośniętego do planetarnych rozmiarów figowca. Bezlitosną walkę z bogactwem agresywnych, zmutowanych roślinnych form życia przeżyły tylko nieliczne zwierzęta i zdegenerowany, coraz rzadziej występujący człowiek. Czy związek z myślącym grzybem pozwoli mu przetrwać?


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-10-21
Tarnowskie Góry Fantastycznie - recenzja
ikona wiadomości
Parafrazując nieśmiertelne słowa Forresta Gumpa: „zbiór opowiadań jest jak pudełko czekoladek”. Choć bardziej pasowałyby raczej fasolki wszystkich smaków z Harry’ego Pottera, w nich naprawdę nie było wiadomo, na co się trafi. Pół biedy, gdy zbiór napisze jeden twórca, można wówczas oczekiwać wyrównanego poziomu. Jednak przy zbiorach wielu autorów to już totolotek. Na szczęście w przypadku Tarnowskich Gór Fantastycznie możemy liczyć na trafienie co najmniej piąteczki.

Zapraszamy do lektury recenzji Marcina Fałdzińskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-10-18
Fuga - premiera
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa Powergraph w dniu dzisiejszym ukazało się nowe wydanie Fugi - Wita Szostaka.

Bartłomiej Chochoł wraca po latach do domu, w którym kiedyś mieszkał. Zaczyna opowiadać o swoim życiu i twierdzi, że jest ostatnim królem Polski. Ujawnia spiskową teorię, która tłumaczy, dlaczego przejął władzę i dlaczego musiał ją sprawować w ukryciu. Ale już następny rozdział przynosi zupełnie nową opowieść, powrót do dzieciństwa, który z poprzednią historią łączy krakowska kamienica i boląca noga, ale różni niemal wszystko inne.
Swoją opowieść Bartłomiej Chochoł zaczyna jeszcze kilkakrotnie, przedstawiając się jako rozmawiający z wieszczami i generałami powstań bohater narodowy, jako człowiek sukcesu, rencista, bezdomny zbieg, wreszcie emeryt. Osiem fug, z których składa się powieść, to osiem ucieczek poza życie w opowieść. To książka o konieczności i zarazem niemożliwości opowiedzenia swojego życia, o przeplatających się warstwach doświadczeń, wspomnień, marzeń, urojeń, zmyśleń i zawiedzionych ambicji.
Powieść nominowana była w 2013 roku do Literackiej Nagrody NIKE
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-10-17
Przeznaczenie Skrytobójcy - premiea
ikona wiadomości
Nakładem Wydawnictwa MAG ukazało się zwieńczenie trylogii Bastard i Błazen autorstwa Robin Hobb.

Minęło dwadzieścia lat z okładem od czasu, gdy pierwsza epicka powieść fantasy o Bastardzie Rycerskim Przezornym i jego tajemniczym, często szalenie irytującym przyjacielu, Błaźnie, spadła na nas, jak cudowny grom z jasnego nieba. Dziś Robin Hobb, według „New York Timesa” autorka bestsellerów, przedstawia doniosłe zamknięcie trzeciej trylogii, prezentującej losy naszych ukochanych bohaterów tej niezrównanej epopei, która z pewnością wejdzie do kanonu arcydzieł gatunku.
Pszczoła, młodsza córka Bastarda, została porwana przez Sługi, tajemniczą społeczność, której członkowie mają prorocze sny dotyczące różnych kształtów przyszłości, a wykorzystują je w celu pomnożenia własnego bogactwa i zyskania szerszych wpływów. Pszczoła odgrywa w tych snach kluczową rolę, lecz jaką dokładnie – brak pewności.
W czasie, gdy sadystyczni porywacze wloką dziewczynkę przez pół świata, Bastard i Błazen, mając ją za zmarłą, wyruszają z zamiarem dokonania zemsty, a misja ta prowadzi ich na odległą wyspę zamieszkaną przez Sługi, do miejsca, które Błazen swego czasu nazywał domem, a potem więzieniem. Uciekł z tego piekła, okaleczony i oślepiony, i przysiągł, że nigdy tam nie wróci.
Mimo poważnych obrażeń nie jest jednak tak bezradny, jak mogłoby się wydawać. Przy tym także śni, może kształtować przyszłość. A Bastard, choć nie jest już niedościgłym skrytobójcą jak za młodych lat, nadal pozostaje człowiekiem, z którym trzeba się liczyć: obeznanym z truciznami, biegłym w używaniu ostrza, utalentowanym w magii Przezornych. Wspólny cel mają obaj całkiem jasny: doprowadzić do tego, by żaden Sługa nie przeżył ich odwetu.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-10-16
Święta Siostra - recenzja
ikona wiadomości
Święta siostra – zwieńczenie i podsumowanie Księgi Przodka Marka Lawrence’a – udowadnia, że w czasie natężonej ekspansji fantasy i wręcz przesycenia rynku fantastycznego tym nurtem wystarczą trzy tomy, aby przedstawić ciekawą, spójną, wciągającą wizję na bazie ogranych motywów i rozwiązań, a przy tym zaprezentować wyróżniające się na tle innych uniwersum.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-10-15
Promocyjna sprzedaż e-booków
ikona wiadomości
Z okazji Targów Książki w Krakowie wydawnictwo MAG uruchomiło promocyjną sprzedaż e-booków we współpracy z portalem Virtualo.pl

Wiele pozycji można już dziś kupić w promocyjnych cenach z dużym rabatem.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-10-14
Ten cholerny Księżyc - recenzja
ikona wiadomości
Ten cholerny Księżyc niewątpliwie nie jest książką dla wszystkich. Jej specyficzna forma nasuwała mi od razu skojarzenia z twórczością Strugackich – u nich często coś, co wydawało się główną osią fabuły, stanowiło tylko tło dla dialogów, rozważań, pogłębiania postaci. To były wspaniale wielopoziomowe książki dla ludzi, którzy lubią smakować historię, bez pośpiechu i z namysłem sycić się jej wszystkimi aspektami, zamiast gnać od fabularnego punktu A do punktu B efekciarską, ale prostą jak strzała ścieżką. Podobnie jest z powieścią Algisa Budrysa.

Zapraszamy o lektury recenzji Marcina Fałdzińskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-10-07
Ostatnia misja Asgarda - recenzja
ikona wiadomości
Ostatnia misja Asgarda to tytuł najnowszej, a zarazem finalnej odsłony cyklu science fiction Pola dawno zapomnianych bitew, którego to autorem jest Robert J. Szmidt. To właśnie ta książka stanowi podsumowanie i zaskakujące wyjaśnienie zawiłości fabularnej relacji o wojnie ludzi z tajemniczą kosmiczną nacją Obcych, która postawiła sobie za cel unicestwić człowieczą rasę. Powieść ta ukazała się tradycyjnie nakładem Domu Wydawniczego REBIS.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-10-02
Czerwone żniwa: Uderzenie wyprzedzające - recenzja
ikona wiadomości
Kluczowe pytanie każdego miłośnika opowieści spod znaku historii alternatywnej brzmi: Co by było, gdyby...? Na szczęście z pomocą przychodzą nam pisarze, którzy kreślą na kartach swoich książek niezwykle interesujące, widowiskowe i zróżnicowane scenariusze dziejów naszego świata. Do tego grona dołączył także duet Paweł Majka i Radosław Rusak z powieścią Czerwone żniwa: Uderzenie wyprzedzające, której centralnym motywem jest wybuch trzeciej wojny światowej...

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy: