Odyseja kosmiczna: 2001
fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2019-07-22
Hiob: komedia sprawiedliwości - recenzja
ikona wiadomości
Robert A. Heinlein jest jednym z tych pisarzy science fiction, którzy przyczynili się do zbudowania fundamentów gatunku i stworzenia niemalże wzorcowych realizacji najważniejszych dla fantastyki motywów. Inwazja obcych, walka w kosmosie z zagrażającymi człowiekowi siłami, podróże w czasie, wizje przyszłości – to tylko kilka stałych elementów, którymi umiejętnie żonglował na przestrzeni całej drogi twórczej, a dzięki tekstom napisanym w latach 50. i 60. dorobił się miana klasyka. I chociaż jego pisarstwo nie rezonuje dziś z taką siłą, jak dzieła Dicka lub Le Guin, nie można nie kojarzyć takich tekstów jak Obcy w obcym kraju, Luna to surowa pani czy Żołnierze kosmosu. Polski czytelnik bez większego trudu dotrze do najbardziej znanych utworów Heinleina i przekona się, że reprezentują one wysoki poziom, chociaż ich urok może być już nieco „wczorajszy”.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-07-19
Koniec dzieciństwa - recenzja
ikona wiadomości
Mam wrażenie, że rynek fantastyki w Polsce (i prawdopodobnie nie tylko) jest zalewany głównie mniej lub bardziej oryginalną fantasy bądź zupełnie nieoryginalną military sf. Jako że nie przepadam ani za jednym, ani za drugim, zawsze z wdzięcznością przyjmuję inicjatywy takie jak Wehikuł czasu od Rebisu, przypominające zakurzone już nieco klasyki gatunku.
Jedną z perełek wznowionych w tej serii jest Koniec dzieciństwa Arthura C. Clarke’a.


Zapraszamy do lektury recenzji debiutującego na naszym portalu Marcina Fałdzińskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-07-16
Legion: Wiele żywotów Stephena Leedsa - recenzja
ikona wiadomości
Nakładem Wydawnictwa MAG ukazało się właśnie najnowsze, a zarazem wzbogacone o premierowe opowiadanie, wydanie popularnej książki Brandona Sandersona pt. Legion. To niezwykła opowieść o losach Stephena Leedsa, zwanego „Legionem” - bogatego geniusza, prywatnego detektywa i eksperta od spraw beznadziejnych, którego wyjątkowość objawia się w jego halucynacjach, przybierających ludzką postać kilkudziesięciu współpracowników o rozmaitych specjalnościach.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-07-08
Bakly: Szukając śmierci - recenzja
ikona wiadomości
Bakly: Szukając śmierci – pod tym tytułem kryje się najnowsza odsłona niezwykle popularnego cyklu fantasy o przygodach wielkiego wojownika – Bakly’ego, autorstwa Miroslava Žambocha. Tym razem, w odróżnieniu od poprzednich odsłon sagi, mamy do czynienia nie ze zbiorem opowiadań, lecz z pełnowymiarową powieścią o pokaźnej liczbie 505 stron. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Fabryka Słów.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-07-03
Rytmatysta - recenzja
ikona wiadomości
Brandon Sanderson to jedno z najgłośniejszych nazwisk w amerykańskiej literaturze fantastycznej ostatnich lat. Również w Polsce jego twórczość ma oddane grono fanów. Poza długimi cyklami high fantasy, z jakich jest znany (Ostatnie Imperium, Archiwum Burzowego Światła), odnajduje się także w literaturze młodzieżowej. Przykładem na to jest Rytmatysta, kolejna po pozycjach z cyklu Alcatraz kontra bibliotekarze książka skierowana do młodszego czytelnika.

Zapraszamy do lektury recenzji Kajetana Poniatyszyna.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-06-25
Księga zepsucia - recenzja
ikona wiadomości
Marcin Podlewski po znakomicie przyjętym i imponującym swoim rozmachem cyklu science fiction Głębia powraca do źródeł swojej twórczości, czyli mieszanki horroru z klasyczną fantasy. A czyni to za sprawą najnowszej powieści pt. Księga zepsucia, odwołując się do klasyki dark fantasy, w której dominują ciemność, zło i przemoc. Książka ta ukazała się nakładem wydawnictwa Fabryka Słów.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-06-25
Hiob: komedia sprawiedliwości - premiera
ikona wiadomości
W dniu disiejszym nakładem Domu Wydawniczego Rebis ukazała się nowa powieść Roberta A. Heinleina - Hiob: komedia sprawiedliwości. Książka ukazała się w ramach serii Wehikuł czasu.

Dla Alexandra Hergensheimera nierozważny zakład na Polinezji staje się początkiem serii wstrząsających zmian. Gdy odzyskuje przytomność po próbie ognia, jego świat wygląda inaczej… a on nie nazywa się już Hergensheimer. Zdezorientowanego Amerykanina wspiera zakochana w nim Margrethe, lecz przemiany rzeczywistości przyspieszają, a sytuacja pary się pogarsza. Przekonany, że wielkimi krokami zbliża się sąd ostateczny, Alexander robi wszystko, by Margrethe dostąpiła zbawienia. Bez niej bowiem niebo nie będzie dla niego rajem.
W tej historii współczesnego Hioba błyskotliwa satyra przeplata się z obrazoburczym przedstawieniem religii, a rozważaniom o tym, kto decyduje o ludzkich losach, towarzyszy odwieczne pytanie, dlaczego dobrzy ludzie doznają ogromnych cierpień.

Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-06-17
Riese - recenzja
ikona wiadomości
Riese - pod tym tytułem kryje się trzecia i zarazem ostatnia już odsłona powieściowego cyklu Roberta J. Szmidta, osadzonego w uniwersum Metro 2035. Wieńczy ona opowieść o losach doświadczonego żołnierza i młodej dziewczyny, którym przyszło toczyć walkę o lepszą przyszłość dla siebie, jak i również tysięcy wrocławian, którzy wiodą swoje straszliwe życie w podmiejskich kanałach.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-06-06
Aleja potępienia - recenzja
ikona wiadomości
Klasyka klasyce nierówna – spośród wielu wybitnych twórców obracających się w tematyce fantastyki postapokaliptycznej znalazłoby się paru, których niektóre książki odstają poziomem od pozostałych. Należy do nich niestety Roger Zelazny. Napisana przezeń Aleja Potępienia być może w 1969 roku była świeżą i ciekawą pozycją, jednak dzisiaj z pewnością już nią nie jest. Zdecydowanie nie wytrzymała próby czasu.

Zapraszamy do lektury recenzji Kajetana Poniatyszyna.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-06-04
Wrota Abaddona - ecenzja
ikona wiadomości
Z poprzednimi tomami cyklu The Expanse autorstwa Jamesa S. A. Coreya jest podobnie jak z powstałym na jego podstawie serialem. Uważam, że oferują rozrywkę na wysokim poziomie, ale mimo najszczerszych chęci jakoś nie umiem się nimi zachwycić. Po jakimś czasie przyłapuję się na tym, że niewiele z tego wszystkiego pamiętam. Dlatego też sięgając po Wrota Abaddona, nastawiałem się na powtórkę z rozrywki, jednak muszę przyznać, że tym razem zostałem naprawdę pozytywnie zaskoczony. Wygląda bowiem na to, że ukryty pod pseudonimem duet autorów nie spoczął na laurach, ale solidnie przeanalizował poprzednie części cyklu, w związku z czym otrzymujemy powieść nie tylko trzymającą w napięciu, ale i wolną od kilku wad swoich poprzedniczek.

Zapraszamy do lektury recenzji Arkadiusza Banasiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-05-28
Aleja Potępienia - premiera
ikona wiadomości
W księgarniach nakładem Domu Wydawniczego Rebis ukazała się nowa powieść Rogera Zelaznego - Aleja Potępienia. Książka ukazała się w ramach serii Wehikuł czasu.

Wojna nuklearna spustoszyła świat. W Ameryce Północnej ocalali ludzie usiłują przetrwać w niewielkich enklawach, pozostałościach dawnych stanów. Hell Tanner, brutalny członek gangu motocyklowego, otrzymuje szansę odkupienia swych win. Na wschodzie wybuchła epidemia i ktoś musi dostarczyć szczepionkę z Los Angeles do Bostonu. Tanner rusza Aleją Potępienia, by mierzyć się z promieniowaniem, gniewem natury, zmutowanymi zwierzętami i jeszcze gorszymi niż one ludźmi.

Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-05-27
MAG x3
ikona wiadomości
W ostatnich dniach nakładem Wydawnictwa MAG ukazały się:

- Legion: Wiele żywotów Stephena Leedsa - Brandona Sandersona. Stephen Leeds jest całkowicie zdrowy na umyśle. To jego halucynacje są szalone.
Stephen jest geniuszem o niezrównanych zdolnościach, który w ciągu zaledwie kilku godzin może opanować dowolną umiejętność, zawód lub dziedzinę sztuki. Niestety, by pomieścić całą tę wiedzę, jego umysł tworzy wyobrażonych ludzi – Stephen nazywa ich aspektami – by zachować i uzewnętrzniać wszystkie informacje. Dokądkolwiek Stephen się udaje, towarzyszy mu drużyna wyobrażonych ekspertów, która udziela rad, interpretuje i objaśnia. Wykorzystuje ich do rozwiązywania problemów... nie za darmo.
Ale jego umysł robi się nieco zatłoczony, a aspekty mają tendencję do życia własnym życiem. Kiedy pewna firma wynajmuje go do odzyskania skradzionego sprzętu – aparatu, który może rzekomo robić zdjęcia przeszłości – Stephen pakuje się w przygodę, która zmusi go do udania się na drugi koniec świata i walki z terrorystami. To, co odkryje, może podważyć fundamenty trzech najważniejszych światowych religii – i, być może, dać mu niezwykle ważną wskazówkę co do prawdziwej natury jego aspektów.


- Przebudzenie pełni - Tui. T. Sutherland. Wojna między plemionami wreszcie się zakończyła i teraz smoczęta przeznaczenia mają plan, jak zapewnić wszystkim trwały pokój: otworzą Akademię na Jadeitowej Górze, szkołę, która zgromadzi smoki z różnych plemion i nauczy je żyć razem, może nawet się przyjaźnić.
Luna nie jest jednakże pewna, jakie uczucia budzi w niej ta szkoła. Ta młoda Nocoskrzydła, która przez większość życia ukrywała się w lesie deszczowym, ma potworną tajemnicę. Potrafi czytać w myślach, a nawet widzieć przyszłość. Mieszkanie w jaskini z dziesiątkami smoków oznacza dla niej hałas i jest wyczerpujące. A także niebezpieczne.
Już po kilku dniach Luna zorientuje się, że jej skrywane moce ją przerastają. Bombardują ją dziwne myśli, między innymi tajemniczego smoka, który może okazać się straszliwym wrogiem. A kiedy ktoś zacznie atakować smoki w akademii, Luna będzie musiała zdecydować: ukrywać się i zapewnić sobie bezpieczeństwo? Czy zaryzykować i ratować swoich nowych przyjaciół?


- Zniknięcie córki Wintera - Michaela J. Sullivana. Zaginęła córka. Dwóm zawadiakom zapłacono, żeby ją odnaleźli. To nie wystarczy. Kiedy córka Gabriela Wintera znika w tajemniczych okolicznościach i podejrzewa się, że nie żyje, bogaty król whisky pragnie zemsty. Ponieważ mieszkał w Colnorze podczas niesławnego Roku Strachu, wynajmuje jedynego człowieka, o którym wie, że wie, co to znaczy krwawa zemsta – Zmiatacza. Wyruszcie z Royce’em i Hadrianem, cynicznym byłym płatnym zabójcą i byłym najemnikiem, który pozostał idealistą do starodawnego miasta pełnego arystokratów, potomków szlachetnych rodów z czasów imperium. Zadanie Riyrii wygląda na proste: odkryć, co się stało z zaginioną księżną i sprowadzić ją do domu, o ile nadal żyje. W przeciwnym wypadku mają ukarać odpowiedzialnych. Jednak nic nie jest proste w tym tłocznym, pełnym mgły i ciasnych uliczek mieście Rochelle, gdzie czai się więcej niż jedna starożytna legenda.

Książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-05-24
Pustka: Ewolucja - recenzja
ikona wiadomości
Na żadną inną książkę nie czekałem tak długo, jak na Pustkę: Ewolucję Petera F. Hamiltona. Jej droga na polski rynek była bowiem kręta – dość powiedzieć, że w ciągu ostatnich lat wielokrotnie odwiedzałem forum wydawnictwa MAG, które co rusz zapowiadało jej wydanie, by za chwilę przesunąć je na dalszy termin. Koniec końców jesienią zeszłego roku powieść wreszcie trafiła pod strzechy. Na potrzeby recenzji przypomniałem sobie dwa poprzednie tomy i muszę przyznać, że gdy w końcu wziąłem do ręki trzeci, uczuciu ekscytacji towarzyszyła dezorientacja; tak naprawdę nie miałem pojęcia, czego mogę się po nim spodziewać. Na szczęście okazało się, że było warto, choć przyznać należy, że Pustka: Ewolucja nie jest pozbawiona wad.

Zapraszamy do lektury recenzji Arkadiusza Banasiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy: