fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2019-10-25
Do błyskawicy podobne - recenzja
ikona wiadomości
Dziś, pod koniec drugiej dekady XXI stulecia mogłoby się już wydawać, iż na polu literackiej, futurologicznej fantastyki nie ma już nic do dodania. Powiedziano i zaprezentowano nam wszelkie możliwe scenariusze przyszłości naszej i świata, które w przeważającej większości okazywały się mało optymistyczne, a tylko czasami cechowała je pewna nadzieja. Jednak największą magią literatury jest to, że wciąż potrafi nas zaskakiwać. Takim zaskoczeniem było dla mnie spotkanie z powieścią Ady Palmer pt. Do błyskawicy podobne. Książka ta ukazała się nakładem wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-10-22
Cieplarnia - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym premierą ma książka Briana Aldissa - Cieplarnia. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu.

Magiczna, niepokojąca z misternym obrazem piekielnego, pogrążonego w oparach lasu i jego fantastycznych mieszkańców. To owoc niezwykle twórczej wyobraźni. - Kingsley Amis
Ponura, lecz hipnotyzująca wizja przyszłości naszej planety – jedna z najlepszych w całej fantastyce!
Ziemię, tkwiącą nieruchomo pod palącym światłem umierającego powoli Słońca, pokrywa nieprzebyta dżungla rozrośniętego do planetarnych rozmiarów figowca. Bezlitosną walkę z bogactwem agresywnych, zmutowanych roślinnych form życia przeżyły tylko nieliczne zwierzęta i zdegenerowany, coraz rzadziej występujący człowiek. Czy związek z myślącym grzybem pozwoli mu przetrwać?


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-10-21
Tarnowskie Góry Fantastycznie - recenzja
ikona wiadomości
Parafrazując nieśmiertelne słowa Forresta Gumpa: „zbiór opowiadań jest jak pudełko czekoladek”. Choć bardziej pasowałyby raczej fasolki wszystkich smaków z Harry’ego Pottera, w nich naprawdę nie było wiadomo, na co się trafi. Pół biedy, gdy zbiór napisze jeden twórca, można wówczas oczekiwać wyrównanego poziomu. Jednak przy zbiorach wielu autorów to już totolotek. Na szczęście w przypadku Tarnowskich Gór Fantastycznie możemy liczyć na trafienie co najmniej piąteczki.

Zapraszamy do lektury recenzji Marcina Fałdzińskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-10-18
Fuga - premiera
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa Powergraph w dniu dzisiejszym ukazało się nowe wydanie Fugi - Wita Szostaka.

Bartłomiej Chochoł wraca po latach do domu, w którym kiedyś mieszkał. Zaczyna opowiadać o swoim życiu i twierdzi, że jest ostatnim królem Polski. Ujawnia spiskową teorię, która tłumaczy, dlaczego przejął władzę i dlaczego musiał ją sprawować w ukryciu. Ale już następny rozdział przynosi zupełnie nową opowieść, powrót do dzieciństwa, który z poprzednią historią łączy krakowska kamienica i boląca noga, ale różni niemal wszystko inne.
Swoją opowieść Bartłomiej Chochoł zaczyna jeszcze kilkakrotnie, przedstawiając się jako rozmawiający z wieszczami i generałami powstań bohater narodowy, jako człowiek sukcesu, rencista, bezdomny zbieg, wreszcie emeryt. Osiem fug, z których składa się powieść, to osiem ucieczek poza życie w opowieść. To książka o konieczności i zarazem niemożliwości opowiedzenia swojego życia, o przeplatających się warstwach doświadczeń, wspomnień, marzeń, urojeń, zmyśleń i zawiedzionych ambicji.
Powieść nominowana była w 2013 roku do Literackiej Nagrody NIKE
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-10-17
Przeznaczenie Skrytobójcy - premiea
ikona wiadomości
Nakładem Wydawnictwa MAG ukazało się zwieńczenie trylogii Bastard i Błazen autorstwa Robin Hobb.

Minęło dwadzieścia lat z okładem od czasu, gdy pierwsza epicka powieść fantasy o Bastardzie Rycerskim Przezornym i jego tajemniczym, często szalenie irytującym przyjacielu, Błaźnie, spadła na nas, jak cudowny grom z jasnego nieba. Dziś Robin Hobb, według „New York Timesa” autorka bestsellerów, przedstawia doniosłe zamknięcie trzeciej trylogii, prezentującej losy naszych ukochanych bohaterów tej niezrównanej epopei, która z pewnością wejdzie do kanonu arcydzieł gatunku.
Pszczoła, młodsza córka Bastarda, została porwana przez Sługi, tajemniczą społeczność, której członkowie mają prorocze sny dotyczące różnych kształtów przyszłości, a wykorzystują je w celu pomnożenia własnego bogactwa i zyskania szerszych wpływów. Pszczoła odgrywa w tych snach kluczową rolę, lecz jaką dokładnie – brak pewności.
W czasie, gdy sadystyczni porywacze wloką dziewczynkę przez pół świata, Bastard i Błazen, mając ją za zmarłą, wyruszają z zamiarem dokonania zemsty, a misja ta prowadzi ich na odległą wyspę zamieszkaną przez Sługi, do miejsca, które Błazen swego czasu nazywał domem, a potem więzieniem. Uciekł z tego piekła, okaleczony i oślepiony, i przysiągł, że nigdy tam nie wróci.
Mimo poważnych obrażeń nie jest jednak tak bezradny, jak mogłoby się wydawać. Przy tym także śni, może kształtować przyszłość. A Bastard, choć nie jest już niedościgłym skrytobójcą jak za młodych lat, nadal pozostaje człowiekiem, z którym trzeba się liczyć: obeznanym z truciznami, biegłym w używaniu ostrza, utalentowanym w magii Przezornych. Wspólny cel mają obaj całkiem jasny: doprowadzić do tego, by żaden Sługa nie przeżył ich odwetu.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-10-16
Święta Siostra - recenzja
ikona wiadomości
Święta siostra – zwieńczenie i podsumowanie Księgi Przodka Marka Lawrence’a – udowadnia, że w czasie natężonej ekspansji fantasy i wręcz przesycenia rynku fantastycznego tym nurtem wystarczą trzy tomy, aby przedstawić ciekawą, spójną, wciągającą wizję na bazie ogranych motywów i rozwiązań, a przy tym zaprezentować wyróżniające się na tle innych uniwersum.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-10-15
Promocyjna sprzedaż e-booków
ikona wiadomości
Z okazji Targów Książki w Krakowie wydawnictwo MAG uruchomiło promocyjną sprzedaż e-booków we współpracy z portalem Virtualo.pl

Wiele pozycji można już dziś kupić w promocyjnych cenach z dużym rabatem.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-10-14
Ten cholerny Księżyc - recenzja
ikona wiadomości
Ten cholerny Księżyc niewątpliwie nie jest książką dla wszystkich. Jej specyficzna forma nasuwała mi od razu skojarzenia z twórczością Strugackich – u nich często coś, co wydawało się główną osią fabuły, stanowiło tylko tło dla dialogów, rozważań, pogłębiania postaci. To były wspaniale wielopoziomowe książki dla ludzi, którzy lubią smakować historię, bez pośpiechu i z namysłem sycić się jej wszystkimi aspektami, zamiast gnać od fabularnego punktu A do punktu B efekciarską, ale prostą jak strzała ścieżką. Podobnie jest z powieścią Algisa Budrysa.

Zapraszamy o lektury recenzji Marcina Fałdzińskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-10-07
Ostatnia misja Asgarda - recenzja
ikona wiadomości
Ostatnia misja Asgarda to tytuł najnowszej, a zarazem finalnej odsłony cyklu science fiction Pola dawno zapomnianych bitew, którego to autorem jest Robert J. Szmidt. To właśnie ta książka stanowi podsumowanie i zaskakujące wyjaśnienie zawiłości fabularnej relacji o wojnie ludzi z tajemniczą kosmiczną nacją Obcych, która postawiła sobie za cel unicestwić człowieczą rasę. Powieść ta ukazała się tradycyjnie nakładem Domu Wydawniczego REBIS.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-10-02
Czerwone żniwa: Uderzenie wyprzedzające - recenzja
ikona wiadomości
Kluczowe pytanie każdego miłośnika opowieści spod znaku historii alternatywnej brzmi: Co by było, gdyby...? Na szczęście z pomocą przychodzą nam pisarze, którzy kreślą na kartach swoich książek niezwykle interesujące, widowiskowe i zróżnicowane scenariusze dziejów naszego świata. Do tego grona dołączył także duet Paweł Majka i Radosław Rusak z powieścią Czerwone żniwa: Uderzenie wyprzedzające, której centralnym motywem jest wybuch trzeciej wojny światowej...

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-09-28
Premiery MAG-a
ikona wiadomości
W dniu wczorajszym nakładem wydawnictwa MAG ukazały się:

- Zmiany - Jima Butchera.
Poznajcie Harry’ego Dresdena, pierwszego (i jedynego) magicznego prywatnego detektywa działającego w Chicago. Okazuje się, że nasz „zwyczajny” świat jest pełen dziwacznych i zaczarowanych stworzeń, a większość z nich nie ma dobrych zamiarów wobec ludzi. Tutaj do akcji wkracza Harry.
Ale nawet wieloletnia kariera pełna śmiałych ucieczek i nadnaturalnych potyczek nie przygotowała Harry’ego na coś takiego. Mściwa wampirzyca porwała jego córkę, o której istnieniu nie wiedział. Co więcej, ta sama wampirzyca zamierza wykorzystać krew dziecka podczas brutalnego rytuału, który ma na celu uśmiercenie Harry’ego, jego byłej partnerki Susan i ich dziecka.
Wobec braku sojuszników Harry musi znaleźć nowe źródło siły. W przeszłości zawsze istniała granica, której nie przekraczał, i nigdy w pełni nie uwolnił swoich mrocznych mocy. Ale dotychczas walczył tylko o własne życie.


- Zemsta najlepiej smakuje na zimno - Joe Abercrombiego.
Od dziewiętnastu lat płynie krew. Okrutny wielki książę Orso zaciekle zmaga się ze skłóconą Ligą Ośmiu, wykrwawiając kraj. Podczas gdy maszerują armie, spadają głowy i płoną miasta, bankierzy, kapłani oraz starsze, mroczniejsze potęgi toczą śmiertelną zakulisową rozgrywkę, usiłując wskazać, kto zostanie królem.
Być może wojna to piekło, jednak dla Monzy Murcatto, Węża Talinsu, najstraszliwszej i najsłynniejszej najemniczki na usługach wielkiego księcia Orso, jest także znakomitym sposobem na zarobek. Jej zwycięstwa uczyniły ją sławną — nieco zbyt sławną jak na gust jej pracodawcy, który każe ją strącić z górskiego szczytu. Zdradzonej Monzie pozostają jedynie strzaskane ciało i paląca żądza zemsty. Bez względu na cenę siedmiu ludzi musi umrzeć.
Sojusznikami Monzy zostają najbardziej zawodny pijaczyna i najbardziej zdradziecki truciciel w całej Styrii, masowy morderca z obsesją na punkcie liczb oraz barbarzyńca, który chce jedynie czynić dobro. W poczet jej wrogów zalicza się ponad połowa narodu. A to jeszcze nie koniec, gdyż wkrótce jej tropem zostaje posłany najniebezpieczniejszy człowiek na świecie, który ma dokończyć to, co zaczął książę Orso…Książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-09-20
Distortion - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa Powergraph ukazała się powieść Cezarego Zbierzchowskiego - Distortion.

Distortion to powieść o wojnie, jej codzienności, o brawurowych akcjach i twardej żołnierskiej przyjaźni, która rodzi się na polu walki, na granicy życia i śmierci. To powieść o koszmarze zabijania, o czerni w nas, ale i o braterstwie broni, o tęsknocie za normalnością. I o miłości – jedynej nadziei i jedynym ratunku, kiedy zło wydaje się wszechobecne.
Zbierzchowski znakomicie oddaje realia konfliktu zbrojnego – towarzyszymy żołnierzom w bazie na pustyni, uczestniczymy w miejskich potyczkach. Pierwiastek fantastyczny staje się alegorią piekła, które stoi za działaniami wojennymi.
Distortion przeczytasz jednym tchem, ale zapamiętasz na zawsze.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-09-18
Uderzenie wyprzedzające - premiera
ikona wiadomości
W księgarniach nakładem wydawnictwa Znak ukazał się pierwszy tom cyklu Czerwone Żniwa pt. Uderzenie wyprzedzające - Pawła Majki i Radosława Rusaka.

Co by było, gdyby w 1964 roku wybuchła trzecia wojna światowa?
Trwa zimna wojna. Zachód i Wschód groźnie szczerzą kły. Zastępcze konflikty toczone są na polach bitew w Azji i Afryce. Europa cieszy się względnym pokojem. Tutaj zimna wojna nigdy nie nabrała poważnie niebezpiecznej temperatury.
A gdyby historia potoczyła się inaczej?
Jak wówczas wyglądałaby rzeczywistość, w której „nasi chłopcy”, wyrwani ze swoich domów, ginęliby na froncie?
„Czerwone żniwa” to osadzona w latach 60. XX wieku, wizja alternatywnej rzeczywistości, w której NATO i Układ Warszawski stają przeciw sobie. Szpiedzy obu stron przestają przestrzegać jakichkolwiek zasad, bo reguły diametralnie się zmieniły. Polscy komandosi zostają rzuceni do straceńczych ataków w pierwszych dniach walk, a specjalna, głęboko utajniona jednostka dywersyjna UW wyrusza w misję, która może zadecydować o losach wojny. Wojny, która skrywa niejedną tajemnicę. Na przykład tę, dlaczego naprawdę musiała wybuchnąć.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy: