fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2019-06-25
Księga zepsucia - recenzja
ikona wiadomości
Marcin Podlewski po znakomicie przyjętym i imponującym swoim rozmachem cyklu science fiction Głębia powraca do źródeł swojej twórczości, czyli mieszanki horroru z klasyczną fantasy. A czyni to za sprawą najnowszej powieści pt. Księga zepsucia, odwołując się do klasyki dark fantasy, w której dominują ciemność, zło i przemoc. Książka ta ukazała się nakładem wydawnictwa Fabryka Słów.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-06-25
Hiob: komedia sprawiedliwości - premiera
ikona wiadomości
W dniu disiejszym nakładem Domu Wydawniczego Rebis ukazała się nowa powieść Roberta A. Heinleina - Hiob: komedia sprawiedliwości. Książka ukazała się w ramach serii Wehikuł czasu.

Dla Alexandra Hergensheimera nierozważny zakład na Polinezji staje się początkiem serii wstrząsających zmian. Gdy odzyskuje przytomność po próbie ognia, jego świat wygląda inaczej… a on nie nazywa się już Hergensheimer. Zdezorientowanego Amerykanina wspiera zakochana w nim Margrethe, lecz przemiany rzeczywistości przyspieszają, a sytuacja pary się pogarsza. Przekonany, że wielkimi krokami zbliża się sąd ostateczny, Alexander robi wszystko, by Margrethe dostąpiła zbawienia. Bez niej bowiem niebo nie będzie dla niego rajem.
W tej historii współczesnego Hioba błyskotliwa satyra przeplata się z obrazoburczym przedstawieniem religii, a rozważaniom o tym, kto decyduje o ludzkich losach, towarzyszy odwieczne pytanie, dlaczego dobrzy ludzie doznają ogromnych cierpień.

Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-06-17
Riese - recenzja
ikona wiadomości
Riese - pod tym tytułem kryje się trzecia i zarazem ostatnia już odsłona powieściowego cyklu Roberta J. Szmidta, osadzonego w uniwersum Metro 2035. Wieńczy ona opowieść o losach doświadczonego żołnierza i młodej dziewczyny, którym przyszło toczyć walkę o lepszą przyszłość dla siebie, jak i również tysięcy wrocławian, którzy wiodą swoje straszliwe życie w podmiejskich kanałach.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-06-06
Aleja potępienia - recenzja
ikona wiadomości
Klasyka klasyce nierówna – spośród wielu wybitnych twórców obracających się w tematyce fantastyki postapokaliptycznej znalazłoby się paru, których niektóre książki odstają poziomem od pozostałych. Należy do nich niestety Roger Zelazny. Napisana przezeń Aleja Potępienia być może w 1969 roku była świeżą i ciekawą pozycją, jednak dzisiaj z pewnością już nią nie jest. Zdecydowanie nie wytrzymała próby czasu.

Zapraszamy do lektury recenzji Kajetana Poniatyszyna.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-06-04
Wrota Abaddona - ecenzja
ikona wiadomości
Z poprzednimi tomami cyklu The Expanse autorstwa Jamesa S. A. Coreya jest podobnie jak z powstałym na jego podstawie serialem. Uważam, że oferują rozrywkę na wysokim poziomie, ale mimo najszczerszych chęci jakoś nie umiem się nimi zachwycić. Po jakimś czasie przyłapuję się na tym, że niewiele z tego wszystkiego pamiętam. Dlatego też sięgając po Wrota Abaddona, nastawiałem się na powtórkę z rozrywki, jednak muszę przyznać, że tym razem zostałem naprawdę pozytywnie zaskoczony. Wygląda bowiem na to, że ukryty pod pseudonimem duet autorów nie spoczął na laurach, ale solidnie przeanalizował poprzednie części cyklu, w związku z czym otrzymujemy powieść nie tylko trzymającą w napięciu, ale i wolną od kilku wad swoich poprzedniczek.

Zapraszamy do lektury recenzji Arkadiusza Banasiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-05-28
Aleja Potępienia - premiera
ikona wiadomości
W księgarniach nakładem Domu Wydawniczego Rebis ukazała się nowa powieść Rogera Zelaznego - Aleja Potępienia. Książka ukazała się w ramach serii Wehikuł czasu.

Wojna nuklearna spustoszyła świat. W Ameryce Północnej ocalali ludzie usiłują przetrwać w niewielkich enklawach, pozostałościach dawnych stanów. Hell Tanner, brutalny członek gangu motocyklowego, otrzymuje szansę odkupienia swych win. Na wschodzie wybuchła epidemia i ktoś musi dostarczyć szczepionkę z Los Angeles do Bostonu. Tanner rusza Aleją Potępienia, by mierzyć się z promieniowaniem, gniewem natury, zmutowanymi zwierzętami i jeszcze gorszymi niż one ludźmi.

Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-05-27
MAG x3
ikona wiadomości
W ostatnich dniach nakładem Wydawnictwa MAG ukazały się:

- Legion: Wiele żywotów Stephena Leedsa - Brandona Sandersona. Stephen Leeds jest całkowicie zdrowy na umyśle. To jego halucynacje są szalone.
Stephen jest geniuszem o niezrównanych zdolnościach, który w ciągu zaledwie kilku godzin może opanować dowolną umiejętność, zawód lub dziedzinę sztuki. Niestety, by pomieścić całą tę wiedzę, jego umysł tworzy wyobrażonych ludzi – Stephen nazywa ich aspektami – by zachować i uzewnętrzniać wszystkie informacje. Dokądkolwiek Stephen się udaje, towarzyszy mu drużyna wyobrażonych ekspertów, która udziela rad, interpretuje i objaśnia. Wykorzystuje ich do rozwiązywania problemów... nie za darmo.
Ale jego umysł robi się nieco zatłoczony, a aspekty mają tendencję do życia własnym życiem. Kiedy pewna firma wynajmuje go do odzyskania skradzionego sprzętu – aparatu, który może rzekomo robić zdjęcia przeszłości – Stephen pakuje się w przygodę, która zmusi go do udania się na drugi koniec świata i walki z terrorystami. To, co odkryje, może podważyć fundamenty trzech najważniejszych światowych religii – i, być może, dać mu niezwykle ważną wskazówkę co do prawdziwej natury jego aspektów.


- Przebudzenie pełni - Tui. T. Sutherland. Wojna między plemionami wreszcie się zakończyła i teraz smoczęta przeznaczenia mają plan, jak zapewnić wszystkim trwały pokój: otworzą Akademię na Jadeitowej Górze, szkołę, która zgromadzi smoki z różnych plemion i nauczy je żyć razem, może nawet się przyjaźnić.
Luna nie jest jednakże pewna, jakie uczucia budzi w niej ta szkoła. Ta młoda Nocoskrzydła, która przez większość życia ukrywała się w lesie deszczowym, ma potworną tajemnicę. Potrafi czytać w myślach, a nawet widzieć przyszłość. Mieszkanie w jaskini z dziesiątkami smoków oznacza dla niej hałas i jest wyczerpujące. A także niebezpieczne.
Już po kilku dniach Luna zorientuje się, że jej skrywane moce ją przerastają. Bombardują ją dziwne myśli, między innymi tajemniczego smoka, który może okazać się straszliwym wrogiem. A kiedy ktoś zacznie atakować smoki w akademii, Luna będzie musiała zdecydować: ukrywać się i zapewnić sobie bezpieczeństwo? Czy zaryzykować i ratować swoich nowych przyjaciół?


- Zniknięcie córki Wintera - Michaela J. Sullivana. Zaginęła córka. Dwóm zawadiakom zapłacono, żeby ją odnaleźli. To nie wystarczy. Kiedy córka Gabriela Wintera znika w tajemniczych okolicznościach i podejrzewa się, że nie żyje, bogaty król whisky pragnie zemsty. Ponieważ mieszkał w Colnorze podczas niesławnego Roku Strachu, wynajmuje jedynego człowieka, o którym wie, że wie, co to znaczy krwawa zemsta – Zmiatacza. Wyruszcie z Royce’em i Hadrianem, cynicznym byłym płatnym zabójcą i byłym najemnikiem, który pozostał idealistą do starodawnego miasta pełnego arystokratów, potomków szlachetnych rodów z czasów imperium. Zadanie Riyrii wygląda na proste: odkryć, co się stało z zaginioną księżną i sprowadzić ją do domu, o ile nadal żyje. W przeciwnym wypadku mają ukarać odpowiedzialnych. Jednak nic nie jest proste w tym tłocznym, pełnym mgły i ciasnych uliczek mieście Rochelle, gdzie czai się więcej niż jedna starożytna legenda.

Książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-05-24
Pustka: Ewolucja - recenzja
ikona wiadomości
Na żadną inną książkę nie czekałem tak długo, jak na Pustkę: Ewolucję Petera F. Hamiltona. Jej droga na polski rynek była bowiem kręta – dość powiedzieć, że w ciągu ostatnich lat wielokrotnie odwiedzałem forum wydawnictwa MAG, które co rusz zapowiadało jej wydanie, by za chwilę przesunąć je na dalszy termin. Koniec końców jesienią zeszłego roku powieść wreszcie trafiła pod strzechy. Na potrzeby recenzji przypomniałem sobie dwa poprzednie tomy i muszę przyznać, że gdy w końcu wziąłem do ręki trzeci, uczuciu ekscytacji towarzyszyła dezorientacja; tak naprawdę nie miałem pojęcia, czego mogę się po nim spodziewać. Na szczęście okazało się, że było warto, choć przyznać należy, że Pustka: Ewolucja nie jest pozbawiona wad.

Zapraszamy do lektury recenzji Arkadiusza Banasiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-05-20
Kwiaty dla Algernona - recenzja
ikona wiadomości
„Kanon science fiction” – to bardzo odważne, często nadużywane, a przez to tracące na znaczeniu określenie powinno odnosić się do takich książek, które mimo upływu lat wciąż intrygują, zaskakują i fascynują kolejne pokolenia czytelników. W przypadku pozycji, której recenzji się podjęłam, wiem jednak, że użycie tego zwrotu nie będzie przesadą, gdyż od ponad półwiecza ona wciąż zachwyca oraz szokuje niezwykle ciekawym spojrzeniem na niekonwencjonalną odsłonę literatury science fiction. Mowa tu o książce Daniela Keyesa pt. Kwiaty dla Algernona, której najnowsze wydanie ukazało się właśnie nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-05-16
Kroniki marsjańskie... - recenzja
ikona wiadomości
Pewne kwestie już chyba raz na zawsze rozstrzygnięto – Ray Bradbury jest klasykiem literatury fantastyczno-naukowej, a jego miejsce na tym Parnasie jest bezpieczne; nie da się go zdetronizować, skompromitować nietrafnych prognoz, ośmieszyć jadowitym i cynicznym „Bradbury wielkim pisarzem był”. Zdumiewające jest to, jak bardzo uodparniał się na wszelkie żywioły grożące literaturze – niestraszny mu czas, nie trafił na cmentarzysko martwych wizjonerów, ta proza wciąż oddycha, jest zieloną gałęzią na tle uschniętych lub połamanych drzew.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-05-13
Fabryka smoków - recenzja
ikona wiadomości
Pierwsza odsłona cyklu Jonathana Maberry'ego o losach superżołnierza Joego Ledgera i jego wiernych kompanów z Wojskowego Departamentu Nauki – Pacjent zero – nie spotkała się z moim ciepłym odbiorem. Stało się to za sprawą sztampowości i charakteru powieści klasy B. Niezrażona tym faktem, dałam szansę kontynuacji, zasiadając do lektury drugiego tomu pt. Fabryka smoków, który ukazał się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa MAG. Czy to była dobra decyzja?

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-05-10
Pacjent Zero - recenzja
ikona wiadomości
Od kilku lat motyw zombie odnotowuje wielki i spektakularny powrót tak w kinie, jak i w literaturze. Jest on niespodziewany, nie do końca uzasadniony i niedający się logicznie wytłumaczyć w kontekście popularności, jaka mu towarzyszy. Seriale, filmy, gry komputerowe i rozliczne powieści przedstawiają nam apokaliptyczną wizję powrotu do „życia” zmarłych, których jedynym celem jest niesienie śmierci i zniszczenia. I właśnie o kolejnej takiej wizji – powieści Jonathana Maberry'ego pt. Pacjent zero, chciałabym opowiedzieć w tej recenzji.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-05-02
Openminder - recenzja
ikona wiadomości
Magdalena Świerczek-Gryboś znana jest głównie jako autorka opowiadań (Wszystkie śmierci Apolinarego, Lot motyla), choć ma na koncie także dłuższe formy (Pan Snów). Koty, pierwsza część cyklu Openminder, to książka w konwencji science fiction będąca kulturowym patchworkiem. Pomimo pewnej wtórności w kwestii użytych motywów czy budowy świata przedstawionego jest interesującym spojrzeniem na kwestie związane z ludzką naturą. Powieść została wydana nakładem wydawnictwa Sine Qua Non w serii Fantastycznie nieobliczalni.

Zapraszamy do lektury recenzji Kajetana Poniatyszyn‎a.
więcej »
Liczba komentarzy: