fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2019-01-02
Robert M. Wegner - wywiad
ikona wiadomości
Nowy Rok 2019 rozpoczynamy od wywiadu z laureatem wielu nagród branżowych, twórcą głośnego cyklu Opowieści z Meekhańskiego Pogranicza - Robertem M. Wegnerem. Rozmowę poprowadził Maciej Rybicki.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-12-31
Poklatkowa rewolucja - recenzja
ikona wiadomości
Peter Watts - nazwisko tego kanadyjskiego autora stanowi gwarancję niezwykłego spotkania ze współczesną literaturą science-fiction. Jego pisarstwo wymyka się gatunkowym ograniczeniom i ukazuje nam wizję świata przyszłości w bardzo ciekawej formie. Nie inaczej jest także z najnowszą odsłoną jego twórczości - powieścią Poklatkowa rewolucja, która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-12-17
Magia i stal - recenzja
ikona wiadomości
Rosyjska literatura wniosła niewątpliwie znaczący wkład w rozwój fantastyki. Dlatego też z tym większą przyjemnością i ekscytacją sięgam zawsze po premierowe pozycje autorstwa rosyjskich pisarzy, wiedząc że ich lektura będzie co najmniej interesującą. To przekonanie towarzyszyło mi także podczas rozpoczynania mojej czytelniczej przygody z najnowszą odsłoną twórczości Nika Pierumowa - powieścią Blackwater: Magia i stal, która to ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Akurat. Czy i tym razem intuicja mnie nie zawiodła... - o tym słów kilka w poniższej recenzji.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-12-10
Królowie Wyldu - recenzja
ikona wiadomości
Królowie Wyldu to pierwsza książka napisana przez Nicholasa Eamesa. I jak niemal każda debiutancka powieść ma kilka mankamentów wynikających głównie z niewyrobionego warsztatu autora. Zalicza się do nurtu przygodowego fantasy, a Eames czerpie sporo z klasyków tego gatunku. Nie jest jednak, jak mogłoby się zdawać na pierwszy rzut oka, płytką i nijaką powieścią.

Zapraszamy do lektury recenzji Kajetana Poniatyszyn‎a.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-12-05
Dumanowski - recenzja
ikona wiadomości
Pisarzy, którzy starali się zaglądać pod podszewkę polskości, można liczyć na kopy. W każdy możliwy sposób, przy pomocy dowolnej stylistyki, gatunku, rodzaju literackiego lub kategorii estetycznej rozprawiano się z Polską. Chwalono ją albo ganiono, uświęcano lub odbrązawiano. Kazano się kajać lub dumnie nosić swoje blizny. Ktokolwiek chciał wyrobić sobie jakieś zdanie o Polsce lub podeprzeć własną optykę literaturą, miał do dyspozycji setki książek – autorów pierwszorzędnych i drugorzędnych. Innymi słowy, rodzimi twórcy uwielbiają siłować się z polskością i, co oczywiste, raz z tej konfrontacji wychodzą obronną ręką, innym razem temat wydaje się ich przerastać.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-12-04
Triumf Endymiona - recenzja
ikona wiadomości
We współczesnej literaturze science fiction niezbyt liczni są autorzy, którzy dotykają w swej twórczości tak wielu często skrajnie różnych dziedzin, a przy tym potrafią zachować płynność narracji, porywającą nawet w momentach opisów technicznych czy „nieostrych” rozważań filozoficznych. Dan Simmons szczęśliwie zalicza się do tego wąskiego grona, czego niezbitym świadectwem jest dylogia hyperiońska. Jednak Endymion oraz Triumf Endymiona to kontynuacje zdecydowanie mniej wartościowe, nazbyt przegadane i nierzadko prowadzące donikąd, przez co czytelnik po dwóch świetnych tomach cyklu, zaczyna nieco się męczyć. Ale i tak najsłabsza w serii część ostatnia to jedna z najciekawszych propozycji fantastycznonaukowych napisanych po roku 90., której kolejne frazy „pożera” się ze smakiem.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-12-03
Mroczny Zbawiciel - recenzja
ikona wiadomości
Pisarską twórczość Miroslava Žambocha charakteryzuje jedna niezmienna cecha - samotny i wybierający żywot wędrownego wojownika bohater, który przemierza świat w poszukiwaniu prawdy o sobie... Nie inaczej ma się rzecz także i z najnowszą książką czeskiego pisarza, czyli posępną powieścią z pogranicza fantasty i science-fiction pt. Mroczny zbawiciel, w której poznajemy niezwykle intrygującą postać pół człowieka, pół maszyny...

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-11-30
Zew kruka - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera kolejnej części cyklu Znak Kruka, powieści Zew kruka Eda McDonalda. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa MAG.

Ryhalt Galharrow dobrze wie, że praca dla Wroniej Stopy na stanowisku kapitana Czarnoskrzydłych nie jest niczym przyjemnym – zwłaszcza, gdy otrzymywane rozkazy są wypaczone, niezrozumiałe lub niemożliwe do wykonania.

Podczas gdy Królowie Głębi ciskają ogień z nieba, w Valengradzie zaczyna się objawiać świetliste widmo zwane Jasną Panią, której wyznawcy próbują przejąć władzę nad płonącym miastem.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-11-28
Każde martwe marzenie - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym do księgarń trafiła powieść Robert M. Wegnera - Każde martwe marzenie. Książka została wydana nakładem wydawnictwa Powergraph i objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Zapraszamy do przedpremierowej recenzji powieści i konkursu związanego z całym cyklem.

Deana d’Kllean, niegdyś Pieśniarka Pamięci i mistrzyni miecza, a dziś rządząca pustynnym księstwem wybranka Boga Ognia, stoi na progu wojny. Powstanie niewolników, które wybuchło u południowych granic państwa, zatacza coraz szersze kręgi. Genno Laskolnyk wraz ze swoim czaardanem wolnych jeźdźców wpada w sam środek wojny. Czego szuka wśród niewolników, którzy postanowili zrzucić jarzmo krwawych panów? Tymczasem tysiące mil na północ Czerwone Szóstki trafiają na tajemnicę, która pochłonęła już niejedną ofiarę. Czy odwaga górali ocali im życie?
Meekhan spływa krwią i wydaje się, że nic już nie powstrzyma płomienia, który ogarnia Imperium.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-11-28
Premiery wydawnictwa MAG
ikona wiadomości
Od dzisiaj w sprzedaży detalicznej dostępne są następujące książki wydane nakładem Wydawnictwa MAG:

- Kroniki marsjańskie. Człowiek Ilustrowany. Złociste jabłka słońca - Raya Brudbury'ego (Artefakty)
Ray Bradbury, jeden z najpopularniejszych dwudziestowiecznych pisarzy amerykańskich, zachwycał pokolenia czytelników nastrojowymi opowieściami science fiction, fantasy i grozy. W tym niezwykłym zbiorze zebrano trzy najpopularniejsze książki tego autora. Kroniki marsjańskie/Człowiek Ilustrowany/Złociste jabłka słońca to ponadczasowe historie dla czytelników w każdym wieku, niezależnie od upodobań.

- Gorączka Ciboli - Jamesa S.A. Coreya (czwarty tom cyklu Ekspansja)
Otwarły się wrota do tysiąca nowych układów gwiezdnych i rozpoczął się wyścig do ich skolonizowania. Z macierzystych planet ludzkości ruszyli osadnicy szukający nowego życia. Ilus, pierwsza ludzka kolonia tego potężnego pogranicza rodzi się we krwi i ogniu.
Niezależni osadnicy opierają się przemożnej sile korporacyjnego statku kolonizacyjnego mając po swojej stronie tylko determinację, odwagę i umiejętności nabyte podczas długich wojen w domu. Niewinni naukowcy giną, próbując zbadać nowy, obcy świat. Zmagania na Ilusie grożą dotarciem z powrotem aż na Ziemię.
James Holden i załoga jego małego statku zostają wysłani, żeby doprowadzić do pokoju i zaprowadzić porządek pośród chaosu. Jednak im głębiej Holden wchodzi w swoje zadanie, tym większego nabiera przekonania, że jego misja ma się nie udać.
A nieustanny szept truposza przypomina mu, że przepadła wielka galaktyczna cywilizacja, która kiedyś zamieszkiwała to miejsce. I że coś ją zabiło.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-11-27
Meekhan - konkurs
ikona wiadomości
Wraz z fundatorem nagród - Wydawnictwem Powergraph - zapraszamy do udziału w konkursie. Wśród osób, które odpowiedzą prawidłowo na pytania wyłonionych zostanie trzech laureatów. Do zdobycia trzy komplety cyklu Opowieści z Meekhańskiego Pogranicza.

Pytania zostały zamieszczone w dziale Konkursy.

Zakończenie konkursu nastąpi 25 grudnia o północy, a ogłoszenie wyników w przeciągu kilku następnych dni.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-11-23
Czerwony wariant - recenzja
ikona wiadomości
UNIWERSUM METRO 2033/(2035) - ten literacki fenomen współczesnej fantastyki od lat wciąż niezmiennie porywa i intryguje miliony czytelników na całym świecie. Intryguje kolejnymi barwnymi wizjami postapokaliptycznej rzeczywistości której to ocalała ludzkość skryła się w podziemnych tunelach, pozostawiając powierzchnię nowym władcom świata - potworom i mutantom. Najnowsza odsłona tego cyklu - powieść Siergieja Niedoruba zatytułowana Czerwony wariant, zabiera nas do kijowskiego metra, oferując zupełnie nową i spektakularną czytelniczą przygodę...

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2018-11-21
Każde martwe marzenie - recenzja przedpremierowa
ikona wiadomości
Niespełna dziesięć lat temu Robert M. Wegner szturmem wdarł się na salony polskiej fantastyki pokazując, że barwna, nowoczesna rodzima fantasy nie musi być kojarzona wyłącznie z twórczością Andrzeja Sapkowskiego. Choć publikacja tomu Północ-Południe, otwierającego cykl Opowieści z meekhańskiego pogranicza nie była pierwszą okazją do kontaktu czytelników ze światem Meekhanu (Honor górala pojawił się na łamach Science Fiction, Fantasy i Horror trzy lata wcześniej – w 2006 r.), to skondensowana porcja ośmiu diablo dobrych opowiadań z miejsca przysporzyła Wegnerowi wielu miłośników… i Nagrodę im. Janusza Zajdla. Pierwszą z wielu. Ba! To jedyny pisarz, któremu udało się ustrzelić podwójnego Zajdla zarówno za powieść, jak i opowiadanie w 2010 i 2016. Kariera jak marzenie. Tyle tylko, że po wydaniu Pamięci wszystkich słów autor zamilkł na okres dłuższy niż dotychczas.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy: