fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2019-09-18
Baśń o wężowym sercu... - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Radosława Raka - Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Powergraph i jest objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka.
Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku.
Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc.


Zapraszamy do zapoznania się z recenzją.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-09-18
MAG-owe premiery
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa MAG ukazały się:

- Król z bliznami - Leigh Bardugo.
Staw czoło swoim demonom. albo je uwolnij.
Młody król, bohater wojenny. Książę z demonem skrywającym się w jego sercu. Mieszkańcy Ravki nie wiedzą, co Nikołaj Lancov przeżył podczas krwawej wojny domowej, i młody król zamierza dopilnować, aby tak pozostało. Jednakże z każdym dniem drzemiąca w nim mroczna magia przybiera na sile, grożąc zniszczeniem tego, co wybudował.
Zoya Nazyalensky poświęciła życie na odbudowę armii griszów. Wie, że mimo ich magicznych talentów griszowie nie przetrwają bez Ravki będącej dla nich azylem, i nie powstrzyma się przed niczym na drodze do zapewnienia Nikołajowi tronu.
Daleko na północy Nina Zenik prowadzi swoją własną wojnę przeciwko ludziom, którzy pragną zniszczenia griszów. Przytłoczona żałobą i własnym przerażającym talentem musi pogodzić się z bólem przeszłości, jeśli ma mieć jakąś nadzieję na pokonanie niebezpieczeństw, które czekają na nią na lodzie. Ravkański król. Ravkański generał. Ravkański szpieg. Przekroczą granice nauki i przesądów, magii i wiary, zaryzykują wszystko, żeby ocalić słaby kraj. Jednakże pewnych sekretów nie da się utrzymać w tajemnicy, a pewne rany nigdy się nie goją.


- Prochy Babilonu - Jamesa S.A. Coreya.
Rewolucja dojrzewająca od pokoleń zaczęła się w ogniu i skończy się we krwi.
Wolna Flota – grupa skorych do przemocy Pasiarzy w czarnorynkowych okrętach wojennych – okaleczyła Ziemię i rozpoczęła kampanię piractwa i przemocy wśród planet zewnętrznych. Statki kolonizacyjne kierujące się do tysiąca nowych planet po drugiej stronie pierścieni wrót obcych są łatwą zdobyczą, a żadna flota nie ma dość sił, by ich chronić.
James Holden i jego załoga lepiej niż inni znają mocne i słabe strony nowego przeciwnika. Mając do czynienia z silniejszym i liczniejszym wrogiem, znękane pozostałości dawnych potęg politycznych wzywają Rosynanta do desperackiej misji polegającej na dotarciu do stacji Medyna w samym sercu sieci wrót.
Jednakże nowe sojusze są równie niedoskonałe jak stare, a walka o władzę dopiero się rozpoczęła.


Obie książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-09-17
Wielkie polowanie - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym wydawnictwo Zysk i S-ka wznawia drugi tom monumentalnego cyklu fantasy: Koło Czasu - Roberta Jordana.

Rand al’Thor i jego przyjaciele wyruszają na Wielkie Polowanie, by zdobyć upragniony Róg Valere, a wraz z nim sławę i władzę nad światem. Szlak wyprawy wiedzie przez nieznane miasta i krainy, krzyżujące się i rozchodzące drogi, gdzie czekają go potyczki ze Sprzymierzeńcami Ciemności i trollokami. Walka o Róg toczy się w aurze magii, reliktów innych Wieków, eksperymentów z jedyną Mocą, ale również w atmosferze przyjaźni i miłości.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-09-17
Przestrzeni! Przestrzeni! - premiera
ikona wiadomości
Od dzisiaj w sprzedaży dostępne jest nowe wydanie powieści Przestrzeni! Przestrzeni! Harry'ego Harrisona. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu.

Tytuł tej książki to wołanie o pomoc, błaganie nie o komfort, ale o przeżycie w świecie, w którym o każdy skrawek trzeba iść o lepsze ze szczurami i milionami innych ludzi, chyba że uda się upolować szczura, by zjeść go zamiast sojowej papki lub owsianki. Każdy radzi sobie, jak może. Dania odgrodziła się murem, zza którego strażnicy strzelają do każdego, kto pragnie dostać się do tej ziemi obiecanej. Między Związkiem Radzieckim a Chinami toczy się wojna i mało komu zależy na jej zakończeniu, gdyż rozwiązuje ona nieco sprawę przeludnienia. Nowy Jork liczy trzydzieści pięć milionów mieszkańców i gorszy jest od dżungli, nie uznaje bowiem żadnych praw. W tym oto molochu Andy Rusch, policjant, ma przeprowadzić śledztwo w sprawie morderstwa. Podejmując się czegoś niemal niewykonalnego, szuka również odpowiedzi na pytanie, dlaczego przyszło mu żyć w ten właśnie sposób — w zgiełku, lecz samotnie, wśród przemocy i głodu oraz kto jest temu winien.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-09-16
Gambit Wielopolskiego - recenzja
ikona wiadomości
Twórcy powieści o alternatywnych dziejach świata wciąż prześcigają się w coraz bardziej zaskakujących i odważnych ujęciach tego tematu. Czasami efekt jest naprawdę spektakularny, czasami zaś nieco gorszy, by nie rzec –wtórny. Na szczęście powieść Adama Przechrzty pt. Gambit Wielopolskiego – której nowe wydanie ukazało się właśnie nakładem Fabryki Słów, należy do tej pierwszej kategorii, zaś autor przedstawia bardzo ciekawą, dopracowaną w każdym aspekcie wizję tego, jak mogłyby potoczyć się losy naszego kraju i Europy, gdyby...

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-09-12
Diabeł w maszynie - recenzja
ikona wiadomości
Znajomość z twórczością Anny Kańtoch zacząłem od Diabła na wieży. Jej książkowy debiut, Miasto w zieleni i błękicie, jakoś mnie nie zainteresował, za to opowiadania o Domenicu Jordanie trafiły w moje gusta, więc zarówno ten zbiór, jak i późniejsze Zabawki diabła pochłonąłem szybko i z satysfakcją.

Zapraszamy do lektury recenzji Marcina Fałdzińskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-09-09
Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli - recenzja
ikona wiadomości
Wiek XIX jest nieprzebraną skarbnicą, w której inspiracji szukali zarówno „poważni” pisarze, jak i ci, którzy sięgali po mniej lub bardziej fantastyczną konwencję. Przez ponad sto lat Polska nie istniała na mapach politycznych świata, a więc wyobraźmy sobie rzeczywistość, w której nie utracilibyśmy państwowości. Kilka razy zrywaliśmy się, by sięgnąć po wolność i srogo nas za to zaborcy karcili. A co by było, gdybyśmy wygrali chociaż jedno z powstań ? Szalony romantyzm zachęca do sprawdzenia, rzecz jasna na polu literatury, czym kończy się przesadna uczuciowość, która pchała Polaków do nierozważnych gestów i idealistycznych porywów. Pozytywizm kusi pierwocinami nowoczesności, a także scenografią, która może ukoić tęsknotę za steampunkową stylistyką. A ludzie? Zaklęci w kamienie pomników poeci, artyści, odkrywcy, przywódcy polityczni. Można wziąć pod lupę ich znane biografie, można wywrócić je na lewą stronę, odbrązowić, uwypuklić ukryte w cieniu epizody lub snuć alternatywne wersje życiorysów. Sam pisarz zaś ma do dyspozycji mnogość narzędzi, by ów XIX wiek po swojemu „otworzyć” – od twardego realizmu po fantastykę.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-09-04
Rekursja - recenzja
ikona wiadomości
Lubię, kiedy autor fantastyki posiada jakąś wiedzę dotyczącą tematu, o którym pisze – czy wynika z jego wykształcenia jak u astrofizyka Alastaira Reynoldsa, czy z solidnego przygotowania w przypadku Neala Stephensona.
W nowej książce Blake’a Crouchap elementy naukowe są opisane w profesjonalny sposób, jednak przedstawiane technologie, choć ciekawe, wydały mi się wyssane z palca. Aż na końcu powieści dotarłem do „Podziękowań”, gdzie autor odnosi się do konkretnych doświadczeń przeprowadzanych przez naukowców. W tym momencie pseudonaukowe, jak mniemałem, koncepty, na które patrzyłem z przymrużeniem oka jak na biologiczne bzdurki Crichtona w Jurassic Parku, stały się nieprzyjemnie realne – nie w stu procentach, ale wystarczająco żeby wzbudzić pewien niepokój.


Zapraszamy do lektury recenzji Marcina Fałdzińskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-09-02
Labirynt fauna - recenzja
ikona wiadomości
Książki bazujące na innych mediach – filmach lub grach – nieczęsto okazują się dobre. Na ekranie telewizora lub komputera widzimy przetworzony przez umysł reżysera i zespół filmowy/studio tworzące grę obraz, który nie wymaga od nas kreowania świata przedstawionego w wyobraźni, z czym mamy do czynienia w przypadku książek. Często literatura oparta na mediach wizualnych okazuje się być ledwie namiastką oryginału. Nie wystarczy zwyczajne zaadaptowanie scenariusza na potrzeby książki – za pomocą słownictwa, dialogów i klimatu trzeba stworzyć coś, co będzie porównywalne do pierwowzoru, a może nawet lepsze. Twórcom Labiryntu fauna ta sztuka na szczęście się udała.

Zapraszamy do lektury recenzji Kajetana Poniatyszyn‎a.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-08-29
Gry Nemezis - recenzja
ikona wiadomości
Moja dotychczasowa przygoda z cyklem The Expanse] stanowi ciąg pozytywnych doświadczeń czytelniczych, w których jednakże (poza wyjątkiem, jakim były Wrota Abaddona) brakowało mi zawsze czegoś, co wprawiłoby mnie w zachwyt i zachęciło do natychmiastowego sięgnięcia po kontynuację tej historii. Ten efekt WOW pojawił się właśnie teraz – w Grach Nemezis, piątej części cyklu. Na jej kartach bowiem duet autorów piszących pod pseudonimem James S.A. Corey zbiera owoce konsekwentnego budowania uniwersum. Warto było przez kilka tomów konstruować ten wszechświat i oswajać z nim czytelnika, bo kiedy w końcu zaczynają się prawdziwe kłopoty, efekt jest niesamowity.

Zapraszamy do lektury recenzji Arkadiusza Banasiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-08-27
Distortion - recenzja
ikona wiadomości
Dotychczasowa oferta wydawnictwa Powergraph na polu fantastyki przyzwyczaiła nas już do tego, że mamy do czynienia z książkami efektownymi w warstwie fabularnej oraz poruszającymi ważne kwestie natury filozoficzno-moralnej. I nie inaczej jest również z najnowszą propozycją tego wydawcy – książką Cezarego Zbierzchowskiego ”Distortion”, która stanowi misterne i inteligentne połączenie literatury wojennej z mrocznym science fiction.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-08-23
Premiery wydawnictwa MAG
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa MAG ukazały się:
- Do błyskawicy podobne - Ada Palmer
Jest rok 2454. Po długich staraniach ludzkość osiągnęła wreszcie złoty wiek. Zbudowano go po zakończeniu straszliwego konfliktu, który zmiótł z powierzchni Ziemi zarówno religię, jak i państwa narodowe. Władzą nad światem dzieli się siedem frakcji zwanych Pasiekami. Ich dominacja opiera się na ostrożnej cenzurze, analizie statystycznej o proroczych możliwościach oraz zapewniającej dobrobyt technologii. Ta utopia jest jednak krucha i ktoś jest zdeterminowany ją obalić.
- Święta Siostra - Mark Lawrence
Nona Grey staje przed ostatni wyzwaniem, któremu musi sprostać, by zostać pełnoprawną siostrą swego zakonu. Wydaje się jednak mało prawdopodobne, by Nona i jej przyjaciółki zdołały osiągnąć ten cel, zanim pod ich drzwi przybędzie wojna.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-08-16
Szpital - recenzja
ikona wiadomości
Parafrazując słowa jednej z reklam: Czy może być coś bardziej przerażającego, od literackiej wizji apokalipsy zombie? Może – apokalipsa zombie w siermiężnych realiach polski lat 60. ubiegłego wieku! Do takiego wniosku doszedł najwyraźniej także i Robert J. Szmidt, przedstawiając nam ziszczenie owej wizji w postaci dwóch pierwszych powieści z cyklu Szczury Wrocławia. Jednak na tym nie koniec, gdyż autor ten zaserwował nam oto książkę pt. Szpital, która stanowi spin-off wrocławskiej sagi.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy: