
- 2019-05-20
Kwiaty dla Algernona - recenzja

- „Kanon science fiction” – to bardzo odważne, często nadużywane, a przez to tracące na znaczeniu określenie powinno odnosić się do takich książek, które mimo upływu lat wciąż intrygują, zaskakują i fascynują kolejne pokolenia czytelników. W przypadku pozycji, której recenzji się podjęłam, wiem jednak, że użycie tego zwrotu nie będzie przesadą, gdyż od ponad półwiecza ona wciąż zachwyca oraz szokuje niezwykle ciekawym spojrzeniem na niekonwencjonalną odsłonę literatury science fiction. Mowa tu o książce Daniela Keyesa pt. Kwiaty dla Algernona, której najnowsze wydanie ukazało się właśnie nakładem Domu Wydawniczego Rebis.
Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2019-05-16
Kroniki marsjańskie... - recenzja

- Pewne kwestie już chyba raz na zawsze rozstrzygnięto – Ray Bradbury jest klasykiem literatury fantastyczno-naukowej, a jego miejsce na tym Parnasie jest bezpieczne; nie da się go zdetronizować, skompromitować nietrafnych prognoz, ośmieszyć jadowitym i cynicznym „Bradbury wielkim pisarzem był”. Zdumiewające jest to, jak bardzo uodparniał się na wszelkie żywioły grożące literaturze – niestraszny mu czas, nie trafił na cmentarzysko martwych wizjonerów, ta proza wciąż oddycha, jest zieloną gałęzią na tle uschniętych lub połamanych drzew.
Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2019-05-13
Fabryka smoków - recenzja

- Pierwsza odsłona cyklu Jonathana Maberry'ego o losach superżołnierza Joego Ledgera i jego wiernych kompanów z Wojskowego Departamentu Nauki – Pacjent zero – nie spotkała się z moim ciepłym odbiorem. Stało się to za sprawą sztampowości i charakteru powieści klasy B. Niezrażona tym faktem, dałam szansę kontynuacji, zasiadając do lektury drugiego tomu pt. Fabryka smoków, który ukazał się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa MAG. Czy to była dobra decyzja?
Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2019-05-10
Pacjent Zero - recenzja

- Od kilku lat motyw zombie odnotowuje wielki i spektakularny powrót tak w kinie, jak i w literaturze. Jest on niespodziewany, nie do końca uzasadniony i niedający się logicznie wytłumaczyć w kontekście popularności, jaka mu towarzyszy. Seriale, filmy, gry komputerowe i rozliczne powieści przedstawiają nam apokaliptyczną wizję powrotu do „życia” zmarłych, których jedynym celem jest niesienie śmierci i zniszczenia. I właśnie o kolejnej takiej wizji – powieści Jonathana Maberry'ego pt. Pacjent zero, chciałabym opowiedzieć w tej recenzji.
Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2019-05-02
Openminder - recenzja

- Magdalena Świerczek-Gryboś znana jest głównie jako autorka opowiadań (Wszystkie śmierci Apolinarego, Lot motyla), choć ma na koncie także dłuższe formy (Pan Snów). Koty, pierwsza część cyklu Openminder, to książka w konwencji science fiction będąca kulturowym patchworkiem. Pomimo pewnej wtórności w kwestii użytych motywów czy budowy świata przedstawionego jest interesującym spojrzeniem na kwestie związane z ludzką naturą. Powieść została wydana nakładem wydawnictwa Sine Qua Non w serii Fantastycznie nieobliczalni.
Zapraszamy do lektury recenzji Kajetana Poniatyszyna.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2019-04-25
Podwójna premiera MAG-a

- W dniu wczorajszym nakładem Wydawnictwa MAG w księgarniach ukazały się dwie książki:
- Gry Nemezis - Jamesa S.A. Coreya. Zyskaliśmy dostęp do tysiąca gwiazd i rozpoczął się największy w dziejach wyścig do zajmowania ziemi. W miarę jak wylatują kolejne fale osadników, zaczyna zmieniać się struktura władzy w starym Układzie Słonecznym.
Statki znikają bez śladu. Potajemnie zbierane są prywatne armie. Skradziono ostatnią istniejącą próbkę protomolekuły. Planety wewnętrzne zostają powalone na kolana przez ataki terrorystyczne uważane dotąd za niemożliwe. Grzechy przeszłości powracają, każąc płacić straszną cenę.
A w świecie rozdartym walką o nowy porządek, pośród krwi i ognia, James Holden i załoga Rosynanta muszą znaleźć sposób na przetrwanie i powrót do jedynego domu, jaki im pozostał.
- Siły Rynku - Richarda Morgana. Chris Faulkner dostał właśnie pracę swojego życia. Jednakże Shorn Associates są liderem na rynku Inwestycji Konfliktowych. Oczekują wyników, i to najlepszych. Chris ma już na swoim koncie duży sukces, ale żeby zadowolić szefa, będzie musiał grać ostro i podejmować walkę za walką. A po drodze powinien „tylko” uratować swoje małżeństwo. I własne życie…
Książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2019-04-23
Koło Czasu ponownie uruchomione

- Po 25 latach od pierwszego polskiego wydania Wydawnictwo Zysk i S-ka postanowiło wznowić jedno z najbardziej monumentalnych cykli fantasy: Koło Czasu - Roberta Jordana. W dniu dzisiejszym premierę ma pierwszy tom - Oko Świata w nowej szacie graficznej.
Rand, Mat i Perrin mieszkają w Polu Emonda, sennej wiosce gdzieś na końcu świata. Chłopcy wiodą monotonne życie, nieświadomi, że dni ich beztroski dobiegają końca. Oto do wioski przybywa tajemnicza kobieta imieniem Moraine. Jest ona członkinią potężnego zakonu kobiet władających Jedyną Mocą - Aes Sedai. Przynosi ze sobą ostrzeżenie przed mrocznymi siłami Czarnego, który budzi się z uśpienia, by zapanować nad wszystkimi istotami. Na potwierdzenie jej słów wioskę atakują krwiożercze trolloki - dzikie bestie, które wielu uważało za stwory wyłącznie z legend. Gdy Pole Emonda staje w ogniu, Moraine pomaga chłopcom w ucieczce, jest bowiem przekonana, że jeden z nich jest Smokiem Odrodzonym - wybrańcem, którego przeznaczeniem jest przeciwstawić się Czarnemu i stanąć kiedyś do Ostatniej Bitwy, Tarmon Gai'Don, od której wyniku zależą losy świata...
Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2019-04-23
Seria Wehikuł czasu wystartowała

- W dniu dzisiejszym Dom Wydawniczy Rebis wystartował z nową serią - Wehikuł czasu. Na start w sprzedaży detalicznej ukazały się książki:
Kwiaty dla Algernona - Daniela Keyesa. Trzydziestodwuletni Charlie Gordon jest upośledzony umysłowo, ma iloraz inteligencji na poziomie 68 punktów. Uczy się czytać i pisać na zajęciach w Beekman College. Dwaj naukowcy z tej uczelni, doktor Nemur i doktor Strauss, prowadzą badania nad wzrostem inteligencji. Udało im się już za pomocą zabiegu chirurgicznego zwiększyć zdolności umysłowe myszy o imieniu Algernon i teraz chcą przeprowadzić taki sam eksperyment z człowiekiem.
Koniec dzieciństwa - Arthura C. Clarke'a. O losach Ziemi decydują wielkie mocarstwa, a ludzkość z napięciem śledzi wyścig programów kosmicznych USA i Rosji. Gdy jednak człowiek ma już ruszyć na podbój kosmosu, kosmos przybywa do niego – nad największymi miastami planety pojawiają się ogromne statki obcych.
Po okresie niepewności i daremnych próbach oporu sytuacja wygląda obiecująco: przybysze jednoczą państwa, eliminują ubóstwo i przestępczość, zaprowadzają powszechny pokój. Większość populacji jest zadowolona. Tylko nieliczni już mają świadomość, że nadzorcy rodzaju ludzkiego muszą mieć jakiś cel. Pytanie tylko - jaki? I co to będzie oznaczać dla świata?
Książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2019-04-19
Oko świata - recenzja

- W historii literatury istnieją takie cykle, które były, są i wciąż będą wznawiane raz za razem. Ich rozmach, jakość, ale też i wpływ na dany nurt są tak znaczące, że inaczej być po prostu nie może. Do tego grona należy z pewnością bestsellerowy cykl fantasy Roberta Jordana Koło Czasu, który ponownie zawitał na półki polskich księgarń za sprawą pierwszej części tej czternastotomowej sagi - powieści pt. Oko świata, wydanej nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka!
Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2019-04-18
Pustka: Czas - recenzja

- Pustka: Sny, pierwszy tom trylogii, wprowadził nas ponownie w znane już fanom twórczości Petera F. Hamiltona uniwersum Wspólnoty, które tym razem stanęło w obliczu wydarzeń mogących doprowadzić do jego całkowitego unicestwienia. Na ich skutek bowiem zaczęła rozszerzać się i pochłaniać materię tytułowa Pustka, sztuczny wszechświat znajdujący się w jądrze Galaktyki, w którym nie mają zastosowania znane nam prawa fizyki. Pustka: Czas kontynuuje wydarzenia wieńczące tom pierwszy i jeżeli ktoś obawiał się obniżenia poziomu, może spać spokojnie. To wciąż fascynująca opowieść.
Zapraszamy do lektury recenzji Arkadiusza Banasiewicza.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2019-04-16
Harda Horda - recenzja

- Pisarz z różnych rejonów świata od bardzo dawna zrzeszają się w grupach literackich. Mają one na celu kreowanie nowych nurtów artystycznych wzajemne wspieranie się w twórczym procesie czy choćby dyskusję na temat literatury i własnych tekstów. W marcu 2017 roku powstała Harda Horda, nieformalne stowarzyszenie autorek fantastyki (choć nie tylko). Jego członkinie brały udział w kilku panelach dyskusyjnych i spotkaniach oraz opublikowały serię felietonów. Pierwsza wspólnie napisana przez nie książka to antologia opowiadań fantastycznych Harda Horda, która ukazała się nakładem wydawnictwa Sine Qua Non.
Zapraszamy do lektury recenzji Kajetana Poniatyszyna.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2019-03-29
Nim zawisną - premiera

- Wznowienie drugiego tomu Pierwszego Prawa Joego Abercrombiego od dzisiaj w sprzedaży. Nim zawisną została wydana nakładem wydawnictwa MAG i objęta patronatem medialnym naszego portalu.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą recenzją.
Jak bronić miasta, które jest otoczone przez wrogów i infiltrowane przez zdrajców, kiedy sojusznikom nijak nie możesz zaufać, a twój poprzednik przepadł bez śladu? Nawet oprawca miałby ochotę uciec jak najdalej, gdyby tylko mógł poruszać się bez laski, a inkwizytor Glokta musi poznać odpowiedzi, zanim gurkhulska armia załomocze do bram. Północni przekroczyli granicę Anglandu i szerzą spustoszenie w tej mroźnej krainie. Książę Ladisla jest gotowy odeprzeć ich i zyskać wieczną chwałę… Ma tylko jeden problem: najgorzej uzbrojoną, najgorzej wyszkoloną i najgorzej dowodzoną armię na świecie.
Tymczasem Bayaz, Pierwszy Wśród Magów, prowadzi grupę odważnych poszukiwaczy przygód na wyprawę wśród ruin przeszłości. Kobieta powszechnie znienawidzona na Południu, mężczyzna budzący największą zgrozę na Północy i najbardziej egoistyczny młodzik w Unii to dość niezwykła zbieranina. Razem mogliby jednak stworzyć zabójczą kompanię – gdyby nie fakt, że serdecznie się nie cierpią. Odkrywanie prastarych tajemnic. Krwawe bitwy, zwycięskie i przegrane. I przebaczenie dla zajadłych wrogów – jednak nie wcześniej, nim zawisną.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2019-03-27
Openminder - premiera

- W księgarniach nakładem wydawnictwa Sine Qua Non ukazała się nowa powieść Magdaleny Świerczek-Gryboś - Openminder.
2076 rok. Polska – zniszczona w wyniku wojny, a następnie odbudowana – zostaje przyłączona do bloku zachodniego. Obywatele Zachodu nie wyznają żadnej religii, są stale podpięci do sieci i szczepieni przeciwko złu. Wschód uważają za miejsce przerażające, a jego mieszkańców za godnych współczucia i oczekujących wyzwolenia. Zadaniem Nikodema, który szkoli się na openmindera – wojownika umysłu – nie jest walka ze Wschodniakami, ale ich nawracanie. Chłopak zostaje pilotem mecha, bierze udział w szalonych wirtualnych starciach i eksploruje skażone obszary dawnego Krakowa.
Powieść łączy kilka gatunków, w tym postapokalipsę, cyberpunk i społeczne science fiction. Bogactwo nawiązań i odniesień jest potęgą Openmindera, dzięki czemu fani Lema będą tak samo zadowoleni, jak miłośnicy anime czy Obcego.
- więcej »
Liczba komentarzy: