fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2019-09-28
Premiery MAG-a
ikona wiadomości
W dniu wczorajszym nakładem wydawnictwa MAG ukazały się:

- Zmiany - Jima Butchera.
Poznajcie Harry’ego Dresdena, pierwszego (i jedynego) magicznego prywatnego detektywa działającego w Chicago. Okazuje się, że nasz „zwyczajny” świat jest pełen dziwacznych i zaczarowanych stworzeń, a większość z nich nie ma dobrych zamiarów wobec ludzi. Tutaj do akcji wkracza Harry.
Ale nawet wieloletnia kariera pełna śmiałych ucieczek i nadnaturalnych potyczek nie przygotowała Harry’ego na coś takiego. Mściwa wampirzyca porwała jego córkę, o której istnieniu nie wiedział. Co więcej, ta sama wampirzyca zamierza wykorzystać krew dziecka podczas brutalnego rytuału, który ma na celu uśmiercenie Harry’ego, jego byłej partnerki Susan i ich dziecka.
Wobec braku sojuszników Harry musi znaleźć nowe źródło siły. W przeszłości zawsze istniała granica, której nie przekraczał, i nigdy w pełni nie uwolnił swoich mrocznych mocy. Ale dotychczas walczył tylko o własne życie.


- Zemsta najlepiej smakuje na zimno - Joe Abercrombiego.
Od dziewiętnastu lat płynie krew. Okrutny wielki książę Orso zaciekle zmaga się ze skłóconą Ligą Ośmiu, wykrwawiając kraj. Podczas gdy maszerują armie, spadają głowy i płoną miasta, bankierzy, kapłani oraz starsze, mroczniejsze potęgi toczą śmiertelną zakulisową rozgrywkę, usiłując wskazać, kto zostanie królem.
Być może wojna to piekło, jednak dla Monzy Murcatto, Węża Talinsu, najstraszliwszej i najsłynniejszej najemniczki na usługach wielkiego księcia Orso, jest także znakomitym sposobem na zarobek. Jej zwycięstwa uczyniły ją sławną — nieco zbyt sławną jak na gust jej pracodawcy, który każe ją strącić z górskiego szczytu. Zdradzonej Monzie pozostają jedynie strzaskane ciało i paląca żądza zemsty. Bez względu na cenę siedmiu ludzi musi umrzeć.
Sojusznikami Monzy zostają najbardziej zawodny pijaczyna i najbardziej zdradziecki truciciel w całej Styrii, masowy morderca z obsesją na punkcie liczb oraz barbarzyńca, który chce jedynie czynić dobro. W poczet jej wrogów zalicza się ponad połowa narodu. A to jeszcze nie koniec, gdyż wkrótce jej tropem zostaje posłany najniebezpieczniejszy człowiek na świecie, który ma dokończyć to, co zaczął książę Orso…Książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-09-20
Distortion - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa Powergraph ukazała się powieść Cezarego Zbierzchowskiego - Distortion.

Distortion to powieść o wojnie, jej codzienności, o brawurowych akcjach i twardej żołnierskiej przyjaźni, która rodzi się na polu walki, na granicy życia i śmierci. To powieść o koszmarze zabijania, o czerni w nas, ale i o braterstwie broni, o tęsknocie za normalnością. I o miłości – jedynej nadziei i jedynym ratunku, kiedy zło wydaje się wszechobecne.
Zbierzchowski znakomicie oddaje realia konfliktu zbrojnego – towarzyszymy żołnierzom w bazie na pustyni, uczestniczymy w miejskich potyczkach. Pierwiastek fantastyczny staje się alegorią piekła, które stoi za działaniami wojennymi.
Distortion przeczytasz jednym tchem, ale zapamiętasz na zawsze.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-09-18
Uderzenie wyprzedzające - premiera
ikona wiadomości
W księgarniach nakładem wydawnictwa Znak ukazał się pierwszy tom cyklu Czerwone Żniwa pt. Uderzenie wyprzedzające - Pawła Majki i Radosława Rusaka.

Co by było, gdyby w 1964 roku wybuchła trzecia wojna światowa?
Trwa zimna wojna. Zachód i Wschód groźnie szczerzą kły. Zastępcze konflikty toczone są na polach bitew w Azji i Afryce. Europa cieszy się względnym pokojem. Tutaj zimna wojna nigdy nie nabrała poważnie niebezpiecznej temperatury.
A gdyby historia potoczyła się inaczej?
Jak wówczas wyglądałaby rzeczywistość, w której „nasi chłopcy”, wyrwani ze swoich domów, ginęliby na froncie?
„Czerwone żniwa” to osadzona w latach 60. XX wieku, wizja alternatywnej rzeczywistości, w której NATO i Układ Warszawski stają przeciw sobie. Szpiedzy obu stron przestają przestrzegać jakichkolwiek zasad, bo reguły diametralnie się zmieniły. Polscy komandosi zostają rzuceni do straceńczych ataków w pierwszych dniach walk, a specjalna, głęboko utajniona jednostka dywersyjna UW wyrusza w misję, która może zadecydować o losach wojny. Wojny, która skrywa niejedną tajemnicę. Na przykład tę, dlaczego naprawdę musiała wybuchnąć.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-09-18
Baśń o wężowym sercu... - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Radosława Raka - Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Powergraph i jest objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka.
Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku.
Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc.


Zapraszamy do zapoznania się z recenzją.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-09-18
MAG-owe premiery
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa MAG ukazały się:

- Król z bliznami - Leigh Bardugo.
Staw czoło swoim demonom. albo je uwolnij.
Młody król, bohater wojenny. Książę z demonem skrywającym się w jego sercu. Mieszkańcy Ravki nie wiedzą, co Nikołaj Lancov przeżył podczas krwawej wojny domowej, i młody król zamierza dopilnować, aby tak pozostało. Jednakże z każdym dniem drzemiąca w nim mroczna magia przybiera na sile, grożąc zniszczeniem tego, co wybudował.
Zoya Nazyalensky poświęciła życie na odbudowę armii griszów. Wie, że mimo ich magicznych talentów griszowie nie przetrwają bez Ravki będącej dla nich azylem, i nie powstrzyma się przed niczym na drodze do zapewnienia Nikołajowi tronu.
Daleko na północy Nina Zenik prowadzi swoją własną wojnę przeciwko ludziom, którzy pragną zniszczenia griszów. Przytłoczona żałobą i własnym przerażającym talentem musi pogodzić się z bólem przeszłości, jeśli ma mieć jakąś nadzieję na pokonanie niebezpieczeństw, które czekają na nią na lodzie. Ravkański król. Ravkański generał. Ravkański szpieg. Przekroczą granice nauki i przesądów, magii i wiary, zaryzykują wszystko, żeby ocalić słaby kraj. Jednakże pewnych sekretów nie da się utrzymać w tajemnicy, a pewne rany nigdy się nie goją.


- Prochy Babilonu - Jamesa S.A. Coreya.
Rewolucja dojrzewająca od pokoleń zaczęła się w ogniu i skończy się we krwi.
Wolna Flota – grupa skorych do przemocy Pasiarzy w czarnorynkowych okrętach wojennych – okaleczyła Ziemię i rozpoczęła kampanię piractwa i przemocy wśród planet zewnętrznych. Statki kolonizacyjne kierujące się do tysiąca nowych planet po drugiej stronie pierścieni wrót obcych są łatwą zdobyczą, a żadna flota nie ma dość sił, by ich chronić.
James Holden i jego załoga lepiej niż inni znają mocne i słabe strony nowego przeciwnika. Mając do czynienia z silniejszym i liczniejszym wrogiem, znękane pozostałości dawnych potęg politycznych wzywają Rosynanta do desperackiej misji polegającej na dotarciu do stacji Medyna w samym sercu sieci wrót.
Jednakże nowe sojusze są równie niedoskonałe jak stare, a walka o władzę dopiero się rozpoczęła.


Obie książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-09-17
Wielkie polowanie - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym wydawnictwo Zysk i S-ka wznawia drugi tom monumentalnego cyklu fantasy: Koło Czasu - Roberta Jordana.

Rand al’Thor i jego przyjaciele wyruszają na Wielkie Polowanie, by zdobyć upragniony Róg Valere, a wraz z nim sławę i władzę nad światem. Szlak wyprawy wiedzie przez nieznane miasta i krainy, krzyżujące się i rozchodzące drogi, gdzie czekają go potyczki ze Sprzymierzeńcami Ciemności i trollokami. Walka o Róg toczy się w aurze magii, reliktów innych Wieków, eksperymentów z jedyną Mocą, ale również w atmosferze przyjaźni i miłości.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-09-17
Przestrzeni! Przestrzeni! - premiera
ikona wiadomości
Od dzisiaj w sprzedaży dostępne jest nowe wydanie powieści Przestrzeni! Przestrzeni! Harry'ego Harrisona. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu.

Tytuł tej książki to wołanie o pomoc, błaganie nie o komfort, ale o przeżycie w świecie, w którym o każdy skrawek trzeba iść o lepsze ze szczurami i milionami innych ludzi, chyba że uda się upolować szczura, by zjeść go zamiast sojowej papki lub owsianki. Każdy radzi sobie, jak może. Dania odgrodziła się murem, zza którego strażnicy strzelają do każdego, kto pragnie dostać się do tej ziemi obiecanej. Między Związkiem Radzieckim a Chinami toczy się wojna i mało komu zależy na jej zakończeniu, gdyż rozwiązuje ona nieco sprawę przeludnienia. Nowy Jork liczy trzydzieści pięć milionów mieszkańców i gorszy jest od dżungli, nie uznaje bowiem żadnych praw. W tym oto molochu Andy Rusch, policjant, ma przeprowadzić śledztwo w sprawie morderstwa. Podejmując się czegoś niemal niewykonalnego, szuka również odpowiedzi na pytanie, dlaczego przyszło mu żyć w ten właśnie sposób — w zgiełku, lecz samotnie, wśród przemocy i głodu oraz kto jest temu winien.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-09-16
Gambit Wielopolskiego - recenzja
ikona wiadomości
Twórcy powieści o alternatywnych dziejach świata wciąż prześcigają się w coraz bardziej zaskakujących i odważnych ujęciach tego tematu. Czasami efekt jest naprawdę spektakularny, czasami zaś nieco gorszy, by nie rzec –wtórny. Na szczęście powieść Adama Przechrzty pt. Gambit Wielopolskiego – której nowe wydanie ukazało się właśnie nakładem Fabryki Słów, należy do tej pierwszej kategorii, zaś autor przedstawia bardzo ciekawą, dopracowaną w każdym aspekcie wizję tego, jak mogłyby potoczyć się losy naszego kraju i Europy, gdyby...

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-09-12
Diabeł w maszynie - recenzja
ikona wiadomości
Znajomość z twórczością Anny Kańtoch zacząłem od Diabła na wieży. Jej książkowy debiut, Miasto w zieleni i błękicie, jakoś mnie nie zainteresował, za to opowiadania o Domenicu Jordanie trafiły w moje gusta, więc zarówno ten zbiór, jak i późniejsze Zabawki diabła pochłonąłem szybko i z satysfakcją.

Zapraszamy do lektury recenzji Marcina Fałdzińskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-09-09
Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli - recenzja
ikona wiadomości
Wiek XIX jest nieprzebraną skarbnicą, w której inspiracji szukali zarówno „poważni” pisarze, jak i ci, którzy sięgali po mniej lub bardziej fantastyczną konwencję. Przez ponad sto lat Polska nie istniała na mapach politycznych świata, a więc wyobraźmy sobie rzeczywistość, w której nie utracilibyśmy państwowości. Kilka razy zrywaliśmy się, by sięgnąć po wolność i srogo nas za to zaborcy karcili. A co by było, gdybyśmy wygrali chociaż jedno z powstań ? Szalony romantyzm zachęca do sprawdzenia, rzecz jasna na polu literatury, czym kończy się przesadna uczuciowość, która pchała Polaków do nierozważnych gestów i idealistycznych porywów. Pozytywizm kusi pierwocinami nowoczesności, a także scenografią, która może ukoić tęsknotę za steampunkową stylistyką. A ludzie? Zaklęci w kamienie pomników poeci, artyści, odkrywcy, przywódcy polityczni. Można wziąć pod lupę ich znane biografie, można wywrócić je na lewą stronę, odbrązowić, uwypuklić ukryte w cieniu epizody lub snuć alternatywne wersje życiorysów. Sam pisarz zaś ma do dyspozycji mnogość narzędzi, by ów XIX wiek po swojemu „otworzyć” – od twardego realizmu po fantastykę.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-09-04
Rekursja - recenzja
ikona wiadomości
Lubię, kiedy autor fantastyki posiada jakąś wiedzę dotyczącą tematu, o którym pisze – czy wynika z jego wykształcenia jak u astrofizyka Alastaira Reynoldsa, czy z solidnego przygotowania w przypadku Neala Stephensona.
W nowej książce Blake’a Crouchap elementy naukowe są opisane w profesjonalny sposób, jednak przedstawiane technologie, choć ciekawe, wydały mi się wyssane z palca. Aż na końcu powieści dotarłem do „Podziękowań”, gdzie autor odnosi się do konkretnych doświadczeń przeprowadzanych przez naukowców. W tym momencie pseudonaukowe, jak mniemałem, koncepty, na które patrzyłem z przymrużeniem oka jak na biologiczne bzdurki Crichtona w Jurassic Parku, stały się nieprzyjemnie realne – nie w stu procentach, ale wystarczająco żeby wzbudzić pewien niepokój.


Zapraszamy do lektury recenzji Marcina Fałdzińskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-09-02
Labirynt fauna - recenzja
ikona wiadomości
Książki bazujące na innych mediach – filmach lub grach – nieczęsto okazują się dobre. Na ekranie telewizora lub komputera widzimy przetworzony przez umysł reżysera i zespół filmowy/studio tworzące grę obraz, który nie wymaga od nas kreowania świata przedstawionego w wyobraźni, z czym mamy do czynienia w przypadku książek. Często literatura oparta na mediach wizualnych okazuje się być ledwie namiastką oryginału. Nie wystarczy zwyczajne zaadaptowanie scenariusza na potrzeby książki – za pomocą słownictwa, dialogów i klimatu trzeba stworzyć coś, co będzie porównywalne do pierwowzoru, a może nawet lepsze. Twórcom Labiryntu fauna ta sztuka na szczęście się udała.

Zapraszamy do lektury recenzji Kajetana Poniatyszyn‎a.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-08-29
Gry Nemezis - recenzja
ikona wiadomości
Moja dotychczasowa przygoda z cyklem The Expanse] stanowi ciąg pozytywnych doświadczeń czytelniczych, w których jednakże (poza wyjątkiem, jakim były Wrota Abaddona) brakowało mi zawsze czegoś, co wprawiłoby mnie w zachwyt i zachęciło do natychmiastowego sięgnięcia po kontynuację tej historii. Ten efekt WOW pojawił się właśnie teraz – w Grach Nemezis, piątej części cyklu. Na jej kartach bowiem duet autorów piszących pod pseudonimem James S.A. Corey zbiera owoce konsekwentnego budowania uniwersum. Warto było przez kilka tomów konstruować ten wszechświat i oswajać z nim czytelnika, bo kiedy w końcu zaczynają się prawdziwe kłopoty, efekt jest niesamowity.

Zapraszamy do lektury recenzji Arkadiusza Banasiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy: