fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2017-02-27
Postapokaliptyczna zawierucha w Warszawie
ikona wiadomości
Zapoczątkowany przez rosyjskiego autora, Dmitrija Glukhovsky’ego i jego kultową powieść Metro 2033, cykl Uniwersum Metro 2033, liczący kilkadziesiąt powieści tworzonych przez międzynarodowe grono pisarzy, cieszy się niesłabnącą popularnością. Nakładem wydawnictwa Insignis do tej pory ukazało się siedemnaście powieści, z czego cztery polskich autorów: Paweł Majka przyniósł atomową pożogę do Krakowa, a Robert J. Szmidt został niszczycielem Wrocławia. Teraz do ich grona dołącza Artur Chmielewski ze swoją wizją Warszawy roku 2033 zatytułowaną Achromatopsja.

Zapraszamy do obejrzenia wideo, w którym autor opowiada o tworzeniu powieści
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-02-20
7EW - recenzja
ikona wiadomości
Zarazy, bomby atomowe, kosmiczne katastrofy, degradacja środowiska, nieudane eksperymenty naukowe – to wszystko może w mniej lub bardziej bolesny sposób zaprowadzić nasz gatunek na krawędź zniszczenia, a czytelnikowi dzieł opisujących koniec świata zapewnić sporą dawkę emocji. Twórcy literatury fantastycznej uwielbiają dręczyć odbiorców podobnymi wizjami i wciąż znajdują kolejne pomysły, jak przestraszyć (lub przestrzec) ludzi, pokazując im to, co może przynieść przyszłość, jeżeli w porę się nie opamiętamy lub nie zabezpieczymy przed konsekwencjami błędnych wyborów.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-02-13
Człowiek, który spadł na ziemię - recenzja
ikona wiadomości
Muszę przyznać, że bardzo cieszy mnie obecność na naszym rynku serii takiej jak wydawane przez MAGa „Artefakty”. W jej ramach ukazują się bowiem liczne pozycje, które mimo zapisania się złotymi zgłoskami w historii światowej fantastyki nie doczekały się dotąd polskiego wydania. Znakomitym przykładem jest Człowiek, który spadł na ziemię – klasyczna powieść Waltera Tevisa z 1963 roku, do tej pory kojarząca się nad Wisłą i Odrą przede wszystkim z kultową ekranizacją z 1976 (z debiutującym na srebrnym ekranie Davidem Bowiem w roli głównej).

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-02-07
Ogień krzyżowy - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Ogień krzyżowy Nancy Kress rozpoczynającej cykl Crossfire. Książka została wydana nakładem wydawnictwa Rebis.

Na dalekiej planecie osiedla się ludzka kolonia, której założycielem jest Jake Holman, mężczyzna usiłujący uciec przed mroczną przeszłością. Właśnie gdy ta różnorodna wielotysięczna grupa zaczyna się przyzwyczajać do swojego życia w nowym świecie, dochodzi do zaskakującego odkrycia: na planecie żyją prymitywni humanoidalni Obcy. Istoty te, mieszkające w krytych strzechą chatach i posługujące się najprymitywniejszymi narzędziami, zajmują tylko kilka izolowanych wiosek i najwyraźniej nie są gatunkiem rodzimym.

Kiedy garstka kolonistów ostatecznie pozna prawdę, stanie przed najtrudniejszą decyzją swojego życia – decyzją, która przesądzi o losach nie tylko ich nowego domu, ale też całej ludzkości.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-02-02
Toy Land - recenzja
ikona wiadomości
Historia obecnego wydania Toy Land Roberta J. Szmidta jest dość zawiła. Zresztą sama książka także stanowi lekkie intertekstualne pomieszanie z poplątaniem. Autor Apokalipsy według Pana Jana postanowił wykorzystać konwencję i niektóre postacie znane z opowiadań Andrzeja Ziemiańskiego z cyklu o Toy (pierwotnie publikowane w „Science Fiction”, następnie zaś w formie książkowej jako Toy Wars). Co więcej, Szmidt wplótł do powieści bohaterów inspirowanych swoimi fandomowymi znajomymi (m. in. Andrzejem Ziemiańskim, Adamem Cebulą czy nieżyjącymi już Wojciechem Świdziniewskim i Tomaszem Pacyńskim), a także okrasił całość solidną porcją różnorakich nawiązań. W tej postaci Toy Land ujrzał światło dzienne w 2008r. Od tego czasu autor nie tylko zbył założone przez siebie pismo, ale też zmienił wydawcę (a w zasadzie wydawców) i rozpoczął kilka całkiem nieźle przyjętych serii – w tym spaceoperowy cykl zatytułowany „Pola dawno zapomnianych bitew”. Dlaczego by więc nie przepisać fragmentów Toy Land i nie wznowić powieści z akcją umiejscowioną tym razem w popularnym uniwersum… jedynie z komentarzem, że jest to opowieść „apokryficzna” dziejąca się kilkaset lat przed wydarzeniami opisanymi w Łatwo być bogiem i Ucieczce z raju. By nie było zbyt prosto, Rebis wznowił książkę na raty: pierwotnie ukazał się jedynie e-book, na wydanie papierowe przyszło zaś czekać kilka miesięcy. Pytanie tylko, czy powieść jest warta całego tego zamieszania.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-01-19
Apex - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Apex Rameza Naama, trzeciej części cyklu Nexus 5. Książka została wydana nakładem wydawnictwa Drageus Publishing House.

Niepokój ogarnia cały świat. Sekrety, kłamstwa, gniew – płyną falami z umysłu do umysłu. Siły policyjne walczą z buntownikami, ale ci, połączeni na poziomie neuronów, nie są łatwym przeciwnikiem. Mobilizują się armie, upadają rządy. Nadchodzi sterowana Nexusem rewolucja. Wśród tego chaosu wyrasta nowa ludzka rasa. A pewna naukowiec, oszalała z bólu, realizuje swój maniakalny plan zapanowania nad systemami elektronicznymi całej planety i stworzenia świata na nowo – na swoje podobieństwo... Apex jest tu. Świat nigdy nie będzie taki sam.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-01-13
Człowiek, który spadł na ziemię - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Człowiek, który spadł na ziemię Waltera Tevisa. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa MAG w serii Artefakty i jest objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Thomas Jerome Newton przybywa na Ziemię. Celem jego wizyty jest zdobycie wody, której dramatyczny brak jest przyczyną wymierania życia na jego rodzimej planecie. Korzystając ze swoich nadludzkich możliwości, szybko zaczyna zdobywać fortunę niezbędną do realizacji projektu. Niestety, sprawy się komplikują. Newton coraz bardziej zwleka z wykonaniem zadania. Niezwykle realistyczna opowieść o obcym na Ziemi – realistyczna na tyle, że staje się metaforą naszego własnego egzystencjalnego smutku i samotności.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-01-11
Bezkres magii - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa MAG ukazał się na rynku zbiór opowiadań Brandona Sandersona - Bezkres magii.

Zbiór opowiadań z Cosmere – świata obejmującego m.in. cykle „Z mgły zrodzony”, „Elantris” i „Archiwum Burzowego Światła”. Ten zbiór dostarczy nie tylko pytań, ale nareszcie również odpowiedzi. To krok w stronę połączonej natury cosmere. Każde opowiadanie poprzedza przedmowa autorstwa Khriss, kobiety tworzącej dodatki Ars Arcanum na końcu każdej powieści autora. Dzięki temu zbiór bardziej niż kiedykolwiek łączy światy. Sugeruje również to, co w końcu nadejdzie – pełne połączenia w obrębie cosmere. Cosmere zawsze miało wiele tajemnic. Tak naprawdę większość wydarzeń nie została jeszcze ujawniona…
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-01-09
Odkurzacz czarownicy - recenzja
ikona wiadomości
Odkurzacz czarownicy to zbiór opowiadań Terry'ego Pratchetta, które powstały, gdy był on dość młodym jegomościem. Czternaście tekstów stanowi gratkę dla każdego, kto ma wyobraźnię (co zresztą we wstępie do zbioru zaznaczył sam Brytyjczyk), a całość czyta się niezwykle przyjemnie.

Zapraszamy do lektury recenzji Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-12-29
Rybak znad Morza Wewnętrznego - recenzja
ikona wiadomości
Na czwartej stronie okładki Rybaka znad Morza Wewnętrznego przeczytamy krótki biogram Ursuli K. Le Guin podsumowany informacją o tym, że Amerykańska Biblioteka Kongresu nazwała pisarkę Żyjącą Legendą. Może brzmi to pompatycznie, ale nie jestem w stanie sobie wyobrazić innego żyjącego twórcy szeroko rozumianej fantastyki, który by bardziej na to miano zasługiwał. Le Guin to postać pomnikowa i punkt odniesienia dla całych zastępów pisarzy i wielbicieli fantastyki, autorka zarówno kanonicznych tekstów fantasy, jak i klasycznych powieści science fiction.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-12-22
Zagroda zębów - recenzja
ikona wiadomości
Stwierdzenie, że mity leżą u podstawy naszej kultury, jest banałem. Stwierdzenie, że historie takie jak Odyseja od setek (tysięcy?) lat poruszały wyobraźnię pokoleń, jest niemal równie wielkim banałem. Czując się więc skazanym na banał, zacznę od tego, że dla Wita Szostaka – jednego z najciekawszych współczesnych polskich prozaików – wielkie dzieło Homera stanowiło nie tylko źródło inspiracji i powtarzających się motywów, przenikających jego twórczość, ale także okazało się swoistą zachętą do literackiej trawestacji. Choć krakowski autor już dawno wychynął z gatunkowej niszy, stał się postacią rozpoznawalną i cenioną w ramach głównego nurtu rodzimej prozy, fantastyczny zmysł wciąż pozostał w nim żywy. Zagroda zębów – jego najnowsze dzieło – to zbiór literackich miniatur inspirowanych perypetiami Odyseusza, a dokładniej stanowiących ich alternatywne wersje.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-12-15
Dom z liści - recenzja
ikona wiadomości
Wielbicielom filmowego horroru nieobca jest konwencja „found footage”. Widz ogląda materiał stylizowany na znalezione amatorskie nagranie prezentujące wydarzenia z perspektywy kamery, którą operuje jeden z bohaterów filmu. Przedstawiana historia jest upiorna, przerażająca i z reguły bardzo źle się kończy dla obserwowanych przez nas postaci.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2016-12-13
Piąta pora roku - recenzja
ikona wiadomości
N. K. Jemisin stworzyła książkę o końcu świata. I pomimo dość depresyjnego tematu, czyta się ją z prawdziwą przyjemnością. Piąta pora roku to powieść, która zdecydowanie wybija się na tle innych literackich propozycji z nurtu fantastyki, jakie w tym roku pojawiły się w Polsce.

Zapraszamy do lektury recenzji Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy: