fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2017-06-05
Wojny przestrzeni - recenzja
ikona wiadomości
Paweł Majka wykreował świat, w którym fikcja może stać się rzeczywistością, legendy oraz klechdy ożywają, zaś narodowi bohaterowie powstają z grobów. Tę wariację domykają tzw. Marsjanie, od pewnego czasu lawirujący wśród mieszkańców Ziemi… Spokojnie, pomimo pozornego zintensyfikowania absurdu – w tym szaleństwie jest metoda. Wojny Przestrzeni stanowią kontynuację Pokoju światów i drugi tom Mitoświata, zaś konflikt został w nich zarysowany z jeszcze większym rozmachem.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-05-26
Skrzydła nocy - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Skrzydła nocy - Roberta Silverberga. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa MAG w serii Artefakty i jest objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Dziejące się w dalekiej, umownej przyszłości, na zbankrutowanej, siłą przejętej za długi przez obcą rasę Ziemi, „Skrzydła nocy” są piękną, liryczną opowieścią o pielgrzymce starego, beznadziejnie zakochanego, obciążonego poczuciem winy człowieka, przemierzającego ruinę swego świata w poszukiwaniu wiedzy, dającej ukojenie i akceptację, a także zdolnej podnieść ludzkość na nowy poziom rozwoju.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-05-25
Sprzedawcy lokomotyw - recenzja
ikona wiadomości
Po pretensjonalnym Orle Białym i średnim CEO Slayerze nie spodziewałem się, że proza Przybyłka zdoła czymkolwiek mnie oczarować. Zaskoczenie pojawiło się w postaci Granicy rzeczywistości, pierwszego tomu Gamdecverse, lecz nie był to koniec niespodzianki, bo autor w Sprzedawcy lokomotyw, swoistej kontynuacji zbioru opowiadań (już w wersji powieściowej), jeszcze bardziej zgłębia tematykę nowych zjawisk i cyberprzestrzeni.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-05-24
Skrytobójca błazna - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Skrytobójca błazna Robin Hobb. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG.

Biały Gaj wydaje się najzwyklejszym, zadbanym gospodarstwem, położonym na uboczu, w spokojnej okolicy Królestwa Sześciu Księstw. Tom Borsuczowłosy od lat wiedzie tam we dworze spokojny żywot z ukochaną żoną, Sikorką. Majątek stanowi nagrodę za wierną służbę koronie.
Pozory mylą. Para małżeńska w średnim wieku ma za sobą burzliwą przeszłość. Tom Borsuczowłosy to w rzeczywistości Bastard Rycerski, bękart z królewskiego rodu Przezornych, skrytobójca posługujący się zakazaną magią. Człowiek, który wiele poświęcił rodowi panującemu, a jeszcze więcej przez oddanie mu stracił.
Ma w gabinecie szczególną pamiątkę: czarny kamień, w którym wyrzeźbiono jego samego, wilka oraz Błazna. Swego czasu, połączeni magią we trzech byli jednym, lecz wilk dawno stracił życie, a Błazen gdzieś przepadł. Pogodna codzienność nie łagodzi tęsknoty.
Pewnej nocy, w czasie zimowego balu, przybywa ktoś z wiadomością dla Bastarda. Posłaniec szybko znika w tajemniczych okolicznościach, zostawiając za sobą ślady krwi. Kto to taki? Gdzie się podział? Od kogo pochodziły wieści?
Przeszłość Bastarda raptem wdziera się w jego spokojny świat i od tej pory nikt już nie jest bezpieczny.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-05-24
Powrót Gaimana
ikona wiadomości
Wydawnictwo MAG w dniu dzisiejszym na rynek księgarski wypuściło kolejne wznowienie powieści N.Gaimana - Koralina.

Dzień po przeprowadzce Koralina postanowiła zwiedzić cały dom... W nowym mieszkaniu, do którego Koralina przeprowadziła się z rodzicami, jest dwadzieścia jeden okien i czternaścioro drzwi. Trzynaścioro z nich otwiera się zwyczajnie, czternaste zaś są zamknięte na klucz. Za nimi znajduje się tylko ściana z cegieł - przynajmniej do dnia, w którym Koralina otwiera je i odkrywa przejście do innego domu, który na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od jej własnego. Ale pozory mylą... Z początku nowo odkryte mieszkanie wydaje się jej cudowne. Na obiad dostaje same smakołyki, a w pudełku z zabawkami czekają anioły, które po nakręceniu fruwają po pokoju, książki, w których ilustracje wyglądają, jakby ożywały, małe główki dinozaurów, które na zawołanie klekocą zębami. Jenakże w nowym domu są też nowi rodzice, którzy chcieliby, żeby Koralina została ich córeczką. Chcą ją odmienić, zatrzymać i nigdy nie oddać jej z powrotem. W lustrach zaś kryją się nieszczęśliwe dzieci, zagubione dusze...
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-05-17
Drobna przysługa - recenzja
ikona wiadomości
Drobna przysługa to dziesiąta część sagi o przygodach Harry'ego Dresdena, maga z Chicago. Jim Butcher tym razem również postawił na bardzo wartką akcję, co sprawia, że książkę czyta się niezmiernie szybko.

Rok po wydarzeniach opisanych w poprzednim tomie Harry'ego odwiedza Mab, Królowa Zimy. Do tej pory za każdym razem, gdy władczyni elfów stawała na drodze głównego bohatera, nie wynikało z tego dla niego nic dobrego. Tym razem jest podobnie. Tytułowa drobna przysługa musi być wyświadczona właśnie jej. I gdyby to było jedynym zmartwieniem Harry'ego, na pewno poradziłby sobie bezbłędnie. Tymczasem na maga poluje także Lato, nasyłając na niego wciąż inne rodzaje fae, a poza tym Dżentelmen Johnnie Marcone został porwany. A gdy okazuje się, że na horyzoncie pojawia się również Zakon Poczerniałego Denara, Harry zaczyna mieć ręce pełne roboty.


Zapraszamy do lektury recenzji Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-05-10
Pan Ciemnego Lasu - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa MAG pojawiło się zwieńczenie cyklu Liana Hearna - Opowieść o Shikanoko.

Na tle dzikiego lasu, imponujących zamków, ukrytych świątyń i pól bitewnych przygoda, która rozpoczęła się w "Cesarzu ośmiu wysp", zmierza ku pasjonującemu zakończeniu w "Panu Ciemnego Lasu", drugiej części "Opowieści o Shikanoko" Lian Hearn.
Prawowity władca znika. Shikanoko zostaje skazany na życie wyrzutka w Ciemnym Lesie, pół człowieka, pół jelenia. Jednak potężni panowie, którzy teraz rządzą Ośmioma Wyspami, stają się ofiarami podejrzliwości i choroby, a królestwo pustoszą susze i głód. Jedynie Shikanoko może przynieść krajowi uzdrowienie, osadzając na Lotosowym Tronie prawdziwego cesarza. A tylko jedna osoba może sprowadzić go z Ciemnego Lasu...

więcej »
Liczba komentarzy:
2017-05-09
Brudne gry - recenzja
ikona wiadomości
Czytanie i myślenie o zrecenzowaniu kolejnego, piątego już tomu wchodzącego w skład uniwersum „Dzikich kart”, sprawiało mi pewną trudność. Działo się tak nie ze względu na jakość tekstów, których część postaram się omówić poniżej, ale z racji przewidywalności projektu George’a R.R. Martina. Czytelnicy już dawno poznali reguły panujące w zaprojektowanym przez Martina świecie. Dekoracje zostały rozstawione w pierwszym tomie, zmieniały się wyłącznie miejsca, w jakich autorzy umieszczali konkretne opowiadania dziejące się na przestrzeni kolejnych dekad drugiej połowy XX wieku. Niektórzy bohaterowie, wzorem komiksowych postaci, pojawiali się w każdym z tomów, inni zdecydowanie krócej cieszyli odbiorców swoją obecnością.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-05-04
Ciężkie próby - recenzja
ikona wiadomości
W klasycznych, trzytomowych cyklach powieściowych dość często mamy do czynienia z sytuacją, w której drugi tom stanowi swoista próbę ognia, tak dla autora, jak i jego pomysłu. O ile bowiem teksty otwierające mają szansę zyskać uwagę czytelnika efektem nowości, zaskoczenia, rozstawianiem pionków na fabularnej szachownicy, o tyle ich kontynuacje muszą przejść do eksploatowania świata i bohaterów, ich twórcy siłą rzeczy skupiają się więc na fabule. A z tym bywa, co tu dużo pisać, różnie. Muszę przyznać, że Ciężkie próby – środkowy tom trylogii autorstwa Lindy Nagaty – trzymają poziom znany z pierwszej części. I faktycznie, mimo zachowania konwencji, akcenty zostały rozłożone nieco inaczej.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-04-28
Amnezjak - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera wydanego przez Powergraph zbioru opowiadań Jakuba Nowaka Amnezjak. Teksty Nowaka to niezwykłe koncepty hard SF, porównywalne z tymi, które na ekranie oglądamy w serialu „Black Mirror”.
Jacek Dukaj tak mówi o pisarstwie Kuby: „Kto w Polsce pisze jeszcze oryginalną science fiction? Jakub Nowak. I nie jest to SF inżynierów i gadżeciarzy, lecz pełne spektrum literatury – szukającej nowatorstwa tak w treści, jak i w formie opowieści. Opowiadania są dziś prawdopodobnie ostatnią miarą czystości pisarskiego powołania, nie przynoszą bowiem autorowi ani pieniędzy, ani uznania prestiżodawców. Zebrane w tym tomie dziewięć tekstów Jakuba Nowaka to owoc siedmiu lat pracy jego wyobraźni. Nie pisał powieści. Wszystko jest w opowiadaniach”.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-04-28
Slade House - recenzja
ikona wiadomości
Nie pamiętam, kiedy ostatni raz bałem się, czytając książkę. O ile oglądanie horrorów przypłacam niemal zawsze stanem przedzawałowym i często odwracam wzrok od ekranu, o tyle obcowanie z literaturą grozy nie grozi mi podobnymi atrakcjami. Słowa nie „wyświetlają” obrazów w głowie, samo czytanie zaś jest czynnością intelektualną, nie emocjonalną. Nie umiem czytać naiwnie, beztrosko taplać się w płytszych lub głębszych kałużach tekstów. Chcąc nie chcąc, analizuję, szukam motywów, umiejscawiam dane dzieło w konkretnych kontekstach, oceniam konstrukcję postaci, sonduję złożoność świata przedstawionego. Nie umiem inaczej i wiem, że na pewno coś z tej racji tracę.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-04-27
Cesarz ośmiu wysp - recenzja
ikona wiadomości
Gillian Rubinstein to autorka brytyjskiego pochodzenia, znana w Polsce głównie za sprawą cyklu Opowieści rodu Otori wydanego pod pseudonimem Lian Hearn. Pod tym nazwiskiem ukazała się również jej najnowsza książka osadzona w tym samym uniwersum, co wspominana seria. Cesarz Ośmiu Wysp luźno nawiązuje do Po słowiczej podłodze i jej kolejnych części, gdyż jego akcja rozgrywa się w świecie do złudzenia przypominającym feudalną Japonię. Jednak sam tytuł może być mylący, gdyż w pierwszym tomie polskiego wydania Opowieści o Shikanoko mamy aż dwie części sagi: Cesarza Ośmiu Wysp i Jesienną Księżniczkę. Dziecko Smoka.

Zapraszamy do lektury recenzji Michała Różyckiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-04-26
Uczta Wyobraźni w natarciu
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym na rynku wydawniczym ukazały się cztery tytuły w serii Uczta Wyobraźni:

- Człowiek z sąsiedztwa Christopher Priest.
Tibor Tarent, fotograf-freelancer, wraca do Anglii z Anatolii, gdzie jego żonę zabiły rebelianckie bojówki. Islamska Republika Wielkiej Brytanii dochodzi jeszcze do siebie po dziwnym i przerażającym ataku terrorystycznym, podczas którego w jednej chwili zanihilował wielki, trójkątny obszar zachodniego Londynu, wraz z setkami tysięcy istnień ludzkich. Władze uważają, że ten atak i śmierć żony Tarenta są w jakiś sposób powiązane.
Sto lat wcześniej, podczas I wojny światowej, estradowy iluzjonsta rusza na Front Zachodni z tajną misją uczynienia brytyjskich samolotów rozpoznawczych niewidzialnymi dla wroga. Podczas podróży do okopów poznaje wizjonera, sądzącego, że to będzie wojna, która zakończy wszelkie wojny.
W roku 1943 polska pilotka opowiada mechanikowi z RAF-u o swojej ucieczce przed hitlerowcami i desperackim pragnieniu powrotu do domu.
W czasach współczesnych, angielski fizyk teoretyk w ogrodzie swojego domu po raz pierwszy wywołuje zjawisko sąsiedztwa.
Człowiek z sąsiedztwa - to powieść, w której pozory mylą, a wszystko skrywa drugie dno, w której fikcja przecina się z historią, a każda wersja rzeczywistości jest podejrzana, w której prawda i fałsz mieszkają ze sobą w sąsiedztwie.


- Tlen Geoff Ryman.
Jest rok 2020. Na całym świecie, a więc i w Karzistanie, małym kraiku leżącym gdzieś w środkowej Azji, przeprowadzony zostaje test „Tlenu”: globalnej sieci obywającej się bez komputerów i interfejsów. Wykorzystującej bezpośrednio specjalnie sformatowane fragmenty mózgu.
Test kończy się źle, są ofiary śmiertelne. A w małej, zagubionej w karzistańskich górach wiosce spaja on w jedno dwie osobowości: głównej bohaterki, kobiety w średnim wieku, Mae Chung, i zmarłej w jego trakcie ślepej staruszki pamiętającej bardzo dawne czasy. „Tlen” ma powrócić za rok, po poprawkach, obie kobiety istnieją w nim jednak już teraz. Jako jedna osobowość. Istnieją jednocześnie w „Tlenie”, gdzie ludzie nie mają ciał, i w ciele Mae.
Mae Chung, choć analfabetka, jest inteligentna, sprytna i mądra. Stara się przygotować konserwatywną wiejską społeczność na nieuniknione zmiany. Rozwija biznes w dotychczasowej, klasycznej sieci, bogaci się, uczy nowego świata siebie i innych, choć los nie szczędzi jej osobistych dramatów. Drugie „ja” Mae, obrócone w przeszłość, sprzeciwia się wszelkim zmianom. Do końca nie wiemy, które zwycięży. Do końca nie wiemy nawet, czym jest zwycięstwo: zwieńczeniem tradycji czy jej zagładą?
Mae Chung to chyba najpełniej KOBIECA bohaterka współczesnej fantastyki naukowej. A „Tlen” jest zaskakującą i piękną opowieścią o tym, jak przeżyć między młotem nowego, które nie chce nadejść, i kowadłem starego, które nie chce odejść.


- Luna: Wilcza pełnia Ian McDonald.
Zabito Smoka.
Corta Hélio, jedna z pięciu rządzących Księżycem rodzinnych korporacji, została zniszczona. Rodzina się rozproszyła, wrogowie podzielili majątek między sobą. Minęło osiemnaście miesięcy.
Ocalałe dzieci Cortów, Lucasinho i Luna, uzyskały ochronę potężnego rodu Asamoah, a Robson, który nie doszedł do siebie po gwałtownej śmierci rodziców, jest teraz podopiecznym – a w istocie zakładnikiem – rodu Mackenziech. Natomiast mianowany następca tronu, Lucas Corta, zniknął z powierzchni Księżyca.
Jedynie lady Sun, głowa rodu Sunów i korporacji Taiyang, podejrzewa, że Lucas jednak żyje i wciąż jest liczącym się graczem. Przecież zawsze był królem intrygi – i nie zawahałby się zaryzykować nawet życia, by zbudować nowe Corta Hélio, jeszcze potężniejsze niż przedtem. Potrzebuje jednak sojuszników – aby ich zyskać, porywa się na podróż na Ziemię, wyprawę niewykonalną dla urodzonego na Księżycu człowieka.
W niestabilnym księżycowym klimacie zwieńczeniem intryg, zmieniających się sojuszy i politycznych machinacji wielkich rodów staje się otwarta, krwawa wojna.
Luna: Wilcza pełnia jest kontynuacją sagi o pięciu księżycowych Smokach.


- Stulecie przemocy Lavie Tidhar.
Nie chcieli zostać bohaterami.
Bronili Imperium Brytyjskiego przez siedemdziesiąt lat. Oblivion i Fogg, nierozłączni przyjaciele powiązani wspólnym przeznaczeniem. Aż do pewnej nocy w Berlinie, kiedy rozdzieliła ich wojna i tajemnica.
Jednakże przeszłość potrafi dogonić każdego.
Wezwani ponownie do Biura Spraw Przestarzałych – instytucji, dla której żadna sprawa nie staje się przestarzała – Fogg i Oblivion muszą stawić czoło pamięci o straszliwej wojnie, nieupamiętnionych aktach heroizmu oraz życiu w dusznych korytarzach i zamkniętych pokojach, gdzie odbywają się potajemne spotkania. Muszą się z tym wszystkim zmierzyć, by znaleźć odpowiedź na pytanie ostateczne:
Co czyni bohatera?
więcej »
Liczba komentarzy: