fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2017-10-09
Zdrajca - recenzja
ikona wiadomości
Harry Blackstone Copperfield Dresden powrócił. I bardzo dobrze!

Z głównym bohaterem sagi Akta Dresdena spotykamy się ponownie po półtora roku od ostatnich wydarzeń. Tym razem detektyw z Chicago pewnego dnia na progu swojego mieszkania natyka się na Strażnika Morgana. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że Morgan to jedna z osób, które chciały zabić Dresdena, gdy ten pogwałcił prawa magii. Poza tym okazuje się, że Strażnik jest ścigany przez Białą Radę, ponieważ podejrzewa się go o zamordowanie jednego z jej członków. Czyli, jak to zwykle bywa w przypadku Harry’ego, zwyczajny dzień w ciągu sekundy przekształcił się w niezły kocioł.


Zapraszamy do lektury recenzji Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-10-02
Ukryty As - recenzja
ikona wiadomości
Popkultura już dawno temu straciła swoją niewinność. Do lamusa odeszły komiksy, książki, filmy, które zapewniały odbiorcom czystą, najczęściej nieskażoną głębszą myślą, rozrywkę. Nie znaczy to oczywiście, że takie dzieła wciąż nie powstają i nie mają się dobrze; znaczy to, że twórcy kultury masowej czują potrzebę zaangażowania się w dyskusję o dużo poważniejszych kwestiach niż walka dobrego bohatera ze złym bohaterem. Wyrobionemu odbiorcy popkultura proponuje grę z samą sobą, postmodernistyczne manewry, które demaskując mechanizmy kultury masowej, jednocześnie oferują namysł oraz rozrywkę właśnie na najwyższym poziomie. Wystarczy wszak przywołać takie nazwiska renowatorów komiksu jak Alan Moore, Frank Miller czy Grant Morrison, by zauważyć, że głęboko przeorali oni medium, którego niekwestionowanymi legendami się stali.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-09-26
Mroczny sekret - recenzja
ikona wiadomości
Tui T. Sutherland w czwartym tomie cyklu Skrzydła ognia kontynuuje historię pięciorga smocząt przeznaczenia, konsekwentnie rozbudowując świat przedstawiony oraz sięgając po sprawdzone techniki narracyjne. Jednak w materii fabularnej niezbyt rozwija serię, nie wplata zbyt wiele nowych rozwiązań fabularnych dostrzec można powtórkę z rozrywki, aczkolwiek niewyczulone oko młodego czytelnika z pewnością nie zwróci uwagi na pewne potknięcia. Literatura (wczesno)młodzieżowa rządzi się swoimi prawami, usprawiedliwiającymi niedociągnięcia.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-09-20
Ogień przebudzenia - recenzja
ikona wiadomości
W fantasy oryginalność i świeżość świata przedstawionego często determinowana jest przez system magiczny, jego konstrukcję oraz konteksty. Być może w tym kryje się zarzewie fenomenu Brandona Sandersona bądź Brenta Weeksa, a także obecnego od niedawna na naszym rynku Anthony’ego Ryana, któremu udało się zawrzeć w specyficznej magii zależności społeczne, ekonomiczne czy polityczne, a także rzucić dość ciekawe światło na kwestie etyczne.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-09-18
Niepełnia - recenzja
ikona wiadomości
Nie miałem żadnych oczekiwań w stosunku do najnowszej powieści Anny Kańtoch zatytułowanej Niepełnia. Przesunąłem na drugi, a nawet trzeci plan pamięci wszystko to, co do tej pory wiedziałem na temat autorki „Przedksiężycowych.” Wyparowała ze mnie wszelka wiedza na temat przyznanych jej nagród i wyróżnień. Od samego początku założyłem, że Niepełnię czytać będę w oderwaniu od twórczyni, której silna pozycja wśród polskich autorów literatury fantastycznej (i kryminalnej) wydaje się niepodważalna. Nie wiem, czy przyjąłem właściwą strategię, ale nie chciałem czuć na sobie wzroku poważnej pisarki, za którą stoi autorytet kilkunastu nagród i tysięcy zadowolonych czytelników.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-09-15
Skrytobójca błazna - recenzja
ikona wiadomości
Robin Hobb trzy lata temu po raz piąty powróciła do swego sztandarowego uniwersum i historii bodaj ulubionego bohatera, Bastarda Rycerskiego. Wielu czytelnikom takie posunięcie może się wydawać kolejnym „skokiem na kasę” czy „odgrzewaniem kotleta” (tak określano już wcześniejszy cykl autorki, Złotoskórego), ale okazuje się, że to raczej mrugnięcie do wiernych fanów serii oraz poszukiwaczy nieprzeciętnej prozy.

Zapraszamy do lektury recenzji Adriana Turzańskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-09-13
Nibynoc - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Nibynoc Jaya Kristoffa, laureatki tegorocznej edycji nagrody Aurealis Awards w kategorii Fantasy Novel. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG.

W świecie, gdzie trzy słońca prawie nigdy nie zachodzą, początkująca morderczyni wstępuje do szkoły dla zabójców, planując zemstę na osobistościach, które zniszczyły jej rodzinę.

Córka powieszonego zdrajcy, Mia Corvere, ledwie uchodzi z życiem po nieudanej rebelii jej ojca. Samotna i pozbawiona przyjaciół ukrywa się w mieście wzniesionym z kości martwego boga. Ścigają ją senat i dawni towarzysze jej ojca. Jednakże jej dar rozmawiania z cieniami doprowadza ją do drzwi emerytowanego zabójcy i otwiera przed nią przyszłość, jakiej nigdy sobie nie wyobrażała.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-09-13
Chłopaki Anansiego - wznowienie
ikona wiadomości
W sprzedaży dostępne jest już nowe wznowienie powieści Chłopaki Anansiego Neila Gaimana. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG.

Bóg nie żyje. Poznajcie jego dzieci.
Mitologia dla czasów współczesnych.
Bezczelnie śmiała i oryginalna nowa powieść, traktująca o mrocznym proroctwie, dysfunkcjonalnych rodzinach i tajemniczych podstępach (oraz o pewnej limonce).
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-09-12
Ramię Perseusza: Z głębokości - recenzja
ikona wiadomości
O czym tu dumać, patrząc w kosmos, obserwując dynamiczny rozwój nauki i technologii, mając przy okazji świadomość historii gatunku, od ponad stu lat oferującego czytelnikom literackie wizje przyszłości? Jak to jest być dzisiaj twórcą science fiction, który musi zmierzyć się z problemem ogromnego dziedzictwa fantastyki? Ciężar konwencji, ograniczona przecież liczba motywów, archetypiczne rozwiązania i bohaterowie chyba bardziej krępują twórcę, niż pozwalają wierzyć w wieczną świeżość gatunku. Łatwiej dziś chyba znaleźć dzieła, które w (powiedzmy) postmodernistyczny sposób żonglować będą ogranymi motywami, puszczać oko w kierunku czytelnika, parodiując schematy, niż doszukać się we współczesnych tekstach fantastycznych autentycznie nowatorskich rozwiązań. Oczywiście pomiędzy dziełami szukającymi nowych dróg a tymi kalkującymi klasykę gatunku znajdują się książki uczciwie stawiające sprawę – nie starają się wyważać otwartych dawno temu drzwi, ale przechodzą przez nie swobodnym, pewnym krokiem. Taką książką jest właśnie Ramię Perseusza: Z głębokości Rafała Dębskiego, trzecia powieść tego autora, która ukazała się w serii „Horyzonty zdarzeń.”

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-09-08
Różaniec - trailer
ikona wiadomości
30 sierpnia miała premierę najnowsza powieść Rafała Kosika - Różaniec, która łączy niezwykłą wizję science fiction i zajdlowską fantastykę socjologiczną z sensacyjną akcją rodem z thrillera. Poniżej trailer książki,
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-08-30
Straszny smok - premiera
ikona wiadomości
Do księgarń trafiła trzecia część cyklu Syn zdrajcy, powieść Straszny smok Milesa Camerona. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG.

Czerwony Rycerz bez wahania występował przeciwko rycerzom, armiom i potędze cesarstwa. Walczył na rzeczywistych i magicznych polach bitewnych, a obecnie ma przed sobą największe wyzwanie.

Radosne wiosenne wydarzenie, kiedy kwiat rycerstwa będzie kruszyć kopie, walcząc o królewskie względy i uznanie. To rywalizacja polityczna, a Czerwony Rycerz ma odpowiednie umiejętności, żeby zwyciężyć. Ale stawka może być wyższa, niż sądzi. Na dworze Alby panoszy się niebezpieczna grupa wojowniczych rycerzy, którym przewodzi największy rycerz na świecie: Jean de Vrailly – i nagrodą, o którą walczy, jest nie królewskie uznanie, ale tron samej Alby.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-08-30
Różaniec - premiera
ikona wiadomości
Dostępna jest już nowa powieść Rafała Kosika, łącząca niezwykłą wizję science fiction i zajdlowską fantastykę socjologiczną z sensacyjną akcją rodem z thrillera. W Różańcu poznajemy Warszawę przyszłości, przyszłości, która miejmy nadzieję, nigdy nie nadejdzie. Obserwujemy zwykłego człowieka w niezwykłym świecie, wmanipulowanego w wielką politykę, która i tak okazuje się nieznacząca wobec mechanizmów rządzących światem Różańca. Książka została wydana nakładem wydawnictwa Powergraph.

Różaniec pokazuje nowe podejście do porządku społecznego, w którym pojęcie winy i sprawiedliwości odchodzi w przeszłość. Ludzie zamknięci w miastach-enklawach, poza którymi niemożliwe jest życie, są kontrolowani przez Nadzór, Prowokację i Eliminację oraz zdani na łaskę wszechmocnej sztucznej inteligencji, która decyduje o życiu i śmierci jednostek, troszcząc się jedynie o dobro ludzkości. Przeciwstawia jej się ojciec, który gotów jest na największe poświęcenie, aby ratować swoje dziecko.
więcej »
Liczba komentarzy:
2017-08-30
Niepełnia - premiera
ikona wiadomości
Do sprzedaży trafiła nowa powieść Anny Kańtoch Niepełnia. Książka została wydana nakładem wydawnictwa Powergraph w serii Kontrapunkty.

Jaką tajemnicę skrywa zasypany śniegiem biały dom na odludziu? Kto w nim mieszka (mieszkał), kto w nim jest (był) więziony i kto w nim umiera (umarł)? Lektura Niepełni przypomina wędrówkę pokojami pałacu. W miarę otwierania kolejnych drzwi rośnie napięcie, a związek między bohaterami nabiera nowych znaczeń. Co stało się z dzieckiem, które nie chce zdecydować, czy jest dziewczynką, czy chłopcem („Za każdym razem mówiło sobie: Jeszcze nie. Nie dzisiaj. Później, jak będę duży i silna”). Dziewczyna niepełna dziewczęcości, czy chłopak niepełny chłopięcości – kim się czują, kim tak naprawdę są bohaterowie?
więcej »
Liczba komentarzy: