fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2022-09-27
Bezlitośni bogowie - premiera
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazał się drugi tom cyklu Emily A. Duncan - Bezlitośni bogowie.

Nieustannie rozdzierani przez konflikty, dziewczyna, książę i potwór odkrywają, że ich losy zostały nieodwracalnie splecione. Ktoś... lub coś nimi manipuluje. Głosy, które Serefin słyszy w ciemności, te, które Nadia uważa za swoich bogów, te, które Malachiasz za wszelką cenę pragnie spotkać - te głosy chcą władzy w tym świecie i nie zgadzają się dłużej milczeć.
Nadia już nie ufa swojej magii. Serefin walczy z głosem w swojej głowie, który nie należy do niego. Malachiasz prowadzi wojnę z tym, kim - i czym - się stał.


Książka została objęta patronatem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-09-21
Dech Zimy - premiera
ikona wiadomości
Dech Zimy to dziewiąty już tom wznawianego cyklu fantasy: Koło Czasu - Roberta Jordana w nowej oprawie. Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Koło Czasu obraca się, a wieki nadchodzą i przemijają. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość wciąż jeszcze mogą stać się łupem Cienia. Rand al'Thor przemierza świat razem z Min, jednak cel jego wędrówki pozostaje tajemnicą nawet dla Cadsuane. Mazrim Taim, pan Czarnej Wieży, okazuje się kłamcą, niemniej jego intencje wciąż skrywa zasłona sekretu. Perrin desperacko ściga swą Faile, porwaną przez szczep Sevanny. Wraz z Elyasem Macherą, Berelain i Prorokiem, na czele osobliwej armii złożonej z różnorakich sił, przemierza ziemie, po których grasują bandyci i Seanchanie... A człowiek zwany Zabójcą wciąż nawiedza Wilczy Sen i Tel'aran'rhiod. Do Ebou Dar przybywa seanchańska księżniczka znana jako Córka Dziewięciu Księżyców, tam też poznaje ją dochodzący do zdrowia Mat. Czy przepowiedziane mu małżeństwo dojdzie do skutku?

Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.

więcej »
Liczba komentarzy:
2022-09-21
Koniec wieczności - premiera
ikona wiadomości
W księgarniach nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu ukazała się powieść Isaaca Asimova - Koniec wieczności.

Andrew Harlan żyje w Wieczności, miejscu istniejącym poza Czasem. Elitarna organizacja Wiecznościowców wprowadza dla dobra całej ludzkości drobne, precyzyjnie zaplanowane zmiany w historii. Podczas jednej z misji Harlan poznaje Noys Lambent, arystokratkę z 482 Stulecia. Wbrew etyce zawodowej zakochuje się w niej. Kiedy się dowiaduje, że po następnej zmianie Noys może przestać istnieć, Harlan podejmuje decyzję, która może zmienić jego przeszłość i zagrozić istnieniu Wieczności

Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-09-12
Mądrość tłumu - recenzja
ikona wiadomości
Każda rewolucja wymaga ofiar, często niewinnych, ale nierzadko i tych, które na śmierć zasługują. Nie inaczej ma się rzecz z krwawą rewolucją w świecie Epoki obłędu Joego Abercrombiego. Przekonuje nas o tym najnowsza i zarazem finalna odsłona tego cyklu – książka Mądrość tłumu, która ukazała się właśnie w naszym kraju nakładem Wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-09-07
Wznowienie finalnych tomów Malazanu
ikona wiadomości
Za sprawą wydawnictwa MAG do księgarń trafiły nowe wydania ostatnich dwóch tomów cyklu Malazańska Księga Poległych - Stevena Eriksona.

- Pył snów - Na wojnie przegrywają wszyscy. Tę okrutną prawdę można wyczytać w oczach każdego żołnierza na każdym ze światów...
W Letherze armia malazańskich wygnańców pod dowództwem przybocznej Tavore wyrusza w marsz na wschodnie Pustkowia, by walczyć o nieznaną sprawę z nieprzyjacielem, którego żaden z żołnierzy nigdy nie widział.
Na tych samych Pustkowiach gromadzą się również inni, gotowi stawić czoło przeznaczeniu. Wojowniczy Barghastowie, niezdolni do tego, by wywrzeć zemstę na Tiste Edur, szukają za granicą nowego nieprzyjaciela, a przed Onosem Toolanem, ongiś nieśmiertelnym T'lan Imassem, obecnie zaś śmiertelnym wodzem klanów Białych Twarzy, stanęła groźba buntu. Na południu, zgubańskie Szare Hełmy wytargowały prawo przejścia przez zdradzieckie królestwo Bolkando. Zgubańczycy zamierzają się spotkać z Łowcami Kości, ale złożona przez nich przysięga wierności Malazańczykom zostanie poddana poważnej próbie. Starożytne enklawy pradawnej rasy szukają natomiast zbawienia – nie wśród swoich, lecz wśród ludzi – ponieważ do ostatniego ocalałego bastionu K'Chain Che'Malle zbliża się starodawny wróg.
Ostatnia wielka armia Imperium Malazańskiego jest zdeterminowana stanąć do jeszcze jednej bohaterskiej bitwy w imię odkupienia. Czy jednak można uznać czyny za bohaterskie, jeśli obywają się bez świadków? I czy to, czego nikt nie ujrzał, może na zawsze zmienić losy świata? Przeznaczenie rzadko jest proste, a prawda nigdy nie bywa jasna. Pewne jest tylko jedno – czas nie sprzyja żadnej ze stron. Albowiem dokonano odczytu Talii Smoków i uwolniono straszliwą moc, której nikt nie potrafi zrozumieć...


- Okaleczony bóg - Na wojnie przegrywają wszyscy. Tę okrutną prawdę można wyczytać w oczach każdego żołnierza na każdym ze światów...
Łowcy Kości maszerują do Kolanse, na spotkanie nieznanego losu. Udręczeni i wyczerpani, są armią stojącą na skraju buntu. Ale przyboczna Tavore Paran nie daje za wygraną. Jeśli zdoła powstrzymać rozkład swych sił, jeśli kruche sojusze, które wykuła, przetrwają, i jeśli będzie to leżało w jej mocy, zamierza uczynić jeszcze jedno. Rzucić wyzwanie bogom.
Na drodze przybocznej i jej sojuszników stoją potężni wrogowie. Władający straszliwą mocą Forkrul Assailowie zamierzają oczyścić świat – zniszczyć wszystkie cywilizacje i wytępić ludzi – by móc zacząć od nowa. Pradawni bogowie również pragną odzyskać utraconą pozycję. W tym celu skruszą łańcuchy skuwające moc szerzącą ostateczne zniszczenie i uwolnią ją z wiecznego więzienia. Na świat znowu wrócą smoki.


Książki zostały objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-08-31
Odyseja kosmiczna: 2001 - recenzja
ikona wiadomości
Gdyby początkującemu czytelnikowi fantastyki zamarzyło się zmierzyć z absolutnymi i niepodważalnymi klasykami gatunku, z pewnością przeszukałby zasoby Internetu, aby skompletować listę autorów i tytułów uhonorowanych najważniejszymi nagrodami branży. Ci, którzy zdobyli Hugo lub Nebulę, dźwigają na swoich barkach ciężar fundamentów fantastyki. Ich dzieła stanowią kanon, obok którego nie może przejść obojętnie nikt, kto chce lepiej poznać science fiction. I nie jest istotne, czy podejdzie się do kanonu w sposób afirmatywny, czy też zechce się go zrewidować, zreinterpretować. Znajomość źródeł zawsze jest wartością nie do przecenienia.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-08-23
Folwark zwierzęcy - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym premierę w nowym tłumaczeniu ma książka George'a Orwella - Folwark zwierzęcy. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu.

Folwark Zwierzęcy Orwell nazwał bajką. Nie jest to jednak poczciwa bajka na dobranoc, a prosta forma kryje uniwersalną wymowę. W momencie publikacji odczytywany był jako alegoria sowieckiego totalitaryzmu. Od 1945 r. przesłanie książki pozostaje wciąż przerażająco aktualne: to zjadliwa satyra na wrogów wolności, którzy pod różnymi sztandarami próbują uszczęśliwić ludzkość, zmieniając idyllę utopii w totalitarny koszmar.

Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-08-12
Podwójny MAG
ikona wiadomości
Wydawnictwo MAG w dniu dzisiejszym wypuścił dwie nowości:

-Urth Nowego Słońca, Gene'a Wolfe'a - Naprawdę mam na imię Severian. Przyjaciele, których nigdy nie miałem zbyt wielu, nazwali mnie Severianem Kulawym. Żołnierze, których niegdyś miałem mnóstwo, choć nie aż tak wielu, jakbym chciał, nazywali mnie Severianem Wielkim. Nieprzyjaciele, którzy mnożyli się jak muchy na bitewnych polach zasłanych trupami, nazywali mnie Severianem Oprawcą. Byłem ostatnim Autarchą Wspólnoty, a tym samym jedynym prawowitym władcą planety znanej podówczas jako Urth.

- Czarna pieśń, Anthony'ego Ryana - Toczyliśmy bitwy, po których zostawało na ziemi ponad sto trupów, ale nie napisano o nich ani słowa. Zakon walczy, ale często robi to w ciszy, bez chwały czy nagrody. Nie mamy sztandarów.
Vaelin Al Sorna jest najnowszym rekrutem Szóstego Zakonu. Podczas brutalnego szkolenia uczy się wykuwać miecze, przetrwać w dziczy, zabić człowieka szybko i cicho, a wszystko w imię obrony Królestwa i wiary. Teraz jego umiejętności zostaną poddane próbie.
Zbliża się wojna. Vaelin musi wykorzystać całą swoją siłę i spryt, żeby przeżyć nadciągający konflikt. Lecz kiedy świat będzie balansował na krawędzi chaosu, Vaelin pozna prawdę, która tnie głębiej niż miecz.


Książki zostały objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-08-01
Odmieniec - recenzja
ikona wiadomości
Gdy zaczynałem myśleć o powieści Odmieniec Victora LaValle’a, nie mogłem pozbyć się wrażenia, że kultura masowa i literatura popularna coraz częściej są zaprzęgane do dyskusji na Wielkie Tematy i jednocześnie jak niepodległości bronią swojej gatunkowej przynależności oraz typowych dla siebie rozwiązań fabularnych i intencji. Takie mechanizmy występują przykładowo we współczesnych filmach grozy, które oprócz obowiązkowego straszenia, hektolitrów przelanej na ekranie krwi i jump scare’ów, starają się być metaforami zamykającymi w sobie refleksję dotyczącą problemów społecznych i bardzo często wprost komunikują stanowisko twórców.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-07-21
Skrzydlate opowieści - recenzja
ikona wiadomości
Blisko dziesięć lat temu mieliśmy przyjemność poznać intrygującą powieść fantasy Cudzoziemiec w Olondrii autorstwa Sofii Samatar. Ta osadzona w pełnej magii krainie opowieść spotkała się z ciepłym przyjęciem czytelników i krytyków. Dziś mamy okazję powrócić do tego świata za sprawą premiery najnowszej książki autorki, zatytułowanej Skrzydlate opowieści, która ukazała się nakładem Wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-07-13
Premiery MAG-a
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa MAG ukazały się dwa tytuły:

- Arka Odkupienia, Alastaira Reynoldsa - Pięćdziesiąt lat temu interwencja ludzi obudziła obcą, uśpioną od wieków strukturę, stworzoną dawno temu po to, by ostrzegała o pojawieniu się istot inteligentnych w tym rejonie galaktyki. Teraz nastąpi reakcja. Kiedyś Clavain uciekł, by walczyć po stronie Hybrydowców - pewnego odłamu ludzi, uczestników zbiorowej świadomości, zbudowanej na modłę ula. Czterysta lat później, w końcowej fazie brutalnej wojny międzyplanetarnej, coś wywołało panikę wśród tajnego kierownictwa Hybrydowców. Gdy zrozumiano przyczynę nowego zagrożenia, Clavain planuje ponowną ucieczkę. Szuka dawno zaginionej infernalnej broni, która może wpłynąć na bieg wydarzeń. Wraz z grupą sprzymierzeńców Clavain leci na Resurgam - kolonię archeologiczną, która przeżywa kryzys. Dla dobra ludzkości zamierza odzyskać broń. Jego rozgoryczona rywalka Skade postawiła sobie inny cel i by go zrealizować, gotowa jest zmienić nawet samą rzeczywistość.

- Być może gwiazdy, Ady Palmer - Przywódcy Pasiek – państw pozbawionych określonego terytorium, będących obecnie podstawową formą organizacji ludzkich społeczeństw na Ziemi – potajemnie dopuścili się straszliwych czynów, starając się zachować pozory utopijnej stabilności. Ale fasada nie może utrzymywać się bez końca. Łatwość podróżowania po całym globie oraz powszechny dostatek mogły wywrzeć łagodzący wpływ na mroczniejsze tendencje ludzkości. Niemniej konflikt pozostaje głęboko zakorzeniony w ludzkiej psychice. Katalizator, którym stał się niezwykły chłopiec, wystarczył, by na nowo obudzić tłumiony od pół tysiąclecia chaos.
Wojna szerzy się na całym globie, niszczy dawne sojusze i budzi uśpione nienawiści. Zagrożone są wszystkie systemy transportu. Powrót tyranii odległości podważa spójność od dawna zjednoczonego świata, zagrażając wszystkiemu, co stworzył system Pasiek-Superzbrodniarz Mycroft Canner zaginął bez śladu, a jego następca, Dziewiąte Anonim, musi nie tylko prowadzić kronikę wojny, lecz również podjąć próbę przywrócenia porządku na świecie niepowstrzymanie zmierzającym ku katastrofie.
Los społeczeństwa wisi na włosku. Czy rozwiązaniem będzie pozostać na Ziemi, czy raczej nadal próbować dotrzeć do gwiazd?


Książki zostały objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-07-12
Biblioteka na górze Opiec - recenzja
ikona wiadomości
Przeważnie książki z gatunku urban fantasy uważam za sztampowe i nawet klasyki jak Amerykańscy bogowie czy Nigdziebądź Neila Gaimana nie chwyciły mnie za serce. Lekturę Biblioteki na Górze Opiec autorstwa Scotta Hawkinsa potraktowałem jako kolejne danie szansy gatunkowi, ale czy powieść zdołała się obronić? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie.

Zapraszamy do lektury recenzji Michała Faldzinskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-07-06
Ptaki, które zniknęły - recenzja
ikona wiadomości
Nie jest wskazane, by recenzent zbyt głośno i zbyt żarliwie opowiadał o kontakcie z książką. Powinien przecież nabrać zdrowego i profesjonalnego dystansu, by rozłożyć tekst na elementy, wskazać jego silne i słabsze strony. Umiejscowić dzieło w przestrzeni gatunku, tradycji, dokopać się do korzeni, którymi łączy się ono z innymi tekstami. Czasem jednak nawet recenzent musi napisać, że coś go chwyciło za serce, że stęsknił się za bohaterami, a najchętniej zacząłby na nowo czytać. Taka właśnie sytuacja spotkała mnie, gdy zakończyłem lekturę Ptaków, które zniknęły Simona Jimeneza. To powieść, która pomimo pewnych konwencjonalnych rozwiązań (nie powinienem tak łatwo chwytać się na ich lep), potrafi czytelnika oczarować, wzruszyć, zmusić do namysłu, momentami rozbawić.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy: