Odyseja kosmiczna: 2001
fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2021-11-17
Pamięć zwana Imperium - premiera
ikona wiadomości
W sprzedaży pojawiła się powieść Arkady Martine - Pamięć zwana Imperium. Książka jest laureatem nagrody Hugo za najlepszą powieść 2020 roku. Ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Ambasador Mahit Dzmare przybywa do stolicy obejmującego wiele układów planetarnych Imperium Teixcalaanlijskiego i dowiaduje się, że jej poprzednik, ambasador ich małej, lecz zawzięcie broniącej swej niezależności stacji górniczej, nie żyje. Nikt nie chce przyznać, że jego śmierć nie była wypadkiem – ani że następną ofiarą może być Mahit, ponieważ polityczna niestabilność sięgnęła już najwyższych kręgów cesarskiego dworu. Mahit musi odnaleźć winnego, ocalić własne życie i uratować ojczystą stację przed nieustanną ekspansją Teixcalaanu. Jednocześnie musi nauczyć się funkcjonować w obcej kulturze, wdaje się w intrygi na własną rękę oraz ukrywa straszliwie groźną technologiczną tajemnicę, która może spowodować koniec jej stacji i jej sposobu życia… albo uratować je przed zagładą.

Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-11-16
Triumf chaosu - recenzja
ikona wiadomości
Co kilka miesięcy wydawnictwo Zysk i S-ka oddaje w nasze ręce kolejną odsłonę monumentalnego, liczącego czternaście tomów cyklu powieściowego Roberta Jordana pt. Koło Czasu, który od ponad dwóch lat ukazuje się w nowym, pięknym wydaniu. Przyszła pora na poznanie szóstej odsłony tej fantastycznej sagi – powieści Triumf chaosu, która wprowadza fabułę na nowe, niezwykle rozległe tory.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-10-29
Gnoza - recenzja
ikona wiadomości
Michał Cetnarowski to postać znana w polskim świecie literatury fantastycznonaukowej. Jest autorem kilku książek (I dusza moja, Bestia najgorsza, Labirynty) i laureatem Zajdla za Wywiad z Borutą napisany wraz z Łukaszem Orbitowskim. Jego najnowszą powieścią jest Gnoza, pozycja łączącą głębokie filozoficzne motywy z wymagającą fantastyką naukową.

Zapraszamy do lektury recenzji Dawida Kosmalskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-10-25
Wyspa Sachalin - recenzja
ikona wiadomości
Czy można dziś opowiedzieć językiem literatury o światowej apokalipsie w sposób, który zaskoczy czytelnika, zaintryguje go i autentycznie poruszy? Otóż można, czego najlepszym przykładem jest znakomita powieść Eduarda Wierkina Wyspa Sachalin, która przedstawia nam ów motyw w szokującej, niezwykle wymownej i na swój sposób pięknej postaci. Książka ta ukazała się w naszym kraju nakładem wydawnictwa Czarna Owca.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-10-12
Opowiadania najlepsze - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym ukazał się zbiór opowiadań Philipa K. Dicka - Opowiadania najlepsze. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu.

Zbiór opowiadań prezentujących niepokojące „dickowskie” światy i przenikającego je, nurtującego wielu z nas podejrzenia, że rzeczywistość skrywa coś znacznie mroczniejszego. Tak, jak cała twórczość Dicka, także jego doskonałe krótkie teksty przenoszą nas w przyszłość, która nie jest naszym celem, ale kluczem do zrozumienia współczesności i nas samych.
Dziewiętnaście tekstów prezentuje przekrój literackiej kariery Dicka, od pierwszego Rooga, przez Elektryczną mrówkę, uznanej przez Lawrenca Sutina za najlepsze z opowiadań Dicka, po jeden z ostatnich, Małe co nieco dla nas, chrononautów. Wstęp napisał John Brunner, a posłowie Dicka przedstawia niezwykle ciekawe tło powstawania każdego z opowiadań.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-10-08
Gnoza - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Gnoza - Michała Centarowskiego. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Powergraph i jest objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Wojna trwa już pół miliarda lat
Warszawa, Polska, świat w połowie XXI wieku. Wydaje się, że kryzys ekologiczny został zdławiony, największe nierówności społeczne zasypane, a globalny konflikt jedynie tli się. Jaką cenę przyjdzie za to zapłacić?
Rozwój coraz sprawniejszych i coraz tańszych Sztucznych Inteligencji przyspieszyła pandemia 2020 i następująca po niej dekada kryzysów. W oparciu o systemy SI pracują Asystenci Personalni - czyli prywatne interfejsy, doradcy - analizujący wzorce zachowania i zbiory big data, które wiedzą o ludziach więcej niż oni sami. Dzięki tej wiedzy najlepiej pokierują twoim zdrowiem, dietą, sportem, karierą, pracą, związkiem, czasem wolnym, rozrywką, życiem osobistym…
Gnoza to opowieść o starciu Ciała z Rozumem, Materii z Duchem, Natury z Kulturą.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-09-29
Opowieści o Bauchelainie i Korbalu Broachu - premiera
ikona wiadomości
Nakładem Wydawnictwa MAG ukazały dwie książki z opowieściami o Bauchelainie i Korbalu Broachu ze świata Malazanu - Stevena Eriksona.

Nekromanci Bauchelain i Korbal Broach – wrogowie cywilizacji, wskrzesiciele umarłych, kosiarze dusz żyjących, pożeracze nadziei, zdrajcy wiary, zabójcy niewinnych i skromne uosobienia zła – muszą odpowiedzieć za wiele czynów i w końcu za nie odpowiedzą, ale najpierw muszą za pomocą kłamstw, morderstw i oszustw utorować sobie drogę przez trzy kolejne opowieści rozgrywające się w wyjątkowo nędznych i zubożałych zakątkach malazańskiego świata, ku wielkiemu wstydowi ich cierpliwego sługi, Emancipora Reese'a.

Książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-09-24
Podwójna premiera MAG-a
ikona wiadomości
Nakładem Wydawnictwa MAG ukazały się dwie książki:

- Niebiańska rzeka - Dennisa E. Taylora -
Nad Bobiwersum wisi groźba wojny domowej!
Ponad sto lat temu Bender wyruszył do gwiazd i nigdy więcej nie dał znaku życia. Jego rodzina klonów wiele razy próbowała go szukać, lecz nigdy nie natrafiła na żaden ślad. Teraz Bob postanawia zorganizować ekspedycję, która za wszelką cenę dowie się, co go spotkało.
Lecz w Bobiwersum nic nigdy nie jest proste. Potomkowie Boba sięgają już 24. pokolenia i dryf replikacyjny stworzył osobników, których z trudnością można by uznać za Bobów. Niektórzy sprzeciwiają się planowi Boba, inni mają własne, całkiem inne plany. Zgromadzenia, trudne do opanowania, są jednak najmniejszym z problemów Bobiwersum.
Bob i jego sprzymierzeńcy, niezrażeni niczym, idą śladem Bendera. Lecz to, co odkrywają w głębi kosmosu jest tak niespodziewane i tak skomplikowane, że może albo uratować wszechświat, albo zagrozić jego istnieniu, w skali, z jaką Bobowie dotychczas się nie mierzyli.


- Czerwona drzewo - Caitlín R. Kiernan -
Sarah Crowe opuściła Atlantę - i zgliszcza burzliwego związku - żeby zamieszkać w starym domu w wiejskich okolicach Rhode Island. W jego murach znajduje niedokończony rękopis dawnego mieszkańca, antropologa z obsesją na punkcie prastarego dębu rosnącego na odizolowanym zakątku posiadłości.
Powiązane z miejscowymi legendami o nadnaturalnej magii oraz z udokumentowanymi wypadkami i morderstwami sękate drzewo zakorzenia się w wyobraźni Sary, co skłania ją do napisania własnej wersji jego podejrzanej historii.
W miarę jak dąb opanowuje jej sny i prawie wszystkie myśli na jawie, Sarah ryzykuje zdrowie fizyczne i psychiczne, żeby odkryć tajemnice sprzed wieków...


Książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-09-20
Płomień - recenzja
ikona wiadomości
Podróż do gwiazd stanowi jeden z najpopularniejszych motywów literatury science fiction. Mogłoby się zatem wydawać, że w tej kwestii powiedziano już absolutnie wszystko, a każda kolejna książka stanowi jedynie powielanie schematu. O tym, że jednak tak nie jest, przekonuje nas znakomita powieść Magdaleny Salik pt. Płomień, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Powergraph.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-09-15
Osa - recenzja
ikona wiadomości
Nazwisko Eric Frank Russell nie jest chyba bliżej znane polskim miłośnikom fantastyki naukowej. Ten brytyjski autor publikował swoje najbardziej istotne dzieła w epoce umownie nazywanej „złotym wiekiem science fiction” (późne lata 30. do końcówki lat 50.). Wtedy to gatunek zaczął rządzić się swoimi rozpoznawalnymi dziś regułami: pojawiły się pierwowzory space opery, bohaterowie musieli rozwiązywać mniej lub bardziej złożone problemy, do których doprowadzał albo rozwój technologii, albo złowrogi kosmos. Narracja prowadzona była „po bożemu”, czyli czytelnik nie miał prawa zgubić się w linearnej strukturze fabuły.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-09-14
Dublet w Wehikule Czasu
ikona wiadomości
Dzisiaj nakładem Domu Wydawniczego Rebis ukazały się dwie pozycje w serii Wehikuł Czasu:

- Osa - Erica Franka Russella.
Od blisko roku Terra prowadzi wojnę z Imperium Syrijskim. Przeciwnik dysponuje lepszym sprzętem i większą liczbą żołnierzy, więc Terranie postanawiają się uciec do szpiegostwa i sabotażu. Osa latająca w aucie może do tego stopnia rozproszyć kierowcę, że ten spowoduje wypadek, więc należy tylko zastosować tę samą taktykę na większą skalę.
Jeden naprawdę sprawny agent działający wśród Syrijczyków może dokonać prawdziwego spustoszenia, wywołać chaos, osłabić morale, zdezorganizować działalność wroga.
Tak więc znakomicie wyszkolony James Mowry ląduje na Jaimecu, dziewięćdziesiątej czwartej planecie Imperium, zamieszkanej przez osiemdziesiąt milionów Syrijczyków. Jego zadanie jest proste stać się osą.


- Ziemia trwa - George'a Rippeya Stewarta.
Na świecie wybucha epidemia nowej, niezwykle groźnej i zakaźnej choroby. Naukowcy nie potrafią ustalić, czy zarazki pochodzą od zwierząt, powstały w wyniku mutacji czy wymknęły się z laboratorium opracowującego broń biologiczną. Wszelkie próby wprowadzenia kwarantanny zawodzą i w krótkim czasie ludzkość ulega niemal całkowitej zagładzie. Przy życiu pozostają tylko nieliczni, w tym Ish, który podczas pandemii przebywał w górach w Kalifornii. Ish obawia się, że ci, którzy przetrwali, stoczą się w otchłań barbarzyństwa, a dorobek ludzkości zostanie zaprzepaszczony. W poszukiwaniu ocalałych Ish wyprawia się na Wschodnie Wybrzeże, a po powrocie do Kalifornii spotyka mądrą i odważną Em, która wzbudza w nim nadzieję i chęć życia. Razem stawiają czoło niewyobrażalnym wyzwaniom, budując w San Francisco nową wspólnotę i rzucając ziarna nowego początku..

Książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-09-13
Małe, duże - recenzja
ikona wiadomości
John Crowley to bez wątpienia jeden z najważniejszych autorów współczesnego fantasy, którego twórczość wpisała się na stałe w dzieje tego gatunku. Późne lato, Ægipt czy też Demonomania to tytuły, które zdobyły wielką popularność na całym świecie i przyniosły mu liczne nagrody i wyróżnienia. Do jego najbardziej cenionych dzieł należy z pewnością także powieść Małe, duże, która ukazała się właśnie w nowej odsłonie nakładem Wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-09-10
Płomień - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Płomień - Magdaleny Salik. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Powergraph i jest objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Naukowcy szykują się do największej z dotychczasowych misji ludzkości. W kosmosie, całkiem blisko jak na jego skalę, odkryto nadającą się do zamieszkania Drugą Ziemię. Co może zjednoczyć podzieloną planetę? Rozwiązaniem wydaje się nowy prometejski mit: ogólnoświatowy projekt wyprawy międzygwiezdnej do zbadania pokrytego lodem globu.
Za przygotowania „Płomienia” do startu odpowiada Albert Towsend. Pozyskuje do projektu doktor Evelyn Brin, psycholożkę moralności, która będzie odpowiadać za etyczne aspekty projektu.
Czy mapowanie mózgu pilotów uczestniczących w misji okaże się sukcesem i przed jakimi dylematami z tym związanymi stanie ludzkość? I czy powinniśmy uciekać w kosmos, pozostawiając na Ziemi nierozwiązane sprawy klimatu, społeczeństwa i geopolityki?
więcej »
Liczba komentarzy: