- 2023-01-27
Kolejne premiery MAG-a
- Nakładem wydawnictwa MAG ukazały się dwa nowe tytuły oraz jedno wznowienie:
- Domy na dnie morza - Caitlin R. Kiernan - Odkąd H.P. Lovecraft zaprosił kolegów, takich jak Frank Belknap Long i Robert Bloch (między innymi), żeby przyłączyli się do tworzenia "Mitologii Cthulhu" (pod wymyśloną przez niego mniej znaną nazwą "Yog-Sothery), dziesiątki autorów z różnym skutkiem próbowało swoich sił w tkaniu tego ogromnego gobelinu. Niektórzy, jak wówczas nastoletni Ramsey Campbell, wykorzystał fikcyjne uniwersum jako punkt wyjścia do własnej kariery i znalazł przy tym swój własny pisarski styl. Inni, jak Stephen King i Neil Gaiman, zrobili to samo w szczycie swoich karier, składając hołd autorowi, który był dla nich tak wielką inspiracją. Ale nikt, absolutnie nikt, nie ma tak błyskotliwego i oryginalnego wkładu w mitologię Cthulhu jak Caitlin R. Kiernan.
Do tego nadzwyczajnego zbioru autorka wybrała ponad dwadzieścia swoich lovecraftowskich opowiadań, poczynając od "Valentii" z 2000 roku po nowszą klasyczną "Górę", ponadto pełny cykl Dandridge, a także nowe opowiadanie "M jak Mars". Krótko mówiąc, jest to fundamentalne dzieło zarówno dla fanów Kiernan, jak i miłośników świata Cthulhu.
- Potwory północnoamerykańskich jezior - Nathan Ballingrud - Nagrodzony Shirley Jackson Award zbiór opowieści gotyckich i niesamowitych Ballingruda bada najmroczniejsze i najbardziej samotne zakamarki współczesnego amerykańskiego życia. Opowieści Ballingruda to historie miłosne. Jak również o potworach. Czasami te potwory to wampiry albo wilkołaki. Czasami noszą twarze rodziców, kochanków, braci, byłych żon – albo twarze, które widzimy w lustrach. Ludzie w tych opowieściach – byli więźniowie, samotni rodzice, robotnicy bez pracy, dzieciaki zafascynowane ekstremizmem – są osamotnieni, a miłość i pragnienie bliskości popychają ich do desperackich czynów. Czasami upadają, czasami zyskują odkupienie. Zawsze są jednak wyraźnie, cudownie, przerażająco ludzcy, nawet w swoich najbardziej potwornych czynach.
- Migotliwa wstęga - Alastair Reynolds - Tanner Mirabel, profesjonalny ochroniarz, nie popełniał błędów, ale pewnego dnia zabito kobietę, której miał bronić. Od tej pory tropi zabójcę. Pełen niezwykłych przygód pościg wiedzie przez niezliczone lata świetlne i wiedzie do układu Epsilon Eridani. Tanner trafia do przykrytego kopułą Chasm City miasta zaatakowanego przez nanotechnologicznego wirusa.
Książki zostały objęta patronem medialnym naszego portalu.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2023-01-24
Odyseja kosmiczna: 2010 - premiera
- W księgarniach nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu ukazała się powieść Arthura C. Clarke'a - Odyseja kosmiczna: 2010.
Dziewięć lat po katastrofalnej misji Discovery połączona ekspedycja amerykańsko-rosyjska wyrusza w kierunku Jowisza, by dotrzeć do statku i zasobów pamięci komputera pokładowego. Mogą się tam znajdować wskazówki, co wcześniej poszło nie tak i co przytrafiło się Davidowi Bowmanowi. Niespodziewanie Amerykanom i Rosjanom wchodzą w paradę Chińczycy. Rozpoczyna się swego rodzaju wyścig.
Tymczasem istota, która była Davidem Bowmanem, jedynym człowiekiem zdolnym rozwikłać zagadkę monolitu krążącego wokół Jowisza, wyrusza na Ziemię z własną misją…
Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2023-01-20
Potrójne Artefakty
- Wydawnictwo MAG w dniu dzisiejszym wypuścił dwa kolejne tytułu w ramach serii Artefakty:
- Olimp - Dan Simmons -Już od miesięcy toczy się wojna między bogami i ludźmi wspieranymi przez morawce. Ofiarą pada Parys, zabity przez Apolla w pojedynku. Hera podstępem usypia Zeusa, aby nie mógł wpływać na bieg wydarzeń - wojna trojańska musi wrócić na dawne tory. Ale na horyzoncie pojawia się nowy konflikt - bogowie wszczynają wojnę między sobą, a na Ziemi w przyszłości postludzie toczą walkę ze zbuntowanymi voynixami. Sytuacja staje się krytyczna, gdy ludzie tracą sprzymierzeńca - morawce...
- Próżniowe kwiaty. Stacje przypływu. Opowiadania najlepsze - Michael Swanwick - Wyjątkowa książka, będąca przeglądem niezwykłej kariery mistrza opowieści Michaela Swanwicka. Zawiera dwie powieści (Próżniowe kwiaty i Stacje przypływu) oraz wybór opowiadań obejmujących prawie ćwierć wieku. We wszystkich tekstach widać jego dalekosiężną i żywą wyobraźnię, jedną z najwybitniejszych we współczesnej literaturze. Od najtwardszej fantastyki naukowej po najczystszą fantasy, od otuchy po rozpacz, wszystko tu skrzy się literackim talentem.
Na kartach tej książki czci się Janis Joplin jak boginię, nastolatki schodzą w dół po brzegu świata, zombiaki stają się produktem, mściwy facet goni magika po powierzchni świerszcza wielkości planety, Vermont atakują dinozaury, z Nowego Jorku kursuje pociąg do piekła, a dwaj sympatyczni postutopijni hochsztaplerzy, Darger i Demobil szukają szczęścia w Labiryncie Buckingham.
- Droga bez znaczenia. Ekspres Ares - Ian McDonald - Droga bez znaczenia: To wszystko zaczęło się trzydzieści lat temu na Marsie, od zielonej osoby. I zanim dobiegło końca, miasteczko Droga Bez Znaczenia przeżyło wszystkie wyobrażalne anomalie, począwszy od Objazdowej Edukacyjno-Rozrywkowej Ekstrawagancji Adama Blacka (z prawdziwym aniołem w klatce do kompletu) aż po Niesamowity Powietrzny Bazar Tatterdemalionów. Jego mieszkańcy stanowili pełen przekrój osobowości, od doktora Alimantanda, założyciela miasteczka i lokalnego geniusza, przez Babuszkę, bezpłodną staruszkę, która po prostu chciała mieć własne dziecko, wyhodowane w słoju na przetwory, przez Rajendrę Dasa, włóczęgę i gundę, mającego magiczną rękę do maszyn, aż po braci Gallacellich, identyczne trojaczki, które zakochały się – i poślubiły – tę samą kobietę.
Ekspres Ares:Akcja tej powieści rozgrywa się w kalejdoskopowej przyszłości Drogi Bez Znaczenia - na Marsie po terraformacji, gdzie termojądrowe lokomotywy kursują po sieci torów będącej planetarnym krwiobiegiem, a sztuczne inteligencje miliardy razy na sekundę rekonfigurują rzeczywistość. Pewna młoda kobieta, Sweetness Octave Glorious-Honeybun Asiim Maszynistka XII staje się osobą, od której zależy przyszłość -- lub przyszłości -- Marsa. Dzieje się tu z przytupem, awanturniczo, zabawnie, autor pożycza sobie Marsa Raya Bradbury'ego oraz nowsze, terraformowane Marsy Kima Stanleya Robinsona i Grega Beara, aby spleść z nich szaloną fantastykę połączoną z realizmem magicznym, pełną dziwacznych filozofii, niesamowitych, niespodziewanych pomysłów oraz wielkich jak miasta pociągów.
Książki zostały objęte patronatem medialnym naszego portalu.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2023-01-13
Koko - recenzja
- Peter Straub to niekwestionowany klasyk amerykańskiej literatury gatunkowej, którego twórczość lokuje się gdzieś na skrzyżowaniu horroru, thrillera i fantasy, a jego Upiorna opowieść stała się jedną z najważniejszych powieści grozy XX wieku. Straub kojarzony jest również z mistrzem horroru – Stephenem Kingiem – efektem ich wspólnej pracy są utwory Talizman oraz Czarny dom. Pisarz jest więc solidnie „umocowany” w świadomości czytelników.
Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2022-12-28
Arka Odkupienia - recenzja
- Arka odkupienia stanowi kolejną część wspaniałego cyklu Przestrzeń objawienia Alastaira Reynoldsa. Choć podejmuje akcję bezpośrednio po spektakularnych wydarzeniach pierwszego tomu, dobrze jest przeczytać wcześniej Migotliwą wstęgę. Nie jest to niezbędne, jako że nie wiąże się ona bezpośrednio z fabułą, ale pomoże to zrozumieć niektóre odniesienia.
Zapraszamy do lektury recenzji Marcina Faldzinskiego.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2022-12-22
Martwy dżinn w Kairze i inne opowiadania - recenzja
- Współczesna scena literacka, a zatem również poletko nastawionej na rozrywkę fantastyki, ma swoisty fetysz oryginalności. Ten wyścig pisarzy ku stworzeniu jak najbardziej nowatorskiej, oryginalnej i przyciągającej uwagę wizji jest, rzecz jasna, jak najbardziej pożądany. Stanowi bowiem paliwo kreacji, napędza wyobraźnię czytelników, przesuwając granice konwencji wciąż dalej i dalej. Często jednak odbywa się to w kontrze do postawy rozczarowanego postmodernisty mówiącego, że w zasadzie wszystko już było, że wszystko zostało w ten lub inny sposób napisane i powiedziane. Biorąc pod uwagę obsesję fantastów na punkcie „odkrywczości” świata przedstawionego, nietrudno zauważyć wagę dobrego pomysłu wyjściowego. A że nie każdy pisarz jest tytanem kreatywności – sprawność warsztatowa to wszak zupełnie inna sprawa – często natrafiamy na próby pójścia na skróty. Stąd wszelkiego rodzaju miszmasze konwencji czy też fantastyka quasi-historyczna z mniej lub bardziej abstrakcyjnymi historiami alternatywnymi na czele. Martwy dżinn w Kairze – skromny zbiór opowiadań Phendersona Djèlí Clarka – jest tu koronnym przykładem tego typu światotworzenia, wrzucenia fantastycznych detali w scenografię rodem z podręczników historii.
Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2022-12-19
Urth Nowego Słońca - recenzja
- Literatura science fiction ma rozmaite formy gatunkowe i jest w różny sposób klasyfikowana. Jednym z ważnych podziałów jest ten wyróżniający utwory stricte rozrywkowe i te ambitne. Pierwsze zapewniają przede wszystkim dobrą zabawę i emocje, zaś drugie poruszają wiele ważnych i uniwersalnych kwestii dotyczących sytuacji człowieka w odległej przyszłości, wiary czy też chociażby odwiecznych praw natury. I to właśnie w ten nurt wpisuje się powieść Gene’a Wolfe’a pt. Urth Nowego Słońca, która stanowi najnowszą, a zarazem finalną część cyklu Księga Nowego Słońca. Ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa MAG
Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2022-12-07
Bezlitośni bogowie - recenzja
- Niespełna dwa lata po premierze powieści fantasy Niegodziwi święci mamy przyjemność poznać drugą odsłonę bestsellerowego cyklu Emily A. Duncan – książkę Bezlitośni bogowie, która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka. Tym samym możemy odkryć dalsze losy trojga wybrańców losu, którym przyjdzie walczyć z drzemiącą w nich magiczną mocą i mrocznym szaleństwem.
Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2022-11-28
Artefakty - premiery
- W ostatnich dniach za sprawą wydawnictwa MAG do księgarń trafiły nowe propozycje z serii Artefakty:
- Pawana, Keith Roberts - W roku 1588 została zamordowana królowa Elżbieta. Ta tragedia zapoczątkowała cały ciąg wydarzeń, którego wynikiem było pokonanie Anglii przez Hiszpańską Armadę i późniejszy upadek protestantyzmu. Teraz jest wiek dwudziesty, najwyższą władzę sprawuje Kościół rzymski. Ludzie prowadzą sielskie życie, zajmują się rzemiosłem i rolnictwem, technika zatrzymała się na etapie lokomotyw parowych i prymitywnego radia. Jednak rozwoju nauki nie da się hamować w nieskończoność... zaczyna się rewolucja.
- Ilion, Dan Simmons - Na Marsie, u stóp wulkanu Olympus Mons rozgorzała pod kontrolą bogów wojna trojańska. Wydarzenia obserwuje sam Zeus ze swą olimpijską rodziną oraz Thomas Hockenberry, pochodzący z dwudziestego pierwszego wieku profesor literatury klasycznej, któremu przypadnie również rola pionka w wewnętrznych spiskach podstępnych bogów i zawistnych bogiń. Tymczasem na Ziemi, niewielka grupka ludzi poszukuje utraconej przeszłości i straszliwej prawdy o świecie. Z okolic Jowisza z kolei wyrusza ekspedycja czterech rozumnych maszyn, których zadaniem jest zbadać i ewentualnie zlikwidować źródło dziwnych kwantowych zakłóceń stanowiących potencjalne źródło katastrofy na kosmiczną skalę. Zakłócenia koncentrują się wokół wulkanicznego stożka, wznoszącego się na wiele kilometrów ponad terraformowaną powierzchnię Czerwonej Planety.
Książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2022-11-23
Premiery MAG-a
- Za sprawą wydawnictwa MAG do księgarń trafiły powieści:
- Zaginiony metal, Brandon Sanderson - Waxillium Ladrian, stróż prawa z Dziczy, który został senatorem w wielkim mieście, przez lata podążał śladem tajemniczej organizacji zwanej Kręgiem, którą kierowali jego nieżyjący wuj i siostra, a która porywała ludzi pochodzących z rodzin Allomantów. Kiedy detektyw Marasi Colms i jej partner Wayne natrafiają na magazyn broni przeznaczonej dla Bilming, jednego z zewnętrznych miast, pojawia się nowy trop. Konflikt między stolicą Elendel a zewnętrznymi miastami przynosi korzyść Kręgowi, ich macki sięgają teraz Senatu Elendel, a Bilming jest jeszcze bardziej uwikłane.
Po tym, jak Wax odkrywa nowy rodzaj materiału wybuchowego, który ma bezprecedensową niszczycielską moc, i uświadamia sobie, że Krąg z pewnością już go zna, nieśmiertelny kandra wyjawia, że moc Harmonii nie sięga Bilming. To znaczy, że miasto uległo wpływom innego boga – Trella, którego wyznaje Krąg. A Trell nie jest jedyną istotą przybywającą z szerszego cosmere – Marasi zostaje zwerbowana przez ludzi spoza świata, obdarzonych dziwnymi umiejętnościami i twierdzących, że ich celem jest ochrona Scadrialu… za wszelką cenę.
Wax musi zdecydować, czy odłożyć na bok swój konflikt z Bogiem i znów stać się Mieczem, wykutym przez Harmonię. Jeśli nikt nie odważy się zostać bohaterem, którego potrzebuje Scadrial, planetę i miliony jej mieszkańców czeka gwałtowny i tragiczny koniec.
- Czarne słońce, Rebecca Roanhorse - Bóg powróci
Gdy ziemia i niebo spotkają się
Pod czarnym słońcem
W świętym mieście Tova zimowe przesilenie jest zwykle czasem świętowania i odnowy, lecz w tym roku zbiega się ono z zaćmieniem słońca, rzadkim zjawiskiem, które zdaniem Kapłanki Słońca zaburza równowagę świata.
Tymczasem z odległego miasta wypływa statek, który ma zawinąć do Tovy w przeddzień zaćmienia. Jego kapitan, Xiala, jest zhańbioną Teekijką, której pieśń ma moc uspokajania morza i wypaczania ludzkich umysłów. Ma ona dostarczyć do Tovy pasażera. Jest nim niegroźny, młody mężczyzna imieniem Serapio, z opaską na oczach, ciałem poznaczonym bliznami i przeznaczeniem, które musi wypełnić. Xiala wie jednak, że ludzie, o których mówi się, że są „niegroźni", zwykle okazują się potworami.
Książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2022-11-18
Wznowienia MAG-a
- Nakładem Wydawnictwa MAG ukazały się wznowienia książek:
- Stop prawa, Brandona Sandersona (wyd. jubileuszowe) - Trzysta lat po wydarzeniach opisanych w trylogii „Zrodzonego z Mgły", Scadrial unowocześnia się, koleje uzupełniają kanały, ulice i domy bogaczy oświetlają elektryczne lampy, a w niebo wznoszą się pierwsze drapacze chmur o żelaznej konstrukcji.
Kelsier, Vin, Elend, Sazed, Spook i pozostali są teraz częścią historii – lub religii. Jednakże, choć nauka i technika wznoszą się na wyżyny, stara magia Allomancji i Feruchemii wciąż odgrywa rolę w odrodzonym świecie. Na pograniczu zwanym Dziczą są podstawowymi narzędziami dzielnych mężczyzn i kobiet, którzy starają się zaprowadzić tam prawo i porządek.
Jednym z nich jest Waxillium Ladrian, rzadki Podwójny, który dzięki Allomancji może Odpychać metale, a dzięki Feruchemii zmniejszać lub zwiększać swój ciężar. Po dwudziestu latach spędzonych w Dziczy, Wax został zmuszony przez rodzinną tragedię do powrotu do stolicy Elendel. Z dużą niechęcią musi odłożyć broń i przyjąć obowiązki przynależne głowie arystokratycznego rodu. W każdym razie tak mu się wydaje, do chwili, gdy boleśnie przekonuje się, że posiadłości i eleganckie ulice Miasta mogą kryć w sobie większe niebezpieczeństwa niż piaszczyste równiny Dziczy.
- Cienie tożsamości, Brandona Sandersona (wyd. jubileuszowe) - Elendel przeżywa rewolucję przemysłową – miasto spowijają dymy z kominów elektrowni, automobile wypierają powozy, a wśród robotników i najbiedniejszych mieszkańców slumsów zaczynają się niepokoje. A kiedy na przyjęciu urządzonym przez brata gubernatora ginie on sam i wszyscy jego goście – arystokraci, ale również osławieni kryminaliści – miastu zaczyna grozić chaos.
Znani ze "Stopu prawa" stróż prawa Waxillium Ladrian, jego przyjaciel Wayne i błyskotliwa Marasi podejmują śledztwo, nie wiedzą jednak, że przyjdzie im stawić czoło potężnemu przeciwnikowi wykorzystującemu starożytną sztukę Hemalurgii – oraz skonfrontować się z własną przeszłością. Całe szczęście, nie są osamotnieni, gdyż w walce mogą liczyć na pomoc samego Harmonii.
- Otchłań rozgrzeszenia, Alastair Reynolds - Jest XXVII wiek. Człowiek już dawno podzielił się na kilka podgatunków, a zmodyfikowane zwierzęta stanowią część ludzkiej społeczności. W Galaktyce znów grasują Inhibitorzy, wyrafinowane maszyny, które tępią wszystkie istoty inteligentne. Ocaleńcy z poprzedniej wojny wyruszają w kierunku dalekiego gazowego giganta. Tam na lodowym księżycu Hela żyje ktoś, kto umiałby pokonać odwiecznego wroga. Na Heli panuje dziwna teokracja. Źródłem tamtejszej religii było nietypowe zjawisko astronomiczne, a ośrodkami kultu są wielkie wędrujące po globie katedry, które zmierzają ku otchłani. Do jednej z katedr trafia wrażliwa, lecz bezkompromisowa nastolatka Rashmika. Dziewczyna potrafi kontaktować się z istotami z sąsiedniej kosmicznej brany. Czy dzięki swym parapsychicznym zdolnościom ocali ludzkość?
Książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2022-11-14
Czekanie na smoka - recenzja
- Czekanie na smoka Johna M. Forda jest pierwszą ważną powieścią amerykańskiego autora oraz jego pośmiertnym debiutem na polskim rynku wydawniczym. Zdobyła World Fantasy Award w 1984 roku i gdyby trzymać się rozpoznań gatunkowych, można stwierdzić, że doskonale łączy historię alternatywną oraz fantasy. Te dwa koła zamachowe tworzą opowieść wymagającą od czytelnika koncentracji, orientacji w historii XV-wiecznej Europy oraz cierpliwości. Nie oszukujmy się – śliczna okładka stylizowana na ilustracje zdobiące dawne manuskrypty może przyciągnąć odbiorcę, jednak zawartość książki stawia przed nim przeszkody, które trzeba będzie cierpliwie pokonywać.
Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2022-11-10
Dech zimy - recenzja
- Z pewnością nie jest przypadkiem, że właśnie teraz – w ten niemalże zimowy czas – ukazuje się w naszym kraju najnowsza, dziewiąta już odsłona spektakularnego cyklu Koło Czasu Roberta Jordana. Nosi tytuł Dech zimy, a jej lektura smakuje wybornie, gdy wieczory są coraz dłuższe i czujemy, że zbliża się najmroźniejsza pora roku. Powieść ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.
Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
- więcej »
Liczba komentarzy:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
271