fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2019-03-26
Moc srebra - recenzja
ikona wiadomości
Znający pisarstwo Naomi Novik wiedzą doskonale, że sięgając po każdą kolejną odsłonę twórczości tej autorki, mogą spodziewać się barwnej, intrygującej historii z magią, rycerzami i potworami w tle. Klasyczne spojrzenie na fantasy stanowi jej znak rozpoznawczy, a także gwarancję niezwykłych czytelniczych doznań. Wszystko to zawiera również najnowsza książka autorki – Moc srebra, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Rebis.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-03-22
Wznowienie "Pierwszego Prawa" rozpoczęte
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym do księgarń trafiło wznowienie powieści Joego Abercrombiego - Ostrze. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG i objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Logena Dziewięciopalcego, cieszącego się złą sławą barbarzyńcę, opuszcza w końcu szczęście. Czeka go los martwego barbarzyńcy, który zostawi po sobie tylko pieśni i równie martwych przyjaciół. Jezal dan Luthar, uosobienie egoizmu, żywi jedno pragnienie: odnieść zwycięstwo w kręgu szermierczym. Jednakże zbliża się wojna, a na polach bitewnych lodowatej Północy walczy się według brutalniejszych zasad niż w turnieju. Inkwizytor Glokta, kaleka, który stał się oprawcą, nie ucieszyłby się z niczego bardziej niż z widoku Jezala powracającego do domu w trumnie. Z drugiej strony człowiek ten nienawidzi każdego. Konieczność tępienia zdrady w sercu Unii, przesłuchanie za przesłuchaniem, nie zyskuje mu przyjaciół, a kolejne zwłoki pozostawiają za sobą ślad, który może doprowadzić do samego skorumpowanego serca rządu – jeśli Glokta utrzyma się dostatecznie długo przy życiu, by owym tropem podążyć…
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-03-11
Płomień i krzyż: 3 - recenzja
ikona wiadomości
Cykl Inkwizytorski Jacka Piekary, to według mnie jedna z najważniejszych, najpopularniejszych i najbardziej intrygujących odsłon polskiej fantastyki na przestrzeni ostatnich 20 lat. Ta opowieść o widzianej oczyma Inkwizytorów alternatywnej wizji świata, w której Chrystus w dniu swej kaźni zstąpił z krzyża i za pomocą miecza ukarał swych prześladowców, zyskała wielkie zainteresowanie czytelników oraz przechylne opnie recenzentów. Dowodem na to niechaj będzie fakt, iż uniwersum to doczekało się kilku spin-offów z Płomieniem i Krzyżem na czele. Najnowszej, trzeciej odsłonie tego pod-cyklu poświęcam niniejszą recenzję.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-03-04
Magia i ogień - recenzja
ikona wiadomości
Jesienią ubiegłego roku poznaliśmy pierwszą odsłonę intrygującego cyklu Nika Pierumowa – Blackwater: Magia i stal, przedstawiającego perypetie nastolatki, która odkryła w sobie magiczną moc. Okazała się ona niebezpieczną bronią i wielkim zagrożeniem dla siebie, jak i dla mieszkańców stolicy Królestwa - Nord Jorku. Dziś mamy przyjemność powrócić raz jeszcze do tego niezwykłego świata za sprawą lektury powieści Blackwater: Magia i ogień, która odrywa przed nami dalsze losy dziewczyny oraz prawdę o jej przeznaczeniu...

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-02-28
Pustka: Sny - recenzja
ikona wiadomości
Niewiele rzeczy ucieszyło mnie w ostatnim czasie tak, jak ponowne wydanie przez MAG-a (tym razem kompletnej) trylogii Pustki autorstwa Petera F. Hamiltona. Dobrych kilka lat temu bowiem nabyłem w ramach jakiejś megapromocji pierwsze dwa tomy, po czym niemal je pożarłem i – gdy okazało się, że wieńczącej całość części MAG jeszcze nie wydał – z utęsknieniem wyczekiwałem dnia, w którym będzie mi dane poznać zakończenie tej opowieści. Kiedy więc zyskałem możliwość zrecenzowania trylogii, ciesząc się niezmiernie na myśl o spotkaniu z tomem trzecim z radością wracam do przeczytanych już kiedyś dwóch pierwszych. Ta historia zasługuje na to, by ją sobie odświeżyć.

Zapraszamy do lektury recenzji Arkadiusza Banasiewicza.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-02-27
Rytmatysta - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym do księgarń trafiła nowa powieść Brandona Sandersona - Rytmatysta. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG i objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Joel ponad wszystko pragnie zostać Rytmatystą. Rytmatyści, wybierani przez Mistrza w tajemniczej ceremonii przyjęcia, mają moc nadawania życia dwuwymiarowym rysunkom zwanym kredowcami. Są też jedyną obroną ludzkości przed dzikimi kredowcami – bezlitosnymi istotami, które pozostawiają za sobą zmasakrowane trupy. Dzikie kredowce niemal opanowały terytorium Nebrasku, a teraz zagrażają całym Amerykańskim Wyspom.
Jako syn zwyczajnego wytwórcy kredy z Akademii Armedius Joel może się jedynie przyglądać, jak młodzi Rytmatyści uczą się magicznej sztuki, dla której on poświęciłby wszystko. Uczniowie zaczynają znikać – są porywani ze swoich domów, a pozostają po nich jedynie plamy krwi.
Joel zostaje pomocnikiem profesora, którego zadaniem jest zbadanie zabójstw młodych adeptów magii i wkrótce wraz z przyjaciółką Melody trafia na ślad zaskakujących odkryć, które na zawsze zmienią Rytmatykę.


więcej »
Liczba komentarzy:
2019-02-19
Czas silnych istot - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera nowego wydania powieści Czas silnych istot Marcina Przybyłka. Książka została wydana nakładem Domu Wydawniczego Rebis w serii Horyzonty zdarzeń.

Mija sto cykli od powstania Way Empire. Imperator Ludzkości, Gorgon Nemezjus Ezra, chce uczcić to wydarzenie, odbijając z rąk Erthirów Ziemię. Nie zapomina przy tym, że wypaczeni Unithirowie, którzy po Wielkiej Przegranej uciekli w kosmos, powrócą, by skonfrontować się z Imperium. Torkil Aymore, Pionier, Podróżnik i gamedec, a przede wszystkim Ran, żołnierz elitarnej Pierwszej Centurii Pierwszego Maodionu, usiłuje pogodzić bycie żołnierzem i głową rodzinnego klanu. Nie wie, że małżeńskie kłótnie z Pauline to ostatnia rzecz, jaką powinien się martwić. Wkrótce będzie musiał zmierzyć się z przeznaczeniem.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-02-14
Epoka diamentu - recenzja
ikona wiadomości
Science fiction niejedno ma imię. W kreowanych przez siebie wizjach przyszłości twórcy tego gatunku ukazywali unowocześnione sprzęty ze współczesnej im epoki, a także zupełnie nowe wynalazki. Neal Stephenson w Epoce diamentu łączy te koncepcje, tworząc mieszankę hard science fiction z fantastyką socjologiczną i elementami cyberpunku. Wplata także do historii motywy neowiktoriańskie, takie jak nawiązania do obyczajowości XIX wieku, co czyni opowieść jeszcze bardziej różnorodną.

Zapraszamy do lektury recenzji Kajetana Poniatyszyn‎a.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-02-13
Kraty - recenzja
ikona wiadomości
Niespełna cztery lata temu mieliśmy przyjemność poznać polską wizję apokalipsy zombie w książce Szczury Wrocławia. Jeden z najpopularniejszych autorów spod znaku fantastyki postapokaliptycznej w naszym kraju – Robert J. Szmidt, zaoferował nam wówczas niezwykle ciekawą koncepcję. Polegała ona na uczynieniu bohaterami powieści prawdziwych osób, które udostępniły autorowi swoje dane osobowe, zgłaszając się do tego projektu. Dziś mamy okazję poznać kontynuację tej historii, czyli książkę Szczury Wrocławia: Kraty, która ukazała się nakładem wydawnictwa Insignis. Poniżej postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy druga odsłona cyklu wypadła równie dobrze, jak pierwsza.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-02-07
Otto - recenzja
ikona wiadomości
Cykl Michała Gołkowskiego pt. Stalowe szczury, przyzwyczaił nas już sobą do tego, iż każda kolejna jego odsłona ukazuje nam obraz I Wojny Światowej w zupełnie inny sposób. Nie inaczej rzecz ma się z najnowszym tomem - powieścią Otto, która jest intrygującą historią spod znaku wojennej komedii z domieszką fantastyki oraz grozy. O tym, czy ten autorski koncept okazał się udany, postaram się opowiedzieć w poniższej recenzji.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-02-05
Ruszyły nominacje do nagrody Zajdla
ikona wiadomości
Od 1 lutego ruszyły zgłoszenia do nagrody im. Janusza A. Zajdla - najstarszej nagrody literackiej w polskiej fantastyce, której laureatami byli m.in. Jacek Dukaj, Andrzej Sapkowski, czy Jarosław Grzędowicz. Wyróżnikiem nagrody niewątpliwie jest fakt, że zarówno o nominacjach, jak i o przyznaniu nagrody decydują czytelnicy.

Zgłoszenia przyjmowane są od 1 lutego do 31 marca 2019, wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem specjalnego formularza, który zostanie udostępniony na stronie www.zajdel.art.pl. Nominować można swoje ulubione powieści (do 5) i opowiadania fantastyczne (do 5), które ukazały się w 2018 roku.

Niewątpliwą pomocą w zgłoszeniach może być przygotowana przez fanów lista pomocnicza (ma ona charakter informacyjny i można nominować także utwory, które się na niej nie znajdują)

Lista nominowanych utworów zostanie ogłoszona podczas specjalnym wydarzeniu, które odbędzie się w trakcie tegorocznego Pyrkonu (Poznań, MTP 26-28.04), natomiast zwycięskie utwory zostaną wybrane i nagrodzone podczas Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki POLCON (Białystok 8-11.08)
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-01-30
Szczury Wrocławia: Kraty - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa Insignis do księgarń trafiła kontynuacja najlepiej sprzedającej się i najbardziej krwawej polskiej apokalipsy zombie.

Szczury Wrocławia. Kraty to powieść osadzona w niesamowitych realiach: akcja rozgrywa się we Wrocławiu w mrocznych, absurdalnych i przesiąkniętych bimbrem czasach najgorszej komuny. Opowiada o walce oddziałów zomo z epidemią czarnej ospy oraz… hordami zombie.
Szczury Wrocławia. Kraty, podobnie jak część pierwsza, to także eksperyment literacki: postaciami dramatu są rzeczywiste osoby, zgłaszające się do autora, by je uśmiercił na kartach swojego dzieła.

Po tym linkiem można zapoznać się z fragmentem powieści.

Książka została objęta patronatem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2019-01-25
Peanatema - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym do księgarń trafiło wznowienie powieści Neala Stephensona - Peanatema. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MAG i objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Fraa Erasmas jest młodym deklarantem z koncentu saunta Edhara, azylu dla matematyków, naukowców i filozofów, chroniących się przed zepsuciem dotykającym świata zewnętrznego (Saeculum) pod osłoną prastarego kamienia, odwiecznej tradycji i skomplikowanych rytuałów. Na przestrzeni wieków na zewnątrz, za murami koncentu, powstawały i upadały kolejne miasta i rządy. Trzykrotnie w dziejach świata nastawał mroczny czas przemocy zrodzonej z przesądów i niewiedzy, która unicestwiała zamknięte społeczeństwo matemowe. A jednak deklarantom za każdym razem udało się przetrwać kataklizm i dostosować do nowych realiów; po każdym pogromie żyli coraz skromniej i stawali się coraz mniej uzależnieni od techniki i dóbr materialnych. Jednakże Erasmas nie boi się świata zewnętrznego, extramuros. Od ostatnich Straszliwych Wypadków minęło wiele, wiele lat.
Dla uczczenia przypadającego raz na dziesięć lat i trwającego tydzień rytuału zwanego apertem, fraa i suur szykują się do wyjścia poza bramy azylu, które zostaną otwarte na oścież i przy okazji udostępnią wnętrze koncentu ciekawskim "statystom". Erasmas, dla którego jest to pierwszy apert, nie może się doczekać chwili, gdy znów zobaczy znajome widoki i spotka się z rodziną, z którą nie miał kontaktu od czasu "kolekty". Zanim jednak upłynie tydzień przeznaczony na apert, oba jego życia - to, które porzucił, i to, które wybrał - zawisną na włosku w obliczu przemian o iście kosmicznych proporcjach.
Nieprzewidziane i potężne siły zagrażają stabilności matemów i rutynie życia extramuros. Tylko niepewny sojusz sekularów i deklarantów może przeciwstawić się tej groźbie, toteż Erasmas - podobnie jak jego przyjaciele, znajomi i nauczyciele - zostaje wezwany poza bezpieczne koncentowe mury, by wspólnie zapobiec światowej katastrofie. Kiedy na jego barkach nieoczekiwanie spoczywa oszałamiająca odpowiedzialność, stwierdza nagle, że gra jedną z głównych ról w przedstawieniu, które zadecyduje o losach świata. Wyrusza w niezwykłą podróż, która zawiedzie go w najbardziej niebezpieczne i niegościnne rejony ojczystej planety - a nawet jeszcze dalej...


więcej »
Liczba komentarzy: