Odyseja kosmiczna: 2001
fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2022-03-08
Korona mieczy - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym wydawnictwo Zysk i S-ka wznawia siódmy tom monumentalnego cyklu fantasy: Koło Czasu - Roberta Jordana.

Mroki gromadzą się nad światem. Wprawdzie nigdy nie był on doskonały, ale Czarny po przebudzeniu zmieni go w piekło. Zło próbują powstrzymać władające magicznymi mocami Aes Sedai, dbające, by magii nie używano do niegodziwych celów; są jednak zbyt słabe wobec sił sprzymierzeńców ciemności.
Elayne, Aviendha i Mat znajdują się coraz bliżej Czary Wiatrów, ter'angrealu, który może powstrzymać niemającą końca falę niemiłosiernego upału i przywrócić normalną pogodę. Egwene walczy o swój autorytet wśród Aes Sedai i szuka sojuszników. Rand przygotowuje się do wyprawy na Illian, nadal walcząc z obłędem oraz tymi, którzy przedkładają własne korzyści ponad losy świata...


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-02-28
Podwójna Uczta Wyobraźni
ikona wiadomości
Wydawnictwo MAG w dniu dzisiejszym wypuścił dwa kolejne tytułu w ramach serii Uczta Wyobraźni:

- Ptaki, które zniknęły, Simona Jimeneza - Kapitan statku, nieskrępowana czasem. Nieme dziecko, dźwigające brzemię niewyobrażalnej mocy. Tysiącletnia kobieta, dręczona przez życiowe błędy. W tej niesamowitej debiutanckiej powieści, spinające czas i przestrzeń w jedność, wszyscy ci samotnicy odnajdą w sobie to, czego im brakowało -- własne miejsce, przepełnione miłością. Bezpieczną przystań, w której można zacząć życie od nowa.
Lecz przyszłość już jest ich spragniona, i kiedy ich dogoni, zagrozi rozbiciem tej kruchej i efemerycznej rodziny.


- W Kalabrii, Petera S. Beagle'a - Autor słynnego „Ostatniego jednorożca" powraca z nową, kunsztownie opowiedzianą współczesną baśnią o jednorożcach.
Claudio Bianchi od wielu lat mieszka samotnie na zboczu wzgórza w malowniczej Kalabrii w południowych Włoszech. Wierny swym przyzwyczajeniom i podejrzliwy wobec obcych, Claudio zawsze opierał się zmianom, preferując uprawę roli i pisanie wierszy. Ale pewnego chłodnego poranka w jego gospodarstwie zjawia się istota rodem ze snów. Kiedy Claudio przychodzi jej z pomocą, ten akt dobroci przewraca jego mały świat do góry nogami. Skromny rolnik nagle musi się mierzyć z wścibstwem gapiów, natarczywymi dziennikarzami i z kimś jeszcze bardziej złowrogim.


Książki zostały objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-02-16
Umierając, żyjemy - recenzja
ikona wiadomości
W ramach popularnej serii wydawnictwa Rebis Wehikuł czasu ukazała się w naszym kraju kolejna znakomita, uznawana za jedno z największych dzieł światowego science fiction pozycja – porywająca powieść Roberta Silverberga pt. Umierając, żyjemy. Autor podejmuje ciekawy wątek telepatii, który w mej ocenie nie został dotąd wykorzystany w literaturze w taki sposób, na jaki zasługuje.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-01-26
Premiery MAG-a
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa MAG ukazały się dwa tytuły:

- Czarny Język - Christopher Buehlman.
Kinch Na Shannack jest winien małą fortunę Gildii Poborców, która wyszkoliła go na złodzieja, a zatem nauczyła (między innymi) otwierania zamków, walki na noże, wspinania po ścianach, łagodzenia upadków, snucia kłamstw, zastawiania pułapek, a także kilku magicznych sztuczek. Ten dług sprawił, że teraz czeka przy starej leśnej drodze, by obrabować pierwszego podróżnego, który się napatoczy.
Ale dzisiaj Kinch Na Shannack wybrał niewłaściwą ofiarę.
Galva jest wojowniczką, która przeżyła brutalne wojny z goblinami, a także służką bogini śmierci. Szuka swojej królowej, która zaginęła, gdy jedno z miast na dalekiej północy upadło po ataku olbrzymów.
Po nieudanym napadzie, z którego szczęśliwie uchodzi z życiem, Kinch odkrywa, że losy jego i Galvy są ze sobą splecione. Wspólni wrogowie i niezwykłe niebezpieczeństwa zmuszają złodzieja i wojowniczkę do wyruszenia w świat, gdzie gobliny żywią się ludzkim mięsem, krakeny polują w mrocznych głębinach, a honor jest luksusem, na który niewielu może sobie pozwolić.


- Upadek Lewiatana - James S. A. Corey.
Imperium lakońskie upadło, uwalniając 1300 układów spod rządów Winstona Duarte. Jednak starożytny wróg, który zabił budowniczych bram, obudził się i na nowo podjął wojnę przeciwko naszemu wszechświatowi.
W martwym układzie Ardo Elvi Okoye kieruje desperacją misją naukową mającą na celu zrozumienie tego, kim byli budowniczowie wrót i co ich zniszczyło, nawet jeśli ceną jest złamanie własnych zasad i narażenie na wpół obcych dzieci, na których barki spadł ciężar badań. Pośród zasiedlonych przez ludzkość gwiezdnych układów pułkownik Aliana Tanaka poluje na zaginioną córkę Duarte... oraz samego imperatora. A na Rosynancie James Holden i jego załoga walczą o zapewnienie ludzkości przyszłości pośród strzępów i odłamków tego, co nastało wcześniej.
Gdy niemal niewyobrażalne siły przygotowują się do wymazania całego ludzkiego życia, Holden i grupa niespodziewanych sojuszników odkrywają ostatnią, desperacką szansę na zjednoczenie całej ludzkości, która w razie wygranej obiecuje stworzenie potężnej galaktycznej cywilizacji wolnej od wojen, kłamstw i tajemnic.
Jednak cena zwycięstwa może być większa od kosztu przegranej.


Książki zostały objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-01-25
Umierając, żyjemy - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym premierę ma powieść Roberta Silverberga - Umierając, żyjemy. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu.

David Selig od dzieciństwa ma zdolności telepatyczne. Bez trudu czyta w myślach innych ludzi i poznaje ich najgłębiej skrywane sekrety. Z czasem jednak dochodzi do wniosku, że ten dar jest zarówno narzędziem władzy, jak i przekleństwem. Wkraczający w wiek średni, coraz bardziej wyalienowany Selig nie potrafi nawiązać normalnych związków z ludźmi. Ledwo wiąże koniec z końcem, utrzymując się z pisania prac semestralnych dla studentów. Jest coraz bardziej zniesmaczony tym, co dzieje się w Ameryce. Na domiar złego odkrywa, że jego cudowny dar zaczyna z niewiadomego powodu zanikać…

Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-01-24
Niebiańska rzeka - recenzja
ikona wiadomości
Na polu fantastyki możemy wskazać wiele udanych, barwnych i intrygujących powieściowych cykli, które docenili i pokochali czytelnicy na całym świecie. Jest wśród nich seria, która wyróżnia się niezwykłym i wyjątkowym konceptem – Bobiverse autorstwa Dennisa E. Taylora. To rozpisana na setki lat opowieść o kolejnych, liczonych w tysiącach kopiach świadomości głównego bohatera, które przemierzają kosmos w poszukiwaniu nowych światów i inteligentnych nacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu fabularnemu autor może sobie pozwolić na absolutnie wszystko. Dziś mamy przyjemność poznać najnowszą, czwartą już odsłonę tej serii pt. Niebiańska rzeka.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-01-14
Artefakty w dublecie
ikona wiadomości
Wydawnictwo MAG w dniu dzisiejszym wypuścił dwa kolejne tytułu w ramach serii Artefakty:

- Urządzenie Centauryjskie - M. John Harrison - John Truck z pozoru był tylko kolejnym szemranym kapitanem statku kosmicznego. Handlował narkotykami, gdy mógł je dostać, a kiedy ich nie było, przewoził inne towary. W rzeczywistości był jednak ostatnim z Centauryjczyków – choć tylko półkrwi – i w związku z tym jedyną osobą zdolną uruchomić Urządzenie Centauryjskie, rozumną bombę, która mogła być kluczem do rozstrzygnięcia okrutnej kosmicznej wojny. Klasyczna powieść M. Johna Harrisona stawia na głowie konwencje space opery i jest napisana i precyzją oraz talentem, z jakich zasłynął.


- Zygzakowata orbita - John Brunner - Matthew Flamen, ostatni ze śledczych dziennikarzy rozpaczliwie poszukuje wielkiej sensacji Jeśli jej nie znajdzie, straci widzów i pracę. Możliwości nie brakuje: kartel Gottschalków wywołuje niepokoje wśród nieblanków, by sprzedawać broń blankom, Patrioci X knują coś dużego i wygląda też na to, że wydarzyło się niewyobrażalne i jeden z najgroźniejszych brytyjskich rewolucjonistów dostanie amerykańską wizę Nagle w ręce wpada mu też wiadomość, że szanowany dyrektor stanowego szpitala psychiatrycznego jest szarlatanem. John Brunner przedstawia nam wspaniałą, bezlitosną wizję społeczeństwa rozpadającego się pod naciskiem przemocy, narkotyków, wszechobecnej korupcji oraz masowego zamykania w szpitalach psychiatrycznych ludzi uznanych na „chorych umysłowo". W roku 1969 jego wizja była ważna i potężna, a choć minęły dziesięciolecia, nie utraciła mocy.

Obie pozycje zostały objęte patronatem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-01-11
Tarnowskie Góry Fantastycznie 3 - recenzja
ikona wiadomości
Jakiś czas temu miałem okazję recenzować zbiór opowiadań Tarnowskie Góry fantastycznie i generalnie odebrałem tę książkę pozytywnie. Poziom tekstów był nieco nierówny i nie każdy w oczywisty sposób wiązał się z motywem przewodnim, ale generalnie całość wypadła nieźle.
Pomysł najwyraźniej przypadł do gustu czytelnikom, bo wyszły dwa kolejne tomy. Nie miałem okazji zapoznać się z drugim, ale przypadł mi do recenzji trzeci...


Zapraszamy do lektury recenzji Marcina Faldzinskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-01-07
Chąśba - recenzja
ikona wiadomości
Katarzyna Puzyńska to autorka poczytnych kryminałów opowiadających o losach policjantów z Lipowa. Nigdy nie kryła fascynacji szeroko rozumianą fantastyką, a także słowiańszczyzną, a elementy dawnych wierzeń i mitologii pojawiły się już m.in. w Rodzanicach, dziesiątym tomie wspomnianej serii. Chąśba to zupełnie nowa historia, która przenosi nas w niezbadane rejony przedchrześcijańskiego świata pełnego bogów, potworów i niebezpieczeństw. Tytułowa chąśba oznacza kradzież, która jest jednym z głównych wątków książki.

Zapraszamy do lektury recenzji Dawida Kosmalskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-12-23
Ogień nad otchłanią - recenzja
ikona wiadomości
Nagrody i wyróżnienia są ważne – także na polu literackiej fantastyki. Jeśli dany tytuł może poszczycić się zwycięstwem w kategorii najlepszej powieści science fiction na świecie, to musi być w nim coś wyjątkowego, niezwykłego i godnego uwagi, co skłania nas do tego, by po niego sięgnąć. Tak miała się rzecz z powieścią Vernora Vinge’a pt. Ogień nad otchłanią, która została nagrodzona w 1993 roku nagrodą Hugo. Sięgnęłam po tę książkę z wielkimi oczekiwaniami i nadzieją na udaną rozrywkę.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-12-01
Łańcuch ze złota - recenzja
ikona wiadomości
Cassandra Clare nie zwalnia tempa. Popularna seria z gatunku young adult urban fantasy osadzona w świecie Nocnych Łowców doczekała się nowego cyklu, nazwanego Ostatnie Godziny. W jego pierwszej części, Łańcuchu ze złota, pisarka wprowadza nowych bohaterów i korzysta z wątków i postaci, które stali czytelnicy jej twórczości znają z trylogii Diabelskie Maszyny. Czas akcji obu cykli w świecie Nocnych Łowców dzieli 35 lat.

Zapraszamy do lektury recenzji Dawida Kosmalskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-11-29
Rozmowy pokojowe - recenzja
ikona wiadomości
Harry Dresden, ten lubiany przez czytelników bohater bestsellerowego cyklu fantasy Akta Harry’ego Dresdena — powraca! Powraca na stronach najnowszej odsłony serii Jima Butchera, która nosi tytuł Rozmowy pokojowe i przedstawia kolejne niezwykłe przygody chicagowskiego maga-detektywa. Książka ta ukazała się w naszym kraju nakładem wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-11-24
Dwa tytuły od MAG-a
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa MAG ukazały się dwa tytuły:

- Łowcy kości (oprawa twarda) - Steven Erikson - Bunt w Siedmiu Miastach Zmiażdżono. Sha’ik nie żyje. Pozostał tylko jeden oddział, otoczony w mieście Y’Ghatan. Dowodzi nim fanatyk, Leoman od Cepów. Perspektywa oblegania tej starożytnej fortecy niepokoi żołnierzy Czternastej Armmi, albowiem tu właśnie zginął największy bohater Imperium, Dassem Ultor, i tu przelano morze malazańskiej krwi. Owo złowrogie miasto cuchnie śmiercią.
Tymczasem jednak wykonano już pierwsze ruchy w konflikcie na znacznie większą skalę. Okaleczonemu Bogu przyznano miejsce w panteonie. Nastąpił w nim rozłam i każdy z bogów musi się opowiedzieć po jednej ze stron. Bez względu na to, którą wybiorą, zasady się nieodwołalnie zmieniły i pierwszą krew przeleje się w świecie śmiertelników.
Świat ten zawiera rzesze postaci, znajomych i nowych, takich jak Heboric Widmoworęki; opętana ongiś przez boga Apsalar; Nożownik, dawniej złodziej, a obecnie zabójca; potężny wojownik Karsa Orlong oraz dwaj wędrowcy, Icarium i Mappo, którzy pragną jedynie sami kształtować swój los. Gdyby tylko bogowie zechcieli zostawić ich w spokoju. Jednakże noże wysunięto już z pochew i bogowie nie zamierzają okazywać łaskawości. Nadchodzi wojna, wojna na niebie. Jej stawką będzie przetrwanie…


- Wampirze cesarstwo (oprawa miękka i twarda) - Jaya Kristoffa - Ze świętego kielicha blask święty się sączy.
Ład na świecie wyjdzie spod wiernego ręki, a przed obliczem męczeńskiej siódemki szary człowiek noc bezkresną zakończy.
Od ostatniego wschodu słońca upłynęło dwadzieścia siedem długich lat. Niemal trzy dekady temu wampiry wypowiedziały ludziom wojnę, by zbudować swoje wieczne cesarstwo na zgliszczach naszego. W morzu ciemności tlą się dziś tylko nieliczne iskierki światła.
Gabriel de León jest srebroświętym, członkiem świętego bractwa, które przysięgło bronić cesarstwa i Kościoła przed istotami nocy. Ale kiedy zabrakło światła dziennego, nawet Srebrny Zakon nie był w stanie powstrzymać naporu bestii. Teraz został tylko Gabriel.
Uwięziony przez potwory, które poprzysiągł zniszczyć, Ostatni Srebroświęty zostaje zmuszony do opowiedzenia dziejów swojego życia, historii legendarnych bitew i zakazanej miłości, utraconej wiary i nawiązanych przyjaźni, Wojen Krwi, Wiecznotrwałego Króla i pogoni za ostatnią nadzieją ludzkości: Świętym Graalem.


Książki zostały objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy: