Odyseja kosmiczna: 2001
fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2022-06-27
Dni ostatnie - recenzja
ikona wiadomości
Kontrowersja w literaturze to rzecz stara jak świat i wciąż wielce pożądana, gdyż nic tak nie napędza popularności książki, jak skandal. Dziś mam przyjemność opowiedzieć wam o bardzo kontrowersyjnej powieści Briana Evensona pt. Dni ostatnie, która wpisuje się w nurt mrocznego horroru, pojawiają się w niej również wątki związane z wiarą i religijnością. Pozycja ta ukazała się nakładem Wydawnictwa Mag.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-06-17
W Kalabrii - recenzja
ikona wiadomości
Peter S. Beagle to jeden z niekwestionowanych klasyków literatury fantastycznej, a takie dzieła jak Ostatni jednorożec, Pieśń karczmarza lub Dwa serca potwierdzają jego fascynację gatunkiem, który w jego ujęciu zachwyca i czytelników, i krytyków nagradzających go wyróżnieniami (Locus, Nebula, Hugo). To pisarz płodny i witalny, doskonale panujący nad warsztatem, stary mistrz, który mając niemal osiemdziesiąt lat, potrafi zaskoczyć i zauroczyć odbiorców.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-06-02
Alef - recenzja
ikona wiadomości
Nagroda Literacka Nike, Nagroda im. Janusza Zajdla, Nagroda im. Jerzego Żuławskiego oraz European Science Fiction Society Award to tylko część z wyróżnień, jakie spłynęły na wydaną w 2019 roku powieść Radka Raka Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli. Nie może zatem dziwić, iż najnowsza książka tego autora – Agla: Alef – budziła wielkie zainteresowanie już na długo przed swoją premierą, każąc zadawać pytanie o to, czy dorówna poprzedniczce. Dziś znamy już odpowiedź…

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-05-25
Ostatnia na imprezie - recenzja
ikona wiadomości
Koniec świata to bez wątpienia niezwykle popularny i wielokrotnie goszczący na kartach literatury science fiction motyw. Katastrofa nuklearna, wojna atomowa, uderzenie wielkiej asteroidy – to tylko niektóre z pomysłów na to, jak miałby on wyglądać. Jednakże z uwagi na ostatnie wydarzenia najbardziej wymowna wydaje się być wizja śmiercionośnej pandemii, która zakończy istnienie naszego gatunku. I właśnie o tym opowiada znakomita książka Bethany Clift pt. Ostatnia na imprezie, która ukazała się w naszym kraju nakładem wydawnictwa Rebis.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-05-20
Korona mieczy - recenzja
ikona wiadomości
Nasza czytelnicza przygoda z nowym wydaniem bestsellerowej serii Roberta Jordana pt. Koło Czasu trwa w najlepsze! Oto bowiem nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się właśnie najnowsza, siódma już część tego cyklu fantasy – powieść Korona mieczy, która jest kontynuacją losów Randa, Mata, Elayne i Perrina, zmuszonych po raz kolejny stanąć do walki o przyszłość całego świata.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-05-13
Urządzenie Centauryjskie - recenzja
ikona wiadomości
Innowacyjność, postęp i nowoczesność są dobre – również na polu literatury. Niemniej każdy z nas ma od czasu do czasu ochotę na spotkanie z klasyką science fiction, w tym przypadku z dobrą space operą. I właśnie taką książką jest wydana w 1975 roku powieść Michaela Johna Harrisona pt. Urządzenie Centauryjskie, która w naszym kraju ukazała się dopiero teraz za sprawą Wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-04-27
Wysyp grozy MAG-a
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nadkładem Wydawnictwa MAG ukazało się pięć książek z nowej nie zatytułowanej serii poświęconej grozie i szeroko rozumianym horrorze.

- Drood - Dana Simmonsa
- Biblioteka na górze Opiec - Scotta Hawkinsa
- Dni ostatnie - Briana Evensona
- Odmieniec - Victora LaValle
- Ballada o czarnym Tomie - Victora LaValle

Książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-04-20
Czarny Język - recenzja
ikona wiadomości
Bohaterski rycerz, wszechpotężny mag czy też zmagający się z ciężarem władzy król to najpopularniejsze wcielenia bohaterów literackiego fantasy, które znamy z setek bardziej lub mniej udanych opowieści. Jednakże równie interesująca wydaje się być postać złodzieja, który za pomocą sprytu walczy o każdy kolejny dzień. I właśnie o przedstawicielu tej profesji opowiada barwna powieść Christophera Buehlmana zatytułowana Czarny język, która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-04-13
Myto ogarów - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nakładem Wydawnictwa MAG ukazało się wznowienie w twardej oprawie kolejnej części monumentalnego cyklu: Malazańska Księga Poległych - Myto ogarów.

Powiadają, że Kaptur, Pan Śmierci, zgromadził zastęp bogów w miejscu znajdującym się poza zasięgiem śmiertelników. Powiadają, że czeka on na końcu każdego planu i spisku, wszystkich zakrojonych na wielką skalę ambicji. Tym razem jednak sprawy mają się inaczej. Tym razem Kaptur jest na początku...
Darudżystan poci się w letnim upale. Miasto jest pełne złowrogich omenów, niepokojących pogłosek i podstępnych szeptów. Przybyli obcy, morderca wziął się do roboty, możliwe też, że budzi się pradawna tyrania. Na byłych Podpalaczy Mostów z Baru K'rula zwrócili swe śmiercionośne spojrzenia miejscy skrytobójcy. Niski, korpulentny człowieczek w czerwonej kamizelce jest przerażony swą wciąż rosnącą tuszą, wie jednak, że to najmniejsze z jego zmartwień. Gdzieś w dali słychać bowiem ujadanie ogarów.
W dalekim Czarnym Koralu z pozoru obojętne rządy sprawują Tiste Andii. Pod potężnym kurhanem usypanym pod miastem gromadzą się tysiące wyznawców kultu Odkupiciela. Ongiś był on śmiertelnikiem, a jego honor i szlachetność czynią go bezbronnym wobec wypaczonych ambicji wyznawców.
Tak więc, Kaptur stoi na początku spisku, który wstrząśnie całym kosmosem, na jego końcu zaś czeka ktoś inny. Nadszedł czas, by Anomander Rake, Syn Ciemności, naprawił straszliwy, starożytny błąd.
Z tym kolejnym rozdziałem wspaniała opowieść Stevena Eriksona zbliża się do ostatniego etapu.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-04-05
Kolejne wznowienie klasyka
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym premierę ma powieść George'a Orwella - Rok 1984. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu.

The Observer Najsłynniejsza dystopia literatury, przetłumaczona na ponad 65 języków, sprzedana w ponad 30 milionach egzemplarzy.

Teraz w nowym tłumaczeniu Andrzeja Jankowskiego

Złowroga wizja świata, w którym nie ma osobistej wolności, kłamstwa zastępują prawdę, a niepoprawna politycznie myśl jest najsurowiej karaną zbrodnią. Rok 1984, cierń w boku komunizmu oraz innych totalitaryzmów, to lustro, w którym i dziś mogą się przejrzeć fanatyczni naprawiacze ludzkości.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-03-29
Żywoty świętych - recenzja
ikona wiadomości
Przypadek amerykańskiej pisarki Leigh Bardugo zdaje się być wzorcowym niemal przykładem kariery, o jakiej może marzyć aspirujący twórca literatury fantastycznej. Autorka debiutuje w 2012 roku bardzo dobrze przyjętą powieścią Cień i kość. Książka wprowadza czytelnika w tzw. uniwersum griszów, a o stworzeniu uniwersum marzą pisarze, którzy chcą zaprojektować przestrzeń, w jakiej rozgrywać się będą fabuły kolejnych utworów. Zachęcona dobrym przyjęciem Bardugo publikuje kolejne dwie części, domykając trylogię i zyskując status popularnej autorki, której twórczość łączy elementy young adult i fantasy. W 2016 pojawia się Szóstka wron, a rok później Królestwo kanciarzy. Obie powieści znów zdobyły uznanie czytelników oraz zostały zauważone przez krytyków zajmujących się literaturą popularną. Pojawiają się nominacje, wysokie miejsca na listach bestsellerów. Ukoronowaniem drogi, którą błyskawicznie pokonała Bardugo, była ekranizacja dwóch jej powieści, której podjął się Netflix.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-03-23
Premiery MAG-a
ikona wiadomości
Od dzisiaj w sprzedaży detalicznej dostępne są następujące książki wydane nakładem Wydawnictwa MAG:

- Legion wspomnień, Jamesa S.A. Coreya - Zbiór zawiera pierwszy raz dostępne w jednym miejscu wszystkie opowiadania -- włącznie z niepublikowanym nigdzie indziej - osadzone w świecie serii Expanse autorstwa Jamesa S. A. Coreya, znajdującej się na liście bestsellerów New York Times.
Minęło dużo czasu, od kiedy ostatnio mieliśmy naprawdę dobrą space operę. "Przebudzenie Lewiatana" to międzyplanetarna przygoda jak należy, rodzaj SF, dzięki któremu zakochałem się w tym gatunku dawno temu, doprawiony odrobiną horroru i czarnego kryminału. Jimmy Corey pisze z energią i śmiałością nowicjusza oraz wprawą doświadczonego zawodowca.


- Wicher śmierci, Stevena Eriksona - Imperium Letheryjskie chwieje się w posadach. Otoczony przez pochlebców oraz agentów przekupnego kanclerza cesarz Rhulad Sengar pogrąża się w obłędzie. Wszędzie roi się od spisków. Imperialna tajna policja wszczyna kampanię terroru skierowaną przeciwko obywatelom. Zbłąkany, ongiś bóg obdarzony zdolnością jasnowidzenia, nagle przestaje dostrzegać przyszłość. Woń chaosu zwabia straszliwe siły, które zbliżają się ze wszystkich stron.
Z chylącego się ku upadkowi imperium próbuje uciec grupa uchodźców. Jeden z nich, Fear Sengar, poszukuje duszy Scabandariego Krwawookiego, który mógłby uratować jego brata cesarza. Grupie towarzyszy jednak najstarszy i najbardziej nieprzejednany wróg Scabandariego: Silchas Ruin, brat Anomandera Rake'a. Na plecach nosi wciąż świeże rany zadane nożami Scabandariego, a jego motywy są wysoce niepewne...
To okrutna, mroczna opowieść o wojnie, zdradzie, ciemności i niepowstrzymanej magii, kolejny tom najbardziej ekscytującego i wizjonerskiego cyklu epickiej fantasy...


- Mądrość tłumu, Joego Abercrombiego - Chaos. Furia. Zniszczenie.
Niektórzy mówią, że chcąc zmienić świat, trzeba go najpierw spalić. Teza ta zostanie za chwilę poddana weryfikacji w tyglu rewolucji: Destruktorzy i Podpalacze przejęli stery władzy, dym zamieszek wyparł przemysłowy smog i wszyscy są zmuszeni podporządkować się mądrości tłumu.
Nie mając nic do stracenia, obywatel Brock zamierza stać się bohaterem na miarę nowej ery. Obywatelka Savine musi swój talent do interesów przekuć w zdolność przetrwania, zanim będzie mogła walczyć o odkupienie win. Orso przekona się, że kiedy świat staje na głowie, nikt nie upada równie nisko jak dawny monarcha. Na krwawej Północy stojąca na czele kruchego Protektoratu Rikke stopniowo traci przyjaciół, gdy tymczasem Czarny Calder gromadzi sojuszników i snuje plany zemsty.
Banki upadły, słoneczne sztandary Unii zostały zerwane z masztów, a w zalegających za kulisami mrokach wątki demonicznego planu Tkacza powoli zaczynają się ze sobą splatać...

Książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-03-09
Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie - recenzja
ikona wiadomości
Od czasu do czasu każdy lubi sięgnąć po zbiór fantastycznych opowiadań, który zabierze nas do świata fantazji i magii, pełnego rzeczy i zjawisk wymykających się racjonalności. I właśnie to wszystko umożliwia nam książka Kelly Barnhill Straszliwe młody damy i inne osobliwe historie, która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy: