fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2023-06-06
Domy na dnie morza - recenzja
ikona wiadomości
Zacznijmy banalnym stwierdzeniem – H.P. Lovecraft to jeden z najbardziej inspirujących twórców kojarzonych z szeroko rozumianą fantastyką, przez wielu uznawany za jednego z ojców założycieli gatunku. Bez jego mrocznych, obezwładniających i jednocześnie pobudzających wyobraźnię wizji fantastyka byłaby uboższa, a literatura grozy straciłaby głębię i pewnego rodzaju dostojeństwo. Nawet „profani” (tak pozwolę sobie nazwać niezaznajomionych bliżej z twórczością samotnika z Providence czytelników) słysząc słowo „Cthulhu”, są w stanie przywołać cały szereg skojarzeń. Mitologia, którą powołał do życia Lovecraft, oraz wyrastający z niej panteon pradawnych bóstw, rozgościła się na dobre w popkulturze. Nawiązania i sugestie odnaleźć można w grach komputerowych i karcianych, kinie i komiksie, oraz, co oczywiste, w samej literaturze. Amerykańskim pisarzem inspirowali się Neil Gaiman, Stephen King, Graham Masterton lub Brian Lumley. Do tego grona dołączyła Caitlín R. Kiernan, jedna z najciekawszych współczesnych autorek fantastyki, łącząca w swojej twórczości fantasy, science fiction oraz weird fiction.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2023-06-02
3 Serie Wydawnicze - 3 premiery
ikona wiadomości
W ostatnich dniach nakładem Wydawnictwa MAG ukazały się 3 książki wchodzące w skład serii wydawniczych: Uczta Wyobraźni, Artefaktów i Grozy:

- Gambit lisa, Yoon Ha Lee - Po tym, jak kapitan Kel Cheris z heksarchatu okryła się hańbą po zastosowaniu niekonwencjonalnych rozwiązań taktycznych, dowództwo daje jej szansę rehabilitacji. Będzie musiała odbić Twierdzę Rozrzuconych Igieł z rąk heretyków.
Największe nadzieje na powodzenie swojej misji wiąże Cheris z nieumarłym geniuszem taktyki, Shuosem Jedao, który nigdy nie przegrał, za to w swoim pierwszym życiu oszalał i unicestwił dwie armie – w tym własną.
W miarę jak oblężenie się przeciąga, Cheris zaczyna się zastanawiać, czy na pewno może zaufać Jedao, zanim stanie się jego kolejną ofiarą


- Objawicielka, Daryl Gregory - W 1933 roki dziewięcioletnia Stella zostaje oddana pod opiekę swojej babci, Motty, na głębokiej prowincji w Tennessee. Tamtejsze góry skrywają groźne tajemnice, a dziewczynka wkrótce po przybyciu trafia do ciemnej jaskini, w której mieszka osobisty bóg jej rodziny, istota zwana Duchojcem.
Wiele lat później, po tragicznym wypadku, który zmusił ją do ucieczki, Stella – teraz już zawodowa gorzelniczka – powraca, by wziąć udział w pogrzebie babci i zobaczyć się z tajemniczą dziesięcioletnią Sunny, którą Motty adoptowała. Sunny robi niewinne wrażenie, ale w istocie jest potężniejsza niż Stella może sobie wyobrażać, i stanowi bezpośredni łącznik z zapomnianą przeszłością Stelli oraz niszczycielską wiarą jej rodziny.


- Żołnierze kosmosu, Robert A. Heinlein - Trwa galaktyczna wojna pomiędzy Ziemianami i Pluskwo-Pajęczakami, agresywną rasą antropoidów, których społeczna organizacja przypomina rój, poddany bezwzględnej władzy dyktatorskiej. Ogrom przewagi liczebnej nieprzyjaciela wyklucza globalną konfrontację i wymusza taktykę nagłych, niespodziewanych ataków ze strony sił Ziemskiej Federacji. Do takich zadań najlepiej przygotowani są komandosi z Piechoty Zmechanizowanej, a wśród nich kadet Johny Rico, który karierę żołnierza rozpoczął tak niedawno...

Wszystkie książki zostały objęte patronatem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2023-05-12
Spotkanie z Ramą - premiera
ikona wiadomości
W księgarniach nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu ukazała się powieść Arthura C. Clarke'a - Spotkanie z Ramą.

Odkąd w 2077 roku duża asteroida uderzyła w Ziemię, powodując ogromne straty materialne i zabijając setki tysięcy ludzi, astronomowie bacznie śledzą ruchy wszystkich takich obiektów. Gdy blisko sześćdziesiąt lat później w Układzie Słonecznym pojawia się Rama, jego rozmiary i prędkość budzą niepokój. Zdjęcia z sondy kosmicznej tylko go pogłębiają - rzekoma asteroida ma zadziwiająco regularny kształt i najwyraźniej jest statkiem obcej cywilizacji. Jakie ma zamiary? Dokąd tak naprawdę zmierza Rama? Czy zagraża ludzkości?
Na wszystkie te pytania ma odpowiedzieć załoga Śmiałka, jednostki Straży Kosmicznej. Ludziom komandora Nortona udaje się przybić do statku, ale mają niewiele czasu. Podczas gdy Rama nieubłaganie zmierza ku Słońcu, astronauci z mozołem prowadzą badania. Czy zdołają spotkać obcych i poznać ich intencje?


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2023-05-04
Próżniowe kwiaty. Stacje przypływu. Opowiadania najlepsze - recenzja
ikona wiadomości
Niemal tysiąc stron, dwie powieści, dwadzieścia jeden opowiadań plus wstęp do nich, który wyszedł spod pióra samego autora – to wszystko zamknięto w zbiorze tekstów Michaela Swanwicka zatytułowanym Próżniowe kwiaty. Stacje przypływu. Opowiadania najlepsze. Gdy już mogłem dać odpocząć rękom zmęczonym trzymaniem tego opasłego tomiszcza, poczułem pustkę (żeby nie powiedzieć próżnię). Współczesny klasyk literatury fantastycznej, wielokrotnie nagradzany, jeszcze częściej nominowany, podejmujący się również krytycznego oglądu gatunku, zamknął mnie w świecie, którego nie da się łatwo opuścić. Potrzebna jest dekompresja, powolne wychodzenie z sugestywnie, miejscami wirtuozersko opisywanego świata przyszłości. Książka wydana w ramach serii „Artefakty” to potężna dawka uderzeniowa hard science fiction (choć w kilku opowiadaniach pojawiają się też inne gatunki fantastyki).

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2023-04-25
Pawana - recenzja
ikona wiadomości
Pawana to popularny na przełomie XVI i XVII stulecia taniec dworski, charakteryzujący się powolnymi, dostojnymi krokami, naśladującymi ruchy pawia. To również tytuł powieści Keitha Robertsa, którą można zaliczyć do podgatunku science fiction – historii alternatywnej. Jak się okazuje, ma on niebagatelne znaczenie dla interpretacji wymowy utworu, w którym każdy czyn i każda decyzja przypominają kroki tego specyficznego tańca.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2023-03-17
Premiery MAG-a
ikona wiadomości
Za sprawą wydawnictwa MAG do księgarń trafiły dwie powieści:

- Epoka mitu, Michael J. Sullivan - Od niepamiętnych czasów ludzie czcili bogów, których zwali Fhrejami, prawdziwie odmienną rasę: niepokonanych w boju, mistrzów magii, z pozoru nieśmiertelnych. Gdy jednak jeden z bogów pada martwy pod ciosem ludzkiej broni, równowaga sił pomiędzy ludźmi a tymi, którym przypisywano boską naturę, nieodwołalnie się zmienia. Kto teraz ocali ludzkość przed unicestwieniem? Odważnych jest tylko garstka. Raithe, który waha się, czy przyjąć przeznaczoną mu rolę Zabójcy Bogów. Suri, młoda wieszczka dręczona wizjami nadchodzącej zagłady. I Persefona, która musi otrząsnąć się z żałoby, aby objąć przywództwo nad swoim ludem. Epoka Mitu dobiegła końca; nadszedł czas rebelii.

- Gra środkowa, Seanan McGuire - Poznajcie Rogera. Chłopca, któremu władanie słowami i językami przychodzi z łatwością, i który rozumie prawa rządzące światem poprzez potęgę opowieści.
Poznajcie Dodger, jego bliźniaczkę. Liczby są jej światem, jej obsesją. Wszystko, co rozumie, rozumie dzięki potędze matematyki.
Roger i Dodger nie do końca są ludźmi, choć sami nie zdają sobie z tego sprawy. Nie do końca są także bogami. Niezupełnie. Jeszcze nie.
Poznajcie Reeda, równie biegłego w sztuce alchemii jak jego poprzedniczka. To on stworzył Dodger i jej brata, choć nie jest ich ojcem. Niezupełnie. Jednak Reed ma plan: pragnie zaczekać, aż bliźnięta osiągną pełnię swych mocy, by zagarnąć ją dla siebie.
Boskość jest osiągalna. Módlmy się, żeby tak się nie stało.


Książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2023-03-07
Równi bogom - premiera
ikona wiadomości
W księgarniach nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu ukazała się powieść Isaaca Asimova - Równi bogom.

W XXII wieku Ziemia korzysta z niewyczerpanego, darmowego źródła energii, które pozostaje tajemnicą dla naukowców – wymiany materii z wszechświatem równoległym, zainicjowanej przez istoty pozaziemskie. Okazuje się jednak, że to wcale nie jest bezpieczne. Słońce może się zmienić w supernową, co oczywiście zniszczy Ziemię. Prawdę znają tylko nieliczni – naukowiec potępiany przez społeczność, zbuntowany obcy z umierającej planety, urodzona na Księżycu kobieta, która wyczuwa zbliżającą się zagładę Słońca. Czy ktoś potraktuje poważnie ostrzeżenia takich outsiderów? Czy uda się zapobiec katastrofie?

Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2023-02-10
Być może gwiazdy - recenzja
ikona wiadomości
Nieco ponad trzy lata od premiery pierwszej odsłony powieściowego cyklu Ady Palmer „Terra Ignota” mamy przyjemność poznać czwartą i zarazem finalną część tej historii o mrocznym świecie odległej przyszłości, który po raz kolejny stanął w obliczu globalnej wojny na planecie Ziemia. Książka ta nosi tytuł Być może gwiazdy i ukazała się nakładem Wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2023-01-27
Kolejne premiery MAG-a
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa MAG ukazały się dwa nowe tytuły oraz jedno wznowienie:

- Domy na dnie morza - Caitlin R. Kiernan - Odkąd H.P. Lovecraft zaprosił kolegów, takich jak Frank Belknap Long i Robert Bloch (między innymi), żeby przyłączyli się do tworzenia "Mitologii Cthulhu" (pod wymyśloną przez niego mniej znaną nazwą "Yog-Sothery), dziesiątki autorów z różnym skutkiem próbowało swoich sił w tkaniu tego ogromnego gobelinu. Niektórzy, jak wówczas nastoletni Ramsey Campbell, wykorzystał fikcyjne uniwersum jako punkt wyjścia do własnej kariery i znalazł przy tym swój własny pisarski styl. Inni, jak Stephen King i Neil Gaiman, zrobili to samo w szczycie swoich karier, składając hołd autorowi, który był dla nich tak wielką inspiracją. Ale nikt, absolutnie nikt, nie ma tak błyskotliwego i oryginalnego wkładu w mitologię Cthulhu jak Caitlin R. Kiernan.
Do tego nadzwyczajnego zbioru autorka wybrała ponad dwadzieścia swoich lovecraftowskich opowiadań, poczynając od "Valentii" z 2000 roku po nowszą klasyczną "Górę", ponadto pełny cykl Dandridge, a także nowe opowiadanie "M jak Mars". Krótko mówiąc, jest to fundamentalne dzieło zarówno dla fanów Kiernan, jak i miłośników świata Cthulhu.


- Potwory północnoamerykańskich jezior - Nathan Ballingrud - Nagrodzony Shirley Jackson Award zbiór opowieści gotyckich i niesamowitych Ballingruda bada najmroczniejsze i najbardziej samotne zakamarki współczesnego amerykańskiego życia. Opowieści Ballingruda to historie miłosne. Jak również o potworach. Czasami te potwory to wampiry albo wilkołaki. Czasami noszą twarze rodziców, kochanków, braci, byłych żon – albo twarze, które widzimy w lustrach. Ludzie w tych opowieściach – byli więźniowie, samotni rodzice, robotnicy bez pracy, dzieciaki zafascynowane ekstremizmem – są osamotnieni, a miłość i pragnienie bliskości popychają ich do desperackich czynów. Czasami upadają, czasami zyskują odkupienie. Zawsze są jednak wyraźnie, cudownie, przerażająco ludzcy, nawet w swoich najbardziej potwornych czynach.

- Migotliwa wstęga - Alastair Reynolds - Tanner Mirabel, profesjonalny ochroniarz, nie popełniał błędów, ale pewnego dnia zabito kobietę, której miał bronić. Od tej pory tropi zabójcę. Pełen niezwykłych przygód pościg wiedzie przez niezliczone lata świetlne i wiedzie do układu Epsilon Eridani. Tanner trafia do przykrytego kopułą Chasm City miasta zaatakowanego przez nanotechnologicznego wirusa.

Książki zostały objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2023-01-24
Odyseja kosmiczna: 2010 - premiera
ikona wiadomości
W księgarniach nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu ukazała się powieść Arthura C. Clarke'a - Odyseja kosmiczna: 2010.

Dziewięć lat po katastrofalnej misji Discovery połączona ekspedycja amerykańsko-rosyjska wyrusza w kierunku Jowisza, by dotrzeć do statku i zasobów pamięci komputera pokładowego. Mogą się tam znajdować wskazówki, co wcześniej poszło nie tak i co przytrafiło się Davidowi Bowmanowi. Niespodziewanie Amerykanom i Rosjanom wchodzą w paradę Chińczycy. Rozpoczyna się swego rodzaju wyścig.
Tymczasem istota, która była Davidem Bowmanem, jedynym człowiekiem zdolnym rozwikłać zagadkę monolitu krążącego wokół Jowisza, wyrusza na Ziemię z własną misją…


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2023-01-20
Potrójne Artefakty
ikona wiadomości
Wydawnictwo MAG w dniu dzisiejszym wypuścił dwa kolejne tytułu w ramach serii Artefakty:

- Olimp - Dan Simmons -Już od miesięcy toczy się wojna między bogami i ludźmi wspieranymi przez morawce. Ofiarą pada Parys, zabity przez Apolla w pojedynku. Hera podstępem usypia Zeusa, aby nie mógł wpływać na bieg wydarzeń - wojna trojańska musi wrócić na dawne tory. Ale na horyzoncie pojawia się nowy konflikt - bogowie wszczynają wojnę między sobą, a na Ziemi w przyszłości postludzie toczą walkę ze zbuntowanymi voynixami. Sytuacja staje się krytyczna, gdy ludzie tracą sprzymierzeńca - morawce...

- Próżniowe kwiaty. Stacje przypływu. Opowiadania najlepsze - Michael Swanwick - Wyjątkowa książka, będąca przeglądem niezwykłej kariery mistrza opowieści Michaela Swanwicka. Zawiera dwie powieści (Próżniowe kwiaty i Stacje przypływu) oraz wybór opowiadań obejmujących prawie ćwierć wieku. We wszystkich tekstach widać jego dalekosiężną i żywą wyobraźnię, jedną z najwybitniejszych we współczesnej literaturze. Od najtwardszej fantastyki naukowej po najczystszą fantasy, od otuchy po rozpacz, wszystko tu skrzy się literackim talentem.
Na kartach tej książki czci się Janis Joplin jak boginię, nastolatki schodzą w dół po brzegu świata, zombiaki stają się produktem, mściwy facet goni magika po powierzchni świerszcza wielkości planety, Vermont atakują dinozaury, z Nowego Jorku kursuje pociąg do piekła, a dwaj sympatyczni postutopijni hochsztaplerzy, Darger i Demobil szukają szczęścia w Labiryncie Buckingham.


- Droga bez znaczenia. Ekspres Ares - Ian McDonald - Droga bez znaczenia: To wszystko zaczęło się trzydzieści lat temu na Marsie, od zielonej osoby. I zanim dobiegło końca, miasteczko Droga Bez Znaczenia przeżyło wszystkie wyobrażalne anomalie, począwszy od Objazdowej Edukacyjno-Rozrywkowej Ekstrawagancji Adama Blacka (z prawdziwym aniołem w klatce do kompletu) aż po Niesamowity Powietrzny Bazar Tatterdemalionów. Jego mieszkańcy stanowili pełen przekrój osobowości, od doktora Alimantanda, założyciela miasteczka i lokalnego geniusza, przez Babuszkę, bezpłodną staruszkę, która po prostu chciała mieć własne dziecko, wyhodowane w słoju na przetwory, przez Rajendrę Dasa, włóczęgę i gundę, mającego magiczną rękę do maszyn, aż po braci Gallacellich, identyczne trojaczki, które zakochały się – i poślubiły – tę samą kobietę.

Ekspres Ares:Akcja tej powieści rozgrywa się w kalejdoskopowej przyszłości Drogi Bez Znaczenia - na Marsie po terraformacji, gdzie termojądrowe lokomotywy kursują po sieci torów będącej planetarnym krwiobiegiem, a sztuczne inteligencje miliardy razy na sekundę rekonfigurują rzeczywistość. Pewna młoda kobieta, Sweetness Octave Glorious-Honeybun Asiim Maszynistka XII staje się osobą, od której zależy przyszłość -- lub przyszłości -- Marsa. Dzieje się tu z przytupem, awanturniczo, zabawnie, autor pożycza sobie Marsa Raya Bradbury'ego oraz nowsze, terraformowane Marsy Kima Stanleya Robinsona i Grega Beara, aby spleść z nich szaloną fantastykę połączoną z realizmem magicznym, pełną dziwacznych filozofii, niesamowitych, niespodziewanych pomysłów oraz wielkich jak miasta pociągów.



Książki zostały objęte patronatem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2023-01-13
Koko - recenzja
ikona wiadomości
Peter Straub to niekwestionowany klasyk amerykańskiej literatury gatunkowej, którego twórczość lokuje się gdzieś na skrzyżowaniu horroru, thrillera i fantasy, a jego Upiorna opowieść stała się jedną z najważniejszych powieści grozy XX wieku. Straub kojarzony jest również z mistrzem horroru – Stephenem Kingiem – efektem ich wspólnej pracy są utwory Talizman oraz Czarny dom. Pisarz jest więc solidnie „umocowany” w świadomości czytelników.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-12-28
Arka Odkupienia - recenzja
ikona wiadomości
Arka odkupienia stanowi kolejną część wspaniałego cyklu Przestrzeń objawienia Alastaira Reynoldsa. Choć podejmuje akcję bezpośrednio po spektakularnych wydarzeniach pierwszego tomu, dobrze jest przeczytać wcześniej Migotliwą wstęgę. Nie jest to niezbędne, jako że nie wiąże się ona bezpośrednio z fabułą, ale pomoże to zrozumieć niektóre odniesienia.

Zapraszamy do lektury recenzji Marcina Faldzinskiego.
więcej »
Liczba komentarzy: