fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2010-08-04
Demonomania - fragment
ikona wiadomości
Demonomania Johna Crowley'a to trzecia część cyklu Ægypt. Dzieło złożone i mroczne. Najbardziej zagadkowa, niepokojąca a przede wszystkim zaskakująca część tetralogii.

Świat Pierce’a - Ameryka końca 20 stulecia, zdaje się stać na krawędzi jakiejś ogromnej acz niepojętej przemiany. Czy dokona się to, co dokonało się w czasach Johna Dee i Giordano Bruno? Czy nasz świat ponownie znalazł się w punkcie wielkiej zmiany paradygmatu? Jaki związek ma to z kolejnymi zdumiewającymi odkryciami Pierce’a i czy zyskał on już dostateczną wiedzę, by zapanować nad mocami, które wydają się coraz bardziej przejmować władzę nad światem a przy tym nad jego bliskimi?

Zapraszamy do lektury fragmentu powieści zamieszczonego na karcie książki.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-07-31
Aksamitny dotyk nocy - recenzja
ikona wiadomości
Choć pierwszy tom cyklu autorstwa Dariusza Domagalskiego - Delikatne uderzenie pioruna miał pewne wady, to fantastyczna wizja konfliktu Unii Polski i Litwy z Zakonem Krzyżackim wydała mi się na tyle intrygująca, że sięgnąłem po kolejną część trylogii - Aksamitny dotyk nocy. Jest to bezpośrednia kontynuacja wydarzeń opisanych w debiutanckiej powieści pisarza. Znów spotykamy Dagoberta z Saint-Amand, jego wybrankę – Aine, a także znamienite postacie historyczne z królem Władysławem Jagiełłą, Ulrykiem von Jungingenem i księciem Witoldem na czele. Ponadto cała plejada rycerzy, dam, rzezimieszków i szpiegów pozwala nam wniknąć w głąb świata wielkiej polityki początków XV stulecia.

Zapraszamy do lektury recenzji naszego redakcyjnego kolegi Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-07-30
Błękitnokrwiści - recenzja
ikona wiadomości
Zastanawialiście się kiedyś, jak mogłoby wyglądać życie w szkole średniej pełnej wampirów? Otóż dokładnie tak samo, jak w każdej innej. No może poza faktem, że dziewczyny obżerałyby się pączkami, cały czas pozostając smukłe jak łanie.
Tak w kilku słowach można streścić problematykę Błękitnokrwistych, pierwszego tomu sagi o wampirach należących do elitarnego liceum w Nowym Jorku.

Zapraszamy do lektury recenzji Agnieszki Jankowiak, naszej redakcyjnej specjalistki od wampirów.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-07-30
Ósmy numer magazynu SFFiH
ikona wiadomości
Jest już dostępny sierpniowy numer miesięcznika Science Fiction Fantasy i Horror.
Znajdziecie w nim 6 nowych opowiadań, kilka szortów, felietony, konkursy z nagrodami, przyjazną wielbicielom literatury promocję prenumeraty oraz wyniki plebiscytu Nautilus.

Jeśli jesteście ciekawi, kto zdobył Nautilusa 2009 w kategorii Najlepsze Opowiadanie oraz Najlepsza Powieść koniecznie zajrzyjcie na tę stronę.

Zapraszamy do przejrzenia zawartości numeru oraz lektury wybranych fragmentów opowiadań zamieszczonych na ich kartach.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-07-30
Cosplay na ZSzeFie 2010
ikona wiadomości
W tym roku podczas konwentu ZSZeF odbędzie się konkurs COSPLAY’owy z nagrodami dla najlepszych.
Konkurs będzie rozstrzygany w trzech kategoriach: najlepszy wilkołak, najlepszy wampir, najlepszy inny COSPLAY.
Aby móc wziąć udział w konkursie należy zadeklarować swój udział, poprzez wysłanie e-maila na adres lizak_kl@o2.pl, w którym zawrzeć trzeba: imię, nazwisko, pseudonim oraz jaką postacią inspirowany jest COSPLAY.
Na konkursie dostaniecie scenę do własnej dyspozycji. Będziecie mogli się zaprezentować (scenka, monolog, akrobacje), a szanowne jury nagrodzi Wasz trud.
Zapraszamy do udziału. Nagrody czekają!
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-07-28
Zimowy monarcha - konkurs
ikona wiadomości
Wraz z Wydawnictwem Erica zapraszamy do udziału w konkursie. Wśród osób, które odpowiedzą prawidłowo na pytania konkursowe rozlosowane zostaną trzy egzemplarze powieści Zimowy monarcha.

Pytania konkursowe zostały zamieszczone w dziale Konkursy.

Zakończenie konkursu nastąpi 9 sierpnia o północy, a ogłoszenie wyników 10 sierpnia.

Zapraszamy do udziału w zabawie.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-07-28
ZSzeF 2010 - informacje
ikona wiadomości
Na stronie Zamojskich Spotkań z Fantastyką pojawiły się pierwsze konwentowe atrakcje. Na pierwszy rzut oka widać, że nikt w Zamościu nie będzie się nudził.

Przez czas trwania konwentu, pośród różnorakich prelekcji i pokazów będzie dostępne studio tatuażu. Wszyscy chętni dostaną możliwość wygrawerowania sobie czegoś na ciele, czy to na stałe, czy na kilka dni.

Cały event będzie podzielony na bloki tematyczne, gdzie m.in. znajdą się:
- blok ogólny - konkursy ogólnofantastyczne, pokazywanki, turnieje w games-roomie i inne;
- blok wampirzo-wilkołaczy - punkty programu, które stricte powiązane są z tymi drapieżnymi istotami;
- blok mangi i anime - miejsce, gdzie każdy fan Japonii znajdzie coś dla siebie;
- blok bitewniakowy - dla pasjonatów ścierających się ze sobą armii; jeśli nigdy nie grałeś w żadnego bitewniaka, na ZSzeFie, pod okiem profesjonalnych graczy, będziesz miał taką możliwość.
- pokazy - pośród nich m.in. COSPLAY, o którym szczegóły pojawią się już niebawem.

Organizatorzy zachęcają wszystkich do współtworzenia programu. Potrzebne informacje znajdują się pod adresem http://www.zszef.konwent.pl
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-07-27
Smocze kości - wyniki konkursu
ikona wiadomości
Laureatami konkursu wyłonionymi w ramach losowania zostali: Justyna Rojek (Knurów), Wioleta Wielądek (Kałuszyn), Krzysztof Karcz (Myślachowice).

Gratulujemy!

Prawidłowe odpowiedzi na pytania konkursowe:
1. Skylan Ivorson został wybrany przez Boga wojownika o imieniu Torval.
2. Blachloch był uzupartorem w królestewie Merilon.
3. Miasteczko, w którym spotkali się po raz pierwszy bohaterowie Dragonlance to Solace.
4. Rodzice Palina Majere nosili imiona: Caramon i Tika.

Dziękujemy Wydawnictwu Rebis za ufundowanie nagród.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-07-27
W poszukiwaniu Jake’a i inne opowiadania - premiera
ikona wiadomości
Od dnia dzisiejszego w sprzedaży detalicznej dostępny jest zbiór opowiadań China Miéville zatytuowany W poszukiwaniu Jake’a i inne opowiadania.

Akcja większości z trzynastu opowiadań oraz jednej mikropowieści rozgrywa się w Londynie, ale niemal zawsze zmienionym w jakiś niezwykły, często trudny do zdefiniowania sposób, co stwarza niesamowitą atmosferę przesycającą wszystkie zawarte w zbiorze utwory.

Wszystkich niezdecydowanych zapraszamy do lektury recenzji naszego redakcyjnego kolegi.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-07-27
Miasto w przestworzach - premiera
ikona wiadomości
Na dzień dzisiejszy przypada premiera powieści Miasto w przestworzach Grega Keyes'a. To pierwsza część nowego cyklu Elder Scrolls.

Latające miasto Umbriel zbliża się do Imperium Tamriel. Tam, gdzie rzuci swój przerażający cień, ludzie tracą życie i duszę, i dołączają do rosnącej wciąż armii zombie... Annaig, młoda czarodziejka, jest zaintrygowana tajemniczym miastem i nie rozumie ojca, przeświadczonego, że muszą uciekać. Wkrótce na ucieczkę jest już za późno: rodzinne miasto Annaig zostaje zniszczone, a ona uwięziona za murami potwornego Umbriel. A właśnie w jej rękach leży klucz do ocalenia Imperium...
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-07-27
W poszukiwaniu Jake’a i inne opowiadania - recenzja
ikona wiadomości
Zbiory opowiadań mają to do siebie, że zwykle poziom umieszczonych w nich tekstów jest dość zróżnicowany. Naprawdę niewiele bywa takich, w których nie pojawi się żaden słaby tekst. Dlatego na wybór krótkich form autorstwa jednego z najczęściej nagradzanych pisarzy ostatnich lat - Chiny Miéville’a, czekałem z wielkim zainteresowaniem. W poszukiwaniu Jake’a i inne opowiadania to dwanaście opowiadań, jedna mikropowieść i jeden komiks. Motywem, który spina w całość wszystkie teksty jest miasto, w większości przypadków Londyn. Opowiadanie Jack zabiera zaś czytelnika do znanego np. z Dworca Perdido uniwersum Bas-Lag, a konkretnie do Nowego Crobuzon. Wychodzi więc na to, że jest to swoisty smaczek, który może przyciągnąć do tego zbioru miłośników sztandarowego cyklu tego autora.

Zapraszamy do lektury recenzji naszego redakcyjnego kolegi Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-07-25
ZSzeF - konkurs na opowiadanie
ikona wiadomości
Ogłoszono konkurs na opowiadanie do informatora konwentowego na Zamojskie Spotkania z Fantastyką, które odbędą się w dniach 17-19 września 2010. Do wygrania atrakcyjne nagrody!
Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-07-25
Delikatne uderzenie pioruna - recenzja
ikona wiadomości
Fantastyka, jak każdy inny gatunek literatury, chętnie posługuje się pewnymi konwencjami. Jedną z takich, popularnych wśród pisarzy-fantastów, konwencji jest powieść historyczna z mniej lub bardziej widocznymi wątkami nadprzyrodzonymi. Na rodzimym poletku parali się nią tacy autorzy jak choćby Jacek Komuda, Andrzej Sapkowski, Marcin Mortka czy Rafał Dębski. Do tej listy można dołączyć jeszcze nazwisko Dariusza Domagalskiego, który zadebiutował w roku 2009 powieścią Delikatne uderzenie pioruna.

Zapraszamy do lektury recenzji naszego kolegi Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy: