fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2010-08-13
Patronat portalu
ikona wiadomości
Rafa Armagedonu to powieść Davida Webera otwierająca nowy cykl SF - Schronienie.
Flota Federacji Terrańskiej walczyła nieustępliwie, ale obca rasa bezwzględnie unicestwiała pozaziemskie kolonie ludzkości. Federacja podjęła ostatnią próbę ratunku - operację Arka. Zadanie kolonistów to zbudowanie na odległej planecie nowej cywilizacji i pozbawienie jej wszelkich zaawansowanych technologii, które mogłyby zdradzić wrogom jej lokalizację.
Komandor porucznik Nimue Alban budzi się po ośmiuset latach na planecie zwanej Schronieniem. Została przywrócona do życia, by dać cywilizacji możliwość rozwoju technologicznego, wolności sumienia i myśli, niszczonych od stuleci przez represyjną religię stworzoną przez fanatycznego administratora Arki.
Nimue Alban odkrywa, że śmierć w obronie ludzkości była najłatwiejszą częścią jej zadania.

Książka została objęta patronatem medialnym portalu fantasta.pl
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-13
Fragmenty - Fabryka Słów
ikona wiadomości
Matadora autorstwa Steve Perry'ego to klasyczne science-fiction z silnym wskazaniem na akcję, powieść okraszona soczystymi opisami walk w oparciu o bogaty arsenał uzbrojenia i zaskakująca głębia refleksji nad przyszłością ludzkiego gatunku.
Zapraszamy do lektury fragmentu powieści zamieszczoneg na karcie książki.

Wielka Księga Potworów Tom 2 to kolejny zestaw historii z monstrami w obsadzie. Teksty o różnym zabarwieniu - znajdzie się nawet tekst z Godzillą na terapii odwykowej 12 kroków.
Zapraszamy do lektury opowiadania Psychoterapia Godzilli.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-11
Cyber Falkon 2010 - zgłoś swój punkt programu
ikona wiadomości
Na stronie konwentu uruchomiono formularz zgłoszeniowy, przez który już teraz możecie zgłaszać swoje propozycje punktów programu, jakie chcielibyście przeprowadzić na tegorocznym Falkonie, jak również zadać organizatorom pytanie odnośnie konwentu oraz zgłosić pomoc.
Organizatorzy liczą na Waszą aktywność.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-10
Spotkanie z Orsonem Scottem Cardem
ikona wiadomości
25 sierpnia, o godzinie 18:00 w warszawskim Empiku przy ulicy Marszałkowskiej 116/122 z czytelnikami spotka się Orson Scott Card, autor kultowej Gry Endera, cyklu o Alvinie Stwórcy oraz wielu innych dzieł, w tym mnóstwa opowiadań, sztuk teatralnych, audycji, słuchowisk i esejów.

Autor będzie promował powieść Ender na wygnaniu, która 24 sierpnia ukaże się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Spotkanie poprowadzi Kamil M. Śmiałkowski.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-10
Konkurs graficzny
ikona wiadomości
Wydawnictwo Fabryka Słów razem z serwisem Secretum.pl zapraszają do konkursu graficznego.

Tym razem dotyczy on ilustracji startowej (poprzedzającej kartę tytułową) do powieści SF Kolory sztandarów autorstwa Tomasza Kołodziejczaka. Pierwszy etap konkursu potrwa do 22 sierpnia 2010 r. Zwycięzcę poznamy po drugim etapie, czyli głosowaniu, które zakończy się 31 sierpnia 2010 r.
Szczegóły konkursu znajdziecie tutaj.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-10
Zimowy monarcha - wyniki konkursu
ikona wiadomości
Laureatami konkursu wyłonionymi w ramach losowania zostali: Radosław Kryczka (Warszawa), Ewa Turczyn (Koszalin), Paweł Majowski (Toszek).

Gratulujemy!

Prawidłowe odpowiedzi na pytania konkursowe:
1. W bohatera filmu wcielił się Sean Bean.
2. Uczennicą, a z czasem kochanką Merlina była Nimue.
3. Artur wg zapisków zginął lub został ciężko ranny w bitwie pod Calmann.

Dziękujemy Wydawnictwu Erica za ufundowanie nagród.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-09
Konkurs - wygraj kolację z Orsonem Scottem Cardem
ikona wiadomości
W związku z wizytą Orsona Scotta Carda w Polsce, wydawnictwo Prószyński i S-ka przygotowało dla czytelników kilka niespodzianek.

Pierwszą z nich jest możliwość wygrania jednego z sześciu zaproszeń na kolację z autorem lub 20 egzemplarzy powieści Ender na wygnaniu z autografem.
Wystarczy napisać recenzję (1–2 tyś. znaków) jednej z książek Orsona Scotta Carda:
Gra Endera, Mówca umarłych, Ksenocyd lub Dzieci umysłu i wysłać w dniach 10–17 sierpnia na adres: ender@proszynskimedia.pl
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-09
Gniewny pomruk burzy - recenzja
ikona wiadomości
Napisanie powieści, w której wątki fantastyczne łączą się w jakiś sposób z historią proste nie jest. Owszem, tego typu konwencja jest niezwykle popularna i znajduje spore zainteresowanie tak wśród twórców jak i czytelników. Sama jednak ilość tego typu dzieł nie świadczy o ich jakości. Problematyczne bywa bowiem znalezienie właściwych proporcji miedzy fantastyką a historią, takie pokazanie wydarzeń historycznych, żeby nie zdominowały stworzonej przez autora fabuły. Z tego typu problemami z pewnością zmierzył się Dariusz Domagalski pisząc trzeci tom swojego krzyżackiego cyklu noszący tytuł Gniewny pomruk burzy. Wydarzenia pierwszych dwóch odsłon trylogii znalazły bowiem swój finał wśród doniosłych momentów znanych z kart podręczników historii, z bitwą pod Grunwaldem na czele. A to, szczególnie dla Polaków, historia, która może przysłonić w zasadzie każdą fabułę i każdy pomysł...

Zapraszamy do lektury recenzji naszego redakcyjnego kolegi Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-09
Pierwsi Goście Falkonu 2010
ikona wiadomości
Możemy się z Wami podzielić pierwszymi informacjami dotyczącymi Gości, jacy zawitają na Cyber Falkon 2010. Lista już jest imponująca, a nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Falkon w tym roku odwiedzą: Andrzej Pilipiuk, Andrzej Zimniak, Anna Brzezińska, Dariusz Domagalski, Jacek Komuda, Jarosław Grzędowicz, Magda Kozak, Maja Lidia Kossakowska, Marek Huberath, Michał Studniarek, Milena Wójtowicz, Rafał Dębski, Rafał Kosik, Rafał Orkan, Stefan Darda, Tomasz Kołodziejczak, Wojciech Siudmak. Jeśli przyjedziecie na Cyber Falkon, będziecie mogli posłuchać ich prelekcji, wziąć udział w spotkaniach autorskich, porozmawiać z twórcami i świetnie się bawić!

Cyber Falkon 2010 zaloguje się w dniach 11 – 14 listopada w Lublinie.

Więcej informacji na stronie: www.falkon.konwent.pl

I pamiętajcie: czas i przestrzeń nie istnieją!
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-06
Aktywność - lipiec
ikona wiadomości
Lista użytkowników, którzy w okresie 01.07-31.07.2010 uzyskali największą liczbę punktów:
- seldon44 - 777 pkt.
- xan4 - 400 pkt.
- krawiec7 - 232 pkt.

Dziękujemy za aktywność! Zachęcamy do udziału w zabawie.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-05
Wezwanie - recenzja
ikona wiadomości
"W trakcie lektury tej powieści krzyki przerażenia nastoletnich czytelników będą dość głośne, by obudzić zmarłych" – po lekturze tej zapowiedzi na okładce książki Wezwanie autorstwa Kelley Armstrong jedyne, o czym pomyślałam to, że jeżeli znowu przyjdzie mi czytać o zakochanych nastolatkach (ona piękna i urocza, czysta niczym łza i niczego nieświadoma, a on tajemniczy, przystojny i groźny - najlepiej wampir) to zacznę krzyczeć. Po mniej więcej dwóch rozdziałach wiedziałam już, że załamanie nerwowe mi nie grozi. Kelley Armstrong stworzyła bowiem całkiem sprawnie napisaną powieść sensacyjną z wątkiem paranormalnym, której bohaterami są w większości nastolatkowie. Nie ma tu też słowa o wampirach…

Zapraszamy do lektury recenzji naszej redakcyjnej koleżanki Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-05
Pustynna włócznia - fragment
ikona wiadomości
Drugi tom powieści Pustynna włócznia Petera V. Bretta to kontynuacja historii zapoczątkowanej Malowanym człowiekiem - opowieści, która opętała miłośników fantastyki w blisko 30 krajach.

Zapraszamy do lektury fragmentu powieści zamieszczonego na karcie książki.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-05
Siedemdziesiąt dwie litery - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym do sprzedaży detalicznej trafił zbiór opowiadań Siedemdziesiąt dwie litery Teda Chiang'a - najwybitniejszego autora krótkich form literackich w amerykańskiej SF ostatnich lat.
Praktycznie każde jego opowiadanie - a publikuje ich niewiele, czasem tylko jedno rocznie - jest wydarzeniem literackim. Jego teksty zdobywają też liczne nagrody.

Zbiór 72 litery jest zawiera wszystkie opowiadania Chianga, jakie opublikował od początku swojej kariery.
więcej »
Liczba komentarzy: