fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2010-08-30
Wrześniowy numer Nowej Fantastyki
ikona wiadomości
Zapraszamy do zapoznania się z wykazem opowiadań wchodzących w skład magazynu Nowa Fantastyka 9(336) 2010.

Tematem przewodnim jest piekło.

Oprócz opowiadań krajowych i zagranicznych w numerze znajdziecie sporo publicystyki, zapowiedzi wydawnicze na miesiąc wrzesień, recenzje książek, filmów, komiksów oraz konkursy.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-30
Wydawnictwo Jaguar - zapowiedzi wrzesień 2010
ikona wiadomości
Lista książek, które ukażą się nakładem Wydawnictwa Jaguar w miesiącu wrzesień:
15.09 - Córka Laguny - nowoczesna baśń Michelle Lovric, która tym tytułem debiutuje na rynku literatury młodzieżowej.
22.09 - Dziedzictwo Melissy de la Cruz - kolejna odsłona nowojorskich wampirów.
22.09 - Złodziej Magii Sarah Prineas - wyśmienicie skonstruowana historia o Connie, drobnym złodziejaszku, który próbował okraść potężnego czarodzieja.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-29
ZSzeF 2010 - informacje
ikona wiadomości
Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji począwszy od pięknych zamościanek, które będziecie mogli podziwiać podczas pokazu tańca brzucha, a kończąc ma wszelkiego rodzaju konkursach. Znajdziecie tam również nocne seanse filmowe, przedstawienie teatralne, konkurs na najlepszy cosplay, konwentowy salon tatuażu, wycieczki po Zamościu, LARPy, pokazy bractwa rycerskiego oraz fireshow.
Zapaleni fantaści będą mieli okazję do zdobycia wspaniałych nagród ufundowanych przez sponsorów. A to wszystko podczas konkursu ogólnofantastycznego.
Co więcej, znajdzie się też coś dla miłośników mangi i anime. Czekają Was wspaniałe prelekcje i konkursy.

W drugi dzień konwentu odbędzie się koncert. Wystąpią: K.A.S.K., Mechanika Płynów, Intruder i inni.
Bilety do nabycia przy wejściu na koncert oraz w 2 LO przy akredytacji konwentu.

Ty też możesz tworzyć ZSZeF! Masz pomysł na prelekcję, panel, konkurs? Nie krępuj się. Dzięki temu będziesz miał prawo do zniżki przy akredytacji. Zgłoszenia pod adresem mailowym: APok@vp.pl

Z racji dużej ilości punktów programu i czasu trwania konwentu, potrzebni są ludzie do obsługi. W zamian za pomoc przy sprawach organizacyjno-technicznych, będzie można skorzystać z darmowej wejściówki i równie darmowego bufetu. Kontakt pod adresem mailowym: Shapeshifter1@o2.pl
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-28
Dziedzictwo - fragment
ikona wiadomości
Dziedzictwo Melissy de la Cruz to czwarta część cyklu o błękitnokrwistych, wampirach z
Manhattanu.
Lawrence Van Alen nie żyje. Winną jego śmierci uznano Schuyler, córkę Allegry, wnuczkę Lawrence’a i ostatnią nadzieję błękitnokrwistych... Schuyler ucieka przed starszyzną i stara się wyrzucić z pamięci imię Jacka. Na próżno. Gdy wydaje się jej, ze podjęła właściwą decyzję, ten, który jest Abaddonem, Aniołem Zagłady, przewraca jej świat do góry nogami. Czy naprawdę dla tej miłości warto umrzeć? Czy przeznaczeniem Schuyler jest popełnić te same błędy, które popełniła kiedyś jej matka?

Zapraszamy do lektury fragmentu powieści zamieszczonego na karcie książki.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-26
Fragmenty - Fabryka Słów
ikona wiadomości
Białe Noce autorstwa Adama Przechrzty to kolejna odsłona sensacyjnej fabuły z legendarnym radziecko-rosyjskim Specnazem w tle. Janusz Korpacki, postać znana Czytelnikom z wcześniejszej powieści Adama, czyli Chorągwi Michała Archanioła, zostaje bezpardonowo zawezwany przez rosyjskiego oligarchę i... poproszony o pomoc. Ktoś zadarł z człowiekiem, z którym liczy się sam Putin. Ktoś, kto morduje komandosów Specnazu jak ślepe kocięta, a potem wyrywa im serca.
Zapraszamy do lektury fragmentu powieści zamieszczonego na karcie książki.

Jeszcze nie zginęła - antologia, w której pisarze ulegają emocjom - ponosi ich, uczucia wyprzedzają myśli, nadświadomość bierze górę nad tradycyjnymi zasadami gry z Czytelnikiem. Klawiatury idą w drzazgi. Oto dziesięć bardzo osobistych tekstów. Emocjonalnych świadectw ludzi, którzy z umiejętności przelewania słów na papier uczynili ekscytującą sztukę.
Zapraszamy do lektury fragmentu opowiadania Pocałunek lasu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-25
Maskarada - recenzja
ikona wiadomości
Maskarada, drugi tom sagi Błękitnokrwiści, jakościowo niewiele odbiega od części pierwszej. Nadal brakuje wyrazistych, zapadających w pamięć postaci, i nie chodzi tu tylko o bohaterów pobocznych, których, po dwóch tygodniach od lektury w zasadzie nie pamiętam. Nawet główna bohaterka wydaje się plastikowa i mdła. Zazwyczaj zapamiętujemy negatywne postacie, nieraz bowiem zachodzą nam za skórę, denerwują, budzą niepokój. W Maskaradzie postać Mimi powinna budzić właśnie taką irytację czy złość. Niestety dla mnie pozostała całkowicie obojętną. Szkoda, bo uwielbiam negatywnych bohaterów i doceniam, jeśli autor potrafi ich interesująco wykreować.

Zapraszamy do lektury recenzji naszej redakcyjnej koleżanki Agnieszki Jankowiak.

Dziękujemy Wydawnictwu Jaguar za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-23
Kroniki Amberu tom 2 - recenzja
ikona wiadomości
Z prawdziwą przyjemnością przystąpiłam do lektury drugiego zbiorczego tomu Kronik Amberu, autorstwa jednego z mistrzów fantastyki - Rogera Zelaznego. Pierwszy pięcioksiąg zakończył się w taki sposób, że z niecierpliwością czekałam na kontynuację. Kroniki, których narratorem jest Merlin, syn Corwina i Dary to wspaniała literatura, którą polecam już na samym wstępie.

Zmiana narratora bez wątpienia najbardziej odróżnia dwie części Kronik. Nie ukrywam, iż przyjęłam to z żalem. Narracja Corwina i jego przygody tak bardzo zawładnęły moją wyobraźnią, że kiedy zaczęłam wgłębiać się w narrację Merlina, byłam po prostu rozczarowana. Zwłaszcza, że sposób jej prowadzenia jest całkiem zbliżony do poprzedniej i wielokrotnie nie mogłam oprzeć się wrażeniu, iż czytam Corwina. Do tej zmiany bez wątpienia trzeba się przygotować, a następnie przyzwyczaić. Kiedy przebolałam stratę ulubionego bohatera to dalsza lektura okazała się już fantastyczną przygodą.

Zapraszamy do lektury recenzji naszej redakcyjnej koleżanki - Agnieszki Jankowiak.

Dziękujemy Wydawnictwu Zysk i S-ka za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-22
Piratika. Kierunek: Papuzia Wyspa - recenzja
ikona wiadomości
Piratika. Kierunek: Papuzia Wyspa autorstwa Tanith Lee mocno mnie rozczarowała. Piraci przedstawieni na kartach książki nie są ani straszni, ani zabawni - są za to niestety mało autentyczni. Fabuła powieści jest przewidywalna - od początku właściwie wiemy, jaki będzie koniec.

Art i Feliks (już jako małżeństwo) żyją sobie dostatnie. Piratkę ciągnie jednak na morze, a małżonka wręcz przeciwnie. W końcu nadarza się okazja do tego, by na głębokie wody wrócić, bowiem Anglia, znajdująca się w stanie wojny z Francją, potrzebuje doświadczonych żeglarzy. Załoga Art zostaje więc przekwalifikowana – z aktorów-piratów w piratów pod oficjalną protekcją państwa. Małżeństwo nie wytrzymuje presji i się rozstaje. Dziewczyna wyrusza na morze ze swoją kompanią, a Feliks zostaje... porwany. I w tym miejscu rozpoczyna się właściwa akcja powieści.

Zapraszamy do lektury recenzji naszej koleżanki Olgi Sudnik.

Dziękujemy Wydawnictwu Jaguar za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-20
Córka Laguny - fragment
ikona wiadomości
Córka Laguny to powieść pióra nominowanej do prestiżowej nagrody
Orange Prize Michelle Lovric, osadzona w XIX wieku nowoczesna baśń o Wenecji, czarnej magii i pewnej dziewczynce, która nie utonęła, choć ktoś ze wszelkich sił życzył jej śmierci.

Wenecja żyje podwójnym życiem, łączy dwa odmienne światy. Ten drugi – w którym gromady duchów patrolują uliczki, syreny plotkują, a bibliotekarze zamieniają się w koty, widzialny jest tylko dla nielicznych. Wśród wybrańców jest Teodora, dziecko z przepowiedni, dziewczynka, która otarła się o śmierć… Tylko Teo, swobodnie przekraczająca granicę światów, może rzucić wyzwanie szukającej pomsty złej istocie i ocalić Wenecję przed zagładą.

Zapraszamy do lektury fragmentu powieści zamieszczonego na karcie książki.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-20
Gala nagrody literackiej im. Jerzego Żuławskiego na Cyber Falkonie 2010
ikona wiadomości
Miło nam poinformować, że już po raz trzeci Falkon będzie gościł uroczystą galę nagrody literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Odbędzie się ona 13 listopada wieczorem w auli Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. W trakcie gali zostaną wręczone statuetki wyróżnionym twórcom, po której odbędzie się dyskusja z udziałem laureatów oraz członków jury nagrody. Całość uświetnią występy artystyczne: koncert i przedstawienie teatralne. Więcej o nagrodzie dowiecie się ze strony: http://zulawski.nast.pl/.

Cyber Falkon 2010 odbędzie się w Lublinie w dniach 11 – 14 listopada.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-19
Czarny Horyzont - fragment
ikona wiadomości
Po 11 latach przerwy powraca Tomasz Kołodziejczak z powieścią Czarny Horyzont osadzoną w jednym z najciekawszych uniwersów jakie stworzyli polscy pisarze. Ten świat przedstawił w dwóch opowiadaniach – Klucz przejścia oraz Piękna i Graf.

Mamy rok 2055, do naszej rzeczywistości wkroczyły istoty z obcych światów. Najeźdźcy skolonizowali zachód Europy, inni przybysze, elfy, pojawili się w Polsce i wsparli nas w walce z agresorami. Magiczne wojny wpłynęły i na geografię, i na politykę, i na kształt cywilizacji. Ogromna część świata jest zniszczona, a te kraje, które ocalały, próbują jakoś tam przetrwać w nowej rzeczywistości. Główny bohater to geograf na służbie króla Polski. Podróżuje po granicach różnych rzeczywistości, próbując badać nowy świat.

Zapraszamy do lektury fragmentu powieści zamieszczonego na karcie książki.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-18
Wroniec - recenzja
ikona wiadomości
Jacek Dukaj to jeden z najgłośniejszych ostatnimi czasy pisarzy na polskiej scenie literatury science-fiction i fantasy. Jego książki zazwyczaj przyjmowane są przez krytykę co najmniej życzliwie, zaś komisje przeróżnych konkursów literackich nie szczędzą mu wyróżnień. Pozornie nie inaczej sprawa ma się z ostatnią jak do tej pory pozycją wydaną przez Dukaja. Pozornie, bo odwołujący się do grudnia 1981 roku Wroniec znacząco różni się od reszty dorobku autora. Według mnie przypisywanie tej książki do fantastyki jest nieporozumieniem. Półrealistyczna konwencja owej krótkiej powieści jest bowiem w bardzo oczywisty, żeby nie powiedzieć prostacki sposób umowna. Nie można jednak czynić z tego zarzutu. Przeciwnie. Dukaj stworzył przedziwną, pełną niuansów i językowych szarży "parabaśń", racząc czytelnika jednocześnie oniryzmem i wyolbrzymioną perspektywą dziecka.

Zapraszamy do lektury recenzji naszej redakcyjnej koleżanki Zuzanny Reszki.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-18
Czat z Orsonem Scottem Cardem
ikona wiadomości
Z przyjemnością informujemy, że 23 sierpnia gościem czatu Wirtualnej Polski będzie Orson Scott Card - jeden z najbardziej popularnych pisarzy gatunku science fiction, autor powieści, opowiadań, dramatów, audycji, słuchowisk, sztuk teatralnych i esejów.

Link do czatu
więcej »
Liczba komentarzy: