fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2010-08-20
Gala nagrody literackiej im. Jerzego Żuławskiego na Cyber Falkonie 2010
ikona wiadomości
Miło nam poinformować, że już po raz trzeci Falkon będzie gościł uroczystą galę nagrody literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Odbędzie się ona 13 listopada wieczorem w auli Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. W trakcie gali zostaną wręczone statuetki wyróżnionym twórcom, po której odbędzie się dyskusja z udziałem laureatów oraz członków jury nagrody. Całość uświetnią występy artystyczne: koncert i przedstawienie teatralne. Więcej o nagrodzie dowiecie się ze strony: http://zulawski.nast.pl/.

Cyber Falkon 2010 odbędzie się w Lublinie w dniach 11 – 14 listopada.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-19
Czarny Horyzont - fragment
ikona wiadomości
Po 11 latach przerwy powraca Tomasz Kołodziejczak z powieścią Czarny Horyzont osadzoną w jednym z najciekawszych uniwersów jakie stworzyli polscy pisarze. Ten świat przedstawił w dwóch opowiadaniach – Klucz przejścia oraz Piękna i Graf.

Mamy rok 2055, do naszej rzeczywistości wkroczyły istoty z obcych światów. Najeźdźcy skolonizowali zachód Europy, inni przybysze, elfy, pojawili się w Polsce i wsparli nas w walce z agresorami. Magiczne wojny wpłynęły i na geografię, i na politykę, i na kształt cywilizacji. Ogromna część świata jest zniszczona, a te kraje, które ocalały, próbują jakoś tam przetrwać w nowej rzeczywistości. Główny bohater to geograf na służbie króla Polski. Podróżuje po granicach różnych rzeczywistości, próbując badać nowy świat.

Zapraszamy do lektury fragmentu powieści zamieszczonego na karcie książki.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-18
Wroniec - recenzja
ikona wiadomości
Jacek Dukaj to jeden z najgłośniejszych ostatnimi czasy pisarzy na polskiej scenie literatury science-fiction i fantasy. Jego książki zazwyczaj przyjmowane są przez krytykę co najmniej życzliwie, zaś komisje przeróżnych konkursów literackich nie szczędzą mu wyróżnień. Pozornie nie inaczej sprawa ma się z ostatnią jak do tej pory pozycją wydaną przez Dukaja. Pozornie, bo odwołujący się do grudnia 1981 roku Wroniec znacząco różni się od reszty dorobku autora. Według mnie przypisywanie tej książki do fantastyki jest nieporozumieniem. Półrealistyczna konwencja owej krótkiej powieści jest bowiem w bardzo oczywisty, żeby nie powiedzieć prostacki sposób umowna. Nie można jednak czynić z tego zarzutu. Przeciwnie. Dukaj stworzył przedziwną, pełną niuansów i językowych szarży "parabaśń", racząc czytelnika jednocześnie oniryzmem i wyolbrzymioną perspektywą dziecka.

Zapraszamy do lektury recenzji naszej redakcyjnej koleżanki Zuzanny Reszki.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-18
Czat z Orsonem Scottem Cardem
ikona wiadomości
Z przyjemnością informujemy, że 23 sierpnia gościem czatu Wirtualnej Polski będzie Orson Scott Card - jeden z najbardziej popularnych pisarzy gatunku science fiction, autor powieści, opowiadań, dramatów, audycji, słuchowisk, sztuk teatralnych i esejów.

Link do czatu
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-17
Wydawnictwo AMBER - zapowiedzi wrzesień 2010
ikona wiadomości
Lista pozycji wydawniczych przygotowanych przez Wydawnictwo Amber na miesiąc wrzesień:
07.09 - Lament zombie S. G. Browne - czarna komedia dla fanów Nocy żywych trupów i wszystkich niesłusznie uprzedzonych do zombie;
09.09 - Wędrowiec Col Buchanan - uczeń i mistrz bractwa asasynów w świecie krwawej wojny imperiów;
09.09 - Pamiętniki Wampirów. Księga 3 L. J. Smith;
14.09 - Mroczny blask Christine Feehan - trzeci tom Mrocznej Serii, która zawładnęła wyobraźnią i marzeniami milionów kobiet;
16.09 - Cień księżyca Rachel Hawthorne - czwarty i ostatni tom cyklu Strażnicy Nocy;
16.09 - Świt Tim Lebbon - mroczna saga, drugi tom cyklu Noreela;
21.09 - Kiedy nadciąga ciemność Alexandra Ivy - ekscytująca, przesycona zmysłowością powieść wypełniona mroczną atmosferą, rozjaśnioną przebłyskami humoru;
21.09 - Nocna Godzina Carrie Vaughn - didżejka wilkołak niebezpiecznie zakochana w seksownym łowcy wilkołaków w powieści uhonorowanej nagrodą czytelniczek "Romantic Times" dla najlepszego debiutanckiego romansu paranormalnego;
23.09 - Nocne życie Nancy A. Collins - drugi tom cyklu Wampy o nastolatkach z wampirzej nowojorskiej elity;
28.09 - Hobbit J. R. R. Tolkien - nieustannie wznawiana książka, która odkrywa fantastyczny świat Śródziemia;
28.09 - Dzika Przestrzeń Karen Miller - tom drugi cyklu Wojny Klonów;
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-17
Dziewiąty numer magazynu SFFiH
ikona wiadomości
W dziewiątym numerze miesięcznika Science Fiction Fantasy i Horror, który dostępny będzie w sprzedaży detalicznej 27 sierpnia, znajdziecie m.in. opowiadania Tomasza Kołodziejczaka, Romualda Pawlaka, Agnieszki Hałas oraz wywiad z pisarzem Peterem V. Brett'em - autorem Malowanego człowieka i Pustynnej włóczni .

Poza tym felietony, recenzje, konkursy oraz promocja prenumeraty.

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością numeru oraz do lektury fragmentów opowiadań dostępnych na ich kartach.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-17
Rafa Armagedonu - premiera
ikona wiadomości
Od dziś w sprzedaży detalicznej dostępna jest powieść Rafa Armagedonu Davida Webera otwierająca nowy cykl SF - Schronienie.

Flota Federacji Terrańskiej walczyła nieustępliwie, ale obca rasa bezwzględnie unicestwiała pozaziemskie kolonie ludzkości. Federacja podjęła ostatnią próbę ratunku - operację Arka. Zadanie kolonistów to zbudowanie na odległej planecie nowej cywilizacji i pozbawienie jej wszelkich zaawansowanych technologii, które mogłyby zdradzić wrogom jej lokalizację.

Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Rebis.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-17
Cyber Falkon 2010: Cyber Forum uruchomione
ikona wiadomości
Do Falkonu już niespełna 3 miesiące. Czas więc najwyższy, by wziąć się za konkrety. W tym celu uruchomiono Cyber Forum, na którym będziecie mogli dyskutować na temat zbliżającego się konwentu, napisać, co chcecie zobaczyć na Cyber Falkonie, z kim się spotkać, w jakich atrakcjach wziąć udział. Organizatorzy postarają się spełnić Wasze oczekiwania.
Na Cyber Forum będą też zamieszczane przedpremierowe newsy, zapowiedzi, plotki i konkursy. Zaglądajcie więc na forum, bo warto.
Pamiętajcie: Cyber Falkon loguje się w Lublinie w dniach 11 – 14 listopada.
Więcej na stronie: www.falkon.konwent.pl.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-16
Ostatni rejs "Fevre Dream" - konkurs
ikona wiadomości
Wraz z Wydawnictwem Zysk i S-ka zapraszamy do udziału w konkursie. Wśród osób, które odpowiedzą prawidłowo na pytania konkursowe rozlosowane zostaną trzy egzemplarze powieści Ostatni rejs "Fevre Dream".

Pytania konkursowe zostały zamieszczone w dziale Konkursy.

Zakończenie konkursu nastąpi 30 sierpnia o północy, a ogłoszenie wyników 31 sierpnia.

Zapraszamy do udziału w zabawie.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-16
Palimpsest - recenzja
ikona wiadomości
Czy zastanawiałeś się kiedyś, drogi Czytelniku, jak to jest niespodziewanie trafić do obcego miasta? Co więcej, takiego miasta, które na każdym kroku urzeka swym pięknem, zaskakuje nierealnością i przyciąga tajemniczością. A jeśli smak podróży do owego miasta przyprawiony będzie w dodatku lekko pikantną nutą zakazanego owocu? Zweryfikuj swoje wyobrażenia, daj zabrać się Catherynne M. Valente w ulotną podróż przedstawioną na kartach powieści Palimpsest.

Zapraszamy do lektury recenzji naszego redakcyjnego kolegi Macieja Rybickiego.

Dziękujemy Wydawnictwu MAG za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-14
ZSzeF 2010 - nowinki
ikona wiadomości
Zafascynowani plotkami o wielkim wydarzeniu, do Zamościa udadzą się Jacek Komuda i Stefan Darda - pisarze fantastyki, którzy na własne oczy chcą zobaczyć zastępy mitycznych stworzeń gotowych do ostatecznej konfrontacji. Nie może zabraknąć i Ciebie!

Lista atrakcji konwentu dostępna jest w zakładce Program. Nie zabraknie pokazów Zamojskiego Bractwa Rycerskiego, grup Fireshow i Bitewniaków. W tym roku uzyskacie możliwość odwiedzenia pięknego Zamościa z przewodnikiem, który przybliży historię miasta i jego założyciela wszystkim chętnym na spacer po "Perle Renesansu". Ponadto, przez cały czas trwania konwentu przedstawiciele Wampirów i Wilkołaków będą mogli sprawdzić się w eventach-niespodziankach, które wystawią na próbę ich siłę, zwinność, mądrość i inteligencję, by w końcu wyłonić zwycięzcę odwiecznego sporu.

Organizatorzy poszukują ludzi chętnych do współpracy w tworzeniu konwentu, do prowadzenia punktów programu i do obsługi konwentowej. Przypominamy o zniżkach za cosplay (50%), za przygotowywanie punktów programu
(50% za 1, 100% za dwa) i pomoc w obsłudze (100%).
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-14
Orson Scott Card w Paradox Cafe
ikona wiadomości
W poniedziałek, 23 sierpnia, o godz. 18.00 w warszawskim Paradox Café (ul. Jezierskiego 3/5) z czytelnikami spotka się Orson Scott Card.

Pisarz będzie promował powieść Ender na wygnaniu, która 24 sierpnia ukaże się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Spotkanie poprowadzi Błażej Kubacki.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-08-13
Patronat portalu
ikona wiadomości
Wędrowiec - powieść dark fantasy brytyjskiego pisarza Cola Buchanana.
Uczeń i mistrz bractwa asasynów w świecie krwawej wojny imperiów.
Od pięćdziesięciu lat Święte Imperium Mann podbija kolejne narody. Tylko mercjańskie Wolne Porty wciąż opierają się jego potędze. Potężne mury Bar-Khos już dziesięć lat odpierają ataki imperialnej Czwartej Armii, która jednak wkrótce przełamie obronę... Młody Nico nie przeczuwa, jakie zadanie wyznaczył mu los. Mistrz elitarnego bractwa asasynów wybiera go na swego ucznia, który dopomoże mu dokonać zemsty na bezlitosnej władczyni Imperium. Obaj wyruszają na straceńczą wyprawę w samo serce konfliktu, by zwyciężyć lub zginąć...

Książka została objęta patronatem medialnym portalu fantasta.pl.
więcej »
Liczba komentarzy: