fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2010-03-24
Opowieści z Dzikich Pól - recenzja
ikona wiadomości
Czas temu jakiś zainteresowałem się twórczością naczelnego szlachcica RP, Sienkiewicza naszych czasów, imć Jacka Komudy. Błyskawicznie poszło mi czytanie Samozwańca (t.1), Bohuna, Wilczego gniazda czy Diabła Łańcuckiego. Czuć w tych powieściach nie tylko świetny warsztat, ciekawe pomysły i ogromną wiedzę o XVII-wiecznej Rzeczpospolitej, ale też wielką pasję dla epoki i tego, często obecnie zapominanego, dziedzictwa wyjątkowej polskiej historii. Historii niepowtarzalnej na tle całej Europy. Tym razem w ręce wpadł mi zbiór opowiadań pt. Opowieści z Dzikich Pól.

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją naszego redakcyjnego kolegi Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-23
Czwarty numer magazynu SFFiH
ikona wiadomości
W czwartym numerze miesięcznika Science Fiction Fantasy i Horror, który będziecie mogli nabyć już od 30 marca, znajdziecie m.in. opowiadanie Pawła Kornewa - Autodafe - Opowieść ze świata Przygranicza w tłumaczeniu Rafała Dębskiego, felietony największych gwiazd polskiej fantastyki: Grzędowicza, Pilipiuka, Pawlaka.

Pewnego rodzaju niespodzianką jest polemika Krzysztofa Sokołowskiego z felietonem Jarosława Grzędowicza z numeru 52 ("Jak nie skanować").

Poza tym recenzje, konkursy oraz pierwsza część listy powieści i opowiadań opublikowanych w 2009 roku, na które można oddawać głosy w Plebiscycie Czytelników "Nautilus".
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-22
Horyzonty Wyobraźni 2010
ikona wiadomości
Redakcja kwartalnika fantastyczno-kryminalnego Qfant ogłosiła otwarcie drugiej edycji konkursu literackiego „Horyzonty Wyobraźni”.
Prace - opowiadania z dziedzin: szeroko pojętej fantastyki oraz kryminału oceniać będzie jury w składzie: Andrzej Pilipiuk (przewodniczący), Rafał W. Orkan, Rafał Dębski, Jacek Skowroński, Piotr Michalik, Natalia Bilska, Natalia Bieniaszewska.
Pula nagród wynosi 1500 zł., ponadto przewidziano wiele upominków rzeczowych w postaci książek. Nagrodę specjalną po raz kolejny ufundował Stefan Darda.
Termin nadsyłania prac upływa 31.07.2010 r.
Więcej szczegółów dotyczących konkursu znajdziecie na stronie www.qfant.pl oraz na QForum, gdzie można zadawać pytania oraz śledzić pojawiające się aktualności.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-21
Ślepowidzenie - recenzja
ikona wiadomości
Hard Science Fiction była zawsze czymś w rodzaju mojej czytelniczej, nie do końca spełnionej ambicji. Co jakiś czas wielce mnie korci by przeczytać jakieś dzieło wyjęte z tak właśnie opisanej szufladki, pomęczyć się nad nim, zajrzeć do paru słowników, przewertować Wikipedię, poszukać czegoś więcej, po czym stwierdzić, że „Mhm… faktycznie, zmusiło mnie to do myślenia, trochę umordowało, ale czy mogę uczciwie stwierdzić, że w pełni autora rozumiem? W sumie nie wiem…”. Spróbowałem zatem po raz kolejny. Na czytelniczy warsztat trafiło Ślepowidzenie Petera Wattsa – książka, uważana przez wielu za jedną z najważniejszych dla gatunku, przynajmniej w ostatnich latach...

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją naszego redakcyjnego kolegi Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-20
Infekcja - fragment
ikona wiadomości
Infekcja Scotta Siglera to niewiarygodna mikstura horroru, thrillera i akcji na najwyższym poziomie. Seria tajemniczych i wyjątkowo okrutnych morderstw wstrząsa Stanami Zjednoczonymi. Ich sprawcami są zwykli ludzie. Jakby jakaś niewidzialna siła kazała im pozabijać swoje rodziny i siebie samych. Jakby byli czymś zarażeni…

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem powieści.

Zanim książka trafi do księgarń możecie wysłuchać Infekcji w odcinkach audio. Na stronie www.scottsigler.pl co parę dni będą pojawiać się nowe odcinki powieści oraz ciekawostki związane z autorem i kreowanym przez niego światem.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-19
Fragmenty - Fabryka Słów
ikona wiadomości
Banita Jacka Komudy zrodził się pierwotnie jako scenariusz filmowy. To mrożącą krew w żyłach, bardzo brutalna historia o murwach - kobietach, które oficjalnie i powszechnie traktowane były jako rzeczy bez duszy.

Magia parzy Ilony Andrews to już druga odsłona cyklu Kate Daniels. Na bohaterkę czeka kolejne wyzwanie. Tym razem to nie przelewki – pod wpływem serii wybuchów magii po ciemnych uliczkach Atlanty krąży jeszcze więcej dziwadeł niż zwykle…

Dragon Age: Powołanie Davida Gaidera to klasyczne RPG. Drużyna, podziemia i misja, w której stawką jest los świata Fereldenu.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentami powieści.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-16
Konkurs Decathexis - wyniki
ikona wiadomości
Laureatami konkursu wyłonionymi w ramach losowania zostali: Brzuzka oraz cedro.

Gratulujemy!

Prawidłowe odpowiedzi na pytania konkursowe:
1. Ankou - uosobienie śmierci w kulturze Bretanii. W powieści Ł. Śmigla to opiekuńczy duch cmentarza (obie odpowiedzi prawidłowe).
2. Władca Pierścieni (J. R. R. Tolkien).
3. 3 (Muzykologia, Demony, Decathexis).
4. Van Kassabian
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-16
Fantastyka 2009 - plebiscyt
ikona wiadomości
Trwa nowa edycja katedralnego plebiscytu, w którym ocenie podlegają wydarzenia literackie i około-literackie związane z fantastyką.
Tegoroczne kategorie:
1. Najlepsza książka polska
2. Najlepsza książka zagraniczna
3. Najlepsze opowiadanie polskie
4. Najlepsze opowiadanie zagraniczne
5. Najlepsza antologia
6. Najlepsze wznowienie
7. Najlepsza książka młodzieżowa
8. Najlepsze czasopismo promujące fantastykę
9. Najlepszy wydawca fantastyki
10. Najlepszy konwent lub inna fantastyczna impreza masowa
11. Najlepsza okładka

Dla uczestników przygotowano nagrody książkowe. Głosowanie trwa do 22 marca 2010.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-15
Konkurs - Ugryziona
ikona wiadomości
Wraz z Wydawnictwem Zysk i S-ka zapraszamy do udziału w konkursie. Wśród użytkowników portalu, którzy odpowiedzą prawidłowo na pytania konkursowe rozlosowane zostaną cztery egzemplarze książki Ugryziona Kelley Armstrong.

Pytania konkursowe oraz informacje dotyczące nagród zostały zamieszczone w dziale Konkursy.

Zakończenie konkursu nastąpi 30 marca o północy, a ogłoszenie wyników 31 marca.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-12
Fragmenty - Fabryka Słów
ikona wiadomości
Alpha Team Roberta J. Szmidta to z dawna już wyczekiwany zbiór opowiadań stanowiący uzupełnienie cenionego Ostatniego zjazdu przed Litwą.

Zoroaster. Gwiazdy umierają w milczeniu Rafała Dębskiego to kawał solidnie wykonanej science-fiction. Książka powstała jako efekt fascynacji autora kosmosem i jego fizyką.

Archipelag Khuruna Jewgienija T. Olejniczaka to prawdziwy miks tego co najlepsze w powieściach grozy na tle efektownej scenerii Krakowa XIX wieku.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentami książek.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-09
Premiera i recenzja - Ugryziona
ikona wiadomości
Ugryziona Kelley Armstrong to historia Eleny jedynej na świecie kobiety-wilkołaka. Adaptowana przez Watahę rok wcześniej po tym, jak została ugryziona, Elena długo pozostawała rozdarta pomiędzy dwoma światami i targana nowymi namiętnościami, których nie potrafiła okiełznać. Jedynie więc co mogła uczynić, by nie utracić człowieczeństwa, to wyprzeć się nowych pragnień i uciec. Teraz jednak Wataha wezwała Elenę do powrotu, by pomogła w walce ze zbuntowanymi wilkołakami, które są o krok od sprowadzenia zagłady na cały gatunek...

Od dzisiaj książka jest dostępna w sprzedaży detalicznej.

Ugryziona objęta jest patronatem portalu fantasta.pl. Zapraszamy do zapoznania się z recenzją powieści naszej redakcyjnej koleżanki Agnieszki Jankowiak.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-08
Zmiany w systemie oceniania
ikona wiadomości
Po długich debatach dotyczących systemu oceniania zdecydowaliśmy się rozszerzyć dotychczasową skalę o oceny połówkowe.
Z tego względu wychodząc na przeciw użytkownikom udostępniliśmy możliwość zmiany ocen wcześniej wystawionych. Od 08.03 do 17.04 23:59 nie obowiązują żadne ograniczenia czasowe związane z edycją ocen. Informujemy, że oceny wystawione w tym okresie nie będą uwzględniane w konkursie na aktywność.
Wdrożono również narzędzia do masowej zmiany ocen - biblioteczka, wykazy ocen na osobistym koncie.

Wprowadzono znacznik informujący o wystawieniu oceny (użytkownik musi być zalogowany) - karta opowiadania.

Zaimplementowano nowy algorytm wyliczania średniej z wystawionych ocen.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-03-05
Wydawnictwo AMBER - zapowiedzi marzec 2010
ikona wiadomości
Ukazał się katalog Wydawnictwa Amber z zapowiedziami na miesiąc marzec.

Przyszykujcie się na moc wrażeń wyniesionych z lektury nadchodzących nowości wydawniczych:
- 09.03 Pocałunek o północy - Lara Adrian,
- 11.03 Zarażeni - Sarah Langan,
- 16.03 Nieśmiertelny - Gillian Shields,
- 18.03 Wiosna - William Horwood,
- 23.03 Zasada Dwóch - Drew Karpyshyn.
więcej »
Liczba komentarzy: