- 2010-11-25
Dzień darmowej "Nowej Fantastyki"

- Zapraszamy na Dzień darmowej Nowej Fantastyki, który odbędzie się w sobotę, 27.11.2010, w godzinach 10:00-17:00, w ramach jesiennej edycji konwentu Paradoxalia. Rozdawane za darmo będą archiwalne numery NF i "Wydania Specjalnego". Szczegóły na stronie organizatorów konwentu.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2010-11-24
Miasto i Miasto - recenzja

- Bardzo cieszy mnie tendencja szybkiego wydawania w naszym kraju pozycji zdobywających uznanie na poletku ogólnoświatowej fantastyki. Jasne, zawsze można sobie sprawić wydanie anglojęzyczne, niestety zwykle sprowadzenie tego typu pozycji chwile trwa, a i ceny książek obcojęzycznych w kraju nad Wisłą zbyt zachęcające nie są (przynajmniej jeśli chodzi o zagraniczne nowości, które są na topie). W roku 2010 pozycjami, które zwróciły na siebie ogromną uwagę fantomu były: wydany już w Polsce (i zrecenzowany na łamach Fantasty) doskonały Palimpsest Catherynne M. Valente, The Windup Girl Paolo Bacigalupiego (polskie wydanie planowane jest na styczeń), a także kolejna powieść czołowej postaci brytyjskiej fantastyki Chiny Miéville’a zatytułowana Miasto i Miasto, która właśnie trafiła na księgarskie półki w naszym kraju. I tej właśnie pozycji postaram się poświęcić kilka słów.
Zapraszamy do lektury recenzji naszego redakcyjnego kolegi Macieja Rybickiego.
Dziękujemy Wydawnictwu Zysk i Ska za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2010-11-24
Ja, inkwizytor. Dotyk zła - fragment

- Ja, inkwizytor. Dotyk zła to dwie minipowieści, których bohaterem jest Mordimer Madderdin, pełen wiary i zapału młody inkwizytor.
Mordimer wpada w miłosne sidła zastawione przez śliczną i uroczą góralkę. Jak długo wytrzyma inkwizytor którego nazywa się „miodowym placuszkiem“ i „szafranową babeczką“? I jak długo wytrzyma, by kierowany świętym obowiązkiem, nie zajrzeć do szafy pełnej trupów?
Zapraszamy do lektury fragmentu zamieszczonego na karcie książki.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2010-11-24
Spotkanie z Piotrem W. Cholewą

- Serdecznie zapraszam na spotkanie z Piotrem W. Cholewą, tłumaczem oraz działaczem polskiego fandomu fantastycznego.
Start 26 listopada (piątek), godzina 19.00
Miejsce: warszawskie Paradox Cafe, ul. Jezierskiego 3/5.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2010-11-24
Kubki „Metro 2034” znów do wygrania

- Wizyta Dmitrija Glukhovsky’ego w Polsce zbliża się wielkimi krokami. Już 7 grudnia spotka się on z czytelnikami w warszawskim Empiku Junior przy ul. Marszałkowskiej. Żeby uprzyjemnić fanom czas oczekiwania, wydawnictwo Insignis ogłosiło na facebookowym profilu konkurs, w którym można wygrać 5 kultowych kubków „Metro 2034”, tym razem w wersji „mini” – w sam raz na średnią kawkę. O godzinie 20:33 w czwartek na wspomnianym wyżej profilu pojawi się pytanie związane z poprzednią książką Glukhovsky’ego – Metro 2033. Czas na udzielenie odpowiedzi będzie ograniczony. Autorzy pięciu najlepszych odpowiedzi zostaną nagrodzeni kubkami; jeżeli poziom będzie wyrównany, o zwycięstwie zadecyduje losowanie.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2010-11-23
Metro 2034 - wieści

- Na stronie www.metro2033.pl uniwersum został opublikowany ósmy fragment bestsellerowej powieści Dmitrija Glukhovsky’ego Metro 2034.
Wszystkie opublikowane dotąd fragmenty dostępne także w formacie mp3 w niezrównanym wykonaniu Krzysztofa Gosztyły.
Wielbicielom prozy Dmitrija Glukhovsky’ego przypominamy, że od 6 do 9 grudnia będzie on gościł w Polsce na zaproszenie wydawnictwa Insignis Media. Szczególnie polecamy spotkanie z autorem 7 grudnia o godz. 18.00 w salonie Empik Junior w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 116/122.
Zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie, w którym nagrodami są oryginalne kubki Metro 2034. Aby wziąć udział w losowaniu jednego z pięciu kubków, wystarczy poprawnie odpowiedzieć na jedno pytanie zamieszczone w dziale konkursów na www.metro2033.pl.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2010-11-19
Science Fiction, Fantasy i Horror 12(62) 2010

- Nadchodzi ostatni tegoroczny numer SFFiH, w pięknej assassinowej szacie.
W numerze znajdziecie m.in. teksty fabrycznych autorów, opowiadanie wyróżnione w konkursie "Fantastyczny Chopin", konkursy z nagrodami, wywiad z Robertem Forysiem, promocję prenumeraty z najnowszą grą "Assassin's Creed". A to wszystko czeka Was już od 26 listopada.
Zapraszamy do zapoznania się z listą opowiadań zamieszczonych na karcie czasopisma
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2010-11-19
Kroki w nieznane. Almanach fantastyki 2010

- Szósty tom almanachu fantastyki Kroki w nieznane 2010 ukaże się na przełomie listopada i grudnia i zapowiada się bardzo interesująco. Wybrane przez Mirka Obarskiego opowiadania i nowele są naprawdę znakomite. Ich liczba będzie mniejsza niż w poprzednich edycjach, ale nie oznacza to mniejszej objętości książki - po prostu znajdą się w niej teksty dłuższe.
Z kompletną listą zamieszczonych tytułów możecie zapoznać się odwiedzając kartę książki lub oficjalną stronę almanachu.
Książka objęta jest patronatem medialnym portalu fantasta.pl.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2010-11-19
SFinks 4/2010 vol. 39

- Ostatni tegoroczny numer SFinksa, a 39 w ogóle, jest już na wylocie. W numerze przeczytacie obszerny wywiad z Markiem Oramusem, felietony Krzysztofa Sokołowskiego (o Krokach w nieznane), Leszka Błaszkiewicza o teleportacji, artykuł Pawła Laudańskiego o sowieckiej erze SF, przedstawiona zostanie sylwetka Michała Protasiuka.
Do tego recenzje z najciekawszych książek, ankieta redaktorska o najlepszych książkach mijającego roku, omówienie 104 nowości książkowych i wieści ze świata. Na dokładkę wszelkie informacje pozwalające wybrać ciekawe książki na prezent dla siebie i najbliższych.
Przypominamy, że aktualne numery SFinksa są rozdawane gratisowo, do paczek z zamówieniemi na minimum 2 książki z działu fantastyka w księgarni Solarisnet.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2010-11-18
Herosi z Doliny - premiera

- Od dziś w sprzedaży detalicznej dostępna jest powieść Herosi z Doliny autorstwa Jonathana Strouda. To fantastyczna opowieść o narodzinach i śmierci legendy, o dojrzewaniu i odkrywaniu prawdy o sobie samym - z nietuzinkowym młodym bohaterem, który w niczym nie przypomina Froda i Harry’ego Pottera.
Przed wiekami dwunastu wojowników stoczyło wielką bitwę. Wszyscy polegli, lecz uwolnili od krwiożerczych bestii Dolinę, która dziś jest spokojnym domem ich potomków – jeśli tylko nie przekroczą linii kurhanów…
Halli marzy o wielkich czynach przodków, lecz w niczym nie przypomina członków swego znamienitego rodu. Ale to jemu, wraz z dziewczyną, której też śni się wielka przygoda, przyjdzie odkryć mroczną tajemnicę Doliny. Mroczniejszą niż prastare legendy…
Książka objęta jest patronatem medialnym portalu fantasta.pl.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2010-11-17
Metro 2034 - recenzja

- Dmitrij Głuchowski to urodzony w Moskwie, obecnie trzydziestojednoletni pisarz i dziennikarz. Jako chłopiec, jeżdżąc do szkoły, codziennie spędzał około dwóch godzin w metrze, najpopularniejszym środku transportu rosyjskiej stolicy. Razem dało to trzy miesiące. To czas, przez który moskiewskie metro będzie mogło służyć mieszkańcom za schronienie podczas ewentualnej wojny atomowej.
Taka kalkulacja zaowocowała pomysłem na powieść Metro 2033. Można w niej przeczytać o końcu świata, który znamy. Na Ziemię spadają głowice atomowe. Ludzie, którzy akurat znaleźli się w moskiewskim metrze, mają szansę na przeżycie, a książka pokazuje ich przygody i zmagania z niebezpieczeństwami, o których dotychczas się im nie śniło. W Metrze 2034 obserwujemy zdarzenia z perspektywy innych bohaterów, poruszając się jednak po tym samym gruncie...
Zapraszamy do lektury recenzji naszej redakcyjnej koleżanki Zuzanny Reszki.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2010-11-16
Umierająca ziemia. Oczy nadświata - recenzja

- Porównywanie rodzimego rynku wydawniczego z jego zagranicznymi odpowiednikami nie wypada może najlepiej, jednak względnie spora popularność fantastyki w naszym kraju pozwala się cieszyć w miarę regularnym wydawaniem najważniejszych pozycji ukazujących się na Zachodzie (a i zza wschodniej granicy co nieco do nas dociera). Także jeśli chodzi o klasykę gatunku sytuacja jest całkiem niezła: większość książek uznawanych za ważne w rozwoju science fiction, fantasy czy horroru można nabyć w polskim wydaniu. No właśnie: większość. Jedną z klasycznych pozycji, która nigdy nie została w Polsce wydana (pomijam tu jedno klubowe wydanie) był do niedawna cykl Jacka Vance’a zatytułowany Saga Umierającej Ziemi. „Był”, gdyż Wydawnictwo Solaris postanowiło uzupełnić tę lukę i umożliwić polskiemu czytelnikowi zapoznanie się z tekstami, które przyniosły Amerykaninowi spory rozgłos stając się wreszcie inspiracją dla Księgi Nowego Słońca Gene’a Wolfe’a, Viriconium M. Johna Harrisona, czy w dalszej perspektywie dla tak obecnie popularnego nurtu New Weird.
Zapraszamy do lektury recenzji naszego redakcyjnego kolegi Macieja Rybickiego.
- więcej »
Liczba komentarzy:
- 2010-11-16
Siedemdziesiąt dwie litery - wyniki konkursu

- Laureatami konkursu wyłonionymi w ramach losowania zostali: Stanisław Benysek (Góra), Tomasz Lisaj (Piła), Julia Liszkowska (Poznań).
Gratulujemy!
Prawidłowe odpowiedzi na pytania konkursowe:
1. Ted Chiang otrzymał nagrodę Hugo Award, Locus Award, Nebula Award za opowiadanie "Piekło to nieobecność Boga (Hell Is the Absence of God)".
2. Opowiadanie "Wydech" pochodzące ze zbioru "72 litery" nie było wcześniej publikowane w Polsce.
3. Ted Chiang uczęszczał na warsztaty literackie "Clarion Workshop".
Dziękujemy Wydawnictwu Solaris za ufundowanie nagród.
- więcej »
Liczba komentarzy: