fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2011-02-06
Szaleństwo aniołów - recenzja
ikona wiadomości
Londyn pulsuje magią, miejskie legendy naprawdę żyją i przepełnione są mocą, a po ulicach spacerują czarnoksiężnicy. Matthew Swift zmartwychwstał i ma do wyrównania rachunki. Oto opowieść o magii i zemście, najprawdziwsze urban fantasy w najlepszym wydaniu. I jeśli automatycznie w myślach przywołujecie Gaimana z Nigdziebądź czy Mieville`a z LonNiedynem, to idziecie dobrym tropem. Kate Griffin nie powinna zawieść nawet najbardziej wybrednych czytelników, jej książka bowiem skrzy się od magii, sączącej się z każdej kolejnej strony.

Zapraszamy do lektury recenzji naszej redakcyjnej koleżanki Agnieszki Jankowiak-Maik.

Dziękujemy wydawnictwu MAG za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2011-02-06
Uzupełnianie i poprawianie danych - styczeń 2011
ikona wiadomości
Zgodnie z zapowiedzią wracamy do naszej zabawy z nagrodami na najbardziej aktywnych użytkowników portalu uzupełniających i poprawiających dane. W bieżącej edycji nie są punktowane recenzje użytkowników.

Lista użytkowników, którzy w okresie 1-31.01.2011 uzyskali najwięcej punktów:
1. lemon - 95 pkt.
2. krawiec7 - 35 pkt.
3. jerzyteodor - 28 pkt.
4. iwan - 22 pkt.
5. Virgo C. - 18 pkt.

Dziękujemy!
więcej »
Liczba komentarzy:
2011-02-05
Upadli - konkurs
ikona wiadomości
Wraz z wydawnictwem Jaguar zapraszamy do udziału w konkursie. Wśród osób, które odpowiedzą prawidłowo na pytania konkursowe rozlosowane zostaną trzy zestawy dwóch pierwszych tomów cyklu Upadli.

Pytania konkursowe zostały zamieszczone w dziale Konkursy.

Zakończenie konkursu nastąpi 21 lutego o północy, a ogłoszenie wyników 22 lutego.

Zapraszamy do udziału w zabawie.
więcej »
Liczba komentarzy:
2011-02-04
Podróż Turila - fragment
ikona wiadomości
Zapraszamy do lektury fragmentu powieści Podróż Turila autorstwa Michaela Marcusa Thurnera, która ukaże się 24 lutego nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka w Serii Nowej Fantastyki.

Turil, kosmiczny grabarz, outsider wśród outsiderów. Dowcipny jak Ijon Tichy, lecz momentami mroczniejszy. Opis jego niezwykłej podróży Gelfarem, inteligentnym statkiem-karawanem, to proza zabawna, przebojowa, odkrywcza.

więcej »
Liczba komentarzy:
2011-02-03
Namiestniczka - recenzja
ikona wiadomości
Namiestniczka to pierwsza księga Trylogii Suremu, autorstwa rosyjskiej debiutantki, Wiery Szkolnikowej.
Władane przez namiestniczkę Enrissę Imperium jest złożone z kilku zróżnicowanych pod względem kulturowym prowincji. Współpraca pomiędzy grafami i władczynią układa się bez większych nieporozumień od wielu setek lat, a wojny prowadzone są tylko z wrogami z zewnątrz, pod wspólnym, imperialnym sztandarem. Kilka lat po jednym z wygranych konfliktów zbrojnych na jaw wychodzi niepokojąca przepowiednia. Próby zapobieżenia opisanemu w niej nieszczęściu prowadzą do kolejnych problemów – Enrissa traci zaufanie poddanych, którzy już zaczynają snuć intrygi przeciwko narzuconemu im porządkowi politycznemu. Na domiar złego o wpływy w państwie wciąż walczą dwa zakony magiczne.

Zapraszamy do lektury recenzji naszej redakcyjnej koleżanki Zuzanny Reszki.

Dziękujemy wydawnictwu Prószyński i S-ka za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2011-01-31
Horyzonty wyobraźni 2010 - recenzja
ikona wiadomości
Zewsząd grzmią mądre głowy, że Polska w opałach, bo rodacy książek nie czytają, nie kupują, bibliotek nie odwiedzają. Grożą zubożeniem umysłu, sugerują lekkie intelektualne cofnięcie się w rozwoju i inne okropności. Nigdy się z tą tezą nie zgadzałam, a dzięki możliwości zrecenzowania zbioru opowiadań pochodzących z konkursu „Horyzonty Wyobraźni” mam też w ręku dowód potwierdzający słuszność mych wniosków. Okazuje się bowiem, że rodacy nie tylko czytają i inteligencją błyszczą, ale też piszą. I to jak piszą!

„Horyzonty wyobraźni” to coroczny konkurs literacki organizowany przez redakcję kwartalnika fantastyczno-kryminalnego Qfant. Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w 2009 roku i to z tego roku pochodzą opowiadania zawarte w zbiorze Horyzonty wyobraźni 2010. Niech Was nie zmyli informacja na okładce, gdzie podane zostało, że jest to edycja 2010. Pierwszą część zbioru zajmuje pięć opowiadań konkursowych – zdobywcy grand prix, drugiego i trzeciego miejsca oraz dwóch wyróżnień. Drugą połowę książki uzupełniają opowiadania autorstwa twórców związanych z Qfantem.

Zapraszamy do lektury recenzji naszej redakcyjnej koleżanki Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy:
2011-01-28
SFINKS 2011 - głosowanie
ikona wiadomości
Ruszyło głosowanie na Nagrodę SFINKS 2011. Idea nagrody powstała w 1994 roku. Jest przyznawana przez czytelników w pięciu kategoriach: książka roku, polska powieść roku, polskie opowiadanie roku, zagraniczna powieść roku i zagraniczne opowiadanie roku. Zwycięzcy otrzymują mosiężne statuetki.

Przypominamy, że do nagrody startują utwory polskie i zagraniczne, opublikowane po raz pierwszy w 2010 roku. Jedynie w kategorii Książka Roku dopuszczone są wznowienia, zbiory opowiadań i antologie. W każdej kategorii można zagłosować na 1-3 utwory, głosy są równoważne. Każdy może oddać 1 głos, w głosowaniu będą weryfikowane IP komputerów i adresów e-mailowych, z których wysłano głosy.

Głosy zlicza kapituła Nagrody, ogłoszenie zwycięzców nastąpi w trzeci dzień Międzynarodowego Festiwalu Fantastyki w Nidzicy (18 czerwca br.).

Głosowanie potrwa do 30 maja.
więcej »
Liczba komentarzy:
2011-01-28
Śmierć mrocznego Lorda - recenzja
ikona wiadomości
Jeśli lubicie Anitę Blake, uroczą zabójczynię wampirów z zasadami, stworzoną przez Laurell K. Hamilton oraz sensacyjną literaturę z wampirem w tle, to absolutnie nie czytajcie tej książki. Jeżeli natomiast uwielbiacie RPG, mroczne klimaty Ravenloft w systemie Dungeons & Dragons, i literaturę opartą na tym systemie – oto, prawdopodobnie, powieść dla Was.

Śmierć mrocznego lorda, to wydana niedawno w Polsce (w USA w 1995 roku!) powieść znanej autorki, Laurell K. Hamilton. Proza zupełnie inna od tego, do czego autorka zdążyła mnie przyzwyczaić i co, prawdę mówiąc, polubiłam. Na tyle inna, że niestety nie za bardzo przypadła mi do gustu, choć jestem przekonana, że znajdzie swoich fanów.

Zapraszamy do lektury recenzji naszej redakcyjnej koleżanki Agnieszki Jankowiak-Maik.

Dziękujemy wydawnictwu Zysk i S-ka za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2011-01-26
Tajemnica smoka - recenzja przedpremierowa
ikona wiadomości
Popkulturowych wariacji na temat wikingów można w literaturze znaleźć niemało. Trudno się zatem dziwić, że i na niwie fantastyki motyw ten został wykorzystany. Dobrym przykładem może tu być cykl Dragonships, którego pierwszy tom - Smocze kości miałem okazję recenzować kilka miesięcy temu. Autorzy tej powieści, znani przede wszystkim z książek pisanych w ramach cyklu DragonlanceMargaret Weis i Tracy Hickman potrafili stworzyć ciekawą i niezwykle wciągającą fabułę, co w połączeniu z wyrazistymi postaciami i sprawnie skonstruowanym światem fantasy zaowocowało całkiem ciekawą lekturą. Na szczęście wydawnictwo Rebis nie kazało polskiemu czytelnikowi długo czekać na kontynuację przygód Skylana Ivorsona wydając kolejny tom cyklu zatytułowany Tajemnica smoka.

Zapraszamy do lektury przedpremierowej recenzji naszego redakcyjnego kolegi Macieja Rybickiego.

Informujemy, że uległa przesunięciu data premiery książki. Nowy termin: 2011-02-08.
więcej »
Liczba komentarzy:
2011-01-26
Nowa Fantastyka 2(341) 2011
ikona wiadomości
W lutowym numerze Nowej Fantastyki znajdziecie rozmowę z Wierą Szkolnikową, autorką Namiestniczki, opowiadania polskie i zagraniczne, recenzje książek, komiksów i filmów.

Ponadto felietony, w tym artykuł o kryptozoologii - badaniach nad gatunkami zwierząt, które istnieją wg rozmaitych podań, legend i relacji świadków oraz konkursy z nagrodami i kolejny odcinek komiksu Funky Koval.

Zobacz kartę lutowego numeru.
więcej »
Liczba komentarzy:
2011-01-26
Science Fiction, Fantasy i Horror 2(64) 2011
ikona wiadomości
W lutowym numerze SFFiH znajdziecie wywiad z fabrycznym autorem Andrzejem Pilipiukiem zatytułowany Wrzucam wampiry w mój własny świat.

Poza tym sporo literatury krajowych autorów i stałe działy: recenzje książek, filmów, gier, felietony, konkursy z nagrodami oraz promocja dla prenumeratorów.

Magazyn dostępny od 27 styczna.

Zobacz kartę styczniowego numeru.
więcej »
Liczba komentarzy:
2011-01-26
Definitywnie martwy - fragment
ikona wiadomości
Zapraszamy do lektury fragmentu powieści Definitywnie martwy autorstwa Charlaine Harris zamieszczonego na karcie książki.

Powieści o kelnerce-telepatce Sookie Stackhouse to wspaniałe historie z amerykańskiego Południa zaludnionego barwnymi postaciami: ludźmi, czarownicami, wróżkami, wampirami, wilkołakami i zmiennokształtnymi. Niektóre z nich to istoty dobre, wiele jednak nastaje na życie innych, zarówno w nocy, jak i w dzień.
więcej »
Liczba komentarzy:
2011-01-26
Kwantowy złodziej - fragment
ikona wiadomości
Zapraszamy do lektury fragmentu powieści Kwantowy złodziej autorstwa Hannu Rajaniemi zamieszczonego na karcie książki. Książka ukaże się 2011-02-11 nakładem wydawnictwa MAG i objęta jest patronatem medialnym portalu fantasta.pl.

Powieść Rajaniemiego to oszałamiająca hard SF – opowieść złodziejska, której motorem napędowym są jak najbardziej ludzkie motywy: zdrada, zemsta, zazdrość. Mocne oparcie w nauce, oryginalne pomysły i świetnie nakreślone postaci – oto debiut wyjątkowy pod każdym względem.
więcej »
Liczba komentarzy: