fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2023-08-30
Oszczędnego czarodzieja poradnik przetrwania w średniowiecznej Anglii - recenzja
ikona wiadomości
Brandon Sanderson od wielu lat konsekwentnie buduje pozycję na rynku szeroko rozumianej fantastyki. Udało się mu stworzyć bogate uniwersa rządzące się swoimi prawami, wykreować bohaterów, którym mogliby kibicować czytelnicy, oraz, co chyba najważniejsze, opowiedzieć intrygujące historie. Sprawnie porusza się zarówno na terytorium fantasy, jak i powieści młodzieżowych. Stosunkowo szybko zdobył sympatię i zaufanie czytelników oraz uznanie środowiska (dwie nagrody Hugo). Stworzył kilka rozbudowanych cykli składających się z mniej lub bardziej opasłych tomów, szereg krótszych, pojedynczych tekstów, zamknął cykl Koło czasu, gdy jego autor Robert Jordan przeniósł się na tamten świat.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2023-08-24
Bez przypadku - recenzja
ikona wiadomości
Rafał Kosik i uniwersum Cyberpunka 2077 – to musiało się udać! Ceniony autor został zaproszony do stworzenia powieści osadzonej w świecie popularnej gry wideo, w którym przemoc, modyfikacje ciała i degradacja człowieczeństwa są czymś naturalnym. I tak powstał Cyberpunk 2077. Bez przypadku, czyli ponad 450 stron znakomitej rozrywki spod znaku mocnego science fiction.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2023-08-08
Jedyni dobrzy Indianie - recenzja
ikona wiadomości
Horror to gatunek literacki, który zdaniem wielu krytyków i czytelników przeżywa obecnie kryzys. Oczywiście co jakiś czas pojawiają się zwracające uwagę powieści, ale znacznie częściej trafiają się słabe – by nie powiedzieć fatalne – historie o wampirach, potworach, duchach i psychopatycznych mordercach. Tym razem mam jednak przyjemność opowiedzieć o książce należącej do tej pierwszej kategorii – powieści Stephena Grahama Jonesa pt. Jedyni dobrzy Indianie, która nie tylko zaskakuje, ale i niesie ważne przesłanie.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2023-08-08
Bill, bohater galaktyki - premiera
ikona wiadomości
W księgarniach nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu ukazała się powieść Harry’ego Harrisona - Bill, bohater galaktyki.

Bill jest prostym chłopakiem mieszkającym na rolniczej planecie Phigerinadon II, położonej na totalnym zadupiu galaktyki. Jego największym życiowym marzeniem jest zostać operatorem mechanicznych roztrząsaczy obornika. Niestety tak się akurat składa, że ludzie prowadzą w tym czasie wojnę z Chingerami, którzy - jak głosi patriotyczna propaganda - są rasą ogromnych i krwiożerczych jaszczurek. Bill, umięśniony i niezbyt rozgarnięty byczek, idealnie nadaje się na żołnierza, więc zostaje podstępem wcielony do cesarskiej armii. Trafia do obozu szkoleniowego Lew Trocki, pod komendę okrutnego sierżanta Kostuchy Dranga, który zamierza pozbawić go wszelkich ludzkich cech i zamienić w maszynę do zabijania.

Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2023-07-31
Władca dżinnów - recenzja
ikona wiadomości
Ostatnimi czasy Phenderson Djèlí Clark bierze szturmem polski rynek wydawniczy. Ledwie dwa tygodnie po wydaniu Ring Shout Wydawnictwo MAG zaproponowało kolejne dwie pozycje jego autorstwa, tym razem dzielące ten sam świat przedstawiony: zbiorek Martwy dżinn w Kairze i inne opowiadania, a także stanowiącą jego bezpośrednią kontynuację debiutancką powieść Władca dżinnów. Wracamy więc do przesyconego magią Kairu w początkach XX wieku i do znanej z wcześniejszych tekstów Fatmy el-Szarawi – agentki egipskiego Ministerstwa Alchemii, Uroków i Istot Nadprzyrodzonych. Tym razem staje ona przed ogromnym wyzwaniem rozwikłania zagadki morderstw, których sprawca podaje się za Al-Dżahiza – tego samego, który dziesięciolecia wcześniej otworzył przejście między światami.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2023-07-28
MAG z kolejnymi premierami
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa MAG ukazały się dwa tytuły: Wszystkie wskaźniki czerwone. Sztuczny stan - Marthy Wells oraz Epoka mieczy autorstwa Michaela J. Sullivana.

- Wszystkie wskaźniki czerwone. Sztuczny stan, Martha Wells - Zabójczy android odkrywa siebie w „Wszystkie wskaźniki czerwone", pełnej napięcia przygodzie autorstwa Marthy Wells, która poprzez sztuczną inteligencję bada korzenie świadomości.
„Bardzo nie wychodziło mi bycie bezlitosną maszyną do zabijania".
W zdominowanej przez korporacje międzygwiezdnej przyszłości misje planetarne muszą zostać zatwierdzone i wyposażone przez Firmę. Dla ich własnego bezpieczeństwa, grupom badawczym towarzyszą dostarczane przez Firmę androidy ochroniarskie.
Jednak w świecie, w którym kontrakty wygrywa najtańszy oferent bezpieczeństwo nie stoi na pierwszym miejscu.
Na odległej planecie grupa naukowców przeprowadza oceny powierzchni w towarzystwie dostarczonego przez Firmę androida – samoświadomej jednostki ochroniarskiej, która zhakowała swój moduł kontrolera i nazywa siebie (choć nigdy na głos) „Mordbotem". Pełna pogardy dla ludzi tak naprawdę chce mieć tylko dość spokoju, by dowiedzieć się, kim naprawdę jest.
Jednak gdy sąsiednia wyprawa milknie, to naukowcy i Mordbot muszą odkryć prawdę.


- Epoka mieczy, Michael J. Sullivan - W Epoce Mitu Michael J. Sullivan, mistrz fantasy, wyprawił czytelników w zapierającą dech podróż pełną czarów i przygód, heroizmu i zdrady, miłości i straty. W drugim tomie tej pasjonującej sagi rebeliantom zagrażają nie tylko potężni wrogowie z zewnątrz, ale i zaciekła rywalizacja wśród samych sojuszników.
Raithe, Zabójca Bogów, zapoczątkował rebelię zabijając Fhreja, lecz zadawnione konflikty pomiędzy Rhunami niemalże uniemożliwiają im zjednoczenie przeciwko wspólnemu wrogowi. A nawet jeśli klany połączą swe siły, jak mają pokonać przeciwników, którzy władają czarodziejską, prawie boską mocą?
Odpowiedź leży za morzem, w odległej krainie zamieszkanej przez tajemniczą rasę, która gardzi zarówno Fhrejami, jak i ludźmi. Ponieważ czasu jest coraz mniej, Persefona wyrusza tam wraz z młodą mistyczką Suri, fhrejską czarodziejką Arion i grupką wyrzutków, desperacko poszukując wsparcia. Ta wyprawa zaprowadzi ich w najmroczniejsze głębiny świata Elan, gdzie czai się starożytny, śmiertelnie groźny adwersarz.


Książki zostały objęte patronatem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2023-07-26
Premiery MAG-a
ikona wiadomości
Za sprawą wydawnictwa MAG do księgarń trafiły dwie powieści:

- Wrota piekieł, Leigh Bardugo - Bogactwo. Władza. Morderstwo. Magia.
Alex Stern powraca do Ivy League i idzie prosto do piekła.
Znajdź bramę do podziemnego świata. Wykradnij duszę z piekła. Prosty plan, tyle że ludzie, którzy wybierają się w tego typu podróż, rzadko wracają. Jednak Galaxy Stern znana jako Alex postanowiła sobie wyrwać Darlingtona z czyśćca, nawet jeśli ma ją to kosztować jej przyszłość w Lete i na Yale.
Ponieważ zakazano im prób ratunku Alex i Dawes nie mogą liczyć na pomoc Dziewiątego Domu, dlatego zbierają grupę wątpliwych sprzymierzeńców, żeby ratować dżentelmena z Lete. Razem będą musieli pokonać labirynt tajemnych tekstów i przedziwnych przedmiotów, żeby odkryć najpilniej strzeżoną tajemnicę stowarzyszeń i przy okazji złamać wszystkie obowiązujące reguły. Kiedy członkowie katedry zaczynają umierać, Alex wie, że to nie jest przypadek. Coś śmiertelnie niebezpiecznego działa w New Haven i jeśli Alex ma przeżyć, to musi wziąć pod uwagę potwory z własnej przeszłości i ciemność, jaka narasta w obrębie murów uniwersytetu.
Bogate w fakty historyczne i typowe dla Bardugo nieoczekiwane zwroty akcji Wrota piekieł ożywiają zawiły świat magii, przemocy i aż zbyt realnych potworów.


- Yumi i malarz koszmarów, Brandon Sanderson - Samodzielna opowieść z uniwersum Cosmere, w której dwoje ludzi pochodzących z zupełnie różnych światów musi się porozumieć i współpracować, żeby ocalić swoje społeczności przed zagładą.
Yumi pochodzi z krainy ogrodów, medytacji i duchów, zaś Malarz żyje na świecie ciemności, techniki i koszmarów. Kiedy ich losy splatają się nagle w dziwny sposób, czy uda im się zapomnieć o różnicach i współpracować, by odkryć tajemnicę wiążącą się z ich sytuacją i uratować swoje wspólnoty?


Książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2023-07-26
Odyseja kosmiczna: 2061 - premiera
ikona wiadomości
W księgarniach nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu ukazała się powieść Arthura C. Clarke’a - Odyseja kosmiczna: 2061.

Pięćdziesiąt lat po transformacji Jowisza w drugie słońce Ziemi stutrzyletni doktor Heywood Floyd wchodzi na pokład luksusowego statku Universe, by po raz pierwszy w dziejach wylądować na komecie Halleya.
W tym samym czasie Galaxy wyrusza, by zbadać tajemnice ewolucji na Europie, dawnym księżycu Jowisza ? wbrew ostrzeżeniu „wszystkie światy są wasze z wyjątkiem Europy”. Podczas gdy załoga wpada w kłopoty na zakazanym globie i musi czekać na ratunek ze strony Universe, wszechmocna siła, która jest obecnie Davidem Bowmanem, obserwuje i czeka, by ujawnić niezwykłe sekrety monolitu i ukazać ludzkości jej ostateczną rolę w kosmicznej historii…


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2023-07-21
Spotkanie z Ramą - recenzja
ikona wiadomości
Czym cechuje się klasyka literatury? W mej ocenie wysoką jakością artystyczną, ponadczasowością oraz byciem wzorcem dla innych autorów, którzy czerpią z niego pomysły, inspirację, idee. Jeśli jednak zapytalibyście mnie o klasykę science fiction, to wówczas odpowiedziałabym, że należy do niej twórczość Arthura C. Clarke’a – wybitnego wizjonera, myśliciela, naukowca i pisarza. Dowodem na potwierdzenie tych słów może być lektura powieści Spotkanie z Ramą, która ukazała się właśnie w nowym wydaniu za sprawą Domu Wydawniczego REBIS.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2023-07-14
Wojna o jadeit - premiera
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa MAG ukazał się drugi tom cyklu Fondy Lee - Wojna o jadeit.

Na wyspie Kekon rodzina Kaulów jest uwikłana w gwałtowny konflikt o panowanie nad stolicą oraz o dostęp do magicznego jadeitu, zapewniającego wyszkolonym wojownikom zielonej kości nadludzkie moce, na które mieli monopol od stuleci.
Poza granicami Kekonu zanosi się na wojnę. Na wyspę pożądliwe spojrzenia kierują potężne mocarstwa oraz żądni zysku przestępcy. Jadeit, najcenniejszy kekoński surowiec, może zapewnić im majątek i umożliwić zdobycie przewagi nad rywalami.
Otoczona ze wszystkich stron rodzina Kaulów jest zmuszona zawrzeć nowe, niebezpieczne sojusze, stawić wrogom czoło w ciemnych ulicach oraz zapomnieć o honorze, by zapewnić przetrwanie sobie i wszystkim kekońskim zielonym kościom.


Książka została objęta patronatem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2023-07-12
Domy na dnie morza - recenzja
ikona wiadomości
Słona woda, ciemność, niepokój oraz niezwykle cienka granica pomiędzy jawą i sennym koszmarem – to przewodnie motywy klimatycznej antologii opowiadań Domy na dnie morza Caitlín R. Kiernan. Autorka w znakomitym stylu nawiązuje do tekstów H.P. Lovecrafta w książce stanowiącej swoisty hołd dla twórcy mitologii Cthultu. Na zbiór składa się trzydzieści opowiadań spod znaku horroru, fantasy i science fiction. Są zróżnicowane pod względem konstrukcji, wymowy oraz umiejscowienia w czasie i przestrzeni, jednakże łączy je niepowtarzalny klimat rodem z dzieł Lovecrafta – z potworami, tajemnicami świata, sekretami kosmosu oraz ludzką samotnością, która wiedzie bohaterów zawsze w te miejsca, w których mogą odnaleźć sens egzystencji. Łączy je również woda i wszystko to, co kryje się w jej ciemnych odmętach.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2023-06-14
Olśnienie - premiera
ikona wiadomości
W księgarniach nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu ukazała się powieść Poula Andersona - Olśnienie.

Pewnego dnia zatrzaśnięty w pułapce królik nagle pojął, jak się z niej wydostać. Znudzony tabliczką mnożenia chłopiec, bazgrząc na kartce esy-floresy, „odkrył” rachunek różniczkowy. Gospodyni domowa uświadomiła sobie, że jej życiu brak głębszego sensu, a w ośrodkach naukowych aż się zagotowało od nowych koncepcji i rewolucyjnych wynalazków…
Ziemia po raz pierwszy od kilkudziesięciu milionów lat wyszła z kosmicznego pola spowalniającego aktywność neuronową. Co czeka planetę, na której każda żywa istota doświadcza gwałtownego rozwoju inteligencji?


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2023-06-09
Droga bez znaczenia. Ekspres Ares - recenzja
ikona wiadomości
W ramach serii Artefakty, wydawanej od lat przez wydawnictwo MAG, ukazują się znakomite, bardzo często nieznane szerszemu gronu odbiorców, nieoczywiste powieści science fiction. Kolejna z nich to książka Iana McDonalda pt. Droga bez znaczenia. Ekspres Ares, którą tworzą dwie w pewien sposób powiązane ze sobą opowieści.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy: