fantasta.pl > Artykuł
Etap:   

Książki z kategorii fantastyka, które musisz znać!

Fantastyka jest gatunkiem literackim, który w nadzwyczajny sposób pobudza wyobraźnię czytelnika, skłania go do przemyśleń, refleksji i przenosi w magiczny, często irracjonalny świat. Na rynku dostępnych jest niezmiernie dużo wybitnych powieści fantastycznych. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Do niewątpliwych klasyków gatunku, którym warto poświęcić odrobinę wolnego czasu, zaliczyć można następujące pozycje książkowe:

„Hobbit” - John Ronald Reuel Tolkien

Powieść „Hobbit” jest perełką pośród dostępnych na rynku powieści fantasy. Już pierwsze strony książki przenoszą czytelnika w zupełnie inny, emocjonujący świat.

Bilbo Baggins, tytułowy bohater książki, jest niczym niewyróżniającym się mieszkańcem Share, który wiedzie spokojne życie. Pewnego dnia przybywa do niego tajemniczy starzec, a niedługo później kampania Thorina w składzie trzynastu krasnoludów. Od tego momentu życie głównego bohatera ulega diametralnej zmianie. Bilbo decyduje się na wielką wyprawę z krasnoludami oraz starcem – Gandalfem. Głównym celem wyprawy jest odnalezienie okupowanej przez smoka Góry oraz odzyskanie zagarniętych przez niego skarbów. Droga obfituje w wiele zaskakujących przygód, a główny bohater przechodzi niezwykłą wewnętrzną przemianę.

Świat ukazany przez Tolkiena jest wyjątkowo przemyślany, barwny i spójny. Pozostawia wyobraźni czytelnika spore pole do popisu, a także trwale wpisuje się w jego pamięć.

Odwiedź też Blog o książkach CzytamWszedzie.pl.

„Czarnoksiężnik z Archipelagu” – Le Guin Ursula Kroeber

„Czarnoksiężnik z Archipelagu” jest to opowieść o dojrzewaniu nastoletniego chłopca imieniem Ged, który posiada nadprzyrodzone, magiczne zdolności. Nastoletni mag pragnie być nieustannie podziwiany i stale próbuje udowodnić wszystkim dookoła swoje umiejętności i swoją wartość. Pewnej nocy, w wyniku nieudolnie wykonanego czaru, przywołuje cień, z którym toczy do końca powieści długą i zaciętą walkę.

Jest to historia przedstawiająca w sposób abstrakcyjny i metafizyczny proces dojrzewania, kształtowania osobowości człowieka, a także zdobywania przez niego życiowej mądrości.

„Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?” - Philip Kindred Dick

Rick Deckard jest głównym bohaterem książki Philipa Dica – zwyczajnym mężczyzną, który znosi trudy życia codziennego i boryka się z problemami panującymi na zniszczonej wojną Ziemi. Jest członkiem oddziału policji, który zajmuje się eliminowaniem zbiegłych androidów.

Powieść przedstawia jeden dzień z życia Rica. Czytelnik zostaje wciągnięty w wir wydarzeń dążących do unicestwienia zbiegłych z innej planety androidów. Dla głównego bohatera to bardzo ważne zadanie. Ryzykuje życiem, by wykonać zlecenie i dorwać nieproszonych gości, zanim znikną między ludźmi i ślad po nich zaginie.

Pomimo, iż książka powstała w latach 60. zaskakuje aktualnością. Stale rozwijająca się technologia i cybernetyzacja są tematami, które spędzają sen z powiek niejednemu współczesnemu autorowi powieści z serii fantasy i zainteresują niejednego czytelnika.

„Diuna” - Frank Herbert

Akcja powieści toczy się w dalekiej przyszłości. Arrakis, zwana inaczej Diuną, to wyjątkowa, pustynna planeta, która wytwarza melanż – materiał umożliwiający podróżowanie w czasie i przestrzeni. Jest jedną z najbardziej pożądanych substancji w całym wszechświecie. Diunę zamieszkują Fremeni – postacie bardzo wierne i niezwykle zżyte ze swoja planetą. Pewnego razu na Arrakis zostaje wysłany książę Leto I Atryda wraz z członkami swego rodu. Otrzymuje planetę w lenno. Wkrótce po dotarciu na planetę Atrydów inny ród – Harkonnenów – dokonuje przewrotu. Paulowi i jego konkubinie Jessice udaje się uciec z trwającej eksterminacji. Podczas ucieczki natrafiają na koczowniczych wojowników Fremenów. Paul z czasem przejmuje nad nimi władzę i pod swoim przywództwem prowadzi ich do potężnej walki z Harkonnenami.

Fabuła powieści jest wielowymiarowa i dość skomplikowana. Daje bardzo wiele do myślenia, zawierając w swej treści sporą dawkę rozważań, refleksji i znaczeń. Powieść Herberta przenosi czytelnika w świat niezwykły, zupełnie nierealny. Pełno w niej niezwykle oryginalnych, świeżych pomysłów, a wizja pisarza przepełniona jest rozległą refleksją nad życiem człowieka.

„Lew, czarownica i stara szafa” - Clive Staples Lewis

Po powieść Lewisa powinni sięgnąć wszyscy, niezależnie od wieku. Fabuła oprócz tego, że przenosi czytelnika w pełen magii świat, wiele uczy i poszerza ludzką wyobraźnię.

Intrygująca wędrówka czwórki rodzeństwa – Piotra, Edmunda, Łucji i Zuzanny – rozpoczyna się w domu mieszkającego na wsi angielskiego profesora, do którego główni bohaterowi zostają wysłani z Londynu w czasie trwania II Wojny Światowej. Pewnego razu Łucja otwiera drzwi starej szafy. Okazują się one magicznym przejściem do rajskiej Narnii – zniewalającej krainy zamieszkiwanej przez intrygujące istoty. Rozpoczęcie przygody czwórki rodzeństwa następuje w momencie ich przejścia przez wnętrze szafy i przedostania się do nieznanego świata.

Książka napisana jest bardzo prostym, klarownym językiem, co sprawia, że sięgnąć mogą po nią wszyscy, którzy lubią zagłębić się w baśniowe klimaty, a także oczekują zakończenia, w którym dobro zwycięża nad złem.

Źródło: