fantasta.pl > Artykuł
Etap:   

"Aiglos" - kopalnia wiedzy o Śródziemiu

Każdy szanujący się fan fantastyki zna Aiglos. Jest to nic innego jak prenumerowane pismo Sekcji Tolkienowskiej Śląskiego Klubu Fantastyki. To absolutny niezbędnik i źródło wiedzy związane z twórczością znanego autora i twórcy fantastycznego świata J.R.R. Tolkiena. Z tego pisma można także dowiedzieć się dużo więcej na temat związanych z twórczością Tolkiena produktów.

"Aiglos" - Almanach Tolkienowski – skąd ta osobliwa nazwa?

W polskim znaczeniu to „Śnieżny Cierń”. Słowo pochodzi to z języka sindarińśkiego stworzonego przez Tolkiena. Odnajdujemy je również w realiach świata śródziemia, gdzie dokładnie tak nazywała się włócznia Gil-Galada. Ale nie tylko – mianem tym Tolkien określił także rosnący w Śródziemiu krzew. On sam wraz ze swoimi majestatycznymi, białymi kwiatami stanowił ważny symbol zwycięstwa dobra nad złem.

Jak to się zaczęło?

Życie pisma zaczęło się 13 lat temu wraz z pierwszą jego prenumeratą. Wtedy był to półrocznik, co jednak uległo zmianie i od czerwca 2011 po dziś dzień "Aiglos" jest już wydawany jako rocznik. Aktualnie zostało wydanych 16 regularnych numerów czasopisma. Jest też jeden numer specjalny. Wszystkie można wyszukiwać na łamach antykwariatu Amicus.

Dlaczego powstał?

Jak można się domyślać początki powstania czasopisma "Aiglos" przypadają na okres największej popularności trylogii "Władca pierścieni" J.R.R. Tolkiena, a dokładniej mówiąc wtedy gdy Peter Jackson przeniósł te dzieła na ekranizacje. Działo się w tym okresie wokół świata tolkienowskiej fantazji naprawdę wiele, co było inspiracją dla twórców pisma do zebrania tego wszystkiego. Na kanwie tego w "Aiglos" można znaleźć komentarze, prezentacje tolkienoweskiego środowiska. Jest to także miejsce prezentacji twórczości fanów Tolkiena.

Kto tworzy "Aiglos"?

Redaktorem naczelnym jest Anna Adamczyk-Śliwińska. Za eseje i artykułu odpowiada Michał Leśniewski. Opowiadaniami fanowskimi zajmuje się "Kasiopea", a redaktorem d/s tłumaczeń jest Agnieszka Sylwanowicz. Warto poznać świat Tolkiena jeszcze bliżej sięgając po "Aiglos".

Czytaj więcej o książce na stronie antykwariatu online: http://www.antykwariat-amicus.pl/aiglos-almanach-tolkienowski-nr-5.html